Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΝΩΜΕΝΕΣ, ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΕΣ


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα. Παρακαλώ αν γνωρίζει κανείς συμβολαιογράφο που να αναλαμβάνει πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου να μου στείλει τα στοιχεία , είμαι στη 24 εβδομάδα και ο χρόνος περνά πολύ γρήγορα. Θέλουμε να το κάνουμε τώρα να ξεμπερδεύουμε. Ευχαριστώ Πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
AMKA και ανευ πατρος

 

 

Πήγα σήμερα και στο πεδίο όνομα πατρός έπρεπε να μπει οπωσδήποτε κάτι γιατί αυτός που έφτιαξε το πρόγραμμα δεν προέβλεψε για τις δικές μας τις περιπτώσεις.

Έβαλαν αναγκαστικά "άνευ" γιατί μου είπαν ότι αυτό λέει η εγκύκλιος.

 

Το ανευ και το αγνωστου πειτε τους εχουν καταργηθει εδω και χρονια και απαγορευεται να αναφερονται σε οποιοδηποτε δημοσιο εγγραφο.

Δεν ξερουν τι θα πει νομοθεσια;;;;; Πηγαινετε στον Εισαγγελεα κατευθειαν αν επιμεινουν. Αυτο εχει γινει ειδικα για την διασφαλιση των δικαιωματων των παιδιων.

 

ψάχνω επειγόντως να βρω το σχετικό νόμο στον οποίο να λέει ότι έχει καταργηθεί το άνευ και το αγνώστου αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό. Στο ν. 1329 φεκ 25/Α/18/02/83 που είναι άρθρα σε αντικατάσταση του Α.Κ. δεν γράφει κάτι σχετικά με αυτό. Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει? Εκτός από τα ΚΕΠ και στο ΙΚΑ για να βγάλει κάποιο παιδί αριθμό μητρώου θα πρέπει να γράφεται υποχρεωτικά το άνευ ή αγνώστου. Το σύστημα δεν παίρνει την παύλα-

Ευχαριστώ.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Η μεταρρύθμιση του Οικογενειακού Δικαίου που έγινε με τον ν.1329?1983 φέρνει αναμφισβήτητα τη σφραγίδα της ριζοσπαστικότητας. Η μεταρρύθμιση που αναφέρεται στη νομική θέση των παιδιών που γεννιούνται σε ελεύθερη συμβίωση και που, δυστυχώς, τα ονομάζουμε "εξώγαμα", είναι αλήθεια επαναστατική. Η βαθειά τομή που πραγματοποιήθηκε σ' αυτόν τον τομέα καταλήγει ουσιαστικά στην πλήρη εξομοίωση των παιδιών που γεννιούνται χωρίς γάμο των γονέων τους με τα παιδιά που γεννιούνται σε γάμο.

Η αλλαγή αυτή χρειάστηκε ομολογουμένως αρκετή τόλμη. Το φαινόμενο των "εξώγαμων" παιδιών αποτέλεσε ανέκαθεν -και δυστυχώς αποτελεί ακόμη και σήμερα- "κοινωνική ανωμαλία". Παρά την ύπαρξη αυτής της καινοτόμου όσο και ριζοσπαστικής ρύθμισης και παρά την άμβλυνση των προκαταλήψεων, η κοινωνική αποδοκιμασία των "εξώγαμων" παιδιών εξακολουθεί να έχει βαθιά τις ρίζες της στις αντιλήψεις για την κοινωνική σημασία του γάμου και της "νόμιμης οικογένειας".

Είναι προφανές ότι, αυτή η τολμηρή μεταρρύθμιση στη νομική θέση των παιδιών που γεννιούνται χωρίς γάμο, έμμεσα προσθέτει στην παραδοσιακή οικογένεια- πυρήνα που δημιουργείται με το γάμο, και την οικογένεια που δημιουργείται από την ελεύθερη συμβίωση δύο ανθρώπων. Βέβαια, η ελεύθερη συμβίωση των ανθρώπων έχει τη δική της αυτόνομη αιτιολογία και δεν έχει ως αιτία τη νομική εξίσωση των παιδιών που γεννιούνται σε γάμο. Αυτή η εξομοίωση είναι συνέπεια των σχέσεων αυτών. Μια συνέπεια, μάλιστα, που επιβάλλεται από το ίδιο το Σύνταγμα, αλλά και από κείμενα του διεθνούς δικαίου.

Το Σύνταγμα πουθενά δεν κάνει διάκριση μεταξύ "γνήσιων" και "εξώγαμων" παιδιών, όπως ήταν η ορολογία μέχρι τη μεταρρύθμιση του 1983. Επίσης, προβλέπει ρητά την υποχρέωση της Πολιτείας για προστασία της αξίας του ανθρώπου, επιταγή που απαγορεύει μειωτικούς ορισμούς και στίγματα σε βάρος των ανθρώπων.

Εξάλλου αυτή η ρύθμιση περνά μέσα από τη συνταγματική αρχή της ισότητας, της ίσης μεταχείρισης των "εξώγαμων" γονέων και κυρίως της "άγαμης μητέρας", αλλά και της ισότητας των φύλων. Ομως, όλο αυτό το υπόβαθρο, όλη αυτή η τολμηρή σκέψη, στην πράξη αγνοείται πολλές φορές προκλητικά και η καθημερινότητα γράφει τη δική της ιστορία. Βέβαια, άγνοια των νόμων δεν συγχωρείται. Αλλά η κοινωνία έχει δικούς της κανόνες και δικά της μυστικά, καλά φυλαγμένα, για τις αντιδράσεις της. Η Πολιτεία, όμως, έχει χρέος να υπερασπιστεί τους νόμους που θεσπίζει και να επιβάλει την εφαρμογή τους.

 

Μαρία-Νίκη Κουτσιλαίου

Γενική Γραμματέας Ισότητας

το 2007 είχα βρεί μια εγκύκλειο της εφορίας οπου εγραφε οτι εκει (με την σφραγίδα δλδ του κρατους ) επιτρεπεται η αναγραφη του ΑΠ (αγνωστου πατρος) ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΡΧΙΚΑ σε περίπτωση επίδοσης αφμ σε ανήλικο τεκνό που θελει να βγαλει ΑΦΜ και μονο ...

σε όλες τις αλλες περιπτωσεις η αναγραφή παυλας πχ ειναι διοτι εχει υπαρξει αδυναμία του υπουργείου εσωτερικώνα να αναβαθμίσει τα λογισμικά των σημόσιων υπηρεσίων που ζητούν αναγκαστικά την αναγραφη κατι ..καπου ...

πολύ συντομα που θα έχω την απαντηση του συνηγόρου υτου παιδιου για το θέμα ξαναμιλάμε και πιο επίσημα !

αυτο που προτείνω απο εδω και στο εξής (και το επιρα αποφαση να το κανω κι εγω γιατι ,μεχρι πριν εκανα φασαρία και τοςυ εβαζα να μιλάνε με Δοιηκήσεις κλπ κλπ) ειναι να φευγεται ....δλδ ειστε στο ικα και θελετε να βγαλετε ΑΜΚΑ και σας λενε κατι πρπει να γραψω δνε γίνεται ....να φευγεται ....

ελατε εδω γραψτε το τι συναιβει και θα το κινηγήσουμε μαζι !

(το κινηγάω απο τωρα γιατι τωρα το παιδι μου δεν παιρνει χαμπάρι αλλα το θεμα γιατι αυριο μεθαυριο θα δει κατι τετοιο ή θα του ζητηθει και τετοιο ... και δνε επιθυμώ να το φερω σε δθσκολη θεση επειδη το κρατος αδυνατει ....)

καλό θα είναι να καταγραψουμε πχ σε ποιες υπηρεσίες εχεισ υμβει αυτο ....

εμενα αρχικά ειχε συμβει και στον δημο μου οπου ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΑ να κανουν αναβάθμηση του λογισμικού αρνούμε να παραλάβω ενα πιστοποιητικό με τελίτσες....!

συμβαιενι στο ικα με το ΑΜΚΑ ...και στο Τζανειο νοσοκομείο (στην αποδειξη πληρωμής )

αλλου ????

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

 

Αθήνα 13/10/2005

Αρ. ΠΡωτ: ΔΙΑΔΠ/Α/20025

 

θέμα: Εξυπηρέτηση πολιτών που γεννήθηκαν εκτός γάμου των γονέων τους"

.....και στο πλαίσιο σεβασμού των ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων των πολιτών, θεσμοθετήθηκαν οι διατάξεις του άρθ. 16 του Ν. 3387/05 οι οποίες προστατεύουν τους πολίτες που γεννήθηκαν εκτος γάμου των γονέων τους.

Συγκεκριμένα με την εν λόγω διάταξη ορίζεται ότι οι πολίτες οι οποίοι έχουν γεννηθεί χωρίς γάμο των γονέων τους δεν είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν προς τις δημόσιες υπηρεσίες στοιχεία του πατέρα ή της μητέρας εφόσον αυτά δεν αναγράφονται ήδη στο δελτίο της αστυνομικής τους ταυτότητας ή σε πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί από οργανισμό τοπικής αυτοδιοίκησης.

ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ

1. Η συγκεκριμένη διάταξη εφαρμόζεται σε:

Α. όλες τις δημόσιες υπηρεσίες

Β. Τα νομικά πρόσωπα Δημοσίου δικαίου

Γ. Τα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου

Δ. όλα τα πιστωτικά ιδρύματα (τράπεζες)

Ε. τις δημόσιες επιχειρήσεις

ΣΤ. στους οργανισμούς κοινής ωφέλειας

2. Αφορά τους πολίτες οι οποίοι

 

  • έχουν γεννηθεί εκτός γάμου των γονέων και των οποίων
  • τα στοιχεία του πατέρα ή της μητέρας τους δεν αναγράφονται στο δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή σε πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί από ΟΤΑ στον οποίο υπάγοντα (πιστοποιητικά γεννησης, οικογενειακής κατάστασης κτλ)

3. Εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση που ο πολίτης έρχεται σε επαφή με τις υπηρεσίες οι οποίες αναφέρονται παραπάνω, προκειμένου να διεκπεραιώσουν οποιαδήποτε υπόθεση του ή συναλλάσονται μαζί του με οποιονδήποτε τρόπο και απαιτείται η παροχή στοιχείων της ταυτότητας του, όπως για παράδειγμα υποβολή αιτήσεων, υπέυθυνων δηλώσεων κλπ.

4. Ορίζει ρητά ότι η μη παροχή των στοιχείων του πατέρα ή της μητέρας όπως ορίζεται παραπάνω

 

  • δεν επιφέρει ακύρωση της διοικητικής πράξης και
  • δεν αποτελεί κώλυμα για την εξέταση οποιουδήποτε αιτήματος του πολίτη η κατ' επέκταση λόγο απόρριψης του αιτήματος του

Τούτο ισχύει ακόμη και όταν η αναγραφή των στοιχείων αυτών προβλέπεται από τις οικείες διατάξεις ως στοιχείο της αίτησης

 

Κατόπιν των ανωτέρω παρακαλούνται:

...... όλες οι υπηρεσίες να εφαρμόσουν πιστά την παραπάνω αναφερόμενη διάταξη.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟς

Απόστολος Ανδρεουλάκος

 

 

Πουθενά πά΄λι δε λέει ότι απαγορεύεται η χρήση 'ανευ και αγνώστου.

 

Αν μπορεις να βρεις αυτήν την εγκύκλιο που λες της εφορίας και μου πεις όλους τους αριθμούς που γραφει επάνω σίγουρα κάτι θα κάνω.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

ΑΣΕΠ: Ανανέωση παραρτημάτων συμβάσεων με νέο ορισμό μονογονεικής οικογένειας

 

15/04/2010

 

 

Με την παρ. 6 του άρθρου 29 του Ν. 3838/2010 (ΦΕΚ 49/Α/24.3.2010) προσδιορίζεται επακριβώς η ιδιότητα του γονέα και του τέκνου μονογονεϊκής οικογένειας, η οποία αποτελεί βαθμολογούμενο κριτήριο στις διαδικασίες σύναψης συμβάσεων εργασίας ορισμένου χρόνου (ΣΟΧ) και συμβάσεων μίσθωσης έργου (ΣΜΕ), ως εξής:

«i. Γονέας μονογονεϊκής οικογένειας νοείται ο γονέας εκείνος ο οποίος, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης πρόσληψης, ασκεί εν τοις πράγμασι και κατʼ αποκλειστικότητα ή μετά από σχετική ανάθεση τη γονική μέριμνα ενός ή περισσότερων ανήλικων τέκνων. Το δικαίωμα αυτό ασκείται από τον γονέα και μετά την ενηλικίωση των τέκνων και μέχρι τη συμπλήρωση του 25ου έτους της ηλικίας τους.

ii. Τέκνα μονογονεϊκής οικογένειας είναι εκείνα τα οποία μέχρι την ενηλικίωσή τους είχαν τον ένα μόνο γονέα τους. Στην περίπτωση αυτή υπάγονται και τα τέκνα τα οποία στερήθηκαν και τους δύο γονείς πριν την ενηλικίωσή τους. Το δικαίωμα αυτό ασκείται από το τέκνο μέχρι και τη συμπλήρωση του 30ού έτους της ηλικίας του.»

Ενόψει της ανωτέρω ρύθμισης το ΑΣΕΠ προχώρησε στην ανανέωση των παραρτημάτων που χρησιμοποιούνται από φορείς και υποψηφίους κατά τις διαδικασίες ΣΟΧ και ΣΜΕ και βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα του. Στα σχετικά σημεία των ανανεωμένων παραρτημάτων έχει ενσωματωθεί ο νομοθετικά κατοχυρωμένος ορισμός και έχουν προσαρμοστεί αναλόγως τα δικαιολογητικά που απαιτούνται ανά περίπτωση για την απόδειξη της ιδιότητας του γονέα ή του τέκνου μονογονεϊκής οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μόλις ανακάλυψα το forum αυτό και είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενη. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι ανύπαντρη μητέρα και φέτος διορίστηκα σαν εκπαιδευτικός. Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιος νόμος που να εντάσσει τις ανύπαντρες μητέρες σε ειδική κατηγορία που να δικαιούνται μετάθεση? Εχω διοριστεί μακρια από το σπίτι μου και εκτός από τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζω καθώς πρέπει να συντηρώ 2 σπίτια μόνη, δεν έχω κανέναν κοντά μου να κρατά το παιδί. Δεν πιστεύω βέβαια πως θα υπάρχει κάτι γιατί ως τώρα κάθε άλλο παρά βοήθεια έλαβα από το κράτος! Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην παρέα

 

αυτό μόνο βρήκα σε μια σύντομή αναζήτηση :

 

 

http://www.isotita.gr/var/uploads/pubs/monogoneikh_entypo_050208.pdf'>http://www.isotita.gr/var/uploads/pubs/monogoneikh_entypo_050208.pdf

• Οι πολύτεκνοι εκπαιδευτικοί, συμπεριλαμβανομένων των μονογονέων με τρία παιδιά που έχουν τη γονική μέριμνα, την επιμέλεια και είναι οι μόνοι

υπόχρεοι σε διατροφή αυτών (Ν. 3454/06, άρθρο 6, παρ. 2), διορίζο-

νται σε θέσεις εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ πρωτοβάθμιας και δευ-

τεροβάθμιας εκπαίδευσης ανεξάρτητα από τη συμμετοχή τους σε διαγωνι-

σμό του ΑΣΕΠ (Ν. 3255/04, άρθρο 6, παρ. 3, ΦΕΚ Αʼ 13. εντάσσονται

στις ειδικές κατηγορίες και μετατίθενται στην περιοχή μετάθεσης της πρώτης προτίμησής τους (Π.Δ. 50/1996 άρθρο 13, παρ. 1β, ΦΕΚ Αʼ 45).

• Όσον αφορά στις μεταθέσεις εκπαιδευτικών, οι μονογονείς (με επιμέ-

λεια άγαμων, ανηλίκων ή σπουδαζόντων παιδιών) λαμβάνουν τα μόρια του

γάμου (Π.Δ. 39/1998 άρθρο 1, παρ. 1, ΦΕΚ Αʼ 43, όπως διορθώθηκε και

ισχύει, ΦΕΚ Αʼ 262/1998

ατο βρήκα ...αλλα μπορέις να απευθύνεις το ερωτημα σου εστω και τηλεφωνικά στην Γενική Γραματεία ισότητα των δύο φύλων .

http://www.isotita.gr/

αν έχεις κατι νεότερο κάνε ενα κόπο να το δημοσιεύσεις εδω σε περίπτωση που θα φανέι χρήσιμο και σε κάποια αλλη μανούλα ...!

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΠ

 

Πήγα κανονικά να βγάλω στο παιδί και στο όνομα πατρός επειδή έπρεπε να γραφτεί κάτι, έγραψε την λέξη άντρας. και αυτή είπε ότι δε μπορούσε να γράψει άνευ ή αγνώστου. μια χαρά υπάλληλος.

 

 

Ταχυδρομικό ταμιευτήριο

 

Εδώ έγινε χαμός. Η υπάλληλος του παραρτήματος δε μπορούσε να ανοίξει λογαριασμό γιατί δεν υπήρχε πατέρας. Της δείχνω το έγγραφο απο το Υπουργείο Εσωτερικών, τηλεφωνεί στο Δ/ντη του Υποκαταστήματος της και μου λέει στο τέλος ότι δε μπορεί να το κάνει. Με το ζόρι κρατήθηκα να μη της κάνω καταγγελία μια που ήταν και Μ.Πέμπτη. Επιστρέφω σπίτι και τηλεφωνό και εγώ στο Δ/ντη. Του εξηγώ, του λέω για το έγγραφο το οποίο του το είχε διαβάσει η υπάλληλος, και μου λέει ότι θα το ψάξει και θα μου τηλεφωνήσει. Μετά από 10 λεπτά μου τηλεφωνεί και μου λέει οτι μίλησε με τη νομική τους υπηρεσία και η υπάλληλος δεν ήξερε, και να πάω από εκεί να μου ανοίξει λογαριασμό και να κεράσει και καφέ. Έτριξα όμως γερά τα δόντια. Και ο Άγιος φοβέρα θέλει τελικά.

 

Τη λέξη άντρας στο όνομα πατρός μου το είχαν πει και απο το ληξιαρχείο.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια,

 

είμαι νέο μέλος και επειδή η ενότητα είναι λίγο παλαιότερη δεν ξέρω αν θα διαβαστεί ποτέ.

 

Για να συστηθώ, σε λίγες μέρες γεννάω, μόνη, τα γνωστά αλλά λίγο πιο περίεργα τα δικά μου. Πάντα η ζωή με βάζει σε ξεχωριστή κατηγορία.

 

Σχετικά με το σύλλογο του αγέννητου παιδιού η δική μου εμπειρία ήταν η εξής (κυοφορούσα γαρ δηλ. πριν γεννήσω επειδή το επισημαίνετε αλλά δεν το ήξερα). Η βοήθεια που λένε για εθελοντές/χορηγούς που σε βοηθάνε, σου δίνουν καρότσια, κούνιες κ.λπ. και φιλοξενία σε ξενώνες είναι μούφα. Γειώθηκα από το πρώτο τηλ και πήρα μόνο πληροφορίες για την αναγνώριση οι οποίες στην περίπτωσή μου δεν μπορούν να αποτελέσουν θέμα δικαστικής διένεξης που το ήξερα εκ των προτέρων. Πήρα μόνο συμβουλές για την ψυχολογία των αντρών και πως αφου δουν το παιδί συγκινούνται και συνεπώς να περιμένω την αναγνώριση σαν ώριμο φρούτο. Από αυτούς δεν είχα κάτι άλλο, απλά απογοητεύτηκα και δεν συνιστώ να ασχοληθεί κανείς με τον φορέα αυτό.

Μιας και μπήκα, επειδή όπως έγραψα γεννάω όπου να'ναι, μπορεί κάποια φίλη να με καθοδηγήσει τι πρέπει να κάνω από την ώρα που θα μπω στο μαιευτήριο μέχρι την απόδοση πατρο-ονόματος (ισχύει και για επίθετο; δεν έχω καταλάβει) στη Νομαρχία; Επίσης ξέρετε επειδή το παιδί θα είναι τελείως ανασφάλιστο για υγεία, τι θα μπορούσα να κάνω. Σκέφτηκα την Πρόνοια αλλά δεν ξέρω πιο είναι το ελάχιστο εισόδημα που ζητάνε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια

στο μευατερηριο θα παρει το ονομα σου

δεν χρειάζονται εξτρα χαρτια

μετα θα γινει η επίδοση πατρονήμου (αν το θες) θα σε καθοδηγήσουμε (στην νομαρχία θα πας)

που μενεις αν επιτρεπεται αθήνα ?

ρε παιδί μου μη πας μόνη κι εσυ το μαιευτήριο

...να χεις απο κοντα φίλους συγγενείς κλπ

για τον συλλογο του αγένητου δεν θελω να επεκταθω !

στην προνοια θα σου λεγα παρε ενα τηλ απο τωρα ή να πας απο εκει γιατι μετα με το παιδι ειναι δύσκολα τα πραγματα ...! (να μαζεύεις δικαιολογιτικά ίστορίες κλπ και με βρεφος στην ακαλια!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

γέννα με το καλό...

και όλα θα γίνουν....

 

ακόμα και εσύ μπορεί να έχεις αλλάξει γνώμη για διάφορα...

 

φαντάζομαι δεν είσαι εντελώς μόνη, ο πατέρας του παιδιού δεν υπάρχει... οκ πάμε παρακάτω..

συγγενείς ?

μαμά σου ?

 

όσο για το ξεχωριστή κατηγορία...

άσε γιατί η καθεμιά θα έφτιαχνε κατηγορία απο μονη της ...

μη νομίζεις..

και εγώ έτσι νόμιζα και έχω γνωρίσει και ακούσει τα απίστευτα !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ

 

εν τάχει σας λέω, δεν πάιζουν συγγενείς παρά μόνο κάτι μακρυνοί και επικίνδυνοι. Ο πατέρας του παιδιού υπάρχει αλλά θέλει να μην υπάρχει. Στο νοσοκομέιο θα πάω με ΕΚΑΒ ή ταξί αν είναι με ραντεβού. Αθήνα μένω. Στην πρόνοια μου είπαν τα χαρτιά (βεβαίωση από ΙΚΑ και ΟΠΑΔ ότι δεν μπορώ να ασφαλίσω κλάδο υγείας το παιδί) συν εκκαθαριστικό. Αυτό το φοβάμαι γιατι νομίζω υπάρχει όριο. Ευχαριστώ για την καθοδήγηση γιατί τα χω παίξει με τη γραφειοκρατία από τα γραφόμενά σας. Θα ήθελα να μάθω την ιστορία σας και την ειδική κατηγορία σας.

Σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Στην πρόνοια μπορείς να τα κάνεις τα χαρτιά σου και μέσω ΚΕΠ. Υπάρχει όριο στην πρόνοια και αν θυμάμαι καλά είναι 7000?. ΟΠΑΔ γιατί σου ζητήσαν? Εσύ που είσαι ασφαλισμένη? Όπου είσαι εσύ θα μπει και το παιδί.

" θέλει να μην υπάρχει".. πολύ καλό.. πες του να έρθει να κάνει παρέα με τον δικό μου χε χε...

στο νοσοκομείο μην πας μόνη σου.. πάρε μια φίλη μαζί, τη γειτόνισσα.. όλοι έρχονται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Λοιπόν, τεχνικά είμαι ανασφάλιστη οπότε το παιδί μπορεί μόνο να πάρει ιδιωτική ασφάλεια ή πρόνοιας αν το δικαιούται. Απ' οτι βλεπω με όριο 7000 αυτό είναι αδύνατον γιατί το ξεπερνάω. Μια αναγνώριση είναι ότι πρέπει:shock:

Τώρα από φίλες, όλες κωλύονται για λόγους μητρότητας οι περισσότερες ή λόγω απόστασης από Αθήνα. Μου μένει ο πατέρας του παιδιού. Θα του κάνω πρόταση και θα σας πω. Είπαμε, ειδική κατηγορία είμαστε, όχι αστεία.:cry:

Μήπως ξέρετε τι πρέπει να έχω στη βαλίτσα για το μαιευτήριο για το μωρό;

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

θα σε πάω εγω ρε στο νοσοκομείο (αν είναι προγραμματισμένη - πρεπει να δω που θα αφήσω το δικό μου για αυτο στο λέω )

μη βιαστείς για αναγνωρίσεις ακόμα !

το νου σου !

Link to comment
Share on other sites

στο νοσοκομειο να έχεις :

5-6 εσώρουχα

2-3 νυχτικά (όχι μπιτζαμες)

σερβιετες

οδοντόκρεμα οδοντόβουρτσα

λεφτα καρτες κλπ ...

κινητο φορτηστή φωτογραφική

για το μωρο σχεδόν όλα παρεχονται αλλα παρε μαζι ενα φορμακι , ενα φανελακι , πεντε πανες για νεογνά

μια πικέ κουβερτουλα ενα σεντονακι βαμαβκερό ενα σκουφακι (πικέ η βαμβακερό)

με αυτά πήγα εγω ....

Link to comment
Share on other sites

μα έιναι εκνευριστικό και γελοίο ...το αρχειο με τις παροχές το εχω απο το '08 ....και αν το παρατηρήσει κανεις δλδ ....

(*&Τ&%ΗΞΓΦ*Ο+&%^$%^#*^%^$ μας δουλεύουνε κόρες τελος

μονο η Γατούλα έχει ελπίδες χαχαχαχα ελα ενα εμεινε ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...