Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

MAKΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΓΙΟ-ΒΕΡΜΟΥΔΕΣ ΜΕ ΔΙΧΤΥ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Θα το αλλάζεις το παιδί, δε θα το αφήνεις με το βρεγμένο.

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΑΓΙΟ ΒΡΑΚΑΚΙ , ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΡΜΟΥΔΕΣ. ΤΟ ΜΑΓΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΜΕΙ 2 Η 3 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ , ΑΝΑΛΟΓΑ , ΤΟΝ ΒΓΑΖΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΦΑΣΑΡΙΑ , ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΠΕΙ. ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΜΑΓΙΟ ΒΕΡΜΟΥΔΑ ΜΕ ΔΙΧΤΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΕ; ΑΣΤΟ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Την Παρασκευή η μητέρα μου, που της έχω παρκάρει τα παιδιά στο εξοχικό, φόρεσε στο γιο μου ένα μαγιό βερμούδα που από τη μέσα μεριά έχει διχτάκι. Υπάρχουν τέτοια μαγιό – βερμούδες που σίγουρα τα ξέρετε, δεν είναι μίας μόνο μάρκας αλλά τέτοια μαγιό βγάζουν σχεδόν όλες οι μάρκες.

Όταν λοιπόν πήγε να του το βγάλει το παιδί πετάχτηκε από τον πόνο: « Μη γιαγιά το πουλάκι μου». Όταν κοίταξε πιο προσεχτικά η μητέρα μου είδε ότι κομμάτια από το δέρμα στο πουλάκι του είχαν μπει στο δίχτυ της βερμούδας. Το αποτέλεσμα ήταν να το ελευθερώσουν 2 ώρες μετά στο κέντρο υγείας.

Ήταν το 3ο περιστατικό φέτος. Το διχτάκι δεν είχα καμία τρύπα. Πως φανταζόμαστε ότι γίνεται αυτό μετά από συζήτηση με τους γιατρούς; Το δερματάκι στο σημείο αυτό είναι πολύ μαλακό, φαφατιάζει και από το νερό και σε μία απότομη κίνηση (π.χ. βουτιά) μαγκώνει το πουλάκι. Τα παιδάκια δεν το καταλαβαίνουν. Στη συνέχεια το μαγκωμένο δερματάκι από την πίεση του διχτιού φουσκώνει σε μέγεθος φακής και δε βγαίνει με τίποτα. Τα παιδάκια εντωμεταξύ δε συνεργάζονται να κάτσουν ήσυχα για τον απεγκλωβισμό και αυτό κάνει τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα. Εμείς τώρα είμαστε με ένα κόκκινο πουλάκι, αλοιφή και γάζα στο σημείο, αντιβίωση και 4 ημέρες χωρίς μπάνιο!

 

αν και ειναι παλιο το θεμα... πραγματι. συνεβει αυτο και απο προσωπικη εμπειρια δικου μου. η ολη ταλαιπωρια τρομαζει το παιδι πιο πολυ γιατι αποκτα μετα φοβο για οτι του θυμιζει εκεινο το περιστατικο δυστυχως! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το έπαθε ο γιος μου φέτος.Σκάλωσε το πουλάκι του στο διχτάκι.Το βγάλαμε αλλά πρήστηκε στην άκρη και ήταν κόκκινο για λίγες μέρες.Τον έτσουζε λίγο.Απο τότε κόβω το δίχτυ απο τα μαγιό του.Μην το αφήνετε.

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθε ο δικός μου πέρυσι το καλοκαίρι σε ηλικία 5 ετών. Ήμαστε Χαλκιδική όταν συνέβη και γυρίζοντας από τη θάλασσα ώρες μετά το παιδί τσίριζε από τον πόνο και δεν μπορούσαμε να βγάλουμε το μαγιό, ουρλιαχτά σε όλο τον οικισμό! Πήγαμε στο Κέντρο Υγείας όπου του έκοψαν το μαγιό και προσπαθούσαν με τσιμπίδα να του βγάλουν τα κομμάτια από το δίχτυ που είχαν γίνει ένα με το δερματάκι στο πουλάκι του. Καταλήξαμε στο Διαβαλκανικό στη Θεσσαλονίκη, διότι ο γιατρός του ΕΣΥ φοβήθηκε και μας έστειλε εκεί για να τον δει παιδοχειρουργός. Ευτυχώς, όλα καλά, μόνο η ταλαιπωρία μας έμεινε, σύνολο γύρω στις 6 ώρες!!! Από τότε μακριά από τα μαγιώ με δίχτυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα γελάσετε, εμένα παίρνει ο άντρας μου τέτοια μαγιό αλλά κόβει αμέσως το διχτάκι γιατί είναι πολύ ενοχλητικό. Νομίζω ότι το βάζουν για να μην κολλάει το εξωτερικό πάνω στο δέρμα και... αποκαλύπτει διάφορα :oops: οπότε φροντίζουμε να παίρνουμε σκούρα μαγιό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...