Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νομικά ζητήμα αναγνώρισης τεκνου γεννημενου εκτος γάμου


mamyb

Recommended Posts

Ετσι οπως τον περιγραφεις αν και οταν του ερθει η επιθυμια να το παιξει πατερας (που δεν τον κοβω να του ερχεται) εσυ θα εχεις φτιαξει τη ζωή σου και το αγγελουδι σου θα εχει ήδη μπαμπα (που μπορει να παρει το ονομα του) κι αυτος θα ψαχνεται...

 

Παντως κατανοω τον πανικό σου... Κι εγω θα γινομουν εξαλλη αν εδινα ψυχη και αιμα να μεγαλωσω μονη μου ενα παιδι κι εμφανιζοταν ξαφνικα ο τυπος και διεκδικουσε τα δικαιωματα του...και μαλιστα ισα με εμενα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επέστρεψα.... η μικρή χαζολογα κι εγώ εδώ... φτιαχνω μπομπονιερες και προσκλητήρια.....

είχαμε κανένα νεο? ανοίιξατε κορίτσια τα βιβλία σας? .....

Link to comment
Share on other sites

aria146 από νομικής πλευράς δεν ξέρω να σε βοηθήσω, αλλά για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, μπορείς να υπολογίζεις και σε εμένα...

 

Μια και ανέφερες τη βάπτιση... πότε με το καλό? Το όνομα αυτής??

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Άρια με το καλό κορίτσι μου! Να είσαι γερή, δυνατή και να την καμαρώσεις γυναικάρα! Εύχομαι το τέλος του 2008 να σε βρεί με γεμάτη καρδιά και αγκαλιά και να έχει έρθει στη ζωή σου ο πραγματικός ΑΝΤΡΑΣ και ΠΑΤΕΡΑΣ!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα μου φάνηκε πολύ περίργο αυτό. Η μητέρα εχει δικαίωμα να ζητήσει από τον πατερα να αναγνωρισει το παιδί 5 χρόνια μεχρι και 5 χρονια μετά τον τοκετό, ενώ ο πατέρα όποτε θέλει. Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην τρελαίνεσαι Άρια............και να το ζητήσει (που πολύ χλωμό το κόβω, έως "πεθαμένο" μπορώ να σου πω), απλά θα μπορεί απλά να το βλέπει 1 φορά τη βδομάδα. Τι λες εσύ ότι θα σου πάρει την επιμέλεια, ιδίως μετά την εγκατάλειψη? Ούτε 1 στο εκ. Μπορεί να μας το επιβεβαιώσει και η δικηγόρος της παρεάς?

Το ξέρω ότι είσαι φρέσκια μανούλα και τώρα σου φαίνεται βουνό, αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις, πιστεύω ότι δεν "κινδυνεύεις" καθόλου από το δότη του σπέρματος του παιδιού σου (sorry αλλά αυτός δεν αξίζει να λέγεται πατέρας.

Link to comment
Share on other sites

Aria ίσως μπορώ να σε βοηθήσω εγώ σχετικά. Λοιπόν, η εκούσια αναγνώριση μπορεί να γίνει οποτεδήποτε. Γι αυτήν όμως μπορείς να αρνηθείς να δώσεις τη συναίνεσή σου. Για την δικαστική αναγνώριση, το δικαίωμα του πατέρα αποσβήνεται, δύο χρόνια μετά από την άρνησή σου να δώσεις τη συναίνεση. Πρέπει δηλαδή πρώτα να σου ζητήσει να συμφωνήσεις, και όταν δεν, τότε μπορεί σε δύο χρόνια να κάνει αγωγή. Αυτά λέει ο νόμος. Σε κάθε περίπτωση όμως, όσο περισσότερος χρόνος περνάει από τη γέννηση του παιδιού, τόσο αποδυναμώνεται το δικαιώμα του πατέρα. Το δικαστήριο δηλαδή θα προχωρήσει στην αναγνώριση, μπορεί όμως να κρίνει ότι για το καλό του τέκνου δεν θα δώσει επιμέλεια ή δικαίωμα επίσκεψης κά. Μην βασανίζεσαι όμως με αυτά. Να χαρείς το παιδάκι σου και να μην σκοτίζεσαι. Ένας αδιάφορος πάτέρας είναι για πάντα αδιάφορος. Το πιο πιθανόν είναι να μην ασχοληθεί άλλο. Αν θέλεις κάτι άλλο, στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηρέμησε προς το παρόν.Ο άνθρωπος που έκανες το παιδί μαζί του μπορεί να είναι κτήνος,ανίκανος για πατέρας,αδιάφορος αλλα δεν παύει να είναι πατέρας.Καλό θα ήταν να σκεφτείς εσύ ή να συμβουλευτείς κι έναν ειδικό για το πω θα νιώθει το μωράκι σου όταν μεγλώνοντας του λείψει το "πρότυπο" του πατέρα,έστω κ τυπικό...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε,αφου βλεπεις κ συζητας με ειδικο ειναι καλο αυτο.Θα προτεινα στο μελλον,να δει κ το παιδακι σου εναν ειδικο,να του μιλησει.Σιγουρα θα του δωσεις κ την ψυχη σου σε αυτο αλλα πιστευω οτι οπως κ να χει το πραγμα η ελλειψη του αντρικου κ πατρικου μοντελου θα ειναι λιγο δυσκολη..Κουραγιο παντως κ καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λυπάμαι για αυτήν την κατάσταση που αντιμετωπίζεις...από όσα γράφεις καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να σου κλείνουν όλοι τις πόρτες..ειλικρινά σε θαυμάζω και σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.ο Θεός να σε έχει καλά για να φροντίζεις και το μωράκι σου...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λυπάμαι για αυτήν την κατάσταση που αντιμετωπίζεις...από όσα γράφεις καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να σου κλείνουν όλοι τις πόρτες..ειλικρινά σε θαυμάζω και σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.ο Θεός να σε έχει καλά για να φροντίζεις και το μωράκι σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...