Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτόκρεμα - οι καλύτεροι συνδυασμοί φρούτων.


melita

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι ασχετο κοριτσια μεχρι ποτε δινουμε φρουτοκρεμα ο μικρος μου ειναι 17 μηνων κ ακομα τρωμε κανονικα. Εννοω ποτε θα σταματησουμε την φρουτοκρεμα σα γευμα κ θα τρωει οποτε θελει φρουτακι κατα τη διαρκεια της ημερας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Sandy8 την φρουτόκρεμα αν την τρώει δεν χρειάζεται να την σταματήσεις ακόμα. Αν πάλι έχεις ένα παιδάκι που τρώει εύκολα και σχετικά από όλα το ακριβώς αντίθετο από τον δικο μου δηλαδή, μπορείς το πρωί να του δίνεις γάλα με δημητριακά και να τρώει τα φρούτα ενδιάμεσα στην ημέρα η σαν απογευματινό. Δεν υπάχουν όρια ηλικίας.

Η παιδίατρός μου έδινε φρουτόκρεμα στις κόρες της έως 3 ετών!

Link to comment
Share on other sites

η φρουτόκρεμμα είναι φρούτο. Πολτοποιούμε τα φρούτα όσο το παιδί δεν μπορεί να μασήσει ή για όσο καιρό δείχνει να τα απολαμβάνει περισσότερο πολτοποιημένα

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως οι περισσοτερες μαμαδες δεν το θεωρουν προβλημα αυτο που θα γραψω αλλα θα ηθελα τις γνωμες σας.. Η κορουλα μου ειναι τωρα 13 μηνων και κατι. Απο την αρχη ειχε ιδιαιτερη αδυναμια στα φρουτα αλλα τον τελευταιο καιρο πραγματικα δειχνει να μην τα χορταινει με τιποτα.. :?

Για την ακριβεια της βαζω ενα ολοκληρο μηλο - ενα ολοκληρο αχλαδι - μια ολοκληρη μπανανα - το χυμο απο ενα πορτοκαλι και αν βγει λιγακι νερουλο της ριχνω και μια μεζουρα κρεμα σε σκονη (ρυζαλευρο ή φαριν λακτε) και τα ξαναχτυπαω στο μουλτι. Συνολο η φρουτοκρεμα ειναι πανω απο 400 ml (απο οσο βλεπω στις δοσολογιες που ειναι γραμμενες επανω στο μπλεντερ).. Να φανταστειτε δεν χωραει στα πιατακια της και τη βαζω σε δικο μας μπολακι! Την τρωει ο λ η και μολις τελειωσει κλαιει γιατι θελει κι αλλο... :roll:

Τι αλλο να της βαλω πια μεσα??? :confused:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είχα και εγώ ένα διάστημα. Τώρα το τι του βάζω είναι αχλάδι, μήλο, μπανάνα, φράουλες, ακτινίδιο και πορτοκάλι και προσθέτω φρουτόκρεμα σκόνη και νιφάδες βρώμης (quacker) και έτσι τώρα χορταίνει με 250ml.

Νομίζω ότι οι νιφάδες βρώμης τον χορταίνουν αρκετά γιατί τις τρώω και εγώ για πρωινό και όντως χορταίνουν πολύ ! Δοκίμασε το και πες μου !

Να σημειώσω ότι ο δικός μου είναι μόλις 1 έτους και 4 ημερών

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίη δεν χρειάζεται να τρώει περισσότερο!400ml είναι ήδη αρκετά για το στομαχάκι της...αν ζητάει και αλλο δώστης λίγο ψωμάκι στο χέρι ή ένα μπισκοτάκι να ξεγελάσει την πείνα της. Δοκίμασε να βάλεις 3 μπισκοτάκια μέσα αντί για σκόνη, θα είναι πιο χορταστική. Αυγό δεν τρώει πριν την φρουτόκρεμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα τρωει μονο τον παρακατω συνδυασμο!

αβοκαντο-μηλο-χυμο πορτοκαλι-δυο μπισκοτακια μιραντα (ή και χωρις τα μπισκοτακια)

διαβασα οτι το αβοκαντο ειναι εξαιρετικα πλουσιο σε πρωτεινες σα να τρως μπριζολα και οχι μονο σε πρωτεινες οποτε ειπα να μη το βαλω μαζι με μπανανα γιατι too much....

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εγω εχω το εξης προβλημα: η μικρη απο αχλαδι, μηλο μπανανα τρωει μονο το αχλαδι..εντωμεταξυ ειναι αλλεργικη στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος και δεν γινεται να της βαλω κρεμα βανιλια ή φαριν λακτε γιατι δεν επιτρεπεται..αφηστε που εχουμε και προβλημα δυσκοιλιοτητας και μας ειπε η παιδιατρος να την κοψουμε την μπανανα. μας ειπε να βαλουμε δαμασκηνα. σκεφτηκα ομως να παρω την κρεμα μηλου της Humana που ειναι χωρις γαλα και να της βαζω στο φρεσκοαλεσμενο αχλαδι και δαμασκηνο λιγη κρεμα μπας και την φαει..εσεις τι λετε?

ο μπεμπης μου παντως ειναι φρουτακιας!!τα τρωει ολα!!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εγω εχω το εξης προβλημα: η μικρη απο αχλαδι, μηλο μπανανα τρωει μονο το αχλαδι..εντωμεταξυ ειναι αλλεργικη στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος και δεν γινεται να της βαλω κρεμα βανιλια ή φαριν λακτε γιατι δεν επιτρεπεται..αφηστε που εχουμε και προβλημα δυσκοιλιοτητας και μας ειπε η παιδιατρος να την κοψουμε την μπανανα. μας ειπε να βαλουμε δαμασκηνα. σκεφτηκα ομως να παρω την κρεμα μηλου της Humana που ειναι χωρις γαλα και να της βαζω στο φρεσκοαλεσμενο αχλαδι και δαμασκηνο λιγη κρεμα μπας και την φαει..εσεις τι λετε?

ο μπεμπης μου παντως ειναι φρουτακιας!!τα τρωει ολα!!

 

καλή ιδέα μου φαίνεται!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια εγω εχω το εξης προβλημα: η μικρη απο αχλαδι, μηλο μπανανα τρωει μονο το αχλαδι..εντωμεταξυ ειναι αλλεργικη στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος και δεν γινεται να της βαλω κρεμα βανιλια ή φαριν λακτε γιατι δεν επιτρεπεται..αφηστε που εχουμε και προβλημα δυσκοιλιοτητας και μας ειπε η παιδιατρος να την κοψουμε την μπανανα. μας ειπε να βαλουμε δαμασκηνα. σκεφτηκα ομως να παρω την κρεμα μηλου της Humana που ειναι χωρις γαλα και να της βαζω στο φρεσκοαλεσμενο αχλαδι και δαμασκηνο λιγη κρεμα μπας και την φαει..εσεις τι λετε?

ο μπεμπης μου παντως ειναι φρουτακιας!!τα τρωει ολα!!

 

αβοκαντο δοκίμασες; είναι πλουσιο σα τη μπανανα. ακτινιδιο; τα ωριμα δεν ειναι ξινα.

Link to comment
Share on other sites

κανει να φαει ακτινιδιο?ειναι 7 μηνων, λιγο καιρο εχουμε που ξεκινησαμε φρουτοκρεμα λογω αλλεργιας..σημερα εκανα το εξης:εβαλα αχλαδι, δαμασκηνο(για την δυσκοιλιοτητα) και λιγο απο την κρεμα που τρωει(nutricia allergy care) εφαγε 10 κουταλιτσες και μετα στοπ!πιστευω αν επιμεινω καμποσες μερες να ξεκινησει να την τρωει!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειναι 7 μηνων και τρωει 1 μηλο ,1μπανανα ,1 αχλαδι,1 ακτινιδιο χωρις τους σπορους 1 πορτοκαλι στυμμενο και 2 μπισκοτακια.το ''τσακιζει'' κυριολεκτικα το μπωλ.τωρα περιμενουμε τα καλοκαιρινα φρουτακια για διαφορετικους συνδυασμους:!::!::!:

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να αντικαταστήσετε τα μπισκότα και τις κρέμες με γλυκοπατάτα. Δίνει πολύ ωραία υφή και γεύση στην φρουτόκρεμα. Την ψήνω με την φλούδα για 40 λεπτά στο φούρνο και την χρησιμοποιώ είτε στην κρεατόσουπα είτε στην φρουτόκρεμα, έτσι για ποικιλία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιο πιθανό είναι η δυσκοιλιότητα να οφείλεται στην κρέμα σκόνη παρόλα αυτά η παιδίατρος είπε να κόψετε την μπανάνα;

 

 

ΔΕΝ ΕΒΑΖΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΡΕΜΑ ΣΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ, ΣΚΕΤΑ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ.

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΤΟ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ(ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΒΑΖΩ ΤΟ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟ ΣΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ) ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ. ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΜΗΛΟΥ ΤΗΣ ΧΟΥΜΑΝΑ ΚΑΙ ΙΔΩΜΕΝ..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΕΘΕΤΑΙ.

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟ Ή ΠΑΡΑΠΑΝΩ?Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΝ 8ο ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΦΡΟΥΤΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΚΤΙΝΙΔΙΑ ΡΟΔΑΚΙΝΑ, ΝΕΚΤΑΡΙΝΙΑ ΚΛΠ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΑΡΓΗΣΕΙ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ.ΑΠΟ ΑΧΛΑΔΙ ΜΠΑΝΑΝΑ ΜΗΛΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΞΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΜΙΣΟ!ΤΟ ΑΒΟΚΑΔΟ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΩ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΤΡΟΦΗΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΣΕ ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΕΥΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

απορία νέας μανούλας: γιατί βάζετε κρέμα σκόνη ή μπισκότα στη φρουτόκρεμα;;θέμα γεύσης ή κάτι άλλο;

ο μπέμπης μου είναι 8 μηνών και επειδή συχνά μου αναφέρει ο μπαμπάς μου για μπισκότα είμαι αντίθετη σε αυτό αφού τρώει τη φρουτόκρεμα ως έχει γιατί να προσθέσω μπισκότα ή σκόνη;

Link to comment
Share on other sites

απορία νέας μανούλας: γιατί βάζετε κρέμα σκόνη ή μπισκότα στη φρουτόκρεμα;;θέμα γεύσης ή κάτι άλλο;

ο μπέμπης μου είναι 8 μηνών και επειδή συχνά μου αναφέρει ο μπαμπάς μου για μπισκότα είμαι αντίθετη σε αυτό αφού τρώει τη φρουτόκρεμα ως έχει γιατί να προσθέσω μπισκότα ή σκόνη;

 

Εγω εβαζα για να πηξει και να συμπληρωθουν οι θερμιδες σαν γευμα. Τωρα που του αλλαξα την ωρα που την δινω δεν βαζω κρεμα (ουτε μπισκοτο). Ειναι 9μιση μηνων ο δικος μου..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Η μικρή μου μπαίνει στον 9ο όπου να'ναι κι αναρωτιέμαι ποια άλλα φρούτα να της δοκιμάσω.Η κλασική τριάδα δεν την ενθουσιάζει.Τι λέτε για φράουλα,ανανά,μάνγκο,ακτινίδιό;Είναι νωρίς γι'αυτά;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι τα φρούτα που λες μπορεί να προκαλέσουν αλλεργίες εκτός του ακτινιδίου..η δικιά μου δεν έχει φάει ακόμη κανένα από αυτά...δεν ρωτάς τον παιδίατρο για σίγουρα??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είπε να βάλω ζουμάκι στα χειλάκια της από το καθένα όταν θέλω κι αν δεν την πειράξει,να της δώσω.Ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιο παιδάκι τρώει κάποια από αυτά και πως τα συνδυάζουν.Τι άλλο να κάνω που δεν της αρέσει η φρουτόκρεμα;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...