Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες-κοστος στο Ελενα


drop_00

Recommended Posts

γεια χαρά...

δεν έχουμε γεννήσει ακόμη αλλά ο γιατρός μας ζήτησε πριν από την γέννα 1200 απλή 1500 για καισαρική (αν χρειαστεί ) και το δωμάτιο λουξ 250 την βραδιά.... να ζητήσω απόδειξη από τον γιατρό??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας,

 

Εμενα η γιατρος μου δεν ειχε αναφερει τιποτα περι αμοιβης, ειχα διαβασει απο εδω στο forum καποιες αναφορες για το ποια ειναι η 'ταριφα'...

 

Δεν ηξερα πως να το χειριστω, να το αφησω και βλεπουμε, να ρωτησω...

 

Τελικα σε ενα ραντεβου ρωτησε ο συζυγος μου σχετικα διακριτικα την ωρα που μια βοηθος νοσηλευτρια μου εκανε υπερηχο...μου ειπε 1200 ευρω και 200 ευρω για τον αναισθησιολογο αν χρειαστει επισκλιριδιο

 

Στα ραντεβου δεν εχει κανει κατι ιδιαιτερο ουτε εχει δειξει καποιο ιδιατερο ενδιαφερον...απανταει μονολεκτικα οταν ειχω καποιες ερωτησεις, και γενικα τα ραντεβου ηταν γρηγορα...στο μεταξυ δεν εχω καποια ενδειξη (επιπλοκη στην εγκυμοσυνη π.χ) ωστε να πω οτι 'αξιζε' αυτα τα λεφτα...

 

Απορω με τετοιο θρασος να ζητανε λεφτα στο δημοσιο ετσι...ο συζυγος μου ειπε θα δουμε πως θα παει η γεννα και θα δουμε ποσα θα δωσουμε...

 

Δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο, εχω αγχωθει λιγο με αυτη τη κατασταση :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Γέννησα και εγώ στο Έλενα τον Φλεβάρη του 09. Ο γιατρός δεν μίλησε για χρήματα, έβαλε όμως την γραμματέα του με τρόπο να τα ζητήσει. Η εν λόγω κυρία με περίσσιο θράσος είπε την εξής ατάκα «εδώ τα γιατρουδάκια παίρνουν 1200 ευρώ …ο «θεός»

(δικό μου αυτό για να μην του δώσω τον χαρακτηρισμό που του αξίζει) να μην πάρει 1500 με 2000 χιλιάδες ευρώ?». Φυσικά του δώσαμε ότι εμείς είχαμε ευχαρίστηση αν και για τη συμπεριφορά που είχε, όχι ευρώ δεν έπρεπε να πάρει αλλά 1000 μπάτσες. Πάντως από ότι κατάλαβα εκεί κυμαίνονται τα «φακελάκια» από 1000 έως 1500. Κάτι τελευταίο γιατί πολύ σας κούρασα, αν με το καλό έρθει και το δεύτερο παιδί, ο γιατρός αν είναι σε δημόσιο, δεν πρόκειται να πάρει δεκάρα τσακιστή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Γέννησα και εγώ στο Έλενα τον Φλεβάρη του 09. Ο γιατρός δεν μίλησε για χρήματα, έβαλε όμως την γραμματέα του με τρόπο να τα ζητήσει. Η εν λόγω κυρία με περίσσιο θράσος είπε την εξής ατάκα «εδώ τα γιατρουδάκια παίρνουν 1200 ευρώ …ο «θεός»

(δικό μου αυτό για να μην του δώσω τον χαρακτηρισμό που του αξίζει) να μην πάρει 1500 με 2000 χιλιάδες ευρώ?». Φυσικά του δώσαμε ότι εμείς είχαμε ευχαρίστηση αν και για τη συμπεριφορά που είχε, όχι ευρώ δεν έπρεπε να πάρει αλλά 1000 μπάτσες. Πάντως από ότι κατάλαβα εκεί κυμαίνονται τα «φακελάκια» από 1000 έως 1500. Κάτι τελευταίο γιατί πολύ σας κούρασα, αν με το καλό έρθει και το δεύτερο παιδί, ο γιατρός αν είναι σε δημόσιο, δεν πρόκειται να πάρει δεκάρα τσακιστή.

 

χεχεχε μηπως ειχαμε τον ιδιο γιατρο???

εμενα μου ζητησε 1000 ευρω...μετα την γεννα!!!!δεν ειχαμε βεβαια το λεφτα πανω μας να "βρισκονται"!!!και επειδη μου φερθηκε απαραδεκτα,αποφασισα να μην του δωσω τιποτα...ουτε τα αξιζε,ουτε του τα χρωσταγα...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

και για να απαντησω κι εγω στο θεμα,γεννησα τον σεπτεμβρη και το δωματιο-λουξ μου στοιχισε 800 ευρω...πληρωσαμε επιπλεον 350 για κατι που μου εβαλε ο ακατανομαστος στην καισαρικη-χωρις να με ενημερωσει προηγουμενως...και ουτε εχω καταλαβει ακομα τι ηταν αυτο και γιατι το χρειαστηκα!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

v.polina λες?ε δεν ειναι και απιθανο....αν και νομίζω ότι όλοι οι γιατροί λίγο πολύ ίδιοι είναι.αξίζει όμως να σημειώσω ότι απο το υπόλοιπο προσωπικό του νοσοκομείου δεν έχω κανένα παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

οντως το προσωπικο ηταν εξυπηρετικοτατο-το εχω αναφερει και σε αλλο τοπικ-οποια ωρα και να τους ζητουσες...και περνουσαν πολυ συχνα για αλλαγες,ορους,φαρμακα κτλ αλλα και για να ρωτησουν αν χρειαζεσαι κατι...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ:

 

90€/ημέρα - Δωμάτιο με πολλά κρεβάτια

110€/ημέρα - Δίκλινο

135€/ημέρα - Μονόκλινο

200€/ημέρα - LUX

 

ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΠΛΗΡΏΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ,

ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ, ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

 

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

vsFvp2.png

 

Epnrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια γεννάω αρχές Σεπτεμβρίου στο Ελενα κ με ενδιαφέρουν τα δωμάτια στον 5ο ή και στο 6ο.

Βρίσκεις συνήθως εύκολα?

και γενικά στο νοσοκομείο πρέπει να πάρουμε και ρουχαλάκια του μωρο μας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

οπως προειπε κ μια αλλη κοπελα, ειναι αναλογως τι θα υπαρχει. αν δεν εχει αμεσα θα σε βαλουν μολις αδειασει καποιο, αρκει να το εχεις ζητησει. κ φυσικα ειναι κ θεμα γιατρου, να ειναι καπατσος. εμενα μου ειχε βρει αμεσα λουξ.

ρουχαλακια παρε αμα θες, αλλα τα εχουν με κατι ρομπακια που κατα τη γνωμη μου ειναι πιο βολικα για τις πρωτες μερες που δε ξερεις πως να το πιασεις να το αλλαξεις, κλπ...ευχομαι με το καλο!

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλή σας ημέρα κορίτσια,

 

έχω ακούσει και διάβασα και από εσάς τόσα πολλά και καλά, που πραγματικά πιστέυω ότι αξίζει τον κόπο.

Το πρόβλημα μου μου είναι ότι ο γιατρός που με παρακολουθεί (δεν είμαι ακόμη έγκυος...) είναι στο Αττικό και εγώ μένω στο κορωπί. θα με βόλευε και εμένα και τους δικούς μου ανθρώπους πολύ περισσότερο το Έλενα.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 καλούς γιατρούς, σας παρακαλώ?

 

να βρω κάποιον ώστε να τον γνωρίσω πριν μείνω έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αν διαβάσεις σχετικά θέματα στο forum θα βρεις ονόματα γιατρών και τις απόψεις των γυναικών που τους εμπιστεύθηκαν.

 

Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλω π.μ. με τα στοιχεία του δικού μου γιατρού.

[IMG]http://lbym.lilypie.com/Suo4p2.png[/IMG]
[IMG]http://lb4m.lilypie.com/5wubp2.png[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καλή μου CatSai,

 

θα το εκτιμούσα πολύ! τα στοιχεία του και λίγα πράγματα που θα ήθελες ενδεχομένως κι εσύ να ξέρεις εκ των προτέρων θετικά & αρνητικά.

 

έψαξα (βέβαια δηλώνω ελαφρώς άσχετη...) και δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα! Θα ηθελα να με βοηθησετε με τις τιμες του ελενα γιατι απο κει δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ειμαι 6 μηνων εχω ασφαλεια τεβε που δεν καλυπτει τιποτα και θα ηθελα να μαθω για τις τιμες δωματιων. Γιατρο εχω τον ροσολυμο. Μηπως ξερετε και τι φακελακι παιρνει;;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα! Θα ηθελα να με βοηθησετε με τις τιμες του ελενα γιατι απο κει δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ειμαι 6 μηνων εχω ασφαλεια τεβε που δεν καλυπτει τιποτα και θα ηθελα να μαθω για τις τιμες δωματιων. Γιατρο εχω τον ροσολυμο. Μηπως ξερετε και τι φακελακι παιρνει;;

Αχ βρε στελλίνα για τεβε δεν ξέρω να σου πω. Οταν γέννησα είχα ΙΚΑ ακόμα. Αν πάς κάτω όμως στα ταμεία μπορούν να σου πουν. Και στο ΙΚΑ που είμουν πλήρωσα περι τα 500 ευρώ για 4 μέρες, καισαρική αλλά νομίζω οτι το ΙΚΑ τα δίνει πίσω. Το ΤΕΒΕ έχει πλαφόν στα 800 ευρώ ότι και να πληρώσεις στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου. Μηπως ξερεις ποσο παει κανονικα το δωματιο και αν μεσα στην τιμη ειναι και οι εξετασεις του μωρου και οι δικες μου; η πληρωνω εξτρα για αυτες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ΤΣΜΕΔΕ που είναι σαν το ΤΕΒΕ, δεν καλύπτει τίποτα κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης-τοκετού και πήρα ένα ποσό αφού γέννησα. Πλήρωσα στο Έλενα περίπου 850 ευρώ για 4 διανυκτερεύσεις σε λουξ δωμάτιο (200 ευρώ/βραδιά) και όλες οι εξετάσεις του μωρού και οι δικές μου ήταν μέσα στα 850 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα σας.περιμενω να γεννησω μεχρι τις 23/3 στο ελενα το δευτερο παιδακι και θα ηθελα να μου πειτε οσες μανουλες γεννησαν εκει προσφατα το κοστος για τα μονοκλινα αλλα και για τα λουξ δωματια,που ακριβως κυμαινονται??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.περιμενω να γεννησω μεχρι τις 23/3 στο ελενα το δευτερο παιδακι και θα ηθελα να μου πειτε οσες μανουλες γεννησαν εκει προσφατα το κοστος για τα μονοκλινα αλλα και για τα λουξ δωματια,που ακριβως κυμαινονται??

 

 

με ασφαλεια ικα

 

μονοκλινο και φυσιολογικος τοκετος για 4 μερες 527 ευρω

 

με καισαρικη νομιζω 260 ευρω για 4 μερες.

 

 

λουξ και φυσιολογικος 200 ευρω την ημερα.

 

αυτα γνωριζω;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Ανήκω κι εγώ στις μέλλουσες μανούλες και τώρα πια ενδιαφέρομαι όλο και περισσότερο για έναν καλό άνθρωπο-γιατρό στο Έλενα που να μην θέλει πολύ παχύ φακελάκι.

 

Την βοήθεια σας please.......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!!

Θα ήθελα και πάλυ την βοήθειά σας.

Γεννάω με καισαρική στο Έλενα 11/04 την άλλη Δευτέρα :lol:

έχω ασφάλιση ικα και θα ήθελα να μου πείτε ποσο θα πλήρωνα την βραδυα

για μονόκλινο.

Στην πρώτη μου γέννα (πάλυ καισαρική) πληρώσαμε για δικλινο τα 4 βράδυα 120 ευρώ.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοριτσια γνωριζει καμια..τρικλινο καισαρικη και ικα ποσο κοστηζει??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...