Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραπεζικός λογαριασμός/Αποταμιευτικό πρόγραμμα για παιδιά


rita-

Recommended Posts

έχετε να μου προτείνετε κάποιο αποταμιευτικό πρόγραμμα (πχ όπως το 1,2,3 της αλφα τραπεζας); θα ήθελα να κλειδώσω κάποια χρήματα για τη μικρή, με σκοπό να τα εκμεταλλευτεί αργότερα. συμφέρει να κοιταξω σε ασφαλιστικές εταιρίες ή να ανοιξω ένα απλο λογαριασμό;

(υποθέτω ότι δεν είναι η σωστή θέση για το συγκεκριμένο ποστ, δεν ήξερα που να το ανεβάσω...):(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα!

αν θες την γνώμη μου, επειδή είμαι τραπεζικός και επειδή όλες οι τράπεζες παρέχουν και ασφαλιστικά, εξαρτάται απο το πώς θέλεις να κάνεις την αποταμίευση.πχ υπάρχουν ασφαλιστικά που βάζεις ένα συγκεκριμένο ποσό τον μήνα ή τρίμηνο, που σου προσφέρουν καλύτερο επιτόκιο απο ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου για παιδιά κ στη λήξη του συμβολαίου έχεις κ μια υπεραπόδοση. απο την άλλη ο λογαριασμός ταμιευτηρίου σου δινει την δυνατότητα να έχεις διαθέσιμα τα χρηματά σου όποτε θέλεις, βέβαια με μικρότερο επιτόκιο. Δεν θεωρώ ότι τα ασφαλιστικά είναι ύπουλα αρκεί να επιλέξεις μια αξιόπιστη εταιρία. Απο την εμπειρία μου, δίνουμε πιο πολυ ασφαλιστικά σε παιδάκια. Οτι κ αν αποφασίσεις πάντως δεν έχεις να χάσεις τιποτα.απλά πήγαινε στην τράπεζα που έχεις κύρια σχέση κ τους εμπιστεύεσαι κ μίλα με έναν υπάλληλο κ θα δέιτε τι είναι καλύτερο.:)

GCb7p2.png

RZHyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χθες έριξα μια ματια στο ίντερνετ, σε τράπεζες και μια μεγάλη ασφαλιστική (όπου έχω ασφαλισμένο και το αυτοκίνητο). να πω την αλήθεια μπερδεύτηκα!!θα παω να συζητήσω και απο κοντά, όλα τα ίδια μου φάνηκαν!!!

πιξι82 αυτό έχω στο μυαλό μου. ένα ποσό το μήνα αν γίνεται και τρίμηνο...έχεις να μου προτείνεις κάποιο πρόγραμμα; στειλε μου πμ αν θες

βαγγο έχεις κάποιο άσχημο παράδειγμα να υποθέσω;...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι ποσό μιλάμε. Το καλύτερο για μένα είναι η αγορά ενός διαμερίσματος ακόμη και 30τμ. με δάνειο το οποίο και θα του μείνει σε μερικά χρόνια και θα πάρει μεγάλη αξία και μπορείς να ξεπληρώνεις το δάνειο από το ενοίκιο που θα το ενοικιάζεις.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mην διανοηθεις να τα πας σε ασφαλιστικες εταιρειες

 

rita- θα συμφωνήσω, μακριά από ασφαλιστικές είναι απάτη, μόνο αυτές κερδίσουν.

Θα σου πω τι έχω κάνει εγώ στα παιδιά μου που είμαι και του επαγγέλματος (σύμβουλος επενδύσεων σε κινητές αξίες). Εχω κάνει πάγια εντολή στην τράπεζα και μου τραβά από το ταμιευτήριο 100ε το μήνα για το κάθε παιδί και ταυτόχρονα αγοράζονται μερίδια μετοχικού αμοιβαίου κεφαλαιου. Εγώ βάζω ένα μετοχικό Ασίας (το τιμόνι της παγκοσμιας οικονομίας) 50ε και 50ε ένα μετοχικό Ελλάδας (Ελληνες είμαστε!). Το μυστικό για να κερδίσεις είναι να έχεις χρονικό ορίζοντα (έχεις για τα παιδάκια σου τουλάχιστον μέχρι να γίνουν 18χρ) και χρονική διασπορά (πολλά επίπεδα τιμών που το πετυχαίνεις με το μήνα-μήνα αγορά). Σ΄αυτή την περίπτωση το ρίσκο σχεδόν μηδενίζεται, στο λέω αυτό επειδή άκουσες μετοχικά, μη τρομάξεις! Λέω σχεδόν μηδενίζεται και όχι σκέτο μηδενίζεται γιατί υπάρχει η "τραβηγμένη" περίπτωση να κλείσουν τα Χρηματιστήρια. Αλλά αν συμβεί αυτό μιλάμε για οικονομική καταστροφή που σημαίνει ότι και ταμιευτήριο να έχεις τα χάνεις όλα, αν τα έχεις στο στρώμα δε θα έχουν αξία! Τώρα γιατί λέω μετοχικά, γιατί αυτά έχουν μεγάλες διακυμάνσεις τιμών που τις εκμεταλευεσαι με τις σταδιακές συμμετοχές. Αυτές οι μεταβολλες μπορούν να σου πολλαπλασιάσουν αυτό το μικρό κεφάλαιο σε μεγάλο κεφάλαιο ικανό να σπουδάσεις τα παιδάκια σου ή να τους ανοίξεις επιχείρηση.

Αλλιώς κάνεις και ένα ταμιευτήριο σαν αυτό που έχεις (123) με προνομιακό επιτόκιο αλλά μη περιμένεις ποτέ να φτιάξεις κεφάλαιο ικανό να ικανοποιήσει αυτά που θες για τα παιδάκια σου, ούτε τον πληθωρισμό δε θα πιάσεις. Το πρόγραμμα που σου λέω είναι χωρίς προμήθειες εισόδου - εξόδου στα αμοιβαία, δεν έχει χρονικό περιορισμό (όποτε θες τα πουλας αν σου τύχει κάτι χωρις ποινή) και αν κάποιο μήνα δε βρούνε χρήματα στο ταμιευτήριο πάλι δεν υπάρχει ποινη και δε σου τραβάνε τον επόμενο διπλή δόση. Αυτό το πρόγραμμα το έχω κάνει και για μένα με τον άντρα μου για επιπλέον σύνταξη μια που τα ασφαλιστικά ταμεία δε ξέρω αν θα έχουν να μας δώσουν.

 

Αν θες κάτι παραπάνω εδώ είμαι. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ:

 

http://www.alphamutual.gr/assets/media/PDF/A/570.pdf

 

http://www.alphamutual.gr/site/content.asp?artid=1702

 

Σου βάζω τα λινκ μιας και έχουν βάλει και οι άλλες κοπέλες. Αν θεωρηθεί διαφήμιση ας τα βγάλουν από όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα το χρονική διασπορά....

αυτο με τον πληθωρισμό μου το είπαν και στις τράπεζες (εχω μιλήσει με 4, αυτες βασικά που συζητήθηκαν εδω και τη eurobank). να πω την μαυρη αλήθεια, πρώτη φορά ακούω για μερίδια μετοχικού αμοιβαίου κεφαλαιου....όντως σαν όρος τρομάζει, δεν είναι εκείνος ο φορεμένος του ταμιευτηρίου!! όμως, επείδη η αγορά αλλάζει, καλό είναι να ενημερωνόμαστε. σου έστειλα και πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν κατάλαβα το χρονική διασπορά....

αυτο με τον πληθωρισμό μου το είπαν και στις τράπεζες (εχω μιλήσει με 4, αυτες βασικά που συζητήθηκαν εδω και τη eurobank). να πω την μαυρη αλήθεια, πρώτη φορά ακούω για μερίδια μετοχικού αμοιβαίου κεφαλαιου....όντως σαν όρος τρομάζει, δεν είναι εκείνος ο φορεμένος του ταμιευτηρίου!! όμως, επείδη η αγορά αλλάζει, καλό είναι να ενημερωνόμαστε. σου έστειλα και πμ

 

Χρονική διασπορά είναι ότι θα αγοράζεις μερίδια κάθε μήνα και όχι μία φορά άπαξ. Δηλαδή θα αγοράσεις σε πολλά επίπεδα τιμών και έτσι θα σου δημιουργηθεί ένας ικανοποιητικός μέσος όρος κτήσης των μεριδίων σου. Το ταμιευτήριο πάντως όσο καλό επιτόκιο και να έχει για μένα δε θα κάνει τη διαφορά, την αισθητή διαφορά! Σου έστειλα π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρε κοριτσια,γιατι σταματησατε την ενημερωση?

Προσπαθω κι εγω τοσο καιρο να δω τι θα μπορουσα να κανω για το μωρακι μου και βρισκω τις πληροφοριες σας πολυ ενδιαφερουσες!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια,γιατι σταματησατε την ενημερωση?

Προσπαθω κι εγω τοσο καιρο να δω τι θα μπορουσα να κανω για το μωρακι μου και βρισκω τις πληροφοριες σας πολυ ενδιαφερουσες!

 

Σταματήσαμε γιατί ο χρήστης που δημοσίευσε το θέμα ικανοποιήθηκε! Αν θελεις εσύ κάτι άλλο ρώτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Χρονική διασπορά είναι ότι θα αγοράζεις μερίδια κάθε μήνα και όχι μία φορά άπαξ. Δηλαδή θα αγοράσεις σε πολλά επίπεδα τιμών και έτσι θα σου δημιουργηθεί ένας ικανοποιητικός μέσος όρος κτήσης των μεριδίων σου. Το ταμιευτήριο πάντως όσο καλό επιτόκιο και να έχει για μένα δε θα κάνει τη διαφορά, την αισθητή διαφορά! .

 

αυτη τη "χρονικη διασπορα" ποιος τη διαχειριζεται? Εμεις καθε μηνα ή αυτο γινεται αυτοματα απο την τραπεζα αρκει να υπαρχουν χρηματα?

Στο ταμιευτηριο απ'ότι ξερω ειναι απλα αποταμιευση των χρηματων.Οσα βαλεις...τοσα και θα παρεις με ενα μικρο τοκο.Σωστα?:confused:

Στο παραπανω προγραμμα τα χρηματα θα αυγατισουν περισσοτερο?Αν καποια στιγμη σταματησεις να βαζεις χρηματα τι γινεται με αυτα που εχουν μαζευτει?

Σορυ αν οι αποριες μου ειναι χαζες! Η οικονομια τρεχει......και δεν την προλαβαινω! Μονο να χρωσταω και να ξεπληρωνω ξερω!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

korina hah H χρονική διασπορά γίνεται διότι αντι να επενδύσεις π.χ. 600Ευρώ κάθε αρχές του χρόνου, εσύ τα τοποθετείς 50 κάθε μήνα. Αυτό γίνεται αυτοματοποιημένα μέσω πάγιας εντολής στην Τράπεζα και αυτό που επιλέγεις είναι αν θες η ανάληψη να γίνεται κάθε 10, 20, ή 30 του μηνός. Δεν ασχολείται κάποιος στο να πετύχει και την καλύτερη τιμή του μήνα διότι δεν έχει νόημα και είναι και ακατόρθωτο. Στο παραπάνω πρόγραμμα πράγματι ο στόχος είναι να αυγατισουν περισσοτερο, όπως γράφεις, και να έχουν ισχυρή αγοραστική δύναμη όταν τα χρειαστείς. Τώρα αν θα σου δώσει μέση ετήσια απόδοση 7%, 10%,15% ή 20% δε μπορείς να το ξέρεις από πριν. Αν δεν δούμε το καταστροφικό σενάριο κατάρευσης των οικονομιών τότε οι αποδόσεις σου θα είναι καλύτερες από τον τόκο.

Αν πάλι δεν σου έδωσα να καταλάβεις κάτι εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ειδα στα ψιλα γραμματα σε ενα προγραμμα της alpha με αμοιβαια,ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να χασεις ολο το κεφαλαιο.Μηπως θα ηταν καλυτερα να παμε σε ενα προγραμμα με κατι σιγουρο, με το 3% του ελληνικου δημοσιου συν την αποδοση της τραπεζας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...