Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νταντά πρώτων βοηθειών - supernanny - Nanny 911


Recommended Posts

λοιπόν διάβασα το πάρα πολύ ενδιαφέρον άρθρο

που αφορά τις συγκεκριμένες εκπομπές.

είναι πολύ καλό αλλά δυστυχώς στα Αγγλικά.

ακόμα πιο δυστυχώς, εφημερίδα στο διαδίκτυο, μετέφρασε το άρθρο στα Ελληνικά, όμως με τον χείριστο τρόπο, για αυτό ΔΕΝ το παραθέτω γιατί δεν έχει καμία σχέση με όλο το άρθρο.

 

στο original άρθρο των New York Times , γράφει κυρίως ότι ναι μεν κάνουν πολύ σημαντικό έργο,

αλλά το ότι οι δύο εβδομάδες στις οποίες ενεργούν δεν φτάνουν για να υπάρχουν μακρόχρονα αποτελέσματα με αποτέλεσμα οι γονείς κάπως να παίρνουν την εικόνα ότι όλα γίνονται γρήγορα κανονικά (ενώ θελουν περισσότερο χρόνο)

επίσης αναφέρει ότι κάποιες φορές ονομάζονται τα παιδιά καλά - κάτι που δεν θεωρείται σωστό παιδαγωγικά,

ή πιέζονται τα παιδιά να σταματήσουν μια συνήθεια πολύ απότομα.

 

όμως, κατά τα άλλα, εάν κάποια πράγματα είναι συνειδητά στους γονείς, βοηθάει να δούν πόσο διαφορετικά μπορούν να είναι τα πράγματα.

 

απλώς, χρειάζεται δουλειά πιο μακρόχρονη και όχι τόσο απότομη.

 

επίσης ένα σημαντικό γεγονός είναι ότι τα παιδιά και όλη η οικογένεια, περνούν απο ψυχολογική αξιολόγηση πρίν (για να είναι σίγουρο ότι μπορούν να συμμετάσχουν χωρίς να υπάρχουν/δημιουργηθούν προβλήματα)

 

 

αυτό που συμπαιρένω φυσικά, είναι ότι τα παιδιά γνωρίζοντας τον λόγο που έχει έρθει το άτομο αυτό στο σπίτι τους

σίγουρα φέρονται διαφορετικά παίρνοντας όλα πιο σοβαρά και αντιδρώντας φυσικά και πιο άμεσα στις υποδείξεις του ατόμου αυτού -.

Κάτι που επιταχύνει πολύ την διαδικασία της συνειδητοποίησης ότι α- κάτι πρέπει να αλλάξει. (το ίδιο και οι μεγάλοι).

 

Έτσι λοιπόν υπάρχουν και θετικά αποτελέσματα, αλλά μπορεί κιόλας αυτά τα αποτελέσματα να είναι προσωρινά.

Επίσης αναφέρει ότι στην εκπομπή nanny911 που προβάλεται συνηθως Δευτέρα (σήμερα πχ στις 13.30 στο ΣΚΑΙ) κάποιες οικογένειες λαμβάνουν κάποιο δώρο πχ διακοπές, και φυσικά αυτό είναι κάτι που αλλάζει πολύ τα πράγματα - επίσης διαρκεί μόνο μια εβδομάδα.

Στην εκπομπή που προβάλλεται την Κυριακή (supernanny) δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δηλ ανταμοιβή (Θεωρείται δηλ. γενικά λιγο πιο αξιόπιστη) και διαρκεί 2 εβδομάδες.

 

το άρθρο σχολιάζει και την μέθοδο για να κοιμούνται τα παιδιά στο κρεβάτι τους που χρησιμοποιείται απο αυτές τις εκπομπές - με τον ίδιο τρόπο που είχε συζητηθεί και εδώ στο φόρουμ το αν είναι καλό να αφήνεις το παιδί να κλαίει ελεγχόμενα - (controlled crying technique)

 

το άρθρο

http://www.nytimes.com/2005/08/02/science/02nann.html?pagewanted=1&_r=1&hp

 

Βίντεο απο την ιστοσελίδα της δεύτερης εκπομπής

http://www.supernanny.co.uk/TV-Show/Clips/Clips/The-Naughty-Step.aspx

 

διάφορα εκπαιδευτικά βίντεο.

http://www.supernanny.co.uk/TV-Show/Clips.aspx

(θα παρακαλέσω αργότερα τους διαχειριστές να ανοίξουν ξεχωριστό τόπικ για αυτό το θέμα, και να μεταφέρουν το πόστ αυτό σε νέο τόπικ μιάς και είναι σημαντικό.)

 

γνώμη μου είναι πάντως ότι αυτές οι εκπομπές βοηθούν τους γονείς να δουν ότι η συμπεριφορά των παιδιών είναι κάτι πολύ ευέλικτο και σχετικό,

δηλαδή, ότι με κάποιες τεχνικές κ αλλαγή συμπεριφοράς των γονιών,

αλλάζει και η συμπεριφορά των παιδιών..

απλώς, δεν είναι κάτι που γίνεται τσακ μπάμ. χρειάζεται συστηματική προσπάθεια, και ίσως όχι τόσο έντονη όσο την παρουσιάζουν οι εκπομπές, όχι δηλαδή τόσο απότομα και άμεσα.

Στις εκπομπές μπορεί αυτό να έχει αποτέλεσμα όμως αυτό οφείλεται και στο γεγονός,

ότι τα παιδιά παρακολουθούνται εκείνη τη στιγμή και απο άλλα 3 άτομα - (την νταντά, τον κάμερα μαν, τον ηχολήπτη πχ)

και έχουν περάσει και απο συνέντευξη αξιολόγηση με ψυχολόγο.

 

κάτι ενδιαφέρον - βίντεο που δείχνει πως εκπαιδεύει η νταντά μια μαμά να χρησιμοποιεί τον κατάλληλο τόνο της φωνής για κάθε περίσταση.

http://www.supernanny.co.uk/TV-Show/Clips/Clips/Voice-Training-Technique.aspx

κάτι πάρα πολύ σημαντικό, καθώς τα παιδιά αποδέχονται πολύ καλύτερα τις εντολές ή την επικοινωνία με τους γονείς, όταν το μύνημα που τους δίνεται είναι ξεκάθαρο - σε αυτό βοηθάει πάρα πολύ ο τρόπος με τον οποίο λένε κάτι οι γονείς.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιπόν διάβασα το πάρα πολύ ενδιαφέρον άρθρο

που αφορά τις συγκεκριμένες εκπομπές.

είναι πολύ καλό αλλά δυστυχώς στα Αγγλικά.

ακόμα πιο δυστυχώς, εφημερίδα στο διαδίκτυο, μετέφρασε το άρθρο στα Ελληνικά, όμως με τον χείριστο τρόπο, για αυτό ΔΕΝ το παραθέτω γιατί δεν έχει καμία σχέση με όλο το άρθρο.

 

στο original άρθρο των New York Times , γράφει κυρίως ότι ναι μεν κάνουν πολύ σημαντικό έργο,

αλλά το ότι οι δύο εβδομάδες στις οποίες ενεργούν δεν φτάνουν για να υπάρχουν μακρόχρονα αποτελέσματα με αποτέλεσμα οι γονείς κάπως να παίρνουν την εικόνα ότι όλα γίνονται γρήγορα κανονικά (ενώ θελουν περισσότερο χρόνο)

επίσης αναφέρει ότι κάποιες φορές ονομάζονται τα παιδιά καλά - κάτι που δεν θεωρείται σωστό παιδαγωγικά,

ή πιέζονται τα παιδιά να σταματήσουν μια συνήθεια πολύ απότομα.

 

όμως, κατά τα άλλα, εάν κάποια πράγματα είναι συνειδητά στους γονείς, βοηθάει να δούν πόσο διαφορετικά μπορούν να είναι τα πράγματα.

 

απλώς, χρειάζεται δουλειά πιο μακρόχρονη και όχι τόσο απότομη.

 

επίσης ένα σημαντικό γεγονός είναι ότι τα παιδιά και όλη η οικογένεια, περνούν απο ψυχολογική αξιολόγηση πρίν (για να είναι σίγουρο ότι μπορούν να συμμετάσχουν χωρίς να υπάρχουν/δημιουργηθούν προβλήματα)

 

 

αυτό που συμπαιρένω φυσικά, είναι ότι τα παιδιά γνωρίζοντας τον λόγο που έχει έρθει το άτομο αυτό στο σπίτι τους

σίγουρα φέρονται διαφορετικά παίρνοντας όλα πιο σοβαρά και αντιδρώντας φυσικά και πιο άμεσα στις υποδείξεις του ατόμου αυτού -.

Κάτι που επιταχύνει πολύ την διαδικασία της συνειδητοποίησης ότι α- κάτι πρέπει να αλλάξει. (το ίδιο και οι μεγάλοι).

 

Έτσι λοιπόν υπάρχουν και θετικά αποτελέσματα, αλλά μπορεί κιόλας αυτά τα αποτελέσματα να είναι προσωρινά.

Επίσης αναφέρει ότι στην εκπομπή nanny911 που προβάλεται συνηθως Δευτέρα (σήμερα πχ στις 13.30 στο ΣΚΑΙ) κάποιες οικογένειες λαμβάνουν κάποιο δώρο πχ διακοπές, και φυσικά αυτό είναι κάτι που αλλάζει πολύ τα πράγματα - επίσης διαρκεί μόνο μια εβδομάδα.

Στην εκπομπή που προβάλλεται την Κυριακή (supernanny) δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δηλ ανταμοιβή (Θεωρείται δηλ. γενικά λιγο πιο αξιόπιστη) και διαρκεί 2 εβδομάδες.

 

το άρθρο σχολιάζει και την μέθοδο για να κοιμούνται τα παιδιά στο κρεβάτι τους που χρησιμοποιείται απο αυτές τις εκπομπές - με τον ίδιο τρόπο που είχε συζητηθεί και εδώ στο φόρουμ το αν είναι καλό να αφήνεις το παιδί να κλαίει ελεγχόμενα - (controlled crying technique)

 

το άρθρο

http://www.nytimes.com/2005/08/02/science/02nann.html?pagewanted=1&_r=1&hp

 

Βίντεο απο την ιστοσελίδα της δεύτερης εκπομπής

http://www.supernanny.co.uk/TV-Show/Clips/Clips/The-Naughty-Step.aspx

 

διάφορα εκπαιδευτικά βίντεο.

http://www.supernanny.co.uk/TV-Show/Clips.aspx

(θα παρακαλέσω αργότερα τους διαχειριστές να ανοίξουν ξεχωριστό τόπικ για αυτό το θέμα, και να μεταφέρουν το πόστ αυτό σε νέο τόπικ μιάς και είναι σημαντικό.)

 

γνώμη μου είναι πάντως ότι αυτές οι εκπομπές βοηθούν τους γονείς να δουν ότι η συμπεριφορά των παιδιών είναι κάτι πολύ ευέλικτο και σχετικό,

δηλαδή, ότι με κάποιες τεχνικές κ αλλαγή συμπεριφοράς των γονιών,

αλλάζει και η συμπεριφορά των παιδιών..

απλώς, δεν είναι κάτι που γίνεται τσακ μπάμ. χρειάζεται συστηματική προσπάθεια, και ίσως όχι τόσο έντονη όσο την παρουσιάζουν οι εκπομπές, όχι δηλαδή τόσο απότομα και άμεσα.

Στις εκπομπές μπορεί αυτό να έχει αποτέλεσμα όμως αυτό οφείλεται και στο γεγονός,

ότι τα παιδιά παρακολουθούνται εκείνη τη στιγμή και απο άλλα 3 άτομα - (την νταντά, τον κάμερα μαν, τον ηχολήπτη πχ)

και έχουν περάσει και απο συνέντευξη αξιολόγηση με ψυχολόγο.

 

κάτι ενδιαφέρον - βίντεο που δείχνει πως εκπαιδεύει η νταντά μια μαμά να χρησιμοποιεί τον κατάλληλο τόνο της φωνής για κάθε περίσταση.

http://www.supernanny.co.uk/TV-Show/Clips/Clips/Voice-Training-Technique.aspx

κάτι πάρα πολύ σημαντικό, καθώς τα παιδιά αποδέχονται πολύ καλύτερα τις εντολές ή την επικοινωνία με τους γονείς, όταν το μύνημα που τους δίνεται είναι ξεκάθαρο - σε αυτό βοηθάει πάρα πολύ ο τρόπος με τον οποίο λένε κάτι οι γονείς.

 

 

 

 

ΜΑΡΑΚΙκαλημερα πραγματικα πολυ καλα βιντεακι ιδιαιτερα αυτο με τον τονο της φωνης..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Καλή Χρονιά σε όλους!!

 

Συγνώμη, αλλά εγώ σοκαρίστηκα στα περισσότερα!!

 

Είναι δυνατόν να ακούω το αγγελούδι μου να σπαράζει στο κλάμα για να μου έρθουν πιο βολικά τα πράγματα και να το κάνω ένα ακόμα στρατιωτάκι;

 

Είμαι περίφανη που είμαι Ελληνίδα και έχω σίγουρα διαφορετική νοοτροπία από αυτούς τους γονείς.

Είμαι της γνώμης ότι το να είσαι γονιός πρέπει να έχεις υπομονή, δυνατή θέληση, ένστικτο. Στη κάθε συμπεριφορά υπάρχουν τα ανάλογα "κουμπάκια". Εκτός και αν βαριέσαι να τα ψάξεις.

 

Μπορεί να αργήσω να καταφέρω να διορθώσω κάποιες συμπεριφορές αλλά σίγουρα δεν θα πλήγωνα ποτέ τόσο βάναυσα το παιδί μου.

 

Το ταξίδι που αρχίζουμε εμείς οι γονείς μου θυμίζει το ποίημα του Καβάφη. "Να εύχεσαι να είναι μακρής ο δρόμος σου." Θέλω μόνη μου να ανακαλύπτω τους τρόπους να διαχειρίζομαι καταστάσεις σαν αυτές. Δεν χρειάζομαι δάσκαλο άσε που με αυτό το τρόπο ανακαλύπτεις το παιδί σου και τον εαυτό σου.

 

Όπου πρέπει να είμαι βράχος και κάθετη το αισθάνομαι και μόνη μου όπως επίσης αν κάποια συμπεριφορά θέλει πιο πολύ υπομονή. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.

 

Επίσης εδώ δεν βλέπουμε καθόλου διάλογο μεταξύ γονιού και παιδιού.

Δεν πρέπει πρώτα να ερευνήσουμε το λόγο που το παιδί συμπεριφέρεται έτσι; Να το συζητήσουμε μαζί του και να βρούμε λύσεις;

Απλά αποφασίζουμε μια μέρα ότι το παιδί πρέπει να κοιμηθεί στο δικό του δωμάτιο και καλούμε το Τέρας να μας δείξει τον τρόπo;

 

Εγώ αυτά εισπράττω απ αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα βιντεάκια δεν τα είδα (είμαι στη δουλειά και δυστυ΄χως δεν έχω χρόνο) αλλά το μόνο που μου κάνει εντύπωση με τη συγκεκριμένη εκπομπή είναι πως είναι δυνατόν μέσα σε 2 εβδομάδες να γίνουν όλα τέλεια..... Θεωρώ ότι είναι πολύ μικρο χρονικό διάστημα, αν όχι για τα παιδιά αλλά για τους μεγάλους να αλλάξουν και αυτοί τις δικές τους συνήθειες και συμπεριφορές. Πιστέυω ότι όλα είναι και λίγο "τηλεοπτικά".... Τα παραδείχνουν ωραία και καλά για να γίνεται και η εκπομπή. Και όπως λέει και η Μαρία..... η οικογένεια σε αυτό διάστημα δεν είναι μόνη της..... Υπάρχουν νταντά, κάμερα και δεν ξέρω ποιος άλλος. Η συμπεριφορά μας αλλάζει ακόμα και όταν είμαστε σε άλλο σπίτι επίσκεψη, όταν μας επισκέπτονται φίλοι.... Πόσο μάλιστα μπροστά σε μια κάμερα που μας καταγράφει..... Και μπορεί και τα παιδά να βλέπουν την όλη διαδικασία σαν ένα παιχνίδι....

Δεν ξέρω... μπορεί να κάνω και λάθος αλλά είμαι επιφυλακτική για τα πραγματικά αποτελεσματα των νταντάδων της συγκεκριμένης εκπομπής.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πω οτι η συζήτηση ναι, ωφελεί και πρέπει να γίνεται αλλά σε ποιά ηλικία το παιδί μπορεί να απαντήσει στην ερώτηση "γιατί το κάνεις αυτό? τι σου συμβαίνει? τι σου φταίει?" Πάντως εμένα ο δικός μου που είναι 4,5 δεν έχει την ωριμότητα να μου απαντήσει.Δεν ξέρει καν ο ίδιος. Οπότε?

Βλέπω τις εκπομπές αυτές εδώ και 2 χρόνια περίπου και με έχουν βοηθήσει ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Ειδικά η μέθοδος της αλλαγής του τόνου της φωνής και το να "κατεβαίνω στο επίπεδο του" οπτικά.

Επίσης η τιμωρία μετά από προειδοποίηση είναι θαυματουργή. Ο δικός μου και μόνο που θα του πω οτι αν συνεχίσεις θα πας τιμωρία στη σκάλα επανέρχεται στην τάξη αμέσως.

Βέβαια θα του πω οτι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει γι αυτό το λόγο επειδή θα συμβεί αυτό ή εκείνο αν συνεχίσει, θα χτυπησει π.χ.

Και όταν επανέρχεται στην τάξη πάντα τον επιβραβεύω λεκτικά και με αγκαλίτσα!

Επίσης με έχει βοηθήσει πολύ γιατί έχω δει πολλές λάθος συμπεριφορές τον γονιών που τελικά αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι εμείς ευθυνόμαστε για την οποιαδήποτε αντισυμβατική συμπεριφορά των παιδιών μας γιατί κάνουμε λάθος χειρισμούς. Βλέπω λοιπόν παραδείγματα προς αποφυγή και έχω μάθει να συγκρατώ τα νεύρα μου να μην ουρλιάζω και κυρίως όχι ξύλο γιατί είναι η χειρότερη μέθοδος.

Τέλος το οτι δείχνει θεαματικά αποτελέσματα σε λίγο χρόνο εμένα δεν με χαλάει, μου δημιουργεί ένα αίσθημα αισιοδοξίας και δεν τα βλέπω τόσο βουνό τα πράγματα.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πω οτι η συζήτηση ναι, ωφελεί και πρέπει να γίνεται αλλά σε ποιά ηλικία το παιδί μπορεί να απαντήσει στην ερώτηση "γιατί το κάνεις αυτό? τι σου συμβαίνει? τι σου φταίει?" Πάντως εμένα ο δικός μου που είναι 4,5 δεν έχει την ωριμότητα να μου απαντήσει.Δεν ξέρει καν ο ίδιος. Οπότε?

Βλέπω τις εκπομπές αυτές εδώ και 2 χρόνια περίπου και με έχουν βοηθήσει ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Ειδικά η μέθοδος της αλλαγής του τόνου της φωνής και το να "κατεβαίνω στο επίπεδο του" οπτικά.

Επίσης η τιμωρία μετά από προειδοποίηση είναι θαυματουργή. Ο δικός μου και μόνο που θα του πω οτι αν συνεχίσεις θα πας τιμωρία στη σκάλα επανέρχεται στην τάξη αμέσως.

Βέβαια θα του πω οτι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει γι αυτό το λόγο επειδή θα συμβεί αυτό ή εκείνο αν συνεχίσει, θα χτυπησει π.χ.

Και όταν επανέρχεται στην τάξη πάντα τον επιβραβεύω λεκτικά και με αγκαλίτσα!

Επίσης με έχει βοηθήσει πολύ γιατί έχω δει πολλές λάθος συμπεριφορές τον γονιών που τελικά αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι εμείς ευθυνόμαστε για την οποιαδήποτε αντισυμβατική συμπεριφορά των παιδιών μας γιατί κάνουμε λάθος χειρισμούς. Βλέπω λοιπόν παραδείγματα προς αποφυγή και έχω μάθει να συγκρατώ τα νεύρα μου να μην ουρλιάζω και κυρίως όχι ξύλο γιατί είναι η χειρότερη μέθοδος.

Τέλος το οτι δείχνει θεαματικά αποτελέσματα σε λίγο χρόνο εμένα δεν με χαλάει, μου δημιουργεί ένα αίσθημα αισιοδοξίας και δεν τα βλέπω τόσο βουνό τα πράγματα.

 

Βίκυ ακριβώς αυτά κατά γράμμα, έχω εισπράξει κάθε φορά που έχω δει την εκπομπή. Ίσως και να μην θέλουμε να εφαρμόσουμε όλα όσα λένε, αλλά πάρα πολλά από αυτά είναι πολύ σημαντικά.

Κι εγώ έχω δει κάποια λάθη μου, μέσα από κάποια λάθος συμπεριφορά γονιού. Και την διόρθωσα. Όπως επίσης, είδα πώς να αντιμετωπίσω κάποιο ξέσπασμα του παιδιού με πιο έξυπνο τρόπο.

Μπορεί ο κάθε σωστός γονιός να ξερει πώς να συμπεριφέρεται στο παιδί του, αλλά είναι καλό να παίρνεις κι άλλες ιδέες και μάλιστα βλέποντας τες, σε εφαρμογή!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβλεπα φανατικα την 1η εκπομπη που ηταν μια νταντα μονο. Μαθαινα, προσπαθουσα και γενικα ειχα δοκιμασει καποιες απο τις τεχνικες.

 

Αυτη με τις 3 δεν μου πολυαρεσει γιατι δειχνει το αποτελεσμα περισσοτερο και μενεις με μια απορια "Καλα πως....?"

 

Γι αυτο και σταματησα να το βλεπω. Ξαναγυρισε η μια Κυριακη :D

 

Μαρακι τα βιντεακια μου κανουν διακοπες :cry: μεταφρασεις επειγοντος :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μία απορία όσον αφορά την συγκεκριμενη σειρά. Η νταντά είναι πολύ υπέρ της τιμωρίας(το σκαλοπάτι, η γωνία κτλ.). Μιλώντας με την ψυχολόγο στον παιδικό σταθμό του Κωνσταντίνου με συμβούλεψε να μην ακολουθώ αυτή τη μέθοδο. Και τι να κάνω δηλαδη όταν τα πράγματα ξεφεύγουν από τα όρια που έχουμε θέσει ως οικογένεια πχ δεν χτυπάμε κλπ? :!:

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι χρησιμοποιείται και στις εκπομπές για να δείξει πως μπορεί να γίνει μια οριοθέτηση, ίσως για να περάσει και το μύνημα ότι η οριοθέτηση γενικά, είναι απολύτως αναγκαία.

 

σαφώς και είναι απολύτως αναγκαία, -

αλλά

η ελληνική κοινωνία είναι πολύ διαφορετική απο την Αγγλική ή Αμερικάνικη, με αποτέλεσμα κάτι που χρησιμοποιείται εκεί, και οι απαιτήσεις που υπάρχουν απο τα παιδιά εκεί, να δικαιολογούν αυτή την χρήση της τιμωρίας κατα αυτό το τρόπο.

 

υπάρχει μεγάλος κίνδυνος φυσικά, κάποιος βλέποντας αυτή την εκπομπή, να χρησιμοποιεί συνεχώς μια τέτοια μέθοδο κάθε φορά που κάτι συμβαίνει στο σπίτι.

 

- με αποτέλεσμα ένα παιδί να πάρει περισσότερο προσοχή τελικά, για μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά απο ότι ειναι αυτό παραγωγικό, και έτσι αυτή να ενισχυθεί.

 

μπορείς να δείς εδώ διάφορα θέματα σχετικού περιεχομένου

 

προσοχή και επιβράβευση

http://parents.org.gr/psych/?sid=42

 

τι είναι το time out

http://parents.org.gr/psych/?sid=47

 

τι είναι ο αυτοέλεγχος

http://parents.org.gr/psych/?sid=37

 

διάβασε και τα άρθρα που συνδέονται - εχει συνδεσμους μεσα στο κειμενο που οδηγουν σε αυτά.

 

Η καλύτερη μέθοδος οριοθέτησης των παιδιών

είναι η επιβράβευση

η στοχευμένη προσοχή,

 

και η μέθοδος

 

αν ....... θα....

(αν μαζέψεις τα παιχνίδια θα μπορέσουμε να χορέψουμε, να να να)

 

αντί της μεθόδου

 

αν δεν ...... δεν θα.....

 

και αν χρειαστεί τελικά το αν δεν - δεν θα,

τότε πάντα να συνοδευεται απο ένα

μήπως

έτσι ώστε να μην φαίνεται η φράση σαν απειλή αφαιρεσης προνομίων, αλλά απλώς σαν συμπέρασμα το οποιο σε περίπτωση που το παιδί πράξει διαφορετικά,

να μπορεί ακόμα ναγίνει θετικό.

 

όχι λοιπον

 

αν δεν μαζέψεις δεν θα χορέψουμε

 

αλλά

"μήπως δεν θα προλάβουμε να χορέψουμε, αν δεν μαζέψεις τώρα? δεν ξέρω! :( "

 

Η μέθοδος του time out, πρέπει να χρησιμοποιείται (το σκαλοπάτι είναι ένα είδους time out) σε περιπτώσεις που έχει γίνει κάτι βαρυσήμαντο -

το παιδί έχει χτυπήσει κάποιον άλλον ΠΟΛΥ, έχει κάνει κάποια μεγάλη ζημιά ΕΠΙΤΗΔΕΣ απο θυμό (αυτό συμβαίνει μετά τα δυόμισυ τρία), έχει δαγκώσει ή κάνει κάτι επικίνδυνο σε άλλο μέλος οικογενείας κτλ κτλ,..

είναι κάτι που είναι για καταστάσεις πολύ συγκεκριμένες και ίσως προχωρημένης έντασης όπου οι γονείς έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά..

 

το time out ειναι κατι αρκετα μεμονωμένο, και δεν φτάνει για να καταλάβει ένα παιδί το γιατί δεν είναι καλό να κάνει κάτι.

 

Αυτά που τα συνοδεύουν είναι τα πιο σημαντικά.

η συνειδητοποιηση ότι εάν κάνουν κατι που έχει δυσάρεστο αποτέλεσμα, αναγκαστικά θα υπάρχει καποια αρνητική επίπτωση για αυτά,

δηλαδή αν σπάσουν ένα παιχνίδι επίτηδες, δεν θα μπορούν να πάρουν άλλο.

δεν είναι δηλαδή το time out που θα τα κάνει να το καταλάβουν, αλλά η περεταίρω ενασχόληση και επεξήγηση των γονιών.

και η αρνητική επίπτωση εάν είναι πιο μεγάλη απο το αρχικό αποτέλεσμα καταντάει να είναι τιμωρητική,

με αποτέλεσμα, να θυμώσει το παιδί και έτσι να μην έχει συναισθηματικά χώρο να κατανοήσει το λόγο που γίνονται όλα αυτά ,να καταλάβει δηλαδη την επίπτωση της πράξης του. αντιθέτως θα πεισμώσει με τον γονέα και θα χαθεί η ευκαιρία μάθησης απο το λάθος του.

(αυτό για την περίπτωση που αν κάνει καποια ζημιά, του αφαιρεθεί το αγαπημένο του παιχνίδι που έχει ανάγκη κάθε μέρα πχ σαν αφαιρεση προνομίου)

αυτό το τελευταίο είναι πρέπει να σας πώ κάτι που γίνεται απο παρα πολλούς γονείς καταλάθος χωρίς να έχουν τέτοια πρόθεση!.

 

(λόγω έλλειψης εμπειρίας με παιδιά προσχολικής ηλικίας δεν έχουν κλίμακα συγκρισης σε πράξεις άλλων παιδιών, και τιμωρουν καταλάθος υπερβολικά ενώ πχ μια παιδαγωγός που γνωρίζει τι είναι συνηθισμένο θα το κατέτασσε σε κάτι πιο μικρής σημασίας ενώ για τον γονιό να είναι κάτι πολύ φοβερό) -

 

αυτή η "υπερβολική" τιμωρία, ή αλλιώς τιμωρητικός τρόπος αντιμετώπισης οδηγεί πολύ δικαιολογημένα σε αντιδραστική συμπεριφορά του παιδιού (περισσότερος θυμός και επιθετικότητα) πολύ περισσότερο απο ότι θα ήταν εάν δεν υπήρχε καμία τιμωρία ή παρέμβαση.

 

πάντως, χρειάζεται μια σταθερή αντιμετώπιση μικρών οριοθετήσεων καθημερινά,

όχι μία, και τελείωσε. η προσπάθεια είναι συνεχής και αν δεν είναι συνεχής δεν θα έχει αποτέλεσμα.

δηλαδή δεν γίνεται την μια φορά να υπάρχει επίπτωση και την άλλη φορά να μην υπάρχει.

για αυτό, το πότε πρέπει να υπάρχει αρνητική επίπτωση (time out αφαιρεση προνομίων κτλ) - σε ποια διαβάθμιση συμπεριφοράς - πρεπει να είναι πολύ καλά ζυγισμένο, απο πρίν και αποφασισμένο απο κοινού (και οι δύο γονείς δηλαδή) έτσι ώστε να μην γίνεται υπερβολικά, άσκοπα ή όχι σταθερά.

 

δεν είναι κάτι καθόλου εύκολο, αλλά, με συνεννόηση και προνοητικοτητα και των δυο γονιών μπορούν να επιτευχθούν πάρα πολλά θετικά πράγματα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εμείς βλέπαμε την εκπομπή με τη γυναίκα μου και μας άρεσε πολύ. Τα link που παραπέμπουν στα βιντεάκια πολύ καλό.

 

Μπορώ να πω ότι αρκετά από τα πράγματα που έβλεπα στην εκπομπή τα εφαρμόζω και μπορώ να πω ότι το παιδί μου συμπεριφέρεται άψογα. Δεν είναι ούτε "στρατιωτάκι" να κάνει πάντα ό,τι του λέμε, ούτε είναι και τόσο ατίθασο που να μην ελέγχεται και να κάνει "κακό" στον εαυτό του και σε άλλους.

 

Πιστεύω ότι η γενικότερη συμπεριφορά μας απέναντί του, ο τρόπος που του μιλάμε, που του συμπεριφερφόμαστε, αυτά που του λέμε και η γενικότερη στάστη μας απέναντί του έχουν βοηθήσει στο να είναι τέλειος! Αρκετά από αυτά που κάνουμε τα έχουμε δει από τη σειρά αυτή.

 

Όπως παράδειγμα αυτό του time out, ή όταν του μιλάμε και θέλουμε να τον μαλώσουμε για κάτι ή να του πουμε να προσέχει μία συμπεριφορά του, δεν φωνάζουμε από πάνω του, αλλά καθόμαστε στο ύψος τους και με αυστηρό ύφος(χωρίς φωνές), και αυτοπεποίθηση, του λέμε αυτό που θέλουμε. Αν δεν ακούσει μία, του το ξαναλέμε με προειδοποίηση για time out και την τρίτη φορά μπαίνει για 2 λεπτά. Συνήθως με την πρώτη φορά time out μαθαίνει και δεν το ξανακάνει. Κάτι άλλο είναι ότι ποτέ δεν κάνει ο ένας το "καταφύγιο" όταν τον μαλώνει ο άλλος. Πάντα συμφωνούμε μπροστά του(άσχετα σε κάποια διαφωνούμε μετά), αλλά γενικά ό,τι πει ο μπαμπάς είναι κανόνας και συμφωνεί και η μαμά και ό,τι πει η μαμά, συμφωνεί και ο μπαμπάς. Μετά αν ο διαφωνούμε σε κάτι, το συζητάμε και προσαρμόζουμε ανάλογα τους "κανόνες", αλλά πάντα σε συμφωνία.

 

Σίγουρα σε εμάς βοηθάει το ότι περνάμε πολλές ώρες μαζί του γιατί μπορούμε και δουλεύουμε από το σπίτι, οπότε μπορούμε να του μεταδώσουμε τις αξίες μας.

 

Καλή ανάσταση!

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Η εκπομπή είναι αρκετά καλή αν και εγώ με ορισμένα δεν συμφωνώ όπως παραδείγματως χάριν με την ώρα του ύπνου και το κλάμα των παιδιών.

Εγώ κάθομαι για λίγη ώρα μαζί τους,διαβάζουμε ένα παραμύθι λέμε πως περάσαμε τη μέρα μας και όταν πια νιώσω ότι είναι έτοιμες να κοιμηθούν τότε σιγά-σιγά αρχίζω να την κάνω από το δωμάτιο(με ελαφρά πηδηματάκια που λένε).

Βέβαια υπάρχουν πολλοί γονείς που τους βγαίνει η ψυχή σε ορισμένα θέματα όπως του ύπνου.

Μην νομίζετε ότι όλα τα παιδάκια είναι αγγελούδια(βέβαια δεν φταίνει μόνο τα παιδιά σε αυτό-απλώς είναι ανεξέλεγκτα από τους γονείς τους).Δεν είπαμε να είναι στρατιωτάκια αλλά πρέπει να μάθουν μέχρι που μπορούν να φτάσουν τα όρια τους.

Σε αυτά που συμφωνώ και τα τηρώ και εγώ,όσο μπορώ βέβαια,είναι ότι όντως πρέπει να έρχεσαι στο επίπεδο του παιδιού για να του μιλήσεις(για να σε κοιτάει στα μάτια και να καταλάβει ότι απεύθυνεσαι αποκλειστικά και μόνο σε αυτό),ότι όταν η κατάσταση έχει ξεφύγει από τον έλεγχο επιβάλλεται να γίνει time out(αυτό δίνει το χρόνο στα παιδιά να σκεφτούν τι ήταν αυτό που έκαναν λάθος-άλλωστε από τα λάθη μας μαθαίνουμε),και μπορώ να πω ότι αυτό το κόλπο με το χαλάκι μου άρεσε(το βρήκα αποτελεσματικό-κάτι παρόμοιο είχαμε και στον παιδικό σταθμό που δούλευα παλιά).

Βέβαια πρέπει να πάρουν και κάποιες συμβουλές οι γονείς όσον αφορά την ψυχολογία του παιδιού στις διάφορες καταστάσεις που δημιουργούνται στο σπίτι.

Τα παιδιά έχουν ένα εξαιρετικό χάρισμα.Μιμούνται πάρα πολύ καλά τους άλλους.Έτσι όταν οι γονείς τους π.χ.όλη την ώρα μέσα στο σπίτι βρίζουν το ίδιο θα κάνουν και τα παιδιά,όταν τσακώνονται συνέχεια τα παιδιά θα είναι επιθετικά σχεδόν στον καθένα και ούτω καθεξίς.

Η εκπομπή μου αρέσει πιο πολύ όσον αφορά στον συμβουλευτικό της χαρακτήρα και όχι στον τρόπο με τον οποίο εισβάλλει μέσα στο σπίτι μιας οικογένειας(αναταράζοντας την ηρεμία της)μια νταντά η οποία θα μείνει μια ή δύο εβδομάδες και μετά θα φύγει αφήνοντας κάποιες οικογένειες στο έλεος αυτών που προσπαθούσε να επιβάλλει με την παρουσία της εκεί.

Η εκπομπή το μόνο που δεν μας λέει είναι αν όλες αυτές οι οικογένειες παρακολουθούνται από κάποιον ειδικό μετά την επίσκεψη της νταντάς(όχι για να δουν αν τηρούν αυτά τους είπε)αλλά για να δουν αν έμαθαν κάτι από τις συμβουλές που τους έδωσε.Αν κράτησαν έστω και κάτι που νομίζουν ότι θα τους βοηθήσει σε μια συμπεριφορά είτε του παιδιού είτε των γονιών η οποία είχε ξεφύγει από τον έλεγχο.Είναι σαν ιδιαίτερα μαθήματα σε σχολή γονέων( στις οποίες είμαι κάθετα αντίθετη)

Άλλωστε το έχω ξαναδηλώσει σε αυτό το φόρουμ

 

Γονιός δεν γεννιέσαι γίνεσαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΕΘΝΩΝ θα κάτσει στο σκαμνί, λέει, τη Μεγάλη Βρετανία για την προβολή του ριάλιτι «Supernanny». Η «Σούπερ νταντά» κατηγορείται «ότι προωθεί βίαιες τεχνικές πειθαρχίας σε μικρά παιδιά». Η έκθεση της επιτροπής κάνει λόγο για σοβαρές παραβιάσεις των δικαιωμάτων των παιδιών, που συχνά φτάνουν στα όρια του βασανισμού. Το μπεμπέ-νταντά ριάλιτι, που προβάλλεται στην Αγγλία για πέμπτη συνεχή χρονιά και κάνει μεγάλη επιτυχία, παίζει φέτος και στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ.

 

ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να τα βγάλουν πέρα με τους μικρούς διαόλους τους, φωνάζουν την «νταντά έκτακτης ανάγκης» για να τα κάνει ζάφτι. Η Τζο Φροστ, η τροφαντή τηλε-γκουβερνάντα, μπουκάρει στα σπίτια και δεν μασάει ταραμά ούτε μπροστά στον πιο ζόρικο πιτσιρικά. Οταν οι μπόμπιρες ξεπερνούν τα όρια, τους βάζει στην «καρέκλα για τα άτακτα παιδιά». Πολύ κουλ, μιλάμε! Δεν τσιρίζει, δεν βγάζει μιλιά. Με το δολοφονικό της βλέμμα επιβάλλει την πειθαρχία και στα πιο σαλταρισμένα μωρά. Οι γονείς την κοιτούν με το στόμα ανοιχτό και σταυροκοπιούνται: «Το δικό μου παιδί καθάρισε το δωμάτιό του;»

 

ΕΙΔΑ ΕΝΑ-ΔΥΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ (μες στη βαρεμάρα μου) στον ΣΚΑΪ, και τρόμαξα. Εντελώς αποτρεπτικά για όσους θέλουν να κάνουν παιδιά. Πιτσιρίκια σε υστερία που εκσφενδονίζουν σφηνοτουβλάκια, και γονείς σε αμόκ να τα κυνηγάνε με την παντόφλα σ' όλο το σπίτι. Θηριοδαμαστής θα 'πρεπε να επέμβει - όχι νταντά! Κι η επιτροπή επιβάλλει πρόστιμο στη Βρετανία που το προβάλλει. Αίσχος! Ανδριάντα θέλουν να της στήσουν της κυρίας Φροστ οι απανταχού τηλε-γονείς. Τώρα που το σόου παίζεται και στις ΗΠΑ, οι μετοχές της σούπερ νταντάς ανεβαίνουν ακαριαία. Βγάζει βιβλία με συμβουλές και γίνονται ανάρπαστα. Οι δύσμοιροι γονείς ακολουθούν με ευλάβεια τους κανόνες πειθαρχίας που προτείνει. Μπας και δαμάσουν τα θηρία!

Ανδρέας Ρουμελιώτης

 

Πηγή http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=64292128

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΝΩ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ δει όλα, το σοβαρό και έγκυρο BBC μας εκπλήσσει και πάλι. Δύο νέα ριάλιτι-ντοκιμαντέρ έπεσαν στην αντίληψη του δαιμόνιου τηλεκανίβαλού σας. Τα «τσακάλια» του καναλιού έψαξαν και βρήκαν κάτι διαολοκαβαλικεμένες γυναίκες, οι οποίες έχουν ένα κοινό ανατριχιαστικό χόμπι: συλλέγουν μωρά-κούκλες που φαίνονται σαν αληθινά. Το «My fake baby» (Το ψεύτικο μωρό μου) αναδεικνύει τις πιο ψυχώ περιπτώσεις από γεροντοκόρες. Αν δει κάποιος αυτές τις κούκλες, θα νομίσει ότι είναι αληθινές. Αυτό θέλουν και οι παρανοϊκές συλλέκτριες «μωρών». Να πηγαίνουν βόλτα στο πάρκο με την κούκλα τους, να την ταΐζουν, να της αλλάζουν πάνα και οι περαστικοί να τους λένε: «Καλέ, τι χαριτωμένο που είναι το μωράκι σας!» Η κάμερα ακολουθεί αυτές τις σαλεμένες «μητέρες» και καταγράφει τη «δύσκολη» καθημερινότητά τους. Πρέπει να ξυπνήσουν νωρίς για να φροντίσουν τα «μωρά» τους, να τα ντύσουν, να τα πάνε περίπατο... Κάποια διεκδικεί και επίδομα μητρότητας...

 

ΓΙΑ ΧΑΠΙ, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ του Ιαν. Ενός βρετανού στρατιώτη που μόλις επέστρεψε απ' το Ιράκ και του «την έδωσε»: θέλει, λέει, να το γυρίσει καλαματιανό και να γίνει Τζοάνα... Μέχρι να κάνει την πολυπόθητη εγχείρηση αλλαγής φύλου, ο Ιαν διηγείται στους δημοσιογράφους του BBC την ιστορία του και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει φυλακισμένος μέσα στο κορμί ενός σκληροτράχηλου (εξωτερικά) στρατιώτη. Η οικογένειά του τον έχει αποκληρώσει κι εκείνος προσπαθεί μοναχούλης του να αντιμετωπίσει το ψυχολογικό και σωματικό στρες της εγχείρησης. Μοναδική του συντροφιά, οι τηλεθεατές του βρετανικού καναλιού...

 

 

δεν εβαλες και ολο το άρθρο

:lol:

 

ειναι προφανές ότι αυτός ο άνθρωπος δεν εχει ιδέα απο ότι γράφει, είδε 5 λεπτά απο την κάθε εκπομπή και εγραψε ένα σκανδαλοθηρικό άρθρο με μπόλικη σάλτσα.

μου αρέσει που ο συγγραφέας λέει για την σουπερ νταντά, οτι κατηγορείται για βίαιες τεχνικές πειθαρχιας, και μετά λεει οτι τα παιδιά θέλουν θηριοδαμαστή και όχι νταντά. ...

 

με λίγα λόγια θελουν μαστίγιο???????

μπράβο κυριε συγγραφέα είσαι τι να πω... πανεξυπνος.

 

 

AYTO EINAI TO ΣΩΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ αυτός Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΒΑΡΙΟΤΑΝ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ (και να μεταφράσει το άρθρο με τις σωστές πληροφορίες)

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1067527/UN-attacks-Supernanny-accuses-Britain-demonising-children.html?ITO=1490

 

 

μια καθηγήτρια 72 ετών που ανήκει στην επιτροπή , των ηνωμενων εθνων, μεταξύ και αλλων πραγματων ανέφερε και αυτή την εκπομπή σε ενα γενικότερο report.

πουθενά δεν γράφει οτι θα κατσει "στο σκαμνί" η σουπερνταντά.

 

εγώ δηλαδή πουθενά δεν το είδα.

 

αυτό που έκαναν είναι ότι κατηγορησαν με μορφή κριτικής την εκπομπή ότι παραβιάζει το δικαίωμα της ιδιωτικότητας του παιδιού,

με το να προβάλλει στην τηλεόραση εικόνες απο την ζωή του παιδιού,

αλλά και το ότι δημιουργεί αρνητική εικόνα για τα παιδιά γενικότερα,

και οτι δεν ενημερώνει για τα δικαιώματα του παιδιού.

ένα παιδι μπορεί να έχει δικαίωμα πχ να μην εμφανιστεί στην εκπομπη,

και στην περίπτωση της μιας απο των δυο εκπομπών όπου υπάρχει χρηματική ανταμοιβή στην οικογένεια, μετά το πέρας των γυρισμάτων εκεί σίγουρα κάτι αρνητικό υπάρχει,

 

αλλα δεν ξερω αν αναφέρουν αυτήν συγκεκριμένα εκπομπή,

σαφώς είναι λίγο περίεργο που υπάρχει χρηματική ανταμοιβή/αποζημίωση για την προβολή ιδιωτικών στιγμών της οικογενείας και των ανήλικων παιδιών.

 

 

 

εγώ συμφωνω με το θέμα της ιδιωτικότητας,

 

αλλα΄δε συμφωνω με το γεγονός ότι δίνει μια άσχημη εικόνα για τα παιδιά.

 

δείχνει μια εικόνα πραγματική, η οποία υπάρχει! και καλύτερα οι γονείς ή υποψήφιοι γονείς να ξέρουν τι μπορεί να συμβεί εάν δεν ασχοληθούν και δεν είναι ενεργοί,

παρά να μην ξερουν τιποτα και ξαφνικά να βρίσκονται μπροστά σε ενα τεράστιο βουνό.

 

επίσης ξέρω σίγουρα ότι εχει βοηθήσει ΠΑΡΑ πολυ κόσμο αυτή η εκπομπή, να καταλάβει πως λειτουργου΄ν τα παιδιά, πως η συμπεριφορά τους,

είναι ΑΛΛΗΛΕΝΔΕΤΗ με την συμπεριφορά των γονέων,

 

εγώ κατά την γνώμη μου δε δείχνει τιποτα κακό για τα παιδιά, για τους γονείς τους δείχνει μόνο αρνητικά πράγματα που σε μερικές φορές τα παραμελούν τραγικά (ίσως και επίτηδες για να ειναι πιο δραματική η σειρά?).

 

Ποτέ δεν μου δημιουργήθηκε η εικονα οτι δείχνει αρνητικά τα παιδιά αυτή η εκπομπή.

 

και λεω για την εκπομπή που δείχνουν εδώ την κυριακή. γιατί η άλλη, η οποια εχει πολλές νταντάδες, εχει αλλες συνθήκες παραγωγής, ειναι αλλο πράγμα εντελώς,..... γραφω περισσότερα για αυτο, στο πρώτο ποστ μου σε αυτό το τόπικ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: χμ δεν το σκέφτηκα να το βάλω όλο έχεις δίκαιο....

 

Πάντως εγώ που είδα 3 εκπομπές έχω να πω ότι το παιδί μου είναι αγγελούδι :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας.Μηπως καποιος γνωριζει που μπορω να βρω το βιβλιο,εκτος απ΄το ιντερνετ,εκδοσεις κτλ και αν καποιος το εχει αν αναφερει τροπους να πεισουμε τα παιδια να κοιμουνται στο κρεβατι τους :?: Ευχαριστω :cry:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα κορίτσια.. Τώρα μόλις έγινα μέλος και είμαι πολύ ενθουσιασμένη.. Είδα κάποιες απόρίες σας για τις νταντάδες. Είναι ένα πρόγραμμα που παρακολουθώ και έγώ για να πάρω κάποιες ιδέες και γιατο παιδί μου, αλλά και για την δουλειά μου. Αυτό που πιστεύω οτι πρέπει κανείς να αποκομίσει από την εκπομπή είναι ότι για να επιτύχεις την αλλαγή μιας συμπεριφοράς σε ένα άτομο ουσιαστικά πρέπει πρώτα να αλλάξεις έσύ την δικιά σου.. Τα παιδιά αλλάζουν συμπεριφορές όταν ο γονιός κατανοήσει ότι η πρώτιστη συμπεριφορά του ήταν άκαρπη και όταν αχοληθεί ουσιαστικά με το πρόβλημα.. Και το σίγουρο είναι ότι δεν είναι ούτε γρήγορη ούτε ευκολη δουλεία και βεβαίως δεν κινείται μέσα σε καλούπια. Γιαυτό προσαρμόζω αυτά που μου αρέσουν στην δικιά μου προσωπικότητα.

Τζώρτζια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γνωρίζετε το αντίστοιχο βιβλίο; πως σας φάνηκε; γενικά παρακολουθώ την εκπομπή των νταντάδων. μου αρέσει πολύ, δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να πραγματοποιηθούν όλα όσα λένε. η μικρή μου είναι 12μηνών. εφαρμόζει καμια σας τη θέση για τα άτακτα παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι τώρα 28 μηνών και το εφαρμόζουμε περίπου εδώ και ένα χρόνο. Σε εμάς έχει πιάσει -σε συνδυασμό πάντα με την θετική ενθάρρυνση (δηλαδή επιβραβεύουμε ηχηρά την επιθυμητή συμπεριφορά και στην ανεπιθύμητη που δεν είναι ακραία απλώς στερούμε για λίγο την προσοχή). Στα σοβαρά/επικίνδυνα ή εντελώς από τσαντίλα χρησιμοποιούμε την "τιμωρία"/ time out.

Η δικιά μου αντιδρά πάρα πολύ καλά στην θετική ενθάρρυνση. Της αρέσει να "βοηθάει τη μαμά" (ακόμα κι αν αυτό που μαζεύει με "μπράβο", το πέταξε -λίγο πριν- κάτω από τσαντίλα!).

Βέβαια υπάρχουν μέρες καλές και μέρες πιό δύσκολες, κι επίσης διαφορετικοί χαρακτήρες παιδιών και γονιών. Οπότε όλα είναι σχετικά! Στο δεύτερο που περιμένω σε λίγο καιρό, δεν έχω ιδέα αν θα πιάσουν τα ίδια κόλπα!

 

Παρεμπιπτόντως, στην νταντά είδα ένα κόλπο για την ώρα του ύπνου (βάζουμε να χτυπήσει ξυπνητήρι την ώρα που θέλουμε να πάει στο κρεββάτι της) και την ενθουσιάζει. 9 φορές στις 10 φωνάζει "ώρα για κρεββατάκιιιι!" και τρέχει :-D. Μεγάλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

ναι ε; εγω δε μπορώ να φανταστω ότι θα την βάλω time out και θα κάτσει. είχα δει και κάι εκπομπες που χρειαστηκαν 2ωρες για να συμμορφωθει το μικρο. θα έχω τόση υπομονή;...εμενα αυτες τις μερες αρχισε να σκίζει περιοδικά. προσπαθω να την αποθαρρύνω, αλλα την άλλη μέρα ξανά τα ίδια....υψωνω και τον τόνο όπως έλεγε στην εκπομπη....νιωθω και γελοια ώρες-ωρες. χθες στην παραλια είδα μια γιαγια που προσπαθουσε να βαλει τον μικρο time out και μου άρεσε

Link to comment
Share on other sites

όπως δείχνει και στην εκπομπή (με τη μία νταντά - οι τρείς δεν δείχνουν και τίποτα...), το να κάτσει το παιδί σε time out είναι θέμα δικής σου αποφασιστηκότητας και επιμονής. Το κλειδί είναι να μην υποχωρήσεις και να μην εκνευριστείς. Όταν τα παιδιά βλέπουν σταθερότητα, αργά ή γρήγορα προσαρμόζεται. Η δικιά μας την πρώτη φορά σηκώθηκε μια φορά και την ξαναβάλαμε. Τις επόμενες είχε αποδεχθεί τη διαδικάσία και τώρα που μεγαλώνει και δοκιμάζει πάλι τα όριά μας πατάει την τσιρίδα και ξαναγυρνάει κοντά μου για να δεί μήπως και βαρεθώ να την πάω πίσω και πάρω πίσω την "τιμωρία"...:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία νέα φιλόδοξη παραγωγή ετοιμάζει ο ΣΚΑΪ για τη νέα τηλεοπτική σεζόν.

 

Η «Νταντά Πρώτων βοηθειών» έρχεται να ...αλλάξει τη ζωή και ελληνικών οικογενειών που αντιμετωπίζουν προβλήματα συμπεριφοράς με τα παιδιά τους.

 

Πρόκειται για μία τηλεοπτική παραγωγή βασισμένη στο format της Granada –ITV Global που κατέκτησε τον κόσμο. Το «Nanny 911» που προβάλλει με ιδιαίτερη επιτυχία και ο ΣΚΑΪ είναι μία επιτυχημένη παραγωγή της εταιρίας FOX στην Αμερική που συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

 

Η «Νταντά Πρώτων βοηθειών» έρχεται για να προσφέρει άμεση βοήθεια στις οικογένειες που την έχουν ανάγκη.

 

Μία ομάδα έμπειρων επαγγελματιών νταντάδων επιχειρεί να αντιμετωπίσει τις προβληματικές συμπεριφορές των παιδιών των οικογενειών.

 

Υπάρχουν πέντε νταντάδες και ανάλογα την περίπτωση αναλαμβάνει δράση μία από αυτές.

 

Κάθε εβδομάδα δύο νταντάδες πηγαίνουν σε δύο οικογένειες. Έχουν στη διάθεσή τους μόνο επτά ημέρες για να επιβάλουν κανόνες συμπεριφοράς και να επαναφέρουν την ηρεμία στο σπίτι.

 

Στο τέλος κάθε εβδομάδας και ανάλογα με την επιτυχία τους στην αποστολή που τους ανατέθηκε, οι δυο νταντάδες βαθμολογούνται από τις συναδέρφους τους.

 

Η νταντά με τη μεγαλύτερη βαθμολογία στο τέλος της σειράς κερδίζει.

πηγή ΣΚΑΙ

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

και εγω παρακολουθω τις εκπομπες και καποιες φορες μαζι με τον μεγαλο μου γιο.

Μου αρεσουν πολυ οι κουβεντες που πιανουμε, με αφορμη τις συμπεριφορες των παιδιων στην σειρα.

Μια ενσταση εχω. Την μανια να κοιμουνται τα παιδια μονα τους. Το θεωρω αγριο και ανουσιο. Τι κακο μπορει να κανει στην ψυχολογια τους, το θα ειμαι διπλα σου στο κρεβατι σου , να σου διαβασω το παραμυθι σου και να σε χαϊδεψω για να χαλαρωσεις. Και μετα απο λιγο θα φυγω. Και σε καποιες συγκεκριμενες φασεις,(ενα κακο ονειρο , αδιαθεσια ή ακομα και θεληση για χαδακια) να το παρεις και στο κρεβατι σου.

Δεν θεωρω οτι τους κανει αυτο απο μονο του κακο. Ισως αυτο σε συνδιασμο με κατι αλλο.

Η εμπειρια μου απο τον μεγαλο μου γιο , που ειχε περασει μια φαση να κοιμαται μαζι μας (πριν κανω την μικρη) μου εδειξε , οτι το παιδι το ειχε αναγκη!! Και οταν χαλαρωσε και σιγουρευτικε , κοπηκε σιγα σιγα.

 

Και εγω ακομα θυμαμαι εκεινα τα υπεροχα συναισθηματα που ειχα , οταν ακομα και στο δημοτικο καποιες βραδιες , ελεγα στους γονεις μου " θελω παρεακι σημερα" και χωνομουνα αναμεσα τους.

 

Επειδη στην διαπαιδαγωγηση ειμαι υπερ των "ειδικων " αλλα εχω εμπιστοσυνη στο ενστικτο μου.......νιωθω οτι αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να το στερησω απο τα παιδικα τους χρονια!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

και εγω παρακολουθω τις εκπομπες και καποιες φορες μαζι με τον μεγαλο μου γιο.

Μου αρεσουν πολυ οι κουβεντες που πιανουμε, με αφορμη τις συμπεριφορες των παιδιων στην σειρα.

Μια ενσταση εχω. Την μανια να κοιμουνται τα παιδια μονα τους. Το θεωρω αγριο και ανουσιο. Τι κακο μπορει να κανει στην ψυχολογια τους, το θα ειμαι διπλα σου στο κρεβατι σου , να σου διαβασω το παραμυθι σου και να σε χαϊδεψω για να χαλαρωσεις. Και μετα απο λιγο θα φυγω. Και σε καποιες συγκεκριμενες φασεις,(ενα κακο ονειρο , αδιαθεσια ή ακομα και θεληση για χαδακια) να το παρεις και στο κρεβατι σου.

Δεν θεωρω οτι τους κανει αυτο απο μονο του κακο. Ισως αυτο σε συνδιασμο με κατι αλλο.

Η εμπειρια μου απο τον μεγαλο μου γιο , που ειχε περασει μια φαση να κοιμαται μαζι μας (πριν κανω την μικρη) μου εδειξε , οτι το παιδι το ειχε αναγκη!! Και οταν χαλαρωσε και σιγουρευτικε , κοπηκε σιγα σιγα.

 

Και εγω ακομα θυμαμαι εκεινα τα υπεροχα συναισθηματα που ειχα , οταν ακομα και στο δημοτικο καποιες βραδιες , ελεγα στους γονεις μου " θελω παρεακι σημερα" και χωνομουνα αναμεσα τους.

 

Επειδη στην διαπαιδαγωγηση ειμαι υπερ των "ειδικων " αλλα εχω εμπιστοσυνη στο ενστικτο μου.......νιωθω οτι αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να το στερησω απο τα παιδικα τους χρονια!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στην διαπαιδαγωγηση ειμαι υπερ των "ειδικων " αλλα εχω εμπιστοσυνη στο ενστικτο μου

Σωστά...

Δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η εκπομπή. Κατ' αρχήν το θεωρώ πολύ βάρβαρο να βάζεις μέσα στο σπίτι σου ξένους για να επιβάλεις την τάξη στα παιδιά σου. Είναι η πραγματοποίηση της απειλής "θα φωνάξω την αστυνομία"!

Το time out εν μέρει συμφωνώ να εφαρμόζεται, αλλά προϋποθέτει κάποια κατανόηση από το παιδί, άμα είναι να κυνηγάω ένα παιδάκι τρεις ώρες για να καθήσει σε μία καρέκλα τρία λεπτά, ... ε, συγνώμη, αλλά κάπου υπάρχει λάθος, είναι παράλογο. Επίσης είναι πρακτικά ανεφάρμοστο στην δική μου περίπτωση, δεν μπορώ ν' αφήσω δύο μωρά και να κυνηγάω το ένα για να το βάλω στην καρέκλα, δεν γίνεται...

Στην εκπομπή παρουσιάζεται να ξεριζώνονται αποφασιστικά παγιωμένες συνήθειες στην οικογένεια, εν μία νυκτί. Το βρίσκω τελείως λάθος. Δεν μπορεί να κοιμίζεις από μωρό το παιδί στο κρεββάτι σου και ένα ωραίο βράδυ ν' αποφασίζεις ότι αυτό κόβεται μαχαίρι. Θέλει πολύ συζήτηση, συμφωνία και σταδιακή αλλαγή, νομίζω.

Αποφεύγω να την βλέπουν τα παιδιά μου γιατί ανακαλύπτουν ότι υπάρχουν συμπεριφορές που δεν τις έχουν ξαναδεί (χτυπήματα από παιδιά στη μαμά κλπ) και στρεσάρονται με τα παιδάκια που κλαίνε.

Εγώ η ίδια νιώθω νευρική όταν την βλέπω και αποτυχημένη που δεν καταφέρνω να κάνω τα παιδάκια μου υποδείγματα.

Τελικά έχω καταλάβει ότι η υπερβολική έννοια μας να μεγαλώσουμε τα παιδιά σωστά και οι πολλές πληροφορίες και συμβουλές, μας φορτώνουν με μεγαλύτερο άγχος και μας απομακρύνουν από το ένστικτό μας ως γονείς που είναι κατά κανόνα σωστό, εν πάσει περιπτώσει σωστότερο από τέτοιου είδους εκπομπές. Και η λύση των προβλημάτων είναι μέσα στο σπίτι μας και όχι στις αυθεντίες της τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Καποια πραγματα που δειχνει οντως βοηθανε αλλα ειμαι πεπεισμενη οτι ειναι στημενο εντελως. Εσεις αν ειχατε ενα συνεργειο τηλεοπτικο με τουλαχιστον 5 ατομα μεσα στο σπιτι σας την ωρα που διαδραματιζονται οι συμπεριφορες αυτες των παιδιων πιστευετε οτι θα αντιδρουσατε σαν να μην υπαρχουν??? Δεν θα επηρεαζοταν η συμπεριφορα των παιδιων και η δικη σας αντιδραση απο την παρουσια τοσων ξενων ανθρωπων στο χωρο σας???

 

Βλεποντας τα παιδια μια ξενη νταντα να τους επιβαλλει κανονες και τοσους ανθρωπους γυρω τους με καμερες και μικροφονα πιστευετε τελικα οτι θα αρνηθουν να υποκυψουν στους νεους κανονες??? Θα ειναι αυθορμητη η αντιδραση τους??? Αν μπορουσαμε να δουμε ολο το γυρισμα χωρις μονταζ που γινεται σε καθε επεισοδιο το συμπερασμα θα ηταν πολυ διαφορετικο απο αυτο που φαινεται στον αερα.

 

Και μην ξεχνατε οτι ειναι απλα τηλεοραση που ο σκοπος ειναι να δημιουργει τηλεθεασεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...