Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΤΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΡΟΩΡΟ?


Recommended Posts

αλλου διαβαζω οτι ειναι θεμα εβδομαδων και αλλου οτι ειναι θεμα βαρους....

 

Τελικα, απο ποια εβδομαδα και μετα ειναι προωρο το μωρο??? Και ποσο βαρος πρεπει να εχει??? Διαβασα καπου οτι απο 2 κιλα και πανω δεν μπαινει σε θερμοκοιτιδα, ομως αν ειναι πχ 32 εβδομαδων και 2 κιλα τι γινεται????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aν ειναι 2 κιλα αναπνεει μονο του χωρις βοηθεια και δεν εχει αλλα προβληματα ικτερο κ.λ.π καθεται στην θερμοκοιτιδα για λιγο μονο μεχρι να εισαι σε θεση να το ταισεις μονη σου και να παιρνει βαρος. Αν εχει ικτερο μενει μεχρι να πεσει ο ικτερος να παρει λιγο βαρος και μετα το παιρνεις σπιτι. Αν ειναι 32 εβδομαδων και χρειαζεται υποστηριξη στην αναπνοη τοτε θα μεινει παραπανω. Δεν ξερω αν καλυψα τις αποριες σου ρωτησε με οτι αλλο θες. Εμενα ο Μαριος γεννηθηκε 1900 γρ στη 33η εβδομαδα εχασε τις πρωτες ημερες, ειχε ικτερο, ετρωγε με ορο και καποια στιγμη αρχισα να πηγαινω να τον ταιζω εγω.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα υπάρχουν πολλοί παράγοντες που κάνουν απαραίτητη την παραμονή του μωρού στη θερμοκοιτίδα αλλά άσχετα με αυτό, επίσημα πρόωρο θεωρείται το μωρό που γεννιέται πριν την 37η εβδομάδα

BSuJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η Φελια γεννηθηκε 35+2 ........ θεωρειται πρόωρο ........ βαρος ειχε 2450 ....... δεν μπήκε θερμοκοιτιδα, δεν χρειαστηκε αναπνευστικη υποστηριξη, ικτερο εφτασε μεχρι 13,10 και μπηκε στην λαμπίτσα ........ ολα καλα όμως και την πήρα κανονικα σπίτι με ίκτερο 11,3 και βάρος 2250 .......... ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ για το μωρακι σου ..... μην αγχωνεσαι :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΑΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ

 

ΠΟΛΥ ΛΟΓΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΠΡΟΩΡΟ.

 

Γνωρίζω μωράκι πρόωρο που γεννήθηκε 31 εβδομάδων 1900 gr

και δεν χρειάστηκε να μπει στην θερμοκοιτίδα καθώς και της αδερφής μου 40 εβδομάδων 3450gr και μπήκε για 1 μηνά στη θερμοκοιτίδα για αναπνευστικό πρόβλημα .

 

όλα θα πάνε καλά και με το δικό σου μωράκι………………………..

.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και εμένα που γεννήθηκε 36 εβδομάδων και 6,30 ωρών θεωρείται πρόωρο?

 

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΟΛΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ ΤΟΥ ΠΡΟΩΡΟΥ Η ΟΧΙ ?

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ?

 

ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ .

 

στο ικα μπορείς να ρωτήσεις αν είναι πρόωρο γιατί θα πάρεις κάποια εξτρα χρήματα

τα παιδάκια που γεννήθηκαν πριν της 37 εβδομάδες περνούν ένα επίδομα.

 

ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΘΑΡΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ

.....

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως να με παρεξηγήσεις! Για αυτό ρώτησα, γιατι άκουσα οτι δίνουν επίδομα απο το ΙΚΑ, εννοείται πως δεν κολλάω σε ταμπέλες και με νοιάζει να είναι γερό, όπως και τα παιδιά όλου του κόσμου!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στη Μενν εχουμεκαι παιδακια 39 εβδομαδων που γεννηθηκαν μελανιασμενα, με διαφορα προβληματα, καναν κακακια μεσα στην κοιλια ασε ......Το σταυρο σου να κανεις που δε χρειαστηκε να περασεις αυτη την δοκιμασια.

Καμια μΑΝΟΥλα να μη δει το παιδακι της ετσι ,καμια......

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκοιτίδα... πρόωρο... χμμμ

Λίγο μπέρδεμα.

Τα δίδυμα 38 εβδομάδων, βάρος 2550,2870, δεν μπήκαν στη θερμοκοιτίδα.

Το αγοράκι μου 39 εβδομάδων 3200... ένα 24ωρο στη ΜΕΝΝ.

Το τελευταίο 37 εβδομάδων, 2830, 5 μέρες ΜΕΝΝ.

 

Τι άκρη να βγάλεις.... να μη σου τύχει! Κι αν τύχει να είναι ελαφρύ και παροδικό!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όπως προείπαν άλλες κοπέλες πρόωρο θεωρείται το μωρό που γεννιέται πριν την 37η βδομάδα. Το αν ενα μωρό μπει ή όχι σε θερμοκοιτίδα δεν καθορίζει το αν είναι πρόωρο ή όχι, όσο κι αν τη θερμοκοιτίδα οι περισσότεροι την έχουν συνδέσει με την προωρότητα.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από μένα, η οποία γέννησα ακριβώς 36 εβδομάδων και το ικα μου είπε ότι αν γεννούσα 1 μέρα πριν(!!!!) θα έπαιρνα το επίδομα προωρότητας, αλλά ακριβώς 36 εβδομάδων δεν θ ε ω ρ ε ί τ α ι πρόωρο και τρελάθηκα!!!τελοσπάντων, το μωρό ήταν γερό και αυτό είχε σημασία, μπήκε σε θερμοκοιτίδα 18 μέρες για να μείνει σε περιβάλλον όμοιο με της μήτρας και όλα καλά.

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Ένα έμβρυο που έρχεται στο κόσμο πριν συμπληρώσει την 37 εβδομάδα κύησης θεωρείται πάντα πρόωρο ανεξάρτητα από το βάρος του ή το βαθμό ωρίμανσης των διαφόρων συστημάτων του.

Τα πρόωρα τώρα χωρίζονται σε διάφορες βαθμίδες .Τα πολύ πρόωρα , τα λιγότερο πρόωρα κτλ πχ ένα μωρό 25 εβδομάδων είναι οριακά βιώσιμα, σε σχέση με ένα μωρό 30 εβδομάδων που είναι μεγαλύτερου βάρους και πιο ώριμα τα συστήματα του αλλά σίγουρα όχι τόσο ώστε να ζήσει χωρίς υποστήριξη , σε σχέση με ένα μεωρό 35 εβδομάδων που μπορεί και καλό βάρος να έχει και ώριμο να είναι.

Το βάρος γέννησης έχει πολύ μεγάλη σημασία και βέβαια είναι σε ένα βαθμό συνάρτηση και των πόσων εβδομάδων κύησης είναι ένα μωρό κατά την γέννηση του.

Πχ χωρίζονται ανάλογα με το βάρος στα μωρά μέχρι 900 γρ που αντιμετωπίζουν τα μεγαλύτερα προβλήματα , σε μωρά από 900 - 1500 και σε μωρά πάνω από 1500 που παρουσιάζουν και συνήθως τα λιγότερα προβλήματα.

Ανάλογα με την ηλικία κύησης και το βάρους τους ( και επομένως τον βαθμό ωρίμανσης τους ) μπορεί να χρειαστεί κάποια πρόωρα να παραμείνουν σε μηχανική υποστήριξη για μεγάλα χρονικά διαστήματα ενώ άλλα για λίγο μόνο για λίγο μέχρι τα φτάσουν τα 2000 κιλά και να μάθουν να τρώνε.

Ο γιός μου γεννήθηκε 27 εβδομάδων ( ήταν πολύ πρόωρος ) αλλά ευτυχώς το βάρος του ήταν πάνω από 900 γρ ( 1150 ) και αυτό έπεξε πολύ σημαντικό ρόλο παρότι κινδύνευσε πολύ και έμεινε 30 ημέρες σε απόλυτη μηχανική υποστήριξη του αναπνευστικού του συστήματος και συνολικά 53 ημέρες στην μονάδα. Δόξα το θεό τώρα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμέσως να με παρεξηγήσεις! Για αυτό ρώτησα, γιατι άκουσα οτι δίνουν επίδομα απο το ΙΚΑ, εννοείται πως δεν κολλάω σε ταμπέλες και με νοιάζει να είναι γερό, όπως και τα παιδιά όλου του κόσμου!

 

Ευχαριστώ

 

Ειδές τι κακούργα είμαι εεεεεεεεεεεεεεε ??????????

 

Άντε τρέχα να πάρεις τα λεφτά από το ΙΚΑ μην τους χαρίσεις ούτε ευρώ

Φιλιά ζουζού

 

ΜΕ ΑΓΑΠΗ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ

.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από μένα, η οποία γέννησα ακριβώς 36 εβδομάδων και το ικα μου είπε ότι αν γεννούσα 1 μέρα πριν(!!!!) θα έπαιρνα το επίδομα προωρότητας, α.

Τον Απριλη του 2007 ειχα γενννησει στην 27 η εβδομαδα

Κανεις δεν μου μιλησε για το επιδομα αυτο

Το δινει μονο το ικα ή και το τεβε;;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον Απριλη του 2007 ειχα γενννησει στην 27 η εβδομαδα

Κανεις δεν μου μιλησε για το επιδομα αυτο

Το δινει μονο το ικα ή και το τεβε;;

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΟΥ 12 ΜΗΝΟΥΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΕ ΤΙ ΚΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΈΠΑΙΡΝΕΣ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΒΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΚΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΔΙΝΕΙ

.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη..για τι ποσο μιλαμε (για το ικα)..ετσι για να εχω μια ιδεα...

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΟΣ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΡΩΤΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ

.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο δημόσιο παραγράφονται μετά τη διετία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..Αυριο θα παρω τηλεφωνο στα κεντρικα του τεβε να δω αν υπαρχει αυτο το επιδομα στον οαεε

Αν υπαρχει παντως θα το διεκδικησω γιατι κανενας δεν με ενημερωσε

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..Αυριο θα παρω τηλεφωνο στα κεντρικα του τεβε να δω αν υπαρχει αυτο το επιδομα στον οαεε

Αν υπαρχει παντως θα το διεκδικησω γιατι κανενας δεν με ενημερωσε

 

an ma8eis pes mas gia na kseroume!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..Αυριο θα παρω τηλεφωνο στα κεντρικα του τεβε να δω αν υπαρχει αυτο το επιδομα στον οαεε

Αν υπαρχει παντως θα το διεκδικησω γιατι κανενας δεν με ενημερωσε

 

Τσάκισέ τους τους άθλιους, γιατί με τα επιδόματα που δίνουν είναι για πολύ κυνήγι!

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου τμημα δεν γνωριζουν αν υπαρχει ... σε αλλα δυο που πηρα δεν εχουν ακουσει κατι..μου εδωσαν ενα αλλο νουμερο να καλεσω στο οποιο δεν απανταει κανεις..

Χλωμο το κοβω..

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...