Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάποδα παιδικά καθίσματα


Recommended Posts

Ευχαριστω θα το ψαξω! Απο το σουηδικο site προφανως....ξερετε αν ειναι αξιοπιστο? Γιατι με το αλλο καθισματακι 0+ την ειχαμε πατησει, ενα γερμανικο site απο το οποιο το ειχαμε παραγγειλει μας εστειλε το καθισμα αλλα ΟΧΙ τη βαση isofix, την οποια πληρωσαμε αδικα, 6 μηνες τωρα το βαζουμε με τις ζωνες του αυτοκινητου:evil:

 

απολυτως αξιοπιστο ειναι το www.carseat.se

εξυπηρετικοτατοι,προθυμοι να απαντησουν σε ολες τις πιθανες ερωτησεις αναλυτικα κ με φωτογραφιες,λεπτομερεστατοι κ "to the point"

συσκευασια αψογη,στιβαρη κ το καθισμα αθικτο

διαδικασια πανευκολη-παραγγελνεις κ πληρωνεις ειτε με πιστωτικη ειτε με καταθεση στην τραπεζα(εγω αυτο προτιμησα,γιατι δε χρησιμοποιω πιστωτικη)

μεταφορικα +30 ευρω απ την τιμη.

τον επρηξα τον Ηakan σε ερωτησεις(τηλεφωνικως κ με μεηλ) κ μεχρι κ τις μαρκες των αυτοκινητων μας του ειπα κ μου προτεινε το καλυτερο σε σχεση με αυτες...(κ ας τονισω εδω οτι αυτο που μου προτεινε κ τελικως πηρα δεν ηταν το πιο ακριβο απ τα καθισματα τους,αρα δεν παιζει να με καθοδηγησε εκει για να μου τα "παρουν",οπως γινεται συνηθως εδω!)

μεχρι που τον εβαλα να μετρησει οριζοντια το κατω μερος του καθισματος γιατι εχω bucket καθισματα κ ειναι πολυ στενα!κ το εκανε αδιαμαρτυρητα,οχι μονο για το μοντελο που συζητουσαμε,αλλα κ για καποια αλλα που ειχαν αναφερθει.

ο τυπος ειναι αστερι!!!!

το συστηνω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalispera,

exo kanei post kai se allo sxetiko thema alla den exo parei akomi apantisi kai eipa mipos edo dei kaneis to mnm mou kai apantisei.Se ligo kairo tha erthei to proto mas paidaki kai koitao gia kathismataki.Ennoeitai meta apo osa diavasa prosanatolizomai se rear-facing,me isofix 0-18 kai eida sto pramworld.co.uk to Besafe pou anaferetai parapano.Mou fanike poly kalo kai leo na to paro.Tha koitakso vevaia kai sto allo site pio poly gia na sygrino times.Einai telika mia kali,asfalis epilogi opos exo katalavei???Emas to autokinito exei isofix piso apo ton sinodigo.An to valo ekei prepei na apenergopoiithei o plainos aerosakos i apla to topothetoume kai ola Ok???Fantazomai oti den xreiazetai xtra desimo me zoni???ti lete??

Link to comment
Share on other sites

kalispera,

exo kanei post kai se allo sxetiko thema alla den exo parei akomi apantisi kai eipa mipos edo dei kaneis to mnm mou kai apantisei.Se ligo kairo tha erthei to proto mas paidaki kai koitao gia kathismataki.Ennoeitai meta apo osa diavasa prosanatolizomai se rear-facing,me isofix 0-18 kai eida sto pramworld.co.uk to Besafe pou anaferetai parapano.Mou fanike poly kalo kai leo na to paro.Tha koitakso vevaia kai sto allo site pio poly gia na sygrino times.Einai telika mia kali,asfalis epilogi opos exo katalavei???Emas to autokinito exei isofix piso apo ton sinodigo.An to valo ekei prepei na apenergopoiithei o plainos aerosakos i apla to topothetoume kai ola Ok???Fantazomai oti den xreiazetai xtra desimo me zoni???ti lete??

 

Με το καλό να το δεχτείτε.

Το iZi Combi ISOfix της BeSafe είναι όντως από τα πιο ασφαλή καθίσματα. Αλλά πρόσεξε γιατί παρότι ανήκει στην κατηγορία 0-18 κιλά, η BeSafe το προτείνει από 5 μηνών. Η άποψη μου είναι ξεκάθαρη: όποιος έχει σαν πρώτη προτεραιότητα την ασφάλεια δεν πρέπει να καταλήγει σε καθίσματα που καλύπτουν μεγάλο ηλικιακό εύρος. Το καλύτερο είναι να ξεκινά κανείς με κάθισμα 0-13 κιλών ή 0-12 μηνών, να το εξαντλεί (όταν ξεπεράσει τα κιλά ή όταν το κεφάλι ξεπεράσει την πλάτη του καθίσματος) και μετά να πηγαίνει σε 9-18 ή 0-18 (δηλαδή μέχρι 18 κιλά ή 4 ετών). Διαφωνώ δε με την επιλογή χρήσης καθισμάτων 9-36 όπου ουσιαστικά ζητάμε από ένα κάθισμα να προσφέρει ασφάλεια στο σώμα του παιδιού από 9 μηνών έως 12 ετών!

 

Για τις άλλες ερωτήσεις σου: δεν χρειάζεται απενεργοποίηση στους πλευρικούς αερόσακους και δε χρειάζεται δέσιμο με τη ζώνη σε κάθισμα που τοποθετείται στις υποδοχές ISOfix.

 

Υ.Γ. Σας ευχαριστώ όλες και όλους για τα καλά σας λόγια και τις ευχές σας. Έγινα πλέον και δεύτερη φορά πατέρας, έχω μια πανέμορφη κορούλα...:-P

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το δεχτείτε.

Το iZi Combi ISOfix της BeSafe είναι όντως από τα πιο ασφαλή καθίσματα. Αλλά πρόσεξε γιατί παρότι ανήκει στην κατηγορία 0-18 κιλά, η BeSafe το προτείνει από 5 μηνών. Η άποψη μου είναι ξεκάθαρη: όποιος έχει σαν πρώτη προτεραιότητα την ασφάλεια δεν πρέπει να καταλήγει σε καθίσματα που καλύπτουν μεγάλο ηλικιακό εύρος. Το καλύτερο είναι να ξεκινά κανείς με κάθισμα 0-13 κιλών ή 0-12 μηνών, να το εξαντλεί (όταν ξεπεράσει τα κιλά ή όταν το κεφάλι ξεπεράσει την πλάτη του καθίσματος) και μετά να πηγαίνει σε 9-18 ή 0-18 (δηλαδή μέχρι 18 κιλά ή 4 ετών). Διαφωνώ δε με την επιλογή χρήσης καθισμάτων 9-36 όπου ουσιαστικά ζητάμε από ένα κάθισμα να προσφέρει ασφάλεια στο σώμα του παιδιού από 9 μηνών έως 12 ετών!

 

Για τις άλλες ερωτήσεις σου: δεν χρειάζεται απενεργοποίηση στους πλευρικούς αερόσακους και δε χρειάζεται δέσιμο με τη ζώνη σε κάθισμα που τοποθετείται στις υποδοχές ISOfix.

 

Υ.Γ. Σας ευχαριστώ όλες και όλους για τα καλά σας λόγια και τις ευχές σας. Έγινα πλέον και δεύτερη φορά πατέρας, έχω μια πανέμορφη κορούλα...:-P

 

 

Georef se euxaristo para poly gia tin prostheti pliroforia.Den eixa proseksei auto pou eipes gia to 0-13,oti einai kalytero apo to 0-18 kai malista den to paratirisa stin perigrafi tou proiontos oti den kanei apo neogennito...Nomiza oti epeidi exei theseis anaklisis tha einai katallilo!Opote tha ksanapsakso me kainourgia dedomena.Den einai oti tha kanoume tipote megales apostaseis mias kai zoume se eparxia alla kai apo to spiti mas stin giagia na pame protimo na eimai sigouri!!!!!

An exo kamia akomi aporia tha ksanaenoxliso

Na sou zisei kai to deutero paidaki!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ksana edo me erotiseis!!!!

Georef an deis to mnm zitw pali ta fota sou!!!

Koitaksa gia kathismatakia 0-13 alla kanena den einai tautoxrona isofix kai rear-facing.Ola einai 0-18.Auto simainei oti gia to 0-13 an thelo tin sigouria tou isofix prepei na paro kai tin antistoixi vasi pano stin opoia na koubonei to kathismataki???Allios me tin zoni tou autokinitou???An telika isxyei auto pou rotao stin xtra vasi tha koubonoun kai ta megalytera kathismatakia argotera???

Sorry an ginomai kourastiki alla prospatho na sigourepso tin epilogi mou...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ksana edo me erotiseis!!!!

Georef an deis to mnm zitw pali ta fota sou!!!

Koitaksa gia kathismatakia 0-13 alla kanena den einai tautoxrona isofix kai rear-facing.Ola einai 0-18.Auto simainei oti gia to 0-13 an thelo tin sigouria tou isofix prepei na paro kai tin antistoixi vasi pano stin opoia na koubonei to kathismataki???Allios me tin zoni tou autokinitou???An telika isxyei auto pou rotao stin xtra vasi tha koubonoun kai ta megalytera kathismatakia argotera???

Sorry an ginomai kourastiki alla prospatho na sigourepso tin epilogi mou...

 

Ελπίζω να σε βοηθήσω με τα παρακάτω:

Ναι, όλα τα 0-13 καθίσματα χρειάζονται βάση που κουμπώνει στους υποδοχείς ISOfix του αυτοκινήτου και πάνω στη βάση κουμπώνει το κάθισμα.

Ναι, αλλιώς με τη ζώνη αυτοκινήτου.

Απ' ότι γνωρίζω η maxi cosi και η Recaro έχουν βάσεις που μετά κουμπώνουν μεγαλύτερα καθίσματα. Το θέμα για μένα όμως είναι ότι μετά, τα μεγαλύτερα καθίσματα που κουμπώνουν είναι μόνο forward facing, κατά συνέπεια χάνεις τα πλεονεκτήματα που σου δίνει το rear facing μέχρι 4 ετών ή τέλος πάντων όσο γίνεται περισσότερο.

Δε γίνεσαι κουραστική, καλά κάνεις και το ψάχνεις. Για την ασφάλεια των παιδιών μας θέλουμε το καλύτερο. Παρακάτω θα παραθέσω την άποψη μου για την καλύτερη επιλογή καθισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να συνοψίσω σε κάποιες παραγράφους αυτό που κατά τη γνώμη μου αποτελεί τη σωστή επιλογή από τη γέννηση μέχρι την εφηβεία για την ασφάλεια του παιδιού στο αυτοκίνητο.

Ξεκαθαρίζω εξαρχής ότι στο δικό μου το μυαλό, πρώτη προτεραιότητα είναι η ασφάλεια του παιδιού, μετά η βολικότητα του παιδιού και μετά του γονέα.

Αναφέρω επίσης ότι γύρω από το μωρό και το παιδί κυκλοφορούν άπειρα προϊόντα, φτηνά ή ακριβά. Για πολλά από αυτά ισχύει κατά την άποψή μου το ʽπερί ορέξεως κολοκυθόπιταʼ. Αλλά είναι χρήσιμα, άλλα λιγότερο και άλλα περιττά. Για δύο είδη θεωρώ ότι δε χωράει κανένας συμβιβασμός: στρώματα και καθίσματα αυτοκινήτου. Εγώ θα σας πω τι σκέφτομαι για τα καθίσματα.

1ον Επιλογή καθίσματος για νεογέννητο

Η άποψη μου είναι ότι η επιλογή πρέπει να είναι ένα καλό κάθισμα 0-13 kg + βάση ISOfix.

Όσον αφορά την ασφάλεια, ένα καλό κάθισμα 0-13 θα προσφέρει αυτό που θέλουμε. Θεωρητικά είτε κουμπωθεί σε βάση το κάθισμα είτε τοποθετηθεί μόνο με τη ζώνη, η ασφάλεια που θα παρέχει το κάθισμα σε περίπτωση ατυχήματος είναι η ίδια. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι όμως το κάθισμα που έχει τοποθετηθεί με τη ζώνη να έχει δεθεί σωστά. Έρευνες έχουν δείξει ότι δυστυχώς πάνω από 70% των καθισμάτων ΔΕΝ τοποθετείται σωστά. Τα συχνότερα λάθη είναι ότι δεν έχει σφιχτεί αρκετά η ζώνη του αυτοκινήτου στο κάθισμα, ή δεν έχουν σφιχτεί σωστά οι εσωτερικές ζώνες του καθίσματος πάνω στο παιδί. Πρακτικά λοιπόν, πάντα σε σχέση με την ασφάλεια, η βάση του ISOfix θα μας προσφέρει τη σιγουριά ότι έχουμε τοποθετήσει σωστά το κάθισμα στο αυτοκίνητο. Σε σχέση με τη βολικότητα του γονέα, η βάση έχει τεράστιο για μένα πλεονέκτημα καθώς απλά κουμπώνεις ή ξεκουμπώνεις το κάθισμα και τέλος, έφυγες! Σε αυτή την κατηγορία που το κάθισμα είναι φορητό, πίστεψέ με το να το βάζεις και να το βγάζεις κάθε φορά με τη ζώνη είναι θέμα. Στο πρώτο μου παιδί δεν είχα πάρει βάση και τώρα στο δεύτερο πήρα. Η διαφορά στην ευκολία είναι μεγάλη. Σε αυτή την κατηγορία κρατάμε το παιδί όσο το δυνατόν περισσότερο, που σημαίνει μέχρι το όριο των κιλών ή μέχρι το ύψος να είναι τέτοιο που το κεφάλι να ξεπερνάει την πλάτη του καθίσματος. Δεν αποτελεί πρόβλημα, εάν τα πόδια ακουμπούν στην πλάτη του καθίσματος.

2ον Επιλογή καθίσματος μέχρι 4 ετών

Η άποψή μου είναι ξεκάθαρη και όσοι έχουν διαβάσει το τόπικ από την αρχή τη γνωρίζουν καλά και έχουν δει σε βίντεο και στοιχεία για πιο λόγο ισχύει αυτό. Η καλύτερη επιλογή με βάση την ασφάλεια είναι ένα ανάποδο κάθισμα μέχρι 18 κιλά. Παραπέμπω όσους διαβάζουν το μήνυμα και δεν καταλαβαίνουν τί εννοώ να ξοδέψουν λίγο χρόνο και να διαβάσουν από την αρχή το τόπικ. Ο λόγος που το άνοιξα είναι ακριβώς για να μαζέψω υλικό που δείχνει τη σημασία να κρατάμε τα παιδιά μας ανάποδα όσο το δυνατόν περισσότερο. Δυστυχώς στην Ελλάδα αν ζητήσεις ανάποδο κάθισμα μέχρι 18 κιλά, το πιθανότερο είναι να σου δείξουν ένα 0-18 που είναι όμως ανάποδο για 0-13 και μπροστινό για 9-18. Δεν εννοώ τέτοιο κάθισμα. Οι πωλητές στα περισσότερα καταστήματα έχουν άγνοια για το ERF-extended rear facing. Από εμάς το μαθαίνουν που ψαχνόμαστε στο ίντερνετ και ευτυχώς σιγά σιγά κάποιες εταιρίες με καλά ανάποδα καθίσματα έρχονται και στην Ελλάδα.

3ον Επιλογή καθίσματος μετά τα 4 χρόνια

Τα συστήματα προστασίας στο αυτοκίνητο (ζώνες, αερόσακκοι κλπ) είναι φτιαγμένα για ενήλικες με ύψος πάνω από 140 εκ. Αυτό σημαίνει ότι τα παιδιά κάτω από αυτό το όριο είναι ελλιπώς προστατευμένα χωρίς κάθισμα αυτοκινήτου. Πολλοί νομίζουν ότι σε αυτή την ηλικία δε χρειάζεται κάθισμα (μέγιστο σφάλμα) ή αρκεί ένα ανυψωτικό μπούστερ (σφάλμα). Σε πλευρική σύγκρουση το παιδί που κάθεται σε μπουστερ είναι απόλυτα εκτεθειμένο σε τεράστιο κίνδυνο. Σε αυτή την ηλικία πρέπει να επιλέξουμε ένα καλό κάθισμα 15-36 κιλών ή 4-12 ετών. Η επιλογή ενός 9-36 κατά τη γνώμη μου είναι μια άκρως συμβιβαστική με μεσαία ασφάλεια λύση, καθώς το ηλικιακό εύρος είναι πολύ μεγάλο και κανένα κάθισμα 9-36 δεν μπορεί να προσφέρει τη μέγιστη ασφάλεια σε ένα παιδικό σώμα 9 κιλών και ταυτόχρονα σε ένα παιδικό σώμα 36 κιλών.

Ελπίζω με τα παραπάνω να σας λύνω απορίες και να μη σας μπερδεύω. Είναι ξεκάθαρο βέβαια ότι αυτά που γράφω είναι δικές μου απόψεις που έχουν βγει μέσα από πολύ, πιστέψτε με ψάξιμο, αλλά και μέσα από την εμπειρία της πατρότητας ενός δίχρονου γιου και μιας δύο μηνών κόρης.

Κάθε απορία ή αντίθετη άποψη να τη συζητήσουμε μετά χαράς.

Link to comment
Share on other sites

Georef,

me exeis kalypsei apolyta!!!!Apo tin proti stigmi pou enimerothika gia tin simasia tou rear facing eimai ypermaxos...Den to sizito,edo psaxnoume thn poiotita mias kaltsas den tha prosexoume to paidi mas stis metakiniseis mas????Aporo pos tin glytosame toses genies Ellinon pou kykloforousame me kati lada kai jugo xoris zones...alla vlepeis paliotera kamia enimerosi,kanenas ipopsiasmenos gonios.Ti ftaigane ki autoi vevaia..tosa ikseran,tosa ekanan.Xtes oloklirosa kai tin kainourgia ereuna...pragmati i maxi-cosi kai i recaro exoun vasi isofix pou koubonei kathisma 0-13 kai 9-18 alla diapistosa ki ego meta lypis oti to 9-18 koubonei kai stis dyo etaireies mono forward-facing!!!Opote ego psosopika den vrisko alli lysi...0-13 me vasi isofix kai meta ston xrono besafe izi h recaro polaric....Elpizo vevaia mexri tote na exoun vgei ki alla modela pou na ypostirizoun rear-facing pio poly gia na auksithei i dinatotita epilogis.An o theos mas dosei kai deutero paidaki sigoura to 0-13 me kali xrisi xameno den tha paei!!!!Euxaristo kai pali gia tin voitheia...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Yπαρχει στο www.carseat.se ενα καθισμα το multi tech,britax το οποιο μπορει να γυρισει...να σου πω ομως απο τη δικη μου εμπειρια...πιστευα κι εγω οτι η κορη μου εκανε εμετο γιατι ηταν αναποδα,τη γυρισα και συνεχισε να κανει εμετους.Ειναι στο παιδι...εγω παντως και για τον γιο μου αναποδο πηρα...σημερα το πηραμε,το maxi cosi mobi.

Προεχει η ασφαλεια του παιδιου!!!

Υ.Γ στην αρχη το multi tech ηθελα κι εγω αλλα ειναι λιγο ογκωδες και το προτεινουν για μεγαλα αυτοκινητα

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

με γεια το νέο σας κάθισμα! Και γω θέλω τώρα το Πάσχα να πάρουμε καινούριο.

 

Είδα και το Britax Two-Way Elite στο site που προτείνεις που γυρίζει και μπροστά. Αυτό που διάλεξες είναι πιο καλό στα πλάγια όμως. Μάλλον πρέπει να τα δω κι από κοντά.

 

Από την εμπειρία σου, η κόρη σου καθόταν άνετα; Έβαζες κάτι για την πλάτη του καθίσματος και τα παπούτσια της; Μπαινόβγαινε άνετα;

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστουμε!!Ναι ειναι και το two way το οποιο δεν το προτιμησα(θεωρω οτι ειναι για μεγαλυτερα παιδια)γιατι δεν ''αγκαλιαζει'' το σωμα του παιδιου.

Κοιταξε,τα δοκιμασαμε ολα σε καθισμα αυτοκινητου(οχι το δικο μας αλλα κατι ειδικα που εχουν εκει για αυτη τη δουλεια)και ειδαμε οτι το maxi cosi mobi καθεται λιγο πιο ψηλα και δινει περισσοτερο χωρο για τα ποδια,ειναι και πιο ευκολο στην τοποθετηση,τουλαχιστο στο δικο μας αυτοκινητο.

Η κορη μου καθοταν ανετα και μαλιστα μετα απο λιγο καιρο ξεπερασαμε και τους εμετους.Ναι μπαινοβγαινε ανετα.....

Οσο για το καθισμα υπαρχουν ειδικα προστατευτικα με τσεπες και μερικα με παιχνιδακια οπως περιπου αυτο....

http://www.babyland.se/sparkskydd-bakatvand-svart_x_AK509008.aspx

εχω δει πολλα σε πολλα σαιτ,τωρα ομως δε μου ρχεται καποιο,θα βρεις σιγουρα και ειναι και φτηνα...

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

θα κλείσω ραντεβού για το Σάββατο αν μπορεί και η εταιρεία για να τα δούμε από κοντά.

 

Τωρα με 2 καθίσματα πίσω εσύ χωράς; Η κάθεσαι μπροστά; Το έχω απορία για όταν θ'αποκτήσω και 2ο.... :-)

 

Οι τιμές που αναφέρονται στο site είναι κοντινές με των μαγαζιών;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωραω και πισω αλλα ως συνηθως καθομαι μπροστα.Το αυτοκινητο εξαλλου δεν ειναι απο τα μικρα...σαν το Λαντσια που εχω στην Ελλαδα!

Οι τιμες στο σαιτ ειναι ακριβως ιδιες μ αυτες που πουλανε εδω(Σουηδια),βεβαια εσυ θα επιβαρυνθεις με τα μεταφορικα που ειναι νομιζω 30 εβρω.Παντως απ οτι λενε κοπελες που πηρανε απ αυτο το σαιτ,εμειναν πολυ ευχαριστημενες.

Εσυ τα βρηκες στην Ελλαδα τα καθισματα?γιατι απ οτι ξερω δεν υπαρχουν.......

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

ναι τα βρήκα. Μου έστειλε μήνυμα η μικρή κινέζα με τα τηλέφωνα. Δεν έχουν παντού όμως. Σε πολύ λίγα μέρη. Απορώ γιατί να μην υπάρχουν σε όλα τα μαγαζιά που βρίσκεις καθίσματα μόνο για μπροστά. Αν δεν είχα δει εδώ το τόπικ τώρα θ'αγόραζα ένα τέτοιο κάθισμα. Γιατί;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι τα βρήκα. Μου έστειλε μήνυμα η μικρή κινέζα με τα τηλέφωνα. Δεν έχουν παντού όμως. Σε πολύ λίγα μέρη. Απορώ γιατί να μην υπάρχουν σε όλα τα μαγαζιά που βρίσκεις καθίσματα μόνο για μπροστά. Αν δεν είχα δει εδώ το τόπικ τώρα θ'αγόραζα ένα τέτοιο κάθισμα. Γιατί;;;;;;;;;

 

 

Γιατι,δεν υπαρχει κανενας επισημος φορεας που να σε ενημερωνει για το καλο σου και για το καλο των παιδιων σου!!Και γι'αυτο πρεπει μονοι μας να ψαχνομαστε να μειωσουμε τις πιθανοτητες και ευτυχως να λες που ανακαλυψαμε αυτες τις συζητησεις...Εδω υπαρχουν ακομη και τωρα νεοι γονεις που οδηγουν με το παιδι στα γονατα και το κινητο στο χερι...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα τελικα το besafe izi combi χ3, εδω στην ελλαδα, αφου το ειδα πριν απο κοντα απο την εισαγωγικη εταιρεια. Υπαρχει και σε καποια καταστηματα, αλλα απο εκεινο που το παραγγειλα δεν το ειχαν να το δω. Παντως πολλα καταστηματα συνεργαζονται με την εισαγωγικη αυτη οποτε μπορουν να το παραγγειλουν και το πηρα στην τιμη που εχει και εδω http://www.carseat.se/store.html διοτι το πηρα στην περιοδο εκπτωσεων με 10% εκπτωση, οπότε δεν εχει διαφορα, εκτος αν το βρει αλλοος απο αλλου. Γενικα ειμαι ευχαριστημένη και εχει την επιλογη να γυρισει μπροστα, αλλα χωρις να τοποθετηθει στη βαση isofix, αλλα να δεθει με ζωνη ασφαλειας.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς το Besafe Izi Combi αγοράσαμε την προηγούμενη εβδομάδα. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Το μόνο προβληματάκι μας , αν μπορώ να το πώ έτσι, είναι ότι το κάθισμα του συνοδηγού είρθε αρκετα μπροστά για να χωρέσει το καθησματάκι μας. Αλλά κατά τα άλλα όλα καλά. Ελπίζω να το απολαύσει και ο μικρός μου γιατί η μαμά του είναι πολύ χαρούμενη για την αγορά. Εμας μας βγήκε ?40 περισσότερο από ότι το έχει το http://www.carseat.se/store.html

αλλά έτσι και αλλίως θα είχα και τα μεταφορικά, όποτε η μια η άλλη.

Στο μαγαζί όταν πήγα να το παραλάβω ήταν μια κοπέλα με τους γονείς της και ένα μωράκι περίπου σαν το δικό μου και διάλεγαν καθίσμα. Η επιλογή τους ήταν μεταξύ 2 Chicco καρεκλάκια και το κριτήριο επιλογής ηταν τα ?10 ευρώ διαφορά και το χρώμα από το κάθισμα. Δεν τους κατηγορώ αλλά δεν είναι για κλάματα να είναι αυτά τα κριτήρια επιλογής ακόμη στην Ελλάδα. Ελπίζω περνώντας τα χρόνια να βάλουμε επιτέλους μυαλό.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα λιγο την συμβουλη σας. Θα παμε σε λιγες εβδομαδες Θεσσαλονικη με αεροπλανο. Εκει εχουμε την επιλογη 2 αυτοκινητων της οικογενειας του αντρα μου για να χρησιμοποιησουμε, ολα ομως τριθυρα. Φυσικα και θα παρουμε μαζι μας το Britax ( θα το δωσουμε για αποσκευες, αμα γνωρζει κανεις κανενα tip και για αυτο ... ) διοτι δεν υπαρχει περιπτωση φυσικα να παμε καπου χωρις το αναποδο καθησματακι του.

 

Η απορια μου ειναι εαν θα υπαρξει προβλημα με το Britax First Class και το τριθυρο - περαν της ταλαιποριας - ? Μηπως δεν χωρεσει καν? Τα αυτoκινητα νομιζω πως ειναι Suzuki Vitara και Opel Corsa.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μηπως ξερετε καποιο καταστημα στη Θεσσαλονικη που θα μπορουσα να δω τα be safe?ευχαριστω

κ ενα ακομα πιο μεγαλο ευχαριστω σε εσας που μας ενημερωνετε για θεματα που αφορουν την ασφαλεια των θυσαυρων μας.εμεις ειχαμε καταηξει σε recaro αλλα πλεον αλλαξαμε γνωμη!

Link to comment
Share on other sites

τιτινα σου εστειλα πμ.

 

Παρατήρησα ότι μέχρι 4 ετών ta britax είναι έως 25 κιλά και τα besafe 18 κιλά. Λόγω του ότι η μικρή μου είναι ανεπτυγμένη θα προτιμούσα το πρωτο γιατί το 2ο δε βλέπω να μας βγάζει μέχρι αυτή την ηλικία. Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω σε κατάστημα ή μόνο μέσω ιντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...