Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Από http://www.ika.gr

 

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

 

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

 

Δικαιολογητικά:

 

Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.

 

 

Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)

 

 

Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

 

 

Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)

 

 

Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)

 

Στις 11 Απριλίου φτάνω στις 56 μέρες πριν τον τοκετό. Πάω στο ΙΚΑ με τα δικαιολογητικά και με πληρώνουν επί τόπου το επίδομα κυοφορείας, σωστά;

 

Επίσης, αν δεν πάω αύριο, π.χ. γιατί δεν θα έχω τα δικαιολογητικά, μπορώ να πάω από βδομάδα ή μετά τον τοκετό για να τα εισπράξω όλα μαζί μαζί, Επίδομα κυοφορίας, επίδομα λοχείας και βοήθημα τοκετού;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θέλω να καταγγείλω το ΙΚΑ και το σύστημα τους :evil:

 

μετά από 5,5 μήνες παρακαλώ επιτέλους έφτασαν τα χαρτιά μου (προφανώς περπατώντας σελίδα σελίδα) απ το αρμόδιο ΙΚΑ Αμαρουσίου στο Περιστέρι λόγω καισαρικής....

Τους έδωσα αποδείξεις νοσοκομείου και γιατρού ύψους 4500?

Η αποζημίωση που πήρα βάση αυτών των αποδείξεων... είναι το τρομερό ποσόν των 268,75? :shock: και μετά από 5,5 μήνες :shock:

 

 

και ύστερα σου λέει γιατί δεν κάνουμε παιδιά οι Ελληνίδες :evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

θέλω να καταγγείλω το ΙΚΑ και το σύστημα τους :evil:

 

μετά από 5,5 μήνες παρακαλώ επιτέλους έφτασαν τα χαρτιά μου (προφανώς περπατώντας σελίδα σελίδα) απ το αρμόδιο ΙΚΑ Αμαρουσίου στο Περιστέρι λόγω καισαρικής....

Τους έδωσα αποδείξεις νοσοκομείου και γιατρού ύψους 4500?

Η αποζημίωση που πήρα βάση αυτών των αποδείξεων... είναι το τρομερό ποσόν των 268,75? :shock: και μετά από 5,5 μήνες :shock:

 

 

και ύστερα σου λέει γιατί δεν κάνουμε παιδιά οι Ελληνίδες :evil::evil::evil::evil:

 

ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΟ ΙΑΣΩ, ΠΕΡΙΠΟΥ 4000€ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500€, ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ.

ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΚΛΙΝΗ ΣΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη βρε κορίτσια, εννοείται ότι εκτός από το επίδομα τοκετου και λοχείας, παίρνεις πίσω και άλλα χρήματα εάν πας αποδείξεις από το μαιευτήριο?

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΟ ΙΑΣΩ, ΠΕΡΙΠΟΥ 4000? ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500?, ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ.

ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΚΛΙΝΗ ΣΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

 

μήπως εννοείς τα επιδόματα κυοφορίας, λοχείας ή μητρότητας?

γιατί ναι οκ, αυτά είναι άλλα και τα παίρνεις και σύντομα ΑΛΛΑ είναι ουσιαστικά μία η άλλη με το μισθό σου!!!! όσο καιρό δε δουλεύεις που στο πληρώνουν σαν ασθένεια!!!

Το παιδί το έχω εγώ και επειδή έκανα καισαρική τα χαρτιά μου κάνανε πρώτα το γύρο της αθήνας και μετά ήρθαν στο περιστέρι (περπατώντας πάντα!)

Οχι, για τις αποδείξεις που τους κατέθεσα, μου πλήρωσαν 268,75 :evil: και ήμουν σε 6κλινο :evil:

 

 

Συγγνώμη βρε κορίτσια, εννοείται ότι εκτός από το επίδομα τοκετου και λοχείας, παίρνεις πίσω και άλλα χρήματα εάν πας αποδείξεις από το μαιευτήριο?

Για την καισαρική ξέρω ότι ισχύει σίγουρα... είναι αυτά τα 268 που λέω ότι πήρα... για τον φυσιολογικό δεν ξέρω...

 

Κοίτξα στα χαρτιά τους ρε... και για την αναισθησία του χειρουργείου μου δικαιολογούν 23,71 ευρώ!!!!! ενώ η επισκληρίδιος κοστίζει 300 :evil:

συγκεκριμένα γράφει το χαρτί τους

έξοδα και αμοιβή νάρκωσης - επείγον - μεγάλες επεμβάσεις 23,71

:evil:

έξοδα χειρουργείου για μεγάλες επεμβάσεις 35,22 :evil:

 

κάτι τέτοια μου έβαλαν....

 

αναρωτιέμαι αν κάνω ένσταση πόσο θα ταλαιπωρηθώ και τι θα κερδίσω :evil:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Συγγνώμη βρε κορίτσια, εννοείται ότι εκτός από το επίδομα τοκετου και λοχείας, παίρνεις πίσω και άλλα χρήματα εάν πας αποδείξεις από το μαιευτήριο?

Για την καισαρική ξέρω ότι ισχύει σίγουρα... είναι αυτά τα 268 που λέω ότι πήρα... για τον φυσιολογικό δεν ξέρω...

 

 

 

αναρωτιέμαι αν κάνω ένσταση πόσο θα ταλαιπωρηθώ και τι θα κερδίσω :evil:

 

πλήρωσες τιμή δημοσίου...σου λένε, γιατί κυρία μου πήγατε στο Ιασώ? τόσα δημόσια μαιευτήρια έχουμε...δε νομίζω ότι θα κερδίσεις τίποτα με την ένσταση..τόσα έχω ακούσει ότι δίνουν στις καισαρικές..θα πρέπει να είναι ιδιάζουσα περίπτωση καισαρικής φαντάζομαι, και να συντρέχουν διαφορετικές συνθήκες για να σου πληρώσουν όσα πλήρωσες στο μαιευτήριο και στους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

SUN SUN.εγω γεννησα πριν 18 μερες και εχω ικα δικο μου οχι απο τον συζυγο εννοω.ολα τα επιδοματα τα πηρα αφου βγηκα απο την κλινικη,εστειλα τον αντρα μου και το επιδομα τοκετου που μπορεις να το παρεις πριν γεννησεις και αυτο το πηρα μετα,ηθελα να δω ποσα θα ναι συνολο και επειδη δοξα τον θεο τα χαμε τα χρηματα για αυτο και δεν αγχωθηκα ποτα να τα παρω.

τα χρηματα του οαεδ τα παιρνεις αφου τελειωσουν οι 63 μερες λοχειας.

επειδη εκανα καισαρικη κατεθεσα στο ικα που ανηκει η κλινικη δικαολογητικα για να παρω καποια χρηματα συμπληρωματικα.απο οτι ξερω που μας ειπε η υπαλληλος μια πολυ καλη κοπελα τα χρηματα ειναι 300 ευρω,αλλα θα τα παρω μεσα σε 3 μηνες,δεν καιγομαι ας τα παρω και ας ειναι και τοτε.

σημασια εχει να παρουμε οτι δικαιουμαστε.....για φυσιολογικο τοκετο απο οτι ξερω δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το επίδομα για την καισαρική ειναι γύρω στα 300 ευρώ όπου και να γεννήσουμε. Και εγω που γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν πλήρωσα τίποτα πήρα τόσα. Δεν τους ενδιαφέρει που θα γεννήσεις. Αν πας σε δημόσιο νοσοκ και γεννήσεις με καισαρική σου πληρώνουν τα πάντα, ενω στον φυσιολογικό πληρώνεις το δωμάτιο, αλλα δεν δικαιούσαι το επίδομα καισαρικής.

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι. Είμαι στην 26η μέρα εβδομάδα κύησης, πότε πρέπει να πάω στο ΙΚΑ για να βγάλω την άδεια?
Οταν θα φτάνεις για να φύγεις με άδεια θα πάς σε γυναικολόγο του ΙΚΑ να σου ΄δωσει μια βεβαιωση με την ΠΗΤ και 56 μέρες πριν την ΠΗΤ που θα σταματήσεις απο την δουλεια θα πάς με τα δικαιολογητικά να πληρωθεις γιαυτές τις 56 μέρες.
.png
Link to comment
Share on other sites

σε ποιον ΟΑΕΔ πας μετά τον τοκετό για να πληρωθείς την διαφορά του μισθού σου από τα επιδόματα του ικα?? σε κάποιο κετνρικό ή στην περιοχή σου.

στα επιδόματα του ικα μετά τον τοκετό είναι το βοηθημα 880€ και οι 63 ημερες (άδειας λοχείας), σωστά?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑ ΠΡΠΕΠΕΙ ΤΗΝ ΠΗΤ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ;

ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟ ΜΟΥ.

 

Είναι συγκεκριμένο εντυπο-βεβαιωση του ΙΚα και ναι φυσικά πρέπει να είναι απο γυναικολόγο του ΙΚΑ. Οτι και να κάνεις με το ΙΚΑ πρεπει να μεσολαβει γιατρό του ΙΚΑ...

.png
Link to comment
Share on other sites

βοήθεια!!!!!!! περιμένω να γεννήσω σε ενάμιση μήνα.:D εν τω μεταξύ δουλεύω με πρόγραμμα stage. παίρνω μισθό 400 ευρώ το μήνα.:twisted: δικαιούμαι να κάνω διακοπή του προγράμματος για το μέγιστο 3 μήνες άρα δεν θα πληρώνομαι. :cry: έχω τρελλαθεί αυτές τις μέρες να ψάχνω επιδόματα και έμαθα ότι από τον οαεδ δεν παίρνω και παίζει να μην πάρω ούτε από το τ.α.ξυ. (ταμείο ασφάλισης ξενοδοχουπαλλήλων) που είναι το βιβλιάριο υγείας μου. έχω δικαίωμα να είμαι ασφαλισμένη στο τ.α.ξ.υ. μέχρι τέλος του 2008. ξέρει καμία κάτι; έχω ανάγκη έστω και το πιο μικρό επίδομα άμεσα οπότε αν κάποια ξέρει κάτι... βοήθεια!!!!!!!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα!

 

προσπαθω να βγαλω ακρη στο τι δικαιουμαστε απο επιδοματα και εχω μπερδευτει παρα πολυ.. ακουω για επιδομα μητροτητας, λοχειας, τοκετου, κλπ κλπ κλπ και δεν ξερω ουτε τι ειναι αυτα, ουτε ποτε τα παιρνεις, ουτε απο που.

 

εχω πητ 13/01 και ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος, αρα ασφαλισμενη στο ικα. εχω αποφασισει να παρω και το 6μηνο που δικαιουμαι απο τον οαεδ (;;;) μετα τον τοκετο.

 

μηπως θα μπορουσε μια πιο εμπειρη μανουλα να μου εξηγησει τι δικαιουμαι χρηματικα, απο που, ποτε και τι δικαιολογητικα χρειαζομαι;

 

ισως αυτο θα μπορουσε να γινει και υπομνημα για να ξερουν ολες οι μελλουσες μανουλες τα δικαιωματα τους. τοσα χρονια πληρωνουμε το ελληνικο δημοσιο, νομιζω πως ειναι κριμα να μην εισπραξουμε αυτα που δικαιουμαστε λογω μη (ή ανεπαρκους) πληροφορησης..

 

χιλια ευχαριστω βρε κοριτσια εκ τοων προτερων για την βοηθεια!!

 

μαρινα & εμβρυακι!

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

αχ με το καλό σου ευχομαι ,

 

 

απο το ΙΚα θα πληρωθθεις τις

 

56 μερες πριν την Πητ (επιδομα τοκετου το λενε δεν θυμαμα :roll: )

 

63 μερες μετα την γεννα (επιδομα λοχεια)

 

910 ευρω το εφαπαξ βοηθημα για την γεννα

 

αυτα

 

μετα με τον Οαεδ θα πληρωνεσαι για 6 μηνες δεν γνωριζω διαδικασια .

 

αυτα !!!

 

αχ να χαρεις τον καιρο που το μωρακι σου ειναι στην κοιλιτσα ακόμα και πας όπου θελεις κοιμασαι όσο θελεις :lol:

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

ειδα το θεμα σου και παρολο που και εγω ολα να πανε καλα θα ειμαι στην ιδια μοιρα με σενα και δεν ηξερα τι ακριβως θα παρω, ρωτωντας τρεις φιλες μου που γεννησαν τον τελευταιο χρονο και ειναι ιδι. υπ. συν την διασταυρωση στοιχειων απο καποιους λογιστικους φορεις φαινεται οτι θα παρουμε τα εξης:

 

α) Απο τον εργοδοτη: Ενα μισθο ολοκληρο (25 ημερων) αν απασχολησε απο δυο ετη και πανω ειδαλλως μισθο 15 ημερων

β) Απ το ΙΚΑ: 40 ημερων επιδομα (πρεπει να ειναι 40 * 18,20 (το ημερησιο επιδομα) πριν τον τοκετο και 49 ημερων επι 18,20 μετα τον τοκετο.

 

Μετα τον τοκετο για να εισπραξεις τα υπολοιπα χρηματα (δηλαδη τα 49 *18,20) συν το επιδομα τοκετου που βγαινει γυρω στα 770 (σιγουρα αυτο ισχυει αν εισαι full time job δεν ξερω για τις περιπτωσεις part time αν ειναι κατι διαφορετικο) πρεπει πρωτα να προσκομισεις την ληξιαρχικη πραξη γεννησης και να εχεις βγαλει βιβλιαριο ασθενειας του μωρου σου.

 

Αφου θα εχεις εξοφληθει τα ποσα που δικαιουσαι απο το ΙΚΑ μετα κανεις αιτηση στον ΟΑΕΔ για να σου εγκριθει το Οικογενειακο επιδομα για το ενα παιδι που απο οσο μου ειπανε ειναι γυρω στα 90 ευρω το χρονο (κατι τετοιο)

 

Οσον αφορα το 6μηνο του ΟΑΕΔ πρεπει να εχεις κανει αιτηση στον ΟΑΕΔ και στον εργοδοτη σου μεχρι τρεις μηνες πριν βγεις στην συγκεκριμενη αδεια και εννοειται οτι πρεπει να δηλωσεις ποσους ακριβως μηνες θες να κατσεις (πχ 6, η 2 η 4 κλπ). Το επιδομα αρχικα ειχα ακουσει οτι ειναι 680 ευρω μηνιαιως για τους πληρης απασχολησης μικτα διοτι το ποσο αυτο εισπρατεται μονο μεσω ΟΑΕΔ ο οποιος καλυπτει και τα εξοδα ασφαλισης στα χρηματα αυτα αρα το καθαρο ειναι μαλλον κατω απο 550 (δεν ξερω ακριβως την αναλογια)..συνεπως αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα και μπορεις να επιβιωσεις 6 μηνες με αυτα τα χρηματα τοτε εχει καλως αν οχι τοτε βλεπεις αν θα το παρεις ολο το εξαμηνο η μερος απο αυτο οπως πχ θα κανω εγω..

 

Ελπιζω να σε κατατοπισα καπως αν και πιστευω οτι ολο και καποια ποιο εμπειρη θα σου πει με ακριβεια τι και πως.. ευχομαι τα καλυτερα και για το μωρακι σου και για σενα..

 

σου παραθετω καποια sites που μπορεις να ριξεις μια ματια ετσι προχειρα και ενημερωτικα:

 

http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=204

 

και

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=266

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΟΑΕΔ πέρνουμε επίδομα παιδιού κάθε χρόνο και αναλογικά για τους πρώτους μήνες της ζωούλας του κάθε παιδιού μας εκτός και αν το παίρνεται στο μισθό σας. Επίσης μετά την γέννα παίρνουμε ένα επίδομα γύρω στα 800 ? περίπου από τον ΟΑΕΔ πάλι και όσες δεν το ξέρατε και δεν κάνετε τα χαρτία σας το χάνεται. Δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται βοήθημα - επίδομα γέννας ή κάπως έτσι. Αυτό δυστυχώς το παίρνουμε μόνο μετά από κάθε γέννα.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ εγω θα ήθελα να ρωτήσω?είμαι άνεργη αυτή την στιγμή ημουν στο επίδομα 10 μήνεσ πριν δουλευα όμωσ..αν μείνω εγκυοσ δικαιουμε λεφτα απο το ικα κ τον οαεδ...........αχ απαντηστε μου εχω αγνοια απ αυτα>>>>>>>>>>>>>

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ εγω θα ήθελα να ρωτήσω?είμαι άνεργη αυτή την στιγμή ημουν στο επίδομα 10 μήνεσ πριν δουλευα όμωσ..αν μείνω εγκυοσ δικαιουμε λεφτα απο το ικα κ τον οαεδ...........αχ απαντηστε μου εχω αγνοια απ αυτα>>>>>>>>>>>>>

 

Μαράκι δες τα side που υποδεικνύουν παραπάνω τα γράφει όλα εκεί. Κάνε κλικ διπλό πάνω στη διεύθυνση που γράφει και θα σου ανοίξει αμέσως.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένσημα 10 χρόνων στο σύνολο αλλά τα τελευταία 2 χρόνια έχω μόνο 2 μήνες ένσημα. Επίσης έπαιρνα το ταμείο ανεργείας από τον ΟΑΕΔ για 6 περίπου μήνες μέσα στο διάστημα των 2 αυτών ετών. Ξέρει κάποιος αν δικαιούμαι κάτι? Οι κοπέλες που ασχολείστε με οικιακά έχετε πάρει κάποιο από όλα αυτά τα επιδόματα που ακούγονται? Έχετε βοηθηθεί με κάποιο τρόπο?

Σας ευχαριστώ

V4dh.jpgOK2ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...