Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΙΤ.

1 ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗ.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ Η 63 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ Η ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΞΕΡΩ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ 200 ΕΝΣΙΜΑ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΘ ΕΙΧΕ ΤΕΛΙΟΣΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕ

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΙΤ.

1 ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗ.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ Η 63 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ Η ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

 

Τα χρήματα για τις 63 μετα τις προπληρώνεσαι αμέσως μετα την γέννα. Σου τα δίνουν όμως γιατί έχει υπογράψει ο εργοδότης ότι αυτες τις μέρες που έχεις άδεια δεν δουλεύεις. Πάνε στο ΙΚΑ και ενημερώσουν μην βρεθείς προ εκπλήξεων και σου ζητάνε χρήματα πίσω

.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΞΕΡΩ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ 200 ΕΝΣΙΜΑ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΘ ΕΙΧΕ ΤΕΛΙΟΣΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕ

 

Πήρε τα επιδόματα όχι την αποζημείωση για τις μέρες αδείας.

.png
Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΑ θα πάρεις περιπου 1000 ευρώ 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και τα υπόλοιπα μόλις βγεις από το μαιευτήριο (μπορεί να τα πάρει και ο συζυγός αρκει να του κανεις εξουσιοδότηση-το χαρτι της εξουσιοδότησεις μπορεις να το παρεις απο το ΙΚΑ πριν γεννήσεις). Από τον ΟΑΕΔ θα τα παρεις μόλις πάρεις μόλις σε πληρωσει το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως στα δικαιολογητικά για να αποζημειωθείς γιαυτες τις μέρες είναι η βεβαίωση του εργοδότη ότι σταμάτησες να δουλεύεις (όχι παραίτηση ή απόλυση)

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΕΧΩ ΠΗΤ 22/5/08, ΠΑΙΡΝΩ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ 26/3/08. Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 800 Ε. ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ (500 Ε/ΜΗΝΑ), ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ? ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΤΩΡΑ Ή ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ?

ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΜΩΣ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ) ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.

ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ Ή ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ??? :D

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ) ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.

ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ Ή ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ??? :D

 

για αυτο που γνωριζω σου απαντω LOREEN μου και εγω οταν δουλευα του ζητησα και μου εκανε αποληση και μπηκα ενα χρονο στο ταμειο δεν ειχε κανενα προβλημα ουτε αυτος ουτε εγω και για ενα χρονο επερνα το ταμειο

και καθομουν :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΕΧΩ ΠΗΤ 22/5/08, ΠΑΙΡΝΩ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ 26/3/08. Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 800 Ε. ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ (500 Ε/ΜΗΝΑ), ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ? ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΤΩΡΑ Ή ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ?

ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΜΩΣ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ) ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.

ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ Ή ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ??? :D

 

Πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα για να σε διωξει βεβαια αυτο εξαρταται και απο την σχεση που ειχατε αλλα πλεον ο κοσμος δεν εχει εμπιστοσυνη στον ιδιο του τον εαυτο λες να εμπιστευτει οτι δεν θα του κανεις καταγγελια μετα?Αν και πιστευω οτι δεν πρεπει να γινεται καν αυτο που λες το θεωρω πολυ δυσκολο μακαρι να σου απαντηση καποια που ειναι γνωστης αυτου και να συμβουν τα πραγματα οπως τα επιθυμεις.Καλη λευτερια και με κανεναν πονο :D

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΕΧΩ ΠΗΤ 22/5/08, ΠΑΙΡΝΩ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ 26/3/08. Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 800 Ε. ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ (500 Ε/ΜΗΝΑ), ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ? ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΤΩΡΑ Ή ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ?

ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΜΩΣ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ) ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.

ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ Ή ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ??? :D

 

Ολα γίνονται! Καταρχήν 56 μερες πριν την ΠΗΤ θα πάς στο ΙΚΑ οπου θα πάρεις περίπου 700-850 ευρώ, στη συνέχεια θα γεννήσεις θα πάρεις ακόμα περίπου 1600 από το ΙΚΑ και στο τέλος θα πας στον ΟΑΕΔ και θα πάρεις και απο εκεί κατι (περιπου 800). Στη συνέχεια θα καθίσεις 63 που διαρκει η αδειά σου. Μόλις εχεις πάρει από το ΙΚΑ και από τον ΟΑΕΔ τα χρηματα σου και περάσουν οι 63 μερες μετά τον τοκετό πας για 1-2 μέρες στη δουλεια και σε απόλύει ο εργοδότης σου-πας στον ΟΑΕΔ με την απόλυση, τα ενσημά σου και την καρτα ανεργίας και βγαινεις στο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι άκουσα από την ώρα που καταθέτεις τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ περνάει 1 μήνας περίπου για να πάρεις τα πρώτα λεφτά και είναι γύρω στα 400 το μήνα.

Ο εργοδότης εξασφαλίζεται οτι δε θα ζητήσεις αποζημίωση η κάτι άλλο με ένα χαρτί που υπογράφεις οτι δεν θα διεκδικήσεις τίποτα.Εννοείται οτι για να δεχτεί να σε εξυπηρετήσει κάνοντας απόλυση θα πρέπει να φεύγεις με "καλές συνθήκες" κι όχι ουρλιάζοντας για το πόσο άχρηστος είναι σαν αφεντικό!:wink::D

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

ΦΕΥΓΩ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ, ΘΑ ΤΟΥ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΧΑΡΤΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΄ΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ, ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΠΟΛΥ, ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ LOREEN το έκανα αυτό γιατί ήθελα να πάω σε άλλη πόλη.Δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί γιατί υπήρχε εμπιστοσύνη αλλά και αν μου το ζητούσε δεν θα με πειραζε.Φυσικά δεν με πλήρωσε αποζημίωση εφ'όσον δεν την απαίτησα αλλά τα νόμιμα ποσά που έπρεπε να καταβληθούν στο ΙΚΑ καταβλήθηκαν(διαφορετικά δεν θα είναι νόμιμη η απόλυση).

Μετά με φώναξε και μου έδωσε το επίδομα αδείας και το δώρο Χριστουγέννων-και αυτά δεν τα απαίτησα αλλά μου είπε πως τα δικαιούμαι έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ LOREEN το έκανα αυτό γιατί ήθελα να πάω σε άλλη πόλη.Δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί γιατί υπήρχε εμπιστοσύνη αλλά και αν μου το ζητούσε δεν θα με πειραζε.Φυσικά δεν με πλήρωσε αποζημίωση εφ'όσον δεν την απαίτησα αλλά τα νόμιμα ποσά που έπρεπε να καταβληθούν στο ΙΚΑ καταβλήθηκαν(διαφορετικά δεν θα είναι νόμιμη η απόλυση).

Μετά με φώναξε και μου έδωσε το επίδομα αδείας και το δώρο Χριστουγέννων-και αυτά δεν τα απαίτησα αλλά μου είπε πως τα δικαιούμαι έτσι κι αλλιώς.

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ!!!

ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ, ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ.

ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΜΟΥ.

Α, ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ, ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποια να με βοηθήσει στο εξής: Νοέμβριο-Δεκέμβριο που ήμουν στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα πάθει μία αποκόλληση και είχα μεινει στο κρεββάτι για 40 ημέρες. επέστρεψα στην δουλειά 3 Ιανουαρίου. είχα πάει στο ικα από την 1η ημέρα και πήρα άδεια, πέρασα από επιτροπή και γενικώς πληρώθηκα όπως έπρεπε από το ικα για αυτές τις 40 ημέρες. μπορεί εξαιτίας αυτής της αναρρωτικής να πάρω λιγότερα χρήματα στο επίδομα τοκετού- λοχείας από το ικα? ήο εργοδότης μπορεί να μην με πληρώσει καθόλου σε όλη την άδεια εγκυμοσύνης? ξέρει καμμιά? ...να πάω διαβασμένη στο ίκα τουλάχιστον (ή στον εργοδότη μου....!)!! και κάτι άσχετο, ένσημα παίρνουμε στην άδεια εκγυμοσύνης??

σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ενσημα δεν παιρνουμε κατα την διαρκεια την εγκυμοσυνης

 

Τωρα καθε ετος δικαιουσαι 25 αναρρωτικη αδεια ,αν αυτη δεν την εχεις καλυψει τον ενα μηνα θα στον πληρωσει ο εργοδοτης ειδαλως ο εργοδοτης δεν εχει καμια υποχρεωση .

 

Το επιδομα τοκετου των 900 περιπου το δικαιουσαι αν καλυπτεις τα προβλεπομενα ημερομισθια που πρεπει να εχεις μεσα στο τελυαταιο ετος

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση. εγώ την αναρρωτική άδεια την πήρα το 2007 (μόνο 2 μέρες πήρα από το 2008). αν το 2008 δεν έχω πάρω άλλη άδεια διακιούμε τις 25 μέρες να τις πληρωθώ ή επειδή οι μέρες που πη΄ρα το 07 ήαν λόγω εγκυμοσύνης δεν δικαιούμαι έτσι και αλλιώς τίποτα. το ικα κάνει περικοπές στα επιδόματα λόγω αναρρωτικής, γιατί κάποια κοπέλα την είχαν ρωτήσει εάν είχε πάρει άδεια στην εγκυμοσύνη ή μέσα στο τρέχον έτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
σε ευχαριστώ για την απάντηση. εγώ την αναρρωτική άδεια την πήρα το 2007 (μόνο 2 μέρες πήρα από το 2008). αν το 2008 δεν έχω πάρω άλλη άδεια διακιούμε τις 25 μέρες να τις πληρωθώ ή επειδή οι μέρες που πη΄ρα το 07 ήαν λόγω εγκυμοσύνης δεν δικαιούμαι έτσι και αλλιώς τίποτα. το ικα κάνει περικοπές στα επιδόματα λόγω αναρρωτικής, γιατί κάποια κοπέλα την είχαν ρωτήσει εάν είχε πάρει άδεια στην εγκυμοσύνη ή μέσα στο τρέχον έτος.

 

Η άδεια ασθενείας είναι ημερολογιακή, δηλαδή δικαιούσσε για το 2007 25 ημέρες αναρρωτική, το 2008 πήρες τις 2 δικαιούσαι άλλες 23.

 

Εγω που περνω τον διπλασιο απο τον βασικο μισθο ... θα πληρωθω κανονικα τις 17 εβδομαδες ή θα παρω καποιο ποσο βαση του βασικου μισθου ???.

 

Αν δηλώνετε κανονικά στο ΙΚΑ και δεν είναι μαύρα δεν χάνεις τίποτα.

 

koritsia, mporeite na mou peite ki emena ti ginete me ta ensima oso kairo eimaste stin adeia? ta "kolaei" o ergodotis mas kanonika? ta eksagorazoume argotera????.

 

Μόνο 25 μέρες ασθενειας "κολάει ο εργοδότης.... τωρα δεν ξέρω αργότερα αν γίνεται εξαγορά ή τα χάνουμε. Για αυτό και οι αποδοχές από ΙΚΑ + ΟΑΕΔ + Εργοδότη είναι το σύνολο των μικτών αποδοχών και όχι των καθαρών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...