Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Στις 17/08/2009 γέννησα την μπέμπα μου! Ενημερώνω για τις φίλες που με χάσανε αυτές τις μέρες από το forum και επανέρχομαι σύντομα να σας περιγράψω και την δική μου ιστορία που άλλαξε την ζωή μου!!! Εύχομαι και στις υπόλοιπες η ώρα η καλή και να πάνε όλα όπως τα θέλουν όπως έγινε και με μένα! Φιλιά πολλά!!!

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σοφακι κ παλι να σου ζησει η μπεμπουλα, σου εχω γραψει στις μανουλες Σεπτεμβριου....

Σε περιμενουμε να μας τα πεις...!!

...τρεις και το λουρι της μανας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΠΕΘΕΡΑ ΗΡΘΕ Η ΝΥΦΗ????? ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΤΙ ΚΑΛΑ! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ, ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΟ ΤΟ ΜΑΝΑΡΑΚΙ ΣΑΣ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΦΑΚΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ! ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ:)

yZX6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η πριγκίπισσα!

Να χαρείτε τη κάθε σας στιγμή!

Εύχομαι να είναι σε όλη της τη ζωή υγιής και ευτυχισμένη και οι γονείς της να την καμαρώνουν!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις ευχές!!! Εύχομαι και σ' εσάς τα καλύτερα! Σας χρωστάω την ιστορία μου και ελπίζω να προλάβω να την γράψω πριν ξυπνήσει η μπουμπού για τάισμα αλλιώς θα την ολοκληρώσω με την πρώτη ευκαιρία...

 

Στις 17/08/2009 λοιπόν, στις 03.45 περίπου το ξημέρωμα της Δευτέρας, ξύπνησα καταιδρωμένη (όπως αρκετές φορές τις τελευταίες μέρες της εγκυμοσύνης μου) και τέντωσα το χέρι μου στο κομοδίνο και πάτησα το τηλεκοντρόλ και άναψα το air condition. Σχεδόν ταυτόχρονα ένιωσα υγρά στο εσώρουχό μου λες και ουρούσα χωρίς να το καταλάβω. Σηκώθηκα και είδα ότι το σεντόνι ήταν εντελώς στεγνό αλλά το εσώρουχό μου είχε βραχεί σχεδόν όλο και κατάλαβα πως ό,τι συνέβη, συνέβη τα τελευταία δευτερόλεπτα. Μίλησα στον άντρα μου ο οποίος ροχάλιζε του καλού καιρού ανάσκελα (από τις σπάνιες φορές, αφού δεν ροχαλίζει συνήθως, μάλλον ήξερε τι τον περίμενε...) και του είπα να μείνει λίγο ξύπνιος και να με έχει το νου του για να πάω στο μπάνιο να ελέγξω την κατάσταση και να δω αν όντως είχαν σπάσει τα νερά...

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

Είδα λοιπόν ότι το υγρό που έτρεχε ήταν διάφανο και δεν μύριζε όπως τα ούρα (είχα τις αμφιβολίες μου γιατί είχα ακούσει διάφορα περί ακράτειας στην εγκυμοσύνη και φοβήθηκα μήπως έπαθα κι εγώ!) και αφού ούρησα διαπίστωσα ότι είχα και δυο τρεις σταγόνες αίμα. Έκανα μια βόλτα πάνω κάτω τον διάδρομο έξω από το μπάνιο και αφού είδα ότι η ροή συνεχιζόταν πήγα πλέον σίγουρη και αγχωμένη να το πω στον καλό μου τον οποίο είχε ξαναπάρει ο ύπνος (του το έφερα τόσο ήπια την πρώτη φορά που το θεώρησε μάλλον απίθανο να γεννάω!). Του είπα να σηκωθεί να πάμε στο μαιευτήριο γιατί μάλλον σπάσανε τα νερά (είπα για μια ακόμη φορά να μην τον πανικοβάλλω) και να πάρουμε τον γιατρό μου τηλέφωνο κι εκείνος με ρωτούσε πώς ήμουν σίγουρη ότι γεννάω (μήπως παραέδειχνα ψύχραιμη;;; ) Τελικά κατάφερα να τον αγχώσω όσο χρειαζόταν για να αρχίσει να ετοιμάζεται! Η βαλίτσα για το μαιευτήριο ήταν μισοέτοιμη και τα πόδια μου αξύριστα αφού τα άφησα για τις τελευταίες μέρες πριν την πρόκληση να είναι φρέσκα. Έτσι μπήκα έκανα ένα ντους (με την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά), ξυρίστηκα, συμπλήρωσα την βαλίτσα με ό,τι άλλο χρειαζόμουν (ενυδατική, σαμπουάν, πιστολάκι κλπ που μπαίνουν τελευταία στιγμή) και 4.45 περίπου ήμασταν στο μαιευτήριο...

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν φύγω από το σπίτι πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου ο οποίος με είχε εξετάσει μάλιστα την προηγούμενη μέρα και τα είχε βρει όλα καλά και μου είπε να ξεκινήσω με ηρεμία για το "Μητέρα". Να σας ενημερώσω ότι ο γυναικολόγος μου με είχε δει την Κυριακή διότι θα έφευγε την άλλη μέρα στο Λονδίνο για κάποια επαγγελματική υποχρέωση για 5 μέρες και θα γυρνούσε Παρασκευή βράδυ να κάνουμε τις τελευταίες εξετάσεις ώστε Δευτέρα 24/8 να γεννήσω με πρόκληση (στην 38η εβδομάδα λόγω διαβήτη κύησης). Έτσι όταν τον πήρα τηλέφωνο φόρτωνε τις βαλίτσες του για να φύγει (είχαμε συνεννοηθεί ότι θα φρόντιζε να τον αντικαταστήσει κάποιος που να εμπιστεύεται στην απίθανη(!) περίπτωση που γεννούσα όσο θα έλειπε) και μου είπε ότι θα πάρει τηλέφωνο στην κλινική να μάθει ποιός έχει βάρδια και να ενημερώσει για την άφιξή μου και τις λεπτομέρειες του ιστορικού μου. Μέχρι και την επισκληρίδιο αναλγησία ο γιατρός μου έδινε οδηγίες τηλεφωνικά σε όλο το προσωπικό της κλινικής για να είναι ήσυχος ότι όλα θα πάνε καλά ακόμη και από την φισούνα του αεροπλάνου...

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν φτάσαμε και με ετοίμασαν τυπικά (χαρτιά, στοιχεία, αποτυπώματα) και πράκτικά (κλίσμα, ξύριαμα) φώναξαν τον άντρα μου να του πουν ότι μπαίνουμε να γεννήσω και να του δώσω τα πράγματά μου. Εκείνος εν τω μεταξύ πήρε τους γονείς τηλέφωνο και τον αδερφό μου οι οποίοι ξεκίνησαν να έρθουν. Θέλαμε να σιγουρευτούμε πρώτα ότι μπαίνουμε για τοκετό όντως και ότι δεν θα με στείλουν πίσω και να τους γλιτώσουμε και από καμιά ώρα βασανιστικής αναμονής! Με πήγαν με ένα καρότσακι στους θαλάμους των ωδινών και με έβαλαν στο κρεβάτι συνδεδεμένη με ένα μηχάνημα στην κοιλιά (ήτσν δεμένο πάνω μου εξωτερικά) που έδειχνε τους χτύπους της καρδιάς του μωρού και άλλο ένα που έδειχνε τις συσπάσεις της μήτρας μου που έρχονταν και έφευγαν. Μετά από καμιά ώρα (γύρω στις 6 και κάτι) άφησαν και τον άντρα μου να μπει και να μου κάνει παρέα και μου είπε ότι οι δικοί μου είχαν φτάσει και η μαμά του βρήκε εισιτήριο για να επιστρέψει με γρήγορο σκάφος από την Κύθνο και ίσως μας προλάβαινε! Ήρθε στο δωμάτιο και ο γιατρός της βάρδιας και γνωριστήκαμε και μας έκανε πολύ καλή εντύπωση (μου είχε ήδη πει ο γιατρός μου ότι ρώτησε ποιός είναι βάρδια και μίλησε μαζί του και ότι είναι από αυτούς που εμπιστεύεται) κι έτσι ηρέμησα λίγο αφού η απουσία του γιατρού μου μου είχε δημιουργήσει ένα άγχος να πω την αλήθεια! Μετα λοιπόν το πήρα απόφαση ότι θα παλέψουμε με τα μέσα που έχουμε αφού δεν γίνεται αλλιώς και ευτυχώς ο γιατρός αποδείχτηκε αστέρι...

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

Λίγο μετά που ξάπλωσα στο κρεβάτι μου έβαλαν σε συνεννόηση με τους γιατρούς μου και την διαβητολόγο μου 2 ορούς συνδεδεμένους με πεταλούδα στο χέρι μου για να αρχίσουν οι συσπάσεις και η διαστολή του τραχήλου. Λίγη ώρα αργότερα ήρθε ο αναισθησιολόγος και μου έκανε την επισκληρίδιο οπότε δεν πρόλαβα να αισθανθώ πόνους. Ο γιατρός και η μαία περνούσαν τακτικά και με εξέταζαν που και που να δουν πόση είναι η διαστολή και όταν δεν είχαν τοκετό κάθονταν παρέα μου. Ο αντρούλης μου μου έκανε παρέα και έβγαινε που και που να ενημερώνει τους υπόλοιπους για τις εξελίξεις. Διαστολή 2εκ...4...6...7...τελεία! Συνολικά κάναμε 3 δόσεις επισκληριδίου (μία φορά σε τρυπάνε, τις υπόλοιπες απλά ρίχνουν το φάρμακο στο σωληνάκι που πηγαίνει στην πλάτη). Ανάμεσα στην 2η και την 3η μου ζήτησε ο γιατρός να μείνω για λίγο χωρίς φάρμακο ώστε να αισθανθώ τις συσπάσεις για όσο αντέχω γιατί αυτό θα βοηθούσε την διαστολή και το κατέβασμα του μωρού. Υπήρξαν λοιπόν 20-30 βασανιστικά λεπτά τα οποία ήταν και τα μοναδικά που αισθάνθηκα πόνο και που έφτασα σε σημείο να δακρύζω όταν ζήτησα να μου κάνουν και την τελευταία δόση. Λίγο μετά από αυτή το μωρό είχε πάρει θέση και έπρεπε να σπρώξω για να κατέβει. Ο άντρας μου βγήκε έξω στους δικούς μου (δεν ήθελε να μπει στο χειρουργείο) αφού ο γιατρός τον ενημέρωσε ότι πάμε για φυσιολογικό τοκετό και ότι σε καμιά ώρα θα έχουμε τελειώσει...

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

Με την βοήθεια της μαίας και του γιατρού έσπρωχνα αλλά δεν βοηθούσα και πολύ την κατάσταση αφού όπως λέγανε αντί να σφίγγομαι χαμηλά σφιγγόμουν πιο πολύ στο πρόσωπο όταν κρατούσα τον αέρα που εισέπνεα για να βάλω δύναμη. Μετά από οδηγίες τους κατάφερα να βελτιωθώ και να κατεβάσω το μωρό αρκετά χαμηλά ώστε να βλέπουν το κεφάλι του και να φύγουμε γρήγορα γρήγορα για το χειρουργείο. Δεν πονούσα καθόλου, είχα ζοριστεί μόνο αρκετά από τις εξωθήσεις. Με έβαλαν στην αίθουσα τοκετών, ήμουν μουδιασμένη από την μέση και κάτω αλλά αισθανόμουν τα πάντα χωρίς να πονάω. Με δυο σπρωξιές βγήκε το μωρό μου. Μία για το κεφάλι και τους ώμους και μία για το υπόλοιπο. Το είδα να πηγαίνει από τα χέρια του γιατρού μου στην βοηθό του και να κόβουν τον ομφάλιο λώρο. Από κει και πέρα δεν καταλάβαινα τι έκανε ο γιατρός. Πότε έβγαλε τον πλακούντα και τον υπόλοιπο ομφάλια λώρο, πότε ξεκίνησε να ράβει το περίνεο...

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...