Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ-ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ-ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας!!

τα ακτινιδια μου τα προτεινε και ο αντρας μου αλλα επειδη ειχα διαβασει οτι ειναι αλλεργιογονα, του ελεγα οτι αποκλειεται να το δωσω!!

καλα, οταν θα προσπαθησω φρουτοκρεμα ξανα, θα το δοκιμασω:P! τελικα χτες ο μπεμπης τα εκανε μονος του (ζουμερα οπως παλια απλα με ινες απο μπανανα) και ησυχασα!

εφιτσα καλη η μεθοδος!θα την προσπαθησω. δεν με φοβιζουν αυτα αρκει να φερει αποτελεσμα!!

DAF τι ειναι το μπειμπιμουσλι? γιατι και εγω τις βλακειες τις κρεμες και οτι εμπορικο δεν παιζει να τις δωσω, οσο μπορω να το ελεγχω το παιδι!

ξερετε με ειχαν αγχωσει ολοι!η πεθερα μου μας εσκασε να του δωσουμε χαμομηλι! αφου το παιδι δεν πεινει με τιποτα, μονο γαλα της μαμας!!! μεχρι που μου ειπε οτι πρεπει να σταματησω να θηλαζω γιατι το καλομαθαινω και δεν θα τρωει τιποτα ποτε!! και εγω της ειπα οτι ειπιε το χαμομηλι και μας αφησε στην ησυχια μας!απλα ξεσηκωνει τον αντρα μου καμια φορα και με τρελαίνει!

και κατι τελευταιο να ρωτησω? οταν αρχισω τις στερεες τροφες, περιμενω να ενεργηθει μια φορα την ημερα? γαι να ξερω οτι δεν του κανει δυσκοιλιοτητα! ξερω φαινεται χαζη η ερωτηση μου αλλα εμενα τωρα μου φαινεται σημαντικη!!

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

η μικρή μας έχει ξεκινήσει 5 μέρες τώρα λαχανικά(πατάτα, καρότο, κολοκύθι) στο ζωμό του μσχαριού πρώτα και τώρα στου κοτόπουλου.

Ξεκινήσαμε βασικά(6 μηνών) με ρυζάλευρο το οποίο έχω κόψει καμιά μδομάδα, μετά φρούτα και τώρα τα λαχανικά όπως προείπα.

Το θέμα είναι ότι από τότε που ξεκιν΄σαμε τα λαχανικά άρχισαν να σκληραίνουν τα κακάκια της με αποκορύφωμα τη σημερινή μέρα όπου και κάνει κομμάτια-κομμάτια και μάλιστα σε πολλές δόσεις(δηλαδή μπορεί να άλλαξα και 7 πάνες με κακά).

Το θέμα είναι ότι τη βλέπω πως ζορίζεται πολύ, σφίγγεται, ανασαίνει περίεργα και στο τέλος αφού τα κάνει κλαίει γιατί κολλάνε στο πωπουδάκι της, με αποτέλεσμα να έχει συγκάψει κιόλας!

Τι σουτοκρέμ, τι φιλοβίτ, να την αλλάζω αμέσως, να την πλένω κτλ...τίποτα!Και φυσικά με τα χίλια ζόρια να την ακουμπήσω στην περιοχή για να την πλύνω-σκουπίσω και α βάλουμε την κρέμα.

Τι να κανω τώρα; Να σταματήσω για κάποιες μέρες τα λαχανικά και τα φρούτα και να θηλάζω μόνο; Θα βοηθήσει αυτό; Και μετά τι; Πάλι από την αρχή;

Αχ τι καλά που ήμασταν μέχρι τώρα μόνο με το θηλασμό.........:roll::-)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα έβαλες όλα μαζί αρκετά γρήγορα σε 1 εβδομάδα και φρούτα και λαχανικά για αυτό δεν μπορείς να εντοπίσεις πιο από όλα την πείραξε. Στη θέση σου θα τα σταματούσα για μια εβδομάδα και θα ξεκίναγα μετά 1 φρούτο ανά 3 – 4 μέρες και μετά τα λαχανικά πάλι ένα ένα ανά 3-4 μέρες βρασμένα σε νερό και στο τέλος κάποιο ζωμό. Έτσι θα δεις σε τι ακριβώς οφείλεται η αντίδραση και θα το αφήσεις για αργότερα. Όσο για το σύγγαμα βοηθάει πολύ και το μητρικό γάλα, βάλε στην περιοχή που έχει κοκκινήσει και άσε μερικά λεπτά να στεγνώσει μετά βάλε την κρέμα που βάζεις, εγώ το δοκίμασα 1-2 φορές που χρειάστηκε και έμεινα έκπληκτη με το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Να διευκρινισω ότι ρυζάλευρο ξεκινήσαμε 5,5 μηνών αλλά δεν πολυέτρωγε.

Μετά με τα φρούτα ξεκίνησε στις 2/12. Δύο μέρες μηλο, 2 μέρες μήλο-αχλάδι, 2 μέρες μήλο-αχλάδι-μπανάνα και τέλος 2 μέρες όλα τα παραπάνω συν πορτοκάλι. Λαχανικά ξεκινήσαμε στις 14/12.

Η παιδίατρος μου είπε να βράσω αρχικά πατάτα-καρότο-κολοκύθι στο ζωμό του μοσχαριού για 2 μέρες, μετά στου κοτόπουλου.

Το πρόβλημα ξεκινησε λοιπόν από Τρίτη(άρχισαν να γίνονται σαν πηκτή φάβα) και μέχρι χτες σκλύρηναν πολύ. Δεν έίναι εντελώς σκληρά(σαν της κατσίκας που λέμε),αλλά κυρίως κολλάνε στο πωπουδάκι της και εξού και το σύγκαμα.

Λες λοιπόν να βάλω ένα-ένα τα λαχανικά;

Εχω κόψει το ρυζάλευρο και βάζω ελάχιστη μπανάνα και μήλο στη φρουτόκρεμα.

Νομίζω ότι φταίει το φαγητό πάντως.

Θα δοκιμάσω και αυτό που είπες με το μητρικό στο σύγκαμα

Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

τελικά τα κακάκια της έγιναν εντελώς σκληρά (μπαλάκια, σαν της κατσίκας) και πονάει το καημενουλι μου πολύ...:-(

Σφίγγεται, κοκκινίζει, κλαψουρίζει και όλα αυτά για ένα μπαλάκι!

Το σύγκαμα πάει λίγο καλύτερα μου φαίνεται, αλλά παρατήρησα σήμερα (αν και δεν είμαι σίγουρη) κάτι σα να έχει σχιστεί (2 γραμμούλες κόκκινες) στον πρωκτό της.:-(

Στο μεταξύ είμαι στη φάση να αλλάξω παιδίατρο και σκέφτομαι να την παω στο νέο.

Να ρωτήσω όμως κάτι ακόμη;

Μπορώ να δώσω άλλα λαχανικά εκτός πατάτα-καρότο-κολοκύθι; Και φρούτα εκτός μήλο-αχλάδι-μπανάνα-πορτοκάλι;

Π.χ αν δώσω σπανάκι, αρακά, φασόλια;;; Ακτινίδιο, σύκο, δαμάσκηνο;

Μ¨ηπως βοηθησουν και αυτά στο πρόβλημά μας;

Σήμερα της έδωσα και λίγο χαμομήλι και ήπιε 30μλ. Μήπως και βοηθησει και αυτό την κατάσταση. Γιατί δεν πίνει και νερό. Επίσης σήμερα ήπιε μόνο γάλα (μητρικό πάντα).

Αλλά δε θέλω και να τη μπερδεψω...:roll: μια να δίνω φαί, μια όχι...

Καμιά ιδέα-γνώση;;;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να δεις εναν παιδίατρο πρώτα για τις ραγάδες που λες μέχρι τότε μην δίνεις κάτι άλλο εκτός από μητρικό γάλα. Μη φοβάσαι δεν μπερδεύεται μερικές φορές τα παιδιά κάνουν και μόνα τους παύσεις π.χ ξεκινάνε στέρεες κανονικά και μετά από κάποιο διάστημα περνάνε φάση και πίνουν μόνο μητρικό γάλα μέχρι να επανέλθουν. Εξάλλου το γεγονός ότι υπήρχε τέτοια αντίδραση στα λαχανικά μπορεί να σημαίνει ότι δεν είναι ακόμα έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου είχε δυσκοιλιότητα όταν ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές. Οταν είδα τα σκούρα, σταμάτησα να του δίνω φαγητό και επέμεινα για λίγο μόνο στον θηλασμό, δεν ξέρω αν ήταν σωστό, ούτε μου το είπε κανείς, ούτε στο προτείνω, έτσι ένιωσα έτσι έκανα εκείνη την περίοδο. Τώρα όμως, 3 μήνες μετά που έστρωσε ο πισινός μας, αναρωτιέμαι αν ήταν απλά περίοδος προσαρμογής, μιας και βλέπω ότι πολλά παιδάκια ταλαιπωρούνται με το ίδιο πρόβλημα. Το θέμα είναι η ισορροπημένη διατροφή. Κοψε πατάτες, μήλα, μπανάνες. Μπορείς να δώσεις δαμάσκηνο, κάποια μαμά έλεγε οτι τα έβραζε λιγάκι για να γίνουν πιο μαλακά. Το ακτινίδιο θεωρείται αλλεργιογόνο, βοηθάει όμως πολύ στη δυσκοιλιότητα. Εγώ του έδωσα του δικού μου, χωρίς όμως τα σποράκια. Και το χαμομήλι βοηθάει, ο δικός μου δεν έπινε, ούτε νερό, προσπάθησε να δίνεις μερικά κουταλάκια νερό, θα το συνηθίσει σιγά σιγά. Οπωσδήποτε σε παιδίατρο για τον πωπουδάκι, μπορεί όντως να δημιουργήθηκαν ραγάδες δακτυλίου αν τα κακά ήταν σφιχτά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΤΙΝΑ και zouzounel σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Χτες εδωσα μόνο μητρικό γάλα συν 30μλ χαμομήλι όπως είπα και σήμερα πάλι μόνο γάλα θα δώσω. Και βασικά μέχρι να δω ότι είναι καλά μόνο γάλα!

Σήμερα βέβαια της εβαλα βρεφικό υπόθετο γιατί ηταν πολύ χάλια.

Αφού την έπλυνα και ήμουν ετοιμη να της βάλω την πάνα είδα ότι είχε ανοίξει η τρυπούλα της από κάτω (με συγχωρείτε κιόλας για τη λεπτομερή περιγραφή :oops:) και φαινόταν το κουραδάκι το οποίο έπρωχνε η καημένη αλλά δεν έβγαινε!:( Οταν ήταν 12 ημερών είχε ξαναπάθει το ίδιο σοβαρή δυσκοιλιότητα (γιατί έπινε ξένο γάλα, λόγω αλλεργίας που είχα κάνει και δεν μπορούσα να την θηλάσω) και τότε η παιδίατρος είχε χρησιμοποιήσει υπόθετο (και θερμόμετρο και κλύσμα...και χάλια τα πράγματα).

Τσπ, μετά από 40 λεπτά περίπου έβγαλε το υπόθετο μαζί με ένα μπαλάκι....

Μετά έκανε άλλες δύο δόσεις μέχρι αυτή την ωρα.

Όλο το βράδυ σφιγγόταν και κλαψούριζε και στον ύπνο της. Τι να λεμε τώρα...ζόρικα τα πράγματα, αλλά θα περάσει, που θα παει!

Να δω τωρα αν θα βρω τον νέο παιδίατρο...τέτοιες μέρες που είναι δεν κάνουν διακοπές;

Αυτά..........:roll:

Σας ευχαριστώ και πάλι!:)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Οσο ο μικρος (6 μηνων) επινε μονο γαλα (βασικα μητρικο και 200ml συμπληρωμα - ειδικο για την δυσκοιλιοτητα) εκανε κακακια σχεδον καθε μερα (5 φορες την εβδομαδα). Απο οταν αρχισαμε τους πουρεδες λαχανικων κανει κακακια καθε μερα 2-3 φορες απο λιγα αλλα σκληρα. Δεν φαινεται να ζοριζεται αλλα σιγουρα ειναι σκληρα. Αρχισαμε και φρουτα αλλα η κατασταση δεν αλλαξε. Αυτη την στιγμη θηλαζει 4-5 φορες την ημερα (αναλογα με το ποσο κοιμαται) τρωει λαχανικα και φρουτα και "πινει" νερο μετα απο καθε γευμα στερεων (ξεπλενει το στομα του προς το παρον) και το βραδυ 100ml συμπληρωμα (παλι ειδικο γαλα).

Σημερα προσθεσα στη φρουτοκρεμα και αποξηραμενα βερικοκα. Πρεπει να του δινω χαμομηλακι? Και ποτε? (Οχι οτι οσες φορες προσπαθησα τα καταφερα). Να του φτιαχνω το γαλα με χαμομηλι? 'Η απλα ειναι ετσι το στυλ του και κανει σφικτα κακακια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο μενα!μην δινεις μπανανουλα το πρωι για λιγες μερες...ελλατωσε την πατατα και γενικοτερα τις τροφες που φερνουν δυσκιλιοτητα....

επισης θελω να σου πω οτι δεν ειναι απολυτα κακο που εχει δυσκηλιοτητα διοτι μαθαινει το εντερακι του και σε αυτη τη κατασταση να λειτουργει....εμενα να δεις πως μουγκριζει οταν θελει να κανει κακακια..........μμμμμ μμμμμ με πυγμη!!!!χαχαχα

tzimakos was born at 10/03/2009!

 

mom and dad love you..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εμείς τώρα είμαστε στη φάση πρωί θηλασμός,μετά μήλο αχλάδι μπανάνα πορτοκάλι, μεσημέρι θηλασμός απόγευμα κρέμα βανίλια και βράδυ θηλασμός,και τα κακάκια της βγαίνουν λίγα και κολλώδη,χρώματος μουσταρδί.Τις πρώτες μέρες ήταν σαν μικρά μπαλάκια ανοιχτόχρωμα πάλι,αλλα καμιά σχέση με το όταν θηλάζαμε αποκλειστικά,που ήταν αφθονα και μαλακά!Το οτι έχουν γίνει κολλώδη,σημαίνει πώς πάμε προς το καλύτερο;:confused: Ο γιατρός πάντως μου είχε πει ότι αν κάνει δυσκοιλιότητα να μειώσω την μπανάνα,να αυξήσω το χυμό πορτοκαλιού που βάζω στην φρουτόκρεμα,και να βάζω και λίγο ακτινίδιο,χωρίς τα σποράκια του..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΑ διδυμάκια μου μετά από 5.5 μήνες αποκλειστικό θηλασμό ξεκίνησαν τις κρεμούλες. Όμως ειδικά ο μεγάλος μου αντιμετωπίζει τεράστιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Προχθές έκλαιγε από το πρωί ως το βράδυ. Δεν είχε κοιμηθεί καθόλου. Ήταν Κυριακή κι εγώ ήμουν μόνη μου με 3 μωρά. Οι δικοί μου έχουν φύγει και ευτυχώς βρήκα κάποιον συγγενή και μου βρήκε baby κλύσμα και μου το έφερε. Να ΄ναι καλά ο άνθρωπος. Μετά από μισή ώρα τον έπιασε το κλύσμα και όπως τον άλλαζα στην αλλαξιέρα αποκοιμήθηκε εκεί, ο γλυκός μου.

Η λύση όμως δεν είναι το κλύσμα. 2 μέρες τώρα του έδωσα μόνο αχλάδι και πορτοκάλι αλλά πάλι τα ίδια. Έχει χάσει και την όρεξή του για να θηλάσει. Προφανώς το βράδυ πεινάει αλλά και πονάει η κοιλιά του και ξυπνάει συνέχεια για να θηλάσει ενώ κλαίει και σφίγγεται. Του ανοίγω την πάνα βλέπω ότι θέλει να τα κάνει αλλά δεν βγαίνουν (συγνώμη για την περιγραφή). Έτσι μου έρχεται να μην του ξαναδώσω φρούτα αλλά ξέρω πώς πρέπει να τα φάει.

Δοκίμασα και λίγο ακτινίδιο αλλά το άτιμο δεν τρώγεται με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθείς εδώ! Δοκίμασε να του δώσεις χαμομήλι, σε συνεννόηση με το γιατρό σας πάντα, βρασμένο πολύ καλά, με το μπιμπερό -αν παίρνει- ή με το κουταλάκι. Το ακτινίδιο σκέτο όντως δεν τρώγεται αλλά κοκτέιλ με αχλάδι-πορτοκάλι υποφέρεται, ειδικά αν βάλεις και καμιά κουταλίτσα φαρίν λακτέ ή άλλη κρεμούλα, αν τις ξεκινήσατε δηλαδή (είστε και μικράκια!). Επίσης μπορείς να μουλιάζεις από το βράδυ κανένα ξερό δαμάσκηνο και το πρωί να το προσθέτεις στη φρουτόκρεμα. Εμείς είδαμε βοήθεια με το χυμό πορτοκαλιού, με το κουταλάκι, αλλά και το απλό νεράκι βοηθάει. Αν νιώθει γεμάτη την κοιλίτσα του δεν θα έχει όρεξη ούτε να θηλάσει, οπότε ίσως χρειάζεται έξτρα ενυδάτωση... Και όχι πολλά κλυσματάκια, έτσι; Άντε και καλό βόλι!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι ο δικός μου σε αντίστοιχη φάση δεν κατάφερνε να ενεργηθεί φορώντας την πάνα! Οπότε ανοιχτός πάνω στην αλλαξιέρα με τις ώρες και όταν τον έβλεπα να σφίγγεται του κρατούσα τα ποδαράκια λυγισμένα στην κοιλίτσα κι έβαζα κόντρα (πώς αλλιώς να το πω;) οπότε... εκεί να δείτε ιστορίες με χρώματα κι αρώματα!

Link to comment
Share on other sites

Νερό του δίνω και χαμομηλάκι αλλά δεν θέλει το μπιμπερό. Το ακτινίδιο με ότι κι αν το αναμείξεις δεν τρώγεται. Το θυμάμαι κι από τον άλλο μου γιο. Θα δοκιμάσω όμως το δαμάσκηνο. Είναι και γλυκό στη γεύση και πραγματικά κάνει θαύματα!

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμπληρώσω ότι ο δικός μου σε αντίστοιχη φάση δεν κατάφερνε να ενεργηθεί φορώντας την πάνα! Οπότε ανοιχτός πάνω στην αλλαξιέρα με τις ώρες και όταν τον έβλεπα να σφίγγεται του κρατούσα τα ποδαράκια λυγισμένα στην κοιλίτσα κι έβαζα κόντρα (πώς αλλιώς να το πω;) οπότε... εκεί να δείτε ιστορίες με χρώματα κι αρώματα!

Χαχα έτσι τα κάνουν και οι δικοί μου! Προχθές ο μικρός έκανε μια...ρουκέτα και έβγαλε όλη τη φρουτόκρεμα όπως την είχε φάει. Αν την έβαζες στο πιάτο δεν θα καταλάβαινες διαφορά :shock::lol:. Η πλάκα είναι ότι η αλλαξιέρα είναι ανάμεσα στις κούνιες και έκανε χάλια την κούνια του μεγάλου. Καλά που δεν ήταν μέσα ο ταλαίπωρος! Και στουμπωμένος και χεσμ.... ε πάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και εγώ με τη μικρή μου.

Επίσης θήλαζε αποκλειστικά.

Δοκίμασε να ξαναγυρίσεις για λίγο στον αποκλειστικό θηλασμό και ξαναδοκιμάζεις πάλι με αχλάδι σκέτο.

Η μπανάνα και το μήλο δεν βοηθάνε.

Εγώ ξεκίνησα με αχλάδι και πολύ σιγά πρόσθετα τη μπανάνα. Μία πολύ λεπτή φετούλα στην αρχή και αν τα κακά της ήταν οκ αύξανα την ποσότητα.

Για να φάμε κανονική φρουτόκρεμα κάναμε δυο τρεις μήνες.

Μόλις μπούν οι σούπες θα βοηθήσουν πολύ.

Προς το παρόν καλύτερα γύρισε στο θηλασμό για λίγο και ξαναπροσπαθείς

Καλή συνέχεια εύχομαι!

Το έχω περάσει και εγώ και ξέρω είναι πολύ δύσκολο να το βλέπεις να ταλαιπωρείται τόσο.......

bUUCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αρχίσαμε στερεές. Τα κακάκια είναι και εμάς λίγα, σφιχτά (δηλ. σχηματισμένα όχι νερουλά όπως πριν) και χρώματος μουσταρδί. Έχουμε 2-3, σπάνια 4 κενώσεις την ημέρα. Ζορίζεται αρκετά σε κάθε κένωση (όχι δραματικά). Το μέγεθος του παραγόμενου προιόντος είναι άλλες φορές όσο ένα καρύδι μικρό και άλλες φορές λίγο μικρότερο από τον αντίχειρά μου

 

Το πρωι τρώει αχλάδι, το μεσημέρι πατάτα+καρότο+κολοκύθι+φασολάκι.

 

Τρώει μαξ 40ml και μετά θηλάζει. Θηλάζει και όλη την άλλη μέρα.

 

Μανούλες βοήθεια:

 

1. Είναι δυσκοίλιο το Ηλεκτράκι μου;

2. Να δώσω χαμομήλι ή θα επηρεάσει τον θηλασμό;

3. Έχουμε θέμα αλλεργιών με ατοπική δερματίτιδα. Τι να δοκιμάσω ν της δώσω μπας και στρώσει η κοιλίτσα;

4. Πως είναι και πόσα τα φυσιολογικά κακάκια σε αυτή τη φάση;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε στερεές. Τα κακάκια είναι και εμάς λίγα, σφιχτά (δηλ. σχηματισμένα όχι νερουλά όπως πριν) και χρώματος μουσταρδί. Έχουμε 2-3, σπάνια 4 κενώσεις την ημέρα. Ζορίζεται αρκετά σε κάθε κένωση (όχι δραματικά). Το μέγεθος του παραγόμενου προιόντος είναι άλλες φορές όσο ένα καρύδι μικρό και άλλες φορές λίγο μικρότερο από τον αντίχειρά μου

 

Το πρωι τρώει αχλάδι, το μεσημέρι πατάτα+καρότο+κολοκύθι+φασολάκι.

 

Τρώει μαξ 40ml και μετά θηλάζει. Θηλάζει και όλη την άλλη μέρα.

 

Μανούλες βοήθεια:

 

1. Είναι δυσκοίλιο το Ηλεκτράκι μου;

2. Να δώσω χαμομήλι ή θα επηρεάσει τον θηλασμό;

3. Έχουμε θέμα αλλεργιών με ατοπική δερματίτιδα. Τι να δοκιμάσω ν της δώσω μπας και στρώσει η κοιλίτσα;

4. Πως είναι και πόσα τα φυσιολογικά κακάκια σε αυτή τη φάση;

 

1. Δυσκοιλιότητα θεωρείται το να κάνει το μωρό σφιχτά κακά (ενίοτε σαν πετραδάκι σε σχήμα και σφιχτό) που το ζορίζουν για να βγούνε. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι δυσκοιλιότητα αν εξαιρέσεις το ότι "ζορίζεται".

 

2. Η γνώμη μου είναι να μην δώσεις χαμομήλι. Όχι γιατί στη φάση αυτή θα επηρεάσει το θηλασμό (αν π.χ. το δώσεις με ποτηράκι, θα είναι απλά ένα άλλο ρόφημα όπως το νερό) αλλά γιατί δεν πιστεύω ότι κάνει κάτι ιδιαίτερο πέρα από το να φορτώνει το μωρό με ζάχαρη και ενίοτε να προκαλεί έντονη διούρηση που μπορεί να αφαιρεί από τον οργανισμό σημαντικά στοιχεία.

 

3. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις μέσα στα λαχανικά της λίγες μπάμιες - βοηθούν στις κενώσεις. Θα πρέπει όμως να δώσεις πολύ λίγο στην αρχή μήπως και ενεργοποιήσουν τη δερματίτιδα. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις την πατάτα, που "σφίγγει" τα κακά (εγώ αυτό θα δοκίμαζα πρώτα). Δίνεις καθόλου μπανάνα; Συγγνώμη δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει, αλλά σε πολλά μωρά προκαλεί αλλεργική αντίδραση κυρίως με τη μορφή δυσκοιλιότητας.

 

4. Το πόσα είναι σχετικό. Μπορεί να κάνουν και μόνο 1 ή 2 φορές τη μέρα ή να μην κάνουν καθόλου κάποια μέρα. Οι πολλές φορές την ημέρα είναι ένδειξη ότι μάλλον δεν έχουμε δυσκοιλιότητα. Τα κακά δεν είναι σχηματισμένα αλλά σαν "πουρές", σε μέγεθος ανάλογο της ποσότητας των στερεών που τρώει το μωρό, μαζί με το γνωστό μουσταρδί (υγρό) λόγω του μητρικού γάλακτος. Κάποιες φορές κομμάτια τροφών (αν το μωρό τρώει κομματάκια) είναι ορατά - παρατεταμένη τέτοια εικόνα (και σε μεγάλο βαθμό) όμως μπορεί να σημαίνει ότι το έντερο του μωρού δεν διασπά τις τροφές και ίσως χρειάζεται η συμβουλή του παιδιάτρου.

Link to comment
Share on other sites

2. Η γνώμη μου είναι να μην δώσεις χαμομήλι. Όχι γιατί στη φάση αυτή θα επηρεάσει το θηλασμό (αν π.χ. το δώσεις με ποτηράκι, θα είναι απλά ένα άλλο ρόφημα όπως το νερό) αλλά γιατί δεν πιστεύω ότι κάνει κάτι ιδιαίτερο πέρα από το να φορτώνει το μωρό με ζάχαρη και ενίοτε να προκαλεί έντονη διούρηση που μπορεί να αφαιρεί από τον οργανισμό σημαντικά στοιχεία.

 

Μπράβο βρε Εύα γιατί είναι στιγμές που λέω να κάνω τούτο ή εκείνο και μετά δεν ξέρω αν πρεπει ή όχι... Θα της έβραζα εγώ το χαμομήλι (κοινό φακελάκι) αλλά τη διούρηση δεν την θέλω καθόλου. Άσε που δεν θέλω να της δίνω και πολλά εκτός από το γάλα της μαμάς της...

 

3. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις μέσα στα λαχανικά της λίγες μπάμιες - βοηθούν στις κενώσεις. Θα πρέπει όμως να δώσεις πολύ λίγο στην αρχή μήπως και ενεργοποιήσουν τη δερματίτιδα. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις την πατάτα, που "σφίγγει" τα κακά (εγώ αυτό θα δοκίμαζα πρώτα). Δίνεις καθόλου μπανάνα; Συγγνώμη δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει, αλλά σε πολλά μωρά προκαλεί αλλεργική αντίδραση κυρίως με τη μορφή δυσκοιλιότητας.

 

Η πατάτα θα πάρει δρόμο. Μπανάνα δεν δίνω γιατί την πειράζει ακόμα και εάν τη φάω εγώ, οπότε εξαιρείται από τους υπόπτους... τη μπάμια θα τη βάλω με τον σταυρό στο χέρι και θα έχω τα μάτια 14.

 

4. Το πόσα είναι σχετικό. Μπορεί να κάνουν και μόνο 1 ή 2 φορές τη μέρα ή να μην κάνουν καθόλου κάποια μέρα. Οι πολλές φορές την ημέρα είναι ένδειξη ότι μάλλον δεν έχουμε δυσκοιλιότητα. Τα κακά δεν είναι σχηματισμένα αλλά σαν "πουρές", σε μέγεθος ανάλογο της ποσότητας των στερεών που τρώει το μωρό, μαζί με το γνωστό μουσταρδί (υγρό) λόγω του μητρικού γάλακτος. Κάποιες φορές κομμάτια τροφών (αν το μωρό τρώει κομματάκια) είναι ορατά - παρατεταμένη τέτοια εικόνα (και σε μεγάλο βαθμό) όμως μπορεί να σημαίνει ότι το έντερο του μωρού δεν διασπά τις τροφές και ίσως χρειάζεται η συμβουλή του παιδιάτρου.

 

Με τη γιατρό μίλησα - για αυτό μπήκε εσπευσμένα (χωρίς τη γνωστή αναμονή 4 ημερών) το αχλάδι και το κολοκύθι. Μετά με τη σειρά του μπήκε το φασολάκι. Αλλά πάλι είχαμε τα μικρά μαλακά κακάκια... Πιτσεύω ότι όντως το θέμα είναι σε αυτά που ήδη έτρωγε - πατάτα ή καρότο.

 

Με την περιγραφή τουλάχιστον ξέρω τι πρέπει να περιμένω να δω...

 

Ευάκι τι να πω... Ακόμα μια φορά σε χιλιοευχαριστώ. Πραγματικά με υποχρεώνεις...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος σας μίλησε για δυσκοιλιότητα?

γιατι δε μου φαινεται κατι περίεργο

πόσο καιρο εχετε αρχίσει στερεές?

όπως ειπε και η ευαΜΔ πριν, δυσκοιλιότητα εχεις οταν τα κακά ειναι σκληρά και σφιχτά, σαν τα κακα της κατσίκας για παράδειγμα

το οτι η μικρή σφίγγεται μη σου φαίνεται περίεργο, υπάρχει πλεον στερεό υπολειμα στο έντερο που πρεπει να αποβληθεί (δεν ειναι πια νερουλά τα κακάκια οπως στον αποκλειστικό θηλασμό) και η δική μου μπεμπα οταν κανει κακακια, σφίγγεται, κοκκινίζει, μουγκρίζει και λιγάκι, αλλά τα κακά της ειναι σαν πουρές, και αυτό δεν ειναι δυσκοιλιότητα

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος σας μίλησε για δυσκοιλιότητα?

γιατι δε μου φαινεται κατι περίεργο

πόσο καιρο εχετε αρχίσει στερεές?

όπως ειπε και η ευαΜΔ πριν, δυσκοιλιότητα εχεις οταν τα κακά ειναι σκληρά και σφιχτά, σαν τα κακα της κατσίκας για παράδειγμα

το οτι η μικρή σφίγγεται μη σου φαίνεται περίεργο, υπάρχει πλεον στερεό υπολειμα στο έντερο που πρεπει να αποβληθεί (δεν ειναι πια νερουλά τα κακάκια οπως στον αποκλειστικό θηλασμό) και η δική μου μπεμπα οταν κανει κακακια, σφίγγεται, κοκκινίζει, μουγκρίζει και λιγάκι, αλλά τα κακά της ειναι σαν πουρές, και αυτό δεν ειναι δυσκοιλιότητα

 

Δεν μου είπε ότι έχει δυσκοιλιότητα - οι δικοί μου φόβοι είναι. Απλά μου είπε να της προσθέσω κάποιες τροφές για να τη βοηθήσω να ενεργηθεί πιο σωστά.

 

Αχ... Και εμένα κοκκινίζει, αλλά όχι δραματικά πράγματα:cool:.

 

Αρχίσαμε στερεές εδώ και 10 ημέρες (τη περασμένη Παρασκευή)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ειναι ακόμα στη φαση προσαρμογής το εντεράκι της

πρεπει να μαθει να επεξεργάζεται τις τροφές και να αυξήσει την κινητικότητά του

ολα τα μπεμπάκια σ αυτή τη φάση παρουσιάζουν μια -ας το πούμε- δυσκολία... και οι γονείς επίσης, μέχρι να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα (κακάκια άλλου είδους από εδώ και εμπρός). δεν ανησυχείς αν τα κακά δεν ειναι πολύ σφιχτά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα όσα λέει η zouzounel αλλά σ' ένα μωρό, που τώρα ξεκινά τις στερεές, ειδικά όταν είναι αλλεργικό καλό είναι να είμαστε λίγο πιο υποψιασμένοι.

 

Ναι, το μωρό της Ρέας δεν φαίνεται να έχει δυσκοιλιότητα αλλά λόγω ιστορικού (και όχι μόνο) δεν χάνουμε τίποτα να δοκιμάσουμε με την αποχή π.χ. από την πατάτα να δούμε αν το μωρό ενεργείται πιο εύκολα.

 

Κανονικά το μωρό δεν πρέπει να ζορίζεται να κάνει κακά, ακόμα κι αν τρώει στερεές. Αυτό μπορεί να είναι ένδειξη ότι κάτι το πειράζει, ίσως απλά σε επίπεδο δυσανεξίας. Αν βρούμε το τρόφιμο που τυχόν το προκαλεί και το αφαιρέσουμε από τη διατροφή του, απαλλάσσουμε το μωρό από άσκοπη ταλαιπωρία και τυχόν μεταγενέστερα προβλήματα.

 

Γι' αυτό προσωπικά είμαι και αντίθετη σε άλλες μεθόδους αντιμετώπισης του προβλήματος της δυσκοιλιότητας καθώς πιστεύω ότι απλά καλύπτουν το πρόβλημα, ουσιαστικά παρατείνοντάς το.

 

Ρέα, επίσης το χαμομήλι είναι αλλεργιογόνο :wink: Αλήθεια, με το χέρι πώς πας;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πως να ρωτησω αυτο που θελω εγω? λοιπον οταν λεμε σκληρα κακακια τι εννοουμε?? γιατι λεμε σαν της κατσικας αλλα πως ειναι αυτα??

οταν τα κακακια ειναι σαν την πλαστελινη τοτε ειναι σκληρα??

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...