Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο τρώνε τα παιδιά σας;


Recommended Posts

emena einai koritsaki, 12 minon k 75 podous, k 9 kila me ta xilia zoria, to teleuteo mina den exei parei katholou , anisixo, troei den boro na po.

To proi gala 230kg almiron growing up se skoni

- Meta froutokrema me ta xilia zoria me merikes koutalies biskotokrema k meta gala

- to mesimeri kanonika to fagito , k apo auta pou mageirevo ego k soupes k psari ola tis aresoun giro sta 200gr

- to apogeuma vanilia, farine lactee , giaourti,

- meta kana biskoto

- to vradi gala

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια και εγω εχω διδυμακια αγορακια 9 μηνων

πολυ ζορι αυτο το φαι

οχι πολυ τρελλο

 

γενικα απο βαρος ειμαστε ας πουμε καλα

8200 ο μικρος και 73

9000 ο μεγαλο; και 75,5

 

αλλα το φαι με τα χιλια ζορια

 

γενικα

-6:00 τους σηκωνουμε να πιουν κοιμισμενοι το γαλα γιατι ξυπνιοι ουτε να

το δουν(180-240gr)

-10:00 220-250γρ φρουτα οτι εχω

-14:00 200-250γρ κρεατοσουπα με οτι ζαρβατικο εχω μεσα

-18:00 200-230γρ κρεμμα (φαριν ή δημητριακα) ή 1-1,5 γιαουρτακι advance

-21:30 (240-300γρ) γαλα μετα το μπανιο - πεινουν τα 30 μετα πρεπει να κοιμηθουν και ναπιουν τα υπολοιπα

 

2 βδομαδες τρωνε καλα και αλλες 2 νηστεια

δεν ξερω γιατι

σαν τις καμηλες κρατανε αποθεμα χα χα

 

γενικα περνουν 400γρ το μηνα

και 1 μηνα χασανε κιολας

 

τι να πω

προβλημα το φαι

ααα και θελουν περιπου 45 λεπτα για τις ποσοτητες που σας εγραψα ο καθενας

Link to comment
Share on other sites

kermar μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι θα πει προβλημα με το φαι!!!!! Αυτα που λες ειναι απολυτα φυσιολογικα τρωτε παααααρα πολυ καλα ΤΕΛΕΙΑ θα σου ελεγα! Ακου τωρα για να δεις τι θα πει προβλημα....

Ο χαρης ειναι 15 μηνων εδω και 3 μηνες δεν εχει παρει γραμμαριο δεν ειναι αδυνατος απεναντιας ειναι 12 κιλα αλλα οτι περνει το περνει απο μενα!

- πρωι θηλασμος

- 8-9 προσπαθεια για ξενο γαλα ειμαστε ευτυχισμενοι με τα 50μλ και τρωει λιγο κουλουρι στο χερι

-10-11 προσπαθεια για φρουτο στο χερι χαιρομαστε οταν τρωει μιση μπανανα

-12-13 προσπαθεια για μεσημεριανο τρωει 5 κουταλιες και κανουμε παρτυ στις 10

-15-16 εχω γυρισει απο τη δουλεια και θηλαζει

-17 μισο γιαουρτι

-19 προσπαθεια για βραδινο 5 κουταλιες max

-21 προσπαθεια για ξενο γαλα ισως πιει 50μλ οποτε θηλασμος

-23 θηλασμος και υπνος

- και ενας θηλασμος μεταμεσονυχτια!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

η δικια μου ποτε δεν ετρωγε πολυ και ηταν αδύνατη ,τι εξετασεις γ αλλεργια ,αρνητικα,κοψαμεομως τα γαλακτοκομικα κ εβαλε λιγο βαρος άρα μας λεει η γιατρος εχει αλλεργια...τεσπα αρχιζουμε ειδικα γαλατα βαζει σε 2 μηνες ενα κιλο ,ωραια λεμε ,τον αλλο μηνα τπτ,το μεθεπομενο ξανα ,βεβαια παει κ βρεφονηπιακο κ ολο αρρωστιες και αφαγιες εχουμε...πριν ενα μηνα περασαμε μια δεκαημερη αφαγια με πυρετους εχασε λιγο βαρος και μαζι με κατι εξετασεις με πεσμενο σιδηρο αρχισε ναμας λεει η γιατρος γ κοιλιοκακη...το συζηταμε και λεμε να αφησουμε ενα περιθοριο να δουμε πως παει ,πριν απο 3 βδομαδες εβγαλε το πρωτο πανω δοντι (15 μηνων) και εκτοτε χλαπακιαζει τον αμπακα ,μονο το γαλα αρχισε να κοβει τωρα με τις ζεστες,παντως ξαφνικα ειδα μπουτακια να φουσκωνουν και να κανει μπρατσακια,Δευτερα θα παμε παιδιατρο να τη ζυγισουμε,πιστευω να εχει παρει βαρος,15 μηνων ηταν 9 κιλά....παντως βρε κοριτσια μου φαινεται οτι τσαμπα μας αγχωνουν οι γιατροι,αμα δεν τρωει πολυ πως θα παχύνει?ανοιξε ενα θερμιδομετρητη κ αναλυτικα προσθεστε τις θερμιδες που τρώνε,θα δειτε οτι ειναι ισα ισα με οσες χρειαζονται γ να εχουν τα κιλα που εχουν ...εγω οταν τρωω παντως παχαινω... :( χαχα

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλημέρα κι απο μένα :) διαβαζω σχετiκα με το θεμα και ομολογω πως καθησυχασα λιγο. εχω ενα κοριτσακι 12 μηνων 73 υψος και περιπου 8 κιλα. μεχρι την προηγουμενη βδομαδα δεν ειχα κανενα προβληματισμο σχετικα με την αναπτυξη της μικρης. την εβλεπα απολυτα φυσιολογικη απλως ολιγοφαγη. αλλα εδω και λιγες μερες μετα τα πρωτα της γενεθλια και αφου μας εφεραν τα δωρακια..ρουχαλακια παπουτσακια συνειδητοποιησα οτι ολα της ηταν τεραστια. ειδικα οταν πηγαμε αν αλλαξουμε ενα ζευγαρι παπουτσακια, ειπαμε στον πωλητη οτι ειναι 12 μηνων και φοραει 18 νουμερο επαθε σοκ και μας ρωταει εκπληκτος 12 μηνων και δεν φοραει 20;;;;;; :/ ψιλοι στα αφτια μου μπηκανε.... η γιατρος μας λεει οτι ειναι φυσιολογικη απλα να προσεξουμε να μην χασει. ειναι ζωηρη, παραπονο δεν εχω αλλα νομιζω πως η γιατρος μας λεει οτι θελουμε να ακουσουμε. εχω διακοψει τον θηλασμο εδω και μια εβδομαδα γτ εβλεπα οτι ετρωγε ελαχιστα πο μενα, 5 λεπτα συνολικα

τρωει το πρωι που θα ξυπνησει γυρω στις 9μιση 150-200ml γαλα

δεκατιανο στις 12μιση φρουτοκρεμα γυρω στα 200-300 ml αναλογως με την ορεξη. μεσημερι 3μιση-4 αλεσμενα λαχανικα με κρεας η τραχανα (εκει εχουμε θεμα) τρωει αλλες φορες με το ζορι 4-5 κουταλιες και αλλες γυρω στα 150 ml και κανουμε παρτυ. απογευματακι 7 ενα κουπακι κρεμα μπισκοτο η δημητριακων (αυτη την καταβροχθιζει παντα) η γιαουρτακι 250 γρ. βραδακι 9μιση γαλατακι παλι γυρω στα 150-200 ml. α! εδω και τρεις μερες προσθεσαμε και το αβγουλακι στο δεκατιανο. το τρωει με λιγο ψωμακι με το οποιο εχει ξετρελαθει, μπορει να φαει ολοκληρο καρβελι!!! πειτε μου γνωμες. ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κι απο μένα :) διαβαζω σχετiκα με το θεμα και ομολογω πως καθησυχασα λιγο. εχω ενα κοριτσακι 12 μηνων 73 υψος και περιπου 8 κιλα. μεχρι την προηγουμενη βδομαδα δεν ειχα κανενα προβληματισμο σχετικα με την αναπτυξη της μικρης. την εβλεπα απολυτα φυσιολογικη απλως ολιγοφαγη. αλλα εδω και λιγες μερες μετα τα πρωτα της γενεθλια και αφου μας εφεραν τα δωρακια..ρουχαλακια παπουτσακια συνειδητοποιησα οτι ολα της ηταν τεραστια. ειδικα οταν πηγαμε αν αλλαξουμε ενα ζευγαρι παπουτσακια, ειπαμε στον πωλητη οτι ειναι 12 μηνων και φοραει 18 νουμερο επαθε σοκ και μας ρωταει εκπληκτος 12 μηνων και δεν φοραει 20;;;;;; :/ ψιλοι στα αφτια μου μπηκανε.... η γιατρος μας λεει οτι ειναι φυσιολογικη απλα να προσεξουμε να μην χασει. ειναι ζωηρη, παραπονο δεν εχω αλλα νομιζω πως η γιατρος μας λεει οτι θελουμε να ακουσουμε. εχω διακοψει τον θηλασμο εδω και μια εβδομαδα γτ εβλεπα οτι ετρωγε ελαχιστα πο μενα, 5 λεπτα συνολικα

τρωει το πρωι που θα ξυπνησει γυρω στις 9μιση 150-200ml γαλα

δεκατιανο στις 12μιση φρουτοκρεμα γυρω στα 200-300 ml αναλογως με την ορεξη. μεσημερι 3μιση-4 αλεσμενα λαχανικα με κρεας η τραχανα (εκει εχουμε θεμα) τρωει αλλες φορες με το ζορι 4-5 κουταλιες και αλλες γυρω στα 150 ml και κανουμε παρτυ. απογευματακι 7 ενα κουπακι κρεμα μπισκοτο η δημητριακων (αυτη την καταβροχθιζει παντα) η γιαουρτακι 250 γρ. βραδακι 9μιση γαλατακι παλι γυρω στα 150-200 ml. α! εδω και τρεις μερες προσθεσαμε και το αβγουλακι στο δεκατιανο. το τρωει με λιγο ψωμακι με το οποιο εχει ξετρελαθει, μπορει να φαει ολοκληρο καρβελι!!! πειτε μου γνωμες. ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

 

 

Καλησπερα....εμεις ειμαστε9 μηνων και κατι και ειμαστε 9 κιλα περιπου....μην στεναχωριεσαι που το μωρακι σου ειναι ολιγοφαγο...γιατι και εγω μεχρι προτεινως δεν ειχα κανενα προβλημα με το φαγητο που τρωγαμε υπερβολικα πολυ αλλα εχει λιγες μερες που δεν τρωει οσο ετρωγε....μονο αυξησε το γαλα...ολα τα υπολοιπα τα μειωσε ελαφρως....εφοσον ο παιδιατρος δεν ανησυχει....τοτε και εσυ ησυχασε...ειναι τετοια η ηλικια που ειναι μεσα στη σκανταλια οποτε θελωντας και μη η τρωνε πολυ και τα χανουνε οπως η δικια μου η απλα δεν τρωνε οσο εμεις θεωρουμε σωστα γιατι το μυαλο τους ειναι στο παιχνιδι και στην εξερευνηση....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι απο μένα :) διαβαζω σχετiκα με το θεμα και ομολογω πως καθησυχασα λιγο. εχω ενα κοριτσακι 12 μηνων 73 υψος και περιπου 8 κιλα. μεχρι την προηγουμενη βδομαδα δεν ειχα κανενα προβληματισμο σχετικα με την αναπτυξη της μικρης. την εβλεπα απολυτα φυσιολογικη απλως ολιγοφαγη. αλλα εδω και λιγες μερες μετα τα πρωτα της γενεθλια και αφου μας εφεραν τα δωρακια..ρουχαλακια παπουτσακια συνειδητοποιησα οτι ολα της ηταν τεραστια. ειδικα οταν πηγαμε αν αλλαξουμε ενα ζευγαρι παπουτσακια, ειπαμε στον πωλητη οτι ειναι 12 μηνων και φοραει 18 νουμερο επαθε σοκ και μας ρωταει εκπληκτος 12 μηνων και δεν φοραει 20;;;;;; :/ ψιλοι στα αφτια μου μπηκανε.... η γιατρος μας λεει οτι ειναι φυσιολογικη απλα να προσεξουμε να μην χασει. ειναι ζωηρη, παραπονο δεν εχω αλλα νομιζω πως η γιατρος μας λεει οτι θελουμε να ακουσουμε. εχω διακοψει τον θηλασμο εδω και μια εβδομαδα γτ εβλεπα οτι ετρωγε ελαχιστα πο μενα, 5 λεπτα συνολικα

τρωει το πρωι που θα ξυπνησει γυρω στις 9μιση 150-200ml γαλα

δεκατιανο στις 12μιση φρουτοκρεμα γυρω στα 200-300 ml αναλογως με την ορεξη. μεσημερι 3μιση-4 αλεσμενα λαχανικα με κρεας η τραχανα (εκει εχουμε θεμα) τρωει αλλες φορες με το ζορι 4-5 κουταλιες και αλλες γυρω στα 150 ml και κανουμε παρτυ. απογευματακι 7 ενα κουπακι κρεμα μπισκοτο η δημητριακων (αυτη την καταβροχθιζει παντα) η γιαουρτακι 250 γρ. βραδακι 9μιση γαλατακι παλι γυρω στα 150-200 ml. α! εδω και τρεις μερες προσθεσαμε και το αβγουλακι στο δεκατιανο. το τρωει με λιγο ψωμακι με το οποιο εχει ξετρελαθει, μπορει να φαει ολοκληρο καρβελι!!! πειτε μου γνωμες. ευχαριστω εκ των προτερων :)

εγω παντως ολιγοφαγο δεν το βλεπω το παιδι με τις ποσοτητες που τρωει..πρεπει να δεις τι τρωει η δικη μου κορουλα για να καταλαβεις ακριβως τι σημαινει ολιγοφαγο:lol::lol: ποσα κιλα γεννηθηκε η μικρη?? η γενικη αναπτυξη της πως ειναι,δλδ ποσο βαρος κ υψος παιρνει μεχρι τωρα?

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ολιγοφαγο δεν το βλεπω το παιδι με τις ποσοτητες που τρωει..πρεπει να δεις τι τρωει η δικη μου κορουλα για να καταλαβεις ακριβως τι σημαινει ολιγοφαγο:lol::lol: ποσα κιλα γεννηθηκε η μικρη?? η γενικη αναπτυξη της πως ειναι,δλδ ποσο βαρος κ υψος παιρνει μεχρι τωρα?

 

2890 γεννηθηκε. καθε μηνα στο ύψος βαζει περιπου 2 ποντους. στο βαρος δεν ειναι σταθερη,αλλα κυμαινεται στα 300 γρ. η παιδιατρος μου λεει το ιδιο αφου τρωει δεν εχει προβλημα, απλα μπορει να μην βαζει επειδη κινειται. εδω και 3 μερες αρχισε να μειωνει τις ποσοτητες απο μονη της η μικρη. σημερα το πρωι ας πουμε ηπιε 100μλ με το ζορι γαλα και 4 κουταλιες φρουτοκρεμα. περιμενω να δω στο μεσημεριανο αλλα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξη οτι θα φαει ολοκληρη μεριδα. ελπιζω να ειναι φαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....εμεις ειμαστε9 μηνων και κατι και ειμαστε 9 κιλα περιπου....μην στεναχωριεσαι που το μωρακι σου ειναι ολιγοφαγο...γιατι και εγω μεχρι προτεινως δεν ειχα κανενα προβλημα με το φαγητο που τρωγαμε υπερβολικα πολυ αλλα εχει λιγες μερες που δεν τρωει οσο ετρωγε....μονο αυξησε το γαλα...ολα τα υπολοιπα τα μειωσε ελαφρως....εφοσον ο παιδιατρος δεν ανησυχει....τοτε και εσυ ησυχασε...ειναι τετοια η ηλικια που ειναι μεσα στη σκανταλια οποτε θελωντας και μη η τρωνε πολυ και τα χανουνε οπως η δικια μου η απλα δεν τρωνε οσο εμεις θεωρουμε σωστα γιατι το μυαλο τους ειναι στο παιχνιδι και στην εξερευνηση....

 

να πω την αληθεια κι εγω δεν ανησυχουσα,αλλα ο περιγυρος με αγχωνει πολυ...<<αχ τι αδυνατο και τι μικρουλι....6μηνων ειναι;;;ι>>. ουτε κι εγω ειμαι να πω 2 μετρα, αλλα καταλαβαινετε...οταν μιλαμε για το παιδιμας παει βολτα η λογικη μερικες φορες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κάθε παιδί έχει τον σωματότυπο του, το σουλούπι του, που κι αυτό κάποιες φορές αλλάζει, ειδικά στην εφηβεία. Εγώ ας πούμε ήμουν πάντα ένα καρδαμωμένο παιδάκι και στην εφηβεία άρχισα να μακραίνω και να αδυνατίζω και έτσι παραμένω ως σήμερα. Η μία μου κόρη είναι έτσι ακριβώς, οχι παχιά αλλά για ζουληγμα και υποπτεύομαι ότι θα μου μοιάσει..Η αλλη που είναι η δίδυμη της ήταν πάντα στο 25% των καμπυλών, πολυ αδύνατη ακόμα και τώρα που είναι 5 ετών. Και οι 2 όμως είναι κανονικές στο υψος, μην πω κ κοντούλες, παρόλο που οι γονείς είμαστε ψηλοί. Η μικρή μου που είναι σχεδον 16 μηνων, δεν ειναι του φαγητού σε σημείο να τρώει όλη μέρα 1 μπανανα κ ένα γιαουρτι, μαζι με μπολικο θηλασμο κι ομως ειναι πιο αναπτυγμενη απο τις αλλες στην ιδια ηλικια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Κοριτσια χρονια πολλα και Χριστός Ανέστη!

Ο μικρος μου ειναι 13 μηνων και τρωει πολυ!! Ειναι 81 πόντους και 10200 περίπου κιλά,δεν ειναι παχύς καθολου αλλα τρωει πολυ και θελει συνεχεια κάτι!

Το πρωι ξυπναει στις 8,θηλαζει και 9 το πολυ τρωει: μισό Μήλο,μισό αχλάδι,μισο Ακτινιδιο,2 φράουλες,ενα κομμάτι ανανα( 2 δάχτυλα) και 2-3 μουσμουλα :shock:..

Σε μισή ωρα που θα με δει να τρώω δημητριακά θα ζητάει σαν να μην εχει φάει 5 μερες!του δίνω 5-6 κουταλιές μεχρι να τελειώσω.

Να σημειώσω οτι δεν τρώμε τιποτα αλεσμένο ουτε πατημενο αλλα κομματάκια μόνος του!!

Συνεχίζουμε σε 2 ώρες που θα φάει την μπανανα του και σε 2 ώρες το μεσημεριανό που θα ειναι το βαθύ πιάτο μεχρι την γραμμή περίπου(οσο τρώω εγω!).Αυτο γύρω στις 2..Στις 2:30-3 θηλαζει και κοιμαται κανά 2 ώρες

Στις 5:30-6 θα φάει τα δημητριακά που θα ετοιμάσω ( κινοα,φαγοπυρο,κεχρί,σμυγδαλι ) λιιιγο πιο κάτω απο την γραμμή του βαθύ πιατου! Καμια φορά δίνω advance,απο αυτα θελει 2!!

Το βράδυ θηλαζει στις 9 και ξυπναει γύρω στις 6 για γαλα πάλι!

Γενικα ειναι λάιμαργος..μην δει φαγητο!!!

Μήπως να τον περιορισω λιγο στις ποσότητες; Δεν ειναι παχύς αλλα θελω να προλάβω καταστάσεις! Τι λέτε; Μήπως ανοίγει το στομάχι του με τοσο φαγητο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Παλιότερα έβαζα και ζουμί στο μεσημεριανό της δικιάς μου (13μηνών) και έτρωγε 250-300γρ. Απ' όταν σταμάτησα να βάζω ζουμί (αλλά συνέχιζα το λιώσιμο στο μούλτι), τρώει 150-200γρ... Μου έχει κακοφανεί πολύ. Κι αν δε βάλω πολλά λαχανικά, αλλά κυρίως κρέας και ζυμαρικά (ή ρύζι ή πατάτα), τότε τρώει ακόμα λιγότερο. Μάλλον τα λαχανικά έχουν λίγες μόνο θερμίδες και χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα για να χορτάσει.

 

Εσάς για μεσημέρι πόσο τρώει; Αν ξέρετε και γραμμάρια, ακόμα καλύτερα.

 

ΥΓ: Σε περίπτωση που σκέφτεστε το μάσημα, της δίνω και τρώει λίγο άλιωτο φαγητό πριν από κάθε γεύμα, όμως δεν πρέπει να είναι πάνω από 30-40γρ. Επίσης, να πω ότι η δικιά μου πάνω στο χρόνο ήταν 73 πόντους και 7800γρ - κατηγορία φτερού δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

της αδελφης μου το παιδι ενος ετους 70εκατ. και 7.200 κιλα.

Της εχουν κανειε ενα σωρο εξετασεις, ειναι υγιεστατη απλα μικροκαμωμενη.

 

Ο μπεμπης μου απο την αλλη 19 μηνων, ειναι 12,5 κιλα και ψηλος 92 εκ.

 

το καθε μωρο εχει τη δικη του αναπτυξη. και τις δικες του θερμιδικες αναγκες!

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα έβαζα και ζουμί στο μεσημεριανό της δικιάς μου (13μηνών) και έτρωγε 250-300γρ. Απ' όταν σταμάτησα να βάζω ζουμί (αλλά συνέχιζα το λιώσιμο στο μούλτι), τρώει 150-200γρ... Μου έχει κακοφανεί πολύ. Κι αν δε βάλω πολλά λαχανικά, αλλά κυρίως κρέας και ζυμαρικά (ή ρύζι ή πατάτα), τότε τρώει ακόμα λιγότερο. Μάλλον τα λαχανικά έχουν λίγες μόνο θερμίδες και χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα για να χορτάσει.

 

Εσάς για μεσημέρι πόσο τρώει; Αν ξέρετε και γραμμάρια, ακόμα καλύτερα.

 

ΥΓ: Σε περίπτωση που σκέφτεστε το μάσημα, της δίνω και τρώει λίγο άλιωτο φαγητό πριν από κάθε γεύμα, όμως δεν πρέπει να είναι πάνω από 30-40γρ. Επίσης, να πω ότι η δικιά μου πάνω στο χρόνο ήταν 73 πόντους και 7800γρ - κατηγορία φτερού δηλαδή...

Κι εμείς είμαστε 13 μηνών και τρώει 250-300 γρ μεσημεριανό. Με ζουμί εννοείται, της αρέσει αραιό, το ζουμί εσύ γιατί το έκοψες? Φρουτόκρεμα και απογευματινό (γιαούρτι ή αβγό ή λαχανικά με ζυμαρικό) τρώει πολύ λιγότερο, το κυρίως γεύμα της είναι το μεσημεριανό. Φρουτόκρεμα για την ακρίβεια έχει αρχίσιε να μην την θέλει και προτιμάει φρούτα σε κομμάτια οπότε τρώει λιγότερο, αντε να φάει μιση μπανάνα και μισό αχλάδι.

 

Αυτό που λες για τα λαχανικά και τις θερμίδες δε νομίζω να ισχύει, εννόω δε νομίζω να αναγνωρίζει το μωρό τι είναι πιο χορταστικό, πιο πιθανό μου φαίνεται να της αρέσουν τα λαχανικά σε γεύση οπότε βάζε πολλά, έτσι κι αλλιώς κάνουν καλό!

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Το ζουμί το έκοψα γιατί υπέθετα ότι γεμίζει η κοιλίτσα της με ζουμί και θεωρούσα ότι αν βγάλω το ζουμί, θα τρώει την ίδια ποσότητα, αλλά με φαγητό μόνο. Αλλά μάλλον πρέπει να αφήνω λίγο ζουμάκι.

 

Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό έχω φρικάρει γιατί βλέπω ότι ναι μεν δεν τρώει, αλλά το βράδυ πεινάει. Και γιατί λέω ότι πεινάει; Ο βραδινός της θηλασμός ενώ κρατούσε μισή ώρα τώρα κρατάει 1 ώρα και βάλε, ενώ για να θηλάσει το πρωί ξυπνάει ακόμα και στις 5μιση. Χτες που έκατσε και η μάνα μου και ταΐσαμε μεσημεριανό το μωρό μαζί, έφαγε 250γρ. Με παιχνίδια βέβαια, αλλά έφαγε. Και το απόγευμα έφαγε και αβγό και μετά από 1 ώρα έφαγε και δημητριακά, συγκεκριμένα βρώμη (μουλιασμένη στο νερό) με μέλι και γιαούρτι. Αποτέλεσμα; Το βράδυ θήλασε μισή ώρα και έπεσε ξερή για ύπνο και ξύπνησε στις 7:20 για να θηλάσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε βέβαια πεινάνε όλο και περισσότερο, αφού αναπτύσσονται με τρελούς ρυθμούς. Η γνώμη μου είναι να μην προσπαθείς να της αυξήσεις το φαγητό τεχνητά, δηλάδη βγάζοντας το ζουμί, τα λαχανικά κτλ αλλά να της δίνεις πιο πολύ από ό,τι της αρέσει. Εννοώ ότι αν βάλεις αρκετό ζουμάκι και λαχανικά θα έχει περισσότερη όρεξη και θα φάει περισσότερο. Βάλε και λίγο λάδι παραπάνω μαζί με το ζουμί, αφου κυνηγάτε τις θερμίδες ;). Βρες τι της αρέσει και πρόσφερε συνέχεια φαγητό, όπως εχθές.

Κι εμένα πεινάει, χθες μασούλαγε όλο το απόγευμα από κάτι, πότε ψωμί, πότε αγγούρι, πότε τυράκι, εκτός του απογευματινού.

Κι εμείς θηλάζουμε, αλλά μία ώρα να κάτσω να θηλάζω αποκλείεται, τώρα που είναι μεγάλα πίνουν πολύ γρήγορα, δεν εχει νόημα η μία ώρα, μήπως βγάζει δοντάκια και πονάει και παρηγοριέται στο στήθος? Εγώ προσφέρω και λίγο αγελαδινό φρέσκο γάλα μες στην μέρα, δεν τρελαίνεται αλλά πίνει λίγο, και να συνηθίζει και να χορταίνει.

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Μην μπαίνετε στη διαδικασία υπολογισμού γραμμαρίων κλπ. Το κάθε παιδί έχει τον ρυθμό του.

Άλλα τρώνε συχνά και λίγο άλλα πολύ αλλά με πρόγραμμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν πεινάνε, το δείχνουν.

 

Επίσης πάντα όταν γίνεται μετάβαση σε μη αλεσμένα, η ποσότητα μειώνεται (αλλά αυξάνεται η θρεπτικότητα και ο χρόνος χώνεψης)

 

Και εμένα 13 μηνών είναι, τρώει 200-250γρ το μέγιστο. Όταν τρώει σε κομμάτια τρώει λίγο (πχ φρούτα ένα αχλάδι+μία μπανάνα) ενώ αλεσμένα έτρωγε + μήλο+χυμό πορτοκάλι. Βάρος όμως και ύψος παίρνει κανονικά. Σημαντικό είναι μόνο να ακολουθεί την καμπύλη ανάπτυξης.

 

Επίσης, σε αυτή την ηλικία δεν είναι λάθος να δώσουμε βραδινό, αν το επιθυμεί το παιδί.

 

Ο κανόνας για να μεγαλώσουμε υγιή διατροφικά παιδιά είναι:

 

Ο γονέας σε σχέση με το φαγητό αποφασίζει για --> το τι θα φάει το παιδί, πότε θα το φάει και που θα το φάει.

 

Το παιδί αποφασίζει για --> το πόσο θα φάει και αν θα φάει.

 

Ποτέ δεν πιέζουμε. Αν το παιδί παρουσιάζει συνεχόμενη αφαγία ή νωθρότητα, ελέγχουμε για παθολογικά αίτια (έλλειψη σιδήρου, δυσανεξία κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η δικιά μου στις καμπύλες του βάρους τους τελευταίους μήνες πέφτει κάθε μήνα κι από λίγο... Μόνο τον τελευταίο μήνα δεν είχε πέσει, αλλά δεν είχε ανέβει κιόλας. Τα ίδια και στο ύψος, αλλά εκεί σκέφτομαι ότι από τότε που γεννήθηκε έχει ανέβει 2 καμπύλες και τώρα ίσως ξαναγυρίζει χαμηλά, στην καμπύλη στην οποία γεννήθηκε. Στο βάρος όμως ποτέ δεν ανέβηκε καμπύλη και από τότε που ξεκίνησαν οι στερεές τροφές, όλο και πέφτει λίγο λίγο.

 

Επίσης, αυτό το παιδί πολύ σπάνια μου δείχνει ότι πεινάει. Μου δίνει την εντύπωση ότι προτιμά να κάνει ο,τιδήποτε άλλο, παρά να να φάει. Είναι και πολύ δραστήρια - σκέψου ότι 11 μηνών έκανε σερί 20 βήματα χωρίς να πέσει. Τώρα που είναι 13μιση μηνών αλωνίζει όλο τον τόπο και σίγουρα καίει και πολλές θερμίδες με αυτό τον τρόπο.

 

Αγαπημένα φαγητά δεν έχω καταλάβει να έχει, γιατί συνήθως την πρώτη φορά που δοκιμάζει κάτι της αρέσει και τις επόμενες φορές το τρώει με το ζόρι. Οπότε κοιτάω να διαφοροποιώ τις συνταγές μπας και της κεντρίσουν το ενδιαφέρον.

 

Χτες το μεσημέρι ας πούμε πάλι κάναμε 1 ώρα για να φάμε. Ο λόγος που έκατσα μια ολόκληρη ώρα ήταν γιατί έβλεπα ότι δεν είχε χορτάσει, απλά έκανε κόνξες και κάθε τόσο έτρωγε κι από μια κουταλιά. Θα μου πείτε με κάνει ό,τι θέλει; Μπορεί, αλλά αφού θέλω να φάει; Έχει βρει την αχίλλειο πτέρνα μου.

 

Το βραδινό μάλλον είναι καλή ιδέα. Χτες το ξέχασα, αλλά μερικές φορές της δίνω λίγο ψωμάκι πριν θηλάσει και νομίζω ότι το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πεινάει, χθες μασούλαγε όλο το απόγευμα από κάτι, πότε ψωμί, πότε αγγούρι

 

Μασάει αγγούρι; Άρα μασάει πολύ καλύτερα από τη δικιά μου. Εγώ νομίζω δεν μπορεί ακόμα να μασήσει κάτι τέτοιο, αλλά μου έδωσες ιδέα, ίσως αρχίσω να της δίνω καμιά ντομάτα.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι να ακολουθεί την καμπύλη της γέννησης. Όταν αρχίζουν να είναι κινητικά, πολλά όχι απλά δεν παίρνουν βάρος, αλλά χάνουν κιόλας.

 

Και η δικιά μου έτσι είναι, 13 μηνών και δε βάζει κώλο κάτω :D Επίσης δε δείχνει ότι πεινάει, παρα μόνο αν δει κάποιον από εμάς να τρώει. Έτσι φροντίζω στα γεύματά της να τρώω και εγώ, και έχει όντως αποτέλεσμα. Με τα κομματάκια και εμείς μπορεί να κάνουμε και ώρα για να φάει.

 

Δοκίμασε και με την θερμοκρασία του φαγητού να παίξεις, σε πολλά παίζει ρόλο και αυτό.

 

Πόσο είναι τώρα (όχι ότι παίζει ρόλο αλλά anyway). Εμένα είναι 9100γρ και 76 πόντους.

 

Παιδί πάντως που είναι ευδιάθετο, μη το φοβάσαι :D

Link to comment
Share on other sites

Μασάει αγγούρι; Άρα μασάει πολύ καλύτερα από τη δικιά μου. Εγώ νομίζω δεν μπορεί ακόμα να μασήσει κάτι τέτοιο, αλλά μου έδωσες ιδέα, ίσως αρχίσω να της δίνω καμιά ντομάτα.

 

Δοκίμασε ψωμί μουλιασμένο με ντομάτα και τυράκι (σαν ντάκο δηλαδή). Η δικιά μου τρελαίνεται και είναι και θρεπτικότατο με το λαδάκι του.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η δικιά μου στις καμπύλες του βάρους τους τελευταίους μήνες πέφτει κάθε μήνα κι από λίγο... Μόνο τον τελευταίο μήνα δεν είχε πέσει, αλλά δεν είχε ανέβει κιόλας. Τα ίδια και στο ύψος, αλλά εκεί σκέφτομαι ότι από τότε που γεννήθηκε έχει ανέβει 2 καμπύλες και τώρα ίσως ξαναγυρίζει χαμηλά, στην καμπύλη στην οποία γεννήθηκε. Στο βάρος όμως ποτέ δεν ανέβηκε καμπύλη και από τότε που ξεκίνησαν οι στερεές τροφές, όλο και πέφτει λίγο λίγο.

Να σου πω την αλήθεια, εγώ δίνω πολύ μεγαλύτερη σημασία στο ύψος από ότι στο βάρος. Εννοώ ότι αν πέφτει στην καμπύλη του βάρους αλλά μένει σταθερή στην καμπύλη ύψους, σημαίνει ότι ψηλώνει και θέλει επιπλέον θερμίδες μεν αλλά δεν επηρεάζει η διατροφή της την ανάπτυξή της. Αν άρχιζε να πέφτει στην καμπύλη ύψους ανησυχούσα πολύ περισσότερο. 'Ολα αυτα βέβαια στον μεγάλο μου γιατί ήταν και παραμένει τσιλιβήθρας, η μικρή είναι πολύ πιο καλόφαγη και παχουλή, (76 πόντους και 10.500 στο χρόνο). Μασάει πολύ καλά ναι, τρώει αγγούρι και ωμό καρότο ακόμα αλλά έχει βγάλει και τους 4 τραπεζίτες, παίζει ρόλο και αυτό. Δοκίμασε να δώσεις και τυράκι (γκούντα φετούλα δίνω εγώ) ή μπουκίτσες τοστ για πιο θρεπτικό σνακ. Και ο ντάκος είναι πολύ καλή ιδέα vtgian, θα το δοκιμάσω!

 

Κινητικά εμείς είμαστε λίγο πίσω , εδώ και 2 εβδομάδες στέκεται όρθια μόνη της αλλά ούτε λόγος για βήμα ακόμα, μόνο με χέρι ή μόνη της κρατώντας τα έπιπλα. Κάθε παιδί έχει τα δικά του :rolleyes:

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Κι εμένα ο ντάκος μου άρεσε πολύ σαν ιδέα, της έδωσα κιόλας σήμερα ψωμί με ντομάτα και κατίκι που λιώνει και αλείφεται εύκολα στο ψωμί. Γενικά, πλέον προσπαθώ να δίνω και 2 σνακ εκτός από τα κύρια γεύματα. Όλη την ώρα έχω στο μυαλό μου τι άλλο να δώσω.

 

Ψωμί του τοστ δε θα της έδινα γιατί σίγουρα το φρέσκο είναι καλύτερο και σίγουρα δεν έχει συντηρητικά. Φτιάχνει βέβαια κι ο φούρνος της γειτονιάς μου ψωμί του τοστ απλό και ολικής άλεσης και γράφει τα συστατικά και είναι σαν του ψωμιού. Το αρνητικό είναι βέβαια ότι χαλάει γρήγορα, όπως ο,τιδήποτε μη συσκευασμένο και μη ανθυγιεινό. Αλλά επειδή εμείς δεν τρώμε τοστ, για να μην πετάω ένα ψωμιά του τοστ που μένουν, της δίνω από το δικό μας ψωμί (ολικής άλεσης με προζύμι).

 

12μιση μηνών ήταν 73 πόντους και 7780γρ. Κατηγορία φτερού σε λέω... Αύριο έχουμε ξανά παιδίατρο, ελπίζω με το πρόγραμμα πάχυνσης που έχω εφαρμόσει να δω κάποια βελτίωση. Να φτάσουμε στα 8 κιλά βρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο παιδιά τελείως διαφορετικά μεταξύ τους. Η μεγάλη ψηλή ενέκαθεν κι αδύνατη. Νομίζω στο χρόνο τα 9 κιλά ίσα που τα είχε πιάσει, από ύψος δε θυμάμαι, αλλά ήταν εκτός καμπύλης, αλλά το φαγητό με το ζόρι. Χορούς, τραγούδια, παιχνίδια, χαζομάρες. Μιλάμε είχα γίνει καραγκιόζης. Βέβαια, μετά το μισάωρο δεν τάιζα άλλο, έπειτα από σύσταση της παιδιάτρου. Μισή ώρα στο φαγητό και μετά παίρνουμε το πιάτο. Ακόμη και σήμερα που κοντεύει τα 4 κυριολεκτικά πρέπει να είμαι από πάνω της για να φάει...

Ο μικρός ακόμη δεν έχει χρονίσει είναι 11 μηνών, 10.200 και 80 πόντους και το μόνο που λέει όλη την ώρα είναι μαμ, μαμ, μαμ. Μη δει πιάτο στο τραπέζι, ακόμη κι αν έχει μόλις φάει (δε μετράω γραμμάρια, αλλά είναι πάνω από 350 και σταματάει μόνο όταν τελειώσει το πιάτο...αν το ξαναγέμιζα θα συνέχιζε άνετα) θα πάει να βουτήξει το περιεχόμενο!!!!!!!!!! Το θέμα με αυτόν είναι ότι δεν έχει βγάλει ακόμη ούτε 1 δόντι, οπότε αναγκαστικά παραμένουμε σε λιωμένα και κρεμοειδή. Για αυτόν θα ήταν μια επιλογή το ψωμάκι το απόγευμα, αλλά πνίγεται όταν πάω να του δώσω, αφού δεν έχει δόντια να μασήσει. Επίσης, πάνω από 10' δε χρειάζεται να ασχοληθούμε με το φαγητό του.

Αν το παιδάκι αναπτύσσεται κανονικά, κι αυτό σημαίνει να μένει εντός καμπύλης, όχι να ανεβαίνει καμπύλη. Μη στενοχωριέσαι. Θα ανησυχήσεις αν ΠΕΣΕΙ καμπύλη. Και νομίζω ότι καλό θα ήταν να συζητήσετε με τον παιδίατρο το time frame του ταΐσματος, 1 ώρα είναι σα διαδικασία ψυχοφθόρα και μπορεί να δημιουργήσει και αποστροφή ως προς τη διαδικασία του φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είχα γράψει πριν 2-3 μήνες γιατί ανησυχούσα για το βάρος της μικρής μου. Από τότε ευτυχώς έχω δει μεγάλη βελτίωση και επειδή πολλές μαμάδες έχουν νιώσει την απελπισία μου από κακόφαγο μωρό, σκέφτηκα να γράψω τι έκανα εγώ και κατάφερα να την παχύνω.

 

1.σταμάτησα και εγώ και όσοι την ταΐζουν τα παιχνίδια την ώρα του φαγητού. Πήρε 2-3 ημέρες, αλλά πλέον τρώει όσο πεινάει και όχι όσο υπάρχει παιχνίδι μπροστά της (αυτό το τελευταίο είχε οδηγήσει σε πολλούς εμετούς).

2.έβαλα πρωινό γεύμα μία ώρα μετά τον πρωινό θηλασμό. Ή ομελέτα ή ρυζόγαλο ή ό,τι άλλο υπάρχει. Τρώει από 50 ως 80γρ.

3.στο φρούτο προσθέτω και 2 μπισκότα πτι μπερ. Τρώει περίπου 200γρ. Φρόντίζω το μεσημεριανό να απέχει από το φρούτο τουλάχιστον 2μιση ώρες και δε δίνω σνακ εν τω μεταξύ

3.Όταν βράζω το μεσημεριανό της βάζω λάδι μέσα στην κατσαρόλα, ενώ τους προηγούμενους μήνες τα έφτιαχνα όλα νερόβραστα. Στο κρέας που αγοράζω επιδιώκω να υπάρχουν και κόκαλα γιατί κάνουν νόστιμο ζωμό. Όταν κρατάω κρέας για την επόμενη ημέρα, κρατάω και ζωμό. Μία φορά στις τρεις ημέρες αμέσως μετά το μεσημεριανό δίνω και ένα σοκολατάκι λάκτα. Όχι ως έπαινο επειδή έφαγε, απλά της το δίνω χωρίς να σχολιάζω. Μεσημεριανό τρώει περίπου 200γρ.

4.στην απογευματινή κρέμα εκτός από δημητριακά σε σκόνη (hipp ή μπιο-μπεμπε ή βρώμη) βάζω αγελαδινό γάλα, 2 κουταλιές ζάχαρη και ενίοτε μια κουταλίτσα βούτυρο. Τρώει περίπου 200γρ.

5.έβαλα βραδινό 1μιση-2 ώρες μετά την απογευματινή κρέμα. Συνήθως είναι το μεσημεριανό της, χωρίς το κρέας/ψάρι. Επίσης, προσθέτω ζωμό από το μεσημεριανό φαγητό. Τρώει περίπου 80 γρ.

6.ο βραδινός θηλασμός πλέον κρατάει μισή ώρα, όσο δηλαδή κρατούσαν οι θηλασμοί της ανέκαθεν. Αυτό το αναφέρω γιατί όταν δεν έτρωγε καλά, το βράδυ θήλαζε ως και επί μιάμιση ώρα.

 

Πλέον είμαστε 16 μηνών, 78 πόντους και 8650. Δεν έχει γίνει στρουμπουλή, αλλά τουλάχιστον κάτι πήρε. Και μπόι πήρε παραπάνω απ' ότι αναμενόταν.

 

Δεν έχω πάρει συμβουλές από διατροφολόγο, οπότε στα παραπάνω ίσως διαφωνείτε, εγώ απλώς τα αναφέρω γιατί ίσως βοηθήσουν άλλες μαμάδες με αντίστοιχο πρόβλημα. Και πάλι ευχαριστώ όσες αφιέρωσαν χρόνο όταν έγραψα για το θέμα που με απασχολούσε.

 

ΥΓ: να προσθέσω ότι πλέον το μωρό έχει ροδαλά μάγουλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...