Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτόκρεμα - οι καλύτεροι συνδυασμοί φρούτων.


melita

Recommended Posts

Η μπέμπα μου δεν θέλει καθόλου τα φρούτα και εγώ προσπαθώ να δοκιμάζω νέες γεύσεις μήπως πετύχω καμμία του γούστου της. Σήμερα π.χ. είπα να δοκιμάσω να της δώσω πεπόνι. Αφού αναρωτήθηκα με τι να το συνδυάσω έβαλα τελικά μπανάνα. Φυσικά δεν έφαγε ούτε μια κουταλιά. Έτσι, σκέφτηκα να γράψουμε εδώ ότι καλύτερο σε συνδυασμό φρούτων έχετε δοκιμάσει, εφόσον τώρα το καλοκαίρι τα φρούτα είναι άφθονα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωραία η ιδέα σου!

 

Η μικρή μου αν δεν έχει μέσα μπανάνα, δεν τρώει τίποτα!

 

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ:

1) ΜΠΑΝΑΝΑ, ΑΧΛΑΔΙ, ΞΙΝΟΜΗΛΟ, ΡΟΔΑΚΙΝΟ ή ΝΕΚΤΑΡΙΝΙ

2) ΜΠΑΝΑΝΑ, ΑΧΛΑΔΙ, ΞΙΝΟΜΗΛΟ, ΡΟΔΑΚΙΝΟ ή ΝΕΚΤΑΡΙΝΙ, ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

3) ΜΠΑΝΑΝΑ, ΑΧΛΑΔΙ, ΡΟΔΑΚΙΝΟ

4) ΜΠΑΝΑΝΑ, ΑΧΛΑΔΙ, ΝΕΚΤΑΡΙΝΙ

5) ΜΠΑΝΑΝΑ, ΑΧΛΑΔΙ, ΝΕΚΤΑΡΙΝΙ, ΡΟΔΑΚΙΝΟ

6) ΜΠΑΝΑΝΑ, ΑΧΛΑΔΙ, ΞΙΝΟΜΗΛΟ

 

Πεπόνι μια φορά που της έβαλα μέσα, ούτε να το φτύσει!

Καρπούζι δεν δίνω, γιατί δεν έχει θρεπτική αξία.

Κεράσια, φράουλες, ακτινίδια κλπ μετά το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

1/2 αχλάδι

1 φετούλα μήλο

1 φετούλα ροδάκινο

1/2 βερύκοκο

1/2 πορτοκάλι

1 κυβάκι καρπούζι

2 φετούλες μπανάνα

 

προχθές της έβαλα και ένα κυβάκι πεπόνι αλλά δεν τρελάθηκα από τη γεύση διαφορετικά της βάζω:

 

1/2 αχλάδι

1/2 πορτοκάλι

1 φετούλα μήλο

2 φετούλες μπανάνα

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα

 

το κλασικο ειναι: μισα απο

μπανανα μηλο αχλαδι

στην μπουμπου μου διαπιστωσα οτι οταν δεν τρωει ευχαριστα την φρουτοκρεμα εχει μεσα αχλαδι

ευτυχως τωρα εχει πολυ ωραια εποχικα φρουτα που τρελαινεται οπως το ροδακινο

μπανανα-μηλο μισα, ροδακινο ολοκληρο

μπανανα-μηλο μισα, δυο βερυκοκα

 

το πεπονι ειναι με εντονη γευση και δεν ταιριαζει με τα αλλα οπως ειπατε κι εσεις και επειδη της αρεσει λεω να της το δινω σκετο ενδιαμεσα ή μετα το γευμα

]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίτα μου μήπως τώρα ξεκινήσατε φρούτοκρέμεσ;αν ναι να ξέρεις ότι τα περισσότερα μωρακια στην αρχή δεν τα θέλουν τα φρούτα.οπότε δεν φταίνε οι συνδιασμόι που κανείς αλλά το ότι η μπεμπουλα δεν συνηθίσε ακόμα τις γεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

επίσης καλός συνδιασμός για το αβοκάντο αν το επιτρέπει η ηλικία και ο παιδίατρος είναι

μπανάνα αχλάδι αβοκάντο

μπανάνα μήλο αβοκάντο

μπανάνα πεπόνι αβοκάντο ή τέλος πάντων ότι έχετε από αυτά :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου δεν θέλει καθόλου τα φρούτα και εγώ προσπαθώ να δοκιμάζω νέες γεύσεις μήπως πετύχω καμμία του γούστου της. Σήμερα π.χ. είπα να δοκιμάσω να της δώσω πεπόνι. Αφού αναρωτήθηκα με τι να το συνδυάσω έβαλα τελικά μπανάνα. Φυσικά δεν έφαγε ούτε μια κουταλιά. Έτσι, σκέφτηκα να γράψουμε εδώ ότι καλύτερο σε συνδυασμό φρούτων έχετε δοκιμάσει, εφόσον τώρα το καλοκαίρι τα φρούτα είναι άφθονα.

 

πρόσθεσε και ροδάκινο στο μπανάνα πεπόνι, σε εμάς άρεσε (ναι και σε μένα που έφαγα την υπόλοιπη:mrgreen::mrgreen::mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας παλι ο μικρος τρελλαινεται για καρπουζι, μπορει να μην εχει θρεπτικες αξιες αλλα δινει μια γλυκια γευση στη φρουτοκρεμα κ την κανει πιο ζουμερη, βαζω το κλασικο τριπτυχο (μηλο, μπανανα, αχλαδι) κ μερικες φορες προσθετω ροδακινο ή πεπονι.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμάς δεν μας αρέσει καθόλου ούτε το πεπόνι ούτε το καρπούζι. η μπανάνα μας αρέσει αλλά έχουμε αλλεργία καθότι βγάζουμε σπυράκια..

και την έχω ταράξει στο μήλο-αχλάδι την μικρή

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εσείς βάζετε πολλά φρούτα, εγώ συνήθως 2 το πολύ 3. Στην αρχή έτρωγε γύρω στα 60μλ αλλά από κάποια στιγμή και μετά τίποτα. Θα δοκιμάσω κανένα συνδυασμό από αυτούς που προτίνετε. Ευχαριστώ.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Με μισό απο κάθε φρούτο δεν σας βγαίνει μεγάλη ποσότητα;;;;; ειναι και αυτό μια απορία μου, εγώ με τις ποσοτητες που σας έδωσα παραπάνω βγάζω 200-220γρ. φρουτόκρεμας, την τρώει βέβαια όλη αλλά μου φαίνεται αρκετή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί λέτε ότι το καρπούζι δεν είναι θρεπτικό;

 

Διατροφή | Καρπούζι : Ο βασιλιάς των καλοκαιρινών φρούτων

 

Το παγωμένο καρπούζι είναι λιγότερο θρεπτικό . - Μεσογειακή ...

 

 

Μου κάνουν εντύπωση οι συνδυασμοί φρούτων! Το μόνο που θυμάμαι να έχω διαβάσει είναι ότι καλύτερα να μην συνδυάζεται το πορτοκάλι με αμυλούχα φρούτα, γιατί προκαλεί δυσπεψία.

Η κόρη μου δεν έφαγε ποτέ συνδυασμούς φρούτων, μόνο φρούτα ξεχωριστά και αυτά σε κομμάτια ή ολόκληρα. Το μόνο φρούτο που έφαγε ποτέ μισό είναι το καρπούζι, γιατί μάλλον δεν χωράει παραπάνω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα αγαπημένα μας είναι :

 

- Μπανάνα - μήλο - και μισό στημμένο πορτοκάλι

- Μπανάνα - αβοκάντο - παπάγια (το κατεβάζει αμάσητο!!)

- Μπανάνα - ροδάκινο

- Μήλο ψημένο με κανέλλα (ίσως μαζί και ψημένο αχλάδι αν είναι αρκετά γλυκό. Το τρώει ζεστό και είναι σαν κομπόστα!! Έδωσα στον άντρα μου να δοκιμάσει ξεχωριστά και μου είπε ότι αν καβούρδιζα και λίγο σιμιγδάλι μέσα, θα το έτρωγε με τις κατσαρόλες...χο χο χο!!!)

Link to comment
Share on other sites

Τα αγαπημένα μας είναι :

 

- Μπανάνα - μήλο - και μισό στημμένο πορτοκάλι

- Μπανάνα - αβοκάντο - παπάγια (το κατεβάζει αμάσητο!!)

- Μπανάνα - ροδάκινο

- Μήλο ψημένο με κανέλλα (ίσως μαζί και ψημένο αχλάδι αν είναι αρκετά γλυκό. Το τρώει ζεστό και είναι σαν κομπόστα!! Έδωσα στον άντρα μου να δοκιμάσει ξεχωριστά και μου είπε ότι αν καβούρδιζα και λίγο σιμιγδάλι μέσα, θα το έτρωγε με τις κατσαρόλες...χο χο χο!!!)

 

ωραιοτατη ιδεα αυυτη με το ψητο μηλο!!θα το δοκιμασω στην εποχη του!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμάς δεν μας αρέσει καθόλου ούτε το πεπόνι ούτε το καρπούζι. η μπανάνα μας αρέσει αλλά έχουμε αλλεργία καθότι βγάζουμε σπυράκια..

και την έχω ταράξει στο μήλο-αχλάδι την μικρή

Κι εμας το ιδιο η μπανανα μας πειραζει αλλα αυριο θα πω στον γιατρο να της δωσω η ροδακινο η πεπονι.Ελπιζω πρωτον να μην την πειραξει και δευτερον να της αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Ασπα μου τελικά ξαναδοκιμάσαμε μπανάνα και όλα βαίνουν καλώς προς το παρόν...την είχε πειράξει όταν ήταν 6 μηνών..τώρα μάλλον που μεγάλωσε και ενισχύθηκε ο οργανισμός της δεν την πειράζει...ξαναδοκιμάστε και σεις αργότερα....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ασπα μου τελικά ξαναδοκιμάσαμε μπανάνα και όλα βαίνουν καλώς προς το παρόν...την είχε πειράξει όταν ήταν 6 μηνών..τώρα μάλλον που μεγάλωσε και ενισχύθηκε ο οργανισμός της δεν την πειράζει...ξαναδοκιμάστε και σεις αργότερα....

 

Ναι ο γιατρος μας ειπε σε μερικες εβδομαδες να της ξαναδωσω.Σημερα ξεκινησαμε το βερικοκο και ειμαι λιγο αγχωμενη.Για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

μπανάνα μήλο πορτοκάλι

 

μήλο αχλάδι πορτοκάλι ακτινιδιο ένα μπισκοτάκι για να μην το ξινίσει το μωράκι το ακτινίδιο

 

φραουλα μηλο

 

μπανανα βερυκοκο ροδακινο λίγο χυμό πορτοκάλι

Link to comment
Share on other sites

μεγαλης θρεπτικης αξιας ειναι και το μανγκο !

μπορει να μην μυριζει ωραια, αλλα ο συνδιασμος

γινομενο μανγκο , αχλαδι , μπανανα , μηλο αρεσε πολυ στην κορη μου !!

στον μικρο δεν εχω δωσει ακομα μανγκο

 

εγω βρε κοριτσια βαζω 5-6 διαφορετικα φρουτα τωρα που ειναι καλοκαιρι και εχουμε πολλες επιλογες !!!!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...