Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάποδα παιδικά καθίσματα


Recommended Posts

Μικρή κινέζα για το besafe δες και τα εξής ηλεκτρονικά καταστηματα http://www.prams-pushchairs.co.uk και http://www.carseat.se όπου είναι φθηνότερο. Βέβαια δεν ξέρω την αξιοποιστία των συγκεκριμένων καταστημάτων. Αν ξέρει κάποια-κάποιος ας μας πει.

 

Καλές τιμές είναι αλλά εγώ τελικά θα το πάρω από Αθήνα γιατί θέλω να μιλήσω με κάποιον που ξέρει! Έχω ακόμα κάποιες "απορίες" που δεν μου επιτρέπουν να πάρω από το ίντερνετ το καθισματάκι!

 

Εδώ που πήγα ναι μεν ήταν εξυπηρετική η υπάλληλος που ήταν στο κατάστημα, αλλά αυτή που κατέβηκε να μας δείξει το καθισματάκι στο αυτοκίνητο ήταν απαράδεκτη. Έβαλε το καθισματάκι πίσω από τη θέση του οδηγού για να μην μας "κουράσει" με το να βγάλουμε το άλλο καθισματάκι. Ενώ εγώ στην ουσία αυτό που ήθελα εγώ να δω είναι τί περιθώριο θα έχει ο συνοδηγός μπροστά στα πόδια. Όταν της ζήτησα να το βάλουμε από την άλλη πλευρά μου αρνήθηκε κ είπε ότι δεν γίνεται (δεν κατάλαβα ποιό ήταν το προβλημά της - ήταν βαρύ το κάθισμα; βαριόταν; ) Πού να της έλεγα να το βάζαμε ΚΑΙ στο μπρο στινό κάθισμα! Θα μου το πέταγε στο κεφάλι :Ρ Την ευχαριστήσαμε ευγενικά κ φύγαμε με κάαααατι νεύρα!

Στο κάτω κάτω λεφτά θα τους δώσουμε, δεν θα μας το κάνουν δώρο!

 

Συγνώμη για το ποστ-παράπονο, ίσως δεν έπρεπε να μπει σ΄αυτό το θέμα, αλλά ήθελα να σας τα πω για να μην τη πατήσετε κ εσείς! Σε όποιο κατάστημα κ αν πάτε να δοκιμάζετε τα καθίσματα όπως θέλετε εσείς κ όχι όπως θέλει η κάθε υπάλληλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο πμ που μου εστειλε η Μικρη Κινεζα ειδα τον καταλογο της εταιρειας besafe. Γραφει οτι τα καθισματα isofix μπορει να μην ταιριαζουν σε ολα τα αυτοκινητα και καλο θα ηταν να τα δοκιμασουμε πριν τα παρουμε. Δεν υπαρχει στανταρ συστημα που να κανουν ολα τα καθισματα σε ολα τα αυτοκινητα? Γιατι αν πχ θελω να το παραγγειλω απο το ιντερνετ και δεν κανει τι γινεται? Νομιζα οτι οι προδιαγραφες ηταν ιδιες.:roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

στη http://www.britax-roemer.com/car-seats/first-class-plus υπάρχει το καθισματάκι που μέχρι τα 13κιλά κοιτά πίσω και μετά το ίδιο το γυρνάς μπροστά για μέχρι 18 κιλά. Και τι πειράζει αν δε το γυρίσεις; Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό το κάθισμα;

Link to comment
Share on other sites

στη http://www.britax-roemer.com/car-seats/first-class-plus υπάρχει το καθισματάκι που μέχρι τα 13κιλά κοιτά πίσω και μετά το ίδιο το γυρνάς μπροστά για μέχρι 18 κιλά. Και τι πειράζει αν δε το γυρίσεις; Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό το κάθισμα;

Αυτο ειχα σκεφτει και εγω, δηλαδη να μην το γυρισεις, αλλα δεν ξερω κατα ποσο στα παραπανω απο 13 κιλά επιτρέπεται για τις προδιαγραφες του καθισματος να μείνει προς τα πίσω ή πρέπει υποχρεωτικά να κοιταζει μπροστα.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν οι προδιαγραφές από τον κατασκευαστή λένε πως από 13 εως 18 κιλά πρέπει να είναι γυρισμένο μπροστά, τότε δεν μπορείς να το έχεις ανάποδα! Αν θες στείλε μειλ, αλλά πιστεύω θα σου πουν το ίδιο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο πμ που μου εστειλε η Μικρη Κινεζα ειδα τον καταλογο της εταιρειας besafe. Γραφει οτι τα καθισματα isofix μπορει να μην ταιριαζουν σε ολα τα αυτοκινητα και καλο θα ηταν να τα δοκιμασουμε πριν τα παρουμε. Δεν υπαρχει στανταρ συστημα που να κανουν ολα τα καθισματα σε ολα τα αυτοκινητα? Γιατι αν πχ θελω να το παραγγειλω απο το ιντερνετ και δεν κανει τι γινεται? Νομιζα οτι οι προδιαγραφες ηταν ιδιες.:roll:

 

Ρουλάκι αυτό που λες, η αλήθεια είναι πως δεν το είχα ξανακούσει (ούτε καν το πρόσεξα στον κατάλογο! :Ρ ) Και εγώ νόμιζα πως όλα τα isofix είναι το ίδιο! Πάντως το καθισματάκι που διαλέξαμε εμείς έμπαινε κανονικά στο αυτοκίνητο. Πήρες τηλέφωνο στον εισαγωγέα να ρωτήσεις; Πιστεύω αυτός θα ξέρει... συζήτησε το μαζί του κ αν υπάρχει μαγαζί στη περιοχή σου πήγαινε δες το πως ταιριάζει στο αυτοκίνητο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαστε σε φαση να αλλαξουμε αυτοκινητο και το νεο θα εχει βασεις isofix. Το τωρινο καθισματακι κοιταει προς τα πισω και ειναι μεχρι 13 κιλα οποτε εχω χρονο για ψαξιμο. :D

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και με αφορά άμμεσα θα ήθελα όμως περισσότερες πληροφορίες που μπορούμε να βρούμε αναποδα καθσματα εκτος από το internet.Είμαι από επαρχία και δεν υπαρχουν τετοια καθίσματα εδώ.Θα μπορούσα να είχα κάποιο τηλεφωνο, διευθυνση από καποιο καταστημα στην Ελλαδα?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΚΙ εγω αυτο θελω να γραψω ρε παιδια...

 

εμενα η μικρη μου χρονισε και ειναι 11.800 τα κιλα της. Θεωρητικα λοιπον θα πρεπει να ειναι ακομα στο 0-13.

 

θεωρω 1ον οτι δεν θα καθοταν ακομα στο καθισματακι αυτο που δεν εχει ορθια θεση. Ειναι ημικλινες. Η Μαριελα κοιταζει τα σκυλακια απεξω και τρελλαινεται.. Ειναι δυνατόν να κατσει σχεδον ξαπλωμενη??

 

2ον στο καθισμαακι 0-13 βρισκαν τα ποδια της απο 4 μηνων.. Θεωρω ΑΔΥΝΑΤΟΝ να την εβαζα ακομα εκει. (Δεν μιλαω στον αερα.. το δοκιμασα)

 

3ον εγω απο τον γεναρη που η μαριελα ηταν σχεοδν 4 μηνων, την πάω καθε πρωι στη μαμα μου. Μονη μου. Εγω και το παιδι. Που θα επρεπε να εχω ενα καθισματακι που κοιταει πισω? στο μπροστα ή στο πισω καθισμα? Σας ενημερωνω (γιατι ξαναλεω τα εχω δοκιμασει) οτι αν το βαλω στο μπροστινο καθισμα, τον δεξί καθρευτη δεν τον βλεπω με τιποτα!!! Αν το βαλω στο πισω καθισμα δεν βλεπω το παιδι με τιποτα.. Τι κανει, τι εχει στο στομα, κοιμαται? Μπας και κοιμηθηκε και το κεφαλι του κρεμεται???

 

για βοηθειστε με....

 

Τα ποδια να χτυπανε πισω δεν ενοχλει το παιδι καθολου, μαλλον εμας ενοχλει να μην χαλασει το αμαξι. Για μενα 0 θεμα εκει. Οσο για να βλεπεις τι κανει υπαρχουν καθρευτες που μπαινουν στο πισω παραθυρο, Απο τον δικο σου καθρευτη βλεπεις τον δικο της και απο εκει τι κανει, τα παντα. Ετσι το εχω εγω τωρα. Απλα ο καθρευτης που θα βαλεις κοιτα να ειναι στρογγυλοποιημενος και σχετικα ελαφρης γιατι αν γινει τρακα και φυγει το καθρευτακι μπορει το παιδι να το φαει στο κεφαλι ασχημα. Εγω πρεπει να τον αλλαξω. Δεν ειναι τοσο μαλακος.....:( Επισης υπαρχουν καθισματα που δινουν περιθωριο μπροστα στα ποδια του παιδιου αν και για μενα δεν ειναι και σπουδαιο αυτο. Δες και ψαξε το maxi cosi mobi (αν θες πες μου να σου στειλω link)......και πολλα απο αυτα δεν εχουν μονο ημικλινη θεση αλλα 4εις διαφορετικες, απο καθιστη σε ημικλινη......ψαξε το........οδηγω και εγω μονη μου με την μικρη η οποια ειναι γυρισμενη πισω και θα μεινει ετσ τουλαχιστον μεχρι τα 4.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 25 κιλα πλεον και σχεδιαζονται και για παραπανω. Αυτο που πηραμε ειναι μεχρι 25 κιλα.....

Ποιο αγόρασες; Γιατί και εγώ αποφάσισα να πάρω ένα της Britax το οποίο είανι μέχρι 25 κιλά και τοποθετείται είτε ανάποδα είτε κανονικά

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε το BeSafe izi combi isofix πριν μια βδομάδα! Αν κ δεν έχουμε κάνει ακόμα πολλές βόλτες μου φαίνεται πως στη μικρή αρέσει πολύ! Είναι ψηλά, βλέπει έξω από το παράθυρο, βλέπει από το πίσω τζάμι, γενικότερα περνάει πιο ευχάριστα την ώρα της! Από σταθερότητα δεν το συζητάω... είναι θεϊκό το καθισματάκι. Στην αρχή βέβαια δεν το είχα βάλει τελείως σωστά, αλλά είδα ένα βιντεάκι στο youtube κ τώρα είναι ακλόνητο! ;) Τα ποδαράκια δεν έχουν κάποιο πρόβλημα προς το παρόν. Αργότερα δεν ξέρω αν θα την ενοχλεί που θα ακουμπάνε στη πλάτη του καθίσματος. Πάντως με το προηγουμενο καθισματάκι που ακουμπούσαν δεν μας είχε δείξει να ενοχλείται με αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
στη http://www.britax-roemer.com/car-seats/first-class-plus υπάρχει το καθισματάκι που μέχρι τα 13κιλά κοιτά πίσω και μετά το ίδιο το γυρνάς μπροστά για μέχρι 18 κιλά. Και τι πειράζει αν δε το γυρίσεις; Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό το κάθισμα;

 

 

Κατά την γνώμη μου αυτό το κάθισμα για rear-facing δεν είναι και τόσο ασφαλές!

Και θα σου εξηγήσω το γιατί,

(έχουμε κι εμείς το ίδιο...)

δυστυχώς διαπίστωσα το εξής:

 

Αυτό το καρεκλάκι στηρίζετε ΜΟΝΟ απο την ζώνη του αυτοκινήτου....

 

που σημαίνει οτι στην ανάποδη τοποθέτηση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ

γιατί σε μια οπίσθια σύγκρουση

η ζώνη το τραβάει προς τα πίσω με αποτέλεσμα το καρεκλάκι "να καπακώσει"...

μαζί με το παιδί!

 

ή να βρεθεί το παιδί (μαζί με το καρεκλάκι) στο πίσω παρμπρήζ!!!!!!!

 

Ενώ τα καρεκλάκια που έχει στο http://www.carseat.se/store.html εαν προσέξεις

έχουν επιπλέον δύο ζώνες που δένουν πίσω απο την θέση του συνοδηγού!!!

 

Δοκίμαστε το αυτό που σας λέω και θα καταλάβετε τι εννοώ!!!...:|

Βάλτε το στη θέση rear-facing/ανάποδα και τραβήξτε το απότομα

απο τα λουριά (που δένουν τους ώμους του παιδιού)

και μιμηθείτε απότομη κίνηση!

 

Θα διαπιστώσετε αυτό που διαπίστωσα κι εγώ

κι έκανα 15 φορές τον σταυρό μου

που δεν μας έχει τύχει κάτι μέχρι τώρα!!....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Britax multiteach. Μου κόστισε 315+30=345 ευρο μαζί με τα μεταφορικά και ήρθε σε μιάμιση εβδομάδα. Δεν είχα κανένα προβλημα. Το τοποθετήσαμε rearfacing σχετικα έυκολα και είμαι πολυ ικανοποιημένη. Δένεται αρκετά σταθερα με την ζώνη ασφαλείας και τοποθετείται και προς τισ δυο κατευθεινσεις

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Britax multiteach. Μου κόστισε 315+30=345 ευρο μαζί με τα μεταφορικά και ήρθε σε μιάμιση εβδομάδα. Δεν είχα κανένα προβλημα. Το τοποθετήσαμε rearfacing σχετικα έυκολα και είμαι πολυ ικανοποιημένη. Δένεται αρκετά σταθερα με την ζώνη ασφαλείας και τοποθετείται και προς τισ δυο κατευθεινσεις

 

xeni δηλ αυτο δεν εχει isofix? Ρωταω γιατι δεν βρισκουμε καρεκλακι που να ειναι rearfacing, να γυριζει αν θελησεις προς τα μπροστα και να εχει isofix.............:roll:

Link to comment
Share on other sites

xeni δηλ αυτο δεν εχει isofix? Ρωταω γιατι δεν βρισκουμε καρεκλακι που να ειναι rearfacing, να γυριζει αν θελησεις προς τα μπροστα και να εχει isofix.............:roll:

Υπάρχει το BeSafe izi combi isofix που πηρε η μικρη κινεζα και ετοιμαζομαι να το παρω και εγω

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το BeSafe izi combi isofix που πηρε η μικρη κινεζα και ετοιμαζομαι να το παρω και εγω

 

Ευχαριστω θα το ψαξω! Απο το σουηδικο site προφανως....ξερετε αν ειναι αξιοπιστο? Γιατι με το αλλο καθισματακι 0+ την ειχαμε πατησει, ενα γερμανικο site απο το οποιο το ειχαμε παραγγειλει μας εστειλε το καθισμα αλλα ΟΧΙ τη βαση isofix, την οποια πληρωσαμε αδικα, 6 μηνες τωρα το βαζουμε με τις ζωνες του αυτοκινητου:evil:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω θα το ψαξω! Απο το σουηδικο site προφανως....ξερετε αν ειναι αξιοπιστο? Γιατι με το αλλο καθισματακι 0+ την ειχαμε πατησει, ενα γερμανικο site απο το οποιο το ειχαμε παραγγειλει μας εστειλε το καθισμα αλλα ΟΧΙ τη βαση isofix, την οποια πληρωσαμε αδικα, 6 μηνες τωρα το βαζουμε με τις ζωνες του αυτοκινητου:evil:

Δεν ξερω απο που θα το αγορασεις αλλα καλο θα ηταν να πας να το δεις. Μπορω να σε ενημερωσω με π.μ. Το συγκεκριμενο δεν εχει βαση ξεχωριστη, ειναι ενσωματωμενο το συστημα isofix στο καθισμα, απλα βγαινει και σε εκδοση μη isofix με μικρη διαφορα τιμης, 50 ε αν δεν κανω λαθος

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο που θα το αγορασεις αλλα καλο θα ηταν να πας να το δεις. Μπορω να σε ενημερωσω με π.μ. Το συγκεκριμενο δεν εχει βαση ξεχωριστη, ειναι ενσωματωμενο το συστημα isofix στο καθισμα, απλα βγαινει και σε εκδοση μη isofix με μικρη διαφορα τιμης, 50 ε αν δεν κανω λαθος

 

 

Ναι ειναι καλο να το δω....αυτο δεν ειναι? ο καλος μου αυτο θελει μεχρι στιγμης

http://www.pramworld.co.uk/product/6061/Besafe_Izi_Combi_Isofix_Car_Seat_Turquoise_Grey

αν μπορεις στειλε μου πμ! :D

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που προτείνουν οι ειδικοί, είναι να κρατάμε τα παιδιά μας όσο το δυνατόν περισσότερο κοιτάζοντας ανάποδα. Διαβάστε το παρακάτω που είναι στα ελληνικά και είναι πολύ πρόσφατο:

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=273427&dt=13/06/2009

 

Επίσης διαβάστε τη λέει η αμερικάνικη παιδιατρική ακαδημία (στα αγγλικά).

 

http://aapnews.aappublications.org/cgi/content/full/30/4/12-a

 

Με λίγα λόγια, για όσες/όσους δε γνωρίζουν αγγλικά, λέει ότι σύμφωνα με νέες έρευνες είναι 5 φορές πιο ασφαλές να κρατάμε τα παιδιά σε ανάποδα καθίσματα μέχρι το δεύτερο τουλάχιστον έτος τους.

 

Στον παρακάτω σύνδεσμο τα λέει αρκετά πιο αναλυτικά:

 

http://babyproducts.about.com/od/carseats/qt/rear_facing.htm

 

Πέρα από αυτά που λένε οι ειδικοί, τί σας λέει το ένστικτό σας?

 

Το Γενάρη που εγώ με τη γυναίκα μου δεν ξέραμε για όλα αυτά, με ιδιαίτερη χαρά γυρίσαμε το Σπύρο μας σε κάθισμα που κοιτούσε μπροστά. Η γυναίκα μου συχνά καθόταν στο πίσω κάθισμα μαζί του. Οπως πιθανά γνωρίζετε, τον περισσότερο καιρό τα παιδιά θα κοιμηθούν στο κάθισμα. Η γυναίκα μου λοιπόν στο παραμικρό φρενάρισμα, έβαζε ενστικτωδώς το χέρι της στο μέτωπο του μικρού για να συγκρατεί το κεφάλι επειδή έπεφτε απότομα μπροστά. Εδώ και 3 μήνες ο Σπύρος είναι σε μεγάλο ανάποδο κάθισμα και είμαστε όλοι ήρεμοι και ευτυχισμένοι:

 

5167_101919497201_640907201_2446052_7007459_n.jpg

 

Το πρώτο πράγμα που θεωρώ σωστό είναι να μη βιάζεστε να αλλάξετε το παιδί σας σε μεγαλύτερο κάθισμα. Η πρώτη κατηγορία είναι 0-13 κιλά. Προσπαθήστε να την εξαντλήσετε. Ουσιαστικά ο βασικός δείκτης αλλαγής είναι όταν η κορυφή του κεφαλιού αρχίζει να ξεπερνά την κορυφή της πλάτης του καθίσματος. Τότε είναι που το κεφάλι αρχίζει να εκτίθεται σε κίνδυνο και πρέπει να πάμε σε μεγαλύτερο κάθισμα. Η γρήγορη αλλαγή μπορεί να ικανοποιεί την ανάγκη μας να δούμε επιτέλους το παιδί αλλά δεν έχει εφάμιλλη ασφάλεια.

 

ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες, εμείς έχουμε κάθισμα 0-9 αλλά ο μικρός αρχίζει στα 8 πλέον κιλά που είναι να δυσανασχετεί, και επίσης ειδικά τώρα το χειμώναμε το μπουφάν δεν καλοχωράει μέσα, αφού σε πολύ κοντινές διαδρομές δεν τον δένουμε γιατί δε γίνεται με το χαμό που κάνει, οπότε σκεφτόμαστε να πάρουμε το επόμενο κάθισμα για είναι πιο άνετα και να δένεται ευκολότερα? κάνουμε λάθος?

πάντως τώρα σίγουρα θα ψάξω για ανάποδο κάθισμα, και λογικά να το δεις είναι πιο ασφαλές να στηρίζεται το κεφαλάκι του παιδιού

να σας ζήσει ο μικρούλης σας και με το καλό το νέο μέλος της οικογένειας

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...