Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Ευτυχουλις μου με τιποτα μην το βαλεις κατω!!

Οχι τωρα

Καταλαβαινω οτι εχεις ζοριστει οικονομικα γι αυτο πηγαινε με ολες σου τις εξετασεις σε δημοσιο νοσοκομειο.

Δε χανεις τιποτε να παρεις μια γνωμη 

Επισης να πεις στον γιατρο σου οτι δε σε καλυπτει η ακαθοριστη απαντηση του κι αν δε μπορει να ασχοληθει με την περιπτωση σου να στο πει να μη χανεις χρονο!

Εγω στο κεντρο που ημουν πριν φυγω τους ειπα οτι θεωρω πως με κοροιδευουν γι αυτο και δε συνεχιζω κ οταν το ακουσε ο γιατρος πηγε να με μεταπεισει

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα το χρημάτων είναι πολύ σημαντικό. Αν έχεις πουλήσει οτιδήποτε μπορούσε να πωληθεί, αν έχει δανειστεί μέχρι εκεί που δεν πάει, τότε πως στο καλό να επιμένεις; Από που να βρεις αυτά τα ποσά που απαιτούνται; 

Ωστόσο, ο γιατρός μου, μου είπε ότι στο θέμα των δανεικών ωαρίων, ο χρόνος δεν πιέζει καθόλου καθώς νομικά μπορείς μέχρι και 50 ετών να δοκιμάσεις. Αυτό σημαίνει, ότι  οι προσπάθειες μπορούν να γίνονται ανά μεγάλα χρονικά διαστήματα. Πχ. 1 προσπάθεια το χρόνο. Νομίζω, ότι έτσι θα είμαστε και εμείς πιο χαλαρές και ίσως μπορούμε να μαζέψουμε και αυτά τα χρήματα. 

Εγώ για παράδειγμα, με τη δουλειά που κάνω χρειάζομαι περίπου 2 χρόνια για να μαζέψω χρήματα. Αλλά από ότι κατάλαβα (ελπίζω να μην κατάλαβα λάθος) στο θέμα της δωρεάς ωαρίων, ο χρόνος δεν είναι εμπόδιο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Annita_Angelo είπε:

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα το χρημάτων είναι πολύ σημαντικό. Αν έχεις πουλήσει οτιδήποτε μπορούσε να πωληθεί, αν έχει δανειστεί μέχρι εκεί που δεν πάει, τότε πως στο καλό να επιμένεις; Από που να βρεις αυτά τα ποσά που απαιτούνται; 

Ωστόσο, ο γιατρός μου, μου είπε ότι στο θέμα των δανεικών ωαρίων, ο χρόνος δεν πιέζει καθόλου καθώς νομικά μπορείς μέχρι και 50 ετών να δοκιμάσεις. Αυτό σημαίνει, ότι  οι προσπάθειες μπορούν να γίνονται ανά μεγάλα χρονικά διαστήματα. Πχ. 1 προσπάθεια το χρόνο. Νομίζω, ότι έτσι θα είμαστε και εμείς πιο χαλαρές και ίσως μπορούμε να μαζέψουμε και αυτά τα χρήματα. 

Εγώ για παράδειγμα, με τη δουλειά που κάνω χρειάζομαι περίπου 2 χρόνια για να μαζέψω χρήματα. Αλλά από ότι κατάλαβα (ελπίζω να μην κατάλαβα λάθος) στο θέμα της δωρεάς ωαρίων, ο χρόνος δεν είναι εμπόδιο. 

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα εξωφρενικά πόσα που ζητάνε.  Εγώ για ένα χρόνο τώρα θα ξεχρεωνω τη φούσκα που μου έβαλαν.  Αλλά σιγά μην ιδρωνει το αυτί τους.......  Η τυχη βλέπεις δικαιολογεί τα πάντα.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , eutixoulis είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα εξωφρενικά πόσα που ζητάνε.  Εγώ για ένα χρόνο τώρα θα ξεχρεωνω τη φούσκα που μου έβαλαν.  Αλλά σιγά μην ιδρωνει το αυτί τους.......  Η τυχη βλέπεις δικαιολογεί τα πάντα.  

Ρε συ eutuxulis εδω εγω εχω ακουσει που παινευουν τον eu

πρίν από 1 λεπτό , anoulious είπε:

Ρε συ eutuxulis εδω εγω εχω ακουσει που παινευουν τον  γιατρο μας οτι σε κοπελες που η δοτρια εβγαλε πανω απο 5 τα εδωσε ολα. Ενω πολλοι γιατροι τα μοιραζουν. Να τους πεις ενταξει ημουν ατυχη που δεν εγινε εμφυτευση και δεν μπορειτε να κανετε τιποτα , αλλα για το οτι ημουν ατυχη που η δοτρια εβγαλε ελαχιστα καλα ωαρια και πηρα πολυ λιγοτερα εμβρυα απο ο,τι οι περισσοτερες κοπελες με τα ιδια χρηματα , παλι δεν μπορειτε για αυτο να κανετε κατι? Περιμενουμε νεα!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Συγγνωμη πουα χαθηκα, αλλα είχα ένα θεμα με το ταμπλετ και το μαστορεψε ο αντρας μου και μετα είχαμε προβλημα με το ιντερνετ και τωρα ξεκόλησε!

Eutuxoulis εγω παλι θα πω, να αφησεις ενα διαστημα ωστε να ξεκουραστεις και επειτα να παρεις αποφασεις. Ίσως και μια γνωμη και απο τον δικο μου. Ναι, δυστυχως και οι εξωσωματικες με δανεικα παιζουν κι αυτες με ποσοσστα, αλλα αξιζεις άλλη μια ευκαιρια. Κι εγω ειχα κολήσει με τον προηγουμενο γιατρο μου και δεν ακουσα τον αντρα μου που ήξερε τα πραγματα απο πιο κοντα λόγω επαγγελματος και εχασα τοσα πολυτιμα χρονια. Αν ειχα παει εκει απο την αρχη, ισως σημερα να ειχα παιδια και απο δικα μου ωαρια. Δεν λεω πως ειναι Θεος. Κανεις δεν ειναι. Παντα θα παιζουν τα ποσοστα. Σίγουρα όμως ειναι πρωτοπορος γιατι ειναι το πρωτο κεντρο εξωσωματικης που ανοιξε στην Ελλαδα καθως και άλλο ενα στο ιδιο διαστημα, αλλα το δευτερο υστερει ως προς το θεμα της ηθικης. Εμένα εκει μου μιλησαν για προεμφυτευτικο έλεγχο, όταν ο άλλος μια τα έριχνε σε μενα που άλλαξα πχ τα σεντονια και ταχα απ' αυτο απεβαλα, ή επειτα του έφταιγε το σπερμα το οποιο αποδειχτηκε πως ηταν μια χαρα και φυσικα άκουσα και το θεμα τυχης! Ξεκουρασου και αποφασιζεις.

Τι να έγινε με την Enet βρε κορίτσια;... 

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια. Πως είστε; Πότε θα σταματήσει αυτός ο αέρας;...

Εγω πηγα χθες στο διαγνωστικο που ειναι κοντα μας και έκανα καποιες αιματολογικες που ζητησε ο γιατρος καθως και καμπυλη ζαχαρου. Αποτελεσματα την Τριτη και Τεταρτη παμε για αυχενικη. Ελπίζω να είναι όλα καλα...

Επίσης παρότι η δότρια έχει εξεταστει για κυστική ίνωση, ο γιατρός θέλει να την κάνει και ο άντρας μου.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια.Τι κανετε;    Georgia οντως αυτος ο αερας εχει καταντησει εκνευριστικος.Καλα αποτελεσματα ,που θα ειναι δεν το συζητω,στην αυχενικη θα δεις και τα μωρα σου θα το ευχαριστηθεις, θα εχουν μεγαλωσει,τελεια. τελειωνεις με το πρωτο τριμηνο που ειναι και το πιο αγχωτικο,θα εισαι πιο ηρεμη και ψυχολογικα και σωματικα .πιστευω θα σταματησουν και οι αναγουλες και θα δεχεσαι πιο ευκολα τις τροφες.Τωρα για την εξεταση της ΚΙ τι να πω και εγω ξερω οτι την κανει ο ενας γιατι  και ο αλλος να ειναι θετικος το παιδι δεν εχει προβλημα στη χειροτερη ειναι φορεας,ειναι και πανακριβη.Εγω δεν θα την εκανα με δικη μου ευθυνη,αλλα εσυ πρεπει να αποφασισεις.Ρωτησε τον τι ψαχνει.    Εutixoulis δωσε χρονο στον ευατο σου να θρηνησει ειναι φυσιολογικο θα περασει ,το ξερεις και συ και μην σκεφτεσαι ουτε τα  χαμενα χρονια ουτε τα χαμενα λεφτα να σκεφτεσαι μονο οτι ερχεται η ωρα που θα εχεις και συ το μωρο σου, πιστεψε το θα γινει.Οσο για τον γιατρο σιγουρα θα σου πει λιγοτερα χρηματα και εσυ και να του ζητησεις περισσοτερη προσοχη αυτη τη φορα και ακομη καλυτερη τιμη απο αυτην που θα σου πει,και να πας διακοπες με τον αντρα σου θα γεμισεις τις μπαταριες σου και θα γυρισεις αλλος ανθρωπος.      Baby καλημερα και σε σενα,και εγω την σκεφτομουν την enet πιστευω καποια στιγμη θα μπει να μας πει.    Αnoulious ευχαριστω για την απαντηση,Αstrogea psipsinela επισης .    Να σας πω και τα δικα μου, χτες πηγα για υπερηχο εβδομη μερα, ειχα κανει 150 μοναδες gonal απο την δευτερη μερα και ειδαμε ενα ωοθηλακιο δεξια 14 και τρια αριστερα 15,12,12 το δε ενδομητριο 8 εμεινα αφωνη αφου ρωταγα και ξαναρωταγα ,σιγουρα;.Δεν τολμουσα να φανταστω ουτε δευτερο και ενδομητριο πανω απο 6.Να φανταστειτε οτι τον Ιουνιο που ειχα παει στον Ψαθα για την μιτοχονδριακη δωρεα μου εκανε υπερηχο και μου ειπε:την αριστερη ωοθηκη ξεχνα την εχει συρικνωθει και φαρμακα να παρεις δεν προκειται να δωσει ωαριο παμε μονο με την δεξια.(εμενα η δεξια δεν μου ειχε δωσει κανενα ωαριο στο φυσικο κυκλο )Τωρα βεβαια κραταω και μικρο καλαθι μηπως ειναι αδεια και επαληθευτει.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Baby1980 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!

Georgia καλα αποτελέσματα κορίτσι μου!!

Ολα θα είναι μια χαρά!!

Με την Enet τι έγινε??

Γεια σας κορίτσια.  Enet πες μας τα νέα σου?  

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, xristia είπε:

Καλημερα κοριτσια.Τι κανετε;    Georgia οντως αυτος ο αερας εχει καταντησει εκνευριστικος.Καλα αποτελεσματα ,που θα ειναι δεν το συζητω,στην αυχενικη θα δεις και τα μωρα σου θα το ευχαριστηθεις, θα εχουν μεγαλωσει,τελεια. τελειωνεις με το πρωτο τριμηνο που ειναι και το πιο αγχωτικο,θα εισαι πιο ηρεμη και ψυχολογικα και σωματικα .πιστευω θα σταματησουν και οι αναγουλες και θα δεχεσαι πιο ευκολα τις τροφες.Τωρα για την εξεταση της ΚΙ τι να πω και εγω ξερω οτι την κανει ο ενας γιατι  και ο αλλος να ειναι θετικος το παιδι δεν εχει προβλημα στη χειροτερη ειναι φορεας,ειναι και πανακριβη.Εγω δεν θα την εκανα με δικη μου ευθυνη,αλλα εσυ πρεπει να αποφασισεις.Ρωτησε τον τι ψαχνει.    Εutixoulis δωσε χρονο στον ευατο σου να θρηνησει ειναι φυσιολογικο θα περασει ,το ξερεις και συ και μην σκεφτεσαι ουτε τα  χαμενα χρονια ουτε τα χαμενα λεφτα να σκεφτεσαι μονο οτι ερχεται η ωρα που θα εχεις και συ το μωρο σου, πιστεψε το θα γινει.Οσο για τον γιατρο σιγουρα θα σου πει λιγοτερα χρηματα και εσυ και να του ζητησεις περισσοτερη προσοχη αυτη τη φορα και ακομη καλυτερη τιμη απο αυτην που θα σου πει,και να πας διακοπες με τον αντρα σου θα γεμισεις τις μπαταριες σου και θα γυρισεις αλλος ανθρωπος.      Baby καλημερα και σε σενα,και εγω την σκεφτομουν την enet πιστευω καποια στιγμη θα μπει να μας πει.    Αnoulious ευχαριστω για την απαντηση,Αstrogea psipsinela επισης .    Να σας πω και τα δικα μου, χτες πηγα για υπερηχο εβδομη μερα, ειχα κανει 150 μοναδες gonal απο την δευτερη μερα και ειδαμε ενα ωοθηλακιο δεξια 14 και τρια αριστερα 15,12,12 το δε ενδομητριο 8 εμεινα αφωνη αφου ρωταγα και ξαναρωταγα ,σιγουρα;.Δεν τολμουσα να φανταστω ουτε δευτερο και ενδομητριο πανω απο 6.Να φανταστειτε οτι τον Ιουνιο που ειχα παει στον Ψαθα για την μιτοχονδριακη δωρεα μου εκανε υπερηχο και μου ειπε:την αριστερη ωοθηκη ξεχνα την εχει συρικνωθει και φαρμακα να παρεις δεν προκειται να δωσει ωαριο παμε μονο με την δεξια.(εμενα η δεξια δεν μου ειχε δωσει κανενα ωαριο στο φυσικο κυκλο )Τωρα βεβαια κραταω και μικρο καλαθι μηπως ειναι αδεια και επαληθευτει.

Πολυ ευχαριστα xristia!

Εγω εκανα καμπυλη ζαχαρου και αντισταση στην ινσουλινη το σαββατο!

Μαζι georgia!

Χαιετω ολα τα κοριτσια!

Enet διπλη χοριακη αυριο!

Αυριο εχω πολυ δουλεια αλλα θα μπω για να μαθω τα νεα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , enet είπε:

Καλησπέρα σε όλες και καλή εβδομάδα!!

Βλέπω με ψάχνατε και ζητώ συγγνώμη για την απουσία μου αλλά με το άγχος που πέρασα δεν είχα διάθεση να μπω στο φόρουμ..

Έχω καλά νέα όμως να σας πω :)  Το Σάββατο η χοριακή ήταν στο 250 και σήμερα στο 580. Θεωρητικά είμαι έγκυος, πρακτικά θα το μάθω σε 2 εβδομάδες στον υπέρηχο. Προς το παρόν κρατάω συγκρατημένη στάση για τον λόγο που έχω προαναφέρει του 50-50.

Ηθελα να σας ρωτήσω επειδή είμαι πανάσχετη, πρέπει στο μεταξύ διάστημα να κάνω ή να μην κάνω κάποια πράγματα;

Επίσης θέλω να πω ένα ευχαριστώ για την μέχρι τώρα συμπαράστασή σας, αν και καινούργια στην παρέα σας, και ελπίζω με το σημερινό μου μήνυμα να μπορέσω να σας δώσω κουράγιο . 

Συγχαρητήρια σου εύχομαι ο,τι καλύτερο κ σε 9 μήνες να κρατάς το μωρό ή τα μωρά σου! Φαντάζομαι θα ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου, έτσι κ αλλιώς πολλές γυναίκες μαθαίνουν για την εγκυμοσύνη σε αρκετά προχωρημένο στάδιο κ δεν έχουν κανένα πρβλ. Ωστόσο, μπορείς να ξεκινήσεις φυλικο οξυ κ πολλή ξεκούραση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Συγχαρητήρια σου εύχομαι ο,τι καλύτερο κ σε 9 μήνες να κρατάς το μωρό ή τα μωρά σου! Φαντάζομαι θα ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου, έτσι κ αλλιώς πολλές γυναίκες μαθαίνουν για την εγκυμοσύνη σε αρκετά προχωρημένο στάδιο κ δεν έχουν κανένα πρβλ. Ωστόσο, μπορείς να ξεκινήσεις φυλικο οξυ κ πολλή ξεκούραση!

Lenia16  σε ευχαριστώ πολυ!! Ναι, φυλικό οξύ παίρνω, στην ξεκούραση έχω ένα θέμα γιατί δεν βάζω κώλο κάτω με τις δουλειές ( μόνο έτσι ξεχνιέμαι και μου φεύγει το άγχος) και για αυτόν ίσως τον λόγο έφαγα πριν μισή ώρα μια ένεση lentogest στον πισινό.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , enet είπε:

Lenia16  σε ευχαριστώ πολυ!! Ναι, φυλικό οξύ παίρνω, στην ξεκούραση έχω ένα θέμα γιατί δεν βάζω κώλο κάτω με τις δουλειές ( μόνο έτσι ξεχνιέμαι και μου φεύγει το άγχος) και για αυτόν ίσως τον λόγο έφαγα πριν μισή ώρα μια ένεση lentogest στον πισινό.

 

Κάνε κράτει! Αν κ εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι σε αυτή τη φάση μιλάμε για κυτταρικό επίπεδο κ κωλοτουμπες να κάνεις δεν επηρεάζει, παρόλα αυτα, λίγη προσοχή σιγουρα δε βλάπτει. Ειδικά όταν μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις. Να έχεις καλή διάθεση κ αισιοδοξία!

 

Α, εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου αποφάσισα ότι έπρεπε να σηκώσω τα χάλια κ μάντεψε...είδα αίμα κ έπαιρνα ουτροτζεσταν μέχρι τον 4ο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , xristia είπε:

Μπραβο enet σιγουρα μας δινεις κουραγιο και νομιζω οτι πρεπει να εισαι αισιοδοξη γιατι η χοριακη σου ειναι μια χαρα και διπλασιαστηκε.

Xristia μου ελπίζω όντως να σας δίνω κουράγιο γιατί κι εμένα υπήρξε γιατρός που μόνο που δεν μ έδιωξε από το ιατρείο του γιατί ήθελα να κάνω παιδί στα 44.. Against all odds λοιπόν, καμιά σας να μην το βάλει κάτω!

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites

Enet! Τι υπέροχα νέα είναι αυτα! Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Να έχεις μια τελειόμηνη και ανέφελη εγκυμοσύνη! Και αν κρίνω απο τις τιμες, νομίζω πως έχεις κι εσύ διδυμκια! Έβαλες τα γυαλια σε όλα τα ιατρικα προγνωστικά.

Πρόσεχε όμως κορίτσι μου καλου-κακου. Ασε τις δουλειες, οχι βαρη, να ξεκουραζεσαι και να τρέφεσαι υγιεινα. Πέτυχες κάτι πολύ δυσκολο για τις ηλικίες μας και μάλιστα με την πρώτη γι' αυτο μην ρισκάρεις τίποτε σε παρακαλώ. Πραγματικά, χάρηκα παρα πολυ!

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Enet ,κοριτσι μου τι ευχαριστα νεα!

Μην ανυσηχεις πας για διδυμα!

Ο γιατρος σου δεν σου ειπε να ξανακανεις χοριακη γιατι διπλασιαστηκε οσο επερεπε!Για καλου κακου τοσα εχουμε περασει ,προσπαθησε να μην κουραζεσαι!

Την καλησπερα μου σε ολα τα κοριτσια!

Ποια ειναι θα ειναι επομενη τυχερη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια :)

Μήπως έχει κάποια κοπέλα ασχοληθεί ή συμμετάσχει σε πρόγραμμα δωρεάς μιτοχονδρίων; Εννοώ το λεγόμενο " παιδί 3 γονέων ".  Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...