Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες-κοστος στο Ελενα


drop_00

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια :D λεγομαι πολυ και ειμαι εγκυοσ στο 1ο μου παιδακι ειμαι στον 4ο μηνα,και με παρακολουθει καποιοσ ιδιωτικοσ γιατροσ που ειχα πολλα χρονια αλλα δυστηχωσ δεν θα μπορεσω να γεννησω με τον γιατρο μου γιατι ειναι στο ΓΑΙΑ και η γεννα εκει ειναι 2000 και αλλα 2000 του γιατρου.και μου ειπε οτι οταν ειναι να γεννησω θα μου συστησει εκεινοσ μια πολυ καλη του φιλη γυναικολογο η οποια ειναι στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΤΑΡΙΦΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 1000 αλλα ειναι καλη. επειδη ειμαι πολυ δυσκολα οικονομικα και ο συζηγοσ απολυθηκε προσφατα απο δουλεια ναι μεν θα γεννησω αναγκαστικα σε δημοσιο.με το ΙΚΑ. αλλα 1ον το βλεπω και πολυ παραλογο να εχουν ταριφα και ειδικα ενα τοσο μεγαλο ποσο εφοσον εισαι με το ΙΚΑ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ αλλα και απαγορευεται και επιπλεον δεν εχω ακουσει κ τα καλυττερα για το ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1Ο ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ και φοβαμαι πολυ γενικα και θα ηθελα μια βοηθεια με γνωμεσ να μου προτεινεται αν γνωριζεται κανενα τουλαχιστον καλο μεαιυτηριο δημοσιου και κανεναν καλο γιατρο δημοσιου ,και που να μην σφαζει στην τιμη εχω ακουσει και για το ΕΛΕΝΑΣ τι λετε??πειτε καμμια γνωμη ρε κοριτσια δεν ξερω τι να κανω ευχαριστω για το χρονο σασ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Οι υπερηχοι κοστιζουν περιπου 30-40 ευρω.Αν πας σε απογευματινο ρντβ ειναι 60 ευρω.Αν και καποιοι γιατροι δεχονται χωις να πληρωσεις πρωτα.Οι εξετασεις ειναι πολυ φθηνοτερες απ οτι εξω.Βεβαια οτιδηποτε ποσο δωσεις παιρνεις πισω απο το ικα το 75%.Αρα βγαινει πολυ πολυ οικονομικα.Το μονοκλινολουξ 4 βραδια ειναι 490.Τωρα αν θα παρει κατι ο γιατρος ειναι αλλο θεμα!

Αλλα περιπου μενα μου πηγε λιγοτερο απο 1000 με τον τοκετο ολα!(χωρις τον γιατρο +αναισθησιολογο)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν είναι 60 ευρώ η κάθε επίσκεψη στο γιατρό;;

 

Όταν λες ότι "οτιδηποτε ποσο δωσεις παιρνεις πισω απο το ικα το 75%" τι ακριβώς συμπεριλαμβάνεται σ'αυτό το "οτιδήποτε";

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι υπερηχοι κοστιζουν περιπου 30-40 ευρω.Αν πας σε απογευματινο ρντβ ειναι 60 ευρω.Αν και καποιοι γιατροι δεχονται χωις να πληρωσεις πρωτα.Οι εξετασεις ειναι πολυ φθηνοτερες απ οτι εξω.Βεβαια οτιδηποτε ποσο δωσεις παιρνεις πισω απο το ικα το 75%.Αρα βγαινει πολυ πολυ οικονομικα.Το μονοκλινολουξ 4 βραδια ειναι 490.Τωρα αν θα παρει κατι ο γιατρος ειναι αλλο θεμα!

Αλλα περιπου μενα μου πηγε λιγοτερο απο 1000 με τον τοκετο ολα!(χωρις τον γιατρο +αναισθησιολογο)

 

 

εισαι σιγουρη για τις τιμες??? :?:?

 

στον πρωινο υπερηχο πληρωνα 9 ευρω και οντως με την αποδειξη μου εδινε πισω το ικα ολο το ποσο.το απλο μονοκλινο κοστιζει με ικα 530 ευρω για φυσιολογικο.μηπως εδωσες για καισαρικη και μονοκλινο λουξ αυτα τα χρηματα???γιατι για φυσιολογικο κοστιζει 800!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Mπεμπουλα με την αποδειξη που παιρνεις απο το νοσοκομειο πας στο ικα και σου δινουν πισω καποια χρηματα!Νομιζω το 75%.Και απο τους υπερηχους,και απο τις εξετασεις και νομιζω και απο τα απογευματινα ιατρεια.Τα 60 ταπληωνεις στο ταμειο,οχι στον γιατρο.Το ξερω απο μια φιλη,γω δεν ειχα παει στα απογευματινα.

Σοφακι μαλλον θυμαμαι οτιστο χαρτι ο γιατρος παντα εγραφε ντοπλερ και α επιπεδου.Μαλλον γι αυτο πληρωνα τοσα.

Γεννησα πριν 40 μερες με καισαρικη σε λουξ στον 5ο και δωσαμε κατι παραπανω απο 500 γιατι ηταν και κατι εξετασεις του μπεμπη επιπλεον.Παντως απο τις εξετασεις δεν παιρναμε πισω ολο το ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Mπεμπουλα με την αποδειξη που παιρνεις απο το νοσοκομειο πας στο ικα και σου δινουν πισω καποια χρηματα!Νομιζω το 75%.Και απο τους υπερηχους' date='και απο τις εξετασεις και νομιζω και απο τα απογευματινα ιατρεια.Τα 60 ταπληωνεις στο ταμειο,οχι στον γιατρο.Το ξερω απο μια φιλη,γω δεν ειχα παει στα απογευματινα.

Σοφακι μαλλον θυμαμαι οτιστο χαρτι ο γιατρος παντα εγραφε ντοπλερ και α επιπεδου.Μαλλον γι αυτο πληρωνα τοσα.

Γεννησα πριν 40 μερες με καισαρικη σε λουξ στον 5ο και δωσαμε κατι παραπανω απο 500 γιατι ηταν και κατι εξετασεις του μπεμπη επιπλεον.Παντως απο τις εξετασεις δεν παιρναμε πισω ολο το ποσο.[/quote']

 

 

ναι,η καισαρικη εχει αλλο κοστος σε σχεση με τον φυσιολογικο,ειναι πιο οικονομικη.

οι υπερηχοι αυτοι που εγραψες ναι κανουν τοσο,εγω ελεγα για τους απλους.

για καποιες εξετασεις παιρνεις ολο το ποσο πισω απο το ικα.πχ τους υπερηχους των 9 ευρω,τον καρδιοτοκογραφο,γενικη αιματος-ουρων,το παραβολο των 3 ευρω.....τα πηρα ολα πισω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κουλο :wink:,εαν γενναγες σε ιδιωτικο θα επαιρνες απο το ικα επιδομα καισαρικης,περιπου 300 ευρω γιατι θεωρειται χειρουργειο.εσυ που γεννησες στο ελενα επιδομα δεν πηρες σε μετρητα απο το ικα αλλα πληρωσες μειωμενη τιμη σε σχεση με εμενα που γεννησα φυσιολογικα.εμμεσα δηλαδη πηρες το επιδομα :wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα...

Σκεφτόμαστε να βαλουμε "μπρος" για παιδάκι...

Εχετε να "προτεινετε" κανένα καλό γιατρό από Ελενα, που να εχει και ιδιωτικό ιατρείο, μια και πρέπει να αρχίσουμε απο τεστ ΠΑΠ κλπ???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ναι,η καισαρικη εχει αλλο κοστος σε σχεση με τον φυσιολογικο,ειναι πιο οικονομικη.

οι υπερηχοι αυτοι που εγραψες ναι κανουν τοσο,εγω ελεγα για τους απλους.

για καποιες εξετασεις παιρνεις ολο το ποσο πισω απο το ικα.πχ τους υπερηχους των 9 ευρω,τον καρδιοτοκογραφο,γενικη αιματος-ουρων,το παραβολο των 3 ευρω.....τα πηρα ολα πισω.

 

 

 

sofaki να σε ρωτησω:το παραβολο των ραντεβου,τους υπερηχους,τις γενικες που πηρες τα χρηματα απο το ικα ειχες παραπεμπτικο απο γιατρο του ικα για αυτα η απλως με τισ αποδειξεις απο το ελενα? γιατι εγω τοσο καιρο παω γι αυτα μονο ποθ εχω παραπεμπτικο κ δεν εχω για ολα...ευχαριστω :-P

age.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα...

Σκεφτόμαστε να βαλουμε "μπρος" για παιδάκι...

Εχετε να "προτεινετε" κανένα καλό γιατρό από Ελενα, που να εχει και ιδιωτικό ιατρείο, μια και πρέπει να αρχίσουμε απο τεστ ΠΑΠ κλπ???

 

 

γεια σου!!ειμαι σχεδον 5 μηνων και ξεκινησα κ γω στο ελενα.να ξερεις παντως οτι οι γιατροι στα δημοσια νοσοκομεια απαγορεθεται να εχουν και ιδιωτικο ιατρειο οποτε κ δεν εχουν.ολες τιες εξετασεις τις κανεις στο νοσοκομειο.οπως και το παπ.:wink:

age.png

Link to comment
Share on other sites

sofaki να σε ρωτησω:το παραβολο των ραντεβου,τους υπερηχους,τις γενικες που πηρες τα χρηματα απο το ικα ειχες παραπεμπτικο απο γιατρο του ικα για αυτα η απλως με τισ αποδειξεις απο το ελενα? γιατι εγω τοσο καιρο παω γι αυτα μονο ποθ εχω παραπεμπτικο κ δεν εχω για ολα...ευχαριστω :-P

 

 

Οχι χωρις παραπεμπτικο,απλα με τις αποδειξεις.εχεις ομως ενα μηνα περιθωριο για να τις καταθεσεις.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάποιες κοπέλες λέτε ότι οι γιατροί σας δεν σας ζήτησαν καθόλου λεφτά για την γέννα. Μπορείτε να στείλετε πμ με τα στοιχεία τους. Τώρα που ανεβηκαν τα νοσήλεια στα νοσοκομεία θα προτιμούσα να βρω γιατρό που δεν θέλει αναγκαστικά φακελάκι και αν έχω να δώσω κάτι παρά να έχω την ταρίφα των 1200ευρω. Αν είστε ευχαριστημένες από τους γιατρούς σας πείτε μου σας παρακαλω μήπως αλλάξω.. Επίσης πως σας παρακολουθούσαν? είχαν ιατρείο πηγαίνατε στα απογευματινα? ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα γιατι μου ειπαν οτι στο νοσοκομειο δεν γινονται η εξετασεις!!!ας πουμε αιματος σιδηρου,κ αλλες που μου εγραψε

 

 

Ολες γινονται Nearaidoula!!!Ολες τις αιματολογικες στο ελενα τις εκανα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί τις έκανα. Βέβαια το ανακάλυψα λίγο αργά ( τώρα που κοντεύω να γεννήσω) και πήγαινα και τα έσκαγα ιδιωτικά. Μου το είπε όμως μια άλλη φίλη κι έτσι τώρα προς το τέλος που χρειάστηκε να κάνω κάποιες μαζεμένες πήγα εκεί. Μέχρι τις 10.30 είναι η αιμολιψία. Και οι περισσότερες βγαίνουν σε 1 μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί τις έκανα. Βέβαια το ανακάλυψα λίγο αργά ( τώρα που κοντεύω να γεννήσω) και πήγαινα και τα έσκαγα ιδιωτικά. Μου το είπε όμως μια άλλη φίλη κι έτσι τώρα προς το τέλος που χρειάστηκε να κάνω κάποιες μαζεμένες πήγα εκεί. Μέχρι τις 10.30 είναι η αιμολιψία. Και οι περισσότερες βγαίνουν σε 1 μέρα.

καλησπερα. χωρις ραντεβου κανουν τις αιμοληψιες οι εγκυες???

Link to comment
Share on other sites

και εγώ επίσης, στο υπόγειο του κτιρίου Μ.Ηλιάδη.

 

στην καινουργια πτερυγα λες!!εκει ειναι η γιατρος μου κ την ρωτησα επειδη μου εγραψε εξετασεις μπορω να της κανω εδω κ μου ειπε οχι!!!!!!!!!!!εκτος αν καταλαβα λαθος κ πεδευομαι τωρα μια βδομαδα να της γραψο στο κολο ικα με της επεργιες τους κ την τριτι θα παω να της γραψω κ να παω στο ικα να της κανω θα μου βγει η παναγια!!!ποσα πληρωνεις να της κανεις στο ελενα θα ρωτησω καλυτερα αλλη φορα γιατι πρωτη φορα πηγα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, σχετικά με το κόστος γέννας στο Έλενα. Γέννησα πριν λίγες μέρς, το έγραψα και σε άλλο σχετικό θέμα. Η καισαρική κόστισε γύρω στα 1.640 που τα καλύπτει όλα το ΙΚΑ. Εγώ πλήρωσα 500 ευρώ μόνο που είναι η διαφορά του δωματίου επειδή έμεινα στο μόνόκλινο λουξ. Τζάμπα!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου zuzunaki αν κοστισε τοσο η κτ στο ελενα ποσο περιπου να ειναι ο φτ με ικα? γεννα μια φιλη μου και ακομα να της πουν ποσο κοστιζει......παντα η κτ ηταν δωρεαν με το ικα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...