Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα Κορίτσια!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Αν βλέπετε οτι στενεύουν τα περιθώριά σας για παιδάκι λόγο ηλικίας, χρημάτων, υγείας κλπ ΜΗΝ το καθυστερείτε. Πηγαίνετε με δανεικά. Σας το λέω γιατί και εμείς βιώσαμε πολύ δύσκολές καταστάσεις και ευτυχώς το πήραμε γρήγορα απόφαση. Δεν ήταν εύκολο να το αποδεχτώ για αρκετό καιρό και ας είχαμε αποφασίσει οτι θα το  κάνουμε. Στεναχωριώμουνα πάρα πολύ αλλά απ την άλλη δεν ήθελα να περιμένω άλλο ούτε και να μείνω άτεκνη. Είμαι τυχερή που ο σύζυγος είναι πολύ υποστηρικτικός και θετικός σε όλα αυτά. Σιγά σιγά το αποδέχτικά πλήρως. Στο κάτω κάτω και πάλι παιδί μας θα είναι και έχει τα γονίδια του συζύγου μου που λατρεύω. Αλλά και με 2 δότες να πηγαίναμε και πάλι παιδί μας θα ήταν.

Να με συγχωρέσετε που δεν επιθυμώ να γράψω τιμές κλπ γιατί δε θέλω κάποιος να πιστέψει οτι είμαι βαλτή. Μπορώ να απαντήσω σε προσωπικό μύνημα αλλά πέρα απ αυτό το καλύτερο είναι να βλέπετε τους γιατρούς κατ ιδίαν για να έχετε τη δική σας άποψη.

Να σας πω επίσεις οτι και στα δανεικά θα πάρετε πολλές ορμόνες που όμως όλες συνταγογραφούνται. Παίρνεις φάρμακα αρκετά για να φτιάξεις καλό ενδομήτριο και για την υποστήριξη της κύησης στους πρώτους μήνες. Το κόστος όμως είναι μικρό γιατί συνταγογραφούνται. Συγχωρέστε τα ορθογραφικά μου :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, ayreonliv είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες για το θάρρος που μου δίνεται...Χρύσα περιμένουμε νέα σου μετά το ραντεβού. Η αλήθεια είναι ότι το οικονομικό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για εμάς αλλά ελπίζω να τα καταφέρουμε...

Γι' αυτο ειμαστε εδω κοπελα μου. Για να δινουμε θαρρος η μια στην αλλη. Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο αυτος ο δρομος που πρεπει να παρουμε...

Ελπιζω να βοηθησε καπως το αρθρο.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ayreonliv είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες για το θάρρος που μου δίνεται...Χρύσα περιμένουμε νέα σου μετά το ραντεβού. Η αλήθεια είναι ότι το οικονομικό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για εμάς αλλά ελπίζω να τα καταφέρουμε...

Ελπίζουμε να βοηθήσουμε κοπέλα μου!! 

Εχω αγωνια για την παρασκευη.. Θα σας πω τα νέα μου σίγουρα!! 

Το οικονομικό είναι το δυσκολότερο κομμάτι. Αλλά με λίγη βοήθεια από τους γονείς θα τα καταφέρουμε. 

Το διάβασε το άρθρο ο άντρας σου που έστειλε η Γεωργία? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

συγνώμη που αργώ να γράψω αλλά δεν έχω πάντα σύνδεση στο σπίτι. Σας ευχαριστώ για το άρθρο που μου στείλατε, όντως βοήθησε αρκετά και πιστεύω ότι και ο σύζυγος έχει αρχίσει να κάμπτεται μπροστά στη δική μου επιμονή. Έκανα μια πρώτη επαφή με τον Τσιριγώτη μέσω email και μου είπε ότι ίσως θα μπορούσα να κάνω μια προσπάθεια και με δικά μου ωάρια αφού οι εξετάσεις μου είναι καλές και η ΑΜΗ στα 2. Η καλύτερη λύση βέβαια είναι τα δανεικά για πιο σίγουρα και λόγω ηλικίας. Πήρα σήμερα στο ιατρείο να ρωτήσω πόσο στοιχίζει το ραντεβού και ψιλοαπογοητεύτηκα γιατί μου είπαν 120 ευρώ...Δε ξέρω θα δω τι θα κάνω...

Αν κάποια από εσάς έχει κάποια γνώμη για τον συγκεκριμένο γιατρό ή προσωπική εμπειρία θα ήθελα να με ενημερώσετε.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ayreonliv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

συγνώμη που αργώ να γράψω αλλά δεν έχω πάντα σύνδεση στο σπίτι. Σας ευχαριστώ για το άρθρο που μου στείλατε, όντως βοήθησε αρκετά και πιστεύω ότι και ο σύζυγος έχει αρχίσει να κάμπτεται μπροστά στη δική μου επιμονή. Έκανα μια πρώτη επαφή με τον Τσιριγώτη μέσω email και μου είπε ότι ίσως θα μπορούσα να κάνω μια προσπάθεια και με δικά μου ωάρια αφού οι εξετάσεις μου είναι καλές και η ΑΜΗ στα 2. Η καλύτερη λύση βέβαια είναι τα δανεικά για πιο σίγουρα και λόγω ηλικίας. Πήρα σήμερα στο ιατρείο να ρωτήσω πόσο στοιχίζει το ραντεβού και ψιλοαπογοητεύτηκα γιατί μου είπαν 120 ευρώ...Δε ξέρω θα δω τι θα κάνω...

Αν κάποια από εσάς έχει κάποια γνώμη για τον συγκεκριμένο γιατρό ή προσωπική εμπειρία θα ήθελα να με ενημερώσετε.

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα κοπέλα μου! Έχω ακούσει για τον συγκεκριμένο γιατρό καλά λόγια αλλά προσωπικά δεν ξέρω. Εγώ θα κάνω την προσπάθεια μου στο ιακεντρο με τον κύριο Αντωνίου. Η επίσκεψη είναι 50 ευρώ. Είναι μικρό κέντρο αλλά ο γιατρος άψογος! Ότι απορία έχεις με ρωτάς! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, ayreonliv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

συγνώμη που αργώ να γράψω αλλά δεν έχω πάντα σύνδεση στο σπίτι. Σας ευχαριστώ για το άρθρο που μου στείλατε, όντως βοήθησε αρκετά και πιστεύω ότι και ο σύζυγος έχει αρχίσει να κάμπτεται μπροστά στη δική μου επιμονή. Έκανα μια πρώτη επαφή με τον Τσιριγώτη μέσω email και μου είπε ότι ίσως θα μπορούσα να κάνω μια προσπάθεια και με δικά μου ωάρια αφού οι εξετάσεις μου είναι καλές και η ΑΜΗ στα 2. Η καλύτερη λύση βέβαια είναι τα δανεικά για πιο σίγουρα και λόγω ηλικίας. Πήρα σήμερα στο ιατρείο να ρωτήσω πόσο στοιχίζει το ραντεβού και ψιλοαπογοητεύτηκα γιατί μου είπαν 120 ευρώ...Δε ξέρω θα δω τι θα κάνω...

Αν κάποια από εσάς έχει κάποια γνώμη για τον συγκεκριμένο γιατρό ή προσωπική εμπειρία θα ήθελα να με ενημερώσετε.

Ευχαριστώ

 

Καλημερα ayeronliv. Χαίρομαι που βοήθησε το άρθρο. Κι εγω από εδώ το είχα βρει και με είχε βοηθήσει κι εμένα για να πάρω την απόφαση.

Για τον Τριριγωτη εχω ακούσει από πολλές καλα λόγια, αλλά δεν έχω κι εγω προσωπική εμπειρία.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα!

γνωρίζετε κάτι για την εξέταση θρομβοφιλίας?είναι μια εξέταση που πρέπει νατην κάνουμε όσες προχωράμε σε εξωσωματική με δωρεά ωαρίου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ionnar. Καλο ειναι να την κανεις διοτι αν εχεις, αυτο θα πει πως στο αιμα σου δημιουργουνται θρομβοι οι οποιοι στην πορεια θα φραζουν τα αγγεια απο τα οποια θα τρεφεται το μωρο και θα διακοπει η κυηση. Αν δειξει η εξεταση πως εχεις, ο γιατρος εκτος απο το salospir δινει και αντιπηκτικες ενεσεις για ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Καποιοι γιατροι δεν ζητουν την εξεταση αυτη και απλα δινουν τις ενεσεις αυτες προληπτικα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες σχετικά με ιατρός και κέντρα εξωσωματικής με δωρεά ωαριων. Έχω κάνει 4 αποτυχημένες προσπάθειες με δικά μου ωαρια ( ταλαιπωρουμαι τέσσερα χρόνια τώρα με φάρμακα) και λόγω της ηλικίας αποφάσισα να κάνω μια τελευταία ( το εννοω....)προσπάθεια με ξένα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι για να μην πάω σαν πρόβατο στη σφαγή? Η αλήθεια είναι ότι στα κέντρα που πήγαινα μου έλεγαν ότι έχω καλές ορμόνες,  είμαι ποιο νέα για την ηλικία μου και άλλα τέτοια...... και στο τέλος χοριακη μηδέν και βέβαια η γνωστή απάντηση μετά.... φταίει η ηλικία η τύχη κτλ.  Έχω σιχαθει τα πάντα και τους πάντες.  Θησαυριζουν όλοι πάνω στη λαχτάρα των ανθρώπων για το αυτονόητο ΕΝΑ ΠΑΙΔΊ. Αν κάποια φίλη έχει να μου προτείνει κάτι ή να μου πει την δική της εμπειρία θα το εκτιμούσαμε αφάνταστα. Σας ευχαριστώ και εύχομαι από καρδιάς να πραγματοποιηθουν όλες σας οι ευχές. Να προσθέσω ότι έχω χαμηλό ενδομητριο που ωστόσο δεν τους πείραζε να μου κάνουν εμβριομεταφορα με ενδομητριο 4 και 5. Αίσχος.  

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες σχετικά με ιατρός και κέντρα εξωσωματικής με δωρεά ωαριων. Έχω κάνει 4 αποτυχημένες προσπάθειες με δικά μου ωαρια ( ταλαιπωρουμαι τέσσερα χρόνια τώρα με φάρμακα) και λόγω της ηλικίας αποφάσισα να κάνω μια τελευταία ( το εννοω....)προσπάθεια με ξένα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι για να μην πάω σαν πρόβατο στη σφαγή? Η αλήθεια είναι ότι στα κέντρα που πήγαινα μου έλεγαν ότι έχω καλές ορμόνες,  είμαι ποιο νέα για την ηλικία μου και άλλα τέτοια...... και στο τέλος χοριακη μηδέν και βέβαια η γνωστή απάντηση μετά.... φταίει η ηλικία η τύχη κτλ.  Έχω σιχαθει τα πάντα και τους πάντες.  Θησαυριζουν όλοι πάνω στη λαχτάρα των ανθρώπων για το αυτονόητο ΕΝΑ ΠΑΙΔΊ. Αν κάποια φίλη έχει να μου προτείνει κάτι ή να μου πει την δική της εμπειρία θα το εκτιμούσαμε αφάνταστα. Σας ευχαριστώ και εύχομαι από καρδιάς να πραγματοποιηθουν όλες σας οι ευχές. Να προσθέσω ότι έχω χαμηλό ενδομητριο που ωστόσο δεν τους πείραζε να μου κάνουν εμβριομεταφορα με ενδομητριο 4 και 5. Αίσχος.  

Καλησπέρα κοπέλα μου. 

Εγω αποφάσισα να κάνω με δωρεά ωαρίων λόγω πρόωρης εμμηνόπαυσης. Πήγα σε τρία κέντρα και τελικά αποφάσισα να την κάνω στο ιακεντρο Αθηνών με τον κύριο Αντωνίου. Πολύ καλός γιατρος και σχετικά καλή τιμή σε σχέση με τα άλλα. Ότι άλλη απορία έχεις με ρωτάς. 

On 4/6/2017 at 4:20 ΜΜ, ioannar είπε:

κορίτσια καλημέρα!

γνωρίζετε κάτι για την εξέταση θρομβοφιλίας?είναι μια εξέταση που πρέπει νατην κάνουμε όσες προχωράμε σε εξωσωματική με δωρεά ωαρίου?

Καλησπέρα κοπέλα μου. Εγώ την έκανα την εξέταση αυτή σε φυσιολογική εγκυμοσύνη και τελικά είχα θρομβοφιλια. Πήρα σαλοσπιρ σε όλη την εγκυμοσύνη και όλα καλά. Καλό είναι να την κάνεις. Τώρα θα κάνω εξωσωματική με δωρεά ωαρίων λόγω πρόωρης εμμηνοπαυσης και θα κάνω ενεσεις αν μείνω εγκυος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, χρυσα1981 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου. 

Εγω αποφάσισα να κάνω με δωρεά ωαρίων λόγω πρόωρης εμμηνόπαυσης. Πήγα σε τρία κέντρα και τελικά αποφάσισα να την κάνω στο ιακεντρο Αθηνών με τον κύριο Αντωνίου. Πολύ καλός γιατρος και σχετικά καλή τιμή σε σχέση με τα άλλα. Ότι άλλη απορία έχεις με ρωτάς. 

Καλησπέρα κοπέλα μου. Εγώ την έκανα την εξέταση αυτή σε φυσιολογική εγκυμοσύνη και τελικά είχα θρομβοφιλια. Πήρα σαλοσπιρ σε όλη την εγκυμοσύνη και όλα καλά. Καλό είναι να την κάνεις. Τώρα θα κάνω εξωσωματική με δωρεά ωαρίων λόγω πρόωρης εμμηνοπαυσης και θα κάνω ενεσεις αν μείνω εγκυος. 

Χρύσα 1981 σου εύχομαι κάθε επιτυχία.  Δεν τον έχω ακούσει αυτό το γιατρό. Σε ποια αλλά κέντρα πηγές ? Τα απέρριψες λόγω τιμής ή κάτι δεν σου πήγαινε καλά? Σε ρωτάω γιατί έχω περάσει πολλά και δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν. Αν θέλεις μου λες πόσο θα σου κοστίσει.  Έχω ακούσει τρελές τιμές ως και 5000 €. Τι να πω. Σε έβαλε σε λίστα αναμονής? Και αυτό το έχω ακούσει. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Εύχομαι τα καλύτερα. 

Να σας ρωτήσω και κάτι που με προβληματιζει ? Τι ενδομητριο έχετε ? Το ρωτάω αυτό γιατί όλοι μου λένε ότι λόγω ηλικίας είναι χαμηλό και άλλα τέτοια. Όσες ήμαστε σε αυτό το forum δεν είμαστε εικοσαρες άρα λογικά θα συγκλινουν οι τιμές. Θέλω να δω αν μου λένε αλήθεια ή με δουλεύουν χοντρά τόσο καιρό. Επίσης έχει κάνει καμία εμβριομεταφορα με ενδομητριο 6 και κάτι και να πήγε καλά? Άλλη απάτη και αυτή. Τι να πω? Μέγιστη εκμετάλλευση....... 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου eutixoulis! Να σου ευχηθω για αρχη καλή επιτυχία!

Εγώ θα κάνω στο Εμβρυογενεσις του κ. Μαστρομηνα. Έχει δοτριες, κοπέλες που κάνουν ηδη εκεί εξωσωματική γι' αυτό έχει και μεγάλη αναμονή και κοστίζει 4.000 ευρω.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για το ενδομήτριο τι να πω... Εχω ακουσει πως και το 4 ειναι καλο και καποιοι γιατροι προχωρανε.... Σ' εμενα που ειχα 9 συνέχιζαν να μου δίνουν utrogestan .... Πραγματικα, δεν ξερω...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Χρύσα 1981 σου εύχομαι κάθε επιτυχία.  Δεν τον έχω ακούσει αυτό το γιατρό. Σε ποια αλλά κέντρα πηγές ? Τα απέρριψες λόγω τιμής ή κάτι δεν σου πήγαινε καλά? Σε ρωτάω γιατί έχω περάσει πολλά και δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν. Αν θέλεις μου λες πόσο θα σου κοστίσει.  Έχω ακούσει τρελές τιμές ως και 5000 €. Τι να πω. Σε έβαλε σε λίστα αναμονής? Και αυτό το έχω ακούσει. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Εύχομαι τα καλύτερα. 

Να σας ρωτήσω και κάτι που με προβληματιζει ? Τι ενδομητριο έχετε ? Το ρωτάω αυτό γιατί όλοι μου λένε ότι λόγω ηλικίας είναι χαμηλό και άλλα τέτοια. Όσες ήμαστε σε αυτό το forum δεν είμαστε εικοσαρες άρα λογικά θα συγκλινουν οι τιμές. Θέλω να δω αν μου λένε αλήθεια ή με δουλεύουν χοντρά τόσο καιρό. Επίσης έχει κάνει καμία εμβριομεταφορα με ενδομητριο 6 και κάτι και να πήγε καλά? Άλλη απάτη και αυτή. Τι να πω? Μέγιστη εκμετάλλευση....... 

Το ενα το απέρριψα λόγω το ότι δεν μου έκανε. Είναι το εμπιο. Το άλλο που πήγα είναι το γέννημα πολύ καλό αλλά ζητάνε 5500. Το ιακεντρο ούτε εγώ το ήξερα. Μου το σύστησε ο γυναικολογος μου. Εκεί θα πάει 4500. Η αναμονη ειναι μέχρι 2 μήνες. Όσο για το ενδομητριο εγώ δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχω περίοδο οπότε όταν θα έρθει εκείνη η στιγμή θα πάρω χάπια για να φτιάξει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, χρυσα1981 είπε:

Το ενα το απέρριψα λόγω το ότι δεν μου έκανε. Είναι το εμπιο. Το άλλο που πήγα είναι το γέννημα πολύ καλό αλλά ζητάνε 5500. Το ιακεντρο ούτε εγώ το ήξερα. Μου το σύστησε ο γυναικολογος μου. Εκεί θα πάει 4500. Η αναμονη ειναι μέχρι 2 μήνες. Όσο για το ενδομητριο εγώ δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχω περίοδο οπότε όταν θα έρθει εκείνη η στιγμή θα πάρω χάπια για να φτιάξει. 

Το εμπιο το σκεφτόμουν και εγώ. Γάτος ή Παράσχος ? Βέβαια έχω διαβάσει και μερικά σχόλια στο φόρουμ που δεν μου αρέσουν. Δεν δίνουν φωτογραφίες, δεν σε ενημερώνουν για την πορεία των εμβριων και γενικά ξέρεις λίγα πράγματα και την τελευταία στιγμή.  Εσύ τι άσχημο βρήκες? 

2 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Για το ενδομήτριο τι να πω... Εχω ακουσει πως και το 4 ειναι καλο και καποιοι γιατροι προχωρανε.... Σ' εμενα που ειχα 9 συνέχιζαν να μου δίνουν utrogestan .... Πραγματικα, δεν ξερω...

Είσαι πολύ τυχερή. Εγώ προσπαθώ ένα χρόνο με φάρμακα και δε φτιάχνει. Είναι κολλημένο από 4 έως 7 ( το 7 όχι πάντα και αφού έχω πάρει κουτιά cyclacur και άλλα ανησυχητικά για την υγεία μου φαρμακα...). Μήπως έχετε ακούσει κάτι γιαυτό? Φοβάμαι ότι ούτε με τα δανεικά θα τα καταφέρω και έχω κάνει πολύ αγώνα χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω πως με τα δανεικά θα τα καταφέρεις! Ισως δεν φταίει το ενδομητριο σου, αλλα η ποιοτητα των ωαριων σου, οπότε τώρα που θα έχεις καλύτερο υλικό, θα τα πας μια χαρά!

Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται; Εγώ είμαι 44 κλεισμένα και προσπαθώ από το 2013... Τελευταια προσπάθεια και για μένα η τωρινή....

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Πιστεύω πως με τα δανεικά θα τα καταφέρεις! Ισως δεν φταίει το ενδομητριο σου, αλλα η ποιοτητα των ωαριων σου, οπότε τώρα που θα έχεις καλύτερο υλικό, θα τα πας μια χαρά!

Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται; Εγώ είμαι 44 κλεισμένα και προσπαθώ από το 2013... Τελευταια προσπάθεια και για μένα η τωρινή....

Είμαι 48 και έκανα τελευταία προσπάθεια πριν ένα μήνα.  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Είμαι 48. Θα τα καταφέρεις αυτή τη φορά. Στο εύχομαι ολόψυχα.  Και εγώ θα κάνω μια τελευταία και τέλος. Έχουμε εξαντληθεί ψυχικά σωματικά και οικονομικά...

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2017 at 9:36 ΜΜ, eutixoulis είπε:

Το εμπιο το σκεφτόμουν και εγώ. Γάτος ή Παράσχος ? Βέβαια έχω διαβάσει και μερικά σχόλια στο φόρουμ που δεν μου αρέσουν. Δεν δίνουν φωτογραφίες, δεν σε ενημερώνουν για την πορεία των εμβριων και γενικά ξέρεις λίγα πράγματα και την τελευταία στιγμή.  Εσύ τι άσχημο βρήκες? 

Είσαι πολύ τυχερή. Εγώ προσπαθώ ένα χρόνο με φάρμακα και δε φτιάχνει. Είναι κολλημένο από 4 έως 7 ( το 7 όχι πάντα και αφού έχω πάρει κουτιά cyclacur και άλλα ανησυχητικά για την υγεία μου φαρμακα...). Μήπως έχετε ακούσει κάτι γιαυτό? Φοβάμαι ότι ούτε με τα δανεικά θα τα καταφέρω και έχω κάνει πολύ αγώνα χρόνια τώρα.

Παράσχος. Είναι λίγο στον κόσμο του. Μου έλεγε να κάνω σε φυσικό κύκλο.. Χωρίς να έχω περίοδο κ καθόλου ωορηξια.. Κοινώς ήθελε να τα φάει... Δεν θυμόταν καν ότι δεν έχω περίοδο 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!

Είμαι 42 ετών και προσπαθώ και εγώ με δανεικά λόγω πρόωρης εμμηνόπαυσης.

Εχω κάνει 3 φορές μεταφορά και είχα την 1η φορά βιοχημική , τις άλλες 2 αρνητικό.

Τελικά έκανα την εξέταση του Νίκα, ανακάλυψα ότι εχω χρόνια φλεγμονή στο ενδομήτριο,πήρα αντιβίωση

και έβαλα και σπιράλ προγεστερόνης γιατί υπάρχει η υποψία υπερπλασίας.

Για δανεικά θεωρώ κορυφή τον Τσιριγώτη στο κέντρο ΑΚΕΣΩ . Σε αυτόν έκανα την 3η προσπάθεια και έχω κατεψυγμένα.

Ξεσκονίζει με εξετάσεις τις δότριες και 9 στις 10 μένουν έγκυες στις δικές μας ηλικίες!

Η αναμονή είναι περίπου 2-3 μήνες . Πέρσι μου είχε πει πως μόνο το Μάιο είχε 20 γυναίκες για δανεικά!!!!!

Ως χαρακτήρας είναι ιδιόρυθμος, κυκλοθυμικός και μπορεί να σε προσβάλλει αλλά το θέμα είναι να πετύχουμε.

Παίρνει 3500 με την κατάψυξη χωρίς τα φάρμακα. Εγώ πλήρωσα 4100 με τα φάρμακα για 10 ωάρια.

Οταν με το καλό κάνω μεταφορά των κατεψυγμένων, δεν θα την κάνω σε αυτόν γιατί δεν δέχεται την εξέταση του Νίκα, την οποία

την έκανα με δική μου πρωτοβουλία μετά από παρότρυνση φίλης μου.

Επεξεργάστηκαν by marathn37
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Είμαι 48 και έκανα τελευταία προσπάθεια πριν ένα μήνα.  

Πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε αυτή τη φορά! :)

Καλημέρα σε όλες!

 

Marathn37 ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και καλή σου επιτυχία! Όλο και συχνότερα ακούω γι' αυτήν την εξεταση... Πόσο κοστιζει; Και επειδή λες πως δεν θα κάνεις την μεταφορά στον Τσιριγωτη, πώς γίνεται αυτο; Μπορείς δηλ να ζητησεις να πάρεις τα ωάρια και να πας σε άλλο κεντρο;!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε αυτή τη φορά! :)

Καλημέρα σε όλες!

 

Marathn37 ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και καλή σου επιτυχία! Όλο και συχνότερα ακούω γι' αυτήν την εξεταση... Πόσο κοστιζει; Και επειδή λες πως δεν θα κάνεις την μεταφορά στον Τσιριγωτη, πώς γίνεται αυτο; Μπορείς δηλ να ζητησεις να πάρεις τα ωάρια και να πας σε άλλο κεντρο;!

Georgia εννοούσα θα μεταφέρω τα κατεψυγμένα έμβρυα . Από τα 10 ωάρια, γίνανε 4 βλαστοκύστες. 2 έβαλα τον περασμένο Ιουλιο και

οι άλλες 2 είναι στην κατάψυξη του κέντρου.

Η εξέταση του Νίκα στοιχίζει 400 ευρώ και εντοπίζει το παραθυρο εμφύτευσης, δηλ τις μέρες που είναι οι καλύτερες για εμβρυομεταφορά  και

τυχόν φλεγμονές, μικρόβια , ότι άλλο βλέπει στο μικροσκόπιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marathn37 είπε:

Georgia εννοούσα θα μεταφέρω τα κατεψυγμένα έμβρυα . Από τα 10 ωάρια, γίνανε 4 βλαστοκύστες. 2 έβαλα τον περασμένο Ιουλιο και

οι άλλες 2 είναι στην κατάψυξη του κέντρου.

Η εξέταση του Νίκα στοιχίζει 400 ευρώ και εντοπίζει το παραθυρο εμφύτευσης, δηλ τις μέρες που είναι οι καλύτερες για εμβρυομεταφορά  και

τυχόν φλεγμονές, μικρόβια , ότι άλλο βλέπει στο μικροσκόπιο.

 

 

Που την έκανες αυτήν την εξέταση? Είχες χαμηλό ενδομητριο και γι αυτό σκέφτηκες να την κάνεις?  Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eutixoulis είπε:

Που την έκανες αυτήν την εξέταση? Είχες χαμηλό ενδομητριο και γι αυτό σκέφτηκες να την κάνεις?  Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!  

Μου έλεγαν ότι φταίνε τα ωάρια μου και δεν μένω έγκυος και ότι μόνο με δανεικά θα μείνω.

ήταν βαρύ αλλά το χώνεψα. Πήγα με δανεικά ωάρια και πήρα το 1ο και μοναδικό θετικό αλλά δνε προχώρησε.

Την εξεταση την έκανα για να δώ τί γίνεται και δεν εμφυτεύοντιαι τα έμβρυα, αν κι οι γυναικολόγοι -εξωσωματικοί που πήγαινα

ήταν αρνητικοί.

Τη λήψη δείγματος ενδομητρίου  την κάνει ένας οποιοδήποτε γυναικολόγος απλά τη στέλνει στον Νίκα.

Αντίθετα είχα παχύ ενδομήτριο , ύποπτο για υπερπλασία.

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, χρυσα1981 είπε:

Παράσχος. Είναι λίγο στον κόσμο του. Μου έλεγε να κάνω σε φυσικό κύκλο.. Χωρίς να έχω περίοδο κ καθόλου ωορηξια.. Κοινώς ήθελε να τα φάει... Δεν θυμόταν καν ότι δεν έχω περίοδο 

Έχεις ακούσει τίποτα για το Σφακιανουδη που είναι στο γενεσις? Μια φίλη έκανε εκεί πριν 4 χρόνια και τώρα έχει δύο υπέροχα παιδάκια. Μου είπε ότι δεν περίμενε σχεδόν καθόλου και ότι η δοτρια που πήρε τα φάρμακα της έδωσε όλα τα ωαρια εννέα νομίζω. Δεν τα μοιρασαν και σε άλλες γυναίκες όπως κάνουν πολλοί για να έχουν διπλό κέρδος. Το σκέφτομαι σοβαρά γι αυτόν. Έχω διαβάσει καλά σχόλια και σκέφτομαι να πάω να δω τι θα μου πει. Από τιμή βέβαια δεν ξέρω τι παίζει αλλά από ότι βλέπω κοντά στις 4000 - 5000 € παίζουν όλοι. Πολλά λεφτά ρε παιδιά....... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...