Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Thia μου εγω είχα δυο μεγαλα σπυρακια (που ειχα να δω απο μια καθυστερημενη ακμη που εκανα στα 25 μου) και ημουν εγκυος! Δουλευουν οι ορμονες μεσα σου. Μην απογοηρευεσαι. Μπορει να ειναι και για καλο!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Ευτιχουλις πηγες στο γιατρο?

Όχι ακόμα.  Μου έκλεισε ραντεβού για τις 30 Ιανουαρίου.  Θα δω τι θα κάνω.  Δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι θα συνεχίσω.  Δεν έχω αλλά χρήματα και δεν νομίζω ο ιατρός να μου χαρίσει τίποτα.  Περισσότερο πηγαίνω για να δω τι θα μου πει σχετικά με την αποτυχία και όλα όσα έγιναν και δεν μου άρεσαν κάπου.  

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Όχι ακόμα.  Μου έκλεισε ραντεβού για τις 30 Ιανουαρίου.  Θα δω τι θα κάνω.  Δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι θα συνεχίσω.  Δεν έχω αλλά χρήματα και δεν νομίζω ο ιατρός να μου χαρίσει τίποτα.  Περισσότερο πηγαίνω για να δω τι θα μου πει σχετικά με την αποτυχία και όλα όσα έγιναν και δεν μου άρεσαν κάπου.  

Ελπιζω να στο πει απο μονος του!

Πες του ομως οτι δεν μπορεις να συνεχισεις και για οικονομικους λογους.

Ειμαι βεβαιη οτι κατι καλο θα βγει γιατι κατι αναλογο συζητησαμε μαζι .Θα σου γραψω σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2018 at 9:10 ΜΜ, Thia1985 είπε:

Καλησπερα!

Georgia μονο αν εχω καθυστερηση θα κανω μου πε ο γιατρος

Αφηστε κοριτσια εχω βγαλει 2 σπιρακια στο προσωπο κ λεω ωραια παλι δε τα καταφεραμε...γιατι απο Παρασκευη που θα μας ερθει περιμενω περιοδο

Με πηρε απο κατω σημερα και βγηκαμε για φαγητο

Χαζο θα μου πειτε αλλα μολις τα δα αυτο σκεφτηκα οτι θα αδιαθετησω κ παλι

Καλά, αυτό μην το σκέφτεσαι. Εγώ πριν την περίοδο βγάζω πολύ συχνά έρπητα στο χείλος. Την πρώτη φορά που έκανα εξωσωματική, λίγες ημέρες πριν κάνω χοριακή, έβγαλα έρπητα και σκέφτηκα "άρα μου έρχεται περίοδος". Τελικά ήμουνα έγκυος, άσχετα αν δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη. 

Το ίδιο ακριβώς έγινε και στην τρίτη εξωσωματική. Πάλι έβγαλα έρπητα στο χείλος πριν τη χοριακή και πάλι ήμουνα έγκυος. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια

Μας εκανε γερο σεισμο χθες!

Ευτυχουλις μια φιλη μου στην ιδια ηλικια που προσπαθει για παιδακι σε μεγαλο κεντρο μετα την πρωτη αποτυχημενη εξωσωμαυικη οπου της ειχαν πει οτι ολα ηταν τελεια και δεν υπηρχε περιπτωση να μην πετυχει επειτα απο παροτρυνση μου πηγε στον γιατρο κ του εκανε ξεκαθαρη κουβεντα οτι δεν εχει να δινει ουτε γεννα λεφτα.

Και ειναι απο τους πολυ γνωστους που δεν εχει αναγκη να του φυγει πελατης.

Και της εγραψε ενα πακετο εξετασεων που ολως τυχαιως δεν ειχε ερευνησει προηγουμενως δωρεαν.

Και την επομενη προσπαθεια θα την κανει δωρεαν.

Θελω να πω μη διστασεις...να μιλησεις ξεκαθαρα

Κι εγω οταν στριμωξα τον γιατρο που ημουν στο κεντρο ξαφνικα μπορουσαμε να προσπαθησουμε με δικα μου ωαρια

Πρεπει να τους δειχνουμε οτι δεν ημαστε τσεπες αλλα ανθρωποι με ευαισθησιες κ λαχταρα για οικογενεια.

Εγω σε αυτον στο κεντρο πριν φυγω του ειπα αν δε μπορουσες η δεν ηθελες να με αναλαβεις αςμου το ελεγες θα πηγαινα αλλου. Θα το σεβομουν κιολας.

Ειναι και ο παραγων τυχη αλλα ειναι κι ο γιατρος κι η αντιμετωπιση πολυ σημαντικη.

Εγω αυτη τη φορα ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την αντιμετωπιση. Ξερω οτι εκαναν το καλυτερο δυνατο.

Οταν μπηκα ο καθετηρας που ανοιχτηκε μπροστα μου δεν ηταν καλος κι ακουω τον γιατρο μου να λεει φερτε αλλον πρεπει να ναι σκληρος κι ευκαμπτος για να παει οσο πιο μεσα γινεται. Μου ζητησε συγγνωνη για την ταλαιπωρια γιατι ημουν με το μητροσκοπιο ποση ωρα και οταν εφερε τον δευτερο μου λεει βαθια ανασα να δω αν ειναι καλος αν δεν ειναι θα φερουμε αλλον μεχρι να πετυχουμε το σωστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια  εγω μιλουσα στο τηλ με μια κοπελα που κανει εξ σε προηγουμενο γιατρο μου και συζητουσαμε για την εξεταση του νικα οταν ενιωσα το σεισμο και μαλιστα πολυ εντονο γιατι το επικεντρο ηταν κοντα στο σπιτι μου.

Thia ολα καλα?

Xristia πως εισαι!χαθηκες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε; Τι χαμός έγινε εχθές;

Καλημερα

Πραγματι

Σημερα εχω φοβερο πονοκεφαλο και τα βραδυα απο τοτε που ξεκινησα την κλομιφαινη παροτι την πηρα μονο για πεντε μερες εφιδρωσεις!!

Ξυπναω μεσα στη νυχτα μουσκεμα απο τον ιδρωτα

πρίν από 59 λεπτά , Georgia72 είπε:

Thia, πότε είναι οι μέρες σου;

Αναμενω περιοδο απο αυριο ως και την Δευτερα

Εχω ολα τα συμπτωματα

:-(

Εσυ georgia μου πως εισαι?

Γραψε μας τα νεα σου να παιρνουμε δυναμη οι υπολοιπες:):)

Link to comment
Share on other sites

Thia μου, υπομονη. Μπορεί τα συμπτωματα αυτα να μοιαζουν με της περιόδου, αλλα να μην ειναι τετοια. Μην σε παιρνει απο κατω.

Εμεις σήμερα είχαμε γιατρο. Δόξα τω Θεω, παμε καλα. Ήμουν λιγο μελαγχολικη αυτες τις μερες ομως. Ισως να φτανε οι ορμονες, ισως που σκεφτομαι τα οικονομικα μας και δεν βρισκω διεξοδο... Ας είμαστε γεροι και θα το παλεψουμε.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Georgia μεσα μου δεν αισιοδοξω να σου πω την αληθεια αλλα δε το βαζω και κατω.

Σημερα εχω πολυ εντονους πονους χαμηλα στην κοιλια και πρηστηκε και το στηθος μου πιστευω απο μερα σε μερα θα ρθει. Προσπαθω ομως να μην αγχωνομαι γιατι μια φορα που χαμε κανει προσπαθεια απο τη λαχταρα μου να μην αδιαθετησω μου ερχοταν λιγο αιματακι κ σταματουσε οποτε δε θελω να μου ξανασυμβει παλι.

Κι εγω ειμαι μελαγχολικη αυτες τις μερες αλλα με πιανει κυριως στη δουλεια να σου πω την αληθεια.

Προχθες ειχαμε παει για καφε με τον αντρα μου κ ηταν κατι παιδακια στην καφετερια. Οι γονεις δεν ασχολιοντουσαν καθολου τα χαν αφησει με το κινητο κ ηταν σαν αποσβολωμενα. Και του λεω αν κανουμε παιδια (ηθελα να πω δε θα το κανουμε αυτο)και με διεκοψε λεγοντας μου δε θελω να ξανακουσω Αν αυτο το ξεχνας δεν υπαρχει. Θα λες θα κανουμε η οταν με το καλο κανουμε.

Οποτε οταν μελαγχολω το σκεφτομαι

 

Κατα τα αλλα ηρεμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , marathn37 είπε:

Thia μου καλημερα!!!

Συμφωνώ με τον άντρα σου!!!!!!!!!

Οσο δύσκολο κι αν είναι προσπαθησε να έχεις θετική σκέψη.

Θα έρθει το μπομπιράκι, να το δεις!!!

 

Καλημερα κοριτσι!!τι κανεις?

Πως εισαι?

Μακαρι για ολες μας

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλημερα κοριτσια.

Georgia μεσα μου δεν αισιοδοξω να σου πω την αληθεια αλλα δε το βαζω και κατω.

Σημερα εχω πολυ εντονους πονους χαμηλα στην κοιλια και πρηστηκε και το στηθος μου πιστευω απο μερα σε μερα θα ρθει. Προσπαθω ομως να μην αγχωνομαι γιατι μια φορα που χαμε κανει προσπαθεια απο τη λαχταρα μου να μην αδιαθετησω μου ερχοταν λιγο αιματακι κ σταματουσε οποτε δε θελω να μου ξανασυμβει παλι.

Κι εγω ειμαι μελαγχολικη αυτες τις μερες αλλα με πιανει κυριως στη δουλεια να σου πω την αληθεια.

Προχθες ειχαμε παει για καφε με τον αντρα μου κ ηταν κατι παιδακια στην καφετερια. Οι γονεις δεν ασχολιοντουσαν καθολου τα χαν αφησει με το κινητο κ ηταν σαν αποσβολωμενα. Και του λεω αν κανουμε παιδια (ηθελα να πω δε θα το κανουμε αυτο)και με διεκοψε λεγοντας μου δε θελω να ξανακουσω Αν αυτο το ξεχνας δεν υπαρχει. Θα λες θα κανουμε η οταν με το καλο κανουμε.

Οποτε οταν μελαγχολω το σκεφτομαι

 

Κατα τα αλλα ηρεμα

Εγώ όταν έμεινα έγκυος ήμουν εκδρομή με φίλες μου στο εξωτερικό κ είχα πόνο, πρήξιμο και αίμα κανονικά σαν περίοδο κ λέω ωχ παντα κάνει 45 μέρες να μου έρθει τώρα βρήκε να ρθει στην ώρα της; 3 μέρες κράτησαν αυτά τα συμπτώματα κ μετά στοπ. Όταν γύρισα το πρήξιμο επέμενε κ αποφάσισα να κάνω τεστ εγκυμοσύνης για να αποκλείσω την εγκυμοσύνη κ να πάρω χάπια. Μάντεψε τι έγινε! Δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο  στην περίπτωση σου αλλά σου το ευχομαι κ μην αγχώνεσαι καθόλου! Είσαι πολύ μικρή κ έχεις το χρόνο με το μέρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Thia καλα αποτελεσματα!

Και εγω συμφωνω οτι σε οτι επιθυμουμε δεν βαζουμε αρνητικες λεξεις ,μην ,αν,δεν θα ηθελα,,αλλα  θετικες!π.χ τα δικα μας παιδια !

κι αυτο γιατι ενας πολυ χαρισματικος ανθρωπος που γνωρισα καποτε μου ειπε οτι καθε λεξη που λεμε περναει στο υποσυνειδητο ,αυτο τις καταλαβαινει ακριβως οπως τις λαμβανει!

Αν κανουμε παιδια δηλαδη δεν θα κανουμε παιδια!

Οταν θα κανουμε παιδια δηλαδη μπορει και να μην κανουμε!

Να λες τα παιδακια που θα κανουμε!

Διαβασε αυτο θα συμωνησεις και εσυ!

Εγω το εφαρμοζω πολυ στη ζωη μου και ειδικοτερα στην εργασια μου!

https://kostasdrosakis.wordpress.com/2015/10/14/η-άπειρη-διάνοια-του-υποσυνειδήτου-στ/

Οριστε ενα αποσπασμα απο ενα αρκετα μεγαλυτερκ αρθρο!


Πώς να ξεπεράσετε τις ξαφνικές κρίσεις οργής

«Στο εξής θα είμαι πιο ευδιάθετος. Η χαρά, η ευτυχία και η καλή διάθεση γίνονται τώρα η συνηθισμένη μου κατάσταση. Μέρα με τη μέρα γίνομαι πιο ευγενικός και δείχνω περισσότερη κατανόηση. Τώρα γίνομαι πηγή ευθυμίας και ευδιαθεσίας για όλους όσους βρίσκονται γύρω μου, μεταδίδοντάς τους την καλή μου διάθεση. Αυτή η εύθυμη και χαρούμενη ψυχική διάθεση γίνεται τώρα η συνηθισμένη φυσιολογική μου κατάσταση. Είμαι κατευχαριστημένος.»

Όταν η ζωή σας είναι άνω κάτω, μπορείτε να κάνετε την εξής δήλωση

«Η άπειρη διάνοια με καθοδηγεί και με κατευθύνει σε όλους τους τομείς της ζωής μου.
Η απόλυτη υγεία είναι κτήμα μου, και ο νόμος της αρμονίας λειτουργεί στο σώμα και την ψυχή μου. Η ομορφιά, η αγάπη και η αφθονία μου ανήκουν. Η αρχή της ορθής δράσης και της Θείας τάξης διέπει ολόκληρη την ζωή μου. Γνωρίζω ότι η μείζον πρότασή μου βασίζεται στις αιώνιες αλήθειες της ζωής και ξέρω, αισθάνομαι και πιστεύω, ότι το υποσυνείδητό μου αντιδρά ανάλογα με τις σκέψεις του συνειδητού μου ».

Το υποσυνείδητό σας δεν διατυπώνει αντιρρήσεις

Το υποσυνείδητό σας είναι πάνσοφο και ξέρει τη λύση όλων των προβλημάτων. Δεν φέρνει αντιρρήσεις και δεν σας αντιμιλά. Δεν λέει δεν πρέπει να μου δημιουργείς αυτές τις εντυπώσεις. Παράδειγμα , όταν λέτε « δεν μπορώ να το κάνω αυτό», « είμαι πολύ γέρος για κάτι τέτοια», « δεν θα ανταπεξέλθω σ’ αυτή την υποχρέωση », « δεν έχω και κανένα πολιτικό μέσο ». Εμποτίζεται το υποσυνείδητό σας με τις σκέψεις αυτές και αυτό φέρεται ανάλογα. Στη πραγματικότητα αποκλείεται απ’ τη ζωή σας το καλό και φέρνετε κακή τύχη, περιορισμό των ορίων σας και απογοήτευση.

Όταν θέτετε εμπόδια και ανασταλτικά στοιχεία στο συνειδητό σας , αρνείστε τη σοφία και την ευφυΐα του υποσυνειδήτου σας. Στην πραγματικότητα είναι σαν να λέτε στοπ υποσυνείδητό σας ότι δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα που σας απασχολεί. Αυτό οδηγεί σε διανοητική και συναισθηματική συμφόρηση που έχει σαν συνέπεια την αρρώστια και την τάση προς τη νεύρωση.

Για να πραγματοποιήσετε την επιθυμία σας και να ξεπεράσετε την αίσθηση απογοήτευσης από τη ματαίωση κάποιων ελπίδων σας , κάντε μερικές φορές κάθε μέρα την εξής ξεκάθαρη δήλωση:

« Η άπειρη νόηση που μου έδωσε αυτή την επιθυμία, με καθοδηγεί, με κατευθύνει και μου αποκαλύπτει το τέλειο σχέδιο για την πραγμάτωση της επιθυμίας μου. Ξέρω ότι η βαθύτερη σοφία του υποσυνειδήτου μου τώρα αντιδρά ανάλογα, και αυτό που πιστεύω και ζητώ εσωτερικά, πραγματοποιείται εξωτερικά. Υπάρχει ισορροπία, ηρεμία και γαλήνη ».

Αν πείτε: « Δεν υπάρχει διέξοδος » , « τα έχω χαμένα », « δεν υπάρχει απάντηση σ’ αυτό το δίλημμα », « βραχυκυκλώθηκα »,δε θα έχετε θετική ανταπόκριση από το υποσυνείδητό σας. Αν θέλετε το υποσυνείδητό σας να δουλεύει για σας, υποβάλετέ του το σωστό αίτημα για να πετύχετε τα συνεργασία του. Πάντα δουλεύει για σας, έτσι κι αλλιώς. Ρυθμίζει τους χτύπους της καρδιάς σας και την αναπνοή σας.

Επουλώνει που έχετε στο δάχτυλό σας, και τείνει πάντα προς τη ζωή καθώς προσπαθεί πάντα να σας προστατεύει. Το υποσυνείδητό σας έχει δική του νόηση, αποδέχεται όμως τα πρότυπα σκέψης σας και τις εικόνες της φαντασίας σας.

Όταν αναζητείτε τη λύση ενός προβλήματος, το υποσυνείδητό σας θα ανταποκριθεί, περιμένει όμως να πάρετε την απόφαση και να καταλήξετε σε ένα σωστό συμπέρασμα με τη συνειδητή σας πλευρά. Πρέπει να το εκφράσετε με λόγια ότι η απάντηση είναι στο υποσυνείδητό σας. Γιατί αν πείτε: « Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να βγω απ’ αυτή την κατάσταση ». « είμαι μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω »,»γιατί δεν βρίσκω λύση;» , εξουδετερώνετε τις προσευχές σας και δεν καταλήγετε πουθενά.

Αδειάστε το νου σας από κάθε σκέψη, χαλαρώστε και δηλώστε ήρεμα:

« Το υποσυνείδητό μου ξέρει την απάντηση. Ανταποκρίνεται τώρα στις επιθυμίες μου. Είμαι ευχαριστημένος επειδή ξέρω ότι η άπειρη διάνοια του υποσυνειδήτου μου γνωρίζει τα πάντα και μου αποκαλύπτει την τέλεια λύση τώρα. Η πίστη μου απελευθερώνει τώρα το μεγαλείο του υποσυνειδήτου μου. Χαίρομαι αφάνταστα γι’ αυτό»

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια καλη Κυριακη!!

Καλα ειστε?

Εγω ποναω πολυ κατω χαμηλα στην κοιλια τουλαχιστον λεω αν ειναι να ρθει να μη μου καθυστερησει να παρω κανα χαπι!

Πηρα χθες ενα ντεπον το πρωι

Κανει πολυ κρυο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε;

Ναι, αγριευει ο καιρός. Ε, χειμώνας είναι; Τι να κάνει;

Thia μου εύχομαι με όλη μου την καρδια να είσαι έγκυος κορίτσι μου και αυτα να ειναι συμπτώματα εγκυμοσύνης.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Μολις αδιαθετησα....

Οχι οτι δεν το περιμενα αλλα τεσπα....

Θα σιγουρευτω οτι ειναι κανονικη ροη και θα παρω τον γιατρο μου αν μπορω να κανω προσπαθεια απο αυτον τον μηνα παλι

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...