Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Kαλημερα και απο μενα κοριτσια.Οντως ο καιρος χαλια και αλοιμονο στον κοσμο που επαθε καταστροφες.Εχω τραπεζι στις μαμαδες και στην κουμπαρα μου παω να μαγειρεψω. Φιλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Baby κι εδώ έβρεχε μέχρι τώρα και ήταν κατάμαυρος ο ουρανός, αλλα μόλις έβγαλε ήλιο! Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αλλα όντως σου φτιαχνει τη διάθεση.

Οι ζαλαδες/αναγούλες υπάρχουν αλλα πιστευω πως και οι τροφες συντελουν σ' αυτο γιατι ουτε το γιαουρτι μου αρέσει, ούτα τα περισσότερα χειμωνιάτικα φρούτα, αλλα αναγκαστικά τα τρωω και δυσκολεύομαι πολύ. Αυτό που δεν με πειράζει καθόλου και το απολαμβάνω είναι το άμυλο, αλλα δεν κάνει να το τρωω, τουλάχιστον όχι καθημερινα. Βολευομαι και κάτι φρυγανιες. Τι να κάνω;...

Χρυσοχέρα xristia, καλή επιτυχία στα φαγητά σου! Να περάσετε όμορφα!

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Baby1980 είπε:

tralala καλώς ήρθες κούκλα μου!!!

astrogea μου απλά είπα ότι είναι καλυτερα να είναι πάνω από 8. 

eutixoulis άντε να περάσουν τα νέα να μας πεις τα ευχάριστα!!!

Georgia θα αρχίσεις να φουσκωνεις τώρα με τα δυδιμακια σου!!!

Κοριτσια είμαι στη δουλειά και Βαριεμαι!!!!

Ναι αυτο  καταλαβα baby!

Και εχεις απολυτο δικιο,οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο!

Απλα ηθελα να προσθεσω οτι εμενα μου ετυχε θετικη χοριακη με 7,5

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Georgia72 είπε:

Baby κι εδώ έβρεχε μέχρι τώρα και ήταν κατάμαυρος ο ουρανός, αλλα μόλις έβγαλε ήλιο! Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αλλα όντως σου φτιαχνει τη διάθεση.

Οι ζαλαδες/αναγούλες υπάρχουν αλλα πιστευω πως και οι τροφες συντελουν σ' αυτο γιατι ουτε το γιαουρτι μου αρέσει, ούτα τα περισσότερα χειμωνιάτικα φρούτα, αλλα αναγκαστικά τα τρωω και δυσκολεύομαι πολύ. Αυτό που δεν με πειράζει καθόλου και το απολαμβάνω είναι το άμυλο, αλλα δεν κάνει να το τρωω, τουλάχιστον όχι καθημερινα. Βολευομαι και κάτι φρυγανιες. Τι να κάνω;...

Χρυσοχέρα xristia, καλή επιτυχία στα φαγητά σου! Να περάσετε όμορφα!

Καλημέρα George72.   Τρως συγκεκριμένα φαγητά? Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν εξακολουθεις να κάνεις αντιπηκτικες ενέσεις.  Φιλάκια.  Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια της παρέας. 

Link to comment
Share on other sites

Eutuxoulis τρωω υγιεινα και σπιτικα φαγητα, καλα πλυμενες σαλατες και φρουτα. Απλώς για να μην παρω κιλα δεν τρωω γλυκα, ζαχαρη, αλατι, ψωμια. Ελάχιστη ζαχαρη για την ακριβεια με αφηνει να βάλω σε εναν καφε ή ένα τσαι, που ακομα δεν τα εχω ζητήσει οποτε δεν τα πίνω. Φαντασου πριν την εγκυμοσύνη δεν μπορούσα χωρις καφε! Ελάχιστο αλατι στο μαγειρεμα με αφηνει, αλλα όχι ωμο στις σαλατες ή στο πιατο. Επίσης δεν με αφήνει να τρωω μελι και stevia και ψαρια όπως ο ξιφιας ή ο καρχαριας.

Καμια φορά βεβαια παίρνουμε και κάτι απ' εξω και επειτα έχω τύψεις... Δηλ πηραμε προχθες μια πιτσα με λαχανικα. Καθολου αλλαντικα γιατι ουτε και αυτα επιτρεπονται. Και καποια φορα πήρα ενα σουβλακι με πιτα χωρις ντοματα γιατι δεν ηξερα ποσο καλα πλυμενη θα ηταν και έφαγα και λίγες πατατες. Αυτα...  Ειπα και στον αντρα μου να με βοηθησει σ' αυτο και να μην παραγγελνει γιατι με ξεσηκώνει...

Σ' αυτήν την εγκυμοσύνη δεν κάνω αντιπηκτικές. Δεν μου χρειαζονται οπως ειπαν απο το κεντρο. Μονο σαλοσπιρ των 100 παιρνω. Αδικα τρυπιομουν τις προηγουμενες φορες που ημουν αλλου...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Georgia72 είπε:

Eutuxoulis τρωω υγιεινα και σπιτικα φαγητα, καλα πλυμενες σαλατες και φρουτα. Απλώς για να μην παρω κιλα δεν τρωω γλυκα, ζαχαρη, αλατι, ψωμια. Ελάχιστη ζαχαρη για την ακριβεια με αφηνει να βάλω σε εναν καφε ή ένα τσαι, που ακομα δεν τα εχω ζητήσει οποτε δεν τα πίνω. Φαντασου πριν την εγκυμοσύνη δεν μπορούσα χωρις καφε! Ελάχιστο αλατι στο μαγειρεμα με αφηνει, αλλα όχι ωμο στις σαλατες ή στο πιατο. Επίσης δεν με αφήνει να τρωω μελι και stevia και ψαρια όπως ο ξιφιας ή ο καρχαριας.

Καμια φορά βεβαια παίρνουμε και κάτι απ' εξω και επειτα έχω τύψεις... Δηλ πηραμε προχθες μια πιτσα με λαχανικα. Καθολου αλλαντικα γιατι ουτε και αυτα επιτρεπονται. Και καποια φορα πήρα ενα σουβλακι με πιτα χωρις ντοματα γιατι δεν ηξερα ποσο καλα πλυμενη θα ηταν και έφαγα και λίγες πατατες. Αυτα...  Ειπα και στον αντρα μου να με βοηθησει σ' αυτο και να μην παραγγελνει γιατι με ξεσηκώνει...

Σ' αυτήν την εγκυμοσύνη δεν κάνω αντιπηκτικές. Δεν μου χρειαζονται οπως ειπαν απο το κεντρο. Μονο σαλοσπιρ των 100 παιρνω. Αδικα τρυπιομουν τις προηγουμενες φορες που ημουν αλλου...

Πώς κατάλαβαν ότι δεν σου χρειάζονται αντιπηκτικες?  Σε άλλα κέντρα κάνουν μέχρι τη γέννα και 40 μερες μετά τη γέννα.  Πάντως είσαι τυχερη που δεν τρυπιεσαι .  Εγώ έχω κάνει 6 μέχρι τώρα και ήδη μετράω μελανιες στην κοιλιά μου.  Άσε που σε ορισμένα σημεία το δέρμα είναι σκληρό και δεν μπαίνει καν η βελόνα.  Τι να πω?  Παίρνεις καμία βιταμίνη?  Έπαιρνες όσο περίμενες χοριακη?  Εγώ από φάρμακα εκτός από μια innohep 0,45 κάθε μέρα παίρνω από τρία cyclacur   πρωί μεσημέρι βράδυ και δύο utrogestan (1  στόμα και ένα κολπο) πρωί μεσημέρι και βράδυ.  Επίσης παίρνω το χάπι Τ4 για το θυρειοηδη και σαλοσπιρ των 80. Άλλες φορές με δικά μου μου έδιναν περισσότερα όπως αλοιφή  vasclor και και ένεσεις ενδομυικες (νομίζω δυο)  pregnil.  Όσο περίμενες χοριακη είχες κανένα σύμπτωμα? Εγώ τίποτα.  Κοιμάμαι  μόνο πολύ αφού δεν έχω τι άλλο να κάνω για να περάσει η ώρα..  

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, eutixoulis είπε:

Πώς κατάλαβαν ότι δεν σου χρειάζονται αντιπηκτικες?  Σε άλλα κέντρα κάνουν μέχρι τη γέννα και 40 μερες μετά τη γέννα.  Πάντως είσαι τυχερη που δεν τρυπιεσαι .  Εγώ έχω κάνει 6 μέχρι τώρα και ήδη μετράω μελανιες στην κοιλιά μου.  Άσε που σε ορισμένα σημεία το δέρμα είναι σκληρό και δεν μπαίνει καν η βελόνα.  Τι να πω?  Παίρνεις καμία βιταμίνη?  Έπαιρνες όσο περίμενες χοριακη?  Εγώ από φάρμακα εκτός από μια innohep 0,45 κάθε μέρα παίρνω από τρία cyclacur   πρωί μεσημέρι βράδυ και δύο utrogestan (1  στόμα και ένα κολπο) πρωί μεσημέρι και βράδυ.  Επίσης παίρνω το χάπι Τ4 για το θυρειοηδη και σαλοσπιρ των 80. Άλλες φορές με δικά μου μου έδιναν περισσότερα όπως αλοιφή  vasclor και και ένεσεις ενδομυικες (νομίζω δυο)  pregnil.  Όσο περίμενες χοριακη είχες κανένα σύμπτωμα? Εγώ τίποτα.  Κοιμάμαι  μόνο πολύ αφού δεν έχω τι άλλο να κάνω για να περάσει η ώρα..  

Ευτιχουλις τις innohep o,45 τις εκανα και εγω.

Η φοιφα μου ειπε να μην βγαζω τον αερα και να μην τριβω την περιοχη πριν και μετα την ενεση,απλα να την καθαριζω οσο πιο απαλα μπορω με το βαμβακι!

Για να γλιτωσω οσο γινεται βεβαια τις μελανιες.

Εμενα μου ειπε οτι δεν πρεπει να παρω salospir λογω θρομβοφιλιας και να το π  στο γυνακκολογο μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , astrogea είπε:

Ευτιχουλις τις innohep o,45 τις εκανα και εγω.

Η φοιφα μου ειπε να μην βγαζω τον αερα και να μην τριβω την περιοχη πριν και μετα την ενεση,απλα να την καθαριζω οσο πιο απαλα μπορω με το βαμβακι!

Για να γλιτωσω οσο γινεται βεβαια τις μελανιες.

Εμενα μου ειπε οτι δεν πρεπει να παρω salospir λογω θρομβοφιλιας και να το π  στο γυνακκολογο μου

Ευχαριστώ πολύ astrogea για τις συμβουλές.  Θα το κάνω.  Εγώ ρώτησα τον ιατρό αν θα συνεχίσω το σαλοσπιρ και μετά την έμβρυο μεταφορά (το έπαιρνα από μετά την υστεροσκοπιση και το σπιραλ που μου έβαλε ως τωρα)  και μου είπε ναι.  Οπότε το παίρνω κανονικά το μεσημέρι μετά το φαγητό.  Επίσης παίρνω και filicin γιατί έχω το στίγμα.  

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Πώς κατάλαβαν ότι δεν σου χρειάζονται αντιπηκτικες?  Σε άλλα κέντρα κάνουν μέχρι τη γέννα και 40 μερες μετά τη γέννα.  Πάντως είσαι τυχερη που δεν τρυπιεσαι .  Εγώ έχω κάνει 6 μέχρι τώρα και ήδη μετράω μελανιες στην κοιλιά μου.  Άσε που σε ορισμένα σημεία το δέρμα είναι σκληρό και δεν μπαίνει καν η βελόνα.  Τι να πω?  Παίρνεις καμία βιταμίνη?  Έπαιρνες όσο περίμενες χοριακη?  Εγώ από φάρμακα εκτός από μια innohep 0,45 κάθε μέρα παίρνω από τρία cyclacur   πρωί μεσημέρι βράδυ και δύο utrogestan (1  στόμα και ένα κολπο) πρωί μεσημέρι και βράδυ.  Επίσης παίρνω το χάπι Τ4 για το θυρειοηδη και σαλοσπιρ των 80. Άλλες φορές με δικά μου μου έδιναν περισσότερα όπως αλοιφή  vasclor και και ένεσεις ενδομυικες (νομίζω δυο)  pregnil.  Όσο περίμενες χοριακη είχες κανένα σύμπτωμα? Εγώ τίποτα.  Κοιμάμαι  μόνο πολύ αφού δεν έχω τι άλλο να κάνω για να περάσει η ώρα..  

Έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια ενω πριν δεν μου ειχαν κανει και τρυπιομουν άδικα οπως ξαναειπα. Που να ηξερα κι εγω. Προταρα τοτε, εκανα ο,τι μου ελεγαν. Ακομα εχω τα σημαδια. Μπορεις να τις κανεις και στα μπουτια απ' οσο ξερω απο την κουνιαδα μου που εκανε σε ολη την εγκυμοσυνη της.

Βιταμινες παιρνω απο τον ενδοκρινολογο που με παρακολουθει λογω της ολικης θυρεοειδεκτομης που εχω κανει εδω και 2 χρονια. Παιρνω Β12 και D3.

Φαρμακα παιρνω: 6 cyclacour την ημερα, 3 utrogestan των 200 απο το στομα, vasclor κολπικη καθε πρωι, σαλοσπιρ των 100 και filicine. Φυσικα Τ4 των 100 και των 150 ( 3  και 4 ημερες αντιστοιχα λόγω του οτι δεν εχω πια αδενα) και ενα φαρμακευτικο "γαλα" μαγνησιας καθε βραδυ για το εντερο γιατι παροτι τρωω φρουτα το εντερο δυσκολευεται.

Απο συμπτωματα επι μια εβδομαδα δεν ειχα τιποτα. Ουτε καν πρηξιμο στο στηθος που ειχαν αλλα κοριτσια. Επειτα αρχισε η συχνοουρια. Εκει κατι υποπτευθηκα, αλλαδεν αφηνα τον ευατο μου να παρει θαρρος και μετα να φαω καμια ηττα. Υποπτευομουν και τα χαπια. Πως λογω των πολλων υγρων και των φαρμακων υπερλειτουργουσαν τα νεφρα. Επειτα μου κοπηκε η ορεξη. Τελειως. Ετρωγα με το ζορι και επειτα αλλαξε η γευση μου. Αλλα υπνηλια δνε ειχα και δεν εχω μεχρι τωρα οπως αλλα κοριτσια. Φυσιολογικα πραγματα.

Γι' αυτο κι εσυ μην ψαχνεις για συμπτωματα και αγχωνεσαι. Πρωτον γιατι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος , δευτερον μπορει και στην ιδια γυναικα, διαφορετικες εγκυμοσυνες να εχουν εντελως διαφορετικα συμπτωματα! Και τριτων ειναι πολυ νωρις ακομα! Οποτε μην απασχολεις το μυαλο σου με τετοιες σκεψεις και μην συγκρινεσαι με καμια.

Το filicine το παιρνουν ολες γιατι φτιαχνουν τς μωρα καλο νωτιαιο μυελο καθως και για την προστασια της μητερας για επιβαρυνση θυμικου και σκλήρυνση καταπλακας.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Georgia72 είπε:

Έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια ενω πριν δεν μου ειχαν κανει και τρυπιομουν άδικα οπως ξαναειπα. Που να ηξερα κι εγω. Προταρα τοτε, εκανα ο,τι μου ελεγαν. Ακομα εχω τα σημαδια. Μπορεις να τις κανεις και στα μπουτια απ' οσο ξερω απο την κουνιαδα μου που εκανε σε ολη την εγκυμοσυνη της.

Βιταμινες παιρνω απο τον ενδοκρινολογο που με παρακολουθει λογω της ολικης θυρεοειδεκτομης που εχω κανει εδω και 2 χρονια. Παιρνω Β12 και D3.

Φαρμακα παιρνω: 6 cyclacour την ημερα, 3 utrogestan των 200 απο το στομα, vasclor κολπικη καθε πρωι, σαλοσπιρ των 100 και filicine. Φυσικα Τ4 των 100 και των 150 ( 3  και 4 ημερες αντιστοιχα λόγω του οτι δεν εχω πια αδενα) και ενα φαρμακευτικο "γαλα" μαγνησιας καθε βραδυ για το εντερο γιατι παροτι τρωω φρουτα το εντερο δυσκολευεται.

Απο συμπτωματα επι μια εβδομαδα δεν ειχα τιποτα. Ουτε καν πρηξιμο στο στηθος που ειχαν αλλα κοριτσια. Επειτα αρχισε η συχνοουρια. Εκει κατι υποπτευθηκα, αλλαδεν αφηνα τον ευατο μου να παρει θαρρος και μετα να φαω καμια ηττα. Υποπτευομουν και τα χαπια. Πως λογω των πολλων υγρων και των φαρμακων υπερλειτουργουσαν τα νεφρα. Επειτα μου κοπηκε η ορεξη. Τελειως. Ετρωγα με το ζορι και επειτα αλλαξε η γευση μου. Αλλα υπνηλια δνε ειχα και δεν εχω μεχρι τωρα οπως αλλα κοριτσια. Φυσιολογικα πραγματα.

Γι' αυτο κι εσυ μην ψαχνεις για συμπτωματα και αγχωνεσαι. Πρωτον γιατι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος , δευτερον μπορει και στην ιδια γυναικα, διαφορετικες εγκυμοσυνες να εχουν εντελως διαφορετικα συμπτωματα! Και τριτων ειναι πολυ νωρις ακομα! Οποτε μην απασχολεις το μυαλο σου με τετοιες σκεψεις και μην συγκρινεσαι με καμια.

Το filicine το παιρνουν ολες γιατι φτιαχνουν τς μωρα καλο νωτιαιο μυελο καθως και για την προστασια της μητερας για επιβαρυνση θυμικου και σκλήρυνση καταπλακας.

Ευχαριστώ πολύ!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, eutixoulis είπε:

Ευχαριστώ πολύ astrogea για τις συμβουλές.  Θα το κάνω.  Εγώ ρώτησα τον ιατρό αν θα συνεχίσω το σαλοσπιρ και μετά την έμβρυο μεταφορά (το έπαιρνα από μετά την υστεροσκοπιση και το σπιραλ που μου έβαλε ως τωρα)  και μου είπε ναι.  Οπότε το παίρνω κανονικά το μεσημέρι μετά το φαγητό.  Επίσης παίρνω και filicin γιατί έχω το στίγμα.  

Το φιλισιν το περνω και εγω 6 μηνες το χρονο γιατξ η φεριτινη μου ειναι χαμηλη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Είμαι 43 ετών με μία αποτυχημένη εξωσωματική. Έχω κάνει αρκετές εξετάσεις αλλά υστεροσκοπηση και καρυότυπο ζεύγους πριν την εξωσωματική δεν είχα κάνει. Αποφάσισα να τα κάνω μετά όπου και βρέθηκε να έχω διάφραγμα στην μήτρα, το διορθώσαμε με την υστεροσκοπηση. Στον καρυότυπο όμως φάνηκε ότι στο χρωμόσωμα 45 ΧΧ λείπει το 10% από το δεύτερο Χ. Εν ολίγοις υπάρχει κίνδυνος να αποκτήσω παιδί με σύνδρομο turner. 45X.   Στην εξωσωματική κατέβασα 10 ωοθυλάκια αρκετά για την ηλικία μου! Τα 5 δυστυχώς ήταν κυστικά. Από τα άλλα πέντε μόνο τα δύο ήταν καλά και προχώρησαν σε βλαστοκυστες. Τα άλλα τρία ήταν ανώμαλα. Τώρα οι γιατροί που ρώτησα μου μίλησαν για προεμφυτευτικο έλεγχο αλλά με την προϋπόθεση να κάνω δέκα έμβρυα πράγμα δύσκολο θα πρέπει να μπω στην διαδικασία της εξωσωματικής πολλές φορές για να μαζέψω καλά ωάρια και να γίνουν έμβρυα. Η διαφορετικα αν δεν θέλω να ταλαιπωρηθω να πάω κατευθείαν με δανεικά. Και γω ρωτάω υπάρχει καμία άλλη κοπέλα εδώ με το ίδιο πρόβλημα με μένα; προσπαθησε καμιά με δικά της έχοντας αυτή τη χρωμόσωμικη  ανωμαλία;; Να παω κατευθείαν με δανεικά ωάρια; Διαβάζω εδώ ότι οι περισσότερες είχατε τις αμφιβολίες σας πάνω σε αυτή την απόφαση. 

Ο χρόνος περνάει εις βάρος μου κ δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , SUNSHINE GIRL είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Είμαι 43 ετών με μία αποτυχημένη εξωσωματική. Έχω κάνει αρκετές εξετάσεις αλλά υστεροσκοπηση και καρυότυπο ζεύγους πριν την εξωσωματική δεν είχα κάνει. Αποφάσισα να τα κάνω μετά όπου και βρέθηκε να έχω διάφραγμα στην μήτρα, το διορθώσαμε με την υστεροσκοπηση. Στον καρυότυπο όμως φάνηκε ότι στο χρωμόσωμα 45 ΧΧ λείπει το 10% από το δεύτερο Χ. Εν ολίγοις υπάρχει κίνδυνος να αποκτήσω παιδί με σύνδρομο turner. 45X.   Στην εξωσωματική κατέβασα 10 ωοθυλάκια αρκετά για την ηλικία μου! Τα 5 δυστυχώς ήταν κυστικά. Από τα άλλα πέντε μόνο τα δύο ήταν καλά και προχώρησαν σε βλαστοκυστες. Τα άλλα τρία ήταν ανώμαλα. Τώρα οι γιατροί που ρώτησα μου μίλησαν για προεμφυτευτικο έλεγχο αλλά με την προϋπόθεση να κάνω δέκα έμβρυα πράγμα δύσκολο θα πρέπει να μπω στην διαδικασία της εξωσωματικής πολλές φορές για να μαζέψω καλά ωάρια και να γίνουν έμβρυα. Η διαφορετικα αν δεν θέλω να ταλαιπωρηθω να πάω κατευθείαν με δανεικά. Και γω ρωτάω υπάρχει καμία άλλη κοπέλα εδώ με το ίδιο πρόβλημα με μένα; προσπαθησε καμιά με δικά της έχοντας αυτή τη χρωμόσωμικη  ανωμαλία;; Να παω κατευθείαν με δανεικά ωάρια; Διαβάζω εδώ ότι οι περισσότερες είχατε τις αμφιβολίες σας πάνω σε αυτή την απόφαση. 

Ο χρόνος περνάει εις βάρος μου κ δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση. 

 

 

 

 

 

Καλησπέρα sunshine!! Καταρχήν καλή δύναμη σε όποιο δρόμο και να πάρεις!! Μεγάλο θέμα τα δανεικά ωάρια προφανώς αυτή η απόφαση είναι καθαρά στην ψυχολογία της γυναίκας για ευνόητους λόγους. Δεν έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα όμως με έβαλαν στο τρυπακι των δανεικων ωαριων και ας είμαι 30 και ας μην έχω χρόνο άλλο. Γνώμη μου? Θεωρω τα ξένα ωάρια σαν την τελευταία επιλογή όταν πλέον δεν θα υπάρχει κατι άλλο. Κάνε αυτό που αντέχεις!! Εγώ θα το κυνηγήσω και άλλο!!! Καλή δύναμη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα.

Sunshine girl καλως ήρθες στην παρέα μας! Εγω ειμαι 45 ετων και τωρα έγκυος με δανεικα έπειτα απο 4 προσπαθειες με δικά μου ωάρια που ξεκινουσαν με θετικη χοριακη και έπειτα όλα τέλειωναν. Κατα την τελευταια μας προσπαθεια με δικα μου αλλαξαμε κεντρο και μας προτειναν λογω των συνεχομενων αποβολων, τον προεμφυτευτικο ελεγχο καθως και δικο μας καρυοτυπο. Εμεις δεν ειχαμε προβλημα όμως όλες οι βλαστοκυστες ειχαν και το απεδωσαν στην ηλικια μου. Υποψιαστηκα πως και ολες οι προηγουμενες φορες γι' αυτο δεν προχωρησαν, οποτε ενω μου ειπαν πως απο στατιστικης αποψης δεν μπορει να ειναι ολα τα ωαρια ετσι και να συνεχισω με φυσικο κυκλο (η εμβρυολογος), ο γιατρος ειπε για να μην ταλαιπωρουμαστε αλλο να προχωρησουμε με δανεικα. Αργησα πολυ να το δεχτω και να το αποφασισω , αλλα πιστευω πως ηταν η πιο ασφαλης κινηση απο πασα αποψη. Ηλικια, ταλαιπωρια, οικονομικη κατασταση.

Οσο περναει ο καιρος οι σκεψεις και οι προβληματισμοι που ειχα στην αρχη, φευγουν και απλως ευχομαι να ειναι γερα μωρακια. Ισως να αρχιζει να λειτουργει το μητρικο φιλτρο. Δεν ξερω ακριβως. Άλλες γυναικες που εγραφαν εδω ελεγαν πως δεν το μετανιωσαν ουτε στιγμη και πως αμεσως μετα την εμβρυομεταφορα δεν ξανασκεφτηκαν πως τα ωαρια αυτα δεν ηταν δικα τους!

Εχει να κανει λοιπον με τις δικες σας αντοχες τις ψυχικες, σωματικες και οικονομικες. Βαλτε τα με τον συντροφο σου στη ζυγαρια και παρτε την αποφαση που σας ταιριαζει.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και καλη εβδομαδα σε ολες.Τralala 87 puzzled sunshine girl καλως ηρθατε στην παρεα μας.Georgia με το καλο να δεις τα μωρακια σου,θα εχουν μεγαλωσει,φανταζομαι την χαρα και την ανυπομονησια σου.Εutixulis περνανε σιγα σιγα οι μερες, ηρεμια και αισιοδοξια.Αstrogea,Thia,Marathn,Candy,baby φιλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας και από μένα.  Ελπίζω να είστε όλες καλά.  Sunshine girl καλώς ήρθες στην παρέα μας.  Καταλαβαίνω τον προβληματισμο  σου γιατί τα θέματα υγείας στο μωρό που μπορεί να σου προκύψουν είναι σοβαρά.  Εγώ δεν ξέρω αν θα άντεχα κάτι τέτοιο.  Εγώ είμαι 48. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά στα 42 μου(ευχαριστώ το θεό για ότι ένιωσα τότε έστω και για λίγες εβδομάδες)  αλλά δυστυχώς δεν προχώρησε.  Επειδή ήταν και προχωρημένη η ηλικία αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε εξωσωματική νομίζοντας ότι ήταν η σίγουρη λύση.  Από τότε ξεκίνησε η ταλαιπωρία μου. Έχω κάνει 4 αποτυχημένες προσπάθειες με δικά μου ωαρια,  έχω πάρει 7 φορές φαρμακα για να βγάλω ωαρια τα οποία όμως δεν μου έδωσαν ποτέ θετική χοριακη.  Ένα σωρό εξετάσεις χωρίς οι οποίες δεν έδειχναν πρόβλημα σε κανέναν από τους δύο με εξαίρεση το χαμηλό ενδομητριο που εμφανίστηκε (ή το παρατήρησαν τελευταία) και με έφερε πίσω έναν ολόκληρο χρόνο.  Η απάντηση των ιατρών σε όλες τις αποτυχίες ήταν 1. Η ηλικία 2. Τύχη (το άκουσα και αυτό και τρελαθηκα).  Τώρα μετά από θεραπεία  (ουσιαστική πιστεύω) στο ενδομητριο έχω κάνει έμβρυο μεταφορά με δανεικά και περιμένω υπομονετικά......  Για μένα η απόφαση ήταν ευκολότερη από ότι για τον άντρα μου. Νομίζω ότι δεν είχα αλλά περιθώρια χρονικά.  Δεν ξέρω τι θα προκύψει σε λίγες μέρες όμως εύχομαι και προσευχομαι με όλη τη δύναμη της ψυχής μου αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά.  Δεν ξέρω αν έχω τη δύναμη να προσπαθήσω πάλι.  Δεν σκέφτομαι ούτε μια στιγμή ότι τα ωαρια δεν είναι δικά μου.  Και θα σου πω και κάτι με μεγάλη ειλικρίνεια : στις προσευχές μου ευχαριστώ αυτήν την γυναίκα ποια και αν είναι που μου έδωσε ελπίδα και πάλι.  

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα sunshine και καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας. Μπορώ να καταλάβω τις σκέψεις σου. Είμαι 37 χρόνων με δέκα χρονια προσπαθειών.Με 3 αποβολές λόγω κακών εμβρύων που προέρχονται από κακής ποιότητας ωαρια.Το ίδιο κακής ποιότητας και από φυσικό κύκλο. Εξαντλήθηκα ψυχολογικά και οικονομικά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Εδώ και 2 χρονια περίπου οι γιατροί μου είπαν δανεικα. Όπως και πολλά αλλα κορίτσια δεν μπορούσα να το δεχτώ. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι στη λίστα αναμονής και περιμένω πως και πως να ξεκινήσω. Λυπάμαι που έχασα τόσο χρόνο. Αυτό που θα ήθελα εγώ να σου πω είναι ότι θα πρέπει να σκεφτείςκαι να απαντησεισ στην ερώτηση τι Μπορεις Εσυ να προσφέρεις σε ένα παιδί και όχι τι θα σου προσφέρει εκείνο.Οταν μετακινήσεις λοιπόν την οπτική σου και μαζι με τον αγαπημένο σου απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση τότε ο τρόπος που θα γίνει αυτό δεν θα έχει και τόσο σημασία. Επίσης να ξερεις ότι δεν μας καθορίζει τόσο το DNA όσο το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ στο οποίο μεγαλώνουμε. Γνώμη μου είναι λοιπό να μη χάσεις άλλο χρόνο...

xristia,Georgia,tralala,astrogea πολλά πολλά Φιλια. 

eutixoulis Ποτε είναι να κανεις χοριακη?

eutixoulis μου και δικά μας να είναι τα ωαρια πραγματικά ΔΕΝ μπορούμε να ξέρουμε τι ασθένειες υπήρχαν τόσες γενιές πριν!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby1980 είπε:

Καλημερα sunshine και καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας. Μπορώ να καταλάβω τις σκέψεις σου. Είμαι 37 χρόνων με δέκα χρονια προσπαθειών.Με 3 αποβολές λόγω κακών εμβρύων που προέρχονται από κακής ποιότητας ωαρια.Το ίδιο κακής ποιότητας και από φυσικό κύκλο. Εξαντλήθηκα ψυχολογικά και οικονομικά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Εδώ και 2 χρονια περίπου οι γιατροί μου είπαν δανεικα. Όπως και πολλά αλλα κορίτσια δεν μπορούσα να το δεχτώ. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι στη λίστα αναμονής και περιμένω πως και πως να ξεκινήσω. Λυπάμαι που έχασα τόσο χρόνο. Αυτό που θα ήθελα εγώ να σου πω είναι ότι θα πρέπει να σκεφτείςκαι να απαντησεισ στην ερώτηση τι Μπορεις Εσυ να προσφέρεις σε ένα παιδί και όχι τι θα σου προσφέρει εκείνο.Οταν μετακινήσεις λοιπόν την οπτική σου και μαζι με τον αγαπημένο σου απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση τότε ο τρόπος που θα γίνει αυτό δεν θα έχει και τόσο σημασία. Επίσης να ξερεις ότι δεν μας καθορίζει τόσο το DNA όσο το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ στο οποίο μεγαλώνουμε. Γνώμη μου είναι λοιπό να μη χάσεις άλλο χρόνο...

xristia,Georgia,tralala,astrogea πολλά πολλά Φιλια. 

eutixoulis Ποτε είναι να κανεις χοριακη?

eutixoulis μου και δικά μας να είναι τα ωαρια πραγματικά ΔΕΝ μπορούμε να ξέρουμε τι ασθένειες υπήρχαν τόσες γενιές πριν!!!

Θα κανω χοριακη την επόμενη Δευτέρα.  Baby1980 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα.  Σίγουρα το περιβάλλον μας καθορίζει το πιστεύω αυτό.  Η αγάπη και η αφοσίωση που δείχνεις στη νέα ζωή η διακριτική καθοδήγηση,  η παιδεία,  η αγάπη για το βιβλίο και την τέχνη,  τα σωστά ερέθισματα και το μεγαλείο της ψυχής.  Αυτά θα ήθελα να δώσω στα παιδιά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου eutixoulis!!!Το να κάνουμε ένα παιδί επειδή απλά μπορούμε η για να αισθανθούμε ολοκληρωμένοι είναι ίσως από τις πιο εγωιστικές πράξεις.Το να αποκτήσουμε όμως ένα παιδί επειδή είμαστε έτοιμοι να προσφέρουμε,να ταπεινωθουμε,να θυσιαστούμε για κάτι άλλο πέραν του εαυτού μας είναι μεγαλειώδες!!!

Καλα αποτελέσματα eutixoulis μέσα από την καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κορίτσια! Συμφωνώ πολύ με όσα γράψατε!

Εμείς γυρίσαμε από τον γιατρο. Ευτυχώς όλα πηγαίνουν καλά. Το ενα μαλιστα που ηταν λίγο πιο μικρούλι, το έφτασε το αλλο. Το ενα ειναι 3.30 εκατοστα και το άλλο 3.27. Ο γιατρος αρχίζει και μου μειώνει τα φάρμακα και μου ξαναβάζει σίδηρο. Έχω ραντεβού πάλι σε 21 ημέρες και σε 15 θα κάνω την αυχενική διαφάνεια. Καπου εκει θα κανω και καμπύλη ζαχάρου. Αυτα κορίτσια προς το παρον.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Georgia72 είπε:

Μπραβο κορίτσια! Συμφωνώ πολύ με όσα γράψατε!

Εμείς γυρίσαμε από τον γιατρο. Ευτυχώς όλα πηγαίνουν καλά. Το ενα μαλιστα που ηταν λίγο πιο μικρούλι, το έφτασε το αλλο. Το ενα ειναι 31 εκςτοστα και το άλλο 32. Ο γιατρος αρχίζει και μου μειώνει τα φάρμακα και μου ξαναβάζει σίδηρο. Έχω ραντεβού πάλι σε 21 ημέρες και σε 15 θα κάνω την αυχενική διαφάνεια. Καπου εκει θα κανω και καμπύλη ζαχάρου. Αυτα κορίτσια προς το παρον.

Πας σε ιατρό του κέντρου ή έχεις δικός σου?  

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Κορίτσια παραδρομης δεν έβαλα υποδιαστολη και τωρα το διορθωσα. 3.30 είναι και 3.27 εκατοστα!

Eutuxoulis αναγκαστικά έφυγα απο το κέντρο γιατι εμας το ταμειο μας δέχεται μόνο τους δικους μας γιατρους και ηθελα να μου γραψει άδεια. Δεν μπορουσα να ειμαι αυτην την ευαισθητη περιοδο σε στρεσογονο περιβαλλον. Έπρεπε αυτή τη φορά να κάνω τα πάντα για να πετύχω. Οι γιατροι του κέντρου ειναι εξαιτερικοι και σε διαφορετική περίπτωση θα συνέχιζα με κάποιον απο εκεινους.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω για την δωρεα ωαριων κ την γνωμη σας...ειμαι μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες φυσικου κυκλου...χωρις καν γονιμοποιηση εκφιληστηκε το ωαριο,μουκαι με 2 προσπθειες με φαρμακα  οπου κατεβασα μονο2 ωαρια ..στην δευτερη φορα μονο γονιμοποιηθηκε αλλα δεν  διαιρεθηκε...κανω μικρογονιμοιηση γιατι κ ο συντροφος εχει προβλημα με σπερμα που δεν περνει καμμια καλητερευση...ειμαι 40 πλεον κ οι αποθηκες μου δεν εχουν γι αυτο κ δεν ξανα περνω φαρμακα πλεον...καταληγουμε η σε φυσικο...μηπως κ πετυχει..η σε ξενο ωαριο....θελω την γνωμη σας κ οτι γνωριζεται..για δωρεα ξενα ωαρια τιμες οτιδηποτε διαφωτιστικο......Ευχαριστω !!!

Επεξεργάστηκαν by marionpakon
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου  sunshine girl,σε καλωσοριζω στην παρεουλα μας !

Θα σου γραψω στα γρηγορα γιατι εχω κοσμο  στο σπιτι οτι συμφωνω με ολα οσα ειπαν τα κοριτσια.

Παρε οσο χρονο χρειαζεσαι και να εισαι σιγουρη οτι θα δεχτεις τα δανεικα σαν να ειναι δικα σου!

Ειναι φυσιολογικοτατο να μη δεχεσαι τα δανεικα αλλα ειναι μονο μια ιδεα και θα το δειςστο τελος!

Θα σου γραψω περισσοτερα αλλη μερα!

Πολλα φιλια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...