Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόση ώρα παίζετε κάθε μέρα με το παιδί σας?


Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)  

1.004

  1. 1. Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)

    • ένα τέταρτο
      46
    • σχεδόν μία ώρα
      254
    • δύο - τρείς ώρες
      433
    • τέσσερις - πέντε ώρες
      224
    • πάνω απο πέντε ώρες
      215


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάθε μέρα όλη μέρα.

Δεν θέλω να χάνω λεπτό από τη ζωή του, από τα καινούργια πράγματα που κάνει κάθε μέρα.

Θέλω να είμαι η πρώτη που θα τον δω να μπουσουλάει, όπως ήμουν η πρώτη που τον είδε να γυρνάει από ανάσκελα - μπρούμυτα και από μπρούμυτα ανάσκελα! (Το δεύτερο ειδικά ήταν κορυφαία στιγμή γιατί τον είχα μαζί μου στο γραφείο και μέσω web camera τον έβλεπε και μια φίλη μου στο Qatar. Και τον βλέπουμε στην οθόνη να έχει γυρίσει.)

Τρώμε μαζί, τραγουδάμε, ακούμε μουσική, κάνουμε βόλτες, παίζουμε με τα παιχνίδια μας, διαβάζουμε τα βιβλία μας, κάνουμε τους ινδιάνους...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχω τρία παιδιά διαφορετικής ηλικίας και έτσι δεν είναι δυνατόν να παίζω με το καθένα από αυτά πάνω από 2-3 ώρες.

 

Κάθε μέρα πάντως, ανεξάσρτητα από τις στιγμές που τις περνάμε όλοι μαζί, αφιερώνω ξεχωριστό χρόνο στην Εύα και τη Χριστίνα και ξεχωριστό στο Θάνο και αποασχολώ τα παιδιά ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις τους. Το ίδιο κάνει και ο άντρας μου αν και για λίγο λιγότερη ώρα λόγω φόρτου εργασίας... Νομίζω πως δεδομένων των συνθηκών (δουλειά, σπίτι, 3 παιδιά) κάνουμε ό,τι μπορούμε.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Με το γιο μου βρισκόμαστε καθε απογευμα απο τις 5 μεχρι τις 9:30 που κοιμάται καθώς και τα ΣΚ όλη μέρα.

Βέβαια ταλαντεύομαι ανάμεσα στον ποιοτικό χρόνο (πραγματικά παίζω και ασχολούμαι μαζί του) και στις υπόλοιπες ώρες που κάνω δουλειές, μαγειρεύω, ή διαβάζω.

Για μένα το πρόβλημα είναι αυτό που έχουν όλες οι μαμάδες......

Μήπως να μεγαλώναμε λίγο το 24ωρο??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γυρίζω σπίτι στις 5,30 . Εκεί τα τρία αγγελούδια μου με περιμένουν για να διαβάσουμε , να φάμε , να ετοιμαστούμε για την επομένη ,να πάμε αγγλικά, να κάνουμε μπάνιο , να μιλησουμε και γιατί τους απασχολεί αλλα για παιχνίδι δεν μένει χρόνος πάνω από μια ώρα ανάμεσα στα μαθήματα...Τι κρίμα!!! :(:(:(

------------------------------------------------------

Να γυρίζεις σπίτι το σούρουπο με ευγνωμοσύνη στην καρδιά.Και ύστερα να κοιμάσαι με μια προσευχή για την αγάπη που έχεις στην καρδιά σου και μ' έναν ύμνο δοξαστικό στα χείλη σου.

(ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ επείδη δεν εργάζομαι είμαι όλη μέρα στο σπίτι.

Παρόλα αυτά τα πρωινά δεν έχω πολύ χρόνο για να παιξω με το μωρό μου, το οποίο έχει μάθει πλέον το πρόγραμμά μας, και παίζει στο δώματιό του μόνος του. Με φωνάζει που και που να δω τι έφτιαξε, πάω και εγώ κάθε λίγο και τον κοιτάω και παράλληλα ασχολούμε με το φαγητό, τα ρούχα, το σκούπισμα, τα κρεββάτια, αρκέτες εξωτερικές δουλειές (που προκύπτουν από το γραφείο του άντρα μου) ψωνια και άλλα τέτοια "χαρούμενα".

 

Μόλις όμως ξυπνήσει από τον μεσημεριανό ύπνο μέχρι την ώρα που θα κοιμηθεί για βράδυ παίζουμε συνεχεια με τα αυτοκινητάκια του που είναι τα αγαπημένα του, και κάνουμε μαζί ότι θελήσει. Απλό και λιτό πρόγραμμα προσαρμοζμένο στις ανάγκές ολονών μας.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΝΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ.ΚΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΑΣ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΠΟΥ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΛΙΓΟ! :wink:

an1cAcD003-1110MTgzZHwwOTg3NzhwYXxrb25zdGFudGlub3MgayBwYW5hZ2lvdGlzIGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εμεις παιζουμε παρα πολυ,απο κουκλες ,παζλ,τουβλακια,ζωγραφιες,και αλλα πολλα εκπαιδευτικα,εως κομμωτικη!με χτενιζει, την χτενιζω κατσιαζει τις καημενες τις μπαρμπι :shock::lol: ακομη παμε κουνιες και βολτες στην αγορα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όποτε είναι ξύπνιο το μωράκι μου παίζουμε. Κοιτάζω να κάνω τις δουλειές μου όταν κοιμάται. Και όταν είναι και ο μπαμπάς σπίτι παίζουμε και οι τρεις μαζί!

.png
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να υπολογισω ποση ωρα παιζουμε με το γιομου.Αν πω συνεχεια θα με περασετε γιατρελλη .Εμεις μεσα απο ολες τις δραστηριοτητες μας παιζουμε οταν ειναι να φαει νακανει μπανιο να δουμε τηλεοραση να διαβασουμε ενα βιβλιο ακομα και πριν κοιμηθουμε .Περναμε φανταστικα .....

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο θεμα αυτο. Γυριζω απο την δουλεια και θελει να παιξουμε σαν τρελος. Και ειναι φυσικο γιατι του εχω λειψει ολη μερα (απο το πρωι που θα με δει λιγο στο πρωινο+γαλα θα με ξαναδει το απογευμα κατα της 17:30).

Και να μην θελω (που θα μου συμβει πολυ λιγες φορες λογω κουρασης ή ασθενειας) δεν με αφηνει να μην παιξουμε.

Το δυωρο το πιανουμε χαλαρα....javascript:emoticon(':D')

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Το αγοράκι μου είναι 3 μηνών.Ασχολούμαι όσο περισσότερο μπορώ μαζί του απο το πρωί που ξυπνάει μέχρι να φύγω για την δουλειά. Και φυσικά το βράδυ που γυρίζω την ώρα που κάνουμε το μπανάκι μας του μιλάω συνέχεια και μου γελάει ευχαριστημένος. Οταν δουλεύεις η αλήθεια είναι ότι δεν έχεις και πολύ χρόνο να τα κάνεις όλα. Οταν όμως έχω ρεπό δεν θέλω να τον αφήνω καθόλου, και τις ώρες που δεν κοιμάται του τραγουδάω κάνουμε γυμναστικούλα και λέμε παραμυθάκια.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

ολη μερα σχεδον ασχολουμαι μαζι της!αλλα πολες φορες που καιγομαι απο δουλειες δεν καθομαι να την εκπαιδευσω οπως εκανα συνηθως!κ βλεπω οτι μου κραταει μουτρακια!

υποσχομαι ομως οτι θα γινω καλυτερη μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μικρό μου κοντεύει να κλείσει τον τέταρτο μήνα του και μέχρι στιγμής είμαστε συνέχεια μαζί.Δεν δουλεύω κιόλας,οπότε αυτό διευκολύνει τα πράγματα.Σήμερα εντωμεταξύ έκανε και αυτό το θεϊκό γύρισμα από μπρούμυτα ανάσκελα!!! τί να σας πω! χαίρομαι που δεν το έχασα.Βέβαια κάποια στιγμή θ'αναγκαστώ να πάω για δουλειά.......

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω επιστρέφω στο σπίτι καθημερινά γύρω στις 4.15 και έχω κανονίσει ετσι το πρόγραμμα του μικρού ώστε εκείνη την ώρα να ξυπνάει απο τον απογευματινό του ύπνο. Απο την ώρα αυτή μέχρι τις 8 που κοιμάται παίζουμε. Τα Σαββατοκύριακα φυσικά είναι ολοκληρα δικά μας και ξεσαλώνουμε με παιχνίδι, βόλτες, φίλους.

 

Προσωπικά, πάντα με εκνεύριζε η εικόνα ενός παιδιού καρφωμένου στην τηλεόραση ώρες ολόκληρες καθημερινά γιατί ο γονιός δεν έχει χρόνο να παίξει μαζί του. Και εγώ εργάζομαι και οι δουλειές του σπιτιού μου ξεκινούν καθημερινά στις 9 το βράδυ (πλυντήρια - σίδερο - μαγείρεμα τα πάντα) με αποτέλεσμα να κοιμάμαι καθημερινά ελάχιστα, αλλά μπροστά στο μωρό όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρατηρησει οτι οσο μεγαλωνει το φυστικι, τοσο περισσοτερο παιζουμε...

επειδη το ζηταει περισσοτερο, επειδη καταλαβαινει περισσοτερο, και στη τελικα μ αρεσει και μενα πιο πολυ!! εχει τρελα φαση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φυστικάκια!!!!!! Τώρα που άνοιξε ο καιρός να κανονίσουμε να τα πούμε για τρελά παιχνίδια!!!! Θέλω φυστικοπαιχνίδια.... θέλω φυστικομάγουλα και φυστικομπούτες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τώρα που εργάζομαι (και μάλιστα ωράριο καταστημάτων) ο χρόνος που μπορώ να αφιερώσω στη μικρή μου δεν είναι και τόσος πολύς. Ευτυχώς που όταν γυρίζω το μεσημέρι από τη δουλειά ξυπνάει. Βέβαια χρειάζομαι λίγο χρόνο να ξεκουραστώ αλλά μετά ξεκινάμε... ακόμη και τις δουλειές εμείς τις κάνουμε παιχνίδι. το βράδυ καμιά ωρίτσα πριν κοιμηθεί (για να τη βλέπω της έχω αλλάξει το πρόγραμμα κι από εκεί που κοιμόταν από τις 8.30 τώρα πάει 10και). Κάθε Δευτέρα έρχεται και τη βλέπει ο πατέρας της οπότε τότε ξεσαλώνουμε στο παιχνίδι όλοι μαζί και το Σάββατο ή την Κυριακή η γιαγιά της και η θεία της (από τη μεριά του μπαμπά της) οπότε και τότε ευχαριστιέται παιχνίδια και χάιδεμα. Βασικά την Τετάρτη το απόγευμα και μία μέρα το Σαββατοκύριακο την απολαμβάνω αποκλειστικά, και η αλήθεια είναι ότι δεν μου φτάνει! Ούτε για ζήτω...Αλλά δυστυχώς η μανούλα πρέπει να δουλεύει (τη μεγαλώνω μόνη μου με την πολύτιμη βοήθεια των γονιών μου)- δύσκολο πράγμα!

Ευτυχώς παίρνει πολύ αγάπη και πολλά παιχνίδια από πολλούς ανθρώπους γύρω της αλλά εμένα μου λείπουν τραγικά εκείνες οι μέρες που όλη μέρα της τραγουδούσα κι έπαιζα μαζί της κι εκείνης της λείπει πολύ η μαμά της (σπαράζει ακόμη κάθε φορά που φεύγω)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...