Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Εμας πάντως ο παιδίατρός μας είναι υπέρ του θηλασμού και μάλιστα τώρα που περιμένω το 2ο μωράκι μου,με ικετεύει να το θηλάσω τουλάχιστον 6 μήνες.Με προμηθεύει με CDs,έντυπα κ.α.Ξέχασα να σας πω ότι επόμενο μήνα δίνει εξετάσεις για να γίνει Πιστοποιημένος Σύμβουλος Θηλασμού και με έχει πάρει ήδη μαζί του να παρακολουθήσω μία γκουρού του θηλασμού στη Ξάνθη η οποία είναι μαιευτήρας-γυναικολόγος και έχει βοηθήσει άπειρες μητέρες!Είναι φοβερός! :D:D:D

 

Τυχερή είσαι! θα είναι ο πρώτος άντρας ibclc στην Ελλάδα! Από μένα να του ευχηθείς πολύ καλή επιτυχία στις εξετάσεις! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι βλακειες εχω ακουσει και απο αλλες φιλες μου, οι οποιες τις παρουσιαζουν σαν οδηγιες παιδιατρων δεν λεγεται ... ...

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν μονες τους παραμιλανε στους γιατρους, τα παιζουν αυτοι και απαντανε στις απανωτες κοτσανες της καθε μαμας "ναι ..., βεβαια ..., οπωσδηποτε κυρια μου ... ... ... κτλ" :wink:

 

Επισης μου κανει εντυπωση οτι οι οδηγιες που τους δινουν οι παιδιατροι ειναι αναλυτικοτατες και αναρωτιεμαι γιατι εγω ποτε δεν προβληματιστηκα για τις τοσες λεπτομερειες που ακουω.

 

Οσο για την συγκεκριμενη φιλη μου, ειναι τελειως κομπλαρισμενη και αγχωμενη απο τοτε που εγινε μανουλα. Επιπλεον ζει μονη της στην Θεσσαλονικη χωρις αλλους συγγενεις και φιλους οποτε την ψιλοδικαιολογω. :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά σταμάτησε να του λέει ότι θηλάζει αλλά δεν σταμάτησε να θηλάζει!

 

Και εγώ αυτό έκανα :wink: ....

 

Εμας πάντως ο παιδίατρός μας είναι υπέρ του θηλασμού και μάλιστα τώρα που περιμένω το 2ο μωράκι μου,με ικετεύει να το θηλάσω τουλάχιστον 6 μήνες.Με προμηθεύει με CDs,έντυπα κ.α.Ξέχασα να σας πω ότι επόμενο μήνα δίνει εξετάσεις για να γίνει Πιστοποιημένος Σύμβουλος Θηλασμού και με έχει πάρει ήδη μαζί του να παρακολουθήσω μία γκουρού του θηλασμού στη Ξάνθη η οποία είναι μαιευτήρας-γυναικολόγος και έχει βοηθήσει άπειρες μητέρες!Είναι φοβερός! :D:D:D

 

Τυχερή είσαι! θα είναι ο πρώτος άντρας ibclc στην Ελλάδα! Από μένα να του ευχηθείς πολύ καλή επιτυχία στις εξετάσεις! :)

 

Αυτό είναι καταπληκτικό! Στην Αθήνα κανείς;;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι καταπληκτικό! Στην Αθήνα κανείς;;;;

 

Πολλά ζητάς! Η πρώτη ibclc στην Αθήνα έγινε προπερυσι, ενώ ήδη μετρούσαμε 3 σε επαρχία. Τελευταία πήγε η αναλογία να αλλάξει αλλά παραμένει 5-4 και απ'ότι φαίνεται θα μεγαλώσει η διαφορά!

 

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Nα θέσω και εγώ ένα ζήτημα που δεν γνωρίζω πώς να το χειριστώ και θα ήθελανα δώ εάν στέκουν ή εάν απλά είμαι τρελή! Οδηγίες γιατρού:. όταν το παιδί κοιμάται στο στήθος να μην το ξυπνάμε αλλά να το αφήνουμε ..αποτέλεσμα η καλή μου φίλη που ακολουθεί την οδηγία αυτή είναι διαρκώς με το παιδί στο στήθος και τελικά καταλήγει να του δίνει συμπλήρωμα.. Ωστόσο της έχω δηλώσει τις επιφυλάξεις μου και θεωρώ ότι ήμουν καλλο παράδειγμα εφόσον κάτω και απο όλες τις δυσκολίες που πέρασα έκανα αποκλειστικό θηλασμό για 10 κάτι μήνες... αλλά τέτοιο πράγμα δεν έκανα.. δεν στέρισα ποτέ το παιδί.. θήλαζε κάποιες στιγμές και κάθε 1 1/2 ώρα αλλά έτρωγε απο το ένα στήθος το άλλαζα όταν έβλεπα ότι πήγαινε να κοιμηθεί και το συνέχιζα απο το άλλο και το βάρος που έπερνε ήταν περισσότερο απο το μέσο όρο έφτασε και στα 1300 γρ/μήνα .. και βέβαια δεν μιλάω για φόβο βάρους !! ο μικρός μου ήταν 1 1/2 κιλό άρα θα είχα κάθε λόγο να φοβάμαι ... Όσο για τη φίλη μου μάλλον είναι πολύ αγχωμένη για να καταλάβει ότι οι οδηγίες κάπου είναι λάθος.. Βάρος το συγκεκριμένο παιδάκι παίρνει και με το παραπάνω ... και τώρα φαίνεται να έχει πάρει το στήθος της μαμάς ως απλή πιπίλα... αφού ουσιαστικά το συμπλήρωμα που παίρνει είναι αρκετό μέσα στην ημέρα... δεν ξέρω πώς να το χειριστώ . τί να της πώ... και πάνω απο όλα λυπάμαι που 4 μήνες τώρα δεν έχει πάρει καμία οδηγία απο το γιατρό της για να βάλει το μωρό σε κάποιο πρόγραμμα.. αυτό σε αντίθεση με την γιατρό που ήθελε να κόψει το βραδυνό και να δώσει χαμομήλι... Όπως βλέπετε είναι να πέσεις σε καλό άνθρωπο - ενήμερο και έμπειρο.. πράγμα δύσκολο δε βρίσκετε!!!

Κάθε μέρα ένα μικρό "Θαύμα" κάνει τη ζωή μου ομορφότερη!!!

 

NMvop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Τι βλακειες εχω ακουσει και απο αλλες φιλες μου, οι οποιες τις παρουσιαζουν σαν οδηγιες παιδιατρων δεν λεγεται ... ...

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν μονες τους παραμιλανε στους γιατρους, τα παιζουν αυτοι και απαντανε στις απανωτες κοτσανες της καθε μαμας "ναι ..., βεβαια ..., οπωσδηποτε κυρια μου ... ... ... κτλ" :wink:

 

Επισης μου κανει εντυπωση οτι οι οδηγιες που τους δινουν οι παιδιατροι ειναι αναλυτικοτατες και αναρωτιεμαι γιατι εγω ποτε δεν προβληματιστηκα για τις τοσες λεπτομερειες που ακουω.

 

Οσο για την συγκεκριμενη φιλη μου, ειναι τελειως κομπλαρισμενη και αγχωμενη απο τοτε που εγινε μανουλα. Επιπλεον ζει μονη της στην Θεσσαλονικη χωρις αλλους συγγενεις και φιλους οποτε την ψιλοδικαιολογω. :)

 

Εχεις δικιο οταν λες οτι πολλοι γονεις μιλουν στον παιδιατρο και του παρουσιαζουν τις δικες τους αντιληψεις για να τις επιβεβαιωσουν και να τις παραθετουν ως δογματα του παιδιατρου! Αυτο συμβαινει για δυο λογους: γιατι πολλοι απο εμας αρκουμαστε σε δοξασιες που μας εχουν εντυπωθει απο το περιβαλλον μας, απο τον τροπο που μας μεγαλωσαν καποτε οι γονεις μας. Ψαχνουμε πιο επιστημονικα τι ρουχα θα αγορασουμε παρα τι γαλα θα δωσουμε στο ευαισθητο μωρο μας. Και δευτερον, γιατι πολλοι παιδιατροι εχουν ελλειπη εως ανυπαρκτη εκπαιδευση σε αυτα τα θεματα. Ιδιαιτερα οι παλιες σειρες, αλλα και καινουργιοι που κανουν την ειδικοτητα τους σε νοσοκομειακες κλινικες, οπου ακουνε πιο συχνα για σπανια συνδρομα παρα για απλα θεματα που αφορουν τον καθε γονεα, οταν ανοιξουν ενα απλο ιατρειο. Ετσι προσπαθουν να τα εχουν καλα με ολες τις μανες και να βρουν το δρομο τους στο αγνωστο, συμφωνουν σε οποιες δοξασιες ακουσουν, σχηματιζουν αμφισβητουμενες επιστημονικα αποψεις με τον καιρο και τελικα, επειδη τους λειπει το πραγματικο κυρος και η καταρτιση, αρκουνται στο ρολο του καθρεφτη για τους γονεις; δεν προσπαθουν να κανουν καμια αλλαγη στον τροπο που σκεφτονται οι γονεις, ανακυκλωνουν απλως τις αποψεις που φτανουν στην πορτα του ιατρειου τους.

Link to comment
Share on other sites

[quote name="στελιος

γιατι πολλοι απο εμας αρκουμαστε σε δοξασιες που μας εχουν εντυπωθει απο το περιβαλλον μας, απο τον τροπο που μας μεγαλωσαν καποτε οι γονεις μας. Ψαχνουμε πιο επιστημονικα τι ρουχα θα αγορασουμε παρα τι γαλα θα δωσουμε στο ευαισθητο μωρο μας. [/quote]

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ας μην τα ρίχνουμε όλα στους παιδίατρους. Εγώ ρωτάω φίλες μου... 'θα το θηλάσεις?' και μου απαντάνε ένα μήνα πριν γεννήσουν, ..΄' θέλω πολύ αλλά η μάμά μου μου είπε ότι δεν είχε γάλα και, ξέρεις, αυτά πάνε κληρονομικά.'. Αυτή η γυναίκα, δεν θέλει πολύ. Γιατί αν ήθελε πολύ θα είχε ανοίξει κανένα βιβλίο, θα είχε ενημερωθεί, θα είχε ασχοληθεί, δεν θα είχε ... ρωτήσει απλά τη μαμά της. Και νομίζω είναι lost case από την αρχή, ό,τι και να της πει ο παιδίατρος, γιατί απλά δεν το θέλει πολύ, το θέλει... 'αν κάτσει'!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ας μην τα ρίχνουμε όλα στους παιδίατρους. Εγώ ρωτάω φίλες μου... 'θα το θηλάσεις?' και μου απαντάνε ένα μήνα πριν γεννήσουν, ..΄' θέλω πολύ αλλά η μάμά μου μου είπε ότι δεν είχε γάλα και, ξέρεις, αυτά πάνε κληρονομικά.'. Αυτή η γυναίκα, δεν θέλει πολύ. Γιατί αν ήθελε πολύ θα είχε ανοίξει κανένα βιβλίο, θα είχε ενημερωθεί, θα είχε ασχοληθεί, δεν θα είχε ... ρωτήσει απλά τη μαμά της. Και νομίζω είναι lost case από την αρχή, ό,τι και να της πει ο παιδίατρος, γιατί απλά δεν το θέλει πολύ, το θέλει... 'αν κάτσει'!

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ! Σπάνια πλέον , τουλάχιστον στον δικό μου κύκλο, βλέπω μέλλουσες ή νυν μανούλες, εντελώς ανενημέρωτες περι τα βασικά του θηλασμού.....Συνήθως "παίζουν" τις απληροφόρητες γιατί απλά δεν "καίγονται" και θεωρούν ότι ο θηλασμός θα κλέψει την "ελευθερία" κινήσεών τους....Ισως τελικά η πληροφόρηση περι του θηλασμού, θα έπρεπε να επικεντρώσει στην ευκολία του και όχι στη δυσκολία του (σαν διαφήμιση δηλαδή: κάντε το γιατί βολεύει.... :D ), μιας και πίσω απο μεγάλο ποσοστό των αποτυχιών, φαντάζομαι ότι βρίσκεται αυτός ακριβώς ο φόβος του "ξεβολέματος" ή της "δυσκολίας"... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι προσπαθουν να τα εχουν καλα με ολες τις μανες και να βρουν το δρομο τους στο αγνωστο, συμφωνουν σε οποιες δοξασιες ακουσουν, σχηματιζουν αμφισβητουμενες επιστημονικα αποψεις με τον καιρο και τελικα, επειδη τους λειπει το πραγματικο κυρος και η καταρτιση, αρκουνται στο ρολο του καθρεφτη για τους γονεις; δεν προσπαθουν να κανουν καμια αλλαγη στον τροπο που σκεφτονται οι γονεις, ανακυκλωνουν απλως τις αποψεις που φτανουν στην πορτα του ιατρειου τους.

 

Πάνω που πήγαινα να γράψω ότι το έχεις αναλύσει βαθειά το θέμα είδα την υπογραφή σου! :)

 

Καλώς είρθες! :)

Χαιρόμαστε πολύ που σε έχουμε στην παρέα μας! :)

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 1

Πρεπει να θηλαζεις σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα

π.χ. ανα 3ωρο...

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 2

Πρεπει να θηλαζεις μονο μερικα λεπτα απο το καθε στηθος

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 3

Καθε φορα που θηλαζεις,δινε και συμπληρωμα απο πισω για να εισαι σιγουρη οτι το παιδι χορτασε...

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 4

Οταν το παιδι γκρινιαζει ενω εχει θηλασει σε διαστημα λιγοτερο των 2ωρων,σημαινει οτι δεν εχεις γαλα και ΑΡΑ χρειαζεται συμπληρωμα....

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 5

Ποτε μην θηλαζεις ενα μωρο πριν περασουν 2 ωρες απο το τελευταιο του γευμα

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 6

Οταν το παιδι πειναει συχνοτερα απο μισαωρο,σημαινει οτι δεν εχεις γαλα και ΑΡΑ δωσε συμπληρωμα.

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 7

Δόσε το βράδυ μπουκάλι (μητρικό ή σκόνη), για να κοιμηθεί το μωρό περισσότερες ώρες το βράδυ και να ξεκουραστειτε και εσείς (οι γονεις)

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 8

Oταν το μωρο δυσφορεί (πχ. κολικοι) δωστου αντι για μητρικό γάλα, χαμομήλι ή υποαλλεργικό ξένο γάλα.

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 9

Αν παθεις μαστιτιδα, κόβεις μαχαίρι το θηλασμό και ξεκινάς αντιβίωση (πρέπει να κάνεις το εντελώς ανάποδο: πολύ συχνούς θηλασμούς από το πονεμένο στήθος, ανάπαυση, πολλά υγρά και αν χρειαστεί αντιβίωση, μπορεις και να θηλάζεις)

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 10

Ο θηλασμός να διαρκέσει το πολύ μέχρι τους 6 μήνες, μετά κάνει κακό...(στην τσέπη τους εννοούν)

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 11

Αν ενώ θηλάζεις το παιδί εμφανίσει διάρροια, το πειράζει το γάλα σου , κόψε το θηλασμό, και ξεκίνα το ξένο...

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 12

Αν θηλάσεις πάνω από χρόνο, το παιδί δε θα θέλει να φάει άλλες τροφες.

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 13

Μετά τον 4ο μήνα το μητρικό γάλα γίνεται νερό

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 14

Αν θηλάσεις πάνω από 4 μήνες θα πάθεις οστεοόρωση, και θα σου πέσουν τα δόντια.

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να κλαίω ή ναγελάω... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς είρθες! :)

Χαιρόμαστε πολύ που σε έχουμε στην παρέα μας! :)

 

Καλως σας βρηκα! Η λιστα με τις λαθος οδηγιες μπορει ευκολα να ξεπερασει τα 100 νουμερα

Link to comment
Share on other sites

Αν παθεις μαστιτιδα, κόβεις μαχαίρι το θηλασμό και ξεκινάς αντιβίωση (πρέπει να κάνεις το εντελώς ανάποδο: πολύ συχνούς θηλασμούς από το πονεμένο στήθος, ανάπαυση, πολλά υγρά και αν χρειαστεί αντιβίωση, μπορεις και να θηλάζεις)

Αυτο ακριβως επαθε φιλη μου και μαλιστα πηγε στο νοσοκομειο και της δωσαν αντιβιωση και χαπια για να κοψει το γαλα.

Και οταν την ρωτησα μα γιατι το κοψες το γαλα??

Μου λεει ετσι μου ειπαν οτι πρεπει να το κοψω.

Καλα λεω δεν τους ρωτησες?

Ε, οχι μου λεει,αφου μου ειπαν να το κοψω,το κοψα κι εγω....

:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Logo_1.png

 

Οι Πιστοπιοιημένοι Σύμβουλοι Γαλουχίας έχουν μία κάρτα σαν την πιστωτική με τα στοιχεία τους γραμμένα επάνω και αυτό το σήμα...

 

 

τι ακριβώς ειναι ο σύμβουλος γαλουχίας ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Aς γραψω κι εγω προσφατη εμπειρια μου!

 

Οταν ο μωρουλης μου ηταν 15 ημερων(και ειχε παρει μονο 2-3 γευματα ξενο γαλα)πηγαμε σε δημοσιο νοσοκομειο για να τον δουν για ενα φυσημα που ειχε εντοπισει η νεογνολογος στην καρδουλα του

Επρεπε να τον παω στο τμημα νεογνων του νοσοκομειου

Τον πηρε η γιατρος και την ενημερωσα οτι σε μιση ωρα το πολυ θα ξυπνησει για γαλατακι και δεν του δινω ξενο

Ωραια μου λεει θα σας τον φερουμε εξω....(εμεις δεν επιτρεποταν να μπουμε μεσα)

Περσε το μισαωρο,περασε μια ωρα και μετα απο λιγο μου φερνουν ενα μωρο με ξεκουμπωτο κορμακι,γεματο γαλατα στο προσωπακι του και μου λεει

Θα πατε κατω για μια ακτινογραφια και μετα παλι εδω,αα και τον εχουμε ταισει(της χρωσταω και χαρη)πριν προλαβω να τη ρωτησω γιατι δεν με φωναξε ειχε χαθει πισω απο την πορτα

Και οταν πηγαμε για υπερηχο καρδιας η γιατρος στραβωσε γιατι για να του κανει τον υπερηχο επρεπε να ειναι ησυχος,αυτος πεινουσε και δεν με αφησε να θηλασω αλλα εφερε ενα μπουκαλι με γλυκοζη(λεει τα ηρεμει) και του το ειχε στο στομα-αυτο που μου σρεσε ειναι οτι ο μικρος ακομα και τωρα δυσκολευεται με τα μπουκαλια και δεν επιανε τη θηλη και της εσπασε τα νευρα

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απιστευτα κακες συμπεριφορες, και ως προς το θηλασμο και ως προς την επικοινωνια με τους γονεις γενικοτερα. Τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Ηλιάννα μου, μόνο που διαβάζω την ιστορία σου, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Είμαι και λίγο νευρική, θα είχε γίνει χαμός εκεί μέσα. Ακου γλυκόζη!!! Τα νεύρα μου. :evil:

Link to comment
Share on other sites

εμενα η παιδιατρος της πρωτες 15 μερες μου ειχε πει πρωτα να θηλαζω το μωρο και μετα να του δινω συμπληρωμα ,οταν τις ειπα οτι δεν το πινει μου ειπε εχεις αρκετο γαλα οποτε δεν χρειαζεται.Μου ειχε πει οτι οποτε το παιδι πειναει θα το ζητησει και να μην το ξυπναω

ποτε δεν μου εδωσε φαρμακο με το παραμικρο στον μικρο ,σε σχεση με αλλους που εχω ακουσει.Και στα εμβολια μου ελεγε αντιπυρετικο μονο αν κανει πυρετο.

οταν ηρθε ωρα για παπουτσακια μου ειπε στο σπιτι το παιδι ξυπολυτο (με καλτσακια το χειμωνα)και εξω μονο να του βαζεις παπουτσια.

Την θεωρω πολυ καλη και ειναι παντα διαθεσιμη ειτε αν χρειαστει να ερθει σπιτι ειτε να της τηλεφωνησω .Και στα παιδακια ειναι πολυ φιλικη και νοιαζετε για αυτα.Να φανταστητε οτι ενα διαστημα δεν ειχαμε εμβολια και δεν αρωστησαμε και περασε απο το μαγαζι του αντρα μου και ρωτουσε για τον μικρο

Link to comment
Share on other sites

Ηλιάννα μου, μόνο που διαβάζω την ιστορία σου, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Είμαι και λίγο νευρική, θα είχε γίνει χαμός εκεί μέσα. Ακου γλυκόζη!!! Τα νεύρα μου. :evil:

 

Να εχει χαρη που μου ειχε κανονισει το ραντεβου μια κοινη γνωστη μας(διαφορετικα θα το εβλεπαν τον Σεπτεμβρη και με την καρδουλα δεν παιζουμε)και δεν ηθελα να κανω φασαρια για να μην την εκθεσω

Λαθος μου βεβαια :?:evil:

4

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου δεν ετρωγε καλα για 2-3 εβδομαδες.Αρνοταν το θηλασμο και το μπουκαλι. το βαρος ειχε μεινει στασιμο .Με τα πολλα την πηγα στην παιδιατρο. η συμβουλη της .να κοψω το θηλασμο και να αλλαξω γαλα.τελικα αφου κατεβασα μουτρα μου ειπε να το θηλαζω το πρωι που θα εχω περισσοτερο γαλα. αποτελεσμα μηδεν.τελικα το παιδι ειχε ουρολοιμωξη. οι παιδιατροι στο παιδων μου ειπαν να συνεχισω το θηλασμο και οτι καλες οι σιτιστικες αλλαγες αλλα οταν το παιδι δεν περνει βαρος πρεπει να κανει εξετασεις.παντως θεωρω τον θηλασμο οτι κλυτερο για τους πολλους γνωστους λογους. ξεχασα να σας πω για τις μετρησεισπου εκανε. Φασουλα το ειχε βγαλει το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου δεν ετρωγε καλα για 2-3 εβδομαδες.Αρνοταν το θηλασμο και το μπουκαλι. το βαρος ειχε μεινει στασιμο .Με τα πολλα την πηγα στην παιδιατρο. η συμβουλη της .να κοψω το θηλασμο και να αλλαξω γαλα.τελικα αφου κατεβασα μουτρα μου ειπε να το θηλαζω το πρωι που θα εχω περισσοτερο γαλα. αποτελεσμα μηδεν.τελικα το παιδι ειχε ουρολοιμωξη. οι παιδιατροι στο παιδων μου ειπαν να συνεχισω το θηλασμο και οτι καλες οι σιτιστικες αλλαγες αλλα οταν το παιδι δεν περνει βαρος πρεπει να κανει εξετασεις.παντως θεωρω τον θηλασμο οτι κλυτερο για τους πολλους γνωστους λογους. ξεχασα να σας πω για τις μετρησεισπου εκανε. Φασουλα το ειχε βγαλει το παιδι.

Δεν μας ειπες την ηλικια της!Γιατι και η δικια μου περασε μια τετοια φαση τωρα απο τον 6ο ως τον 7ο μηνα χωρις να παρει βαρος και ετρωγε λιγοτερο αλλά τελικα της περασε....

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου δεν ετρωγε καλα για 2-3 εβδομαδες.Αρνοταν το θηλασμο και το μπουκαλι. το βαρος ειχε μεινει στασιμο .Με τα πολλα την πηγα στην παιδιατρο. η συμβουλη της .να κοψω το θηλασμο και να αλλαξω γαλα.τελικα αφου κατεβασα μουτρα μου ειπε να το θηλαζω το πρωι που θα εχω περισσοτερο γαλα. αποτελεσμα μηδεν.τελικα το παιδι ειχε ουρολοιμωξη. οι παιδιατροι στο παιδων μου ειπαν να συνεχισω το θηλασμο και οτι καλες οι σιτιστικες αλλαγες αλλα οταν το παιδι δεν περνει βαρος πρεπει να κανει εξετασεις.παντως θεωρω τον θηλασμο οτι κλυτερο για τους πολλους γνωστους λογους. ξεχασα να σας πω για τις μετρησεισπου εκανε. Φασουλα το ειχε βγαλει το παιδι.

 

Να σου ζήσει!

 

Η μικρή σου (που δεν ξέρω την ηλικία της) για να παρουσιάσει για τόσες μέρες ανορεξία σημαίνει ότι είχε κάτι σοβαρό. Η παιδίατρός σου είναι εντελώς απαράδεκτη που δεν σκέφτηκε αμέσως να σε παραπέμψει σε εξετάσεις. Η οδηγία που σου έδωσε για διακοπή του θηλασμού είναι εντελώς απαράδεκτη....

Στο παίδων σου το είπανε πολύ κομψά για να μην προσβάλλουν τη συνάδελφο... Καμία σιτιστική αλλαγή δεν συνιστάται όταν το παιδί παρουσιάζει αυτή την κλινική εικόνα, απλά παραπέμπεται για εξετάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ που γέννησα οι μαιές ειλικρινά έλεγαν ωχ ήρθε η τρελή. :lol:

Τους είχα πει ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό. Αλλά επειδή δεν τους είχα εμπιστοσύνη έπαιρνα τους ορούς(καισαρική) και πήγαινα ανα 2 ώρες(ξυπνητήρι το βράδυ) στο δωμάτιο νεογνών. Τις ρώταγα συνέχεια.Ξύπνησε;;Κάποια στιγμή μου λέει μια παιδοκόμος ότι δεν θα μου την φέρουν για θηλασμό και θα της δώσουν γλυκόζη, γιατι θα περάσει ο παιδίατρος. :evil: Εγω τρελη κανονικά.Οχιιιιιιιιιιιιι να φωνάζω.Να μην την δει ο παιδίατρος να μου την φέρουν τώρα.Τελικά τα καταφερα. Το αυτονόητο δηλαδη.

 

Απλά τώρα που το σκεύτομαι απορώ με τον εαυτό μου. Απο που βγήκε όλος αυτός ο τσαμπουκάς που γενικά είμαι μάλλον χαμηλών τόνων. Και τότε μου ήρθε η εικόνα απο όλες τις μητέρες της φύσης. Απο την λιονταρίνα μέχρι τον άνθρωπο..... :wink:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου! ειναι πολυ δυσκολο να πηγαινεις αντιθετα στο ρευμα, ποσο μαλλον οταν οι γυρω σου το παιζουν αυθεντιες και ειδικοι. Ο μονος ομως ειδικος για το καλο του παιδιου σου εισαι εσυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω μπερδεφτει λιγο με το χαμομηλι.Πρεπει το μωρο να πινει και χαμομηλακι?Η μπεμπα μου ειναι 3 μηνων και χαρη στην σελιδα σας το θηλαζω και δεν το εχω δωσει καθολου ξενο,παρα μονο στις αρχες που ειχα αγνοια και μου εφερναν στην κλινικη μαζι με την μπεμπα και μπουκαλι με γαλα.Ολοι μου λενε τωρα με την ζεστη πρεπει να πινει χαμομηλι,η παιδιατρος στην Ελλαδα μου λεει μονο στηθος και ο παιδιατρος στο εξωτερικο(επειδη τωρα μενω εξω) μου λεει καλο ειναι να πινει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...