Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποθυρεοειδισμός σε μωρό 6 μηνών


Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 6 μηνών. Παρατήρησα ότι το βάρος της για ένα μήνα ήταν σταθερό, αν και τους προηγούμενους μήνες δεν έπαιρνε εύκολα (ζυγίζει 6 κιλά και γεννηθηκε 3.200), και μετα από επίσκεψη στην παιδίατρο, μου είπε να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος και ούρων καθώς την υποψιάζεται για υποθυρεοειδισμό. Μέτρησε και την περίμετρο του κεφαλιού και είδε ότι και αυτή είναι ίδια με τον προηγούμενο μήνα (δηλ. 38 εκ. και όταν γεννήθηκε ήταν 35) και μου συνέστησε να της κάνω υπέρηχο εγκεφάλου. Ίσως λέει να οφείλεται και αυτό στον θυροειδή. Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία; Διαβάζω στο ιντερνετ κάτι για σωματική και πνευματική καθυστέρηση και καθόλου δεν μου αρέσουν.

Να σημειώσω ότι η κόρη μου είναι κάπως μαζεμένη με τους ανθρώπους, δηλ δεν δείχνει να αναγνωρίζει άτομα, ή να τα περιεργάζεται και δεν γελάει εύκολα.

Όταν αρχίσει το παιδί να παίρνει το χάπι, μετά από πόσο καιρό θα θεωρείται ότι η ανάπτυξή του, συμβαδίζει με την ηλικία του;

Συγνώμη που γράφω πολλά αλλά είμαι ταραγμένη. Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κόρη μου είναι 6 μηνών. Παρατήρησα ότι το βάρος της για ένα μήνα ήταν σταθερό, αν και τους προηγούμενους μήνες δεν έπαιρνε εύκολα (ζυγίζει 6 κιλά και γεννηθηκε 3.200), και μετα από επίσκεψη στην παιδίατρο, μου είπε να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος και ούρων καθώς την υποψιάζεται για υποθυρεοειδισμό. Μέτρησε και την περίμετρο του κεφαλιού και είδε ότι και αυτή είναι ίδια με τον προηγούμενο μήνα (δηλ. 38 εκ. και όταν γεννήθηκε ήταν 35) και μου συνέστησε να της κάνω υπέρηχο εγκεφάλου. Ίσως λέει να οφείλεται και αυτό στον θυροειδή. Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία; Διαβάζω στο ιντερνετ κάτι για σωματική και πνευματική καθυστέρηση και καθόλου δεν μου αρέσουν.

Να σημειώσω ότι η κόρη μου είναι κάπως μαζεμένη με τους ανθρώπους, δηλ δεν δείχνει να αναγνωρίζει άτομα, ή να τα περιεργάζεται και δεν γελάει εύκολα.

Όταν αρχίσει το παιδί να παίρνει το χάπι, μετά από πόσο καιρό θα θεωρείται ότι η ανάπτυξή του, συμβαδίζει με την ηλικία του;

Συγνώμη που γράφω πολλά αλλά είμαι ταραγμένη. Σας ευχαριστώ πολύ!

 

πρώτα από όλα μην αγχώνεσαι γιατί είναι πολύ σημαντικό που το κατάλαβες.

το ίδιο θέμα αντιμετωπίζουμε και εμείς με την ανιψιά μας που τώρα κοντεύει τα 2.όταν ήταν 4 μηνών το ανακαλύψαμε αρχίσαμε να το ψάχνουμε στο internet και το μόνο που καταφέραμε ήταν να τρελαθούμε.τελικά κάνει κάποια εξέταση αίματος καθε 2 μήνες και αναλόγως της ρυθμίζουν το χάπι. από το πρώτο τρίμηνο δείχνει εαν έχει ρυθμιστεί (νομίζω δεν πρέπει να ξεπερνάει το 6). η καθυστέρηση είναι σε πιο ακραίες περιπτώσεις , που δεν το παίρνεις χαμπάρι και εχει φτάσει πάνω από 2 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μην ανησυχεις! Το βρήκατε νωρίς. Εχω ακούσει και για περίπτωση παιδιού που γεννήθηκε χωρίς θυρεοειδή και ζει μια φυσιολογικότατη ζωη. Θα χρειάζεται απλά να κάνετε τακτικές εξετάσεις για να παρακολουθείτε τις τιμές των ορμονών. Το παιδάκι μου, δοξα το Θεο, είναι γερό, αλλά το ψάξαμε κι εμεις γιατι έχω κι εγω υποθυρεοειδισμο. Είναι πολυ συχνη πάθηση και με σωστη παρακολουθηση δεν εχετε να φοβάστε τίποτα. Απο προσωπικη πειρα ξέρω πως το χαπι θελει 2 με 3 μηνες για να ανεβασει τα επιπεδα της θυρορμόνης, αλλά θα χρειαστει μάλλον περισσότερο για να πετυχετε τη σωστη δοσολογια στο χάπι. Το παιδάκι σου θα είναι μια χαρά αφού το βρήκατε νωρίς. Μην ανησυχεις και κοίτα να χαρεις τώρα που είναι στις γλύκες του.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με τον γιο μου.Εχει συγγενη υποθυρεοδεισμο και παρνει το χαπι απο 13ημερων.Οταν το εμαθα τρελαθηκα γιατι εμας μας εκαναν και εισαγωγη στο νοσοκομειο και τρομοκρατηθηκαμε μας ειπαν και ολα αυτα που αναφερεις και καταλαβαινεις.Λοιπον θα πρεπει να επισκευτεις εναν παιδιατρο ενδοκρινολογο για να σου πει τι πρεπει να κανεις.Μη στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα!Οτι χρειαστεις μπορεις να ρωτησεις και αν χρειαστει στειλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες! Βγήκαν οι εξετάσεις αίματος της μικρής μου και τελικά ο θυροειδής είναι άριστος, όπως και όλα τα άλλα (γενική αίματος και ούρων). Πέρασα τις χειρότερες μέρες της ζωής μου γιατί οι γιατροί δεν μπορούσαν να εξηγήσουν τη μικρή περίμετρο κεφαλής και άρχισαν να υποψιάζονται ατροφία εγκεφάλου που θα πει πνευματική και νοητική καθυστέρηση, και μας έστειλαν να κάνουμε υπέρηχο εγκεφάλου. Βγήκαν όλα φυσιολογικά και τώρα θα κάνουμε μαγνητική εγκεφάλου για σιγουριά. Έχω καθησυχαστεί αρκετά αφού ο υπέρηχος εγκεφάλου ήταν φυσιολογικός αλλά αυτές οι μέρες ήταν ψυχοφθόρες. Ένας παιδίατρος μέτρησε και τη δική μου περίμετρο κεφαλής και μου είπε ότι έχω κι εγώ πολύ μικρό κεφάλι, οπότε το όλο γεγονός μπορεί να οφείλεται σε κληρονομικότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι και τα δύο μου αγόρια 7ετών και 11ετών παίρνουν Τ4 εδώ και δύο χρόνια και δεν έχουνε κανένα απολύτως πρόβλημα εκτός από την καθημερινή διαδικασία του χαπιού και των τακτικών εξετάσεων.Αναπτύσονται κανονικότατα ,μη σας πιανει πανικός

Link to comment
Share on other sites

Eχω κανει εξετασεις και στα 2 μου παιδια λογω οτι εχω υποθυρεοειδισμο.

Του Βασιλη βγηκαν "καθαρες" και του Γιαννη "υποπτες".

Πηγα σε Ενδοκρινολογο και μου ειπε δεν δινω σημασια σε εξετασεις θυρεοειδη πριν τα 12 χρονια. Βγαινουν ασχετες με το τι ισχυει πραγματικα εκτος και αν ειναι εκ γεννητης (φανει δλδ στις με το που γεννηθει εξετασεις).

Συμφωνησε και ο παιδιατρος και δεν δινω καμια σημασια τελικα εκτος και αν συντρεχουν και αλλοι λογοι.

Το ειχα συζητησει με τον παιδιατρο απο οταν ηταν πιο μικρα και μου τα ειχε πει αλλα επειδη εγω τρωγομαι με τα ρουχα μου συνηθως πηγα και στην ειδικο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τα παρακολουθείς, (μια απλή αίματος για TSH και FT4 είναι μόνο) προκειμένου να το δεις μετά από χρόνια με πολλές συνέπειες (ανάπτυξης,αρυθμίες,τριχόπτωση,αύξηση βάρους,μαθησιακές δυσκολίες,σπάσιμο νυχιών,καταβολή και γενικά "τεμπελιά") ,μπορείς εύκολα και χωρίς κάτι ιδιαίτερο εκτός από το χάπι τους να είναι όλα φυσιολογικά.Τα παιδιά μου (αγόρια και οι δύο) έχουν Hashimoto το οποίο είναι αυτοάνοσο.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς όλα καλά!

εμάς μας έχει συνέχεια την γλώσσα έξω κ μας είπε η παιδίατρος μόλις γίνει 1 έτους να κάνουμε εξέταση για θυροειδή.

εσάς που τα παιδιά σας έχουν το κάνουν αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι ,μή μένετε σε πιθανά συμπτώματα και με το παραμικρό πανικοβάλεστε .Για να σας δώσω το μέγεθος του θέματος ο μεγάλος μου γιος όταν κάναμε την εξέταση πριν 2 χρόνια όταν ήταν 10ετών την τιμή του TSH σταμάτησε να την μετρά το μηχήνημα στα 77 με Φ.Τιμές 0,4 έως 4 χώρίς να έχει ιδιαίτερα συμπτώματα.Το πρόβλημα όπως μας εξήγησε η παιδοενδοκρινολόγος γίνεται ιδιαίτερα εμφανές στα 11-12 και λίγο πριν ξεκινήσει η ήβη.Ψυχραιμία

Link to comment
Share on other sites

Eχω κανει εξετασεις και στα 2 μου παιδια λογω οτι εχω υποθυρεοειδισμο.

Πηγα σε Ενδοκρινολογο και μου ειπε δεν δινω σημασια σε εξετασεις θυρεοειδη πριν τα 12 χρονια.

 

πραγματικα μου κανει εντυπωση αυτο που σου ειπε ο γιατρος.αν ειναι ετσι γιατι κανουν την εξεταση σε καθε μωρο πριν φυγει απο το μαιευτηριο;στην συγκεκριμενη εξεταση και στα δυο μου παιδια δεν εδειξε προβλημα,αλλα επειδη εγω εχω θυρεοειδη και δεν εχω αντισωματα καναμε επαναληπτικη στο παιδων και ειδαμε οτι υπαρχει προβλημα θυρεοειδη και στις δυο.ευτυχως σε πολυ αρχικο σταδιο αλλα παιρνουμε θεραπεια και τις παρακολουθουν συχνα,γιατι οπως μας ειπε η διευθυντρια οταν υπαρχει προβλημα καλο ειναι να το ελεγχουμε τωρα που ειναι πανω στην αναπτυξη

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα μου κανει εντυπωση αυτο που σου ειπε ο γιατρος.αν ειναι ετσι γιατι κανουν την εξεταση σε καθε μωρο πριν φυγει απο το μαιευτηριο;στην συγκεκριμενη εξεταση και στα δυο μου παιδια δεν εδειξε προβλημα,αλλα επειδη εγω εχω θυρεοειδη και δεν εχω αντισωματα καναμε επαναληπτικη στο παιδων και ειδαμε οτι υπαρχει προβλημα θυρεοειδη και στις δυο.ευτυχως σε πολυ αρχικο σταδιο αλλα παιρνουμε θεραπεια και τις παρακολουθουν συχνα,γιατι οπως μας ειπε η διευθυντρια οταν υπαρχει προβλημα καλο ειναι να το ελεγχουμε τωρα που ειναι πανω στην αναπτυξη

Πολύ σωστά,και βέβαια όταν πρόκειται για κορίτσια υπάρχει κληρονομικότητα από τη μαμά ,σε αγόρια δεν τίθεται θέμα κληρονομικότητας αλλά είναι αυτοάνοσο (Hashimoto).

Link to comment
Share on other sites

Eχω κανει εξετασεις και στα 2 μου παιδια λογω οτι εχω υποθυρεοειδισμο.

Του Βασιλη βγηκαν "καθαρες" και του Γιαννη "υποπτες".

Πηγα σε Ενδοκρινολογο και μου ειπε δεν δινω σημασια σε εξετασεις θυρεοειδη πριν τα 12 χρονια. Βγαινουν ασχετες με το τι ισχυει πραγματικα εκτος και αν ειναι εκ γεννητης (φανει δλδ στις με το που γεννηθει εξετασεις).

Συμφωνησε και ο παιδιατρος και δεν δινω καμια σημασια τελικα εκτος και αν συντρεχουν και αλλοι λογοι.

Το ειχα συζητησει με τον παιδιατρο απο οταν ηταν πιο μικρα και μου τα ειχε πει αλλα επειδη εγω τρωγομαι με τα ρουχα μου συνηθως πηγα και στην ειδικο.

 

Αυτό πάλι μου φαίνεται περίεργο γιατί εμένα η ενδοκρινολόγος μου σύστησε οπωσδήποτε να κάνω θυροειδή στη μικρή και ότι κάνουμε λέει όταν γίνονται 2 χρονών. (Εμένα θέλει να δει λόγω χοληστερίνης). Θα της κάνω σε 1 μήνα περίπου μαζί με τη χοληστερίνη

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς όλα καλά!

εμάς μας έχει συνέχεια την γλώσσα έξω κ μας είπε η παιδίατρος μόλις γίνει 1 έτους να κάνουμε εξέταση για θυροειδή.

εσάς που τα παιδιά σας έχουν το κάνουν αυτό?

ο Βασιλης μου παντως που το εκανε μεχρι στιγμης ειναι ¨"καθαρος" στις εξετασεις.

Επισης και αυτο με την πρισμενη κοιλια με ειχε φρικαρει.

Και τα 2 τυχαια ηταν απλα εγω ειχα την μυγα :mrgreen:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
κορίτσια αυτό με την γλώσσα δεν το έβγαλα απο το μυαλό μου....μου το είπαν κ οι δυο παιδίατροι.

 

εμεις οταν βγηκαμε απο το μαιευτηριο μας ειπαν οι παιδιατροι να παρακολουθουμε το παιδι για θυροειδη επειδη εβγαζε τη γλωσσα εξω. οντως ισχυει αυτο με τη γλωσσα δηλαδη. εγω ανησυχησα γιατι εχω προβλημα με το θυροειδη μου (απο 4 χρονων). αλλα η παιδιατρος μας μου ειπε οτι το μωρο αναπτυσσεται κανονικα και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είναι υποχρεωτικό στο μαιευτήριο να γίνει έλεγχος για τα 3 παρακάτω, στα πλαίσια του ελέγχου που γίνεται ΣΕ ΟΛΑ τα μωρά υποχρεωτικά:

 

Φαινυλκαιτονουρία

Συγγενής υποθυρεοειδισμός

Μεσογειακή αναιμία

 

Επομένως είναι πραγματικά απορίας άξιο πως είναι δυνατό να μην το έχει καταλάβει κάποιος και να το διαγιγνώσκει μετά από μήνες,

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωτικό στο μαιευτήριο να γίνει έλεγχος για τα 3 παρακάτω, στα πλαίσια του ελέγχου που γίνεται ΣΕ ΟΛΑ τα μωρά υποχρεωτικά:

 

Φαινυλκαιτονουρία

Συγγενής υποθυρεοειδισμός

Μεσογειακή αναιμία

 

Επομένως είναι πραγματικά απορίας άξιο πως είναι δυνατό να μην το έχει καταλάβει κάποιος και να το διαγιγνώσκει μετά από μήνες,

το αιμα που περνουν στα μαιευτηρια ειναι πολυ λιγο και μερικες φορες οταν ειναι πχ η τιμη οριακα υψηλη δεν δειχνει σωστα το αποτελεσμα.τουλαχιστον αυτο ειπαν σε μενα που και οι δυο μου κορες εχουν θυρεοειδη με τιμη της TSH 6,5 η μια και 6,8 η δευτερη.και τις δυο φορες μας το ειπαν απο το ΙΥΠ και οχι απο την εξεταση που περνουν δειγμα απο την φτερνα.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια η κόρη μου ενός μηνός τώρα βγάζει συνέχεια τη γλώσσα έξω ... τις περισσότερες ώρες. Κάπου διάβασα για νευρολογικό πρόβλημα αν βγάζει τη γλώσσα έξω και αυτισμό. Υπάρχει τέτοια περίπτωση???

 

Η γιατρός μου είπε για θυροειδή αλλά επειδή έμεινε στην εντατική για 3 εβδομάδες λόγω αναπνευστικού προβλήματος της έκαναν και θυροειδή και ήταν καλός. Μπορεί να προκύψει αργότερα ο θυροειδής??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

αλλο ο συγγενης υποθυρεοειδισμος και αλλο ο υποθυρεοειδισμος. δηλαδη, ναι, μπορει κατι να εμφανιστει αργοτερα, αλλα αυτο θα φανει απο την αναπτυξη του παιδιου (σωματικη αναπτυξη κυριως). ρωτα την παιδιατρο για σιγουρα. παντως η δικια μου μου ειχε πει οτι τα παιδια με συγγενη υποθυρεοειδισμο κανουν μπαμ απο την οψη (νωθροτητα). η γλωσσα απο μονη της δεν σημαινει κατι, απλα σε παραπεμπει στο να το ψαξεις λιγο παραπανω. δες αν το παιδι παιρνει βαρος και υψος τους επομενους μηνες και αν δεις στασιμοτητα κανε εξετασεις ξανα. να σου ζησει κιολας!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλο ο συγγενης υποθυρεοειδισμος και αλλο ο υποθυρεοειδισμος. δηλαδη, ναι, μπορει κατι να εμφανιστει αργοτερα, αλλα αυτο θα φανει απο την αναπτυξη του παιδιου (σωματικη αναπτυξη κυριως). ρωτα την παιδιατρο για σιγουρα. παντως η δικια μου μου ειχε πει οτι τα παιδια με συγγενη υποθυρεοειδισμο κανουν μπαμ απο την οψη (νωθροτητα). η γλωσσα απο μονη της δεν σημαινει κατι, απλα σε παραπεμπει στο να το ψαξεις λιγο παραπανω. δες αν το παιδι παιρνει βαρος και υψος τους επομενους μηνες και αν δεις στασιμοτητα κανε εξετασεις ξανα. να σου ζησει κιολας!!!

 

 

μια χαρά βάρος παίρνει προς το παρόν. Ελπίζω να μην είναι τίποτα! Ευχαριστώ πάντως!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Μου είπε η παιδίατρος και η νευρολόγος ότι έχουμε πολλά συμπτώματα συγγενούς υποθυροειδισμού. Έχουμε κρύα άκρα, χλωμάδα, ομφαλοκήλη, γλώσσα έξω και γουρλωμένα μάτια (!!!) ...

 

Κατά τα άλλα η μπέμπα αναπτύσσεται φυσιολογικά. Υψος και βάρος επίσης φυσιολογικά. Είναι βέβαια μόνο 2 μηνών. Μου είπαν να κάνω πάλι εξετάσεις θυροειδούς παρόλο που της έκαναν και όταν γεννήθηκε στο μαιευτήριο και ήταν καλές. Να ανησυχήσω????? Είναι πολλά αυτά τα συμπτώματα όντως?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε τα αποτελέσματα. TSH 4,4 και Τ4 71. Η παιδίατρος είπε ότι είναι ok αλλά εμένα μου φαίνονται οριακές (το όριο για την TSH είναι 5 για υποθυροειδισμό - και το κάτω όριο της Τ4 είναι το 70). Επίσης ανησυχώ γιατί της είχαν κάνει εξέταση αίματος και στο μαιευτήριο (extra από αυτό που στέλνουν στο Παίδον) γιατί νοσηλεύτικε μόλις γεννήθηκε και η TSH ήταν 1,7. Πώς είναι δυνατόν σε 1 μήνα να αυξήθηκε τόσο η TSH?? Τι λέτε εσείς? Πρέπει να ανησυχήσω? Φοβάμαι πολύ γιατί ξέρω ότι οι πρώτοι 6 μήνες είναι κρίσιμοι για τον υποθυροειδισμό για νοητική υστέρηση και έχουν ήδη περάσει οι 2!!! Όποια κοπέλα έχει εμπειρία και μπορεί να με βοηθήσει με τις τιμές ας το κάνει ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι που με απασχολει τωρα που σας βρηκα και γνωριζετε?

το θεμα με τον θυροειδη ειναι κληρονομικο απο τη μανα στις κορες? γιατι στο σοι του αντρα μου εχουν η πεθερα μου η μια της κορη και αυτης της κορης εχουν και οι δικες της κορες. (ο αντρας μου οχι. )το ανακαλυψαν λιγο αργα η μια ας πουμε ηταν ηδη στα 14 τωρα ειναι 16 και ειχε θεμα με το βαρος το παιδι και δεν το χαν ελεγξει!!!!και τωρα μολις ανακαλυψαν κ στην αλλη που ειναι 13. απο οτι καταλαβα της μεγαλης σταματησε η αναπτυξη (δεν ψηλωνει μαλλον ) και στην αλλη ισα που το προλαβαινουνε να το ρυθμισουν καπως ετσι τα πε ο γιατρος.

Και η ερωτηση μου ειναι: αν απο το σοι του αντρα μου υπαρχει αυτο το ιστορικο υπαρχει περιπτωση να εμφανισουν κι οι δικες μου κορες? το δικο μου σοι δεν εχει τετοιο ιστορικο καθολου και οι εξετασεις γενικες αιματος κλπ που κανουμε καθε χρονο δεν ειχαν κατι φανταζομαι για να μη μας πει κατι ο παιδιατρος.... ετσι απλα ρωταω γιατι μου γεννηθηκε η απορια τωρα που σας διαβαζω, συγνωμη αν ειμαι λιγο εκτος θεματος!!! ¨)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...