Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , xristia είπε:

Κοριτσια γυρισα προς το παρον ολα καλα ειχανε και τα 4, το σπερμα καλο, αυριο θα μου πουν αν ειναι καλα και αν γονιμοποιηθηκαν.Georgia φυσικο ειναι να εχεις αγωνια ολα ομως θα ειναι τελεια θα ευχαριστηθεις και το να βλεπεις τα μωρακια σου.

Μπράβο xristia!!! Η αρχή πήγε καλά και έτσι θα συνεχίσει :)  Ξέρεις πότε θα κάνετε την εμβρυομεταφορά, σου είπαν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια!!χαθηκα παλι αλλα δεν ειμαι και στη καλητερη φαση ψυχολογικα..

   Σας διαβαζα ομως..χριστια με το καλο η εμβρυομεταφορα σου κοπελα μου!!ευτυχουλης στεναχωριθηκα πολυ με τα νεα σου,ημουν συγουρη πως θα πετυχεις!!μη σκεφτεσαι για τα λιγα ωαρια νομιζω πως και αλλα να ειχες και να βαζες τωρα δεν θα αλλαζε κατι..δεν ξετω βρε κοριτσια εγω ειμαι της αποψης πως αν η δοτρια δεν δωσει εγκυμωσυνη με τα ωαρια της πρωτης εμβρυομεταφορα που φαινομενικα ειναι και τα καλητερα(βαση εργαστηριου)δεν θα δωσει  με κανενα ωαριο της..καλητερα να αλλαζουμε δοτρια..

   Ευτυχουλης μου το ξερεις πολυ καλα πως κατα πασα πιθανοτητα δεν φταιες εσυ αλλα η επιλογη δοτριας..με δικα μας οταν δεν μεινουμε εγκυες σπευδουνε να κατηγορησουν τα ωαρια μας..τωρα??ειμαι συγουρη πως δεν θα τα παρατησεις απλα τωρα εχεις απογοητευτει..παρε το χρονο σου καλη μου και απο τη νεα χρονια κλεισε ενα ραντεβου με ενα αλλο κεντρο..τωρα μπορει να μη θες αλλα συντομα θα αλλαξεις γνωμη ειμαι συγουρη..

   Τα δικα μου τα νεα κοριτσια δεν ειναι καλα..ξεκινησα προετοιμασια ενδομητριου κανοντας αρβερκαπ και στη συνεχεια παιρνωντας σικλακουρ και αυτοκολλητα οιστραδιολης,παρολα αυτα το ενδομητριο 8η μερα του κυκλου εφτασε μολις το 6,1 και η οιστραδιολη 117..μεγαλη απογοητευση..οποτε εγιναν οι γονιμοποιησεις με το σπερμα του συζηγου και τα καταψυξαμε..δεν εχω παρει καν να μαθω ποσα ειναι...

   Ο γιατρος μας εδωσε τη δινατοτητα να αποφασισουμε αν θα τα βαζαμε η οχι..σε τυπικο γυναικολογικο ελεγχο χωρις καθολου σικλακουρ δυο μερες πριν την ωορρηξια το ενδομητριο μου ηταν 7,7..δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο τωρα..δεν με νοιαζει που εγινε απλα φοβαμαι μην εχει συμβει κατι και δεν ξανααναιβει το ενδομητριο..ο γιατρος εδωσε δυο εξηγησεις:α)η αρβερκαο επιρεασε το ενδομητριο για αυτο και θα κανουμε μεταφορα σε φυσικο κυκλο χωρις την επιροη της η β)στον προηγουμενο κυκλο εκανα υστεροσκοπιση  (δεν βρεθηκε τιποτα παθολογικο)και ενδεχομενως το ενδομητριο να μην εχει αναρωσει ακομα,ειπε πως καθε οργανισμος θελει αλλο χρονο να συνελθει απο μια επεμβαση..η αληθεια ειναι πως οπως σας ειχα πει εβλεπα αιμα σχεδον ενα μηνα μετα απο αυτη(μεχρι που πηρα σικλακουρ δηλαδη).Αχ κοριτσια μου κανω ασχημες σκεψεις..να εγινε ταχα καμια ζημια ανεπανορθωτη στην υστευοσκοπιση και ενω ημουν τοσο κοντα να γινω μητερα τελικα το ονειρο χανεται;τοσα λεφτα δωσαμε για να παθουμε ζημια η μηπως ειναι η τυχη που δεν λεει να μας χαμογελασει;

   Δεν θελω να σας μαυρισω κοπελες μου..οποια εχει αποψη επι του θεματος του παχους του ενδομητριου και αν θα επανελθει θα ηθελα πολυ την αποψη της..

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

Candy Crash Κανε λίγο υπομονή ακόμα. Θα γίνουν όλα. 

Xristia Μπραβο κούκλα μου!!!Το πιο σημαντικό βήμα έγινε. Ποτε θα ξερεις ποσα γονιμοποιήθηκαν?

Enet μου όλα θα πάνε τέλεια!!!Οπως είπε και η Georgia άρχισαν τα συμπτώματα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Georgia72 είπε:

 

 

 

Τι τελεια τα νεα σου Γεωργια μου!!νομιζω ολα πια μπηκαν στο δρομο τους και μπορεις να ηρεμισεις και να πεις δοξα το Θεο..εγω επαιρνα τρεια σικλακουρ και τις δυο τελευταιες μερες προσθεσα και ενα απο τον κολπο καθως και ενα αυτοκολλητο.Η ολη διαδικασια εγινε μονο 8ημερες(μετα διακοψαμε).θυμασαι ποσες μερες εκανες προετοιμασια και ποσο πηγε το ενδομητριο;εκανες καταστολη με ενεση αβερκαπ η τα εβαλλες τα ζουζουνια σου σε φυσικο κυκλο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Αργησα να μπω γιατι επρεπε να ευχηθω και σε πολλους εορταζοντες.

Xristia μου μπράβο σου! Εύχομαι αύριο να έχεις τέλεια νέα! Ανυπομονω!!!

Candy Crash, μπορει όντως να χρειαζεσαι ενα μεγαλύτερο διαστημα αναρρωσης. Ποσα cyclacur έπαιρνες την ημέρα; εγω έπαιρνα 4 στην αρχη και επειτα 6.

Εμείς κάναμε την εξέταση και πήγαν όλα καλα. Μου εξετασε και τον τραχηλο γιατι οπως μου ειπε, έτσι γινεται στις διδυμες κυησεις και από αυτο προκύπτει καποια ενδειξη προωροτητας. Καλα τα βρηκε ολα κι εκει ο γιατρος. Τα μικρα ηταν ζωηρα, εβαζαν τα χερακια πισω απ' το κεφαλι, τεντωναν και μαζευαν ποδαρακια και το ενα ανοιγοκλεινε και το στομα του. Ειναι 6 εκατοστα και κατι και οι καρδουλες 2 χιλιοστα (τι φτιαχνει η φυση!...). Μου ειπε κι αυτος ο γιατρος να προσεχω γιατι οι διδυμες κυησεις θεωρουνται κυησεις υψηλου κινδυνου. Σημερα ευτυχως δεν ειχα καθολου αδιαθεσια. Αυτα κοριτσια προς το παρον απο εμας.:) Καληνυχτα σε όλες.

 

 

Γεωργία πόσο πολύ χάρηκα που διάβασα το μήνυμά σου!!!! Μου έφτιαξες την μέρα, πραγματικά. Είδες που τζάμπα στεναχωριόσουν και έκανες άσχημες σκέψεις; Και είναι και ζωηρά τα ζουζούνια, καταπληκτικό!!! :)

Γεωργία μου πόσων εβδομάδων είσαι και φαίνονται όλες αυτές οι λεπτομέρειες;

Να προσέχεις, το ξέρω κι εγώ πως οι δίδυμες κυήσεις είναι υψηλού κινδύνου ( βάλε και ένα ακόμα την ηλικία και καταλαβαίνεις τί προσοχή θέλει).

Σου στέλνω την αγάπη μου και σε σένα και στα ζουζούνια σου. Καλημέρα :)

9 ώρες πρίν, Candy Crash είπε:

Τι τελεια τα νεα σου Γεωργια μου!!νομιζω ολα πια μπηκαν στο δρομο τους και μπορεις να ηρεμισεις και να πεις δοξα το Θεο..εγω επαιρνα τρεια σικλακουρ και τις δυο τελευταιες μερες προσθεσα και ενα απο τον κολπο καθως και ενα αυτοκολλητο.Η ολη διαδικασια εγινε μονο 8ημερες(μετα διακοψαμε).θυμασαι ποσες μερες εκανες προετοιμασια και ποσο πηγε το ενδομητριο;εκανες καταστολη με ενεση αβερκαπ η τα εβαλλες τα ζουζουνια σου σε φυσικο κυκλο; 

Candy Crash καλημέρα. Θα σου πω για την δική μου εμβρυομεταφορά μέχρι να σου απαντήσει η Γεωργία.

Εγώ έκανα με κατεψυγμένα γιατί μετά την ωοληψία είχα ενδομήτριο 6. Την 3η μέρα του κύκλου μου ( τον επόμενο μήνα της ωοληψίας) άρχισα cyclacur ( 3 την ημέρα) και για 14 ημέρες δηλαδή μέχρι την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Παράλληλα όμως την 12η μέρα του κύκλου άρχισα και utrogestan ( 3 την ημέρα, κολπικά ) οπότε ότι είχε γίνει με το ενδομήτριο έγινε μέσα σε αυτές τις 9 ημέρες (έφτασε 7 και μάλλον έμεινε εκεί ). 17η ημέρα έκανα την εμβρυομεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια, με πηραν σημερα τηλ. και μου ειπαν οτι γονιμοποιηθηκαν τα 3 απο τα 4.      Georgia τελεια εμπειρια κοπελα μου και ολα καλα και με τα μωρα και με τον τραχηλο,σταματησαν και οι αδιαθεσιες απολαυσε το ,ειναι μοναδικες στιγμες στη ζωη μιας γυναικας.     Candy και εγω την ιδια προετοιμασια με την enet εκανα αλλα με 9 cyclacur τη μερα και 12η μερα το ενδομητριο εφτανε 8+ και κανονιζαμε την ε/μ σε 3-5 μερες.Οσο για το ενδομητριο ειχα παρει κλομιφαινη και την7η μερα ηταν 3,5 την12η 5,5 στον αλλο κυκλο(φυσικο) την 7η ηταν 6,5 και 9η 7+ σ'αυτον εκανα gonal (και επηρεαζει καπως το ενδομητριο)και 7η μερα 8 και 9η 9+ οποτε η γνωμη μου ειναι οτι αδικα στενοχωριεσαι θ'ανεβει στον επομενο ή μεθεπομενο κυκλο.  Τhia που εισαι ολα καλα;Πηρες τ'απολεσματα;     Εnet εγω αργω την εμβρυομεταφορα γιατι θα κανω την εξεταση του ΝΙΚΑ και θα περιμενω τ'αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημερα!!Ποσο χαίρομαι για τα υπέροχα νέα σας!!!Μπραβο Georgia!!!

xristia πέρασε και το δεύτερο στάδιο!!!Ολα πάνε τέλεια!!!

Φιλια στα υπόλοιπα κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Βαby ναι το περασα και αυτο το σταδιο απεχω πολυ απο το τελειο γιατι παντα στην εμφυτευση κολλαω, αλλα θα το παλεψω με τις λιγοστες ελπιδες που εχω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, enet είπε:

 

12 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

 

 

 

Εnet ευχομαι να εχεις μια τελεια εγκυμωσυνη και με το καλο να κρατησεις το παιδακι σου στα χερια σου!χρηστια 3\4 ειναι φοβερο σκορ!!θα τα αφησεις τρειων ημερων η βλαστοκυστες ;

  Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και μενα το ενδομητριο εφτανε στο 7-8 πολυ ευκολα..για αυτο τωρα θοριβουμε..κανατε ερβερκαπ η πηρατε μονο τα σικλακουρ αφου ξεκινησε ο κυκλος;καλημερα σε ολα τσ κοριτσια!!

πρίν από 6 λεπτά , xristia είπε:

Kαλημερα Βαby ναι το περασα και αυτο το σταδιο απεχω πολυ απο το τελειο γιατι παντα στην εμφυτευση κολλαω, αλλα θα το παλεψω με τις λιγοστες ελπιδες που εχω.

Χριστια μου γιατι το λες αυτο;οτι κολας στην εμφυτευση;

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Candy εγω μονο cyclacur επαιρνα τιποτα αλλο.Kαι ναι εγω κολλαω στην εμφυτευση δες στην σελιδα 113 για να μην τα ξαναγραφω.Και δεν ξερω αν θυμασαι εκανα το prp αλλα ηλικιακα (παω 48) ειναι δυσκολο  ακομα και ετσι να πετυχω τελειομηνη εγκυμοσυνη,παω για το θαυμα'.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , xristia είπε:

Candy εγω μονο cyclacur επαιρνα τιποτα αλλο.Kαι ναι εγω κολλαω στην εμφυτευση δες στην σελιδα 113 για να μην τα ξαναγραφω.Και δεν ξερω αν θυμασαι εκανα το prp αλλα ηλικιακα (παω 48) ειναι δυσκολο  ακομα και ετσι να πετυχω τελειομηνη εγκυμοσυνη,παω για το θαυμα'.

Χριστια μου διαβασα το ποστ σου στη 113 και καταλαβα τι εννοεις.Ομως αφου κανεις τωρα τη προσπαθεια σου μη σκεφτεσαι αρνητικα.Ποτε δεν ξερεις..και υπαρχει και το plan b με τα δανεικα..οποτε δεν.χρηαζεται να αγχωνεσαι,ξερω δεν ειναι το ιδανικο αυτη τη στιγμη αλλα ειναι συγουρα μια λυση του προβληματος και σε βαθος χρονου δεν θα θυμασαι τιποτα..εγω να φανταστεις δεν ειμαι ακομα 35,εχω σταθερο κυκλο αλλα οχι καλα ωαρια και το πηρα αποφαση αμεσως..ομως ακα μα και ετσι και παρολο που ειμαι υγειεστατη και με καλο σπερμα συζηγου βασανιζομαι ενα χρονο...ειχα και μια παλλιδρομη..(παντα με δανεικα) και τωρα απο το πουθενα προεκειψε αυτο με το ενδομητριο..εχω γνωστη 44ετων που πηγε με σπερμα δοτη(δεν εχει συντροφο)εκανε ενα τροποποιημενο με ελαχιστες μοναδες στη πρωτη εμβρυομεταφορα πηρε αρνητικο αλλα με τη δευτερη εχει τωρα το μπεμπη της..αν εχεις τυχη διαβαινε..

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο το αν εχεις τυχη διαβαινε ειναι αληθεια, και προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη αλλα η πραγματικοτητα δινει χαστουκια.Με τα δανεικα δεν ειχα και δεν εχω προβλημα αλλα λογω της αριθμητικης παραγωγης ωαριων την πατησα και περασαν τα χρονια και δεν μπορω να διαχειριστω πως θα αντιδρασει το παιδι μου.Εσυ υπερτερεις σε αυτο κανενας δεν θα το φανταστει και δεν ειναι αναγκη να το μαθει το παιδι σου,

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , xristia είπε:

Αχ αυτο το αν εχεις τυχη διαβαινε ειναι αληθεια, και προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη αλλα η πραγματικοτητα δινει χαστουκια.Με τα δανεικα δεν ειχα και δεν εχω προβλημα αλλα λογω της αριθμητικης παραγωγης ωαριων την πατησα και περασαν τα χρονια και δεν μπορω να διαχειριστω πως θα αντιδρασει το παιδι μου.Εσυ υπερτερεις σε αυτο κανενας δεν θα το φανταστει και δεν ειναι αναγκη να το μαθει το παιδι σου,

Φιλη χριστια ανοιξες μεγαλο θεμα..οπως το σκεφτομαι τωρα δεν θελω να το κρυψω απο το παιδι..φοβαμαι τα οικογενειακα μιστηκα λαι επιπλεον φοβαμαι και διαφορες παραμετρους που μελλοντικα μπορει να προκειψουν(αιμομυξια,ιατρικα θεματα,εξεληξη τεχνολογιας στη καθημερινοτητα)πανω απ ολα ομως το χτησιμο υγειηους και ηλικρινους σχεσης με το παιδι..

  Τωρα οσο αφορα το αν θα το καταλαβει ο κοσμος μη σρ απασχολει καθολου καλη μου..νομιζειε πως ο γενικος πληθυσμος γνωριζει για τα δανεικα ωαρια η και να χει ακουσει θα το συνδιασει με σενα η τη καθε μια μας;εμας αυτοι οι προβληματισμοι ειναι οι καθημερινοτητα μας για τον υπολοιππο κοσμο ολα αυτα ανηκουν στη σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , xristia είπε:

Αχ αυτο το αν εχεις τυχη διαβαινε ειναι αληθεια, και προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη αλλα η πραγματικοτητα δινει χαστουκια.Με τα δανεικα δεν ειχα και δεν εχω προβλημα αλλα λογω της αριθμητικης παραγωγης ωαριων την πατησα και περασαν τα χρονια και δεν μπορω να διαχειριστω πως θα αντιδρασει το παιδι μου.Εσυ υπερτερεις σε αυτο κανενας δεν θα το φανταστει και δεν ειναι αναγκη να το μαθει το παιδι σου,

xristia καταρχήν συγχαρητήρια για τα 3 γονιμοποιημένα!  Κατά δεύτερον όλες αυτές οι διάσημες που βγαίνουν και λένε ότι έγιναν μάνες στα 50 γιατί "είχαν μεριμνήσει να καταψύξουν ωάρια" αυτό δεν θα λένε στα παιδιά τους ακόμη και αν είναι ψέμα; Μην σκέφτεσαι καθόλου έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, enet είπε:

 

Candy Crash καλημέρα. Θα σου πω για την δική μου εμβρυομεταφορά μέχρι να σου απαντήσει η Γεωργία.

Εγώ έκανα με κατεψυγμένα γιατί μετά την ωοληψία είχα ενδομήτριο 6. Την 3η μέρα του κύκλου μου ( τον επόμενο μήνα της ωοληψίας) άρχισα cyclacur ( 3 την ημέρα) και για 14 ημέρες δηλαδή μέχρι την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Παράλληλα όμως την 12η μέρα του κύκλου άρχισα και utrogestan ( 3 την ημέρα, κολπικά ) οπότε ότι είχε γίνει με το ενδομήτριο έγινε μέσα σε αυτές τις 9 ημέρες (έφτασε 7 και μάλλον έμεινε εκεί ). 17η ημέρα έκανα την εμβρυομεταφορά.

Εnet μου ουτε εσυ εκανες σρβερκαπ ετσι;τα εβαλες σε φυσικο κυκλο παιρνοντας μονο σικλακουρ να φανταστω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Candy Crash είπε:

Φιλη χριστια ανοιξες μεγαλο θεμα..οπως το σκεφτομαι τωρα δεν θελω να το κρυψω απο το παιδι..φοβαμαι τα οικογενειακα μιστηκα λαι επιπλεον φοβαμαι και διαφορες παραμετρους που μελλοντικα μπορει να προκειψουν(αιμομυξια,ιατρικα θεματα,εξεληξη τεχνολογιας στη καθημερινοτητα)πανω απ ολα ομως το χτησιμο υγειηους και ηλικρινους σχεσης με το παιδι..

  Τωρα οσο αφορα το αν θα το καταλαβει ο κοσμος μη σρ απασχολει καθολου καλη μου..νομιζειε πως ο γενικος πληθυσμος γνωριζει για τα δανεικα ωαρια η και να χει ακουσει θα το συνδιασει με σενα η τη καθε μια μας;εμας αυτοι οι προβληματισμοι ειναι οι καθημερινοτητα μας για τον υπολοιππο κοσμο ολα αυτα ανηκουν στη σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας..

candy crash δεν ξέρω αν είναι καλό για το παιδί να γνωρίζει. Για να διαχειριστεί μια τέτοια πληροφορία πρέπει να έχει φτάσει σε μια κάποια ηλικία που θα μπορέσει να κατανοήσει τον γονιό και την κατάσταση. Επίσης πρέπει να έχει την ωριμότητα και την αυτογνωσία για να το καταλάβει.. Και η ψυχοσύνθεση του καθενός είναι διαφορετική, δεν μπορείς να ξέρεις πως θα το πάρει.

πρίν από 3 λεπτά , Candy Crash είπε:

Εnet μου ουτε εσυ εκανες σρβερκαπ ετσι;τα εβαλες σε φυσικο κυκλο παιρνοντας μονο σικλακουρ να φανταστω..

τί είναι η αβερκαπ; δεν ξέρω.. Μόνο cyclacur & utrogestan πήρα

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , enet είπε:

candy crash δεν ξέρω αν είναι καλό για το παιδί να γνωρίζει. Για να διαχειριστεί μια τέτοια πληροφορία πρέπει να έχει φτάσει σε μια κάποια ηλικία που θα μπορέσει να κατανοήσει τον γονιό και την κατάσταση. Επίσης πρέπει να έχει την ωριμότητα και την αυτογνωσία για να το καταλάβει..

Εννοειται αυτο γινεται σε μεγαλη σχετικα ηλικεια και αφου εχουμε συμβουλευτει ηδη ψυχολογο..οταν λεω παιδι εννοω ενα νεαρο ενηλικα που πλεον ειναι συγουρος γισ τον εαυτο του και για τα ισχιρα δεσμα της οικογενειας του..νομιζω ως μητερες αν εχουμε αυτοπεποιθηση για τη δουλεια που καναμε στο μεγαλωμα του παιδιου δεν θα δυσκολευτουμε τοσο..αυτα τα λεω τωρα φυσικα..ισως στη πραξη και γω να μη μπορεσω..απλως σας καταθετω τις σκεψειε  μου..στο δικο μου μυαλο παντως η χρηση δανεικου ωαριου για να κανουμε την οικογενεια μας δεν ειναι και κατι τρομερο..

  Σε ξαναρωταω και συγνωμη..εκανες αρβερκαπ;θα σου πω μετα γιατι ρωταω..

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2017 at 10:14 PM, xristia said:

Roolaki και Ρktpkt βρηκα και αυτο:
      ATHENS24:                                                                                                                                                                                                                                                           
«Άρα οι νέες μέθοδοι μπορούν να βοηθήσουν τα ζευγάρια με κληρονομικά νοσήματα να αποκτήσουν παιδιά υγιή»;

ΕΡΩΣ ΝΙΚΗΤΟΣ..........................Πέρα από όλα αυτά υπάρχει και μία νέα τεχνική, η οποία έχει ξεκινήσει δειλά δειλά και εφαρμόστηκε δύο φορές στο εξωτερικό για πολύ συγκεκριμένους λόγους και υπήρξε εγκυμοσύνη και γέννηση παιδιού. Η νέα αυτή μέθοδος ονομάζεται «Μεταφορά Μητρικής Ατράκτου» (Maternal Spindle Transfer), πολλές γυναίκες μεγαλύτερης αναπαραγωγικής ηλικίας ή γυναίκες που έχουν προβλήματα γυναικολογικά μέχρι πριν λίγο καιρό έπρεπε να στραφούν σε δανεικά ωάρια για να επιτύχουν εγκυμοσύνη, διότι δεν είχαν καλής ποιότητας έμβρυα από την εξωσωματική. Μετά από έρευνα καταλήξαμε ότι αυτό οφείλεται στην ποιότητα του κυτταροπλάσματος μέσα στο ωάριο, λαμβάνοντας υπόψιν την σπουδαιότητα του κυτταροπλάσματος και των μιτοχονδρίων εφαρμόσαμε την νέα αυτή τεχνική. Στην ουσία μεταφέρουμε τα χρωμοσώματα από το ωάριο της μητέρας σε ένα ωάριο μιας δότριας που έχουμε βγάλει τα χρωμοσώματά του και έτσι επιτυγχάνουμε δημιουργία εμβρύων, τα οποία είναι ικανά προς εμφύτευση και χωρίς να χρειαστεί η γυναίκα να κάνει παιδί με ξένα ωάρια. Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι η ομάδα μας είναι η μοναδική ομάδα στον πλανήτη που είναι αδειοδοτημένη να διενεργήσει έρευνα γύρω από το θέμα, έχουμε τελειώσει το ερευνητικό κομματι και απο Σεπτέμβρη είμαστε σε θέση να αρχίσουμε να εφαρμόζουμε αυτή την τεχνική σε επιλεγμένα ζευγάρια προκειμένου να βγάλουμε τα πρώτα συμπεράσματα».
Απο συνεντευξη εμβρυολογου του Institute of Life τον Αυγουστο

Ναι νομιζω οτι βοηθησε.Αυριο παω για ωοληψια θα εχω λοιπον νεοτερα την Πεμπτη και θα σου πω.

Καλημερα κι απο εμενα!! να ρωτησω κατι? σε ποιο κεντρο εφαρμοζεται η μιτοχονδριακη δωρεα??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , enet είπε:

candy crash δεν ξέρω αν είναι καλό για το παιδί να γνωρίζει. Για να διαχειριστεί μια τέτοια πληροφορία πρέπει να έχει φτάσει σε μια κάποια ηλικία που θα μπορέσει να κατανοήσει τον γονιό και την κατάσταση. Επίσης πρέπει να έχει την ωριμότητα και την αυτογνωσία για να το καταλάβει.. Και η ψυχοσύνθεση του καθενός είναι διαφορετική, δεν μπορείς να ξέρεις πως θα το πάρει.

τί είναι η αβερκαπ; δεν ξέρω.. Μόνο cyclacur & utrogestan πήρα

Η αρβερκαπ ειναι ενεση καταστολης στη δινουν για να μην εχεις καθολου ορμονες και μετα στις φτυαχνουν αυτοι μεσω σικλακουρ.Οταν πας με κατεψυγμενα το κανουν για να στα βαλουν οποια μερα προγραμματισουν αυτοι εφοσον δεν κανεις ωορρηξια(λογο αρβερκαπ).Ακομα τη χρησιμοποιηουν και στα δανεικα ωαρια προκειμενου να συχρονιστει η λυπτρια με τη δοτρια.Εγω και τις δυο φορες που την εκανα περαν απο πυ ασχημες παρενεργειες(πονοκεφαλους κτλ)φαινεται πως επιρεασε αρνητικα και το ενδομητριο μου.Αυτο μου το ειπε και ο τωρινος μου γιατρος και τωρα το επιβεβαιωνω και γω..

   Επειδη αυτο το τοπικ το διαβαζουν πολλα κοριτσια που πανε με δανεικα ωαρια θα ηθελα να το αναφερω αυτο μα το εχουν υποψην τους.Φυσικα δεν ισχυει για ολες τις γυναικες ενδεχομενως αλλα οπως μου πε και ο εξωσωματικος οταν παμε με δανεικα και καταψυχουμε τα εμβρυα για τοποθετηση σε επομενο κυκλο καλο θα ηταν να τα βαζουμε σε φυσικο (κυκλο),η φυση παντα κανει καλητερη δουλεια και το ενδομητριο δεν εναι επιρεασμενο απο εξωτερικες ορμονες..

πρίν από 14 λεπτά , psipsinela είπε:

Καλημερα κι απο εμενα!! να ρωτησω κατι? σε ποιο κεντρο εφαρμοζεται η μιτοχονδριακη δωρεα??

Καλησπερα psipsinela δεν το γνωριζω,αλλα και γω θα ηθελα να το μαθω..δεν ειμαι συγουρη παντως πως εφαρμοζεται γενικα μαλλον ειναι σε πειραματικο σταδιο..

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

Ναι η μιτοχονδριακη δωρεα ειναι σε ερευνητικο-πειραματικο σταδιο.Εφαρμοζεται στο ΙΑΣΩ.Ο Ψαθας μου ειπε οτι μπορει να με βαλει στο προγραμμα,μου εξηγησε και την διαδικασια μου ειπε τιμες και αυτο που ξεχασα να πω ειναι οτι τα ωαρια ή τα γονοιμοποιημενα ωαρια(δεν εδωσα τοτε σημασια και δεν θυμαμαι  τι απο τα δυο μου ειπε)στελνονται στο Νewcastle για ελεγχο πριν την εμβρυομεταφορα.

3 ώρες πρίν, enet είπε:

xristia καταρχήν συγχαρητήρια για τα 3 γονιμοποιημένα!  Κατά δεύτερον όλες αυτές οι διάσημες που βγαίνουν και λένε ότι έγιναν μάνες στα 50 γιατί "είχαν μεριμνήσει να καταψύξουν ωάρια" αυτό δεν θα λένε στα παιδιά τους ακόμη και αν είναι ψέμα; Μην σκέφτεσαι καθόλου έτσι.

Καλο,με εκανες και γελασα βρε enet.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Candy Crash είπε:

Τι τελεια τα νεα σου Γεωργια μου!!νομιζω ολα πια μπηκαν στο δρομο τους και μπορεις να ηρεμισεις και να πεις δοξα το Θεο..εγω επαιρνα τρεια σικλακουρ και τις δυο τελευταιες μερες προσθεσα και ενα απο τον κολπο καθως και ενα αυτοκολλητο.Η ολη διαδικασια εγινε μονο 8ημερες(μετα διακοψαμε).θυμασαι ποσες μερες εκανες προετοιμασια και ποσο πηγε το ενδομητριο;εκανες καταστολη με ενεση αβερκαπ η τα εβαλλες τα ζουζουνια σου σε φυσικο κυκλο; 

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε; 

Candy crash, ειχα κανει arvecap αλλα μου σταματησαν εκεινη την προετοιμσια γιατι η δότρια άλλαξε γνώμη και δεν έδωσε τα ωαρια τελικα. Όταν βρέθηκε η δοτρια με την οποια προχωρήσαμε τελικα, δεν μου έκαναν ένεση γιατι μόλις ειχα αδιαθετήσει . Αυτο καταλαβα πως ηταν ο λογος.

Την 10η ημερα που έπαιρνα τα φαρμακα, με μετρησαν και ειχα ενδομήτριο 10. Απο εκεί και περα δεν με ξαναμετρησαν ουτε μου αλλαξαν τη δοσολογια των cyclacour, αλλα μου προσθεσαν 3 utrogestan την ημερα πόσιμα, και την 17η μερα έγινε η εμβρυομεταφορα.

6 ώρες πρίν, enet είπε:

Γεωργία πόσο πολύ χάρηκα που διάβασα το μήνυμά σου!!!! Μου έφτιαξες την μέρα, πραγματικά. Είδες που τζάμπα στεναχωριόσουν και έκανες άσχημες σκέψεις; Και είναι και ζωηρά τα ζουζούνια, καταπληκτικό!!! :)

Γεωργία μου πόσων εβδομάδων είσαι και φαίνονται όλες αυτές οι λεπτομέρειες;

Να προσέχεις, το ξέρω κι εγώ πως οι δίδυμες κυήσεις είναι υψηλού κινδύνου ( βάλε και ένα ακόμα την ηλικία και καταλαβαίνεις τί προσοχή θέλει).

Σου στέλνω την αγάπη μου και σε σένα και στα ζουζούνια σου. Καλημέρα :)

Candy Crash καλημέρα. Θα σου πω για την δική μου εμβρυομεταφορά μέχρι να σου απαντήσει η Γεωργία.

Εγώ έκανα με κατεψυγμένα γιατί μετά την ωοληψία είχα ενδομήτριο 6. Την 3η μέρα του κύκλου μου ( τον επόμενο μήνα της ωοληψίας) άρχισα cyclacur ( 3 την ημέρα) και για 14 ημέρες δηλαδή μέχρι την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Παράλληλα όμως την 12η μέρα του κύκλου άρχισα και utrogestan ( 3 την ημέρα, κολπικά ) οπότε ότι είχε γίνει με το ενδομήτριο έγινε μέσα σε αυτές τις 9 ημέρες (έφτασε 7 και μάλλον έμεινε εκεί ). 17η ημέρα έκανα την εμβρυομεταφορά.

Enet μου σ' ευχαριστω. Όπως λέει και Candy Crash δόξα τω Θεω! Όλα καλα! Προσέχω όσο μπορω, αλλα κάνω και δυο βασικα πραγματα μεσα στο σπίτι γιατι οι δικοι μου μενουν και μακρυα, ειναι και μεγαλοι ανθρωποι... Αλλα τα κανω όλα πιο αργα και με διαλειμματα. Ειμαι στη 12 εβδομάδα. Τα εμβρυα ειναι μολις 6 και κατι εκατοστα, αλλα ο γιατρος είδε ολα τους τα όργανα! Εμεις ξεχωρισαμε τα βασικα: Προφιλ προσωπων, χερακια, ποδαρακια, σπονδυλικη στηλη και εκεινος μας έδειξε το φυλο τους και με χρωμα το κυκλοφορικο τους συστημα. Στην β' επιπεδου που νομιζω πως γινεται στον 4ο μήνα, θα φανουν όλα καλύτερα. Αντε με το καλο και δικη σου αυχενικη!

5 ώρες πρίν, xristia είπε:

Kαλημερα κοριτσια, με πηραν σημερα τηλ. και μου ειπαν οτι γονιμοποιηθηκαν τα 3 απο τα 4.      Georgia τελεια εμπειρια κοπελα μου και ολα καλα και με τα μωρα και με τον τραχηλο,σταματησαν και οι αδιαθεσιες απολαυσε το ,ειναι μοναδικες στιγμες στη ζωη μιας γυναικας.     Candy και εγω την ιδια προετοιμασια με την enet εκανα αλλα με 9 cyclacur τη μερα και 12η μερα το ενδομητριο εφτανε 8+ και κανονιζαμε την ε/μ σε 3-5 μερες.Οσο για το ενδομητριο ειχα παρει κλομιφαινη και την7η μερα ηταν 3,5 την12η 5,5 στον αλλο κυκλο(φυσικο) την 7η ηταν 6,5 και 9η 7+ σ'αυτον εκανα gonal (και επηρεαζει καπως το ενδομητριο)και 7η μερα 8 και 9η 9+ οποτε η γνωμη μου ειναι οτι αδικα στενοχωριεσαι θ'ανεβει στον επομενο ή μεθεπομενο κυκλο.  Τhia που εισαι ολα καλα;Πηρες τ'απολεσματα;     Εnet εγω αργω την εμβρυομεταφορα γιατι θα κανω την εξεταση του ΝΙΚΑ και θα περιμενω τ'αποτελεσματα.

Μπράβο xristia! Πολύ καλα! Άντε με το καλο και το επόμενο βήμα!

3 ώρες πρίν, psipsinela είπε:

Καλημερα κι απο εμενα!! να ρωτησω κατι? σε ποιο κεντρο εφαρμοζεται η μιτοχονδριακη δωρεα??

Εκτός από το ΙΑΣΩ που πολύ σωστα είπε η xristia, γίνεται και στο κέντρο εξωσωματικής της Κρήτης.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Baby1980 είπε:

Κορίτσια Καλημερα!!Ποσο χαίρομαι για τα υπέροχα νέα σας!!!Μπραβο Georgia!!!

xristia πέρασε και το δεύτερο στάδιο!!!Ολα πάνε τέλεια!!!

Φιλια στα υπόλοιπα κορίτσια!!!

 Ευχαριστω Baby! Και στα δικά σου κορίτσι μου!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, xristia είπε:

Οσο για το ενδομητριο ειχα παρει κλομιφαινη και την7η μερα ηταν 3,5 την12η 5,5 στον αλλο κυκλο(φυσικο) την 7η ηταν 6,5 και 9η 7+ σ'αυτον εκανα gonal (και επηρεαζει καπως το ενδομητριο)και 7η μερα 8 και 9η 9+ οποτε η γνωμη μου ειναι οτι αδικα στενοχωριεσαι θ'ανεβει στον επομενο ή μεθεπομενο κυκλο.  

Χrisia βλεπω και σενα εχει μεγαλες διαφορες το ενδομητριο απο κυκλο σε κυκλο..ας ελπισουμε λοιπον και μενα να ξαναπαρει τα πανω του..ευχαριστω για την αναλητικη απαντηση Γεωργια μου..επομενως ουτε εσυ εκανες εμβρυομεταφορα με αρβερκαπ!

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Αργησα να μπω γιατι επρεπε να ευχηθω και σε πολλους εορταζοντες.

Xristia μου μπράβο σου! Εύχομαι αύριο να έχεις τέλεια νέα! Ανυπομονω!!!

Candy Crash, μπορει όντως να χρειαζεσαι ενα μεγαλύτερο διαστημα αναρρωσης. Ποσα cyclacur έπαιρνες την ημέρα; εγω έπαιρνα 4 στην αρχη και επειτα 6.

Εμείς κάναμε την εξέταση και πήγαν όλα καλα. Μου εξετασε και τον τραχηλο γιατι οπως μου ειπε, έτσι γινεται στις διδυμες κυησεις και από αυτο προκύπτει καποια ενδειξη προωροτητας. Καλα τα βρηκε ολα κι εκει ο γιατρος. Τα μικρα ηταν ζωηρα, εβαζαν τα χερακια πισω απ' το κεφαλι, τεντωναν και μαζευαν ποδαρακια και το ενα ανοιγοκλεινε και το στομα του. Ειναι 6 εκατοστα και κατι και οι καρδουλες 2 χιλιοστα (τι φτιαχνει η φυση!...). Μου ειπε κι αυτος ο γιατρος να προσεχω γιατι οι διδυμες κυησεις θεωρουνται κυησεις υψηλου κινδυνου. Σημερα ευτυχως δεν ειχα καθολου αδιαθεσια. Αυτα κοριτσια προς το παρον απο εμας.:) Καληνυχτα σε όλες.

 

 

Georgia,πολυ ευχαριστα νεα!Τωρα χαλαρωσε και ξεκουρασου,ασε τις δουλειες σε δευτερη προτεραιοτητα.Πι πολυδημες κυησεις ειναι υψηλου κινδυνου,σου εχω πει για την αδερφη μιυ οποτε να προσεχεις οσο μπορεις,χωρις υπερβολες βεβαια.

On 12/6/2017 at 4:06 ΜΜ, Candy Crash είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!χαθηκα παλι αλλα δεν ειμαι και στη καλητερη φαση ψυχολογικα..

   Σας διαβαζα ομως..χριστια με το καλο η εμβρυομεταφορα σου κοπελα μου!!ευτυχουλης στεναχωριθηκα πολυ με τα νεα σου,ημουν συγουρη πως θα πετυχεις!!μη σκεφτεσαι για τα λιγα ωαρια νομιζω πως και αλλα να ειχες και να βαζες τωρα δεν θα αλλαζε κατι..δεν ξετω βρε κοριτσια εγω ειμαι της αποψης πως αν η δοτρια δεν δωσει εγκυμωσυνη με τα ωαρια της πρωτης εμβρυομεταφορα που φαινομενικα ειναι και τα καλητερα(βαση εργαστηριου)δεν θα δωσει  με κανενα ωαριο της..καλητερα να αλλαζουμε δοτρια..

   Ευτυχουλης μου το ξερεις πολυ καλα πως κατα πασα πιθανοτητα δεν φταιες εσυ αλλα η επιλογη δοτριας..με δικα μας οταν δεν μεινουμε εγκυες σπευδουνε να κατηγορησουν τα ωαρια μας..τωρα??ειμαι συγουρη πως δεν θα τα παρατησεις απλα τωρα εχεις απογοητευτει..παρε το χρονο σου καλη μου και απο τη νεα χρονια κλεισε ενα ραντεβου με ενα αλλο κεντρο..τωρα μπορει να μη θες αλλα συντομα θα αλλαξεις γνωμη ειμαι συγουρη..

   Τα δικα μου τα νεα κοριτσια δεν ειναι καλα..ξεκινησα προετοιμασια ενδομητριου κανοντας αρβερκαπ και στη συνεχεια παιρνωντας σικλακουρ και αυτοκολλητα οιστραδιολης,παρολα αυτα το ενδομητριο 8η μερα του κυκλου εφτασε μολις το 6,1 και η οιστραδιολη 117..μεγαλη απογοητευση..οποτε εγιναν οι γονιμοποιησεις με το σπερμα του συζηγου και τα καταψυξαμε..δεν εχω παρει καν να μαθω ποσα ειναι...

   Ο γιατρος μας εδωσε τη δινατοτητα να αποφασισουμε αν θα τα βαζαμε η οχι..σε τυπικο γυναικολογικο ελεγχο χωρις καθολου σικλακουρ δυο μερες πριν την ωορρηξια το ενδομητριο μου ηταν 7,7..δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο τωρα..δεν με νοιαζει που εγινε απλα φοβαμαι μην εχει συμβει κατι και δεν ξανααναιβει το ενδομητριο..ο γιατρος εδωσε δυο εξηγησεις:α)η αρβερκαο επιρεασε το ενδομητριο για αυτο και θα κανουμε μεταφορα σε φυσικο κυκλο χωρις την επιροη της η β)στον προηγουμενο κυκλο εκανα υστεροσκοπιση  (δεν βρεθηκε τιποτα παθολογικο)και ενδεχομενως το ενδομητριο να μην εχει αναρωσει ακομα,ειπε πως καθε οργανισμος θελει αλλο χρονο να συνελθει απο μια επεμβαση..η αληθεια ειναι πως οπως σας ειχα πει εβλεπα αιμα σχεδον ενα μηνα μετα απο αυτη(μεχρι που πηρα σικλακουρ δηλαδη).Αχ κοριτσια μου κανω ασχημες σκεψεις..να εγινε ταχα καμια ζημια ανεπανορθωτη στην υστευοσκοπιση και ενω ημουν τοσο κοντα να γινω μητερα τελικα το ονειρο χανεται;τοσα λεφτα δωσαμε για να παθουμε ζημια η μηπως ειναι η τυχη που δεν λεει να μας χαμογελασει;

   Δεν θελω να σας μαυρισω κοπελες μου..οποια εχει αποψη επι του θεματος του παχους του ενδομητριου και αν θα επανελθει θα ηθελα πολυ την αποψη της..

Candy crash που χαθηκε?

Μην στεναχωριεσαι θα φτιαξει το ενδομητρικ στον επομενο κυκλο.

 

10 ώρες πρίν, xristia είπε:

Kαλημερα κοριτσια, με πηραν σημερα τηλ. και μου ειπαν οτι γονιμοποιηθηκαν τα 3 απο τα 4.      Georgia τελεια εμπειρια κοπελα μου και ολα καλα και με τα μωρα και με τον τραχηλο,σταματησαν και οι αδιαθεσιες απολαυσε το ,ειναι μοναδικες στιγμες στη ζωη μιας γυναικας.     Candy και εγω την ιδια προετοιμασια με την enet εκανα αλλα με 9 cyclacur τη μερα και 12η μερα το ενδομητριο εφτανε 8+ και κανονιζαμε την ε/μ σε 3-5 μερες.Οσο για το ενδομητριο ειχα παρει κλομιφαινη και την7η μερα ηταν 3,5 την12η 5,5 στον αλλο κυκλο(φυσικο) την 7η ηταν 6,5 και 9η 7+ σ'αυτον εκανα gonal (και επηρεαζει καπως το ενδομητριο)και 7η μερα 8 και 9η 9+ οποτε η γνωμη μου ειναι οτι αδικα στενοχωριεσαι θ'ανεβει στον επομενο ή μεθεπομενο κυκλο.  Τhia που εισαι ολα καλα;Πηρες τ'απολεσματα;     Εnet εγω αργω την εμβρυομεταφορα γιατι θα κανω την εξεταση του ΝΙΚΑ και θα περιμενω τ'αποτελεσματα.

Xristia πολυ ευχαριστα νεα!

Σε λιγες μερες θα κανεις την εξεταση του νικα?

Εγω μαλλον μεσα στις γιορτες αν υπαρξει γιατρος να μου το παρει!

Χαιρετω την baby,την enet  την thia και την psipsinela

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...