Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νταντά πρώτων βοηθειών - supernanny - Nanny 911


Recommended Posts

Μα τι να λέμε τώρα!

Στο εξωτερικό όλα είναι καλύτερα, μεγαλύτερα, νοστιμότερα, ομορφότερα, εξυπνότερα κλπ. κλπ. Γι' αυτό κι εμείς στείλαμε τον ΓΑΠ καθηγητή στο Harvard, χαραμιζόταν εδώ το παλληκάρι.

Δεν είναι θέμα ούτε μεγέθους, ούτε μυαλού.

Τα πανεπιστήμιά τους λειτουργούν καλύτερα, πως να γίνει τώρα;

Κι εμένα με στενοχωρεί, ελληνικό πανεπιστήμιο τελείωσα, θα ήθελα να ήταν το καλύτερο, αμ δε όμως!

 

Τώρα ο Γ. Παπανδρέου είναι προφανώς επίτιμος στο Harvard, έχουν εκεί κάτι τέτοιους τίτλους, μην τα μπερδεύεις όμως.

 

Μία από τις περιπτώσεις που ανέφερα πριν είναι ένας γνωστός μου συνάδελφος στο εξωτερικό, ήταν διορισμένος σε άσχετη θέση, παραιτείται, ΞΕΚΙΝΑ τις σπουδές στα 25(με αλλαγή αντικειμένου) και τώρα εγώ κάθομαι και τον κοιτάζω σαν τον φτωχό συγγενή να ανεβαίνει συνεχώς!

Είναι πιο έξυπνος από μένα; Μπορεί και όχι. Έχει περισσότερες ευκαιρίες από εμένα; Φυσικά! Πήρε καλύτερα εφόδια από εμένα; Σαφέστατα!

 

Ξεφύγαμε όμως τελείως από το θέμα.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που μου μένει περισσότερο τελικά, είναι η απαξίωση των χειρισμών/μεθόδων..

 

"- Εκείνο που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εισέπραξα είναι ότι τα παιδιά είναι ο εχθρός, το ανήμερο θηρίο. Επιτυχία είναι η επιβολή της επιθυμητής συμπεριφοράς. Ή η καταστολή της ανεπιθύμητης συμπεριφοράς. Όπως κάνει ο θηριοδαμαστής στο τσίρκο. Χτυπάει το μαστίγιο στον αέρα και ο ελέφαντας σηκώνεται στα πίσω πόδια. Γιατί ο ελέφαντας ΦΟΒΑΤΑΙ το μαστίγιο. " γράφει η Ρέα.

 

Τα παιδιά δεν είναι ο εχθρός βεβαίως, είναι το ΘΕΜΑ. Η επιβολή είναι ΚΟΙΝΟΣ στόχος όλων των γονιών νομιίζω. Οι τρόποι διαφέρουν. Το μαστίγιο μπορεί να είναι η στάση σου, οι λέξεις που θα χρησιμοποιήσεις, το ύφος, η τακτική.. Δεν μιλάει κάποιος για εκφοβισμό, αλλά για σεβασμό και πειθαρχία. Ο τρόπος που κάθε ένας θα επιλέξει είναι αποτέλεσμα της δικής του κρίσης.

 

Είναι σίγουρο πως αρκετοί γονείς παραδέχονται κάποιες καταστάσεις και σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Η αλήθεια είναι πως αν δεν θέσεις όρια εξ αρχής, το παιχνίδι είναι λίγο-πολύ χαμένο. Δεν λέω ότι είναι εύκολο να επιβληθείς, ούτε παρουσιάζομαι ως πετυχημένη μαμά γιατί η κόρη μου δεν είναι ατίθασο/ανυπάκουο πλάσμα. Λέω όμως πως υπάρχει ένα ποσοστό γονιών, που έχει συγκεκριμένες τοποθετήσεις και συμπεριφορές απέναντι στα παιδιά τους και τις ακολουθεί πιστά, με όποιο κόστος. Είναι εύκολο να λέμε "δεν μπορώ να κάνω κάτι, έτσι είναι το παιδί!!".

 

ΦΥΣΙΚΑ και το θέμα μας είναι πως θα επιβληθούμε στα παιδιά μας. Δεν είμαστε σκηνοθέτες που παρακολουθούμε αμέτοχοι ένα έργο με πρωταγωνιστές τα παιδιά..

 

Tiller, ποστάρισες μία σειρά προτάσεων για να καταλήξεις σε ένα ειρωνικό σχόλιο σε σχέση με τη συγκεκριμένη και τις σπουδές της (που αγνοώ πραγματικά ποιες είναι ή δεν είναι). Για αυτό και έγραψα για το απωθημένο.

 

Μιλώντας για την συγκεκριμένη εκπομπή, εστίασα στις μεθόδους που σου προτείνουν και κατά πόσο αυτές είναι αποτελεσματικές και όχι ποια είναι αυτή που τα παρουσιάζει. Διαβάζοντας διάφορα βιβλία (από ειδικούς επιστήμονες) έχω βρει αρκετά κοινά στοιχεία. Δεν έχω παρακολουθήσει κάτι που θα το βάφτιζα "αντιπαιδαγωγικό", απεναντίας υιοθέτησα κάποια στοιχεία που βρήκα πως ταιριάζουν στο χαρακτήρα μου και πιάνουν τόπο στις αντιδράσεις του δικού μου παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά δεν είναι ο εχθρός βεβαίως, είναι το ΘΕΜΑ. Η επιβολή είναι ΚΟΙΝΟΣ στόχος όλων των γονιών νομιίζω.

 

ΦΥΣΙΚΑ και το θέμα μας είναι πως θα επιβληθούμε στα παιδιά μας.

 

Αν η επιβολή είναι το ζητούμενο, τότε πράγματι η Jo Frost είναι η κατάλληλη.

 

Διαβάζοντας διάφορα βιβλία (από ειδικούς επιστήμονες) έχω βρει αρκετά κοινά στοιχεία.

 

Ποιά βιβλία έχεις διαβάσει;

Ποιοί είναι οι ειδικοί επιστήμονες που λένε οτι πρέπει να επιβαλλόμαστε στα παιδιά μας;

Link to comment
Share on other sites

Αν η επιβολή είναι το ζητούμενο, τότε πράγματι η Jo Frost είναι η κατάλληλη.

 

 

 

Ποιά βιβλία έχεις διαβάσει;

Ποιοί είναι οι ειδικοί επιστήμονες που λένε οτι πρέπει να επιβαλλόμαστε στα παιδιά μας;

 

μωρε ασε τους επιστημονες, ας μας απαντησει ποιος ανθρωπος γενικοτερα μπορει να λεει οτι πρεπει να επιβαλλομαστε στα παιδια μας?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έγραψα... "Δεν μιλάει κάποιος για εκφοβισμό, αλλά για σεβασμό και πειθαρχία. Ο τρόπος που κάθε ένας θα επιλέξει είναι αποτέλεσμα της δικής του κρίσης."

 

Μην κολλάμε στη λέξη "επιβολή". Θεωρώ πως καταλαβαίνουμε για τι πράγμα συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικα πιστευω οτι οι συμπεριφορες μας πανω στα παιδια μας ειναι δανεικες,,οτι τους δωσουμε θα μας το επιστρεψουν πισω

Ναι, και εγω!!!.......Και επισης αν μια μαμα και ενας μπαμπας 'εχουν χασει τη μπαλα' σε τετοιο βαθμο (οσο στις εκπομπες της νταντας που ποτε δεν ειδα ολοκληρες) εδω και πολυ καιρο σημαινει οτι δεν εχουν ασχοληθει πολυ με τα παιδια τους. Τα παιδια ειναι αγγελακια....Η αγαπη και προσοχη αρκει για να τα βοηθησεις σε αυτες τις ηλικιες να εξερευνησουν τον κοσμο....δεν χρειαζονται "εκπαιδευτες" πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...