Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποθυρεοειδισμός σε μωρό 6 μηνών


Recommended Posts

ετσι οπως τα λες

στο σοι του αντρα σου κληρονομικο ειναι απο μανα σε κορη

 

αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εμφανισουν οι δικες σου κορες, ή και ολοι μας δηλαδη καποια στιγμη προβλημα με το θυροειδη, δεν ειναι κληρονομικος σε καθε περιπτωση

 

 

νομιζω ο κληρονομικος (και παλι οχι παντα) ειναι να το εχει απ οταν γεννιεται το παιδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή Βέρα,

Σε όλα τα μωράκια κάνουν εξέταση για θυρεοειδή όταν γεννιούνται, αλλά δεν είναι πάντα αξιόπιστη, διότι οι ορμόνες του νεογέννητου, είναι συχνά επηρεασμένες από τις ορμόνες της μάνας, οπότε ίσως και να μη φανεί κάποιο πρόβλημα.

Εγώ είμαι αυτή που είχα ανοίξει το θέμα αυτό, 2 χρόνια πριν. Τώρα που το διαβάζω βλέπω ότι δεν έχει καμία σχέση με το παιδί που είναι σήμερα. Κάναμε κι εμείς εξετάσεις για θυρεοειδή και βγήκαν ΟΚ. Μας είπαν για παν ενδεχόμενο, να κάνουμε κάθε χρόνο. Κάναμε και πέρισυ όλες τις ενδοκρινολογικές και ήταν πάλι ΟΚ και φέτος το αμελήσαμε.

Καλά αποτελέσματα εύχομαι και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εμφανισουν οι δικες σου κορες, ή και ολοι μας δηλαδη καποια στιγμη προβλημα με το θυροειδη, δεν ειναι κληρονομικος σε καθε περιπτωση

ι

ναι αυτο το ξερω κι εμενα μετα την 1η εγκυμοσυνη μου λεγανε να κανω εξετασεις μηπως εμφανισα προβλημα γιατι με θεωρουσανε πως εχω παχυνει κ δε μπορω να τα χασω αρα φταιει ο θυροειδης ( του πατερα μου διαπιστωση αυτη επειδη μου ειχαν μεινει 3 κιλα!!!!!!ελεος ετσι? :):):):):))...αλλα δεν εκανα και ετσι στη 2η εγκυμοσυνη μου που εκανα ολες τις εξετασεις απο την αρχη δε βρεθηκε προβλημα. (...και εξακολουθω να εχω 3 κιλα επιπλεον απο οταν πριν μεινω εγκυος κ στις 2)

Ευχαριστω για την ενημερωση αν ξερετε κατι παραπανω ευπροσδεκτο απο ολες. να ναι καλα τα παιδακια σας!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Βέρα,

Σε όλα τα μωράκια κάνουν εξέταση για θυρεοειδή όταν γεννιούνται, αλλά δεν είναι πάντα αξιόπιστη, διότι οι ορμόνες του νεογέννητου, είναι συχνά επηρεασμένες από τις ορμόνες της μάνας, οπότε ίσως και να μη φανεί κάποιο πρόβλημα.

Εγώ είμαι αυτή που είχα ανοίξει το θέμα αυτό, 2 χρόνια πριν. Τώρα που το διαβάζω βλέπω ότι δεν έχει καμία σχέση με το παιδί που είναι σήμερα. Κάναμε κι εμείς εξετάσεις για θυρεοειδή και βγήκαν ΟΚ. Μας είπαν για παν ενδεχόμενο, να κάνουμε κάθε χρόνο. Κάναμε και πέρισυ όλες τις ενδοκρινολογικές και ήταν πάλι ΟΚ και φέτος το αμελήσαμε.

Καλά αποτελέσματα εύχομαι και όλα θα πάνε καλά!

 

Οι τιμές μας όμως τώρα: TSH 4,4 και τ4 71 δεν είναι ανησυχητικές???? Γιατί η παιδίατρος δεν ανησυχεί???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα θεματακι με το μωρο (και με μενα). Εγω εμφανισα θυροειδιτιδα μετα τον τοκετο χωρις να εχω προβλημα πιο πριν και χωρις ιστορικο. Το θεμα μου ηταν οτι το μωρο, αν και ζωηρο, δεν επαιρνε παρα πολυ βαρος. Στις καμπυλες ειναι στο 25 με καθοδικη ταση. Γεννηθηκε ελλιποβαρης αλλα αναπληρωσε αμεσως και στο 3μηνο ηταν κοντα στο 60 στις καμπυλες. Στις εξετασεις που καναμε στο χρονο (γενικη αιματος και ουρων) εγω ζητησα απο μονη μου και το θυροειδη (λογω εμου και λογω ιστορικου του αντρα μου) και βγηκε τσιμπημενηη η TSH 5,84 με οριο το 5,5. Η παιδιατρος της θεσσαλονικης ειπε προς το παρον παρακολουθηση. Θα δουμε τι θα μας πει αυριο και ο παιδιατρος στην Αθηνα. Αλλα εγω ανησυχω και θελω να το ψαξω παρα πολυ. εδω για μενα και κανω συνεχεια εξετασειςε μονη μου. Φαινεται οτι σε μενα αποκατασταθηκε και μηδενισα και τα αντισωματα. Παντως, στις εξετασεις στο μαιευτηριο ηταν καθαρος. Ουτε εγω ειχα προβλημα στην κυηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης ηθελα να ρωτησω αυτο για τη γλώσσα. Σ καποιο τοπικ διαβασα οτι το να βγαζει εξω τη γλωσσα αποτελει συπτωμα. Πώς ακριβώς το εννοείτε; Εμενα τώρα τελευταια (λιγες μερες) βγαζει τη γλωσσα σαν να γλυφει τα χειλια του. Δεν εινια κρεμασμενη ή οτιδηποτε άλλο. Όταν λετε οτι βγαζει τηωγλώσσα εξω πώς ακριβώς το εννοείτε;

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές μας όμως τώρα: TSH 4,4 και τ4 71 δεν είναι ανησυχητικές???? Γιατί η παιδίατρος δεν ανησυχεί???

μηπως εννοεις τ4 7,1?

μολις κοιταξα τις δικες μου πιο προσφατες μετρησεις γιατι ειχα προβλημα καποια στιγμη και ηταν λογω στεναχωριας τελικα

και λεει οτι τα ορια ειναι

tsh: 0,27-4,2

t3: 3,1-6,8

t4: 12-22

 

απ οτι καταλαβαινω ειστε καπως οριακα οποτε δεν μπορει θα σας ειπε να εξεταστει μετα απο κανα διμηνο παλι (μπορει στα μωρα να ειναι πιο διευρυμενα τα ορια δε ξερω..)

Πήραμε τα αποτελέσματα. TSH 4,4 και Τ4 71. Η παιδίατρος είπε ότι είναι ok αλλά εμένα μου φαίνονται οριακές (το όριο για την TSH είναι 5 για υποθυροειδισμό - και το κάτω όριο της Τ4 είναι το 70). Επίσης ανησυχώ γιατί της είχαν κάνει εξέταση αίματος και στο μαιευτήριο (extra από αυτό που στέλνουν στο Παίδον) γιατί νοσηλεύτικε μόλις γεννήθηκε και η TSH ήταν 1,7. Πώς είναι δυνατόν σε 1 μήνα να αυξήθηκε τόσο η TSH?? Τι λέτε εσείς? .

 

ε αφου αυτα τα ορια τιμων σας εγραψαν στις μετρησεις σας γιατι ανησυχεις?

μια χαρα ειναι λιγο αυξημενη η τ4, γι αυτο δεν ανησυχει η παιδιατρος

κανε εξεταση σε 2-3 μηνες παλι και θα δειξει

ή ξανακανε τωρα αν θεωρεις λαθος τις συγκεκριμενες μετρησεις

 

απ οσα ξερω δεν ειναι αντιπροσωπευτικες οι τιμες που παιρνουν μολις γεννηθουν τα μωρακια γι αυτο τις επαναλαμβανουν

 

γενικα ανα 2-3 μηνες οποιοι εχουν θεμα με θυροειδη εξεταζονται ξανα

 

α κοιτα και εδω

http://night-flights.pblogs.gr/2007/04/67862.html

εχει πινακα με τις φυσιολογικες τιμες των εξετασεων

 

και εδω

http://www.clinical.bioiatriki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=26

Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοεις τ4 7,1?

μολις κοιταξα τις δικες μου πιο προσφατες μετρησεις γιατι ειχα προβλημα καποια στιγμη και ηταν λογω στεναχωριας τελικα

και λεει οτι τα ορια ειναι

tsh: 0,27-4,2

t3: 3,1-6,8

t4: 12-22

 

απ οτι καταλαβαινω ειστε καπως οριακα οποτε δεν μπορει θα σας ειπε να εξεταστει μετα απο κανα διμηνο παλι (μπορει στα μωρα να ειναι πιο διευρυμενα τα ορια δε ξερω..)

 

ε αφου αυτα τα ορια τιμων σας εγραψαν στις μετρησεις σας γιατι ανησυχεις?

μια χαρα ειναι λιγο αυξημενη η τ4, γι αυτο δεν ανησυχει η παιδιατρος

κανε εξεταση σε 2-3 μηνες παλι και θα δειξει

ή ξανακανε τωρα αν θεωρεις λαθος τις συγκεκριμενες μετρησεις

 

απ οσα ξερω δεν ειναι αντιπροσωπευτικες οι τιμες που παιρνουν μολις γεννηθουν τα μωρακια γι αυτο τις επαναλαμβανουν

 

γενικα ανα 2-3 μηνες οποιοι εχουν θεμα με θυροειδη εξεταζονται ξανα

 

α κοιτα και εδω

http://night-flights.pblogs.gr/2007/04/67862.html

εχει πινακα με τις φυσιολογικες τιμες των εξετασεων

 

και εδω

http://www.clinical.bioiatriki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=26

 

Βασικά είναι πολύ μικρό το παιδί για να το τρυπάμε συνέχεια. Ανησυχώ απλά γιατί είναι οριακά και γιατί αυξήθηκε πολύ σε 1 μήνα και γιατί το πρώτο 6μηνο σχηματίζεται ο εγκέφαλος και αν μείνει πίσω το πρώτο 6μηνο θα μου μείνει χαζό!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά είναι πολύ μικρό το παιδί για να το τρυπάμε συνέχεια. Ανησυχώ απλά γιατί είναι οριακά και γιατί αυξήθηκε πολύ σε 1 μήνα και γιατί το πρώτο 6μηνο σχηματίζεται ο εγκέφαλος και αν μείνει πίσω το πρώτο 6μηνο θα μου μείνει χαζό!

 

νομιζω οτι ανησυχεις αδικα

αλλα μανουλα εισαι και.. λογικο ειναι

ο ειδικος για το θυροειδη ειναι ο ενδοκρινολογος, οποτε καλυτερα πηγαινε σε καποιον τις εξετασεις του μωρου, να δεις τι θα σου πει

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι πολύ μικρό το παιδί για να το τρυπάμε συνέχεια. Ανησυχώ απλά γιατί είναι οριακά και γιατί αυξήθηκε πολύ σε 1 μήνα και γιατί το πρώτο 6μηνο σχηματίζεται ο εγκέφαλος και αν μείνει πίσω το πρώτο 6μηνο θα μου μείνει χαζό!

Βερα δεν μπορώ να σου πω τι πρεπει να είναι οι τιμές γιατί οι φυσιολογικές τιμές παίζουν με το κάθε εργαστήριο (δεν εχω καταλάβει γιατί) αλλά είναι αυτές που γράφουν οι εξετάσεις!

Θα σου πω όμως να συμβουλευτείς παιδοενδοκρινολόγο αν εχεις αμφιβολίες, και θα σου πω τι έγινε με την κόρη μου αν σου είναι χρήσιμο¨:

- Οταν ηταν 40 ημερών κάναμε και στα 2 παιδιά εξετάσεις θυροειδή γιατί το κορίτσι μου φαινοταν νωχελικό και γιατί εγώ έχω χασιμότο και ανησυχούσα μηπως επειρεάζει τα παιδιά.(Η παιδίατρος τότε μας είπε δεν υπήρχε λόγος να κάνουμε γιατί έχουν ήδη γίνει αυτές οι εξετάσεις στα παιδιά)

Η κόρη μου ήταν οριακά (λίγο εκτός) και ο γιος μια χαρά (στην μέση). -Μιλησα στο τηλεφωνο με παιδοενδοκρινολόγο με προτροπή της παιδιάτρου που μου ζήτησε να της επαναλάβω σε 20 μέρες περίπου. Τις επαναλαβαμε και ηταν εντελώς εκτός ορίων

- Η διάγνωση της ηταν ότι είχε υποθυροειδισμό, μάλλον παροδικό, μάλλον λόγω προωρότητας και ενδεχομένως να είχε προκληθεί από τα δικά μου αντισώματα. Δώσαμε αγωγή μέχρι να γίνει 3 χρονών και σταματήσαμε και από τότε την ελέγχουμε με εξετάσεις κάθε 4 -6 μήνες και φαίνεται να είναι εντάξει (άρα μάλλόν ηταν παροδικός). Με την αγωγή η κόρη μου είχε τις ορμόνες στις φυσιολογικές τιμές, είναι μικροκαμωμένη αλλά πανέξυπνη και νομίζω δεν της άφησε κουσούρι...;)Αυτό που δεν θα μάθω ποτέ και δεν το διακινδύνευα είναι αν θα ρυθμιζόταν από μονος του ο αδένας αν δεν δίναμε αγωγή!

- Η έξεταση που κάνουν στα παιδιά μόλις γεννηθούν πιάνει μόνο τον συγγενή υποθυροειδισμό, αλλά όχι τις άλλες παθήσεις. Πολλά παιδιά πρωτοεμφανίζουν θυροειδή στην εφηβεία και αυτό μου είχαν πει αρχικά οι ενδοκρινολόγοι όταν ρωτούσα για κληρονομικότητα είναι να ελέξω τα παιδιά στην εφηβεία.

Εγώ είμαι υπερ της πρόληψης και προσωπική μου άποψη είναι καλύτερα να κάνεις μια εξέταση παραπάνω παρά μια λιγότερη. Αν οι τιμές είναι οριακές θα συνέχιζα να παρακολουθώ.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Βερα δεν μπορώ να σου πω τι πρεπει να είναι οι τιμές γιατί οι φυσιολογικές τιμές παίζουν με το κάθε εργαστήριο (δεν εχω καταλάβει γιατί) αλλά είναι αυτές που γράφουν οι εξετάσεις!

Θα σου πω όμως να συμβουλευτείς παιδοενδοκρινολόγο αν εχεις αμφιβολίες, και θα σου πω τι έγινε με την κόρη μου αν σου είναι χρήσιμο¨:

- Οταν ηταν 40 ημερών κάναμε και στα 2 παιδιά εξετάσεις θυροειδή γιατί το κορίτσι μου φαινοταν νωχελικό και γιατί εγώ έχω χασιμότο και ανησυχούσα μηπως επειρεάζει τα παιδιά.(Η παιδίατρος τότε μας είπε δεν υπήρχε λόγος να κάνουμε γιατί έχουν ήδη γίνει αυτές οι εξετάσεις στα παιδιά)

Η κόρη μου ήταν οριακά (λίγο εκτός) και ο γιος μια χαρά (στην μέση). -Μιλησα στο τηλεφωνο με παιδοενδοκρινολόγο με προτροπή της παιδιάτρου που μου ζήτησε να της επαναλάβω σε 20 μέρες περίπου. Τις επαναλαβαμε και ηταν εντελώς εκτός ορίων

- Η διάγνωση της ηταν ότι είχε υποθυροειδισμό, μάλλον παροδικό, μάλλον λόγω προωρότητας και ενδεχομένως να είχε προκληθεί από τα δικά μου αντισώματα. Δώσαμε αγωγή μέχρι να γίνει 3 χρονών και σταματήσαμε και από τότε την ελέγχουμε με εξετάσεις κάθε 4 -6 μήνες και φαίνεται να είναι εντάξει (άρα μάλλόν ηταν παροδικός). Με την αγωγή η κόρη μου είχε τις ορμόνες στις φυσιολογικές τιμές, είναι μικροκαμωμένη αλλά πανέξυπνη και νομίζω δεν της άφησε κουσούρι...;)Αυτό που δεν θα μάθω ποτέ και δεν το διακινδύνευα είναι αν θα ρυθμιζόταν από μονος του ο αδένας αν δεν δίναμε αγωγή!

- Η έξεταση που κάνουν στα παιδιά μόλις γεννηθούν πιάνει μόνο τον συγγενή υποθυροειδισμό, αλλά όχι τις άλλες παθήσεις. Πολλά παιδιά πρωτοεμφανίζουν θυροειδή στην εφηβεία και αυτό μου είχαν πει αρχικά οι ενδοκρινολόγοι όταν ρωτούσα για κληρονομικότητα είναι να ελέξω τα παιδιά στην εφηβεία.

Εγώ είμαι υπερ της πρόληψης και προσωπική μου άποψη είναι καλύτερα να κάνεις μια εξέταση παραπάνω παρά μια λιγότερη. Αν οι τιμές είναι οριακές θα συνέχιζα να παρακολουθώ.

Καλή τύχη

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το ότι η κόρη σου είναι μικροκαμωμένη έχει να κάνει με τον υποθυροειδισμό????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το ότι η κόρη σου είναι μικροκαμωμένη έχει να κάνει με τον υποθυροειδισμό????

Οι γιατροί λένε όχι, είναι εντός καμπυλών και αναμενόμενο σε σχεση με το δικό μου ύψος και του μπαμπά της

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ηθελα να ρωτησω αυτο για τη γλώσσα. Σ καποιο τοπικ διαβασα οτι το να βγαζει εξω τη γλωσσα αποτελει συπτωμα. Πώς ακριβώς το εννοείτε; Εμενα τώρα τελευταια (λιγες μερες) βγαζει τη γλωσσα σαν να γλυφει τα χειλια του. Δεν εινια κρεμασμενη ή οτιδηποτε άλλο. Όταν λετε οτι βγαζει τηωγλώσσα εξω πώς ακριβώς το εννοείτε;

 

εμας την εβγαζε στιγμιαια και μετα ξανα μεσα. σαν να μας κοροιδευε ενα πραγμα. απο αυτο παρακινηθηκαν οι γιατροι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα με τον θυροειδη ειναι κληρονομικο απο τη μανα στις κορες? γιατι στο σοι του αντρα μου εχουν η πεθερα μου η μια της κορη και αυτης της κορης εχουν και οι δικες της κορες. (ο αντρας μου οχι. ) ¨)

 

εμενα ειχε η γιαγια μου απο τη μερια του μπαμπα μου, και εχω και γω. δηλαδη δεν ειναι απο το σοι της μανας μου. αλλα δε μπορω να ξερω αν ειναι κληρονομικος. καλο παντως ειναι αν προβληματιζομαστε για κατι με τα παιδια μας να το ψαχνουμε. εστω και αν δεν εμφανιζουν ορατα σημαδια, γιατι ουτε και γω ειχα. μονο ενα ανεπαισθητο πρηξιματακι στο λαιμο (το οποιο δεν το ειχε παρατηρησει ουτε ο γιατρος, ουτε οι γονεις μου!!)

Link to comment
Share on other sites

"εμας την εβγαζε στιγμιαια και μετα ξανα μεσα. σαν να μας κοροιδευε ενα πραγμα. απο αυτο παρακινηθηκαν οι γιατροι. "

 

ωχ. και μας κατι τετοιο σαν να κανει. τη βγαζει στιγμιαια, οχι συνεχεια, σαν να γλυφει τα χειλια του. βεβαια εβγαλε κι αλλα δοντια και νομιζω οτι το σταματησε το χουι. αλλα εμενα δεν χρειαζεται ενδειξεις. εχουμε ηδη τσιμπημενη TSH. οι γιατροι ολοι (2 παιδιατροι και 1 παθολογος) ειπαν οτι δεν ειναι ανησυχητικο αλλα θλει παρακολουθησει. Και αυτο σημαινει οτι θελει αιματολογικες καθε τοσο. αυτο το ξερω και απο μενα, και δεν με πειραζει, αν εξαιρεσουμε την ταλαιπωρια του μωρου. βεβαια παλι καλα που επεμενα ΕΓΩ (χωρις να ειμαι γιατρος) να κανουμε εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

αχ, και γω πρεπει να κανω εξετασεις στα δικα μου και ολο το αποφευγω. ο μεγαλος απο κει που ητανε στις καμπυλες στο 90 οταν ηταν μωρο, τωρα που ειναι 2,5 εχει κατεβει αναμεσα στο 50-25. επισης με καθοδικη ταση. ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Η παρακολουθηση ειναι απιστευτα ψυχοφθορα διαδικασια. Εισαι παντελως αβοηθητος, καθεσαι απλα ακι περιμενεις, περναει ο καιρος, αυτο εξελισσεται ειτε θετικα ειτε αρνητικα και εσυ απλα τσιμπιεσαι. σε μενα το αντεξα. Στο μωρο τωρα ειμαι πολυ χαλια. Με πιανουν συνεχειασ οι μαυρες μου και νομιζω του το μεταδιδω ως ενα βαθμο. Κοιμαται και νομιζω οτι ειναι απο το θυροειδη, δεν στεκεται ακομα μονος του (θελει να πιανεται με το ενα χερι) και νομιζω οτι ειναι απο το θυροειδη, βγαζει τη γλωσσα και νομιαζω οτι χαζεψε απο το θυροειδη. Και να μην μπορεις να μιλησεις και πουθενα γιατι ΟΛΟΙ σου λενε μια χαρα ειναι το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Επανερχομαι στο θεμα μας (αν και δεν καναμε επαναληπτικες αιματολογικες ακομα) για να ρωτησω το εξης. Εσεις οι μαμαδες που εχετε σιγουρα θεμα με το θυροειδη στα μωρα σας μηπως ειχατε παρατηρησει 1) εντονη εφιδρωση κυριως στο κεφαλακι τους και 2) δυσκοιλιοτητα; Ξερω οτι η εντονη εφιδρωδη και η δυσκοιλιοτητα ειναι συμπτωματα στους ενηλικες αλλα ρωταω για τα μωρα γιατι δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια επειδη το προηγουμενο ποστ δεν το ειδατε γι' αυτο και ξαναρωταω. Τα μωρακια με επιβεβαιωμενο θυροειδικο προβλημα ειχα 1)εντονη εφιδρωση στο κεφαλακι και 2) δυσκοιλιοτητα; Ας μου απαντησει καποια μαμα. Αν και η δυσκοιλιοτητα αυτες τις μερες βελτιωθηκε, φοβαμαι μηπως ανεβηκε κι αλλο η TSH και δεν το πηραμε χαμπαρι (εφοσον δεν καναμε ξανα αιματολογικες οσο και να γκρινιαζω εγω). βεβαια δεν βοηθησαν και οι συνθηκες γατι απουσιασαμε. Θελω να διαπιστωσω ανα εινια θεμα ζεστης και διατριφης-αλεσματος ή αν ειναι και απο το θυροειδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επανερχομαι για να σας πω οτι καναμε επαναλληπτικες σε αλλο εργαστηριο και ειναι ολες οι τιμες στα φυσιολογικα. Βεβαια η ΤSH ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα. δευτερα θα τις παμε και στον παιδιατρο αλλα θελει παρακολουθηση. βαρος παντως δεν παιρνει. 100 γραμμαρια πηρε αυτο το μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλημερα, εμένα ο μπέμπης μου (2 μηνων) έχει εδώ και λίγες μέρες μόνιμα (εκτός όταν κοιμάται) ιδρωμένα άκρα, κυρίως οι παλάμες και λιγότερο τα πατουσάκια του. Έχω τρομοκρατηθεί με την ιδέα του θυρεοειδούς, είδα και που γράφατε για τα μάτια, και τα γουρλώνει ώρες ώρες τις τελευταίες μέρες και ο δικός μου, όσο για τη γλωσσίτσα, την βγάζει μεν αλλά όχι σε σημείο που να φαίνεται ανησυχητικό, δεν το κάνει συχνά και το κάνει σαν να γλείφει το πάνω χείλος.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει ο μπεμπουκος σου, να τον χαιρεσαι και να εινια γερος και καλοτυχος.

οχι βρε παιδι μου, μπορει να ειναι το φυσικο του να ιδρωνει. εκτος αυτου κανει ζεστη, καυσωνα. εινια φυσικο και να ιδρωνει και ολα. και εχει και σαλακια τωρα που ειναι μωρο μωρο και τα βγαζει εχοντας λιγο εξω τη γλωσσιτσα. ο παιδιατρος θα σου πει αμα εχει κατι. αλλα μην ανησυχεις ετσι ασκοπα. απλα οταν πας στον παιδιατρο πες του αυτα που παρατηρεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου κι εσένα καλότυχο να είναι πάντα.

 

Με αγχώνει γιατί το κανει και όταν τον έχω στο δωμάτιο με το κλιματιστικό, απλά όταν είναι σε ζεστό δωμάτο είναι ζεστός ενώ με τον κλιματισμό είναι κρύα τα άκρα του. Η παιδίατρος που της το είπα (για τον ιδρώτα μόνο, όχι για τα άλλα) δεν έδειξε να ανησυχεί. Θα μας δει αρχές Σεπτέμβρη, φοβάμαι μήπως πάει πολύ αργά για οποιαδήποτε εξέταση μεχρι τότε. Μου είπε για το ΙΥΠ,ότι αν είχαν δείξει οι εξετάσεις συγγενή υπ. θα έστελναν επιστολή αλλά αυτό που με αγχώνει είναι μήπως είναι κάτι που αναπτύχθηκε μετά τη γέννα. Δεν ξέρω, πείτε με υστερική αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω, πάω συνέχεια και του πιάνω τα χεράκια και τα ποδαράκια, τον κοιτάω μέσα στα μάτια (μου καρφώθηκε η ιδέα ότι το αριστερό μάτι είναι πιο μεγάλο από το δεξί) και το βάζω συνέχεια πιπίλα για να μην βλεπω αν βγαζει τη γλώσσα έξω. Κοντεύω να τρελαθώ, θα μου σαλέψει στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...