Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρζει καποιος αν ισχυει ακομα το βοηθημα τοκετου (και πόσο ειναι το ποσό) που το εδιναν μαζι με το επιδομα λοχιας 'η το κατηργησαν...

Επισης ποια ειναι η διαδικασια και τα δικαιολογητικα για το επιδομα λοχειας και το συμπληρωματικο βοηθημα απο τον ΟΑΕΔ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η συζυγος μου είναι ασφαλισμένη σε άλλο ταμείο (Ελέυθερη επαγγελματίας), κι εγώ είμαι ΙΚΑ ασφαλισμένος σε επιχείριση.

 

Δικαιούται κάποιο επίδομα από το ΙΚΑ?

 

Στο φυλλάδιο που βλέπω εδώ http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf αναφέρει "Το εφάπαξ βοήθημα τοκετού δικαιούνται οι άμεσα ασφαλισμένες, οι συνταξιούχοι και οι γυναίκες των ασφαλισμένων και συνταξιούχων"

 

 

Από το ΙΚΑ όχι...μόνο από το ταμείο της...αν θυμαμαι καλα πέρυσι άλλαξε ο νόμος κ δικαιούνται κάποιο επίδομα κ οι ασφαλισμένες στα ΕΕ...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρζει καποιος αν ισχυει ακομα το βοηθημα τοκετου (και πόσο ειναι το ποσό) που το εδιναν μαζι με το επιδομα λοχιας 'η το κατηργησαν...

Επισης ποια ειναι η διαδικασια και τα δικαιολογητικα για το επιδομα λοχειας και το συμπληρωματικο βοηθημα απο τον ΟΑΕΔ..

 

Για υπεύθυνες απαντησεις καλυτερα να επιςκεφτεις το τμήμα παροχών μητρότητας του ΙΚΑ κ του ΟΑΕΔ...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να βοηθησει εχω την εξης απορια...πως υπολογιζεται το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας οαεδ?πηρα απο το ικα επιδομα εγκυμοσυνης 786ευρω κ επιδομα λοχειας 1183ευρω...τα μικτα μου ειναι 537ευρω!κοιταξα σημερα κ ο οαεδ μου εχει βαλει μολις 24.83ευρω ως συμπληρωματικο επιδομα...μου φανηκε πολυ λιγο ..οντως μου βγαινει τοσο?επισης απτο ικα δικαιουμαι κ δωρο χριστουγεννων η μονο απο τον εργοδοτη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γεια σας,

 

Εχω μια απορία σχετικά με τα επιδόματα...

 

Έλαβα κανονίκά το επιδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και ο εργοδότης μου θα μου δώσει σημετα τη διαφορά που προκυπτει.

Παρόλα αυτά, αλλες εγκυούλες με παραπέμπουν στον ΟΑΕΔ για να λάβω και από εκεί τη διαφορά. Ισχύει?

 

Τέλος, το εφάπαξ επίδομα βοηθημα τοκετού ισχύει ακόμα? μπορεί να πάει ο αντρας μου με εξουσιοδότητηση να το κανονίσει?

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εχω μια απορία σχετικά με τα επιδόματα...

 

Έλαβα κανονίκά το επιδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και ο εργοδότης μου θα μου δώσει σημετα τη διαφορά που προκυπτει.

Παρόλα αυτά, αλλες εγκυούλες με παραπέμπουν στον ΟΑΕΔ για να λάβω και από εκεί τη διαφορά. Ισχύει?

 

Τέλος, το εφάπαξ επίδομα βοηθημα τοκετού ισχύει ακόμα? μπορεί να πάει ο αντρας μου με εξουσιοδότητηση να το κανονίσει?

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Επίδομα κυοφορίας ένα ποσοστό το δίνει το ΙΚΑ ένα οργοδότης. Επίδομα μητρότητας το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας..πηγα στο ικα της περιοχης και δεν μπορουσα να συννενοηθω ,τα νευρα μου εγιναν τσαταλια και κατεληξα να φυγω κλαιγοντας ,προφανως και οι ορμονες βοηθησαν ,αλλα και οι υπαλληλοι με εκαναν τουρπο.λοιπον δουλευα με συμβαση μεχρι και αρχες δκεμβρη του 16.τωρα ειμαι στον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης και ανεργη .τα ενσημα μου ειναι 194.πηγα να ρωτησω εαν δικαιουμαι καποιο επιδομα και για τι ποσο μιλαμε ετσι ωστε να ,κανω τα αδυνατα δυνατα μνα βρω μα δουλεια να παρω αυτα τα 6 ενσημα ,αλλα επερνα την ιδια απαντηση φερτε τα ενσημα και αν δικαουστε κατι θα σας ενημερωσουμε .μηπως εσεις γνωριζετε απο προσωπικη εμπειρια αν διακουμαι κατι σε περιπτωση που τα βρω και για τι ποσο μιλαμε,πως υπολογιζετε το ποσο?οι τελευατοι μισθοι μου ηταν 712 ευρω

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf

 

Διάβασε προσεκτικά τις προϋποθέσεις. Αν δεν τις πληρείς, δεν  δικαιούσαι ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΧΗ οπότε  δεν έχει νόημα να κουράζεσαι προσπαθώντας να βγάλεις το ποσό. Και σίγουρα, δεν έχει νόημα να τραβιέσαι στις υπηρεσίες και να γίνονται τα νεύρα σου κουρέλια.

 

http://www.oaed.gr/paroches-metrotetas

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρα δικαιουμαι και δεν πειραζει που εχω σταματησει την εργασια μου απο πριν μεινω εγκυος?επειδη σε καποια θεμματα που διαβαζω αναφερονται και σε 54 μερες πριν την γεννα κτλ.ηθελα να επιβεβαιωσω οτι τα 200 ενσημα μπορουν να υπαρχουν και να χρησιμοποιηθουν για τα επιδοματα και 1 χρονο πριν τη γεννα

 

Link to comment
Share on other sites

Από την σελίδα του ΙΚΑ https://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=7&ansid=2

 

Τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας χορηγούνται στην άμεσα ασφαλισμένη μας, εφόσον:

  1. Έχει πραγματοποιήσει 200 τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης κατά τα δύο τελευταία χρόνια, τα προηγούμενα της πιθανής ημέρας τοκετού και
  2. Δεν εργάζεται κατά το διάστημα της επιδότησης, δηλαδή 56 μέρες πριν τον τοκετό και 63 μέρες μετά.

Άρα, αρκεί να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια πριν την ΠΗΤ. Το δεύτερο σκέλος λέει ότι δεν μπορείς να εργάζεσαι για το διάστημα επιδότησης (λογικό, γι'αυτό και επιδοτείσαι άλλωστε).

 

Γνωρίζω αντίστοιχη περίπτωση, έτυχε και απολύθηκε ακριβώς πριν μείνει έγκυος. Πήρε κανονικά τα επιδόματα καθώς είχε 200 ένσημα συνολικά τα 2 χρόνια από την ΠΗΤ.

 

Με το καλό λοιπόν! :-)

Link to comment
Share on other sites

vtgian σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση ,να εισαι καλα ,σημερα στεναχωρηθηκα πολυ με τη συμπεριφορα τους ,ακομα χαλια ειμαι .θα μου περασει αλλα γιατι δεν δειχνουν λιγο κατανοηση και υποστηριξη ?σε ευχαριστω πολυ και παλι

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, phoinix είπε:

καλησπερα σας παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας..πηγα στο ικα της περιοχης και δεν μπορουσα να συννενοηθω ,τα νευρα μου εγιναν τσαταλια και κατεληξα να φυγω κλαιγοντας ,προφανως και οι ορμονες βοηθησαν ,αλλα και οι υπαλληλοι με εκαναν τουρπο.λοιπον δουλευα με συμβαση μεχρι και αρχες δκεμβρη του 16.τωρα ειμαι στον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης και ανεργη .τα ενσημα μου ειναι 194.πηγα να ρωτησω εαν δικαιουμαι καποιο επιδομα και για τι ποσο μιλαμε ετσι ωστε να ,κανω τα αδυνατα δυνατα μνα βρω μα δουλεια να παρω αυτα τα 6 ενσημα ,αλλα επερνα την ιδια απαντηση φερτε τα ενσημα και αν δικαουστε κατι θα σας ενημερωσουμε .μηπως εσεις γνωριζετε απο προσωπικη εμπειρια αν διακουμαι κατι σε περιπτωση που τα βρω και για τι ποσο μιλαμε,πως υπολογιζετε το ποσο?οι τελευατοι μισθοι μου ηταν 712 ευρω

 

Αν μπορεσεις τις επόμενες βδομάδες να συγκεντρώσεις 200 ένσημα την τελευταία διετία, δηλαδή αν δεν απατωμαι βγαίνει από Αυγουστο 2015 και μετά, έχει καλώς και θα σου υπολογίσουν επιδόματα όταν πας να κάνεις αίτηση. Αλλιώς δε δικαιούσαι τίποτα.  Δυστυχώς. 

Αν για παράδειγμα δούλευες το διάστημα Αυγουστο-Νοέμβριο 2016, οπότε πρέπει να έχεις κάτι σαν 100 η και λίγο παραπάνω την κρίσιμη περίοδο και αύριο να βρεις δουλειά, άλλα 100 δεν βγαίνουν, οπότε δεν παίρνεις τίποτα. Αν δούλευες συνεχόμενα και ένα χρόνο πριν, και έχεις 194 στη διετία, σου λείπουν άλλα 6, που μόνο με προσληψη από γνωστό θα τα βρεις τώρα.

 

Επεξεργάστηκαν by ΑΡΓΚ
Link to comment
Share on other sites

αργκ εχω μεσα στο 2016 194 ενσημα .αυτο λεω να κανω,καπως να τα συμπληρωσω και ηθελα η καημενη να μαθω εαν οντως δικαιουμαι κατι και περιπου το ποσο ετσι ωστε να δω εαν αξιζει η εξαγορα των ενσημων ,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , phoinix είπε:

αργκ εχω μεσα στο 2016 194 ενσημα .αυτο λεω να κανω,καπως να τα συμπληρωσω και ηθελα η καημενη να μαθω εαν οντως δικαιουμαι κατι και περιπου το ποσο ετσι ωστε να δω εαν αξιζει η εξαγορα των ενσημων ,

 

Αν από όταν έληξε η σύμβαση έχεις ΟΑΕΔ, μετράει και αυτό. Αλλιώς βρες άμεσα κάποιον γνωστό να σου κάνει πρόσληψη σε μαγαζί κλπ ή δες αν μπορείς να πληρωθείς με εργόσημο. Μόνο ψάξε τα σχετικά ασφαλιστικά, εφορίες κλπ, μη βρεθείς μπλεγμένη από αλλού.

"Εξαγορά" δεν μπορώ να φανταστω πώς θα μπορούσες να κάνεις.

Επεξεργάστηκαν by ΑΡΓΚ
Link to comment
Share on other sites

ναι λαθος λεξη εννοω να πληρωσω καποιον να μου κολλησει τα ενσημα .εννοεις να εχω ενσημα απο τον οαεδ λογω επιδοματος?ειχα λογικα παρει την πρωτη φορα που μπηκα οαεδ πριν χρονια .εχει αλλαξει κατι δικαιουμαστε καθε φορα που παιρνουμε επιδομα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, phoinix είπε:

ναι λαθος λεξη εννοω να πληρωσω καποιον να μου κολλησει τα ενσημα .εννοεις να εχω ενσημα απο τον οαεδ λογω επιδοματος?ειχα λογικα παρει την πρωτη φορα που μπηκα οαεδ πριν χρονια .εχει αλλαξει κατι δικαιουμαστε καθε φορα που παιρνουμε επιδομα .

Αν ξαναμπήκες μετά το Δεκέμβριο του 2016, ναι μπορεί να έχεις ένσημα λόγω ανεργίας

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι και αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει! Βρίσκομαι σε αναρρωτικη άδεια εγκυμοσύνης από τις 13/07/17 εως 08/11/17 και για τον τελευταίο μηνα που διανύουμε τώρα έως την έναρξη άδεια τοκετού έχω πάρει την καλοκαιρινή άδεια μου! γνωρίζει κάποιος, ποια είναι τα ποσα των επιδομάτων από ΙΚΑ ,ΟΑΕΔ, αν δικαιουμσι κάτι από τον εργοδότη μου σαν συμπλήρωμα, ( ο μισθός μου είναι 474 καθαρά και εργάζομαι 7 χρόνια στο ίδιο) και τέλος αν δικαιουμσι επίδομα τοκετού μιας και θα γεννησω σε δημόσιο μαιευτήριο;;; Ευχαριστώ πολύ!! Η ΠΗΤ είναι 31/01/18

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2017 at 3:44 ΜΜ, Ninaki86 είπε:

Καλησπέρα, ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι και αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει! Βρίσκομαι σε αναρρωτικη άδεια εγκυμοσύνης από τις 13/07/17 εως 08/11/17 και για τον τελευταίο μηνα που διανύουμε τώρα έως την έναρξη άδεια τοκετού έχω πάρει την καλοκαιρινή άδεια μου! γνωρίζει κάποιος, ποια είναι τα ποσα των επιδομάτων από ΙΚΑ ,ΟΑΕΔ, αν δικαιουμσι κάτι από τον εργοδότη μου σαν συμπλήρωμα, ( ο μισθός μου είναι 474 καθαρά και εργάζομαι 7 χρόνια στο ίδιο) και τέλος αν δικαιουμσι επίδομα τοκετού μιας και θα γεννησω σε δημόσιο μαιευτήριο;;; Ευχαριστώ πολύ!! Η ΠΗΤ είναι 31/01/18

Το ικα δίνει επίδομα τοκετού κ λοχειας, εμένα συνολικά νομίζω ήταν γύρω στα 1600 ευρώ περίπου, μεικτά απ τη δουλεια έπαιρνα γύρω στα 670. Μετά αν πάρεις κ το εξάμηνο του ΟΑΕΔ παίρνεις κ από εκεί λεφτά κ μπορείς να κάνεις κ τα χαρτιά για συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα !!! Μπορει καποιος να με βοηθησει αν γνωριζει! 

Στις 11/2/18 πρωτα ο θεος! σταματαω την δουλεια!! Θα παω αρχες φεβρουαριου στην γυναικολογο μου για να παρω χαρτι οτι σταματαω απο την δουλεια και την Π.Η.Τ. !

Το 2014 ειχα γεννησει κ θυμασαι οτι ειχα παει στο ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ για να μου δωσουν χαρτι παλι με την Π.Η.Τ. ετσι ωστε να το παω στο ΙΚΑ για να παρω το επιδομα!

ΕΚΕΙΝΟ που δν θυμαμαι κοριτσια ειναι ... ποτε πρεπει να παω στο ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ;;; Πριν σταματησω την δουλεια ή μετα που θα σταματησω;;; δλδ να παω πριν στις 11/2/18 ???  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maria983 είπε:

Καλησπέρα !!! Μπορει καποιος να με βοηθησει αν γνωριζει! 

Στις 11/2/18 πρωτα ο θεος! σταματαω την δουλεια!! Θα παω αρχες φεβρουαριου στην γυναικολογο μου για να παρω χαρτι οτι σταματαω απο την δουλεια και την Π.Η.Τ. !

Το 2014 ειχα γεννησει κ θυμασαι οτι ειχα παει στο ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ για να μου δωσουν χαρτι παλι με την Π.Η.Τ. ετσι ωστε να το παω στο ΙΚΑ για να παρω το επιδομα!

ΕΚΕΙΝΟ που δν θυμαμαι κοριτσια ειναι ... ποτε πρεπει να παω στο ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ;;; Πριν σταματησω την δουλεια ή μετα που θα σταματησω;;; δλδ να παω πριν στις 11/2/18 ???  

Στο ικα πρεπει να πας 56 μερες πριν την ΠΗΤ που θα σου δωσει εγγεγραμενη και σφραγισμενη γυναικολογος δημοσιου νοσοκομειου ωστε να καταθεσεις και αυτο το χαρτι μαζι με τα υπολοιπα.11/2 ειναι 56 μερες πριν την ΠΗΤ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...