Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτόκρεμα - οι καλύτεροι συνδυασμοί φρούτων.


melita

Recommended Posts

Εγώ βάζω ροδάκινο,βερύκοκο,δαμάσκηνο και μπανάνα,καμιά φορά και αχλάδι.Μηλο δεν βάζω γιατί δεν είναι της εποχής(μου την δίνει όταν διαβάζω στα ταμπελάκια"μηλο Χιλής).Προσπαθώ τα φρούτα να μην είναι εκτός εποχής,θα μου πείτε η μπανάνα είναι??ΔΕΝ ΞΕΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ,αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.Και εμένα δεν της αρέσουν τα φρέσκα φρούτα αλλά μέσα στα αλεσμένα φρούτα ρίχνω και μία μεζούρα σκόνη φρουτόκρεμας για να γλυκάνει λίγο,δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά μόνο έτσι την τρώει....απο ολότελα καλή και η παναγιώταινα που λέει και η παροιμία χαχαχαχαχα!!!!!!!!!

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς τρώμε μπανάνα, πεπόνι, ροδάκινο, καρπούζι, αχλάδι, γερμά σε διάφορους συνδυασμούς ή και όλα μαζί!!! Της δίνουμε και καταλαβαίνει!!!!:D

Σήμερα το πρωί έφαγε 1μπανάνα, 1 αχλάδι, 1 ροδάκινο, και 2 κομματάκια πεπόνι. Το έγλειψε το πιάτο!!! Εγώ όλα αυτά θα δυσκολευόμουν πολύ να τα φάω.... Τι να πω.... Μακάρι να έτρωγε έτσι και το φαγάκι...:?

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω δινω μπανανα και μήλο πάντως κι ας μην ειναι εποχής....αγοράζω μονο βιολογικά όμως και ας ειναι εξωτερικού.

 

κάνουμε ακριβώς το ίδιο και εμείς...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ειμαστε στον 7ο μηνα και τρωμε μονο μηλο, αχλαδι, ροδακινο..εκτος της μπανανας τι αλλο νεο φρουτο μπορω να της δωσω?? το πεπεονι η το καρπουζι ενδεικνυται σε τετοια ηλικια??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω ροδάκινο,βερύκοκο,δαμάσκηνο και μπανάνα,καμιά φορά και αχλάδι.Μηλο δεν βάζω γιατί δεν είναι της εποχής(μου την δίνει όταν διαβάζω στα ταμπελάκια"μηλο Χιλής).Προσπαθώ τα φρούτα να μην είναι εκτός εποχής,θα μου πείτε η μπανάνα είναι??ΔΕΝ ΞΕΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ,αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.Και εμένα δεν της αρέσουν τα φρέσκα φρούτα αλλά μέσα στα αλεσμένα φρούτα ρίχνω και μία μεζούρα σκόνη φρουτόκρεμας για να γλυκάνει λίγο,δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά μόνο έτσι την τρώει....απο ολότελα καλή και η παναγιώταινα που λέει και η παροιμία χαχαχαχαχα!!!!!!!!!

 

Η μεζούρα σκόνης φρουτόκρεμας που βάζεις μέσα στην φρέσκια φρουτόκρεμα, περιέχει ζάχαρη και η ζάχαρη καταστρέφει σε ένα βαθμό τη θρεπτική αξία των φρούτων. Δοκίμασε να της βάζεις μπανάνα σε κάθε φρουτόκρεμα που είναι και φυσικό γλυκαντικό ή καρπουζάκι ή πεπόνι.:wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ εδώ που είμαι βιολογικά δεν έχει .... τελικά καμμιά δεν μου απάντησε με τις ποσότητες τί γινεται.. ποσο σας βγαίνει με ποσότητα .. εμένα περιπου 200-220 και μου φαίνεται αρκετη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, θέλω να ξεκινήσω ακτινίδιο και έχω την εξής απορία: το δίνεται μαζί με τα σποράκια, είτε στην φρουτόκρεμα, είτε κομματάκια ή μόνο την εξωτερική σάρκα?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα την πρωτη φορα που το εδωσα 9 μηνων,πνιγηκε απο τα σπορακια κ το σταματησα.Τωρα πριν καμια βδομαδα που της εδωσα εβγαλα τα πιο πολλα κ το εφαγε.Το ωραιο ειναι οτι σημερα της εδωσα συκο το οποιο της αρεσε πολυ.Αρα δεν ειναι τιποτα στανταρ.Καλα culte τρωει ολη αυτην την ποσοτητα ;

Link to comment
Share on other sites

Μήλο και μπανάνα είναι νομίζω η βάση. Μετά αναλογα την εποχή προσθέτουμε διάφορα φρούτα. Εμένα πάντως το ροδάκινο μου το έφτυσε στη μούρη ενώ το δαμασκηνο αν και πιο ξινούτσικο όχι. Τι να πω! Οσο για το ακτινιδιο μόνο το γυρω γυρω χωρίς σπορακια γιατί δεν διαλυονται και προκαλούν συγκαματα (θα τα βρειτε στην πανα).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θέλω να ξεκινήσω ακτινίδιο και έχω την εξής απορία: το δίνεται μαζί με τα σποράκια, είτε στην φρουτόκρεμα, είτε κομματάκια ή μόνο την εξωτερική σάρκα?

 

Εγώ της δίνω ακτινίδιο μερα παρά μέρα, μαζί με τα σποράκια τα οποία τα βρίσκω στην πάνα κ την έχουν βοηθήσει πολύ στο θέμα της δυσκοιλιότητας. Ακόμα όμως όλα αλεσμένα γιατί φοβάμαι να τις δώσω κομμάτια, ειναι μικρούλα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εγω δινω στη μικρη μου διαφορα φρουτα εκτος απο φραουλα και κερασι μας το ειπε η παιδιατρος.Συνηθως βαζω 1μηλο,1μπανανα,1αχλαδι,1πορτοκαλι και 4μπισκοτακια για να γινει λιγο πιο γλυκεια.Και την κανουμε να...μπορει να βαλω αντι για πορτοκαλι γαλα αλλα πιο σπανια.παντως το ακτινιδιο το ειχαμε φαι οταν ειμασταν 7μηνων ειναι πολυ καλο για την δυσκοιλιοτητα οπως και οι βανιλιες.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι κοριτσια τιποτα δεν κανω απο ολα αυτα!!!τα φρουτα δεν τα τρωει αλεσμενα απο 9 μηνων οπως κ ολα τα φαγητα!δοκιμασα τα παντα αλλα δεν ετρωγε αλλα την εφτυνε.αυτο που κανω ειναι να της δινω μια μπανανα που την τρωει ολη κ ενα πορτοκαλι στυμενο χυμο!

αν φαει πεπονι-ροδακινο-αχλαδι κοματακια κ αυτα με τις ωρες της!πρεπει να πετυχω φρουτα νοστιμα για να τα φαει!

καρπουζι δεν θελει.με στεναχωρει που δεν τρωει ολα τα φρουτα αλλα τι αλλο νακανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως εμενα ο μικρος εχει ξετρελαθει με 2 φρουτοκρεμες που του κανω πεπονι-μηλο η μια και αβοκαντο(ωριμο εννοειται)-μπανανα-2 κουταλιες γαλα.....τα καθαριζει στη στιγμη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι όταν ξεκινήσαμε τις φρουτόκρεμες , τις πρώτες 2-3 εβδομάδες τις έτρωγε αχόρταγα. Μετά σιγά - σιγά μου έφτυνε τις κουταλίτσες , μέχρι που όταν καταλάβαινε ότι ήταν ώρα για φρουτόκρεμα έβαζε τα κλάματα. Είχα απογοητεύτεί γιατί αν μη τι άλλο δεν υπάρχει κάτι πιο υγιεινο΄για τα παιδιά από τα φρούτα και λαχανικά. Εντωμεταξύ ο παιδίατρος μας μας είχε πεί ότι μόλις ξεκινήσει τις φρουτόκρεμες μετά από την πρώτη εβδομάδα μπορώ να του βάζω ό,τι φρούτα θέλω μέσα. Μεχρι που πήγε 12 μηνών θυμάμαι ότι δεν ήθελε ούτε φρούτα ούτε φρέσκους χυμούς. Μόλις όμως ξεκινήσαμε να τρώμε αυγό του έδινα στο χέρι ένα κομματάκι αχλάδι ή μία μπανάνα και σιγά σιγά ξεκίνησε να τρώει φρούτα. Τώρα τρέχει και αρπάζει ροδάκινα και ό,τι εποχιακό φρούτο κυκλοφορεί και το καταβροχθίζει.

Όπως μου είχε πει και ο γιατρός να μην αγχώνομαι γιατί είναι φάσεις αυτές που όλα τα παιδιά τις περνάνε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

τωρα τρωει πιο συχνα αχλαδι-μπανανα-νεκταρινι (μιαμ μιαμ...)

αλλα βαζω και ακτινιδιο, σταφυλια, καρπουζι, πεπονι, κερασια και μηλο αλλα οχι τοσο τωρα γιατι δεν ειναι και τα καλυτερα και ειναι και λιγο πιο βαρυ.εμενα με πρηζει απιστευτα το μηλο.

ταυτοχρονα της δινω και στο χερι να τρωει

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να το επαναφέρω λίγο? Η μικρή από την αρχή που ξεκινήσαμε φρούτα, τρώει μισό μήλο, ένα αχλάδι και μισή μπανάνα. Τρώει (με το ζόρι) τα 3/4 του μπολ και δεν είμαι ευχαριστημένη. Μήπως είμαι τρελή? Τώρα ο γιατρός μας είπε να βάζω ότι φρούτα θέλω εκτός από φράουλες και κεράσια. Αλλά χειμώνιασε. Τι άλλο εκτός από πορτοκάλι? Επίσης μου είπε άν δεν την τρώει (καθόλου εννοείται) καλύτερα μια κουταλιά φρουτόκρεμα σκόνη παρά μπισκοτάκι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου ειναι 6,5 μηνων και τρελαινεται για τα φρουτα.γενικα δηλαδη τρελαινεται για το φαγητο.εμενα τρωει 1 μηλο.1 αχλαδι,1 μπανανα,1 πορτοκαλι και μισο αβοκαντο.δεν αφηνει ουτε μια κουταλια και για να πω την αμαρτια μου βαζω μεσα και μπισκοτακι μιραντα αν δεν ειναι αρκετα σφικτο.δεν εχω ιδεα ποσα γραμμαρια ειναι το μονο που με νοιαζει ειναι να το τρωει,κι ευτυχως δεν δυσκολευομαι.τωρα περιμενω να καλοκαιριασει να φαει ροδακινα απο τον παππου του χωρις φαρμακα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να το επαναφέρω λίγο? Η μικρή από την αρχή που ξεκινήσαμε φρούτα, τρώει μισό μήλο, ένα αχλάδι και μισή μπανάνα. Τρώει (με το ζόρι) τα 3/4 του μπολ και δεν είμαι ευχαριστημένη. Μήπως είμαι τρελή? Τώρα ο γιατρός μας είπε να βάζω ότι φρούτα θέλω εκτός από φράουλες και κεράσια. Αλλά χειμώνιασε. Τι άλλο εκτός από πορτοκάλι? Επίσης μου είπε άν δεν την τρώει (καθόλου εννοείται) καλύτερα μια κουταλιά φρουτόκρεμα σκόνη παρά μπισκοτάκι.

καταρχην να σου ζησει η κορουλα σου!!!!πιστευω οτι αν βαλεις 1 ολοκληρη μπανανα θα γινει αρκετα πιο ευγευστο και που ξερεις?μπορει και να το φαει ολοκληρο.παντως οτι θα δεις βελτιωση ειναι σχεδον σιγουρο γιατι το μηλο με το αχλαδι ειναι αρκετα στιφο κι οσο να ναι μια μπανανανουλα θα την κανει τη δουλεια της!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου ειναι 8 μηνων κ ουτε να τα δει δεν θελει,τωρα τελευταια αρχισε να τρωει λιγη μπανανα κ το ετοιματζιδικο το κοκτειλ της Νεστλε,αλλα γενικα σφραγιζει το στομα της

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τρωει 350 ml μετρημενα από 2 αχλαδακια μικρα, 1 μηλο στον ατμο, 1 μπανανα και για να πηξει λιγο ρυζαλευρο. Αν ειναι πιο εντονη η μπανανα τρελαινεται και το κατεβαζει ολο. Κ μην ακούω οτι καποια σκονη "αναιρει" κάποια συστατικά των φρούτων,,,ετσι κι αλλιώς, απτη στιγμη που γινονται ολα πολτος λίγα ειναι τα συστατικά που μένουν. Απλώς εμεις τα δίνουμε αμέσως για να μη χαθούν όλα λόγω οξείδωσης.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια ειμαι πολυ χαρουμενη.η κορη ου κξαναρχισε την φρουτοκρεμα χωρις καμια πιεση!θα με τρελανει αυτο το παιδι.επειδη εβγαλε αιμοροιδα η παιδιατρος μου επιμενει να φαει φροτα.μονο αυτα θα την βοηθησουν για να υποχωρησει η αιμοροιδα.πηγα με σπιτι κ λεω.θα της κανω φρουτοκρεμα.εβαλα μονο μπανανα κ αχλαδι κ λιγη φρουκτοζη στην μυτη.τν εφαγε ολη.

την αλλη μερα προσθεσα κ βανιλια.

εγινε πιο γλυκεια κ παλι την εφαγε ολη.

δεν μου ειχε πει κανεις για βανιλια μεχρι τωρακ ειναι καλυτερα να βαζετε βανιλια παρα μπισκοτο η σκονη.

επισης δεν εβαλα καθολου νερο αλλα ουτε χυμο πορτοκαλι.οταν το εκανα στο παρελθον δεν της αρεσε.με το νερο ηταν αγευστη κ με το πορτοκαλι ξινιζε.

αυριο θα προσθεσω κ μηλο κ την αλλη μερα μανγκο.

επισης μου ειπε η παιδιατρος για χουρμαδες?αν θυμαμαι καλα.

 

xeni εγωτο εβαζα στυμενο το πορτοκαλι αλλα δεν το ετρωγε.προτιμα να τον πινει χυμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...