Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Δυστυχως δε τρωει. Ισα ισα που δοκιμαζει και μετα κλεινει ερμητικα το στομα. Ισως οντως να ειναι ενστικτο...

 

Τα μωρά που έχουν τάση για τροφικές αλλεργίες ή που τις έχουν ήδη παρουσιάσει, συνήθως αρνούνται τις στερεές τροφές και τις δέχονται σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία. Καλύτερα μην την πιέζεις, απλά να είσαι σε εγρήγορση για πιθανή αναιμία. Αν εμφανίσει αναιμία, θα κάνει αιματολογικές και μετά θα καθοριστεί με ακρίβεια η δόση σιδήρου που χρειάζεται. Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί αν πάρει παραπανίσιο σίδηρο θα έχει πιθανότατα καθυστέρηση στην αύξηση του ύψους (μειώνεται η αφομοιωσιμότητα του ασβεστίου...).

 

 

 

Παντως απο τα ελαχιστα που εχει φαει (το μηλο κυριως), αλλαξαν οι κενωσεις της, σχεδον δυσκοιλια εγινε. Μια φορα την μερα και οχι παντα. Ελπιζω να ειναι φυσιολογικό. Ευτυχως χωρις αιμα.

 

Η αλλαγή στη συχνότητα δεν είναι δυσκοιλιότητα, αν όμως τα κόπρανα είναι σκληρά τότε είναι δυσκοιλιότητα που δείχνει ότι το μωρό δεν είναι έτοιμο για στερεές τροφές.

 

 

Ειπε παντως οτι αφου εχει αλλεργια στη σογια, πιθανο να εχει και στο γαλα ας μη το εδειξαν τα patch που ειχαμε κανει, αυτα πανε συνηθως πακετο (διασταυρούμενη αλλεργια το ειπε).

 

Έτσι είναι... :?

 

Πάντως στα πιο πολλά μωρά οι αλλεργίες υποχωρούν και εξαφανίζονται μετά από κάποια ηλικία :)

 

Σας εύχομαι καλή συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμενα θηλαζει πολλες φορες τη νυχτα.Καθε μια δυο ωρες...εχω γινει ρακος :(

Οσον αφορα το φαγητο δεν τρωει καθολου ευκολα, ουτε μεγαλη ποσοτητα συνηθως.Της αρεσει πολυ το κουνελι και η γαλοπουλα.Αρχισατε εσεις τα κρεατα?

 

Για την ατοπια ξερω απο τον μεγαλο μου τον γιο, τον πειραζει παρα παρα πολυ το καλοριφερ, δηλ η ξερη ατμοσφαιρα, και η αλλαγη θερμοκρασιας φυσικα. Τα καλοκαιρια παρουσιαζει υφεση.

Ναι, Afrodite απ' οσο ξερω αρχιζει με ξηροδερμια...Το κανει και η δικια μου που και που και οταν το δω της βαζω συνεχεια κρεμα aderma exomega. Παντως για καλο και για κακο εμεις χρησιμοποιουμε προιοντα για ατοπια γιατι αμα αρχισει η ατοπια, μετα την εχει μεχρι την παιδικη ισως και εφηβικη ηλικια.

 

Αχ, ατο με την ποιοτητα του γαλακτος μου .Γι' αυτο μου λενε δεν βαζει πολυ βαρος :evil: Ολοι τα ιδια λενε τελικα?

Αφου πηρα τηλ σε εργατηριο χημικων αναλυσεων για να μου αναλυσουν το γαλα μου.Τρελλαθηκαν οι ανθρωποι...Αφου το εψαξαν καποιες μερες μου ειπαν οτι δεν γινεται :(:( Ηθελα να τους το τριψω στα μουτρα :twisted: Απετυχα ομως...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

mama-mia με εκανες κ γελασα με το εργαστηρι :D:D:D . Βρε μην ακους κανέναν, δεν υπαρχει κακο μητρικό γαλα. Μου εφτιαξες τη διαθεση η οποια δεν ηταν και στα καλυτερά της μιας κ η μικρουλα εχει δεκατα και βηχα. Ολοι στην οικογενεια ειναι με ιωση, οποτε μαλλον την πηρε κ αυτη :cry::cry:

 

Αγλαία, σ'ευχαριστω. Δυστυχως εχουμε πολυ χαμηλή φεριττινη (2,1) κ πρεπει να παρουμε σιδηρο. Ειχαμε ξανακανει αποπειρα αλλα αμεσως μετα ειχε αιμα κ φοβηθηκαμε μην επηρρεαζει κ το κοψαμε. Θα το ξαναρχισουμε ομως.

ΣΗμερα της εβγαλα τα αυτοκολλητα απο την πλατουλα της απο τα patch tests και βλεπω οτι εχει εναν ερεθισμο στο κοτοπουλο. Ειχα διαβασει οτι παιδια με αλλεργια στο αβγο μπορει να παρουσιασουν κ στο κοτοπουλο κ στα πουπουλα. Οποτε Koni μηπως εχουμε ομοιοτητες? Μακαρι να βγαλετε ακρη με τις εξετασεις αλλα αν ειναι αλλεργια τα rast δε θα το δειξουν το πιο πιθανο. Αλλα γιατι κλαιει ομως? Εμενα δεν εδειχνε να πονάει. Μηπως να εβλεπες ενα παιδογαστρεντερολόγο καλύτερα? Γενικα οι παιδογαστρεντερολογοι ειναι πιο καταρτησμένοι και στις αλλεργιες.

 

Θα την αφησω λιγες μερες χωρις να της δωσω φαγητο για να ξεχασει το κουταλι. Κρεας δε της εχω δωσει παρα μονο μια φορα ζωμο απο μοσχαρι κ αρχισε αμεσως ξανα το αιμα. Πουλερικα δεν προκειται να δοκιμασω τωρα που βλεπεω κ τα patch... Το ρυζι το κανει εμετο... Να δω τι θα τρωει αυτο το παιδι. Ελπιζω να μην κανει κ στα δημητριακα αλλεργια γιατι την βαψαμε.

Και αυτο με την ατοπια.... Κουραγιο φαινεται να εχουμε δρομο μπροστα μας :cry:

Εχετε σκεφτει καθολου να δειτε ομοιοπαθητικό? Η κλασσική ιατρική δεν εχει κανει και πολλα στις αλλεργιες...

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά κάναμε τις εξετάσεις,και περιμένουμε τα αποτελέσματα...για τις πρωτεινες γαλακτος βέβαια θα κάνουν μια εβδομάδα να βγουν :roll::roll: .Afrodite τι να πω η γιατρός την είδε και έχει σαν πληγούλα εσωτερικά στον ποπό κάτω κάτω βέβαια....μπορεί από αυτό να πονάει..η μπορεί να έπαθε δυσκοιλιότητα γιατί σφιγγόταν παρόλο που τα κακά ήταν μαλακά και γιαυτό να έκανε πληγή και αίμα άσχετα από αλλεργία...το ψάχνουμε.πάντως το βάρος της είναι πολύ ικανοποιητικό και παρόλο που τον τελευταίο μήνα είχαμε τα επεισόδια με τα αιματάκια έβαλε ακόμα 500 gr.έχει φτάσει τα 7300 τώρα...και η γιατρός είπε ότι αν ήταν σοβαρή αλλεργία δεν θα έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος.

.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας Afrodite, αυτη την εποχη ολα τα παιδακια ετσι ειναι...Αμα ειναι μονο δεκατα και βηχας μην στεναχωριεσαι 8) Βεβαια κι εγω στεναχωριεμαι οταν αρρωσταινουν...να σκεφτεσαι θετικα, χτιζουν το αμυντικο τους συστημα ετσι,λενε...

 

Οταν εκανε αιμα και η δικη μου ειχε γκρινια και η γιατρος μου ειπε οτι ποναει η κοιλιτσα της οταν εχει εξαρση η αλλεργια και συγκαιγεται πολυ.

 

Εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικη με την ομοιοπαθητικη. Σε παιδογαστρεντερολογο πηγα -καθηγητρια του ΑΠΘ- και δεν συνεστησε ουτε τεστ ουτε εξετασεις....μονο διατροφη που σας ειπα. Αυτα μεχρι τον χρονο και βλεπουμε.Θηλασμο μεχρι τοτε και καλυτερα μεχρι τους 15 μην.

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την τσιμπησαμε την ιωσαουλα-μαλλον- και το μωρακι μου ειναι μες τα κλαμματα :cry::cry: . Τριτη μερα σημερα κ ελπιζω να περασει. Ευτυχως με το ντεπον πεφτει αμεσως ο πυρετος κ ειναι καλά τοτε.

Τα patch τα βγαλαμε χτες δεν εδειξαν τιποτα.... Τις τρεις τελευταιες μερες παντως εχει κ ελαχιστο αιματακι, ελπιζω οτι εινα απο τα patch γιατι κ την πρωτη φορα μου το ειχε ξανακανει. Συμβαινει μου ειπαν να αντιδρα. Αλλωστε δεν αλλαξα τιποτα στη διατροφη μου.

Αποξηραμενα φρουτα να επιτρεπονται αραγε? Η πανε μαζι με τους ξηρους καρπους κ αυτά?

Οι γενικες εξετασεις βγηκαν koni? Απο σιδηρο ειστε καλα?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Afrodite περαστικά σας!!Αιματάκι κάνει και η γαστρεντερίτιδα μου είπαν...μήπως έχετε τέτοια ιωσούλα?Εμείς καθαρίσαμε πάλι από αιματάκι..έκανε μόνο 2 μέρες και τώρα άλλες 2 είναι καθαρή.βγήκαν αποτελέσματα από γενική αίματος και πηκτικότητα και η καλλιέργια κοπράνων.Μου είπαν ότι όλα είναι φυσιολογικά από τιμές και στην καλλιέργια ήταν όλα καθαρά...άρα αποκλείουμε το μικρόβιο.τώρα περιμένω την άλλη εβδομάδα και τις πρωτείνες γάλακτος και θα τα πάρω όλα μαζί τα αποτελέσματα.Οπότε και από σίδηρο καλά αφου είμαστε στα φυσιολογικά...τιμές ακριβώς θα ξέρω όταν θα τα πάρω στα χέρια μου.

.png
Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια βοήθεια :!: , μόλις είδα λιγο αιματάκι στη πάνα της μπεμπας και τα κακάκια είναι λίγο πράσινα.Ετσι ξρκίνησαν τα συμπτώματα της αλλέργιας :?: Δεν μας έχει ξανασυμβεί και έχω αγχωθεί αρκετά.

περιμένω βέβαια και τηλ του γιατρού :!:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Bon-Bon μην αγχωνεσαι οσο μπορεις. Ετσι ξαφνικα ξεκινησε κ σε μας με αιματακι σα μια τριχουλα απο βλεφαριδα ηταν. Στα κακα της ειχε και βλεννα. Εσενα πως ειναι? ΠΑντως το πρωτο πραμα που λενε ειναι οχι στα γαλακτοκομικά απο τη μαμα. Δες τι θα σου πει κ ο γιατρος σου, αλλα καλου κακου μη τρως γαλακτοκομικα για λιγες μερες. Δε δειχνει να ποναει, ε? Ολα καλα θα πανε :wink:

Koni καλο το οτι ειναι ΟΚ οι εξετασεις. Μη περιμενεις και πολλα απο τα rast παντως δε δειχνουν συνηθως. Μηπως ειχες φαει κατι γαλακτοκομικό κ δε το πηρες χαμπαρι καποια απο τις προηγουμενες κ γιαυτο να ειχε αιματακι?

 

Εμας ειναι μαλλον ιωση γιατι ειναι τελειως βραχνή. Ηταν ο μπαμπας της αρρωστος με βραχναδα προσφατα. Δυστυχως αυτη εχει και πυρετο ομως κ βουλωνει συνεχως η μυτουλα κ δε μπορει να αναπνευσει. Την καθαριζω αλλα μετα απο λιγο παλι. Δεν εχει διαρροια ή εμετους παντως, και το απογευμα δεν ειχε ουτε αιμα. Ελπίζω να ηταν απο τα patch. Αν δεν της περασει θα τη δει ο γιατρος αυριο μην εχει καμια φλεγμονή στο λαιμο, μιας κ καθε μερα αυξανει κ ο πυρετος :cry::cry:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω να σας ρωτησω κατι. Μπορει να ειμαι υστερική αλλά, εχετε παρατηρησει οποιαδηποτε συνδεση των εμβολίων με την αλλεργία? Για το ποτε ξεκινησε ή το πως αντιδρα μετα απο τα εμβολια :?::?::?:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Afrodite μου, μου είπε ο γιατρός να κάνω λίγο προσεγμένη διατροφή για 1-2 μέρες για βα δούμε. Σήμερα δεν είδα τίποτα. Εξήγησε μου κάτι, στο παιδάκι σου ερχόταν και σταμάταγε το αιματάκι ή είχε μια ολόκληρη μέρα :?: Με ρώτησες αν πονάει , το αντίθετο μάλιστα εχθες σκεφτόμουνα τι ήσυχη που είναι και γελάστη :!: τη μάτιασα :cry: Επίσης με ρώτησε και ο γιατρός αν είχε βλέννα, τι εννοείτε :?: Το αιματάκι ήταν μαζί με τα κακάκια της που ούτως ή άλλως έχουν μια υδαρή μορφή :!: Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον . Είναι περιτό να πω οτι αν δεν είχα διαβάσει το post ,μόνο υποψιασμένη δε θα ήμουν.

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα εμβόλια , εμένα έχει κάνει μόνο 1 στο 2ο μήνα και ήταν μια χαρά, ούτε πυρετό ούτε τίποτα.

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και η Δανάη πολύ καλή ηταν, ουτε εδειχνε να ποναει ουτε να την ενοχλει κατι. Μες στη χαρα ηταν.

Στα κακακια της ομως ειχε βλεννα σχεδον παντα, ακομη εχει. Ειναι κολλώδη, σαν να εχουν 'μυξα' κ μερικες φορες σχεδον διαφανα. Αν κλεισεις τη πανα δηλαδη κ πας να την ξανανοιξεις, τα κακα δεν κοβονται ευκολα, κολλανε μεταξυ τους. (σκατοκουβέντα, ε? :wink: )

Το αιματακι ηταν σε σταγονες ή σε γραμμουλα? Εμας ηταν σα τριχουλα. Δεν εχει σε καθε κενωση, αν και καποιες μερες που ηταν σε εξαρση ειχε ολη τη μερα. Κοιταξες καθολου μηπως εχει καμια ραγαδιτσα? Απο ερεθισμο ισως? Για τα γαλακτοκομικά δε σου ειπε?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

στους 2 μήνες ο μικρός μου παρουσίασε ατοπική δερματίτιδα (αλλεργία) κάποιος παιδοδερματολόγος μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά. Ένας αλλεργιολόγος στο παίδων βέβαια μου είπε ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει αποτέλεσμα.

 

Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει αποτέλεσμα αλλά στατιστικά ο κύριος ένοχος είναι το γάλατ ης αγελάδος και τα προϊόντα του , οπότε συστήνεται να δίνεται πρώτα αυτή η συμβουλή και μόνο αν δεν υπάρχει καμία βελτίωση να ξεκινά η παραπέρα διερεύνηση. Είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος για όλη την οικογένεια. Το μωρό δεν ταλαιπωρείται με επισκέψεις σε γιατρούς κι εξετάσεις και η μητέρα απλά αντικαθιστά τα γαλακτοκομικά από γάλα αγελάδος με άλλα από γάλα άλλων ζώων.

 

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως θα προσλαμβάνω ασβέστιο αν κόψω όλα τα γαλακτοκομικά που είναι και η κύρια πηγη ασβεστίου, ειδικά την περίοδο του θηλασμού που οι ανάγκες είναι μεγαλύτερες.

 

Τα περισσότερα μωρά ανταποκρίνονται πολύ καλά σε μία δίαιτα της μητέρας που περιέχει γαλακτοκομικά από κατσικίσιο ή/και πρόβειο γάλα.

 

Αν όμως το μωρό παρουσιάζει αλλεργία σε όλα τα γαλακτοκομικά, τότε η κατανάλωση πράσινων λαχανικών και ψαριού διασφαλίζει πολύ ικανοποιητική πρόσληψη ασβεστείου. Λανθασμένα πιστεύουμε ότι μόνο τα γαλακτοκομικά αποτελούν καλή πηγή ασβεστείου.

 

Αν φαίνεται δύσκολο να οργανώσουμε το διαιτολόγιό μας, ένας διατροφολόγος ή διαιτολόγος μπορεί να μας βοηθήσει. :wink:

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που με ρώτησε ήταν τα γαλακτοκομικά.

Όσο για τη ''σκατοσυζήτηση'' δεν νομίζω οτι έχει βλεννα, γιατι δε παρατήρησα καμία αλλαγή. Προς το παρόν σήμερα όλα καλά, βέβαια την έχω βγάλει με ελαφρύ φαγητό. Θα δούμε :?

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια θελω να σας ρωτησω κατι. Μπορει να ειμαι υστερική αλλά, εχετε παρατηρησει οποιαδηποτε συνδεση των εμβολίων με την αλλεργία? Για το ποτε ξεκινησε ή το πως αντιδρα μετα απο τα εμβολια :?::?::?:

Το πρώτο αιμάτακι το είδα την ίδια μέρα με το εμβόλιο :roll::roll: ...μετά βέβαια είχαμε επεισόδια λίγα διάσπαρτα στο μήνα άσχετα από εμβόλιο.

.png
Link to comment
Share on other sites

Koni καλο το οτι ειναι ΟΚ οι εξετασεις. Μη περιμενεις και πολλα απο τα rast παντως δε δειχνουν συνηθως. Μηπως ειχες φαει κατι γαλακτοκομικό κ δε το πηρες χαμπαρι καποια απο τις προηγουμενες κ γιαυτο να ειχε αιματακι?

 

Δεν είχα φάει κάτι σίγουρα γιατί όλα τα εφτιαχνα εγώ...ούτε ψωμί δεν έφαγα γιατί δεν ξέρω τι βάζουν μέσα.Και για τις εξετάσεις περιμένουμε...τι ακριβώς βρίσκουν στο αίμα δηλαδή?Γιατί μόνο αίμα δώσαμε δεν κάναμε τίποτα άλλο με φαγητά που διάβασα που κάνατε εσείς :roll::roll:

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις μετα απο καθε εμβολιο ξανακυλάμε.... Ο παιδιατρος λέει πως ειναι ασχετο, αλλα φοβαμαι πολυ πως δεν ειναι. Δε ξερω καν αν θα ειχε αρχισει η ολη αυτη ιστορια αν δεν καναμε καθολου εμβόλια.

Koni, Υπαρχουν διαφορα τεστ για τις αλλεργιες. Τα rast γινονται με το αιμα, ενω τα prick και τα patch γινονται με τροφες απέυθειας στο δερμα. Για τις non-IgE αλλεργιες που μαλλον εχουμε, περισσοτερες πιθανοτητες να δειξουν κατι εχουν μονο τα patch, αλλα κ αυτα.... Οσο πιο μικρο ειναι το παιδι τοσο μικροτερες οι πιθανοτητες. Δες στη γενική αιματος ποσα Ηωσινοφιλα εχει. Η γαστρεντερολογος μου ειπε οτι αν εχει, υποψιαζονται αλλεργια, κατι που οι παιδιατροι δεν μου το ειχαν πει οταν ειδαν τις εξετασεις.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει αποτέλεσμα αλλά στατιστικά ο κύριος ένοχος είναι το γάλατ ης αγελάδος και τα προϊόντα του , οπότε συστήνεται να δίνεται πρώτα αυτή η συμβουλή και μόνο αν δεν υπάρχει καμία βελτίωση να ξεκινά η παραπέρα διερεύνηση. Είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος για όλη την οικογένεια. Το μωρό δεν ταλαιπωρείται με επισκέψεις σε γιατρούς κι εξετάσεις και η μητέρα απλά αντικαθιστά τα γαλακτοκομικά από γάλα αγελάδος με άλλα από γάλα άλλων ζώων.

 

Αυτο καναμε κ μεις, αλλα περασαν 2 μηνες χωρις βελτιωση και αρχισε ο γολγοθας των γιατρων :cry::cry: Γενικά ποσος καιρος συνηθως χρειαζεται, μηπως γνωριζεις? Μας ειπαν οτι μπορει να παρει κ 6 εβδομάδες....

 

Τα περισσότερα μωρά ανταποκρίνονται πολύ καλά σε μία δίαιτα της μητέρας που περιέχει γαλακτοκομικά από κατσικίσιο ή/και πρόβειο γάλα.

Αυτο δε μου το ξεκαθαρισε κανενας. Λες να δοκιμασω να πιω προβειο ή κατσικισιο? Διαφορα αρθα λενε οτι υπαρχει διασταυρουμενη αλλεργια με τα άλλα γαλατα, αλλα δεν το ειδα επισημα κάπου. Οχι οτι μου ελειψε το γαλα, απλα φοβαμαι για το ασβεστιο λιγο μιας κ δε τρωω ουτε ψαρια ουτε αμυγδαλα.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν και τα αποτελέσματά μας.Τα rast είναι οριακά μου είπε η γιατρός με τιμές

λακταλβουμίνη 0,30

λακτοσφαιρίνη 0,25

καζεινη 0,23

οπότε θεωρεί πιθανή την αλλεργία.Μου είπε να συνεχίσω την αποχή από γαλακτοκομικά αγελάδος και πρόβεια ...μόνο κατσικίσια μου επιτρέπει και επίσης να κόψω και το μοσχαρίσιο κρέας ...και να δούμε πως θα πάει άλλον ένα μήνα.

Afrodite τα ηωσινόφιλα είναι καλά 3 με φτ0-6..επίσης αιματοκρίτης35 και αιμοσφαιρίνη 12 τα οποία μου είπε ότι είναι πολύ καλά για τόσο μωράκι.Δεν θα φάει καθόλου κρέμες προς το παρόν μου είπε μονο θηλασμο να κλείσουμε και τον 6ο και μετά θα δούμε

.png
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνα, σχετικά καλα μου ακουγονται τα πραματα, ε? :lol::lol: Αφου ειναι αποδεδειγμενη αλλεργια, θα προσεξεις τις διατροφες σας και πολύ συντομα θα ξεπεραστει :lol::lol: Οσο μεγαλωνει το παιδι θα παει ολο κ καλύτερα.

Κ τα λιγα ηωσινοφιλα, ελαφρα αλλεργια προδιδουν συμφωνα με τη γαστρεντερολογο μου. Κανονικα επρεπε να ειναι μηδεν μου ειχε πει. Για δες με τα κατσικίσια πως θα πας κ πες μου και μενα. Οσο για τον θηλασμο, μετα τον 6ο τι θα γινει θα της δινει αγελαδινό γαλα υδρολυμένο? Δεν θα ειναι καλυτερα να συνεχιζες με μητρικό?

Εμεις σημερα χαλια. Εκανε 4 φορες κακα κ τις 4 ολο αιμα, χωρις να εχω αλλαξει κατι στη διατροφή μου και ειμαι να σκασω :x:x:x . Δε ξερω τι αλλο να κανω. Εχω γινει υστερική αλλα παρατηρησα οτι καθε φορα που εχω περιοδο εχει κ η Δανάη αρκετο αιμα. Μπορει να εχει σχεση ή βλεπω φαντασματα???

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αποδεδειγμένη 100% δεν είναι η αλλεργία αλλά η γιατρός κλείνει προς τα εκεί αφού δεν είχαμε τιμές μηδενικές.Μετά τον 6ο μου είπε και για άλλο γάλα αν θέλω αλλά εγω θα συνεχίσω να την θηλάζω.... τώρα θα έχω και ένα λόγο παραπάνω :wink: ...εγώ νόμιζα ότι επιτρέπεται και το πρόβειο και έφαγα φέτα τις τελευταίες μέρες ευτυχώς δεν την πείραξε.Τώρα θα ψάξω για κατσικίσιο καθαρά...δεν ξέρω κανένα η αλήθεια..πρέπει να πάω να το ψάξω λίγο....πάντως εξακολουθώ να μην τρώω και διάφορα άλλα για καλό και για κακό.Afrodite εσάς τα rast για τις πρωτείνες γάλακτος θημάσαι τι τιμές είχαν βγει?γιατί ενώ είμαστε στα αρνητικά η γιατρός θεώρησε ότι έπρεπε να βγούν μηδενικά για να αποκλείσει την αλλεργία :roll::roll:

.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουμε και μεγαλες διαφορες, ειμαστε λιγο πιο κατω σε όλα....

λακταλβουμίνη 0,22

λακτοσφαιρίνη 0,20

καζεινη 0,21

Αιμοσφαιρινη 10,6 και αιματοκριτης 32,2 (κ εδω μας φαγατε :wink: ), αλλα εχουμε πολύ χαμηλή φερριτινη (2,1 με ΦΤ 10-200).

Βεβαια οσοι γιατροι τις ειδαν, δεν ειπαν οτι τα ραστ επρεπε να ειναι τελειως μηδενικα, το θεωρησαν φυσιολογικό. Τι να πω.... Αντιθετα τα ηωσινοφιλα που εμας ηταν 6 (εντος οριων, δηλαδη) μας ειπε οτι επρεπε να ειναι μηδεν. Μας εκαναν κ μια ολικη IgE το οποιο βγηκε 9,5 με Φ.Τ.<10 (οριακο παλι) αλλα παλι δεν τους απεδειξε αλλεργια. Αλλωστε λενε οτι αααν εχουμε , εχουμε non-IgE οποτε δε τα δειχνουν τα τεστ. Πολυ αβεβαιοτητα...

Οπως και να εχει τα γαλακτοκομικά ειναι κομμενα εδω και μηνες αλλα.... Κωνσταντινα με τη πραξη θα το δεις και σου ευχομαι ειλικρινα να μη ξαναδεις αιμα κ ας μη μαθεις ποτε σε τι ειχε αλλεργια. Εγω σκεφτομαι μηπως να καναμε κολονασκπηση γιατι 4 μηνες τωρα.... Δε θελω ομως το παιδακι να τραβηξει τετοιο ζορι.... :cry::cry:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουμε και μεγαλες διαφορες, ειμαστε λιγο πιο κατω σε όλα....

λακταλβουμίνη 0,22

λακτοσφαιρίνη 0,20

καζεινη 0,21

Αιμοσφαιρινη 10,6 και αιματοκριτης 32,2 (κ εδω μας φαγατε :wink: ), αλλα εχουμε πολύ χαμηλή φερριτινη (2,1 με ΦΤ 10-200).

Βεβαια οσοι γιατροι τις ειδαν, δεν ειπαν οτι τα ραστ επρεπε να ειναι τελειως μηδενικα, το θεωρησαν φυσιολογικό. Τι να πω.... Αντιθετα τα ηωσινοφιλα που εμας ηταν 6 (εντος οριων, δηλαδη) μας ειπε οτι επρεπε να ειναι μηδεν. Μας εκαναν κ μια ολικη IgE το οποιο βγηκε 9,5 με Φ.Τ.<10 (οριακο παλι) αλλα παλι δεν τους απεδειξε αλλεργια. Αλλωστε λενε οτι αααν εχουμε , εχουμε non-IgE οποτε δε τα δειχνουν τα τεστ. Πολυ αβεβαιοτητα...

Οπως και να εχει τα γαλακτοκομικά ειναι κομμενα εδω και μηνες αλλα.... Κωνσταντινα με τη πραξη θα το δεις και σου ευχομαι ειλικρινα να μη ξαναδεις αιμα κ ας μη μαθεις ποτε σε τι ειχε αλλεργια. Εγω σκεφτομαι μηπως να καναμε κολονασκπηση γιατι 4 μηνες τωρα.... Δε θελω ομως το παιδακι να τραβηξει τετοιο ζορι.... :cry::cry:

Τι να πείς ...όλα είναι πιθανά.Εμένα μου είπε ότι αν έβγαιναν μηδενικά και απέκλειε την αλλεργία θα μας έστελνε σε έναν παιδοχειρούργο να την κοιτάξει λίγο γιατί λέει σε σπάνιες περιπτώσεις έχουν και τα μωράκια πολυποδάκια κλπ που κάνουν αίμα...ουφ τι να πω είναι μην αρχίσεις με τους γιατρούς σου βγάζουν 100 διαφορετικές εκδοχές.Εμένα τουλάχιστον η γιατρός θα περιμένει τώρα να δούμε πως θα πάμε τον επόμενο μήνα και θεωρεί πιό πιθανή την αλλεργία σαν εκδοχή απλά δεν μπορεί να είναι και σίγουρη....βλέποντας και κάνοντας.
.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...