Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επισκέψεις φίλων και συγγενών


ΑΡΙΑΔΝΗ

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα,δεν είμαι ακριβώς μαμά αλλά θεία για πρώτη φορά-εδώ και 3 μέρες εχουμε μια κοριτσάρα στην οικογένεια.Εχω ακούσει ότι καλο΄ειναι να μην αγκαλιάζουμε πολλοί το μωρό,ειδικά να το φιλάμε ,σαλια και τετοια.

Τι σας εχει πει ο γιατρός σας???η αγκαλιά ειναι θεραπευτική αλλά νομίζω αρκεί αυτή της μητέρας και του πατέρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο μαιευτηριο απαγορευεται η επαφη συγγενων με το νεογνο . Καποιος συγγενεις αμα θελει να το δει θα παει στο θαλαμο νεογνων απε3ω και θα ζητησει να του το επιδειξουνε ,πραγμα πολυ εκνευριστικο για μενα οποτε και θα αφησω εντολη να μην το δειχνουνε σε κανενα παρα μονο με την δικη μας παρουσια , οχι οτι θα χρειαστει βεβαια γιατι εχουμε σκοπο να δεχτουμε ελαχιστα ατομα (το πολυ 3 παρα πολυ δικα μας ) . Εγω εχω σκοπο να χαρω τη μονα3ια μου μιας και τη 2η μερα ο αντρας μου θα παει χωριο να μου φερει τα παιδια μας και θα διανυκτερευσει και θα γυρησουνε την επομενη ,ε μετα θα βγουμε κιολας . Επισκεψεις σπιτι ??? ε οχι φυσικα , με 3 παιδια σπιτι δεν 3ερω ποτε καν θα ειμαστε σπιτι , εχουμε ενα σωρο τρεχαματα τις πρωτες μερες , και επειτα αρχιζουνε και τα σχολεια πολυ συντομα .Εχω σκοπο να δεχτω μονο 2 πολυ καλες μου φιλες οπου πανε μαζι τα παιδια μας σχολειο και αυτο μετα που θα ανοι3ουνε τα σχολεια . Τις πρωτες μερες δυσκολα θα ειμαστε εμεις σπιτι και τις ωρες που θα ειμαστε θα προσπαθουμε να προσαρμοστουμε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,δεν είμαι ακριβώς μαμά αλλά θεία για πρώτη φορά-εδώ και 3 μέρες εχουμε μια κοριτσάρα στην οικογένεια.Εχω ακούσει ότι καλο΄ειναι να μην αγκαλιάζουμε πολλοί το μωρό,ειδικά να το φιλάμε ,σαλια και τετοια.

Τι σας εχει πει ο γιατρός σας???η αγκαλιά ειναι θεραπευτική αλλά νομίζω αρκεί αυτή της μητέρας και του πατέρα....

 

Ε το πρωτο διαστημα καλο ειναι το μωρο να ειναι μονο με την μαμα και το μπαμπα μεχρι να βρουν τους ρυθμους του και να συνελθει και η μαμα.Εκτος αν η μαμα θελει βοηθεια καλο ειναι να ειναι καποιος γυρω αλλα ενοειτε το μωρακι ειναι πολυ μικρο δεν ειναι για αγκαλιες χαδια και φιλακια απο αλλους εκτος την μαμα και τον μπαμπα γιατι ειναι πολυ ευαλωτο μην ξεχναμε οτι μολις που εχει αντικρισει τον κοσμο και ειναι πλεον εκτεθημενο σε ολα τα μικροβια που υπαρχουν.Δεν ειναι τυχαιο εξαλου που λενε οταν δεν πας σε σπιτι με λεχωνα και περιμενεις να 40ντισει!Η αγκαλια και τα χαδια της μητερας και του πατερα ειναι τα πιο θεραπευτικα για το πρωτο διαστημα δεν χρειαζεται να τρελενουμε το μωρακι απο τοσο μωρο.(ειμαι και εγω θεια και οταν γεννησε η αδερφη μου και στα δυο τα μωρακια μεχρι να σαραντηση μονο την βοηθουσαμε στο σπιτι και εγω επιανα μονο τα πατουσακια τους μεχρι να ξεπεταχτουν λιγακι , αντε και καμια αγκαλιτσα για να ξεκουραστει η μαμα τους !!Φιλια και τετοια οχι!)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,δεν είμαι ακριβώς μαμά αλλά θεία για πρώτη φορά-εδώ και 3 μέρες εχουμε μια κοριτσάρα στην οικογένεια.Εχω ακούσει ότι καλο΄ειναι να μην αγκαλιάζουμε πολλοί το μωρό,ειδικά να το φιλάμε ,σαλια και τετοια.

Τι σας εχει πει ο γιατρός σας???η αγκαλιά ειναι θεραπευτική αλλά νομίζω αρκεί αυτή της μητέρας και του πατέρα....

 

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλα στο μαιευτήριο δεν αγγίζουν τα μωρά και επίσης όταν θα πάει η λεχώνα σπίτι καλό είναι να την ρωτήσετε αν θα δεχτεί κόσμο και αν θα αφήσει να αγγίξετε το μωρό και να σεβαστείτε κάθε απόψη της μιας και αυτη είναι η μάνα.. συμβουλή μου να μην το αγγίξετε καλό είναι το μωρό να το παίρνει αγκαλιά μόνο ο μπαμάς και η μαμά,.. σκέψου εγώ που γέννησα πρόσφατα για 40 μέρες δεν θα δεχτώ κανέναν εκτός απο γιαγιάδες παπούδες και αυτοί βλέπουν το παιδί απο μακριά διότι κυκλοφορούν ιώσεις.. επίσης έχω κανεί σαφές ότι το μωρό δεν το παίρνεις κανείς αγκαλιά κάποιοι παρεξηγήθηκαν αλλα εμένα δεν με ενδοιαφέρει διότι δεν θέλω το μωρό μου να μάθει αγκαλιές άλλων και επίσης είμαι και λίγο υποχόνδρια με τα μικρόβια που κουβουλάει ο καθένας... για αυτό μίλα πρώτα με την κοπέλα πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση για να αποφευχθουν παρεξηγήσεις... ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά πώς θα μάθει το μωρό αγκαλιές άλλων; Με μια φορά που θα το αγκαλιάσει κάποιος; Με τη λογική αυτή πριν μάθει τη δικιά σας αγκαλιά έχει μάθει την αγκαλιά των νοσηλευτριών στο μαιευτήριο...

 

Και άντε και τις έμαθε τις ξένες αγκαλιές, τι κακό θα του συμβεί; Αν δεχτούμε ότι μόνο μια αγκαλιά είναι καλή για το μωρό, αυτή της μαμάς, τότε δεν πρέπει να το αγκαλιάζει ούτε ο μπαμπάς.

 

Για τα μικρόβια να πω ότι το καταλαβαίνω, αλλά γι' αυτό υπάρχουν τα σαπούνια, για να πλενόμαστε και να είμαστε καθαροί όταν πιάνουμε τα μωράκια. Και ένα σεντονάκι πάνω από τα ρούχα στην ανάγκη. Από εκεί και πέρα, εφόσον η μαμά και ο μπαμπάς έρχονται σε επαφή με κόσμο, ιώσεις μπορούν να μεταφέρουν και οι ίδιοι - και χωρίς να έχουν συμπτώματα. Εκτός βεβαίως αν κλειστείτε μέσα σε ένα σπίτι επί 40 μέρες χωρίς να έρθετε σε επαφή με κανέναν.

 

liamix, αυτό που κάνουμε με τα νεογέννητα μωράκια είναι ότι πρώτον δεν τα πλησιάζουμε και δεν πάμε επίσκεψη αν είμαστε άρρωστοι ή έχουμε έρθει σε επαφή με κάποιον που είναι άρρωστος, ακόμα κι αν δεν έχουμε συμπτώματα εμείς. Εφόσον είμαστε υγιείς και οι γονείς δέχονται επισκέψεις, φροντίζουμε να πλύνουμε τα χέρια μας με νερό και σαπούνι ή με αντισηπτικό τζελ πριν πιάσουμε το μωρό. Συνήθως τα μωρά τα χαϊδεύουμε στο ποδαράκι και όχι στο χεράκι ή στο μαγουλάκι, για να αποφύγουμε τη μεταφορά όποιων μικροβίων. Αν θέλουμε να τα πάρουμε αγκαλιά (αφού ζητήσουμε την άδεια της μαμάς γιατί όπως βλέπεις ο καθένας έχει τις απόψεις του περί αυτού) βάζουμε καινούρια-καθαρή μπλούζα ή ζητάμε να μας δώσουν ένα σεντονάκι ή μια πετσέτα για να μην ακουμπήσει το μωρό πάνω σε βρώμικο ύφασμα.

 

Υπάρχουν βέβαια και μαμάδες που είναι τελείως κουλ και σε αφήνουν να κρατήσεις το μωρό τους ακόμα και χωρίς να περάσεις από κλίβανο. Ρώτα και αναλόγως πράττεις. Ελπίζω να σε αφήσουν να το ακουμπήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι οι γονεις εχουν το δικαιωμα να αποφασισουν για το παιδι τους

κι ας γινουν κακοι με τους συγγενεις.Εννοειται δεν το φιλαμε στα μαγουλα ή

κοντα στο στομα,ή δε φερνουμε μικρα παιδια να το δουν(και ειδικα τους χειμερινους μηνες)-οπως και να χει τα αντισωματα ειναι λιγοστα και οι ιωσεις

ακομα και τωρα παραμονευουν.

Προτιμω να της χαιδεψω την πατουσιτσα και αν μ αφησουν,να την παρω αγκαλια-αλλωστε τοσες μερες εχουμε να τη χαζευουμε και μηνες οποτε λιγη

υπομονη δε βλαπτει...;)

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα συμφωνησω με τη little monkey. Οταν γεννησα ειχαμε χαρα και ηρθαν οι δικοι μου ανθρωποι να το γιορτασουμε. Αν καποιος δεν ήταν αρρωστος και ειχε πλυνει χερακια μπορουσε να ερθει να δει το μωρο και να χαιδεψει ποδαρακια χερακια.

Αγκαλιες τις απεφευγα μην τυχον καποιος δεν γνωριζει οτι μεταφερει καποιο ιο. Αλλα και παλι πολλοι το αγκαλιασαν για λιγα δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι οι γονεις εχουν το δικαιωμα να αποφασισουν για το παιδι τους

κι ας γινουν κακοι με τους συγγενεις.Εννοειται δεν το φιλαμε στα μαγουλα ή

κοντα στο στομα,ή δε φερνουμε μικρα παιδια να το δουν(και ειδικα τους χειμερινους μηνες)-οπως και να χει τα αντισωματα ειναι λιγοστα και οι ιωσεις

ακομα και τωρα παραμονευουν.

Προτιμω να της χαιδεψω την πατουσιτσα και αν μ αφησουν,να την παρω αγκαλια-αλλωστε τοσες μερες εχουμε να τη χαζευουμε και μηνες οποτε λιγη

υπομονη δε βλαπτει...;)

 

να σας ζησει πρωτα απ'ολα.να εινια γερο και καλοτυχο.

 

το μωρο σας εινια πολυ μικρουλι ακομα. καλυτερα να αποφυγετε τις αγκαλιες. καλα για τα φιλια δεν το συζηταμε καν. και επισης καλοεινια αν θελετενα το παρετε αγκαλια να περιμενε τη μαμα να σας το δωσει. ανδεν σας το δωσει η αν αρνηθει να το σεβαστειτε. η λεχωνα εινια πολυ ευαισθητη και πολυ ευερεθιστη γενικα. να ξερεις οτι αν τομωρο παθει κατι μεχρι 4-6μηνων (αναλογα με τον παιδιατρο και την παθηση) παει νοσοκομειο σε θερμοκοιτιδα. οντως εχετε μια ζωη μπρστα σας να χαιρεστε και να παιζετε μετο μωρακι και να το καμαρωνετε οπως μεγαλωνει.

 

οατν με τοκαλο γινεις μανα θα καταλαβεις ολα αυτα τα υπερβολικα που λεμε καποιες μαμαδες περι αγκαλιων και φιλιων.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω δεν φοβαμαι τα μικροβια , ε3αλλου τι να φοβιθω εχω 2 μικροβιοφορεις σπιτι μου , και ουτως η αλλως και η μαμα και ο μπαμπας εχουνε μικροβια . Απλως με εκνευριζουνε τετοιου ειδους επισκεψεις , αν και ευτυχως δεν εχουμε και κανα συγγενη να ερθει , τη μανα μου εχουμε μονο αλλα εκεινη ειναι 85 ετων σχεδον αρρωστη και ειμαστε στα μαχαρια οποτε μαλλον θα της παμε εμεις το μικρο να το δει μολις βγουμε απο το μαιευτηριο . Οχι δεν ειμαι απο αυτες που εχουνε τρελλα με μικροβια αλλα εφοσον αρχησει το σχολειο καλο ειναι τα παιδια πριν πανε να αγγι3ουνε το μπεμπη να εχουνε κανει λιγο τα χερια τους με το αντισυπτικο τζελ και οταν ειναι αρρωστα απλα να μην ερχονται σε επαφη με το δωματιο του , οπως και εμεις ε3αλλου οπου θα αναγκαζομαστε να τον ταιζουμε με μασκα αμα κολισουμε καποια ιωση απο τα μεγαλα . Τα μικροβια καμια φορα τα εχεις μεσα στο σπιτι σου , το σημαντικο ειναι να υπαρχει καλη υγιεινη οταν ειμαστε σε φαση ιωσης .Απο εκει και περα και ε3ω θα βγει το μικρο , αμεσως εμεις τα βγαζουμε την επομενη μερα , και γνωστους θα δει οποιος το επιθυμει και αγκαλιτσα θα το παρουνε το μωρακι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ξερεις οτι αν τομωρο παθει κατι μεχρι 4-6μηνων (αναλογα με τον παιδιατρο και την παθηση) παει νοσοκομειο σε θερμοκοιτιδα.

Απλα σε βρισκω λιγο υπερβολικη , η κορη μου κολησε 2 μηνων παρα βροχιολιτιδα και ουτε νοσοκομειο χρειαστικαμε ουτε θερμοκοιτιδα και χαρης την παιδιατρο μας το περασαμε σπιτι με 1 φαρμακο και ο γιος μου ειχε κολησει λαρυγγιτιδα σχεδον 4 μηνων και παλι χωρις καμια παραμονη σε νοσοκομειο . Η εγκαιρη διαγνωση ειναι αυτη που σωζει και προφυλασει σε αυτες τις περιπτωσεις . Ενα βεβαια προωρο παιδακι αντιμετωπιζει σιγουρα πολυ περισσοτερους κυνδινους .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

. Η εγκαιρη διαγνωση ειναι αυτη που σωζει και προφυλασει σε αυτες τις περιπτωσεις . Ενα βεβαια προωρο παιδακι αντιμετωπιζει σιγουρα πολυ περισσοτερους κυνδινους .

 

Θεωρώ ότι ειναι καλύτερο να μην διακινδυνεύσεις κάτι τέτοιο.Μπορεί η εγκαιρη διαγνωση να σώσει,και μπορεί και ο παιδιατρος να είναι αστέρι

ή η άμυνα του παιδιού να είναι πιο καλή αλλά γιατί να το ρισκάρεις..?????

Εννοείται ότι δεν πάνε όλα τα παιδιά νοσοκομείο αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο

δε θα ήθελα να το είχα προκάλεσει εγώ...ο επισκέπτης.

Link to comment
Share on other sites

πρωτον, εινια τελειως διαφορετικονα κολλησει το παιδι μεσα στο σπιτι και διαφορετικο να κολλησει κατι "απ'εξω".μεσα στο σπιτι εχει αρχισει να αναπτυσσει αντισωματα και να συνηθιζει τη μικροβιακη χλωριδα της οικογενειας.

 

δυτερον,εν προκειμενω μιλαμε για ενα βρεφακι 3 ημερων.

 

τριτο, αν παθει κατι, ο μη γενοιτο, ποιος αναλαμβανει την ευθυνη και το στρες που θα περασει αυτη η μανα.

 

τεταρτον,αλλονα κολλησεις εσυ το παιδι σου και αλλο να το κολλησει η θεια, η ξαερφη, η γιαγια, η φιλη, η νονα, η γειτονιασσα κτλ.

 

και εμενα ο μπεμπης 4 μηνων κολλησε κατι απο τα πεθερικα μου. το ξεπερασε μονος του τελειως, εκανε αιφνιδιο εξανθημα και υποχωρησε η ιωση. αλλα αν ηταν κατι σοβαροτερο τι θα γινοταν;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι ειναι καλύτερο να μην διακινδυνεύσεις κάτι τέτοιο.Μπορεί η εγκαιρη διαγνωση να σώσει,και μπορεί και ο παιδιατρος να είναι αστέρι

ή η άμυνα του παιδιού να είναι πιο καλή αλλά γιατί να το ρισκάρεις..?????

Εννοείται ότι δεν πάνε όλα τα παιδιά νοσοκομείο αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο

δε θα ήθελα να το είχα προκάλεσει εγώ...ο επισκέπτης.

Ναι βρε κοπελα μου εννοειτε αλλα εφοσον δεν εχεις καποιο προβλημα υγειας ιωση ή κατι τετοιο και εφοσον κανεις τα χερια σου με τζελ για πιο λογο να μην το παρεις αγκαλιτσα ???? δεν ειναι καλο να τα εχουμε τοσο πολυ σε γυαλλα τα παιδια .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρωτον, εινια τελειως διαφορετικονα κολλησει το παιδι μεσα στο σπιτι και διαφορετικο να κολλησει κατι "απ'εξω".μεσα στο σπιτι εχει αρχισει να αναπτυσσει αντισωματα και να συνηθιζει τη μικροβιακη χλωριδα της οικογενειας.

Δηλαδή ο ιός της βρογχιολίτιδας π.χ. είναι διαφορετικός όταν τον κολλάς μέσα στο σπίτι και διαφορετικός όταν τον κολλάς απέξω; Και στο σπίτι πώς μπαίνει; Απέξω δεν έρχεται;

 

τεταρτον,αλλονα κολλησεις εσυ το παιδι σου και αλλο να το κολλησει η θεια, η ξαερφη, η γιαγια, η φιλη, η νονα, η γειτονιασσα κτλ.

Πώς άλλο; Πώς διαφέρει;

 

και εμενα ο μπεμπης 4 μηνων κολλησε κατι απο τα πεθερικα μου. το ξεπερασε μονος του τελειως, εκανε αιφνιδιο εξανθημα και υποχωρησε η ιωση. αλλα αν ηταν κατι σοβαροτερο τι θα γινοταν;

Τι άλλο να ήταν; Τι θα μπορούσαν να τον κολλήσουν δηλαδή; Φυματίωση;

 

Σαφώς είναι καλό να παίρνουμε απαραίτητες προφυλάξεις, αλλά ας μην βγάζουμε αυθαίρετες θεωρίες. Η επικίνδυνη περίοδος (για θερμοκοιτίδα κ.λπ.) είναι μέχρι 3 μηνών, αλλά ακόμα και τότε δεν είναι απαραίτητο να νοσηλευτεί το παιδί, εκτός αν κάνει μεγάλο πυρετό.

 

Ο μόνος τρόπος να είσαι 100% σίγουρος ότι το παιδί σου δεν θα κολλήσει τίποτα είναι να μην δεις κανέναν ούτε εσύ ούτε το παιδί για 3 μήνες ή και για 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ ότι ειναι καλύτερο να μην διακινδυνεύσεις κάτι τέτοιο.Μπορεί η εγκαιρη διαγνωση να σώσει,και μπορεί και ο παιδιατρος να είναι αστέρι

ή η άμυνα του παιδιού να είναι πιο καλή αλλά γιατί να το ρισκάρεις..?????

Εννοείται ότι δεν πάνε όλα τα παιδιά νοσοκομείο αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο

δε θα ήθελα να το είχα προκάλεσει εγώ...ο επισκέπτης.

Στην περίπτωση αυτή, καλύτερα να μην τους επισκευτείς καθόλου. Γιατί αν έχεις κάτι, μπορείς να το μεταδώσεις στους γονείς και μετά να το μεταδώσουν αυτοί στο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

και γω είμαι υπερ του όχι πολλά πολλά με μικρό βρεφάκι. Στα δικά μου παιδιά τουλάχιστον για τα οποία εγω΄αποφασίζω εφόσον έχω εγω την ευθύνη και συμφωνα με αυτά που γνωρίζω δεν δέχτηκα επισκέψεις τουλάχιστον μέχρι να γίνουν 3 μηνώ και δεν επέτρεψα αγκαλιές κλπ. και τώρα όταν κάποιος έρχεται σπίτι πρώτα πλένει χέρια ή τζελ και μετά αγκαλιά τα παιδιά. Σκεφτείτε βρε κορίτσια εμας ας πούμε που είμαστε ενήλικες θα μας άρεσε να μας χαιδεύουν στο πρόσωπο πχ τα οποιαδήποτε βρωμόχερα? Γιατι να πρέπει να γίνεται αυτό σε βρέφος, επειδή δεν μπορεί να αμυνθεί?Ε γι αυτό είναι η μάνα για να το προστατεύει. Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη , φυσικά υπάρχουν κ πολλές άλλες, αλλά σεβαστή η γνώμη κάθε μάνας για το παιδί της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλο θα ειναι να παρεις τηλεφωνο και να τους ρωτησεις αν θα σε δεχτουν σπιτι οσο ειναι ασαραντιστο...αν παλι σε δεχτουν αν εχεις ειδικο παναι αθαρο πανω σου απολυμανσμενα χερια και το κρατησεις αγκαλια και να κοιταει μπροστα μπορεις να το κρατησεις μεχρι και 5 λεπτα μη ακους τα πολλα πολλα αν η μανα σε αφηνει μια χαρα γινονται ολα!!!!!! εμας γεννησε του συναδελφου του αντρα μου η γυναικα που ειναι στρατιωτικος ο αντρας της και αυτος το κανει μπανιο αυτος το περιποιητε αυτος το ταιζει πολλες φορες............τι???????αυτος που ειναι ολη μερα μεχρι τις 3 στο στρατοπεδο δεν εχει μικροβια επανω του??οχι εγω θεωρο πολυ εγωιστικο να ερθουν να δουν το νεογεννητο και αν ειναι ξυπνιο να μην το πλησιασουν και αν θελει καποιος να το αγκαλιασει...........εαν ειναι χωρις κρυολογημα στο χερι της μανς ειναι να μην κολησει τιποτα το μωρο....!!! και απο την αλλη η μανα δεν θα επρεπε να βγει ουτε στο μπαλκονι αν το παμε ετσι......θα κολησει μικροβιο και μετα το μωρο και να η αρρωστια!!

Link to comment
Share on other sites

τα δικά μας τα μικρόβια - που ναι έχουμε κ μεις και ναι οι άντρες μας πάνε στη δουλειά δεν γίνεται αλλιώς θα πεινάσουμε ξέρετε...- δεν γίνεται να τα αποφύγει το βρέφος γιατί εμείς το φροντίζουμε!Από κει κ πέρα δεν είναι ανάγκη να έχει και της θείας, της ξαδέρφης, της πεθεράς, της κουμπάρας, της γειτόνισσας κλπ. Αυτά για τα δικά μου βρέφη, η καθεμιά ας κάνει ό,τι θέλει αλλά ας λείπουν οι εξυπνάδες!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε βρε κορίτσια εμας ας πούμε που είμαστε ενήλικες θα μας άρεσε να μας χαιδεύουν στο πρόσωπο πχ τα οποιαδήποτε βρωμόχερα? Γιατι να πρέπει να γίνεται αυτό σε βρέφος, επειδή δεν μπορεί να αμυνθεί?

Μα δεν είπε κανένας να χαϊδέψεις το παιδί με βρωμόχερα :rolleyes:

 

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι πριν αγγίξεις βρέφος (κατά προτίμηση στο πόδι) πρώτα πρέπει να πλύνεις τα χέρια σου.

 

Πάντως δεν ξέρω τι σχέση έχει το τι μας αρέσει ως ενήλικες με το τι αρέσει στα μωρά. Εμένα ας πούμε δεν θα μου άρεσε να με έχει αγκαλιά η μάνα μου και να με φιλάει στη μούρη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αρέσει και στα μωρά!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως αν γενναγε η αδερφη μου η η νυφη μου, δεν υπηρχε περιπτωση να μην παω να δω το μωρακι!!! Εννοειται οτι θα ημουν υγιης για να παω γιατι και κατι να περναγα, τι στο καλο, δεν θα μου περναγε στο διμηνο?

Και ευτυχως ολοι στην οικογενεια ειμαστε της ιδιας λογικης ( και ολοι προσεχουμε τα παιδακια μας) και παρ'ολες τις επισκεψεις κανενα ποτε δεν κολλησε κατι μεχρι το 6 μηνο.

Το οτι δεν αρεσουν οι αγκαλιες στο μωρο δεν θα το δεχτω. Το οτι δεν αρεσουν οι αγκαλιες μου (ουτε καν αγκαλιες) στη μανα του , το δεχομαι, αλλα απο εκει και περα και για εμενα αυτο σημαινει ανθρωπο που ετσι και αλλιως μονο τυπικες σχεσεις θα ειχα μαζι του , αρα ναι, δεν θα πηγαινα στο μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ηρεμία...όλες εχετε μια άποψη και συμφωνα με αυτήν

και του συζύγου σας δεχθήκατε ή οχι επισκέψεις.Υπάρχουν κάποια

κριτηρια πάντα και ιατρικώς αποδεκτές απόψεις για τις οποίες ρώτησα.

Ολες οι απόψεις σας σεβαστές αλλά η καθεμια εκτιμά τι θέλει για την οικογενεια της,και πράττει ανάλογα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα να έρθουν να δουν το μωρό είτε στο μαιευτήριο είτε στο σπίτι.απλά οποιος ήθελε να το πάρει αγκαλιά έπλενε τα χέρια του πρώτα.στο σπίτι τις πρώτες δύο βδομάδες είχα συνεχώς τους γονείς μου και την γιαγιά μου.είχαν περάσει σχεδόν 5000χλμ για να δουν το μωρό και εγώ να τους στερησω την χαρά να μην το πάρουν αγκαλιά???

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...