Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο τρώνε τα παιδιά σας;


Recommended Posts

Είχα γράψει πριν 2-3 μήνες γιατί ανησυχούσα για το βάρος της μικρής μου. Από τότε ευτυχώς έχω δει μεγάλη βελτίωση και επειδή πολλές μαμάδες έχουν νιώσει την απελπισία μου από κακόφαγο μωρό, σκέφτηκα να γράψω τι έκανα εγώ και κατάφερα να την παχύνω.

 

1.σταμάτησα και εγώ και όσοι την ταΐζουν τα παιχνίδια την ώρα του φαγητού. Πήρε 2-3 ημέρες, αλλά πλέον τρώει όσο πεινάει και όχι όσο υπάρχει παιχνίδι μπροστά της (αυτό το τελευταίο είχε οδηγήσει σε πολλούς εμετούς).

2.έβαλα πρωινό γεύμα μία ώρα μετά τον πρωινό θηλασμό. Ή ομελέτα ή ρυζόγαλο ή ό,τι άλλο υπάρχει. Τρώει από 50 ως 80γρ.

3.στο φρούτο προσθέτω και 2 μπισκότα πτι μπερ. Τρώει περίπου 200γρ. Φρόντίζω το μεσημεριανό να απέχει από το φρούτο τουλάχιστον 2μιση ώρες και δε δίνω σνακ εν τω μεταξύ

3.Όταν βράζω το μεσημεριανό της βάζω λάδι μέσα στην κατσαρόλα, ενώ τους προηγούμενους μήνες τα έφτιαχνα όλα νερόβραστα. Στο κρέας που αγοράζω επιδιώκω να υπάρχουν και κόκαλα γιατί κάνουν νόστιμο ζωμό. Όταν κρατάω κρέας για την επόμενη ημέρα, κρατάω και ζωμό. Μία φορά στις τρεις ημέρες αμέσως μετά το μεσημεριανό δίνω και ένα σοκολατάκι λάκτα. Όχι ως έπαινο επειδή έφαγε, απλά της το δίνω χωρίς να σχολιάζω. Μεσημεριανό τρώει περίπου 200γρ.

4.στην απογευματινή κρέμα εκτός από δημητριακά σε σκόνη (hipp ή μπιο-μπεμπε ή βρώμη) βάζω αγελαδινό γάλα, 2 κουταλιές ζάχαρη και ενίοτε μια κουταλίτσα βούτυρο. Τρώει περίπου 200γρ.

5.έβαλα βραδινό 1μιση-2 ώρες μετά την απογευματινή κρέμα. Συνήθως είναι το μεσημεριανό της, χωρίς το κρέας/ψάρι. Επίσης, προσθέτω ζωμό από το μεσημεριανό φαγητό. Τρώει περίπου 80 γρ.

6.ο βραδινός θηλασμός πλέον κρατάει μισή ώρα, όσο δηλαδή κρατούσαν οι θηλασμοί της ανέκαθεν. Αυτό το αναφέρω γιατί όταν δεν έτρωγε καλά, το βράδυ θήλαζε ως και επί μιάμιση ώρα.

 

Πλέον είμαστε 16 μηνών, 78 πόντους και 8650.

 

Δεν έχω πάρει συμβουλές από διατροφολόγο, οπότε στα παραπάνω ίσως διαφωνείτε, εγώ απλώς τα αναφέρω γιατί ίσως βοηθήσουν άλλες μαμάδες με αντίστοιχο πρόβλημα. Και πάλι ευχαριστώ όσες αφιέρωσαν χρόνο όταν έγραψα για το θέμα που με απασχολούσε.

Είσαι μανούλα κι εσύ ξέρεις καλύτερα. Διαφωνώ λίγο με τις δύο κουταλιές ζάχαρη και με το σοκολατάκι αλλά παρ'όλα αυτά, σε συγχαίρω για το πρόγραμμα που εφαρμοσες και την υπομονή σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ διαφωνώ λίγο με το σοκολατάκι και τη ζάχαρη, δηλ. καταλαβαίνω να θέλεις να την παχύνεις αλλά καλύτερο θα ήταν να τα παχαίνουμε με καλά λιπαρά (ελαιόλαδο, αβοκάντο και τα σχετικά) όχι μόνο για τα δόντια αλλά και για να μη μαθαίνουν από μικρά στα γλυκά.

Εγώ από την περιορισμένη εμπειρία μου από τη 15 μηνών κόρη μου, θα ήθελα να πω στις μαμάδες που τα πιτσιρίκια τους έχουν ξεκινήσει προσφάτως τις στερεές, να μην αργήσουν να δώσουν στο μωρό πρωτοβουλία στο φαγητό και εννοώ να δοκιμάζουν να τρώνε και λίγο μόνα τους με το χεράκι. Η μπουμπού 9 μηνών ξεκίνησε να μασουλάει μαλακό τυρί και ψωμί, και έχουμε 4-5 μήνες τώρα που τα περισσότερα γεύματα/ σνακ τα τρώει μόνη της. Το βλέπει ως παιχνίδι, τα πάει αρκετά καλά με το πιρούνι και εξασκείται στο κουτάλι, που είναι λίγο πιο ζόρικο. Δεν έκανα baby led weaning διότι είχε λίγο θέμα σε κάποια φάση με το βάρος κι έτσι στην αρχή την ταίζαμε, όταν είδαμε όμως τι της άρεσε να τρώει, ξεκινήσαμε να δίνουμε πρωτοβουλία σε αυτά και σιγά σιγά συνήθισε να τρώει μόνη της και στα υπόλοιπα γεύματα. Σημειωτέον έχει 4 μόνο δόντια, καταφέρνει όμως να διαχειρίζεται μεγάλα κομμάτια τροφής μια χαρά (άλλο που αγχωνόμαστε εμείς που τη βλέπουμε να μπουκώνεται).

Συμπέρασμα, μην αφήνετε καιρό το παιδί στη φάση του ταϊσματος, μπορούν να κάνουν περισσότερα απ'όσα νομίζουμε από πολύ μικρή ηλικία. Κι έτσι, θεωρώ, μαθαίνουν να αγαπούν το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ διαφωνώ λίγο με το σοκολατάκι και τη ζάχαρη, δηλ. καταλαβαίνω να θέλεις να την παχύνεις αλλά καλύτερο θα ήταν να τα παχαίνουμε με καλά λιπαρά (ελαιόλαδο, αβοκάντο και τα σχετικά) όχι μόνο για τα δόντια αλλά και για να μη μαθαίνουν από μικρά στα γλυκά.

Εγώ από την περιορισμένη εμπειρία μου από τη 15 μηνών κόρη μου, θα ήθελα να πω στις μαμάδες που τα πιτσιρίκια τους έχουν ξεκινήσει προσφάτως τις στερεές, να μην αργήσουν να δώσουν στο μωρό πρωτοβουλία στο φαγητό και εννοώ να δοκιμάζουν να τρώνε και λίγο μόνα τους με το χεράκι. Η μπουμπού 9 μηνών ξεκίνησε να μασουλάει μαλακό τυρί και ψωμί, και έχουμε 4-5 μήνες τώρα που τα περισσότερα γεύματα/ σνακ τα τρώει μόνη της. Το βλέπει ως παιχνίδι, τα πάει αρκετά καλά με το πιρούνι και εξασκείται στο κουτάλι, που είναι λίγο πιο ζόρικο. Δεν έκανα baby led weaning διότι είχε λίγο θέμα σε κάποια φάση με το βάρος κι έτσι στην αρχή την ταίζαμε, όταν είδαμε όμως τι της άρεσε να τρώει, ξεκινήσαμε να δίνουμε πρωτοβουλία σε αυτά και σιγά σιγά συνήθισε να τρώει μόνη της και στα υπόλοιπα γεύματα. Σημειωτέον έχει 4 μόνο δόντια, καταφέρνει όμως να διαχειρίζεται μεγάλα κομμάτια τροφής μια χαρά (άλλο που αγχωνόμαστε εμείς που τη βλέπουμε να μπουκώνεται).

Συμπέρασμα, μην αφήνετε καιρό το παιδί στη φάση του ταϊσματος, μπορούν να κάνουν περισσότερα απ'όσα νομίζουμε από πολύ μικρή ηλικία. Κι έτσι, θεωρώ, μαθαίνουν να αγαπούν το φαγητό.

 

Και εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια, αλλά η εκάστοτε μανούλα ξέρει καλύτερα. Συμφωνώ στο να δίνουμε πρωτοβουλία στα μπεμπέ μας να μάθουν να τρώνε μόνα τους, το βρίσκουν πολύ ενδιαφέρον και η αλήθεια και εμένα μου τρώει πολύ περισσότερο έτσι. Αλλά όταν έρχεται η ώρα για τις φακές και δεν τίθεται θέμα να την ταϊσω πραγματικά το μετανιώνω.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

A, κάποια κοπέλα ανέφερε παραπάνω ότι είναι καλό να τρώμε μαζί με το παιδί. Βρίσκω ότι και αυτή είναι μια πρώτης τάξεως τακτική. Τα παιδιά μας μιμούνται κορίτσια, μπορεί να μην το κάνουν από τις πρώτες φορές, μόλις εμπεδώσουν όμως ότι το γεύμα είναι μια φυσιολογική διαδικασία την οποία ακολουθούν "οι μεγάλοι", σύντομα δε θα θέλουν να μείνουν στην απόξω. Και από κει και πέρα κανονίζουν μόνα τους τι ποσότητα θα καταναλώσουν. Και η δικιά μου ήταν ολιγόφαγη (θεωρούσα) αλλά μόλις τη βάλαμε ενεργά στο παιχνίδι κατέληξε να μασουλάει κάτι ανά 1,5-2 ώρες το λιγότερο. Συνήθως δε θα κάτσει να αδειάσει μια μπολάρα φαγητό αλλά και νηστική δεν παίζει να μείνει.

 

Demi, προσωπικά τις φακές τις ρίχνω μέσα στα λαχανικά της, φακή φακή δεν έχει φάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κάνοντας μία αναζήτηση στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε ένα άρθρο που ανέφερε πως τα παιδιά ενός έτους κ παραπάνω πρεπει να κάνουν 5 γευματα στερεων + το γάλα και ανησύχησα! Εγώ του δίνω μόνο 3!

Ενδεικτικά οι ώρες,

8:00 θηλασμός

10:00 φρούτοκρέμα 

12:00 αυγό μέρα παρά μερα 

1:00 θηλασμός και ύπνος

3:00 μεσημεριανό

4:30 θηλασμος

6:00 απογευματινο

7:30 θηλασμος για ύπνο

 Εσείς πόσα γεύματα δίνετε και αν είναι πράγματι 5, πως συνδυάζεται ο θηλασμος?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Κάνοντας μία αναζήτηση στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε ένα άρθρο που ανέφερε πως τα παιδιά ενός έτους κ παραπάνω πρεπει να κάνουν 5 γευματα στερεων + το γάλα και ανησύχησα! Εγώ του δίνω μόνο 3!

Ενδεικτικά οι ώρες,

8:00 θηλασμός

10:00 φρούτοκρέμα 

12:00 αυγό μέρα παρά μερα 

1:00 θηλασμός και ύπνος

3:00 μεσημεριανό

4:30 θηλασμος

6:00 απογευματινο

7:30 θηλασμος για ύπνο

 Εσείς πόσα γεύματα δίνετε και αν είναι πράγματι 5, πως συνδυάζεται ο θηλασμος?:confused:

5 γεύματα πρέπει ημερησίως να κάνουν κ οι μεγάλοι.. Αλλά μην αγχωνεσαι, όταν λέει γεύμα νομίζω ότι είναι κ το γάλα μέσα ή κάποιο μικρό σνακ γιατί αν έκαναν 5 γεύματα την ημέρα + γάλα θα ήταν όλα υπέρβαρα.. Ακόμα κ ένα μπισκοτο να φάει είναι σαν ένα μικρό "γεύμα". Αν παίρνει κανονικά βάρος δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι. Εγώ την δική μ την δίνω κατά τις 5:30 γάλα, 10:00 φρουτάκια όσο φάει (συνήθως το 1/3 της μπανάνας) και μισό γιαούρτι, 14:00 φαγητό γύρω στα 130μλ λ ίσως πιει κ λιγο γάλα μετά, 18:30 ή κρέμα γύρω στα 100μλ ή αυγό (μπορεί να μην το φάει όλο κ κανένα μπισκοτακι ή λίγο κέικ, 22:00 γύρω στα 100μλ φαγητό μεσημεριανό κ 23:30 γάλα.. Βέβαια γάλα γενικά πίνει πολύ λίγο, ζήτημα να πιει 80μλ τη φορά

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τους 9 μηνες ξεκινησα τα 3 και απο το χρονο τα 5 γευματα (φανταζομαι δεν εννοεις 5 κυριως πιατα...αλλα 5 φορες να φανε κατι).

 

μεχρι τις 8.30 πρωινο

φρουτο 10-12 αναλογως την ορεξη, τις καταστασεις κλπ

μεσημεριανο 14

απογευματινο σνακ/φρουτο 16-17

βραδινο 18.30-19

Τον θηλασμο δεν τον μετρουσα στα γευματα μετα τους 9-10 μηνες. Ετρωγε καλα στερεες απο την αρχη, οποτε απο ενα σημειο και μετα ο θηλασμος δρουσε περισσοτερο συμπληρωματικα και για αλλους λογους, οχι τοσο για σιτιση. Παρ'ολο που θηλαζε και θηλαζει πολυ ποτε δεν ειδα να τον επηρεαζει στην ποσοτητα που θα φαει. Ακομη και οταν ξεκινουσα τις στερεες μπορει να θηλαζε πριν το γευμα και παλι να ετρωγε επαρκη ποσοτητα.

 

Αρέσει

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου έτρωγε μεγάλες ποσότητες, με το μάτι υπολογιζα γυρω στα 200-250 μλ. Τώρα τις έχει μειώσει μάλλον γιατί βαρέθηκε τα νεροβραστα ή τα αλεσμενα. Χτες πχ του έδωσα μπιφτεκακι με βρώμη και το ευχαριστήθηκε. Του αρέσει γενικά να τρωει μονος του. Στα κιλα του πιστεύω είναι καλά. Στον δέκατο μήνα που πήγαμε παιδίατρο ήταν 9+. Τώρα κοντευει να χρονισει.

  

Γενικά πόση ώρα πρέπει να απεχει το κάθε γεύμα απ το επόμενο? Ο δικός μου κάθε τρεις κ λίγο τσιμπολογαει. Ένα μπισκοτάκι, ένα τέταρτο τοστακι, λιγο ψωμάκι, λίγο κουλουρακι, ένα τέταρτο μπανάνα. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κάνοντας μία αναζήτηση στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε ένα άρθρο που ανέφερε πως τα παιδιά ενός έτους κ παραπάνω πρεπει να κάνουν 5 γευματα στερεων + το γάλα και ανησύχησα! Εγώ του δίνω μόνο 3!

Ενδεικτικά οι ώρες,

8:00 θηλασμός

10:00 φρούτοκρέμα 

12:00 αυγό μέρα παρά μερα 

1:00 θηλασμός και ύπνος

3:00 μεσημεριανό

4:30 θηλασμος

6:00 απογευματινο

7:30 θηλασμος για ύπνο

 Εσείς πόσα γεύματα δίνετε και αν είναι πράγματι 5, πως συνδυάζεται ο θηλασμος?:confused:

Κ γω μετα τον χρονο αρχιζω σιγα σιγα να κανω το προγραμμα γευματων σαν το δικο μας.τον θηλασμο δ τον μετραω σαν γευμα.βεβαια αν κοιμαται πανω απο 12ωρες δυσκολο να προλαβει 3γευματα,δυο σνακ,κ γαλα προ υπνου.ανα διωρο προσπαθω να τσιμπανε κτ.βεβαια η κορη μου ετρωγε ανα μια ωρα κ λιγο,μεγαλωνοντας το εκανε ανα διωρο με μεγαλυτερες ποσοτητες

Η διαφορα που κανω ειναι οτι δ δινω φρουτα σαν πρωινο/δεκατιανο,αλλα τα μοιραζω σε σνακ δεκατιανο κ απογευματινο

Το πρωινο μπορει να ειναι γαλα με δημητριακα(εκτος αν δ θελεις να εισαγεις φρεσκο),γιαουρτι,αυγο,κρεμα δημητριακων,τοστ,κεικ,ψωμι με βουτυρο,μελι,μαρμελαδα,ταχινι,τυρι κρεμα με λιγα φρουτα η χυμο η γαλα

Δεκατιανο φρουτο η κριτσινι

Μεσημεριανο κανονικα

Απογευματινο φρουτο,τυροπιτακι,κεικ

Βραδυ τραχανα,ομελετα,τοστ,λιγοτερο μεσημεριανο,γιαουρτι,γαλα με δημητριακα

Προ υπνου γαλα,το οποιο ο μικρος δ θελει να βλεπει προς το παρον

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας πρόγραμμα μοιάζει πολύ με της sentir.

Οι ώρες είναι ενδεικτικές.

 

6.30-7.30 Πρωινό, συνήθως μάφινς αλμυρά/γλυκά ή ψωμί με βούτυρο και μέλι ή/και ταχίνι ή/και φυστικοβούτυρο

10.00-11.00 Κολατσιό. Συνήθως αβγό σε διάφορες μορφές ή φρούτο/α ή γιαούρτι 

13.00-14.00 Το μεσημεριανό του

16.00-17.00 Απογευματινό σνακ, ότι και το πρωινό κολατσιό αναλόγως τι έχει φάει δεν του δίνω το ίδιο  ή/και ψωμί με τυρί

18.30-19.00 Βραδινό, συνήθως ότι και το μεσημέρι ή τραχανά ή μάφιν αλμυρό ή ψωμί με τυρί.

 

Αυτά είναι τα στάνταρ, ωστόσο μες στην ημέρα, ανά πάσα στιγμή μπορεί ένα σωρό φορές να ζητήσει κάτι να τσιμπήσει (αρχίζει χαριτωμένα να προστάζει μαμ μαμ μέχρι να του δώσουμε). Όλο και κάτι παραπάνω θα φάει. Τις καθημερινές θηλάζει πριν σηκωθούμε για πρωινό, σπάνια άλλη μια φορά πριν φύγω για δουλειά, σίγουρα όταν γυρνάω από τη δουλειά (με κοιτά στα β@ζιά, ποτέ στα μάτια) άλλη μία ίσως πιο μετά ειδικά αν είμαστε οι δυο μας, το βράδυ πριν κοιμηθεί και όσες φορές ξυπνήσει το βράδυ, 1-3 συνήθως. Άρα γίνονται (συνήθως) 4-8 θηλασμούς τις καθημερινές. Τα ΣΚ φυσικά αυξάνονται οι θηλασμοί και ίιιισως μειώνονται λίγο οι στερεές ή/και είναι πιο επιλεκτικός στο φαγητό του, πχ γιαούρτι δεν τρώει από μένα πια. Επίσης τα ΣΚ όλο και θα φάει κάποια λιχουδιά που δεν τρώει όλη την εβδομάδα πχ κάποιο μπισκοτάκι (τύπου σπιτικό με μέλι).  

 

 

 

 

Πάντως γενικά, μην τρελαίνεσαι με τις ποσότητες, προσωπικά δεν μέτρησα ποτέ γραμμάρια. Απλά πρόσεχα πάντα να προσφέρω ποικιλία υγιεινών επιλογών, αποφεύγοντας εντελώς ζάχαρη και αλάτι και περιορίζοντας στο ελάχιστο τα ψωμοειδή. Τα ψωμιά γενικά στουμπώνουν, δεν προσφέρουν πολλά (σκέτα δεν προσφέρουν τίποτα) και κάνουν τα παιδιά να τρώνε λιγότερο από τα θρεπτικά τρόφιμα γιατί είναι εθιστικά. Αν μάθει το παιδί να τρώει ψωμί σπάνια μπορεί να οριοθετηθεί αυτό. Αντίστοιχα συμβαίνει το ίδιο με τις γλυκές γεύσεις. Ξέρω πως είναι η εύκολη λύση πολλές φορές, ωστόσο αξίζει τον κόπο ένας παραπάνω έλεγχος σε αυτά που τρώνε τα παιδιά μας όσο είναι μωρά και μπορούμε όντως να έχουμε τον έλεγχο. Αργότερα θα φάνε ένα σωρό βλακείες, προς το παρόν μπορούμε να ελπίζουμε σε καλές διατροφικές συνήθειες. Φυσικά δεν μιλάω για πλήρης απαγόρευση γιατί κι αυτή μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα μετά. Όταν όλοι πχ τρώνε τούρτα σε γενέθλια, εγώ θα του δώσω να φάει λίγο. Η ζάχαρη όμως περιορίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Στην καθημερινότητα θα απολαύσει γλυκιές γεύσεις μέσω των φρούτων/μέλι κλπ.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αα εσας τα παιδακια μια χαρα τρωνε μπραβο... εμενα γιος μου μετα που χρονισε επινε το γαλα του γυρω στης 7 με 7¨30 ..μετα την φρουτοκρεμα του περιπου στης 11 με 12 γιατι ηταν και υπναρας .. το μεσημερι το μεσημεριανο του το απογευμα αν ετρωγε κουακερ με γιαουρτι  για βραδυνο πολυ σπανια να ετρωγε μισο τοστ και το βραδυ λιγο γαλα..τωρα που ειναι δυο χρονων και σταματησα να δουλευω εχω ξεκινησει να του βαζω και πρωινο στη διατροφη του οπως κανενα τοστ η ψωμακι με τυρι η αν εχω κανενα καλιτσουνακι κτλπ... και μετα οτι φρουτο φαει...!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ναι ειναι και αυτο... τουλαχιστον τωρα εκοψε τους πολλους υπνους και ευτυχως ξεκινησε να τρωει λιγο παραπανω το παιδακι μου...!!!! παντως και εγω πιστευω οτι το ψωμι δε προσφερει τιποτα και καλο ειναι να το αποφευγουμε. μεχρι τον χρονο δε του εδωσα καθολου ψωμι και ζυμαρικα.. τουρτα δεν εχει δοκιμασει ακομα δεν θελει.... και σοκολατα τυπου υγειας ξεκινησε να τρωει πριν κανενα μηνα και του αρεσει πολυ κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα! Η μικρή μου είναι 19 μηνών και μετά το χρόνο έχει πολύ σταθερό πρόγραμμα στο φαγητό:

9-10 Πρωινό: 250ml γάλα + δημητριακά ή 1/2 τοστ ή 1 φέτα ψωμί με μέλι

11.30-12: 1 φρούτο (συνήθως 1 μπανάνα αν είμαστε έξω) +/- 1 αυγό βραστό (το τρώμε μόνο αν είμαστε σπίτι εκείνη την ώρα)

14.00-14.30 Μεσημεριανό: ότι έχει το σπίτι, ένα πιατάκι

17.30-18.00: 1/2 κεσέ γιαούρτι (κατά προτίμηση κατσικίσιο ή πρόβειο, ποτέ παιδικό) ή 1 μικρό φρούτο

20.00 Βραδυνό: Το ίδιο με το μεσημέρι ή ομελέτα με λαχανικά αν δεν έχει φάει αυγό το πρωί

21.30: 250ml γάλα και μετά νάνι!!

Από το χρόνο και μετά δεν αλέθουμε τίποτα. Αυτά είναι τα φαγητά που της προσφέρω, δεν σημαίνει ότι θα τα φάει κιόλας! Υπάρχουν μέρες που τρώει καλά και άλλες που πχ φαγητό ούτε μία κουταλιά! Και φυσικά αν τις μέρες που είμαι δουλειά  το πρόγραμμα αναστατώνεται!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά το χρόνο ο θηλασμός δεν το χορταινει το μωρό? Θηλαζετε και μετά από πόση ώρα δίνετε πρωινό? Είχα την εντύπωση πως για μία μισή άντε δύο ώρες με σκέτο γάλα ο μικρός μου ήταν εντάξει και δεν πεινουσε. 

  Το βραδυνό δεν προλαβαινω να το δώσω, κοιμάται νωρίς. Θηλάζει μόνο, πειράζει? Λέτε για αυτό να ξυπνά το βράδυ τόσες πολλές φορές? 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

  Το βραδυνό δεν προλαβαινω να το δώσω, κοιμάται νωρίς. Θηλάζει μόνο, πειράζει? Λέτε για αυτό να ξυπνά το βράδυ τόσες πολλές φορές? 

 

 

 

Ναι ναι είδα κ μένα που τρώει τον άμπακο! !

 

Κοίτα,  οι στερεές είναι συμπληρωματική τροφή ΜΕΧΡΙ το χρόνο, όχι μετά. Απλά σε ένα παιδάκι που δεν τρώει καλά ακόμα μετά τον χρόνο, είναι καλό που τουλάχιστον παίρνει ότι παίρνει από το θηλασμό. Νομίζω έχεις ένα άγχος γενικά μη τυχόν αποθηλάσεις κι αυτό αλήθεια σου λέω είναι εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί με δικιά του θέληση πριν τα 2 χρόνια.  Για το πρωινό που ρωτάς, εμένα θηλάζει, σηκωνόμαστε,  αλλάζουμε πάνα κ βουρ για πρωινό, άρα μισή ώρα μετά?. Δώσε φαγητο,  ακολούθα το παιδί και την πείνα του και μη φοβάσαι. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δηλαδή μετά το χρόνο ο θηλασμός δεν το χορταινει το μωρό? Θηλαζετε και μετά από πόση ώρα δίνετε πρωινό? Είχα την εντύπωση πως για μία μισή άντε δύο ώρες με σκέτο γάλα ο μικρός μου ήταν εντάξει και δεν πεινουσε. 

  Το βραδυνό δεν προλαβαινω να το δώσω, κοιμάται νωρίς. Θηλάζει μόνο, πειράζει? Λέτε για αυτό να ξυπνά το βράδυ τόσες πολλές φορές? 

 

 

Εγώ δεν θηλάζω. Το πρωινό γάλα της το έδινα αγκαλιά στο δωμάτιό της μόλις ξυπνούσε όμως η παιδίατρος με συμβούλεψε να τη βάζω στην καρέκλα φαγητού και να το πίνει μαζί με κάτι άλλο (πχ τοστ) σαν κανονικό πρωινό, Επίσης μετά το χρόνο μου είπε να μην πίνει μόνο γάλα το βράδυ αλλά πριν το γάλα να τρώει άλλο ένα γεύμα, βραδινό. Στην αρχή με δυσκόλεψε γιατί η μικρή ξυπνάει αργά και δεν μου βγαίναν οι ώρες, Το συνήθισε όμως και τώρα πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό είναι στο καρεκλάκι της κανονικό γεύμα, ενώ το δεκατιανό και το απογευματινό μπορεί να είναι στο χέρι. Δοκίμασε σιγά σιγά να βάλεις και το βραδινό, χωρίς να κόψεις το θηλασμό πριν κοιμηθεί. Γενικά η παιδίατρος υποστηρίζει ότι τα παιδιά μετά το χρόνο πρέπει να αποκτούν σιγά σιγά συνήθειες νηπίου και όχι βρέφους, γιαυτό πρέπει να εισάγουμε 5 γεύματα. Ο θηλασμός δεν συμπεριλαμβάνεται στα γεύματα αυτά, όπως ούτε και το γάλα που της δίνω εγώ πχ πριν κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ναι ναι είδα κ μένα που τρώει τον άμπακο! !

 

Κοίτα,  οι στερεές είναι συμπληρωματική τροφή ΜΕΧΡΙ το χρόνο, όχι μετά. Απλά σε ένα παιδάκι που δεν τρώει καλά ακόμα μετά τον χρόνο, είναι καλό που τουλάχιστον παίρνει ότι παίρνει από το θηλασμό. Νομίζω έχεις ένα άγχος γενικά μη τυχόν αποθηλάσεις κι αυτό αλήθεια σου λέω είναι εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί με δικιά του θέληση πριν τα 2 χρόνια.  Για το πρωινό που ρωτάς, εμένα θηλάζει, σηκωνόμαστε,  αλλάζουμε πάνα κ βουρ για πρωινό, άρα μισή ώρα μετά?. Δώσε φαγητο,  ακολούθα το παιδί και την πείνα του και μη φοβάσαι. 

Ναι έχω άγχος είναι ή αλήθεια μην μου κοπεί το γάλα ενώ το μωρό δεν είναι ακόμα έτοιμο. Πριν δύο μήνες κοντεψα να αποθηλασω (δεν θηλασα για 2 εβδομάδες για ιατρικούς λόγους) και δεν θέλω να ξαναπερασω τα ίδια. Συγκεκριμένα διαβάζω περιπτώσεις στο φόρουμ που βαζαν το μωρό να θηλασει, έτρωγε για λίγα δεύτερα και έκλαιγε απαρηγόρητα γιατι  δεν έβρισκε γαλα. Για αυτό δίνω ιδιαίτερη έμφαση στον θηλασμό (και να σκεφτείς πριν γεννησω δεν ήμουν ένθερμη υποστηρίκτρια :cool:)  αλλά θέλω να τρώει και ισορροπημένα στερεές. 

 

πρίν από 8 λεπτά , CME2205 είπε:

Εγώ δεν θηλάζω. Το πρωινό γάλα της το έδινα αγκαλιά στο δωμάτιό της μόλις ξυπνούσε όμως η παιδίατρος με συμβούλεψε να τη βάζω στην καρέκλα φαγητού και να το πίνει μαζί με κάτι άλλο (πχ τοστ) σαν κανονικό πρωινό, Επίσης μετά το χρόνο μου είπε να μην πίνει μόνο γάλα το βράδυ αλλά πριν το γάλα να τρώει άλλο ένα γεύμα, βραδινό. Στην αρχή με δυσκόλεψε γιατί η μικρή ξυπνάει αργά και δεν μου βγαίναν οι ώρες, Το συνήθισε όμως και τώρα πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό είναι στο καρεκλάκι της κανονικό γεύμα, ενώ το δεκατιανό και το απογευματινό μπορεί να είναι στο χέρι. Δοκίμασε σιγά σιγά να βάλεις και το βραδινό, χωρίς να κόψεις το θηλασμό πριν κοιμηθεί. Γενικά η παιδίατρος υποστηρίζει ότι τα παιδιά μετά το χρόνο πρέπει να αποκτούν σιγά σιγά συνήθειες νηπίου και όχι βρέφους, γιαυτό πρέπει να εισάγουμε 5 γεύματα. Ο θηλασμός δεν συμπεριλαμβάνεται στα γεύματα αυτά, όπως ούτε και το γάλα που της δίνω εγώ πχ πριν κοιμηθεί.

Πόση ώρα πριν το βραδινό γάλα πρέπει να δίνεται το γεύμα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι έχω άγχος είναι ή αλήθεια μην μου κοπεί το γάλα ενώ το μωρό δεν είναι ακόμα έτοιμο. Πριν δύο μήνες κοντεψα να αποθηλασω (δεν θηλασα για 2 εβδομάδες για ιατρικούς λόγους) και δεν θέλω να ξαναπερασω τα ίδια. Συγκεκριμένα διαβάζω περιπτώσεις στο φόρουμ που βαζαν το μωρό να θηλασει, έτρωγε για λίγα δεύτερα και έκλαιγε απαρηγόρητα γιατι  δεν έβρισκε γαλα. Για αυτό δίνω ιδιαίτερη έμφαση στον θηλασμό (και να σκεφτείς πριν γεννησω δεν ήμουν ένθερμη υποστηρίκτρια :cool:)  αλλά θέλω να τρώει και ισορροπημένα στερεές. 

Κοντεψες να αποθηλασεις γιατι δεν θηλαζες. Οσο θηλαζεις μην σε ανησυχει οτι δεν θα εχεις γαλα. Οπως ειπε και η @marakiz, δεν υπαρχει περιπτωση να αποθηλασει μονος του. Επισης, αυτα που διαβαζεις-που κλαινε μετα απο λιγα δευτερα- συνηθως αφορουν βρεφακια, οχι ενος ετους και  συνηθως δεν εχει να κανει με το οτι δεν βρισκουν γαλα, αλλα με πολλους αλλους λογους. Θα συνεχισεις να θηλαζει οσο θελει, μπορεις αν αγχωνεσαι τοσο να του δινεις φαγητο μετα απο μια ωρα απο τον θηλασμο, αλλα και παλι δεν νομιζω να παιζει τοσο ρολο αυτο. Εσυ θα του προσφερεις φαγητο και οσο τρωει. Αν βαζει βαρος, τι αγχωνεσαι;

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι έχω άγχος είναι ή αλήθεια μην μου κοπεί το γάλα ενώ το μωρό δεν είναι ακόμα έτοιμο. Πριν δύο μήνες κοντεψα να αποθηλασω (δεν θηλασα για 2 εβδομάδες για ιατρικούς λόγους) και δεν θέλω να ξαναπερασω τα ίδια. Συγκεκριμένα διαβάζω περιπτώσεις στο φόρουμ που βαζαν το μωρό να θηλασει, έτρωγε για λίγα δεύτερα και έκλαιγε απαρηγόρητα γιατι  δεν έβρισκε γαλα. Για αυτό δίνω ιδιαίτερη έμφαση στον θηλασμό (και να σκεφτείς πριν γεννησω δεν ήμουν ένθερμη υποστηρίκτρια :cool:)  αλλά θέλω να τρώει και ισορροπημένα στερεές. 

 

Πόση ώρα πριν το βραδινό γάλα πρέπει να δίνεται το γεύμα?

 

Το θυμάμαι για τον επαναγαλακτισμό.  Θεωρητικά,  αν συνεχίζετε με τουλάχιστον 6 θηλασμούς το 24ωρο δεν γίνεται να σου κοπεί το γάλα έτσι ξαφνικά. Ούτε τα μωρά κλαίνε απαραίτητα λόγω έλλειψης γάλακτος,  μπορεί να είναι κάτι άλλο, πχ σύγχυση θηλών.

 

Επίσης μη συγκρίνεις τους τρόπους και τις ώρες που δίνεται το μη μητρικό γάλα.  Είναι τελείως διαφορετικό,  θα μπερδευτείς χωρίς λόγο.  

πρίν από 4 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Επισης, αυτα που διαβαζεις-που κλαινε μετα απο λιγα δευτερα- συνηθως αφορουν βρεφακια, οχι ενος ετους και  συνηθως δεν εχει να κανει με το οτι δεν βρισκουν γαλα, αλλα με πολλους αλλους λογους. 

 Ορίστε,  κι αλήθεια λέω! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Κοντεψες να αποθηλασεις γιατι δεν θηλαζες. Οσο θηλαζεις μην σε ανησυχει οτι δεν θα εχεις γαλα. Οπως ειπε και η @marakiz, δεν υπαρχει περιπτωση να αποθηλασει μονος του. Επισης, αυτα που διαβαζεις-που κλαινε μετα απο λιγα δευτερα- συνηθως αφορουν βρεφακια, οχι ενος ετους και  συνηθως δεν εχει να κανει με το οτι δεν βρισκουν γαλα, αλλα με πολλους αλλους λογους. Θα συνεχισεις να θηλαζει οσο θελει, μπορεις αν αγχωνεσαι τοσο να του δινεις φαγητο μετα απο μια ωρα απο τον θηλασμο, αλλα και παλι δεν νομιζω να παιζει τοσο ρολο αυτο. Εσυ θα του προσφερεις φαγητο και οσο τρωει. Αν βαζει βαρος, τι αγχωνεσαι;

Έχεις δίκιο. Ίσως επηρεάστηκα από την πεθερά μου που τελευταία με παροτρύνει να τον ταιζω περισσότερο. Κλασσικες γιαγιαδες!:) 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη μαρακιζ κ την σεντιρ για το θηλασμο

Εδω ελειπες δυο βδομαδες κ δ αποθηλασε,πιστεψε με δ θα αποθηλασει ετσι ξαφνικα

Αππ τις 8που ξυπναει μεχρι τις 3που ειναι το μεσημεριανο μπορεις να δωσεις στις 9-10 τοστ,11-12φρουτο(κ τις αλλες επιλογες αλλα μην τα ξαναγραφω,οπως κ το αυγο)

Δ ειναι οτι δ του φτανει ο θηλασμος,αλλα περναει σε πιο νηπιακη διατροφη,κ αν τρωει περισσοτερο(καποιο μωρακι που δ τρωει πολυ)μπορει να κοιμαται πιο καλα το βραδυ

Το απογευμα μπορεις να δινεις ενα σνακ 4-5 κ το βραδινο 6-7

(Κ εγω αυτα προσφερω,μην νομιζεις οτι τα τρωει κιολας ομως)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι έχω άγχος είναι ή αλήθεια μην μου κοπεί το γάλα ενώ το μωρό δεν είναι ακόμα έτοιμο. Πριν δύο μήνες κοντεψα να αποθηλασω (δεν θηλασα για 2 εβδομάδες για ιατρικούς λόγους) και δεν θέλω να ξαναπερασω τα ίδια. Συγκεκριμένα διαβάζω περιπτώσεις στο φόρουμ που βαζαν το μωρό να θηλασει, έτρωγε για λίγα δεύτερα και έκλαιγε απαρηγόρητα γιατι  δεν έβρισκε γαλα. Για αυτό δίνω ιδιαίτερη έμφαση στον θηλασμό (και να σκεφτείς πριν γεννησω δεν ήμουν ένθερμη υποστηρίκτρια :cool:)  αλλά θέλω να τρώει και ισορροπημένα στερεές. 

 

Πόση ώρα πριν το βραδινό γάλα πρέπει να δίνεται το γεύμα?

Εγώ δίνω βραδινό και μετά από καμιά ώρα το γάλα. Μην ανησυχείς για τις ποσότητες, παράδειγμα εμένα τρώει φαγητό και μια ώρα μετά πίνει 250ml γάλα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχω ένα γιγαντάκι που στις 9 έγινε 2 μηνών. Στις 23/11 που πήγαμε στο γιατρό ήταν 6 κιλά και 60 εκατοστά. Αυτός έτρωγε κάθε δυο ώρες πάνω κάτω, όμως έχει κανά δυο μέρες που τρώει γύρω στο τέταρτο από στήθος ενώ ξένο ίσως να φάει γύρω στα 50 μλ από εκεί που έτρωγε 70-90. Κακά του κάνει κανονικά όμως!! Τα βράδια ξυπνούσε κάθε 2 ώρες περίπου να φάει, ενώ τις τελευταίες 2 βραδιές ξυπνάει χωρίς όμως να θέλει να φάει. Απλά τον παίρνω αγκαλιά, κοιμάται και τον ξαναβάζω στην κούνια. Ποια η γνώμη σας;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια, έχω ένα γιγαντάκι που στις 9 έγινε 2 μηνών. Στις 23/11 που πήγαμε στο γιατρό ήταν 6 κιλά και 60 εκατοστά. Αυτός έτρωγε κάθε δυο ώρες πάνω κάτω, όμως έχει κανά δυο μέρες που τρώει γύρω στο τέταρτο από στήθος ενώ ξένο ίσως να φάει γύρω στα 50 μλ από εκεί που έτρωγε 70-90. Κακά του κάνει κανονικά όμως!! Τα βράδια ξυπνούσε κάθε 2 ώρες περίπου να φάει, ενώ τις τελευταίες 2 βραδιές ξυπνάει χωρίς όμως να θέλει να φάει. Απλά τον παίρνω αγκαλιά, κοιμάται και τον ξαναβάζω στην κούνια. Ποια η γνώμη σας;;

Πανες με ουρα βλεπεις για να ξερεις αν τρωει τουλ ως προς τον θηλασμο,αλλα κ απο οσο ξερω κ μια φορα στις δυο μερες κακα με γαλα σκονη ειναι καλα

Ισως απλα μεγαλωνοντας να τρωει πιο γρηγορα κ αποτελεσματικα.για τη σκονη δ μπορω να σε βοηθησω,ο μικρος μια φιλης παντως στο αλμα 8εβδ μειωσε την ποσοτητα ξενου αντι να την αυξησει

Το μονο που θα προσεχα ειναι το βραδυ να μην περνανε 4-5ωρες χωρις να θηλασει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...