Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτόκρεμα - οι καλύτεροι συνδυασμοί φρούτων.


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις


On ‎17‎/‎6‎/‎2017 at 10:31 ΜΜ, λιλουμ είπε:

Ωριαία ενότητα!

Αν κ ειναι νωρίς για εμάς γιατί τώρα αρχίσαμε! 

Αργότερα σίγουρα θα ξανά διαβάσω τους συνδυασμούς που κάνατε!

Αν κ θα ήθελα που κ που να τρώμε κάθε φρούτο ξεχωριστά. Για να γνωρίσει ακριβώς την γεύση που έχει το κάθε φρούτο. Μπορεί να είναι κ λάθος αυτό που λέω κ πιστεύω.

 

Κ ελπίζω να μην μοιάσει σε εμένα ο μικρός σε αυτό το κομμάτι. Δεν μου αρέσουν τα φρούτα δεν τα βρίσκω ενδιαφέρον!

 

Η κόρη μου έτρωγε αρκετά συχνά με κάτι τέτοιο https://www.pharmadvice.gr/gr/el/products/munchkin-dixty-dokimis-freskoy-fagitoy-11087

 

Ήταν (και είναι) αρκετά του φαγητού και ήθελε από μικρή να πιάνει μόνη το φαγητό και να το φέρνει στο στόμα της και επειδή κι εγώ φοβόμουν στις αρχές, της εβαζα τα φρούτα σε αυτό και τρελλαινόταν.

 

Με βόλεψε επίσης αρκετά όταν άρχισαν οι πόνοι των δοντιών οπότε και της έβαζα και καθαρισμένο κρύο καρότο που την ανακούφιζε χωρίς να φοβάμαι μήπως κόψει κανένα κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, λιλουμ said:

Μηλο κ αχλάδι τα έφαγε μαζί! Έτσι μου είπε ο γιατρός. Μετά από 4 μέρες προσθέσαμε κ την μπανάνα κ μετά από 4 μέρες θα βαλουμε το πορτοκάλι. 

α ενταξει  μια χαρα λοιπων..!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τρέμω στην ιδέα να του δώσω κομμάτι φρούτου! 

Ίσως αργότερα...

Κάνουμε μια ώρα περίπου κ τρωει καλά σήμερα 160γρ.  Βέβαια εάν έκανα λίγο παραπάνω τον Καραγκιόζη ίσως το έτρωγε κ όλο(εμάς το θέμα μας είναι πως θα τον πείσουμε να κάτσει παραπάνω ώρα στο καρεκλάκι. Τον σηκώνω κάνουμε καμία βόλτα κ μετά ξανά στο καρεκλάκι)! ! ! φοβάμαι  ομως κ μην το πάρει στραβά κ μετά αρνείται να φαει (αν κ δεν νομίζω) κυρίως όμως είπα να τρωει λίγο λίγο για το στομάχι του. Μέχρι χθες έπινε μόνο γαλα. Λέω μην πάθει τίποτα. 

Ελπίζω να είμαστε τυχερή κ στα υπόλοιπα(σούπες, κρέας,ψάρι..).

 

Κ για τους συνδυασμούς φρούτων θα δοκιμάσω αργότερα. Αφού μπουν τα απαραίτητα(πορτοκάλι μετά λαχανικά, κρέας, ζυμαρικά,ψάρι ... κτλ.

Τότε λέω να βάλω κ αλλά φρούτα. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λιλουμ είπε:

Εγώ πάντως τρέμω στην ιδέα να του δώσω κομμάτι φρούτου! 

Ίσως αργότερα...

Κάνουμε μια ώρα περίπου κ τρωει καλά σήμερα 160γρ.  Βέβαια εάν έκανα λίγο παραπάνω τον Καραγκιόζη ίσως το έτρωγε κ όλο(εμάς το θέμα μας είναι πως θα τον πείσουμε να κάτσει παραπάνω ώρα στο καρεκλάκι. Τον σηκώνω κάνουμε καμία βόλτα κ μετά ξανά στο καρεκλάκι)! ! ! φοβάμαι  ομως κ μην το πάρει στραβά κ μετά αρνείται να φαει (αν κ δεν νομίζω) κυρίως όμως είπα να τρωει λίγο λίγο για το στομάχι του. Μέχρι χθες έπινε μόνο γαλα. Λέω μην πάθει τίποτα. 

Ελπίζω να είμαστε τυχερή κ στα υπόλοιπα(σούπες, κρέας,ψάρι..).

 

Κ για τους συνδυασμούς φρούτων θα δοκιμάσω αργότερα. Αφού μπουν τα απαραίτητα(πορτοκάλι μετά λαχανικά, κρέας, ζυμαρικά,ψάρι ... κτλ.

Τότε λέω να βάλω κ αλλά φρούτα. 

 

Λίγο βασανιστήριο ακούγεται όλο αυτό. Στα 10-20 λεπτά (και πολύ λέω) έχει χορτάσει το παιδί. Βασικά, τη στιγμή που δείχνει ότι δεν θέλει να φάει και πρέπει να κάνεις τον κλόουν, το γεύμα κανονικά τελειώνει μας έλεγε η παιδίατρος. Πρέπει να μάθει να σέβεται το σώμα του και τα μηνύματα του, για να μην μπουκώνεται και αργότερα. Μην ξεχνάς ότι η παχυσαρκία είναι μάστιγα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ μεις καπου τοσο τρωμε.αλλες φορες το μισο.μια ετσι μια αλλιως.κ γω φοβαμαι να του δωσω πιο πολυ.αλλα κριμα να μην του βαλεις ποικιλια στα φρουτα,αν δ συμπεσει με εισαγωγη λαχανικου

Εγω σημερα του εδωσα κ καρπουζι κ ρουφουσε

Να κατσει στο καρεκλακι οταν δ τρωει;

Link to comment
Share on other sites

λιλουμ συμφωνω με τη βικη ιδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι και υπαρχει τοση μεγαλη ποικιλια σε φρουτα κριμα ειναι ο μικρος να μεινει μονο σε μπανανα μηλο πορτοκαλι αχλαδι συμφωνα ομως και με τη οδηγιες εχεις και απο τον παιδιατρο σου...!!!! παντως να ξερεις οτι μεχρι τον χρονο βασικη τροφη ειναι το γαλα αρα αν τρωει λιγη στερεα τροφη συμπληρωνεις με γαλα εαν το μωρο δειχνει να πειναει σιγα σιγα συνηθιζει στις γευσεις δε χρειαζετε να το πιεζεις....!!!! για το καρεκλακι υποθετο πως εννοεις σε αυτη τη μια ωρα που κανει να φαει τα φρουτα του του κανεις διαλειμματα και το σηκωνεις και μετα τον ξαναβαζεις για να συνεχισετε το φαγητο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

Κ μεις καπου τοσο τρωμε.αλλες φορες το μισο.μια ετσι μια αλλιως.κ γω φοβαμαι να του δωσω πιο πολυ.αλλα κριμα να μην του βαλεις ποικιλια στα φρουτα,αν δ συμπεσει με εισαγωγη λαχανικου

Εγω σημερα του εδωσα κ καρπουζι κ ρουφουσε

Να κατσει στο καρεκλακι οταν δ τρωει;

Δεν θέλω την ημέρα που θα αρχίσει π.χ τα λαχανικά ή το κρεας να αρχισει κ ένα νέο φρούτο. Δηλαδή 2 καινούργια τρόφιμα μαζί.

Κάθεται στο καρεκλάκι αλλά βαριέται εύκολα κ θέλει να είναι όρθιος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοουσα.αλλα αν δ εχεις κτ καινουριο προσθεσε ενα φρουτο εποχης.θα βαρεθει μονο μηλο-αχλαδι-μπανανα

Αν δ ειναι η ωρα να φαει λογικο να μη θελει να κατσει στο καρεκλακι.κανε λιγο υπομονη.σε λιγο θα καθεται στον πωπο του κ θα μπουσουλησει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Λίγο βασανιστήριο ακούγεται όλο αυτό. Στα 10-20 λεπτά (και πολύ λέω) έχει χορτάσει το παιδί. Βασικά, τη στιγμή που δείχνει ότι δεν θέλει να φάει και πρέπει να κάνεις τον κλόουν, το γεύμα κανονικά τελειώνει μας έλεγε η παιδίατρος. Πρέπει να μάθει να σέβεται το σώμα του και τα μηνύματα του, για να μην μπουκώνεται και αργότερα. Μην ξεχνάς ότι η παχυσαρκία είναι μάστιγα.

 

Έχω την εντύπωση πως σταματάει να τρώει γιατί θέλει να σηκωθεί όρθιος κ όχι γιατί έχει χορτάσει.

Στο γάλα μόλις χορτάσει πετάει το μπουκάλι με την γλώσσα ή σφραγίζει το στόμα του. Εάν πέσει λίγο γάλα στο στομα το φτύνει 

 

Για να καταλάβετε 

Εάν τον έχω αγκαλιά κ κοιτάμε έξω τα δέντρα κ τα λουλούδια τρώει πολύ πιο εύκολα κ γρήγορα! Έχω γυρίσει το καρεκλάκι στο παράθυρο για να τον ξεγελασω αλλά δεν έπιασε.

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Έχω την εντύπωση πως σταματάει να τρώει γιατί θέλει να σηκωθεί όρθιος κ όχι γιατί έχει χορτάσει.

Στο γάλα μόλις χορτάσει πετάει το μπουκάλι με την γλώσσα ή σφραγίζει το στόμα του. Εάν πέσει λίγο γάλα στο στομα το φτύνει 

 

Για να καταλάβετε 

Εάν τον έχω αγκαλιά κ κοιτάμε έξω τα δέντρα κ τα λουλούδια τρώει πολύ πιο εύκολα κ γρήγορα! Έχω γυρίσει το καρεκλάκι στο παράθυρο για να τον ξεγελασω αλλά δεν έπιασε.

 

Σίγουρα το φαγητό δεν πρέπει να είναι βαρετο, δηλαδή είναι λογικό να κάνεις το περιβάλλον ευχάριστο, να φας στο μπαλκόνι το καλοκαίρι, να πεις ένα παραμύθι κλπ, εξάλλου το ίδιο κάνουμε και οι μεγάλοι. Αλλά γενικά νομίζω είναι καλό το μωρό να "προσέχει" τι τρώει, και να μάθει να σέβεται τα μηνύματα που στέλνει το σώμα του. Αν πρέπει να σηκωθείτε, να κάνετε μία βόλτα, να ξαναφάτε σε λίγο κλπ, και όχι γιατί το μωρό το γυρεύει το φαγητό, είναι μία καλή ένδειξη ότι έχει χορτάσει ή ότι έπρεπε το γεύμα να είναι λίγο αργότερα να πεινασει περισσότερο. Γενικά τους πρώτους μήνες τα στερεά είναι περισσότερο εξάσκηση και νέα εμπειρία, παρά για να πάρει όντως θερμίδες το παιδί. Δηλαδή αν ξεκινάς π.χ. στους 6 μήνες, μέχρι τους 8-9, θα είναι περισσότερο μία νέα εμπειρία και εξερεύνηση, και όχι κυρίως γεύμα. Μπορεί μία μέρα να θέλει να φάει ενα γεμάτο μπωλ και άλλη απλά 2 κουταλιές, είναι λογικό, μη σε αγχώνει. Θα δεις όταν αρχίσει το περπάτημα και θα θέλει όλη την ώρα να είναι στο πόδι, ότι όταν όντως πεινάει, θα παίρνει π.χ. το φρούτο του μαζί, ή θα γυρίζει στο τραπέζι σε ένα λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου τρελαινοταν για τα φρουτα του καλοκαιριου, και ηταν τα πρωτα φρουτα που εφαγε (ροδακινο, πεπονι, καρπουζι κα), μηλο κλπ το χειμωνα στην εποχη τους. Ασε που ειναι οτι πρεπει σαν πρωτα φρουτα γιατι δεν ειναι τοσο σκληρα οσο το μηλο/αχλαδι και μπορεις να του δινεις κομματακια. Μην αγχωνεσαι για τα κομματακια, πρεπει να εισαι ψυχραιμη αν πνιγει να κανεις πρωτες βοηθειες, ολοι οι γονεις (και οχι μονο) πρεπει να τα γνωριζουμε αυτα για παν ενδεχομενο. Πιστευω οτι το να παρει πρωτοβουλια να τρωει μονος του και να πειραματιστει ειναι πολυ πιο σημαντικο απο το να πνιγει λιγες φορες (που μπορει να μην συμβει κιολας, εμενα μου ετυχε 2-3 φορες και δεν εννοω βηχα, την μια εκανε και εμετο για να βγαλει το κομματι και παντα ητανε με αχλαδι ή μηλο). Ειναι πολυ σημαντικοι αυτοι οι μηνες (5-9 μηνων) για τον πειραματισμο με το φαγητο, να τα λιωνει στα χερακια, να τα πεταει, να τα γευεται, να "ζωγραφιζει" στο τραπεζακι κλπ

Επισης, αν δεν φαει ενα φρουτο μην το απορριπτεις, δεν σημαινει οτι δεν θα το ξαναφαει. Ξαναδοκιμαζεις σε καμια εβδομαδα παλι

Eαν αγχωνεσαι πολυ, μπορεις να τα λιωνεις ισα ισα με το πιρουνι, αλλα δινε του κιολας να πιανει.

Εαν τον εχεις αγκαλια και τρωει ειναι λογικο γιατι αποσπαται η προσοχη του και δεν καταλαβαινει οτι τρωει. Καλυτερα να τρωει στο καρεκλακι του με ολη την προσοχη του στο φαγητο κι ας τρωει λιγοτερο. 

Ενα πολυ καλο βιβλιο ειναι το "Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, Για μια άλλη προσχολική διατροφή" του Παπαβεντση. Εχει παραδειγματα και βοηθεια για την εισαγωγη στερεων, γενικως ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο, ειδικα αν αγχωνεσαι λιγο παραπανω οπως εσυ :)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...