Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά Καθίσματα και Ασφάλεια παιδιών


gerkon

Recommended Posts

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει αυτοκίνητο με ζώνη τριών σημείων στο πίσω κάθισμα μια και αυτό υπάρχει στα αυτοκίνητα από την δεκαετία του 70. Για παράδειγμα το πρώτο αυτοκίνητο που είχαμε μία Ascona του 1977 το είχε. Γιατί αυτοκίνητο μιλάς; Πάντως αν δεν υπάρχει τότε ναι η πιο ασφαλής περίπτωση είναι να μπει το παιδικό κάθισμα μπροστά.

 

Toyοta Corolla του 1989. Το ειχαμε ακουσει και εμεις και του το ειπαμε αυτο και μας ειπε οτι ειναι αναλογα με την χωρα κατασκευης.

 

Μήπως ξέρεις ποιο μήνα του 89 είναι το μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραια τα λετε και συμφωνω. Τι γινεται ομως στην περιπτωση που το αυτοκινητο δεν εχει και δεν παιρνει πισω ζωνες ασφαλειας?

Προσωπικα δοκιμασα να τον βαλω πισω με το καθισματακι και πηγαινε σαν τραμπαλα (μου φανηκε πιο επικινδυνο απο τελειος λυμενος). Η μονη λυση που εχω καταφερει να βρω και να νοιωθω το παιδι ασφαλη ειναι μπροστα με το καθισματακι και τη ζωνη (αν ηξερε καποιος θα ηθελα να μου πει αν θεωρειται ασφαλη σαν λυση - εκτος του κλασικου : οχι μπροστα το παιδι). Δεν ψαχνω την ιδανικη θεση του παιδιου ( η οποια ξερω οτι ειναι πισω με το καθισματακι), ψαχνω την ασφαλη στην περιπτωση που δεν εχει πισω ζωνες το αυτοκινητο.

 

Δυστυχώς μέχρι τώρα κανείς δεν ξέρει κάτι. Το μόνο που μου είπανε ήταν από αντιπροσωπεία ή από κατάστημα αξεσουάρ, αλλά χωρίς να είναι συγκεκριμένο. Επιπλέον θέλει μάλλον να τρυπηθεί το σασί και δεν είναι εύκολη δουλειά. Αν έχω κάτι πιο συγκεκριμένο θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μέχρι τώρα κανείς δεν ξέρει κάτι. Το μόνο που μου είπανε ήταν από αντιπροσωπεία ή από κατάστημα αξεσουάρ, αλλά χωρίς να είναι συγκεκριμένο. Επιπλέον θέλει μάλλον να τρυπηθεί το σασί και δεν είναι εύκολη δουλειά. Αν έχω κάτι πιο συγκεκριμένο θα σου πω

 

Aυτο μου ειπε κ εμενα εκεινος και καταληξαμε οτι ειναι δυσκολη για εκεινον και πολυδαπανη για εμας.

Δεν πειραζει. Ευχαριστω που ασχοληθηκες.

 

Οσο για την ημερομηνια ακριβως θα δω αυριο και θα σου πω γιατι ο εχει ο συζυγος τωρα το αυτοκινητο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω γράψει σχετικά και σε άλλο topic σχετικά θα αναφέρω και εδώ το ίδιο πράγμα.

Εμένα η 29 μηνών κόρη μου χρειάζετε πλέον καθισματάκι 15-36kg και μάλιστα άμεσα καθώς το τρέχον (9-18kg) της είναι μικρό (λόγω ύψους, όχι λόγω κιλών)

Μετά από ψάξιμο στο internet βρήκα ότι το Britax Evolva 23 Isofit έχει πάρει πολύ καλά αποτελέσματα σε τεστ συν του ότι έχει Isofix το οποίο το θέλω καθώς έχω διαβάσει μεγάλο ποσοστό των παιδικών καθισμάτων δεν δένοντε σωστά με αποτέλεσμα να μην παρέχετε η μέγιστη προστασία στο παιδί.

Να συμπληρώσω ότι το συγκεκριμένο καθισματάκι σε eshop στην Αγγλία το βρήκα από 100 λίρες (περίπου 130 ευρώ), στην Ιταλία 174 ευρώ, στην Σλοβακία 225 ενώ στην Ελλάδα έχει ...360 ευρώ!

 

Καμμία πρόθεση να τους χαρίσω την τεράστια διαφορά, ήδη έχω διαμαρτηρηθεί τηλεφωνικά και με email στην εδώ αντιπροσωπία και στην Britax Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αν και έχω γράψει σχετικά και σε άλλο topic σχετικά θα αναφέρω και εδώ το ίδιο πράγμα.

Εμένα η 29 μηνών κόρη μου χρειάζετε πλέον καθισματάκι 15-36kg και μάλιστα άμεσα καθώς το τρέχον (9-18kg) της είναι μικρό (λόγω ύψους, όχι λόγω κιλών)

Μετά από ψάξιμο στο internet βρήκα ότι το Britax Evolva 23 Isofit έχει πάρει πολύ καλά αποτελέσματα σε τεστ συν του ότι έχει Isofix το οποίο το θέλω καθώς έχω διαβάσει μεγάλο ποσοστό των παιδικών καθισμάτων δεν δένοντε σωστά με αποτέλεσμα να μην παρέχετε η μέγιστη προστασία στο παιδί.

Να συμπληρώσω ότι το συγκεκριμένο καθισματάκι σε eshop στην Αγγλία το βρήκα από 100 λίρες (περίπου 130 ευρώ), στην Ιταλία 174 ευρώ, στην Σλοβακία 225 ενώ στην Ελλάδα έχει ...360 ευρώ!

 

Καμμία πρόθεση να τους χαρίσω την τεράστια διαφορά, ήδη έχω διαμαρτηρηθεί τηλεφωνικά και με email στην εδώ αντιπροσωπία και στην Britax Αγγλίας.

 

Τελικά βρήκα ότι υπάρχει και η Romer-Britax η οποία (από ότι κατάλαβα) ανήκει στην Britax Βρετανίας και έχει το ίδιο καθισματακι με την ονομασία KidFix (μου το επιβεβαίωσαν και από Britax UK). Το συγκεκριμένο το αγόρασα από eshop στην Γερμανία προς 165 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κι εμένα ένα αξιοπστο καρεκλάκι αυτοκινήτου στην κατηγορία των 9-18 κιλών; Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ!! Ευχαριστώωω...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

StellaK καλημέρα..εμείς έχουμε της Britax first class από νεογέννητο μέχρι 18 κιλά. Θεωρείττε λένε από τα καλύτερα, μπορείς να μπεις και στην ιστοσελίδα τους και να ψάξεις καθισματάκι ανάλογα με το αμάξι που έχεις. Δεν ξέρω παραπάνω, αλλά είμαστε ικανοποιημένοι από αυτό.

Έχω μια μαύρη και μαλλιαρή, μικρή μπεμπούλα στρουμπουλή@@

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

...στο αυτοκινητο αλλα δεμενο μονο με το ενα κομματι της ζωνης πώς σας φαινεται? Μεχρι τωρα εχω δει 2 παιδακια ενα 4,5 και ενα 3 ετων...να τα εχουν στο πισω καθισμα με μόνο το τμημα της ζωνης που περναει απο την κοιλια δμενο και το αλλο το διαγωνιο περασμενο πισω απο την πλατη για να μην "πνίγει" το παιδι...

 

Παρεχει ασφαλεια αυτο το συστημα? Ρωταω γιατι εγω ειμαι τρελή με τα καθισματακια ενω η πεθερα μου τα θεωρει βλακειες και ειναι ετοιμη να το κανει επειδη δεν εχει καθισματακι στο αυτοκινητο της...και δεν εχω επιχειρηματα να της αντιπαραθεσω...

 

Αφου το δενουν μου λεει...τι το θες το καθισματακι? :roll:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες να το κανει?

σε ποιον να το κανει?

στον εαυτο της ? ?

συγνωμη που ρωταω αλλα το βρησκω απαραδεκτο να μπαινει μωρο-παιδι σε αμαξι χωρις καθισμα,ουτε για ενα μετρο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται από το αυτοκίνητο. Υπάρχουν αυτοκίνητα με ζώνες τριών σημείων στα πίσω καθίσματα όπως και στα μπροστινά, που σε ηλικίες από 5 και πάνω βάζεις απλά το καθισματάκι booster και τα δένεις κανονικά.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι οι ζωνες ασφαλειας δεν παρεχουν ασφαλεια σε κανεναν κατω του 1,50 μετρου. Τα μπουστερ ουσιαστικα αυτο κανουν, ψηλωνουν το παιδι... Κανονικα κ τα μπουστερ μεχρι καποια ηλικια πρεπει να ειναι με πλατη.

 

Θεωρω απαραδεκτο παιδι σε αυτοκινητο χωρις καρεκλακι κ επισης θεωρω απαραδεκτη την τροχαια που δεν επιβαλλει προστιμα σε ανευθυνους γονεις. Για ζωνη εχει προστιμο, για καρεκλακι δεν εχω ακουσει κατι τετοιο... :evil:

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι οι ζωνες ασφαλειας δεν παρεχουν ασφαλεια σε κανεναν κατω του 1,50 μετρου. Τα μπουστερ ουσιαστικα αυτο κανουν, ψηλωνουν το παιδι... Κανονικα κ τα μπουστερ μεχρι καποια ηλικια πρεπει να ειναι με πλατη.

 

Θεωρω απαραδεκτο παιδι σε αυτοκινητο χωρις καρεκλακι κ επισης θεωρω απαραδεκτη την τροχαια που δεν επιβαλλει προστιμα σε ανευθυνους γονεις. Για ζωνη εχει προστιμο, για καρεκλακι δεν εχω ακουσει κατι τετοιο... :evil:

 

Εδώ δεν επιβάλουν πρόστιμα για το "παιδί-αερόσακος" ... ξέρεις... η μαμά στο κάθισμα του συνοδηγού με το παιδί αγκαλιά της! :twisted::evil::evil:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 12-13 χρονών επιβάλεται το καρεκλάκι ή το μαξιλαράκι που ανασηκώνει. Το λέει και ο κοκ γιατί αλλιώς δεν προσφέρει ασφάλεια, του εναντίον μπορεί να κάνει και ζημιά.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω να κανω μια αλλη ερωτηση, γιατι αυτο το εχω κανει κι εγω στο Χαρη που ειναι μονο 17 μηνων και μαλιστα τον εβαλα στο μπροστινο καθισμα.. και παραδεχομαι οτι δεν τον εδεσα θεωροντας οτι ετσι ειναι ασφαλες, τον εδεσα μονο και μονο για να μην μπορει να σηκωθει ορθιος και ερθει στην αγκαλια μου...

Που ειναι η τροχαια που με μεγαλη ευχαριστηση δινει κλισεις όταν μια μητερα-οδηγος με ενα μωρο 17 μηνων στο καρεκλακι του ειναι μποτιλιαρισμενη για 2 ωρες στη Συγγρου, δεν μπορει να κανει ουτε καν δεξια ωστε να σταματησει με τα αλαρμ και να κατεβει να ξεμουδιασει το παιδι και το παιδι δικαιολογημενα εχει πλανταξει στο κλαμμα και προσθαθει να σπασει τις ζωνες για να σηκωθει να ξεπιαστει το ερμο κορμακι που ειναι καθηλωμενο τοσες ωρες στην ιδια θεση??/ Ε?? Μου λετε? Που ειναι η τροχαια? ενας μοτοσυκλετιστης ρε παιδι μου να σταματησει εστω για λιγο την ουτως η αλλως σταματημενη κυκλοφορία ωστε να μπορεσει αυτη η γυναικα να μπει δεξια να σταματησει? Γιατι ειχα μια ωρα το φλας αναμενο, με βλεπανε με το παιδι στο αυτοκινητο και γκαζονανε να προλαβουν το μισο μετρο που προχωρουσαν τα αυτοκινητα ανα δεκα λεπτα οι μ.......ες..

Σταματησα στη μεση της συγγκρου με τα αλαρμ, κατεβασα το παιδι πηραμε και τα κουβαδακια μας και πηγαμε να σκαψουμε τα παρτιερια του δημου... και τοτε εμφανιστηκε ενας επισης μ........ας να μου πει "κυρια μου εισαστε στα καλα σας, δεν βλεπετε τι χαμος γινεται θελετε να δημιουργησετε μεγαλυτερο?

Πας μεσα για αντισταση και εξιβρυση κατα της αρχης η οχι? Πααααςςςςςςςς αμ πως....

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ντορα μου απιστευτη σε βρισκω.....

Ετσι ετσι.......το κ@λ@κρατος που ζουμε θελει να το αντιμετωπιζεις με πολυ τσαμπουκα.Καλα κανεις! Αλλοιως θα μας φανε λαχανο! 58082au5028bj4k.gif

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτά πρέπει να τα ζητάμε. Ευγενικά μεν αλλά να τα ζητάμε. Πώς να το ξέρει ο άλλος, βρε κορίτσι μου ότι εσύ ήθελες αυτό το πράγμα? Εγώ από τότε που έγινα μάνα έμαθα ένα πράγμα. Ζητάω βοήθεια. Να μου ανεβάσουν το καρότσι, να μου δώσουν θέση να καθίσω, νεράκι από τα μαγαζιά και γενικά ό,τι χρειάζομαι. Τώρα να σταματήσει ο τροχαίος την κυκλοφορία για να πιάσει το πεζοδρόμιο ένα αυτοκίνητο με αλάρμ, επειδή έχει μέσα ένα παιδάκι, δεν είναι αυτονόητο. Βγαίνεις έξω και το ζητάς. Δεν είναι ντροπή. Άσε που συνήθως είναι και πολύ ευγενικά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθω στο θέμα...

αυτοκίνητο και παιδί = πάντα σε ειδικό καθισματάκι!!

μετανοιώνω που ενώ είχα το καθισματάκι, προτίμησα να πάρω το μωρό απο το μαιευτήριο με την καλαθούνα, γιατί λυπηθηκα να το χώσω στο καρεκλάκι του... ευτυχώς δεν είχαμε απρόοπτα...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα πω μονο αυτο.

 

Μικρου κυβισμου μηχανακι.

Μπαμπας με ενα παιδι μπροστα.

Παιδι πισω. Και...

Πιο πισω η μαμα με το πιο μικρο στο ενα χερι αγγαλια και στο αλλο την σακουλα του Goody's.

 

:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Παντως εδω τα παιδια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ καθονται

σε καθισματακι και οταν μεγαλωσουν λιγο σε booster

seat δεμενο με τη ζωνη του αυτοκινητου.

Με αλλα λογια δεν καθεται στο καθισμα του αυτοκινητου

οταν ζυγιζει λιγοτερο απο 36 κιλα και εχει υψος λιγοτερο απο 145 εκ.

Υπαρχει νομος και εφαρμοζεται αυστηρα. Αλλα και οι πολιτες ειναι συνειδητοποιημενοι και υπακουουν στον νομο.

Σε ενα αποτομο φρεναρισμα το παιδι που ειναι δεμενο μονο με τη

ζωνη στη μεση του κυνδυνευει να τραυματιστει στο κεφαλι, στο σβερκο.

Δεν υπαρχει κατι να το κραταει πισω. Ειναι πολυ επικυδυνο.

Εγω δεν θα το αφηνα το παιδι μου ουτε στιγμη με τη πεθερα που λεει τετοια πραγματα. Και αν δεν γνωριζει οφειλει να ακουσει και να μαθει.

Και στο κατω κατω δικο σου ειναι το παιδι. Αν εσυ θελεις μονο με ειδικο καθισμα οφειλει να το σεβαστει.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Θα πω μονο αυτο.

 

Μικρου κυβισμου μηχανακι.

Μπαμπας με ενα παιδι μπροστα.

Παιδι πισω. Και...

Πιο πισω η μαμα με το πιο μικρο στο ενα χερι αγγαλια και στο αλλο την σακουλα του Goody's.

 

:shock::shock::shock:

 

:evil::evil::evil: ανεύθυνοι....

ποτέ να μην τους συμβεί τίποτε...

αλλά αν γίνει το κακό μετα τι θα λένε ήθελα να 'ξερα.....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η ζωνη γυρω απο τη μεση ειναι σαν να μην τη φοραει δηλαδη?

 

Θελω επιχειρηματα να την τρομαξω μην τολμησει και το δεσει το παιδι μονο με τη ζωνη!!!!

 

Franklin, ισως είναι λιγο σκληρό, αλλά αν δει κατι σαν αυτες τις διαφημιστικες καμπάνιες μαλλον θα πειστει...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μέχρι 12-13 χρονών επιβάλεται το καρεκλάκι ή το μαξιλαράκι που ανασηκώνει. Το λέει και ο κοκ γιατί αλλιώς δεν προσφέρει ασφάλεια, του εναντίον μπορεί να κάνει και ζημιά.

 

Αυτό ισχύει!!!!!!! Θεωρητικά μπορούν να σε γράψουν αν έχεις παιδί κάτω των 12 ετών σε αυτοκίνητο χωρίς κάθισμα.

 

Πες επίσης στην πεθερά σου ότι όταν εμένα με τράκαραν, εάν ο 19μηνος τότε γιος μου δεν καθόταν δεμένος στο καρεκλάκι του ούτε που θέλω να σκέφτομαι τί θα μπορούσε να είχε συμβει.....

 

Το επομένο δώρο που θα κάνει στο παιδί να είναι ένα καθισματάκι για το τουτου της διαφορετικά NO άτα ....

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...