Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Candy Crash είπε:

Μπραβω Georgia μου!!με το καλονα δειτε το σπορακι σας!!εισαι η γουρλου μας να το ξερεις...Κοριτσακια μιας κ λετε για τη κυστικη ινωση αν πηγαινουμε με δωρεα ωαριων δεν υποτηθεται πως η δοτρια εχει κανει αυτη την εξεταση;εμενα στο προηγουμενο κεντρο που εκανα τη προσπαθεια μου ειχαν πει πως την ειχαν ελεγξει..τωρα κατα ποσο ηταν αληθεια δεν θα μαθω ποτε...ρωτησατε το κεντρο σας για αυτο;αν η κοπελα δεν ειναι φορεας ο συζηγος δεν χρηζει διερευνησης..

 

Κάποιον έλεγχο θα έχει κάνει, δεν μπορεί. Το θέμα είναι, έχει κάνει τον πλήρη έλεγχο του 95%? Προσωπικά θα ήθελα ο σύζυγος να κάνει οπωσδήποτε τον πλήρη, ώστε αν βγει αρνητικός (που είναι και το πιθανότερο) να μην έχω την έννοια πώς έχει ελεγχθεί η δότρια. Ομοίως, αν ο σύζυγος βγει θετικός στην συχνή μετάλλαξη του 75% (αμέσως πιθανότερο σενάριο), τυχόν αρνητικό αποτέλεσμα της δότριας σε καλύπτει, γιατί η μετάλλαξη αυτή ανιχνεύεται όπου κι αν γίνει η εξέταση. Σε κάθε περίπτωση, υπάρχει και ο προεμφυτευτικός έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδη Deena μου ο προεμφυτευτικος ανυχνευει τυχον κυστικη ινωση στα εμβρυα ε;ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Candy Crash είπε:

Δηλαδη Deena μου ο προεμφυτευτικος ανυχνευει τυχον κυστικη ινωση στα εμβρυα ε;ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!

 

Νομίζω ναι, είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ την περίπτωση μιας κοπέλας που ήταν φορείς και η ίδια και ο άντρας της (είχαν κάνει διακοπή κύησης λόγω κυστικής ίνωσης στον 5ο μήνα :-(:-(:-() και εντέλει κατέφυγαν σε εξωσωματική με προεμφυτευτικό έλεγχο και έκαναν το παιδάκι τους. Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο γίνεται και στους φορείς στίγματος μεσογειακής αναιμίας.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Georgia,δεν εχει σημασια που η κρεμα φευγει στο εσωρουχο.

Το εχω ρωτησει γιατι το επαθα και εγω.

Κραταει οση κρεμα χρειαζεται και η υπολοιπη  απορριπτεται απο το σωμα μας.

Ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι γιατι εχεις υψηλη χοριακη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου!! Ειχα χαθει λιγες μέρες μεχρι να συνελθω συναισθηματικά και σωματικά.  Εμενα δυστυχως η 1η εξωσωματική απετυχε. Πήρα πριν λιγες μέρες 1η χοριακη 14! Και μετα περίοδο (με απιστευτους πονους) και τωρα ειμαι στο δίλημμα: και τωρα τι κάνουμε ; Να ευχηθω σε astrogea καλή ανάρρωση,  Georgia καλό υπέρηχο και κ;λη συνεχει στην εγκυμοσυνη σου, Candy καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα σε ολα τα κοριτσια που ειναι σε φάση εξωσωματικής!  Πολλά φιλιά απο εμενα και μας εύχομαι δυναμη και τύχη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sansa λοιπαμαι πολυ.Το οτι βγηκε 14 και οχι μηδεν κατι σημαινει,ο γιατρος τί σου ειπε?

Εχεις κανει την εξεταση του νικα?

Εγω εμαθα τι εχω, στο περιπου βεβαια γιατι θα μου δωσει τα τελικα αποτελεσματα σε λιγες μερες και χωρις την καταλληλη θεραπεια δεν θα εμενα ποτε εκγυος!

Τις φλεγμονες και τις συμφησεις τις βρηκε και ο γιατρος μου με την υστεροσκοπηση!

Εκει που ολα φαινονται καλα και αναρωτιεσαι γιατι δεν πετυχαινει,παντα καποια αιτια υπαρχει που δεν την εχουμε εντοπισει ακομα.

Ψαξτο σε παρακαλω πριν κανεις 2η προσπαθεια.

Υπαρχουν γιατροι που σε ξεσκονιζουν πρωτα σε εξετασεις και δεν προχωρουν στην εξ χωρις να ειναι βεβαιοι.

Δεν μπορω να στειλω πμ σε καμια κοπελα και δεν ξερω γιατι!

Μπορεις να μου στειλεις το ονομα του γιατρου σου και το κεντρο που την εκανες γιατι δεν θυμαμαι!

Να εισαι ασιοδοξη ενα αρνητικο αποτελεσμα δεν σημαινει οτι δεν θα κανεις παιδακι,αλλωστε εισαι πολυ μικρη,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Astrogea μου σε ευχαριστώ πολύ. Μικρή δεν ειμαι, 40 χρονων και εχω ψυλη fsh και χαμηλη αμη. Ναι 1η χοριακη ηταν 14 και ενοειται μετα απο 2 μερες καναμε επαναληψη και πηγε 6 και μετα περιοδος. Εγω στο Γεννημα, στον Μαντουδη εκανα την προσπαθεια. Η αληθεια ειναι οτι δεν με ξεσκονισανε στις εξετασεις πριν την εξωσωματική, αυτη την εξεταση ΝΙΚΑ δεν την ειχα ξανακουσει απο γιατρο μου,κανενας δεν μου ειχε συστησει να την κάνω. Στην γραφουν μεσω ΕΟΠΠΥ; Πως γίνεται ; Αν εισαι Αθηνα εχεις νς μου συστησεις καποιον γιατρο που να με προσέξει και να ασχοληθεί;

Link to comment
Share on other sites

Sansa ειχα κλεισει ραντεβου το σεπτεμβρη στον μαντουδη αλλα δεν πηγα γιατι γνωρισα το γιατρο μου και το ακυρωσα.

Μου εκανε υστεροσκοπηση που κανενας απο αυτους που ειχα δεν το σκεφτηκε ακομα και μετα απο 9 αποτυχημενες εξ και μια θετικη!

Επισης η εξεταση του νικα βρηκε μικροβιο και λοιμωξη  ,φλεγμονες και συμφησεις (με μια γρηγορη ματια που εδειξε ο νικας γιατι τα τελικα αποτελεσματα θα τα παρω απο βδομαδα)

τις οποιες βρηκε ο γιατρος με την υστεροσκοπηση και κανω θεραπεια.

που δεν φανηκε στην καλιεργεια κολπικου υγρου(την εκανα με δικη μου πρωτοβουλια)

Αλλαξα τρεις γιατρους και μονο ο δευτερος το 2011 μου  ζητησε την καλιεργεια.

Η εξεταση του νικα δεν γραφεται δυστυχως!

Σου εστειλα μυνημα.

Διαβασε και αυτο το αρθρο:

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=467874

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Γεια σας κοριτσια μου!! Ειχα χαθει λιγες μέρες μεχρι να συνελθω συναισθηματικά και σωματικά.  Εμενα δυστυχως η 1η εξωσωματική απετυχε. Πήρα πριν λιγες μέρες 1η χοριακη 14! Και μετα περίοδο (με απιστευτους πονους) και τωρα ειμαι στο δίλημμα: και τωρα τι κάνουμε ; Να ευχηθω σε astrogea καλή ανάρρωση,  Georgia καλό υπέρηχο και κ;λη συνεχει στην εγκυμοσυνη σου, Candy καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα σε ολα τα κοριτσια που ειναι σε φάση εξωσωματικής!  Πολλά φιλιά απο εμενα και μας εύχομαι δυναμη και τύχη 

Sansa καλησπέρα.  Λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα σου.  Το έχω ζήσει τέσσερις φορές και ο πόνος ο ψυχικος περισσότερο είναι πολύ δυνατός.  Υπομονή.  Για όλες μας υπάρχει ελπίδα και λύση.  Είσαι και εσύ με δανεικά?  Εγώ πρώτη φορά θα κάνω εξ με αυτόν τον τρόπο και σκέφτομαι θετικά. Ψάξε τα πάντα όσο μπορείς.  Όλα θα πάνε καλά.  Να ρωτάς τον ιατρό σου για τα πάντα.  Δυστυχώς μερικοί κάνουν..... μαζική παραγωγή και δεν τους ενδιαφέρει.  Την έχω πατήσει και εγώ.  Τώρα πιστεύω ότι είμαι σε καλά χέρια.  Νιώθω ασφάλεια και ελπίζω. Φιλιά.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα. Sansa μου μη το βαζεις κατω! Κανε την εξεταση αυτη. Εγω σκοπευα να την κανω αλλα τωρα που ειμαι σε δημοσιο νοσοκομειο ακολουθω τη δικη τους σειρα.

Τωρα προσπαθω να μην αγχωνομαι για να αδιαθετησω κανονικα και να κανω τις εξετασεις που μου εγραψαν επισης στο νοσοκομειο. Θα τις δει και η ενδοκρινολογος και σε συνεργασια με τον γυναικολογο θα αποφασισουμε.

Εχω βελτιωσει τη διατροφη μου προσπαθω να μην αγχωνομαι.

Εχω θεμα με το αγχος και ισως αυτο να εκτοξευει την  fsh.

 

Επισης μειωσα σχεδον ελαχιστοποιησα τον καφε και εκοψα τη ζαχαρη και τα φαγητα απο εξω.

Γενικα ειναι περιεργο για την ηλικια μου να εχω τοσο υψηλη fsh κι αυτο θελουμε να βρουμε αρχικα.

Οποτε οσο μπορω καθαριζω τον οργανισμο μου.

Επισης ξεκινησα βιταμινη c. Δε μπορω να παρω αλλη μεχρι να εξεταστω δυστυχως.

Georgia  μου πως εισαι? 

Astrogea μηπως γεμισε ο χωρος των μηνυματων σου και δε μπορεις να στειλεις?

 

Eutixoulis κι εγω ακριβως το ιδιο νιωθω. Ασφαλεια κι ελπιζω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Sansa μου λυπάμαι πολυ... Αλλα μην το βαζεις κατω κορίτσι μου! Κι εγω 4 φορες το περασα όταν έκανα προσπάθεια με δικά μου ωάρια.

Αυτο που λέτε κορίτσια για την κυστική ίνωση, δεν το ξέρω. Διαβασα τώρα το συμφωνητικό που υπογράψαμε και λεει εκτος απο τα γνωστα (HIV, ητατίτιδα, μεσογειακη αναιμια, κλπ), ιατρικο ιστορικο δικο της και συγγενων της, εχει ληφθει δειγμα απο τη δοτρια για εξεταση και άλλων γενετικών ή μολυσματικών ασθενειών. Φαντάζομαι πως θα είναι μεσα και η κυστική ίνωση μιας και εξετάζονται πια και όλα τα βρέφη όπως έχω ακούσει.

 

Astrogea μου πως παει η ανάρρωση; Ναι, το ξερω για την κρεμα και σ' ευχαριστω. Αλλα μεχρι να δω πως ειναι οντως η κρεμα κοψοχολιαζομαι!

Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνετε κορίτσια!

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Georgia σε ευχαριστω,σημερα ποναω λιγοτερο!

Την εξεταση της κυστικης ινωσης μου την εδωσε ο γιατρος στο πρωτο ραντεβου αλλα επειδη κανω θεραπεια  μετα απο την επεμβατικη υστεροσκοπηση δεν εχουμε ακομη καταληξει στα δανεικα.

Μιλησαμε για το prp  αλλα περισσοτερα θα συζητησοουμε στο τελος του μηνα γιατι οι εξεταση του νικα βρηκε και αλλα που δεν συνιστουν εξωσωματικη συντομα.

Ηθελα να ξαναπω στη sansa οτι εγω εμεινα εγκυος σε φυσικο κυκλο και αν δεν ειχα τα προβληματα που μου βρηκε ο γιατρος μου και ο νικας ισως να μην ηταν παλινδρομη.

Υπαρχουν λυσεις  και οχι  απαραιτητα αυτες που μου ειπες!

Θα τα πουμε!!

Link to comment
Share on other sites

 Georgia εμενα  δεν μου εδωσε το συμφωνητικο ο γιατρος.

Εσυ του το ζητησες?

Την εξεταση για κυστικη ινωση Θα την κανει ο ανδρας μου για να ειμαστε καλυμενη απο την μια πλευρα.

Δεν ειναι ομως πολυ ακριβη εξεταση για να την κανει μια δοτρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομη κι αν δεν το ζητησει καποιος δεν πρεπει να του το δωσουν εκεινοι?

Τα εχω ολα τα χαρτια ακομη και το πρωτοκολλο που ακολουθησα και ειμαι βεβαιη οτι δεν μιυ το εδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrogea είπε:

Ακομη κι αν δεν το ζητησει καποιος δεν πρεπει να του το δωσουν εκεινοι?

Τα εχω ολα τα χαρτια ακομη και το πρωτοκολλο που ακολουθησα και ειμαι βεβαιη οτι δεν μιυ το εδωσαν.

Δεν ξερω να σε βοηθησω περισσοτερο γιατι δεν προχωρησε με το κεντρο που ημουν αλλα το θυμαμαι πολυ καλα που το ανεφερε ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites

Astrogea, μου το εδωσαν πριν προλαβω να ζητήσω αντίγραφο. Δε νομιζω πάντως σε καθε περιπτωση πως ειναι ανευθυνοι και προχωρουν αναλαφρα σε εμβρυομεταφορές. Υπάρχει και νομικό πλαίσιο γύρω από τις εξωσωματικές που πριν 15 χρονια δεν υπηρχε και μάλιστα ειναι και πολύ αυστηρο απ' οσο ξέρω.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Astrogea, μου το εδωσαν πριν προλαβω να ζητήσω αντίγραφο. Δε νομιζω πάντως σε καθε περιπτωση πως ειναι ανευθυνοι και προχωρουν αναλαφρα σε εμβρυομεταφορές. Υπάρχει και νομικό πλαίσιο γύρω από τις εξωσωματικές που πριν 15 χρονια δεν υπηρχε και μάλιστα ειναι και πολύ αυστηρο απ' οσο ξέρω.

Δεν πρεπει ομως να ειναι τυπικοι με τα εγγραφα που πρεπει να δωσουν ακομη κι αν εγω δεν σκεφτηκα να τα ζητησω?

Ειμαι καχυποπτη γιατι οπως εχουμε ξανασυζητησει ζητησα καποια χαρακτηριστκα της δοτριας ,χρωματα και ηλικια και μιλησε αποτομα η κοπελα που ξερεις.Φαντασου την ψυχολογια της καθε κοπελας που παει με δανεικα και της μιλουν και απο πανω με τετοια αγενεια.

Εμαθα μονο στη συναντηση που ειχα με το γιατρο για την ηλικια της και οτι ειχε παιδια,επομενως τα ωαρια της ειναι και αριστα.

Κι αυτα τα εμαθα για να δικαιολογησει την αποτυχια της εξ.

Τιποτα παραπανω!

Γενικα η αληθεια ειναι οτι δεν ρωτουσα πολλα γιατι δεν ημουν ενημερωμενη τοσο οσο σημερα που μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν αντιγραφο και ειναι υποχρεωμενοι να πουν και την ηλικια γιατι θα χρειαστει να την πουμε στην β' επιπεδου. Ετσι τουλαχιστον μου ειπε ο γιατρος που μου εκανε την εμβρυομεταφορα. Τα χρωματα λογικα ειναι τα δικα σου. Γιατι αντεδρασε αραγε; Να ζητας να μιλας με την εμβρυολογο των δακεικων που ειναι πολυ γλυκια.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη γεωργια μου,δεν ξερω πως βγηκε προς τα εξω αυτο που εγραψα.Ειμαι πολυ στεναχωρημενη γιατι τοσα χρονια προσπαθειων πηγαν χαμενα και για ψυχικους και για οικονομικους λογους.

Παντα πιστευα πως κατι φταιει σε εμενα που δεν γινεται εμφυτευση αλλα οσο κι αν το ελεγα μου επαναλαμβαναν συνεχως πως την μια ειναι θεμα τυχης την αλλη οτι φταιει το σπερμα και τωρα τελαυταια τα ωαρια μου.

Τα αποτελεσματα των εξετασεων δειχνουν οτι υπηρχε λογος μη εμφυτευσης.

10 χρονια προσπαθειων ,10 μηνες που πηγαινα καθε μηνα σε φυσικο,εκανα τοσες προσπαθειες ,χαλασαμε τοσα χρηματα και η λυση βρισκεται σε 2 εξετασεις που αλλος γιατρος μου τις εδωσε απο την πρωτη επισκεψη!!

Θα μου περασει αλλα εχω καποιους μηνες θεραπειας μπροστα μου και νιωθω πως περναει ο καιρος και δεν εχω και την απαραιτητη δυναμη να συνεχισω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Astrogea μου μην το βαζεις κατω. Εισαι δυνατη. Καταλαβαινω ως ενα σημειο γιατι δεν εχω περασει οτι περασες αλλα πιστεψε με νιωθω το θυμο σου για την εκμεταλλευση..

 

Γι αυτο βοηθαμε η μια την αλλη και στηριζουμε η μια την αλλη...γιατι δυστυχως η ευτυχως μονο οσες βρισκομαστε σε αυτη τη θεση νιωθουμε και συμμεριζομαστε τον πονο το θυμο την προσπαθεια...

Εισαι σε καλα χερια τωρα και θα τα καταφερεις ειμαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Astrogea μου γιατι ζητας συγγνώμη; Όλες εχουμε περασει δύσκολα προσπαθώντας να φτασουμε στον στόχο μας. Τις ίδιες απαντήσεις μαλιστα που πηρες εσυ πηρα κι εγω όταν προσπαθουσα με δικα μου. Κι εγω έπεσα και ημουν ετοιμη να τα παρατησω, γιατι περασα παρα πολλα. Αναρωτιομουν γιατι τοσα εμποδια πια; Αλλα πηρα δυναμη απο τις ιστοριες των κοριτσιων που ανοιξαν εδω το θεμα, που εγραφαν πως ουτε για μια στιγμη δεν το μετανιωσαν καθως επισης και απο την ομαδα που ξερεις στο parentscafe και βρηκα τη δυναμη να κανω αυτην την τελευταια προσπαθεια.

Θα τα καταφερεις! Με τον εναν ή τον άλλον τροπο θα τα καταφερεις. Ειμαι σίγουρη! Απλως τωρα εισαι κουρασμενη και ευαλωτη. Όμως θα περασει κι αυτο και θα δεις που θα βρεις παλι τη δυναμη να προχωρησεις.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριατω πολυ georgia  και thia.

Και εγω περνω κουραγιο απο ολες σας και στο parentscafe.. Ξερω οτι μπορα ειναι θα περασει!

Ηθελα να σου πω οτι σας παρακολουθω καποιες φορες  στο καφε αλλα ειναι πολλα κοριτσια και εχω χασει τη μπαλα.Γεμιζουν πολυ γρηγορα οι σελιδες και δεν  μπορω να τις διαβασω!!

Δεν γραφω μη πω καμια μ........α!! Και γινω ρεζιλι των σκυλιων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...