Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός μετά τον πρώτο χρόνο


Recommended Posts

όλες οι μανούλες έχουν ανασφάλεια και πολλές απορίες γύρω από τον θηλασμό. για αυτό είναι τόσο πολύτιμο να καταθέτουμε τις εμπειρίες μας, σε αυτό το φορούμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω από αυτά που γράφτηκαν (Λητώ και εγώ τα ίδια σκεπτόμουν πριν γεννήσω !!!)...

Ξεκίνησα με την ελπίδα να καταφέρω να θηλάσω, μετά μέχρι να γυρίσω δουλειά (4 μήνες) μετά να γίνει 6 μηνών και τώρα συνεχίζουμε όπως όλες μας και ... όπου βγούμε :D

Πριν γεννήσω μου φαινόταν αδιανόητο να θηλάζω μέχρι 1 έτους τώρα μου φαίνεται αδιανόητο να του το στερήσω :D:D:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και για μενα ο θηλασμος στην αρχη δεν ηταν ευκολη υποθεση-αν και θεωρω οτι ακομη "στην αρχη" βρισκομαι,αφου ουτε ενα μηνα θηλασμου δεν εχω συμπληρωσει.Οι πρωτες μερες ηταν πραγματικα πολυ δυσκολες,οι θηλες μου ειχαν γινει μανταρα,πονουσα παρα πολυ,αμφεβαλλα για το αν το μωρο τρωει καλα και ειλικρινα καθε φορα που ερχοταν η ωρα του θηλασμου μ' επιανε συγκρυο.Η μητερα μου εντωμεταξυ που οπως εχω ξαναγραψει ειναι παιδιατρος,μενει μαζι μου αυτο το διαστημα και τις πρωτες δυσκολες μερες του θηλασμου με στηριξε πολυ. Οσο κι αν την παρακαλαγα να παει να μου παρει θηλες σιλικονης ή να ξεκινησουμε ξενο γαλα εκεινη ουτε να το ακουσει.Τις θηλες σιλικονης τελικα μου τις πηρε,αλλα δεν τις χρησιμοποιησα γιατι δεν με βολεψαν καθολου ουτε εμενα ουτε το μωρο,ενω οσον αφορα το ξενο γαλα,καθε φορα που της το ανεφερα γινοταν Ο χαμος!!! Τελικα χαρη στις συμβουλες της Αγλαιας,της μανας μου αλλα και της μαιας μου τα καταφερα,αν και η αμφιβολια για το αν τρωει καλα το μωρο μου παραμενει.Θα προτιμουσα να χρησιμοποιω θηλαστρο για να ξερω τουλαχιστον την ποσοτητα που τρωει και να μπορω να καπνιζω καπως πιο ελευθερα,αλλα τοσο η Αγλαια οσο και η μανα μου ειναι απολυτα αρνητικες σε αυτο.

Σχετικα με αυτο που λετε παντως οτι πολυς κοσμος προσπαθει να μας αποτρεψει απο το θηλασμο,εχω να πω το εξης:τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο που δεν ειχα πολυ γαλα (λογικο ειναι) η αδελφη του αντρα μου με την οποια δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις ειχε λυσσαξει να παιρνει τηλεφωνο για να μαθει αν θηλαζω κι αν εχω γαλα (εκεινη δε θηλασε το μωρο της γιατι ποναγε) και οποτε εγω δεν εβγαινα στο τηλεφωνο επαιρνε τη μανα της,την πεθερα μου δηλαδη,που ηταν αρκετες ωρες στο μαιευτηριο για να μαθαινει απο 'κεινη.Εντωμεταξυ επειδη εγω εχω κι ενα "ελαττωμα',ειμαι πολυ προληπτικη και φοβαμαι το κακο ματι ορισμενων γυναικων παρα πολυ,ακομη κι οταν σιγα σιγα ηρθε το γαλα μου,προσπαθησα να το αποκρυψω απο την πεθερα μου για να μην ενημερωνει την κορη της και με γλωσσοτρωει (πειτε με γραφικη,πειτε με κατιναρα,εγω το ματι το τρεμω!!!) Οποτε καποια στιγμη,τη μερα που φευγαμε απο το μαιευτηριο νομιζω ηταν,με παιρνει τηλεφωνο η αδελφη του αντρα μου,με ρωταει-κλασσικα-αν μου εχει ερθει το γαλα,της λεω οχι και μετα με ρωταει αν εχει το μωρο ικτερο.Της απανταω κι εγω ναι,αφου ειχε γυρω στους 12 με 13 βαθμους,και τι γυρναει και μου λεει; "Ε,βεβαια,αφου δεν εχεις γαλα και δεν τρεφεται σωστα,κανει ικτερο.Δεν μπορει να μην παιζει ρολο στον ικτερο το οτι δεν εχεις γαλα".Ακουτε τι μου ειπε η @#!%^*; Κι υστερα εχω εγω τυψεις κι ενοχες που ειμαι καχυποπτη με τον κοσμο!!!

Link to comment
Share on other sites

"Ε,βεβαια,αφου δεν εχεις γαλα και δεν τρεφεται σωστα,κανει ικτερο.Δεν μπορει να μην παιζει ρολο στον ικτερο το οτι δεν εχεις γαλα".Ακουτε τι μου ειπε η @#!%^*; Κι υστερα εχω εγω τυψεις κι ενοχες που ειμαι καχυποπτη με τον κοσμο!!!

 

Νομίζω ότι είναι εμφανέστατη η διάθεσή της να σε στηρίξει και να σε βοηθήσει.... :roll:

 

Θα συναντήσεις αρκετούς στο δρόμο σου... :?

Link to comment
Share on other sites

,αν και η αμφιβολια για το αν τρωει καλα το μωρο μου παραμενει.

 

Αν ήταν απαραίτητο να μετράς την ποσότητα, θα είχε το κάθε στήθος μια μεζούρα επάνω...!!!

 

Για να μην υπάρχει αυτή η μεζούρα κάποιος λόγος θα υπάρχει! :wink:

 

Θα προτιμουσα να χρησιμοποιω θηλαστρο για να ξερω τουλαχιστον την ποσοτητα που τρωει και να μπορω να καπνιζω καπως πιο ελευθερα,

 

Ο θηλασμός για το μωρό σου είναι πολύ πιο σημαντικός από το γάλα σου. Μην περιορίζεσαι στην υλική του διάσταση...

 

Αν έχεις ανάγκη να καπνίζεις πιο ελεύθερα να το κάνεις (αρκεί να το κάνεις στο μπαλκόνι...). Δεν είναι ο θηλασμός που σε περιορίζει σε αυτό αλλά η ίδια η παρουσία του μωρού ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι,στο μπαλκονι καπνιζω,αν και θα την πω την αμαρτια μου,τις προαλλες που ειχε πολυ κρυο εστειλα κανα δυο φορες τη μαμα μου με το μωρακι στο δωματιο,εκλεισα ο,τι υπαρχει σε πορτα και εκανα μια συσφιξη σχεσων με τον απορροφητηρα!!! :oops: Σκεφτηκα ομως αμα εχει κρυο να βγαινω στις σκαλες τις πολυκατοικιας,αφου κι εσυ Αγλαια μου εχεις επισημανει ποσο βλαβερο ειναι να καπνιζεις μεσα στο σπιτι ακομη και με τον απορροφητηρα στο φουλ. Οσον αφορα το θεμα της αδελφης του αντρα μου,θελω να διευκρινισω κατι: εγραψα πιο πανω οτι με ρωτουσε συνεχεια τις πρωτες μερες αν εχω γαλα κι οτι μου πεταξε και την κακιουλα με τον ικτερο,κι εγραψα επισης οτι εκεινη δε θηλασε το μωρο της γιατι πονουσε. Δε θελω σε καμμια,μα καμμια περιπτωση να την κατηγορησω που δε θηλασε γι΄αυτο το λογο. Ο καθενας κανει αυτο που νιωθει,η αντοχη του καθενος στο σωματικο πονο ειναι αλλη και δε θελω να το παιξω ηρωιδα και καλη που παρα τον πονο και τις πληγωμενες θηλες εγω τελικα θηλαζω. Ετσι κι αλλιως,η αληθεια ειναι πως αν δε με πιεζε η μανα μου θα ειχα προτιμησει το ξενο γαλα κι αν δε με συμβουλευε η Αγλαια θα ειχα καταφυγει στην καλυτερη περιπτωση στο θηλαστρο. :oops: Αρα ουτε εγω θα θηλαζα αν δεν ειχα το καταλληλο "σπρωξιμο" και στηριγμα. Το λεω αυτο γιατι δε μου αρεσει να κατακρινω τους αλλους για τις επιλογες τους,ποια ειμαι εγω στην τελικη για να το κανω; Τα βαζω με τους αλλους μονο οταν με υπονομευουν ή πανε να με βλαψουν. Ελπιζω να μη φανηκε σα να καταδικαζω την κοπελα επειδη δε θηλασε,κι αν φανηκε ετσι ειλικρινα δε4ν ηταν αυτη η προθεση μου.Με νευριαζει ομως παρα πολυ που ανακατευεται στο αν εγω θηλαζω,αν εχω γαλα,κι αν φταιει το γαλα μου ή η ελλειψη του για τον φυσιολογικο νεογνικο ικτερο.Μου φαινεται λιγο κακια αυτο,οπως κι αλλα που εχει πει κατα καιρους η συγκεκριμενη και δεν ειναι της παρουσης.

Συγγνωμη αν ξεφυγα (για αλλη μια φορα) απο το θεμα με τα ψυχολογικα μου και τις εξομολογησεις μου!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αρα ουτε εγω θα θηλαζα αν δεν ειχα το καταλληλο "σπρωξιμο" και στηριγμα.

 

Πιθανότατα κι εγώ δεν θα θήλαζα αν δεν είχα την τύχη να βρω στήριξη όταν είχα προβλήματα...

 

Τα βαζω με τους αλλους μονο οταν με υπονομευουν ή πανε να με βλαψουν.

 

Ακριβώς αυτό... Νομίζω έχεις κάθε δίκιο να νιώθεις έτσι!

 

Με νευριαζει ομως παρα πολυ που ανακατευεται στο αν εγω θηλαζω,αν εχω γαλα,κι αν φταιει το γαλα μου ή η ελλειψη του για τον φυσιολογικο νεογνικο ικτερο.

 

Ναι αλλά κάνει ότι μπορεί για να νιώσεις άσχημα, για να σε κατηγορήσει, για να σε υπονομεύσει. Ας σε αφήσει στην ησυχία σου! Τόσο πολύ πια ενδιαφέρεται για το μωρό σου και για σένα;

 

Μου φαινεται λιγο κακια αυτο,οπως κι αλλα που εχει πει κατα καιρους η συγκεκριμενη και δεν ειναι της παρουσης.

Συγγνωμη αν ξεφυγα (για αλλη μια φορα) απο το θεμα με τα ψυχολογικα μου και τις εξομολογησεις μου!!! :wink:

 

Δεν είναι λίγο κακία, είναι πολύ, πάρα πολύ! Είναι κακία και για σένα και για το μωρό σου. Είναι μεγάλη κακία γιατί δε σέβεται την ευαίσθητη συναισθηματικά περίοδο που βρίσκεσαι, ή μάλλον το ξέρει και προσπαθεί να σε υπονομεύσει...

 

Την ενοχλεί που οι επιλογές σου είναι διαφορετικές από τις δικές της...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θηλαζω εδω και 7.5 μηνες τη μπεμπουλα και σκοπευω να συνεχισω τουλαχιστον 1 χρονο.

Αλλα μαλλον με βλεπω για παραπανω...

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

εγώ όπως έχω ξαναπεί θήλασα τον γιό μου χωρίς καθόλου συμπλήρωμα για 8 μήνες...ήμουν τόσο περήφανη γι'αυτό :D σταμάτησα όμως,κυρίως λόγω κακής πληροφόρησης,δεν είναι της παρούσης,όταν το σκέφτομαι όμως τώρα νοιώθω τύψεις πολλές φορές. Τελοσπάντων,δεν αλλάζει...

 

τώρα με την κόρη μου,λέω,όσο πάει,όσο μας βολεύει. Τον λατρεύω τον θηλασμό,απλά θα προσπαθήσω να μη γίνω υστερική,όσο παέι,πήγε,απλά το καλό είναι οτι αυτή τη φορά ΕΧΩ πληροφόρηση :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με νευριαζει ομως παρα πολυ που ανακατευεται στο αν εγω θηλαζω,αν εχω γαλα,κι αν φταιει το γαλα μου

 

Πάντα υπάρχει κάποιος.... Εμένα τωρα τελευταία έχει αρχίσει η πεθερά μου και κάθε φορά που με παίρνει τηλέφωνο ή με βλέπει με ρωτάει αν έχω ακόμα γάλα, αν θα συνεχίσω ακόμα, αν βάζει το μωρό βάρος και τι λεει ο γιατρός! Από ενδιαφέρον το κάνει αλλά έχει αρχίσει να με νευριάζει!... Που να ήξερε οτι έχει εμφανίσει αλλεργία...8)

Μετά η νυφη του άντρα μου με πήρε το σαββατοκύριακο που ήμουν άρρωστη να με ρωτήσει αν θηλάζω , μηπως κολλήσω το παιδί... 8)

Τελος οι γονείς μου , φοβούνται μη πάθω αβιταμίνωση επειδή δεν τρωω αρκετα φαγητά και μου πετάνε μήπως να σκεφτώ να κόψω σιγά σιγά το θηλασμό...Εκει φυσικά εχω θάρρος και τους εξηγησα οτι όπως εκεινοι ανησυχουν για το παιδί τους , έτσι κάνω και εγώ και απο την ενημέρωση που έχω ο θηλασμός στην περίπτωση μας επιβάλλεται!

Με λιγα λόγια ολοι τρέχουν για οποιοδήποτε αλλό θέμα στους ειδικους , αλλα για το θηλασμό κάνουν την Πειθία (σωστά το έγραψα?).

Με συγχωρείτε και εμένα για την εξομολόγηση!!! :oops::oops::)

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τωρα τελευταία έχει αρχίσει η πεθερά μου

 

Είναι αυτό που λέμε η πρωτοτυπία που επαναλαμβάνεται!...

 

και κάθε φορά που με παίρνει τηλέφωνο ή με βλέπει με ρωτάει αν έχω ακόμα γάλα, αν θα συνεχίσω ακόμα, αν βάζει το μωρό βάρος και τι λεει ο γιατρός!

 

Στον 7ο μήνα του γιου μου η πεθερά μου:

-τώρα θα τρώει και κρέμες!

-δεν τρώει!

-και του φτάνει;;;

-ΚΑΙ του φτάνει ΚΑΙ του περισσεύει!

 

δεν ξαναμίλησε για 2 περίπου μήνες...

 

Έχει μεγάλη σημασία το ύφος όταν απαντάς, όσο πιο απαξιωτικό είναι τόσο ο άλλος το σκέφτεται να μιλήσει και για να μην εισπράξει την ίδια απαξίωση αλλά κυρίως γιατί φοβάται ότι για να έχεις τέτοιο ύφος μάλλον ξέρεις πολλά! :wink:

 

Από ενδιαφέρον το κάνει αλλά έχει αρχίσει να με νευριάζει!...

 

Είσαι πολύ καλοπροαίρετη... Η πεθερά σου δεν είναι το ίδιο καλοπροαίρετη μαζί σου, πιστεύει ότι εσύ δεν μπορείς να ενδιφερθείς για το παιδί σου όσο εκείνη...

 

(Αν συνεχίσεις να είσαι τόσο καλοπροαίρετη δεν θα έχεις ποτέ το ύφος στο οποίο αναφέρομαι... :roll: )

 

Μετά η νυφη του άντρα μου με πήρε το σαββατοκύριακο που ήμουν άρρωστη να με ρωτήσει αν θηλάζω , μηπως κολλήσω το παιδί...

 

Άλλη μία που ενδιαφέρεται για το παιδί σου περισσότερο από εσένα την ίδια...

 

Με λιγα λόγια ολοι τρέχουν για οποιοδήποτε αλλό θέμα στους ειδικους , αλλα για το θηλασμό κάνουν την Πειθία (σωστά το έγραψα?).

 

Πυθία!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

ααααχ μια αλλη σημερα με εξοργισε παλι (γιατι νευριάζω,γιατι,αφου ξερω...),έχει 2 παιδια που δεν τα θήλασε καθόλου,γιατί,"ε,δοκίμαζα μια δυο μέρες,αφού έκλαιγαν και δεν χόρταιναν τα σταματούσα"

 

...

...

...

 

ε τώρα σκέφτεται να κάνει τρίτο,μου λέει,"ε εγώ ξέρω,πάλι δεν θα έχω γάλα"

 

...

...

...

 

***ασκήσεις ψυχραιμίας-έλα άλλη μια βαθιά αναπνοή-πάμε***

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ καλοπροαίρετη... Η πεθερά σου δεν είναι το ίδιο καλοπροαίρετη μαζί σου, πιστεύει ότι εσύ δεν μπορείς να ενδιφερθείς για το παιδί σου όσο εκείνη...

 

(Αν συνεχίσεις να είσαι τόσο καλοπροαίρετη δεν θα έχεις ποτέ το ύφος στο οποίο αναφέρομαι... )

 

Μωρε μεγάλη γυναικα είναι! Ασε που αν της πω οτι ο γιατρος μου ειπε να το κάνω ηρεμεί! που να ηξερε οτι ειδικά τον γιατρο τον γράφω... 8)

Οσο για τους υπόλοιπους τους πεταω δυο - τρεις πληροφοριες που τους αποστομωνουν και βγαζουν στην επιφάνεια την αγνοια τους και.... ηρεμούμε όλοι!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πεθερά μου (η οποία όσο θήλαζα ανήκει στην πληοψηφία που θέλει το θηλασμό δεύτερο στη ζωή του βρέφους) αφου τότε με είχε κάνει κουρέλι (ερχόταν, μου έπιανε το στήθος για να δει αν "βγάζει" :shock::shock: , έπιανε τη μάνα μου να την πείσει ότι το παιδί δεν τρώει καλά και πώς θα με καταφέρουν να δώσω ξένο - και άλλο που δεν ήθελε και η μάνα μου - ακόμα και τότε που ΕΒΛΕΠΕ τη ζυγαριά έτοιμη να σπάσει από το βάρος που έπαιρνε το μωρό ΕΠΕΜΕΝΕ) τώρα συχνά πυκνά μου πετάει "καλά που δε με άκουσες και ήσουν πεισματάρα, αλλοιώς δε θα είχες καταφέρει να θηλάσεις τον μικρό τόσο καλά!!!!"

 

Βέβαια, στο δεύτερο δεν περιμένω θαύματα... εκείνη την ώρα πάλι τα ίδια θα μου κάνουν... όμως τώρα έχω και "αποδείξεις" στις απαντήσεις που θα πάρουν.... :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερχόταν, μου έπιανε το στήθος για να δει αν "βγάζει"

 

:x:shock: Απορώ πως το ανεχτηκες! :x

 

Εμενα μου ελεγε να μην πινω νερο οταν θηλαζω γιατι "αραιωνει το γαλα!" και της ελεγα "Θα σκασω αν δεν πιω, δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερο για το μωρο"!

 

Χαρα στο κουράγιο σου!!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Bon Bon.... τώρα ΑΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ μόνο που το διαβάζω... :evil:

 

Ορμονικά ήμουν πολύ χάλια εκείνο το διάστημα, είχα και τις ανασφάλειές μου με το θηλασμό (δεν το είχα ξανακάνει βλέπεις), πέρα από τον άνδρα μου και την παιδίατρο δε με στήριζε και κανείς άλλος και... δε μιλούσα, υπέμενα βουβά... το τι κλάμα έχω ρίξει (κρυφά πάντα) :evil: Απλά την αντέκρουα (σ' αυτήν προσπαθούσα να φαίνομαι ψύχραιμη και σίγουρη γι' αυτό που κάνω, για να μην τις ενισχύω και άλλο αυτά που πίστευε) μεταφέροντάς της όλα όσα είχα διαβάσει (γιατί ΕΙΧΑ διαβάσει) και όσα η γιατρός μου έλεγε.... μήπως και της δώσω να καταλάβει που δεν δηλαδή... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια θέλω τις γνώσεις σας. τον Σεπτέμβρη η Ζωίτσα θα είναι ακριβώς ενός χρόνου και θα την γράψω σε παιδικό. θα την πηγαίνω 8-8.30 το πρωί και θα την παίρνω 18.00-18.30.

εδώ στο σπίτι που είμαστε θηλάζει όποτε θέλει και τρώει και στερεές τροφές κανονικά.

τότε όμως αναγκαστικά θα την θηλάζω πρωί και βράδυ μόνο. μήπως πρέπει να την βάλω σε πρόγραμμα από τώρα ή από τον Αύγουστο πχ? δεν θέλω να της κάνω κανά καψώνι και να θέλει γαλατάκι και να μην έχει. σημειωτέον ότι δεν πίνει μπιμπερό, τογάλα της μαμάς δεν το πίνουμε κατά τη διάρκεια της μέρας επειδή πεινάμε, τρώει κανονικά, απλά λόγω της επαφής σαν νεράκι ξέρετε εσείς...

τι πρέπει να κάνω και από ποτε?

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι τα παιδιά προσαρμόζονται εύκολα σε καινούργιες καταστάσεις, οπότε δεν υπάρχει λόγος να την βάλεις από τώρα σε πρόγραμμα, αφού δεν το θέλεις ούτε εσύ, ούτε εκείνη. Είναι τελείως διαφορετικό να είναι η μαμά δίπλα από το να λείπει, γι΄αυτό δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει στην προσαρμογή ένα πρόγραμμα. Το πιο πιθανό είναι, όταν έρθει η ώρα, να προσαρμόσει από μόνη της το πρόγραμμά της και να θηλάζει τις μέρες που λείπεις μόνο πρωί-βράδυ, και τα σαββατοκύριακα όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνεις κάτι εκτός ίσως από το να την μάθεις σιγά, σιγά να πίνει νεράκι από το ειδικό ποτηράκι για την ηλικία της γιατί εκεί μπορεί να τα βρεί σκούρα η δασκάλα της.:P:p

 

Το ίδιο άγχος είχα και εγώ για το πώς θα προσαρμοστεί και πως θα τρώει και τι θα κάνουμε με τον θηλασμό και την ξεκίνησα ένα μήνα νωρίτερα στον σταθμό και τελικά αυτό που συνειδητοποίησα ότι η προσαρμογή τελικά έπρεπε να γίνει για μένα :?:???: και όχι για το παιδί, η μπουμπίτσα Ευγενία μια χαρά τα πήγε.:mrgreen: :mrgreen: Και αυτό που λένε για παιδιά που θηλάζουν και προσκολλήσεις στην μαμά είναι, στην δικιά μας περίπτωση τουλάχιστον, σενάριο επιστημονικής φαντασίας. :cool: 8-)

 

Από το άγχος μου είχα αρχίσει να την θηλάζω πρωϊ βράδυ και σπάνια στα ενδιάμεσα (εκτός αν έβλεπα ότι δεν έτρωγε καλά ή έβγαζε δόντια) τελικά είδα ότι ξεκινώντας και εγώ να δουλεύω το πρόγραμμά μας άλλαξε, τώρα πλέον θηλάζουμε πρωί βράδυ και παίρνουμε και ένα απογευματινό σνάκ γύρω στις 4:30 όταν γυρίζει από τον σταθμό, στην αρχή το πρόσθεσα γιατί διάβασα εδώ μέσα ότι είναι δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχία με 2 θηλασμούς την ημέρα και στην πράξη είδα ότι αυτό ηρεμούσε και το παιδί (για να μην πω και μένα).:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

τώρα πλέον θηλάζουμε πρωί βράδυ και παίρνουμε και ένα απογευματινό σνάκ γύρω στις 4:30 όταν γυρίζει από τον σταθμό, στην αρχή το πρόσθεσα γιατί διάβασα εδώ μέσα ότι είναι δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχία με 2 θηλασμούς την ημέρα και στην πράξη είδα ότι αυτό ηρεμούσε και το παιδί (για να μην πω και μένα).:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Σίγουρα αυτό είναι σωστό, δηλαδή ένας θηλασμός μόλις γυρνάει το παιδί απ' το σταθμό, βοηθάει το παιδί να ηρεμήσει και κάνει ομαλή την επανασύνδεση! Αφού η μικρή σου ήδη σε περιμένει όταν λείπεις, το ίδιο θα κάνει και στο σταθμό, δεν θα είναι το γάλα αυτό που θα της λείπει, αλλά εσύ! Επειδή οι ώρες που θα είναι στο σταθμό θα είναι πολλές, σίγουρα εκεί θα τρώει κολατσιό, μεσημεριανό και απογευματινό γύρω στις 4.00 μμ. Οπότε εσύ στο σπίτι δεν είναι ανάγκη να δίνεις καθόλου στερεές, μπορείς να τη θηλάζεις μόλις την παίρνεις και μετά κάθε όποτε θέλει μέχρι να κοιμηθεί και όσες φορές ξυπνήσει τη νύχτα.

Να έχεις το νου σου τις πρώτες μέρες στη δουλειά, μήπως χρειαστεί να αντλήσεις λίγο ή να βγάλεις με το χέρι για να μην πρηστείς πολύ, μετά το στήθος θα προσαρμοστεί. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κανενός είδους προσαρμογή από τώρα, γιατί το μωρό δεν θα καταλαβαίνει γιατί ενώ είσαι εκεί αρνείσαι να τη θηλάσεις. Είναι διαφορετικό όταν θα πάει στο σταθμό, έτσι κι αλλιώς δεν θα είσαι κοντά, οπότε το παιδί θα προσαρμοστεί στη ρουτίνα του σταθμού!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

προσαρμόζονται στο πιτς φυτίλι, μην ανησυχείς. Η δικιά μου τρώει τα πάντα όταν λείπω στην δουλειά (8.00-18.00), αλλά όταν γυρνάω, σπάνια θα της δώσω κάτι άλλο εκτος από στήθος (εκτός αν τρώω κι εγώ, οπότε θέλει κι εκείνη από αυτό που τρώω). Το απόγευμα θηλάζουμε αρκετές φορές αν είμαστε σπίτι και τα σαββατοκύριακα της δίνω μόνο μεσημεριανό (ή και κανά φρούτο αν βγουμε έξω). Όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι στήθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω αυτό το θέμα γιατί με ανησυχεί κι εμένα πολύ.

 

Ο μικρουλίνος μου θα είναι 13,5 μηνών το Σεπτέμβρη που θα πάει παιδικό και εγώ τον Οκτώβρη θα επιστρέψω στη δουλειά. Και οκ για τις ώρες που θα είναι στον παιδικό θα προσαρμοστεί στην εκεί ρουτίνα.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δουλεύω και απογευματινές βάρδιες και πολύ συχνά θα γυρνάω στο σπίτι στις 11 ή στις 12 μμ.

Αυτές τις μέρες το παιδί θα βλέπει τη μαμά του δηλαδή μόνο στις 8 το πρωί πριν φύγει για το σταθμό αφού θεωρητικά θα κοιμάται όταν επιστρέφω εγώ σπίτι.

Υποθέτω ότι θα ξυπνάει κάποιες φορές και τη νύχτα για να θηλάσει-όπως κάνει και τώρα- αλλά ανησυχώ για τη διατήρηση της γαλουχίας. (Ανησυχώ και για το ψυχολογικό κόστος στο παιδί αλλά δεν είμαι στο κατάλληλο υποφόρουμ του φόρουμ για να μιλήσω γι' αυτό).

Δηλ. αν για πέντε συνεχόμενες μέρες θηλάζει μόνο 2-4 φορές το 24ώρο θα διατηρήσουμε γαλουχία;

Link to comment
Share on other sites

chrysaki, δεν μπορείς να τον κρατάς τις μέρες που θα δουλεύεις απόγευμα το πρωί στο σπίτι; Ή μήπως εννοείς ότι μέσα στην ίδια μέρα θα δουλεύεις και πρωί και απόγευμα;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

chrysaki, δεν μπορείς να τον κρατάς τις μέρες που θα δουλεύεις απόγευμα το πρωί στο σπίτι; Ή μήπως εννοείς ότι μέσα στην ίδια μέρα θα δουλεύεις και πρωί και απόγευμα;

 

Θα δουλεύω μόνο απόγευμα(όταν είμαι απογευματινή) αλλά στον παιδκό η υποδοχή των παιδιών γίνεται μόνο μέχρι τις 9 το πρωί. Στις 9 κλείνουν οι πόρτες και ξανανοίγουν μόνο για να φύγουν τα παιδάκια το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...