Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΙΑΝΟΙ..


kwstantinos

Recommended Posts

καλησπερα σας,

η ξαδερφη μου έχει γινει πεντηκοστιανη..πηγα μια φορα στην αφιερωση του μωρου της καθως εκεινη δεν τα βαφτισζουν κ εφριξα!δεν τους κατηγορω βεβαια ο καθενας εχει τα πιστευω του αλλα μου φανηκαν πολυ ψευτικοι!!φωναζαν,ουρλιαζαν σοκαριστηκα!μεθαυριο εχει ο μπεμπης του γενεθλια εκει λοιπον καλουν ολους απο την "εκκλησια"τους κ φωναζουν παλι υμνους ψελνουν κ αλλα τετοια με αποτελεσμα ολοι οι γειτονια να ειναι στα μπαλκονια κ να κοιτανε...Δεν μπορω να καταλαβω πως αυτοι οι ανθρωποι απο χριστιανοι αλλαζουν τα πιστευω τους,τι τους κανουν εκει μεσα κ αλλαζουν??γνωριζει κανεις κατι?εχω διαβασει οτι τους πληρωνουν κι ολας καθε κυρικαη ο καθενας βαζει σε ενα φακελακι λεφτα κ τα δινει οπου θελει.επισης παιρνουν δανεια για να φτιαχνουν τις "εκκλησεις" τους..Μ ακουγονται πολυ περιεργα ολα αυτα..ποια η γνωμη σας?:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρόκειται για κάποια αίρεση ή για αναγνωρισμένη θρησκεία; Ειληκρινά δεν τους έχω ξανακούσει (αν και αυτό δεν είναι περίεργο για'μένα). Χριστιανικό παρακλάδι είναι ή πιστεύουν σε κάτι άλλο ας πούμε;;

 

Τι σου κάνει εντύπωση ακριβώς; Το ότι απαρνούνται την επίσημη δική μας θρησκεία ή τα τελετουργικά τους;

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για κάποια αίρεση ή για αναγνωρισμένη θρησκεία; Ειληκρινά δεν τους έχω ξανακούσει (αν και αυτό δεν είναι περίεργο για'μένα). Χριστιανικό παρακλάδι είναι ή πιστεύουν σε κάτι άλλο ας πούμε;;

 

Τι σου κάνει εντύπωση ακριβώς; Το ότι απαρνούνται την επίσημη δική μας θρησκεία ή τα τελετουργικά τους;

 

 

ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ Κ ΤΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΤΟΥΣ!!ΠΑΡΑΚΛΑΔΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ Κ ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο Ανεξιθρησκεία νοείται η κρατική ανοχή επί των πολιτών να

ανήκουν στο θρησκευτικό δόγμα της αρεσκείας του. Στις μέρες μας ο όρος

"ανεξιθρησκεία" πολλές φορές διαφοροποιείται από την ελευθερία λατρείας,

καθότι ο δεύτερος δεν περιορίζεται στην ανοχή της ύπαρξης μιας

θρησκευτικής ομάδας αλλά περιλαμβάνει και την ελευθερία στις λατρευτικές

της εκδηλώσεις ή δραστηριότητες, ιδιωτικές ή δημόσιες.[1]

 

Κατά τους ελληνικούς νόμους η "Ανεξιθρησκεία" αποτελεί συνταγματικό

δικαίωμα από το Σύνταγμα της Επιδαύρου το 1822 και ακολουθεί μέχρι

σήμερα. Ωστόσο, ειδικά από το 1975 το Σύνταγμα δεν κατοχυρώνει μόνο

την ανεξιθρησκεία αλλά και την ελευθερία λατρείας για τις γνωστές

θρησκείες στο ελληνικό κράτος.

 

 

πηγή

Βικιπαιδεία

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κάτι αντίστροφα... Ο άντρας της ξαδέρφης μου είναι Καναδός και χορτοφάγος. Μένει στην Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια και έχει πάθει ένα πολιτισμικό σοκ. Βλέπεις, οι συνήθειες, η κουλτούρα μας είναι διαφορετικά (δεν εξετάζω αν είναι καλλίτερα ή χειρότερα, είναι όμως διαφορετικά). Το έθιμο λοιπόν λέει κατσικάκι ή αρνάκι στη σούβλα το Πάσχα, σωστά; Υπάρχει Έλληνας που θα πάθει σοκ αν δει σουβλιστό αρνί;; (το πιο πιθανό είναι να ενθουσιαστεί) Ο ξάδερφος λοιπόν έπαθε σοκ. Κυριολεκτικά. Δεν είναι ότι δεν τρώει κρέας μόνο. Είναι ότι και σαν συνήθειο (το αρνάκι στη σούβλα) το είδε "βάρβαρο" και "ωμό". Αν το έβλεπε φρικασέ, δεν θα το έτρωγε και πάλι αλλά δεν θα φρίκαρε, το έχει ξαναδει μαγειρεμένο. Η εικόνα όμως του ζώου ολόκληρου πάνω στη σούβλα του χτύπησε σαν ενά είδος εγκλήματος μετά διαπόμπευσης. Συνηθισμένο για ένα Έλληνα, σοκαριστικό για έναν Καναδό. Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι πλάθουμε εικόνες για το "σωστό" και το "λάθος" σύμφωνα με τις συνήθειες μας. Μπορεί σε έναν Κενυάτη πχ το βούτηγμα στην κολυμπήθρα να φαίνεται από αστείο εως προσβλητικό (λόγω της σπατάλης νερού).

 

Όσο για την απάρνηση της θρησκείας, για μένα προσωπικά το να απαρνιέσαι τη μια θρησκεία για να ασπαστείς μια άλλη είναι μάλλον κάτι σαν το "άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς". Ίσως επειδή εγώ η ίδια δεν πιστεύω σε καμία θρησκεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η προσωπική μου άποψη είναι πως σε θέματα πίστης ή μη πίστης, λατρείας μη λατρείας ο καθένας από εμάς είναι ελεύθερος να πράττει όπως θέλει.

Το πως θα λατρέψει κάποιος τον όποιο θεό είναι καθαρά δική του υπόθεση εαν τα τελετουργικά και οι πρακτικές που ακολουθεί του δεν είναι επικίνδυνες για την κοινωνία.

Δεν μπορω να καταλαβω πως αυτοι οι ανθρωποι απο χριστινοι αλλαζουν τα πιστευω τους,τι τους κανουν εκει μεσα κ αλλαζουν??γνωριζει κανεις κατι?

Τα πιστεύω αλλάζουν και δε μιλάμε μόνο για τα θρησκευτικά πιστεύω. Εάν κάτι δε μας καλύπτει το αλλάζούμε με κάτι άλλο...

Στη φράση αυτή κρύβεται ένας υπαινιγμός για προσηλυτισμό.

Μα για να σε κάνει κάποιος να πιστέψεις σε οτιδήποτε πρέπει να είσαι έτοιμος και πρόθυμος... Κάποιο παραθυράκι θα πρέπει να του έχεις αφήσει ανοικτό για να καταφέρει να μπει.

Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως και οι πρώτοι χριστιανοί πριν γίνουν χριστιανοί πίστευαν σε κάτι άλλο... Ο χριστιανισμός ως θρησκεία υπάρχει τα τελευταία 2000 χρόνια - οι άνθρωποι υπάρχουν από πολύ νωρίτερα και είναι ιστορικά αποδεδειγμένο πως δεν ήταν άθεοι και άθρησκοι μέχρι να γεννηθεί και να σταυρωθεί ο Χριστός. Άρα λοιπόν η απάντηση στο ερώτημα που έθεσες είναι:

Αλλάζουν τα πιστεύω τους και απο Χριστιανοί γίνονται κάτι άλλο με τον ίδιο τρόπο που από κάτι άλλο έγιναν κάποιοι Χριστιανοί...

*

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα για να λύσουμε τις απορίες σου παρότι δεν έχω σχέση με το συγκεκριμένο κίνημα..

 

πηγα μια φορα στην αφιερωση του μωρου της καθως εκεινη δεν τα βαφτισζουν
Οι Εκκλησίες της Πεντηκοστής δεν βαπτίζουν στο νερό τα νήπια. Θεωρούν

το βάπτισμα στο νερό ως εξωτερική έκφραση του εσωτερικού έργου της

χάρης του Θεού, μετά από την ελεύθερη επιλογή ενός ατόμου να

ακολουθήσει τον Ιησού Χριστό. Τα μικρά παιδιά δεν είναι σε θέση να κάνουν

μια τέτοια επιλογή επειδή δεν έχουν αίσθηση της ανάγκης τους για τη

σωτηρία. Αντ' αυτού, τα νήπια στις Εκκλησίες της Πεντηκοστής

αφιερώνονται στο Θεό και έτσι λαμβάνουν την ευλογία. Αυτό θυμίζει τη

Βιβλική ιστορία των μικρών παιδιών που παρουσιάστηκαν στον Ιησού και εκείνος τα ευλόγησε. Μερικές Εκκλησίες της Πεντηκοστής θεωρούν ότι τα

περισσότερα παιδιά μπορούν να περιμένουν για το βάπτισμα στο νερό

μεταξύ της ηλικίας των επτά και των δέκα, οπότε οι γονείς ή οι Ποιμένες

μπορούν να καταλάβουν εάν ένα συγκεκριμένο παιδί είναι σε θέση να

αντιληφθεί τη σημασία του βαπτίσματος στο νερό, ύστερα από συζήτηση

μαζί του.

φωναζαν,ουρλιαζαν σοκαριστηκα!.

 

Η Πεντηκοστιανή λατρεία είναι λιγότερο επίσημη και περισσότερο

συναισθηματική από αυτή των άλλων Χριστιανικών παραδόσεων. Το

μεγαλύτερο μέρος της λατρείας έχει ως σκοπό την εκζήτηση της παρουσίας

του Θεού. Γι' αυτόν τον σκοπό, η ατμόσφαιρα, η οδηγία της λατρείας και οι

ύμνοι, ενθαρρύνουν την εκζήτηση της παρουσίας του Αγίου Πνεύματος. Οι

Πεντηκοστιανοί υποστηρίζουν πως, τα χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος,

ενεργούν συχνά κατά τη διάρκεια των λειτουργίας των εκκλησιών τους,

μερικές φορές εντυπωσιακά.

Στις Εκκλησίες της Πεντηκοστής υπάρχει αυθόρμητη και ενεργή συμμετοχή

από όλους. Οι πιστοί, κατα την λατρεία, μπορεί να σηκώσουν τα χέρια

ψηλά, ή και να χειροκροτήσουν ακόμα. Μπορεί δωθούν προσωπικές

μαρτυρίες από παρευρισκόμενους πιστούς. Στις λειτουργίες μπορεί να

γίνονται θεραπείες, προφητείες και να υπάρχει ομιλία σε ξένες γλώσσες. Το

ποίμνιο είναι πιθανό να ανταποκριθεί ενεργά στο κήρυγμα, αναφωνώντας

«Αμήν» ή «Αλληλούια».

 

έχω διαβασει οτι τους πληρωνουν κι ολας καθε κυρικαη ο καθενας βαζει σε ενα φακελακι λεφτα κ τα δινει οπου θελει.επισης παιρνουν δανεια για να φτιαχνουν τις "εκκλησεις" τους..

 

Μερικοί Πεντηκοστιανοί δίνουν το δέκατο (10%) του εισοδήματός τους

άμεσα στην Εκκλησία τους για την ενίσχυση των φτωχών και γενικά για

την ανάπτυξη του Χριστιανικού έργου. Στις περισσότερες πάντως Εκκλησίες

οι συνεισφορές είναι μυστικές και το μέγεθός τους είναι ελεύθερο.

 

πηγή βικιπαιδεία

 

Η γνώμη μου είναι ότι καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει όπου θέλει

φτάνει να μην προσπαθεί να προσηλυτίσει ή να επιβάλλει τις θέσεις του με τη βία...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι livinath και η αννα+ με κάλυψαν πλήρως θα προσθέσω μόνο ότι :όπως σε όλα έτσι και στο θέμα της θρησκείας,οι προσωπικές επιλογές και αποφάσεις του άλλου πρέπει να είναι σεβαστές με ότι συνεπάγεται αυτό.

Και στη δική μου οικογένεια υπάρχουν συγγενείς που επιλέξανε διαφορετικές θρησκείες,εγώ που είμαι άθρησκη (δεν έχω αποφασίσει για άθεη),διαφορετικους πολιτικούς προσανατολισμούς κλπ.

Αυτό δεν κάνει κανέναν καλύτερο απο τους άλλους ουτε επιρεάζει τις σχέσεις μας ως συγγενών ή φίλων.

Ειναι καθαρά προσωπικές αποφάσεις.Τώρα στο θέμα των ύμνων κλπ είναι απλό,αν δε μ'αρέσει δεν πάω, όπως δε θα πήγαινα και σε μια συναυλία που δεν έιναι του γούστου μου.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Οι πεντηκοστιανοί όπως και οι ευαγγελικοί, αντβεντιστές, κουάκεροι ανήκουν στην Διαμαρτυρόμενη Εκκλησία. Έχουν δικαίωμα για σύσταση ευκτήριων οίκων. Η Ορθόδοξη Εκκλησία επίσημα τους θεωρεί αίρεση αλλά ανεπίσημα συναναστρέφεται μαζί τους πχ στο Συμβούλιο των Εκκλησιών. Στην Ελλάδα οι πιστοί απ΄όλα τα παρακλάδια της Διαμαρτύρησης είναι γύρω στις 30.000. Μεγάλη ανάπτυξη των συγκεκριμμένων δογμάτων είχαμε την δεκαετία του 80. Έχω παραβρεθεί, την δεκαετία του 90, σε πεντηκοστιανή κυριακάτικη λατρεία και πραγματικά είναι κάτι σοκαριστικό. Μεγάλη αλλοφροσύνη. Τι να πεις... όπως ο καθένας την βρίσκει.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...