Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΝΩΜΕΝΕΣ, ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης στο χαρτί του μαιευτηρίου .... δεν λένε εκτός γάμου αλλά εξώγαμο....μια ερωτησουλα....; στο μαιευτήριο όταην πήγα στο ληξιαρχείο που έχει μέσα, για να δηλώσω το παιδί με ρώτησαν αν ο πατέρας είναι παντρεμένος (συγκεκριμένα εάν έχει πάρει διαζύγιο????).... μου έκανε έκλπηξη και είπα πως όχι....καμία σχέση ο μπαμπας είναι ξένος. Από το τμήμα δημοσίων σχέσεων που παραπονέθηκα για αυτό το ερώτημα...μου ισχυρίστηκάν ότι αυτό το ζητάει το ληξιαρχείο αθηνών???? έτυχε σε κάποια άλλη αυτή η απαράδεκτη ερώτηση. Επίσης μου ζήτησαν συγνώμη γιατί μου το θέσαν άκομψα αλλά εμένα μου φάνηκε ότι μάλλον από περιέργεια ρώτησαν οι κυρίες που εργάζονταν εκεί (εάν αυτό είναι τότε είναι απαράδεκτες, τι τις νοιάζει αυτές;;;)

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες κατίνες οι εν λόγω "κυρίες"!!!

Εννοείται ότι είναι τελείως άσχετη η οικογενειακή κατάσταση του πατέρα και ούτε το ρωτάνε στο ληξιαρχείο...

Μόνο η οικογενειακή κατάσταση της μητέρας έχει σημασία γιατί αν είναι παντρεμένη το παιδί θα δηλωθεί στο όνομα του συζύγου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερΑ κοριτσια....μηπωσ ξερετε το εξησ????εχω ενα φιλο ο οποιοσ θελει να αλλαξει ονομα.κ να παρει το επωνυμο τησ μητερασ του..ο πατερασ του τον εχει εγκαταλειψει...απο μωρο..εχετε ακουσει αν γινετε αυτο κ πωσ?ασ μου πει οποια γνωριζει κατι..........ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλά το κατάλαβα ότι δεν είχε σχέση με το ληξιαρχείο, λοιπόν τελικά υπάρχει μεγάλη κατινιά..! Έπρεπε όμως να μιλήσω εκείνη την στιγμή. Τι κάνω που δεν είμαι ετοιμόλογη σκοπεύω όμως να γίνω γιατί δεν μπορεί η κάθε μια να λέει τα δικά της.

 

Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερΑ κοριτσια....μηπωσ ξερετε το εξησ????εχω ενα φιλο ο οποιοσ θελει να αλλαξει ονομα.κ να παρει το επωνυμο τησ μητερασ του..ο πατερασ του τον εχει εγκαταλειψει...απο μωρο..εχετε ακουσει αν γινετε αυτο κ πωσ?ασ μου πει οποια γνωριζει κατι..........ευχαριστω..

Νομίζω ότι αιτείται στο πρωτοδικείο αλλάγή επωνύμου και μετά με την απόφαση πηγαίνει στο ληξιαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ΔΕΝ με ρωτησαν για την οικογενειακη κατασταση του πατερα.Γεννησα στις 25/9 στο Μητερα και οταν δηλωσα τη μικρη απλα υπεγραψα μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειμαι ή ημουν παντρεμενη.Εμενα ο γελοιος μου ζητησε τεστ πατροτητας για να προστατευτει το παιδι και εγω σε περιπτωση που καποιος κανει προσβολη.Παρεπιπτοντως η μικρη ειναι ιδια ο πατερας της...Πως δεν του ειπαν να κοιταχτει σε οφθαλμιατρο αντι να ζηταει τεστ!!! Μετα τις γιορτες θα κανουμε την αναγνωριση και θα ορισουμε την διατροφη.Ξερει καποισ κοπελα πως υπολογιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ΔΕΝ με ρωτησαν για την οικογενειακη κατασταση του πατερα.Γεννησα στις 25/9 στο Μητερα και οταν δηλωσα τη μικρη απλα υπεγραψα μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειμαι ή ημουν παντρεμενη.Εμενα ο γελοιος μου ζητησε τεστ πατροτητας για να προστατευτει το παιδι και εγω σε περιπτωση που καποιος κανει προσβολη.Παρεπιπτοντως η μικρη ειναι ιδια ο πατερας της...Πως δεν του ειπαν να κοιταχτει σε οφθαλμιατρο αντι να ζηταει τεστ!!! Μετα τις γιορτες θα κανουμε την αναγνωριση και θα ορισουμε την διατροφη.Ξερει καποισ κοπελα πως υπολογιζεται?

Αν κάνετε ιδωτικό συμφωνητικό θα πρέπει να συμφωνήσετε μεταξύ σας.

Θα σου πω το εξής. Ο πατέρας της κόρης μου έχει μισθό 4,500€ και δίνει 300€.

Στα δικαστήρια δεν νομίζω ότι θα σου βγεί κάτι παραπάνω από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ΔΕΝ με ρωτησαν για την οικογενειακη κατασταση του πατερα.Γεννησα στις 25/9 στο Μητερα και οταν δηλωσα τη μικρη απλα υπεγραψα μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειμαι ή ημουν παντρεμενη.Εμενα ο γελοιος μου ζητησε τεστ πατροτητας για να προστατευτει το παιδι και εγω σε περιπτωση που καποιος κανει προσβολη.Παρεπιπτοντως η μικρη ειναι ιδια ο πατερας της...Πως δεν του ειπαν να κοιταχτει σε οφθαλμιατρο αντι να ζηταει τεστ!!! Μετα τις γιορτες θα κανουμε την αναγνωριση και θα ορισουμε την διατροφη.Ξερει καποισ κοπελα πως υπολογιζεται?

 

Γενικά η διατροφή είναι 150 - 200€ για έναν άνθρωπο που βγάζει ένα κανονικό μισθό πχ 800-1000€, το θέμα είναι αν θα τα δίνει...???

 

Κοίτα αυτό με το τεστ πατρότητας όλες το ζούμε... και εμένα ζήτησε τεστ πατρότητας ενώ αυτός επιδιώξε την εγκυμοσύνη. Άσχετα από το αν του μοιάζει η όχι (που του μοιάζει). Απλά πιστεύω τελικά ότι καλό είναι να γίνεται και πριν την αναγνώριση (εμένα την έχει ήδη αναγνωρίσει αλλά μετά ζήτησε και τεστ). Ένας άνδρας πιστέυω ότι κρίνει από τον ευατό του τελικά, όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειπαμε να κανουμε συμφωνητικο οποτε μεχρις ωρας γλυτωνουμε τα δικαστηρια.Αυτος που υπολογισε 300 απο 4500 πως στο καλο το εβγαλε ? Δηλαδη ζησε εσυ κυριε με την ανεση σου και ασε εμενα να πλωρωνω γυναικα να το κραταει για να δουλευω, φαγητο, πανες, ρουχα, παιδιατρο, ενοικιο, διακοπες και ο,τι αλλο...Να'χω παρει τα χαπια μου στο συμβολαιογραφο μονο γιατι θα του δωσω το συμφωνητικο να το φαει...και εμεις προσπαθουσαμε και πηγαιναμε μαζι στο γυναικολογο...τρομαρα μας...

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε να κανουμε συμφωνητικο οποτε μεχρις ωρας γλυτωνουμε τα δικαστηρια.Αυτος που υπολογισε 300 απο 4500 πως στο καλο το εβγαλε ? Δηλαδη ζησε εσυ κυριε με την ανεση σου και ασε εμενα να πλωρωνω γυναικα να το κραταει για να δουλευω, φαγητο, πανες, ρουχα, παιδιατρο, ενοικιο, διακοπες και ο,τι αλλο...Να'χω παρει τα χαπια μου στο συμβολαιογραφο μονο γιατι θα του δωσω το συμφωνητικο να το φαει...και εμεις προσπαθουσαμε και πηγαιναμε μαζι στο γυναικολογο...τρομαρα μας...

 

 

 

300 ευρώ είναι οκ....συγνώμη δεν θέλω να σε πληγώσω..! άλλο θέμα αν ο μπαμπάς παίρνει 4500. Κανονικά είναι 150 -200 αυτός έβαλε και 100 παραπάνω, απλά νομίζω ότι δεν υπολόγισε εσένα...! δυστυχώς και η μαμά που μεγαλώνει το παιδί, έχει ανάγκες αλλά ο νόμος δεν το υπολογίζει αυτό. Με το παιδάκι έχει επαφή;

Link to comment
Share on other sites

Την εχει δει 4 φορες και της εχει φερει μεχρι τωρα μια κουδουνιστρα.Για την ωρα εχει παει διακοπες για σκι και μου ειπε χαλαρα "Κοριτσια θα σας δω του χρονου!!!" Καλο ε ?

Link to comment
Share on other sites

Την εχει δει 4 φορες και της εχει φερει μεχρι τωρα μια κουδουνιστρα.Για την ωρα εχει παει διακοπες για σκι και μου ειπε χαλαρα "Κοριτσια θα σας δω του χρονου!!!" Καλο ε ?

 

χα χα χα κουδουνίστρα...δηλαδή....! χαρούμενη ή τελείως εξαντλημένη. Αν μου επιτρέπεις και αν δεν γίνομαι τελείως κουτσομπόλα θα ήθελα πολύ να μάθω την ιστορία σου. Το ξέρω τι να κάνουμε, αλλά με τρώει η περιέργεια....σκι, 4500 χιλίαδες .....θέλω να μάθω, ναι το παραδέχομαι είμαι ελεηνά περίεργη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, επειδή από το thread είναι περισσότερο για νομικές, κ.λ.π ερωτήσεις, δεν πάμε στα άλλο "Ανύπαντρες μητέρες υπάρχουν εδώ να τα πούμε?"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2) Σύλλογοι

 

"Σύλλογος Ανύπαντρης Μητέρας Ανθέων 19 Άγιοι Ανάργυροι τηλ 2102315142

ο συλλογος ανυπαντρων μητερων ειναι ανενεργος, η γυναικα ειχε πει .... εγω τα παρατησα κουραστηκα....ας τον συνεχησει καποια αλλη...για αυτο δεν απανταει κανεις , σαν θεσμος υπαρχει αλλα ειναι ανεργος στην παρουσα ο συλλογος"

 

 

Ο Σύλλογος ανύπαντρης μητέρας είναι ανενεργός...

Δε μπορούμε να τον επαναλειτουργήσουμε ή να ξεκινήσουμε καινούριο όσες ανύπαντρες μητέρες είμαστε εδώ;

Απαντήστε εδώ ή pm όσες ενδιαφέρεστε!

Link to comment
Share on other sites

:cool:Κοριτσια καλημερα.Εχω πολλες ερωτησεις.Κυριαρχη ερωτηση ειναι αν ο πατερας της μικρης μου που στην περιοδο της εγκυμοσυνης δεν ρωτησε αν προχωραει η εγκυμοσυνη,δεν σηκωνε τηλεφωνα,δεν απαντουσε σε μηνυματα,ακομα και οταν πηγα να γεννησω και του εστειλα μηνυμα δεν απαντησε, δεν ενδιαφερθηκε ποτε τελοσπαντων για το παιδι,αν μπορει να το διεκδικησει καποια στιγμη και κατα ποσο εγω μπορω ν'αποφυγω αγωγες,δικαστηρια κ.τ.λ.Θελω να ξερω αν υπαρχει κατι που μπορω να παρω απ'τα δικαστηρια η αλλου που να το τριψω στην μουρη του αν ποτε εμφανιστει με αξιωσεις στο ποιδι μου.Α,Χρονια πολλα σε ολες και χαιρομαι που βρηκα το φορουμ και εσας.
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο Σύλλογος ανύπαντρης μητέρας είναι ανενεργός...

Δε μπορούμε να τον επαναλειτουργήσουμε ή να ξεκινήσουμε καινούριο όσες ανύπαντρες μητέρες είμαστε εδώ;

Απαντήστε εδώ ή pm όσες ενδιαφέρεστε!

έχω ανοίξει μια δημόσια συζητηση (στις 23/12/2009)με θεμα συναντηση μεταξύ μας....

εδω :

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1431053#post1431053

post count 207 και κάτω ...

ενας λόγος της συνάντησης έιναι κάποιες σκέψεις που έχω

και κάποιες κινήσεις που επίσης εχω κανει ....

και που θα ήθελα να της μοιραστω μαζί σας ...

αλλα και για να γνωριστούμε ...ε

ενημερωτηκα θα σας πω οτι ενα τετοιο ενχήρημα απο γυναικες σαν κι εμας

δεν είναι και τοσο εύκολο , απο την θεωρεία στην πράξη θελει

ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ και χρόνο που αντικειμενικά εμεις δεν τον έχουμε !!!

τελος παντων δηλώστε όσες πειθυμείτε το ενδιαφερον σας εκει και

συντομα (μεσα στο επόμενο μηνα δημηνο )

ευελεπιστω σε μια τετοια συναντηση

 

:cool:Κοριτσια καλημερα.Εχω πολλες ερωτησεις.Κυριαρχη ερωτηση ειναι αν ο πατερας της μικρης μου που στην περιοδο της εγκυμοσυνης δεν ρωτησε αν προχωραει η εγκυμοσυνη,δεν σηκωνε τηλεφωνα,δεν απαντουσε σε μηνυματα,ακομα και οταν πηγα να γεννησω και του εστειλα μηνυμα δεν απαντησε, δεν ενδιαφερθηκε ποτε τελοσπαντων για το παιδι,αν μπορει να το διεκδικησει καποια στιγμη και κατα ποσο εγω μπορω ν'αποφυγω αγωγες,δικαστηρια κ.τ.λ.Θελω να ξερω αν υπαρχει κατι που μπορω να παρω απ'τα δικαστηρια η αλλου που να το τριψω στην μουρη του αν ποτε εμφανιστει με αξιωσεις στο ποιδι μου.Α,Χρονια πολλα σε ολες και χαιρομαι που βρηκα το φορουμ και εσας.

 

εν ταχη

δικαίωματα διαικδήκησης ο γεννητορας εχει μεχρι και το 18 ο έτος του

παιδιου ,

δικαιωματα όπως να ζητησει την αναγνωριση του τεκνου κλπ ....

με την αιτιολογία οτι ο γεννητορας μπορεί να μην γνώριζε την παρξη τυ τέκνου του !

εσυ διακίωματα διαικδίκησης έχεις μεχρι και το 4 (ή 5ο δεν θυμαμαι καλα)

έτος του παιδιού σου

....μετα πετάει το πουλακι ....

 

 

κρατα σε καποιο αρχείο όλα τα αποδεικτηκα σου στοιχεία ετσι ώστε οταν

θα χριεαστεί να εχεις και απτες αποδείξεις .... των λεγόμενων σου !

 

και διαβασε τις πρωτες σελίδες αυτού του θρεντ !

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχω ανοίξει μια δημόσια συζητηση (στις 23/12/2009)με θεμα συναντηση μεταξύ μας....

εδω :

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1431053#post1431053

post count 207 και κάτω ...

ενας λόγος της συνάντησης έιναι κάποιες σκέψεις που έχω

και κάποιες κινήσεις που επίσης εχω κανει ....

και που θα ήθελα να της μοιραστω μαζί σας ...

αλλα και για να γνωριστούμε ...ε

ενημερωτηκα θα σας πω οτι ενα τετοιο ενχήρημα απο γυναικες σαν κι εμας

δεν είναι και τοσο εύκολο , απο την θεωρεία στην πράξη θελει

ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ και χρόνο που αντικειμενικά εμεις δεν τον έχουμε !!!

τελος παντων δηλώστε όσες πειθυμείτε το ενδιαφερον σας εκει και

συντομα (μεσα στο επόμενο μηνα δημηνο )

ευελεπιστω σε μια τετοια συναντηση

 

 

 

εν ταχη

δικαίωματα διαικδήκησης ο γεννητορας εχει μεχρι και το 18 ο έτος του

παιδιου ,

δικαιωματα όπως να ζητησει την αναγνωριση του τεκνου κλπ ....

με την αιτιολογία οτι ο γεννητορας μπορεί να μην γνώριζε την παρξη τυ τέκνου του !

εσυ διακίωματα διαικδίκησης έχεις μεχρι και το 4 (ή 5ο δεν θυμαμαι καλα)

έτος του παιδιού σου

....μετα πετάει το πουλακι ....

 

 

κρατα σε καποιο αρχείο όλα τα αποδεικτηκα σου στοιχεία ετσι ώστε οταν

θα χριεαστεί να εχεις και απτες αποδείξεις .... των λεγόμενων σου !

 

και διαβασε τις πρωτες σελίδες αυτού του θρεντ !

ευχαριστώ

aria εγω ευχαριστω.Ωστοσο τα αποδεικτικα που λες ειναι καποια μηνυματα και καποιες κλησεις.Η μαρτυρια συγγενων και φιλων οτι και εκεινος και η οικογενεια του αδιαφορησαν εντελως δεν μετραει.Τι θα πει δεν γνωριζε την υπαρξη του τεκνου?Ηξερε την εγκυμοσυνη και οτι ειχα προβληματα και ουτε αυτος ουτε οι δικοι του πηραν να ρωτησουν για το μωρο.Αλλωστε ουτε που μενει,ουτε τι κανει ξερω ουτε και διεκδικω αναγνωριση.Κανενας καλος δικηγορος για να ενημερωθω?

Link to comment
Share on other sites

η ενημερωση που σου παρεχω πρόερχετε απο δικηγόρο ειδηκευμενο στο οικογενειακό δίκαιο ...αν πάρολα αυτα θελεις να ενημερωθεις κατειδίαν

να μου πεις να σου σετίλω πμ !

το θεμα δνε είναι η ενημερωση το θεμα είναι τι θες εσυ !

ας ξεκηνήσεις απο αυτο και ο δικηγορος

θα σου πει μόνο πως το πετύχεις...αυτό που θελεις αν είναι εφικτο ΠΑΝΤΑ !

ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙς ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΤΟΡΑ απο την διαικδΙκηση της πατρότητας παντως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊς να το κανεις

είναι δικαίωμα του ενομο ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΆ ΚΑΤΩΧΕΙΡΟΜΈΝΟ !

....τωρα αν θα το καταφερει ειναι αλλο θεμα και πολοί οι παραγοντες προς διερεύνηση !

αυτα

καλό ξημέρωμα !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...