Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι μέρες θηλασμού πλησιάζουν στο τέλος?!?


Recommended Posts

Για μια φορά που έλλειψες και δεν ήπιε γάλα, δεν σημαίνει τίποτα...

Έκανε ακριβώς το ίδιο ο Κωστής, αφού είχαμε σταματήσει να θηλάζουμε, όποτε τον αφήναμε σε παππουδογιαγιαδες το βράδυ για να βγούμε. Αν δεν του έδινα εγώ το γάλα...γιοκ. Προτιμούσε να κοιμηθεί νηστικός και να φάει όταν επιστρέφαμε :roll:

Θέλω να πω ότι τελικά μπορεί να μην έχει σημασία μόνο το διαφορετικό γάλα.

Πολλές φορές εδώ μέσα έχω διαβάσει ότι τα περισσότερα μωρά δέχονται να πιουν γάλα (με μπιμπερό ή ποτηράκι ή κουταλάκι) μετά από 3 24ωρα που συστηματικά απουσιάζει η μητέρα συγκεκριμένη ώρα.

Όσο για το τι συμβαίνει μετά τον αποθηλασμό σε σχέση με το γάλα...δεν ξέρω. Εμείς αποθηλάσαμε πολυ νωρίς για να το ψάξω (τόσα ήξερα τότε :? )

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και πάλι μετά από περίπου ένα μήνα απουσίας!Δεν σας ξέχασα απλά έλειπα εκτός Αθηνών και δεν είχα Ιnternet.Ευχαριστώ κατ΄ αρχήν όσες μπήκατε στον κόπο να μου πείτε τη γνώμη σας και την εμπειρία σας.

Με βοηθήσατε να αποφασίσω τα παρακάτω:

1)Στο δεκατιανο που δίνω φρούτο να συμπληρώνω με γάλα αφού ο μικρός βλέπει φρούτο και σφίγγει το στόμα με το ζόρι του δίνω λίγο!

2)Το απόγευμα τρώμε κρέμα και κάποιες φορές που πήγα να δώσω συμπλήρωμα δεν έφαγε οπότε μάλλον δεν θέλει, άρα μόνο κρεμα.

3)Τα λοιπά πρωί-μεσημέρι-βράδυ και τη νύχτα όταν ξυπνάει γαλατάκι.

 

ΑΑΑΑ!!!!Το σημαντικό είναι ότι αποφάσισα να συνεχίσω το θηλασμό μέχρι αρχές Απρίλη (ο μικρός θα είναι ενός έτους και κάτι ημερών) οπότε πάω και για δουλειά.

Επίσης αφού αποφάσισα να συνεχίσω το κάπνισμα πήρε αναβολή....

SORRY για το μεγάλο κείμενο αλλά ένας μήνας ήταν αυτός.

eMzE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

 

Η μπεμπα μου τις τελευταιες μερες εχει αρχισει να μην θελει να θηλασει. Πιο συγκεκριμενα θηλαζει για 1-2 λεπτα το πολυ και μετα τσοοουπ σηκωνεται για να παιξουμε.

Αν την βαλω ξανα μετα απο λιγο να θηλασει αντιδρα πολυ ασχημα και κλαιει. Το στηθος μου φυσικα ειναι μονιμα πλεον πρησμενο.

 

Στην αρχη νομιζα οτι το κανει απο την τρελλη περιεργεια που εχει για οτιδηποτε γυρω της.

 

Στην συνεχεια ομως με δεδομενο οτι θηλαζει σχεδον αποκλειστικα -απο στερεες τροφες τρωει μονο 100 ml φαριν λακτε το μεσημερι- αρχισα να ανησυχω οτι ειναι θεονηστικη ολη μερα.

 

Πριν απο 2-3 εβδομαδες θηλαζαμε εως 12 φορες την μερα, μια επειδη πεινουσαμε, μια για να κοιμηθουμε, μια σαν συμπληρωμα στις αποτυχημενες προσπαθειες για εισαγωγη των στερεων, μια οταν ειχε γκρινια (την απεδιδα σε δοντια, πονακια στην κοιλιτσα κτλ)

 

Δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι απο δοντια τα οποια εδω και τοσους μηνες ακομα "βγαινουν" ή αν με σιχαθηκε το μωρο απο τους πολλους θηλασμους. Για να πω την αληθεια σε καποια στιγμη το ειχα παρακανει και εγω, δηλ με το παραμικρο την εβαζα στο στηθος μου ασχετο αν πεινουσε ή οχι (και αυτη ομως τοτε καθοταν στο στηθος εστω και λιγο)

 

Πως θα καταλαβω τι συμβαινει ? Δεν εχει αλλαξει κατι στην υπολοιπη συμπεριφορα της.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα amaretto :)

 

Στην αρχη βαζαμε απο 600-700 γρ τον μηνα περιπου (τον 1ο μηνα βαλαμε 1,100 γρ :!: ), μετα αρχισε να φρεναρει σιγα σιγα και τους τελευταιους 3-4 μηνες βαζει απο 200 γρ.

 

Στην τελευταια επισκεψη στον παιδιατρο (15/9) ηταν 8920 και υψος 75 εκ.

 

Οσο για τα νυχτερινα μεχρι πριν απο 2-3 εβδομαδες ξυπνουσε 1-2 φορες την νυχτα για μαμ και γενικα ηταν ορεξατη για θηλασμο ακομα και αν ηταν ψιλοχορτατη.

Τωρα κοιμαται 11ωρο και αν ξυπνησει καμια φορα παλι θηλαζει για 1 λεπτο το πολυ και την πιανει η γκρινια παλι.

 

Πιστευω οτι εγω την πιεσα μαλλον απο τον φοβο μου οτι τωρα με τις στερεες τροφες δεν τρωει καλα και αυτη αντιδρα.

 

Παλιοτερα με τον αποκλειστικο θηλασμο ετρωγε σταθερα ανα 2-2,5 ωρες και ειχα και εγω το κεφαλι μου ησυχο. Με τα φρουτα, κρεμες κτλ δοκιμαζε λιγο, ψιλοφουσκωνε και μετα δεν ηθελε ουτε γαλα.

Περιμενα εγω καμια ωριτσα για να την θηλασω αλλα και παλι ετρωγε ελαχιστα. Οταν ξαναδοκιμαζα σε καμια ωρα περιπου συνηθως νυσταζε οποτε κοιμοταν για κανα διωρο και εχανε γευματα. Οποτε αρχισε ετσι ενας φαυλος κυκλος.

 

Εκτος βεβαια αν συμβαινει κατι αλλο πχ ειναι κρυωμενη ή βγαινουν επιτελους τα δοντακια και εγω δεν το εχω καταλαβει ακομα :?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki, το πιθανότερο είναι ότι περνάει φάση, είτε λόγω δοντιών, ειτε λόγω εξερεύνησης, αρχές αυτονόμησης κτλ.

Κι εμείς περάσαμε μια τέτοια φάση και κορόιδευα τον εαυτό μου, ότι όπως άλλες μαμάδες κυνηγάνε τα πιτσιρίκια τους να τα ταΐσουν, για να αδειάσουν το πιάτο, έτσι εγώ κυνηγούσα τη δικιά μου, για να θηλάσει. Εκμεταλλεύσου τις φάσεις που είναι μισοξύπνια (πριν ή μετά τον ύπνο) για να θηλάσει πιο αφοσιωμένα για περισσότερη ώρα, τραγούδησε της ή φόρα ένα περίεργο κολιέ να περιεργάζεται την ώρα που θηλάζει ξύπνια, ώστε να της κεντρίζεις το ενδιαφέρον. Βοηθάει και λίγη ησυχία και απομόνωση σε μισοσκότεινο και βαρετό δωμάτιο, ώστε να μην αποσπάται εύκολα. Αν στηρίζεται στα έπιπλα και στέκεται όρθια, μπορείς να είσαι καθιστή και να την έχεις ανάμεσα στα πόδια σου να θηλάζει όρθια, οπότε δεν παρατάει εντελώς αυτή την "ασχολία".

Μόλις βάζουν πόδι κάτω ... fly-by-nursing1.gif

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto τελειο το σκετσακι :)

 

Ψιλοεπιασε και το κολπο με το κολιε, μαλλον φαση περναει το κουκλακι μου

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Επαναφερω το θεμα που εβαλε η ερικα. ΘΑ σας πω τι εγινε με εμενα. Θηλαζαμε απο περιπου τον Σεπτεμβριο πρωι μεσιμερι βραδυ. Εδω και κανα μηνα δεν ηθελε να θηλαζει το μεσημερι. Ειπα οκ. Αλλα την ειδα οτι μαλλον ψιλοβαριοταν στο στηθος και το πρωι που τρωγαμε το τοστ της εδωσα και εγω λιγο γαλα απο το ποτηρι μου. Ηπιε λιγο. Το βραδυ πριν κοιμηθει της εδωσα παλι λιγο (γαλα το growing up) και ηπιε γυρω στα 100 μλ και εννοειτε καμια αντιδραση για στηθος. Ετσι φτασαμε να θηλαζουμε μονο πρωι! Και ολη την υπολοιπη μερα τιποτα στηθος, ουτε καν το θυμαται!!

Μαλλον ειμαστε σε αυτο που λεει η Αγλαια οτι κραταει εναν θηλασμο για αρκετο καιρο μεχρι να τον σταματησει και αυτον.

Τα δικα μου συναισθηματα ειναι αναμεικτα!! Απο τη μια, τη βλεπω που μονη της δεν ηθελε αλλο στηθος οποτε ηταν απολυτα σεβαστο!

Απο την αλλη αυτο το συναισθημα του "ειμαστε τοσο κοντα" με το θηλασμο ειναι ανεπαναληπτο!! Με πιανουν και κατι κλαματα μερικες φορες, αλλα ειμαι οκ!!

Απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!

Και κατι ακομα για να γελασουμε, το γαλα το βραδυ το πινει με το κουταλακι! Και ενω το νερο το πινουμε με οποιοδηποτε ποτηρι υπαρχει, το γαλα με τιποτα. Κουταλατο!!

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι, εδώ και περίπου ένα μήνα οι θηλασμοί μας έχουν μειωθεί σε δύο την ημέρα, πρωί βράδυ και το βράδυ η μικρή αρνείται να φάει από το αριστερό μου στήθος ακόμα και αν της το δώσω πρώτο ή αν τη διακοψω την ώρα που τρώει από το δεξί(πριν δηλαδή χορτάσει) και τη βάλω στο αριστερό.Δε ξερω τι να κανω , νιώθω πως ειμαστε στη φαση του αποθηλασμου.Επίσης όταν αφου τελειώσει η προσπαθεια να θηλάσει το βράδυ προσπαθώ να της δώσω ξένο γάλα δε πινει παρα 30-40 ml το πολυ.Μπορώ να κάνω κάτι στη φάση που είμαστε τώρα?Το στήθος μου δε με ενοχλεί παρα λίγο το βράδυ αφού έχει φάει απο το δεξί και αρνείται το αριστερο νιώθω λίγο τράβηγμα στο αριιστερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι! Συνεχίζεις όπως είστε και όλα θα πάνε καλά!

 

Από το στήθος που σε ενοχλεί μπορείς αν θέλεις να βγάζεις ελάχιστο γάλα με το χέρι, περίπου 1-2 κουταλάκια του γλυκού. Σε λίγες μέρες θα σταματήσεις να σε ενοχλεί.

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

το γαλα το βραδυ το πινει με το κουταλακι! Και ενω το νερο το πινουμε με οποιοδηποτε ποτηρι υπαρχει, το γαλα με τιποτα. Κουταλατο!!

 

άλλη γεύση το κουταλάτο! :lol:

 

Τα καταφέρατε πολύ καλά!

 

Καλή συνέχεια και σε σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!! ΤΟ κουταλατο βεβαια θελει υπομονη!! Καποιες φορες τα πρωινα που ειναι η μονη φορα που πινει γαλα απο το στηθος, δεν θελει! Δηλαδη και αυτο το στηθος ποσο γαλα να εχει πια!!!

ΠΑντως σας ευχαριστω ολες σας για τις πληροφοριες οταν ημασταν στην αρχη και ημουν γεματη αγχος, και για την Αγλαια ιδιαιτερως!Ηταν μια συναρπαστικη εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ηρθε η ωρα να κάνω την ίδια ερώτηση ...

 

Δεν θέλει να θηλάσει, με χρησιμοποιεί μόνο σαν νανούρισμα όταν είναι ήδη πολύ νυσταγμένη :(

Νερό δεν πίνει καθόλου οπότε της προσφέρω πολλές φορές όλη την ημέρα το στήθος μήπως και διψάει αλλά αντιδράει άσχημα, δεν θέλει ούτε να πλησιάσει.

Επίσης όταν είναι η ώρα για φαγητό πχ απογευματινό, αφού έχουμε ήδη παίξει κλπ πάλι τα ίδια. Με σπρώχνει μακριά.

Αν στο καπάκι της δώσω κάτι άλλο πχ κρέμα, τραχανά κτλ το τρώει μια χαρά.

Μόνο την νύχτα που ξυπνάει και την παίρνω στην αγκαλιά μου μισοκοιμισμένη, μόνο τότε τρώει λίγο και ξανα νάνι.

 

Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηρθε η ωρα να κάνω την ίδια ερώτηση ...

 

Δεν θέλει να θηλάσει, με χρησιμοποιεί μόνο σαν νανούρισμα όταν είναι ήδη πολύ νυσταγμένη :(

Νερό δεν πίνει καθόλου οπότε της προσφέρω πολλές φορές όλη την ημέρα το στήθος μήπως και διψάει αλλά αντιδράει άσχημα, δεν θέλει ούτε να πλησιάσει.

Επίσης όταν είναι η ώρα για φαγητό πχ απογευματινό, αφού έχουμε ήδη παίξει κλπ πάλι τα ίδια. Με σπρώχνει μακριά.

Αν στο καπάκι της δώσω κάτι άλλο πχ κρέμα, τραχανά κτλ το τρώει μια χαρά.

Μόνο την νύχτα που ξυπνάει και την παίρνω στην αγκαλιά μου μισοκοιμισμένη, μόνο τότε τρώει λίγο και ξανα νάνι.

 

Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση ?

 

Έχεις διαβάσει για τις απεργίες θηλασμού (nursing strikes);

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηρθε η ωρα να κάνω την ίδια ερώτηση ...

 

...

 

Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση ?

 

Έχεις διαβάσει για τις απεργίες θηλασμού (nursing strikes);

 

Τι ειναι τουτο παλι ?

 

Για λέγε, για λέγε ...

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

 

Έχεις διαβάσει για τις απεργίες θηλασμού (nursing strikes);

 

Τι ειναι τουτο παλι ?

 

Για λέγε, για λέγε ...

 

Πες μου πρώτα πώς τα πάτε με τις στερεές, τρώτε καλά; Τι άλλα υγρά προσφέρεις (ξένο γάλα, χυμούς κτλ);

 

 

Απεργία είναι η άρνηση να θηλάσει χωρίς να υπάρχει κάποιος εξωγενής παράγοντας.

 

Για όλα όσα δεν είναι καταστάσεις που χρήζουν επείγουσας αντιμετώπισης, ισχύει ο κανόνας των 3 ημερών, περιμένεις και αν δεν περάσει κάτι μόνο του σε 3 μέρες το ξανασυζητάμε. :)

 

Αν θες, διάβασε και εδώ:

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

πρόλαβα και έγραψα και στην άλλο θέμα που μου έστειλες πριν διαβάσω αυτό :oops:

 

Μια συνηθισμένη μέρα μας κυλάει κάπως έτσι

8.00 ξυπνάμε - θηλασμός μόνο αν είναι μισοκοιμησμένη ακόμα

11.00 θηλασμός 2-3 λεπτα για νανούρισμα

1.00 ή 2.00 200-300 ml κρεατοχορτόσουπα ή ψαρόσουπα

5.00 θηλασμός 2-3 λεπτά για νανούρισμα

7.00 130-150 ml κρέμα ή τραχανάς

9.00 ή 10.00 θηλασμός 10 λεπτα

... ...

νύχτα: αν είμαστε καλά ξυπνάει 1-2 φορές, θηλαζει 2-3 λεπτά και ξανά νάνι, αν έχουμε ζόρια με τα δοντάκια

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

... συνέχεια (κατα λαθος πατησα υποβολή)

 

αν έχουμε ζόρια με τα δοντάκια πιπιλίζει ΟΛΗ μα ΟΛΗ την νύχτα

 

Νερό δεν πίνει καθόλου, ούτε χυμό (χυμό βασικά δεν δοκίμασα)

Απορώ και εγώ δεν διψάει όλη μέρα ?

 

Αυτά :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διψάει, γιατί ξεδιψάει από το γάλα που πίνει και από το νερό των τροφών.

 

Θα σου πω τι έκανα εγώ: Καταρχάς πρώτα πρόσφερα στήθος και μετά από μια ώρα τουλάχιστον πρόσφερα τις τροφές. Θήλαζα και μετά από κάθε ξύπνημα και μετέθετα την ώρα του φαγητού αργότερα. Αν μου φαινόταν ότι ψευτοθήλαζε, ξαναπρόσφερα αργότερα. Δεν με πείραζε να φτάσουμε να χάσουμε γεύμα, γιατί βασιζόμουν στο γάλα. Για να πω την αλήθεια, ούτε και τώρα κάνουμε 3 γεύματα :) Από μια απογευματινή ώρα και μετά, συνήθως μόνο θηλάζει, εκτός αν εμφανιστεί καμιά λιχουδιά στο προσκήνιο.

 

Αν θηλάζει αρκετά τη νύχτα, μπορεί να καλύπτει μεγάλο μέρος από την ανάγκη της και να μειώνει τους ημερήσιους θηλασμούς. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, θα έλεγα να μην παραιτηθείς από το να προσφέρεις το στήθος τακτικά. Μην ξεχνάς ότι περνάει φάση που εξερευνά το περιβάλλον έντονα και μπορεί να μην έχει όρεξη να θηλάσει αλλά να επανέρχεται λίγο αργότερα. Ίσως βοηθάει λίγη απομόνωση και ησυχία την ώρα του θηλασμού. Και η δικιά μου έχει περάσει τέτοιες φάσεις αραιώματος και δεν κράτησαν για πολύ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρώτα πρόσφερα στήθος και μετά από μια ώρα τουλάχιστον πρόσφερα τις τροφές. Θήλαζα και μετά από κάθε ξύπνημα και μετέθετα την ώρα του φαγητού αργότερα... .

 

Μην ξεχνάς ότι περνάει φάση που εξερευνά το περιβάλλον έντονα και μπορεί να μην έχει όρεξη να θηλάσει αλλά να επανέρχεται λίγο αργότερα. Ίσως βοηθάει λίγη απομόνωση και ησυχία την ώρα του θηλασμού. ....

 

Καλημέρα :)

 

Ακριβώς όπως τα γραφεις είναι.

Και εγώ αρχικά πρόσφερα πρώτα το στήθος για μεσημεριανό αλλά η μπουμπού δυσανασχετούσε, ήθελε το κρεατάκι της. Οπότε αυτό το γεύμα με υποχρέωσε η ίδια να το αντικαταστήσω.

Το απόγευμα γενικά δεν θέλει τιποτα να φάει και έχει φοβερή ενέργεια. Οχι μόνο δεν κάθεται σε αγκαλιά αλλά δεν θέλει ούτε καν να την ενοχλούμε όταν παίζει :D

Για να μην είναι νηστικη πολλές ώρες την βάζω στο καρεκλάκι φαγητού με παιχνίδια πάνω και έτσι τρώμε το 2ο γεύμα στερεών.

 

Τα ίδια άρχισε να κάνει τώρα και το πρωί. Επομένως, όπως καταλαβαίνω, ή περνάει κάποια φάση (αχ αυτά τα δοντάκια ...) ή θέλει να αλλάξει και άλλο γεύμα γάλακτος :?

 

Πάντως ευχαριστώ για την υποστήριξη :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να ρωτήσω...? :oops:

Ένα παιδάκι σχεδόν 1 έτους (όπως της bizoudaki) δεν είναι φυσιολογικό να θέλει να αντικαταστήσει τελείως κάποια γεύματα θηλασμου? (άσχετα αν δεν το κάνουν όλα τα μωρά με την ίδια ευκολία.

Με θηλασμό πρωί-βράδυ + τα ενδιάμεσα πιπιλίσματα για νανούρισμα -παρηγοριά κλπ δεν θα διατηρηθεί η γαλουχία απο δω και μπρός?

 

Τα έχω καταλάβει λάθος? :oops:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια σας, γράφω εδώ γιατί νομίζω είναι το πιο σχετικό.Εγώ σε δυο μήνες και κάτι ξεκινάω δουλειά και θέλω να σταματήσω το θηλασμό!Πόσο καιρό νωρίτερα θα πρέπει να ξεκινήσω;Σημειώνω ότι δεν ξέρει να πίνει από μπιμπερό (άλλο ένα θέμα να λύσουμε).Ευχαριστώ.

Αααα ο μικρός είναι σχεδόν δέκα μηνών και το πρόγραμμα έχει ως εξής:

όταν ξυπνάμε γαλατάκι

στις 10 με 11 φρουτόκρεμα

γύρω στις 12 με 1 γαλατάκι και νάνι

στις 2 με 3 κρεατοχορτόσουπα

γύρω στις 5 γαλατάκι και νάνι

στις 7 κρέμα ή τραχανα ή γιαουρτάκι

στις 9 με 10 γαλατάκι και νάνι

κατα τη διάρκεια της νύχτας μπορεί να θηλάσει από μία εως τρεις φορές

ποιούς θηλασμούς νς κόψω πρώτα;

eMzE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...