Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή μετά το πρώτο έτος


Recommended Posts

Οταν το παιδί δεν έχει βγαλει ακόμη πολλά δοντάκια πως να φάει ότι τρώμε κι εμείς; Θέλω τόσο πολυ να της δώσω κι εγώ κι άλλα είδη φαγητών αλλά δεν ξέρω πως! :(

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οταν το παιδί δεν έχει βγαλει ακόμη πολλά δοντάκια πως να φάει ότι τρώμε κι εμείς; Θέλω τόσο πολυ να της δώσω κι εγώ κι άλλα είδη φαγητών αλλά δεν ξέρω πως! :(

 

Εμείς έχουμε 6 δόντια και τρώμε τα πάντα σε διαφορετικε΄ς μορφές. Δηλαδή, τις φακές σούπα τις τρώει κανονικά,οπως και τα μακαρόνια τυπου πεπονάκι, αλλά το κρεας που είναι πιο σκληρό και δεν μπορεί να το μασήσει, το περνάω από το μουλτι. Τις πατατες και τα καρότα, τα πατάω με το πιρουνι.

Οπότε όλα έχουν να κάνουν από το φαγητό. Μπορείς να αρχίσεις με φαγητά που δεν είναι πολύ σκληρά, για να μαθει σιγα σιγα και σε άλλες γεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ....δλδ μπορω να δινω τα παντα στην ουσια με μετρο.....τυρι κανει ε/?οποιοδηποτε ας πουμε αυτο που τρωμε εμεις οι μεγαλοι??εσεις πως τους δινετε το τυρι?κανετε το φαγητο και το τριβετε απο πανω?

 

εγώ του έδινα φετούλα σε μικρά κομματάκια όταν είχαμε πχ λαδερα

επίσης του άρεσε να τρώει γκούντα για τοστ (σε φέτες), την κράταγε με το ένα χεράκι και με το άλλο ένα κριτσίνι ή μια φέτα ψωμί

 

Οταν το παιδί δεν έχει βγαλει ακόμη πολλά δοντάκια πως να φάει ότι τρώμε κι εμείς; Θέλω τόσο πολυ να της δώσω κι εγώ κι άλλα είδη φαγητών αλλά δεν ξέρω πως! :(

 

τα ούλα τους είναι τόσο σκληρά που μπορούν να μασήσουν ακόμα και χωρίς δόντια

αφού μπορούν να τρώνε κόρα από το ψωμί και κριτσίνια, μπορούν να φάνε σχεδόν τα πάντα (όχι μπριζόλα πχ, αλλά ένα μπιφτεκάκι, μακαρόνια, κοτοπουλάκι σε ίνες άνετα :P)

Link to comment
Share on other sites

Οταν το παιδί δεν έχει βγαλει ακόμη πολλά δοντάκια πως να φάει ότι τρώμε κι εμείς; Θέλω τόσο πολυ να της δώσω κι εγώ κι άλλα είδη φαγητών αλλά δεν ξέρω πως! :(

 

ο δικος μου στα 1 του δεν ειχε πολλα (νομιζω 4-5). και οπως ειπα πριν λιωμενα με το πηρουνι (ενταξει οχι μπριζολα στα καρβουνα).

επισης οι γιαγιαδες τον ειχαν αρχισει απο 7-8 μηνων (χωρις δοντια) με ψωμακι που το παταγε με τα ουλα και μουλιαζε με το σαλιο (σορρυ για το μπλιαχ...) μεχρι να κοψει και αναλογα αν ηταν μικρο ή μεγαλο κομματι του το αφηναν ή το επαιρναν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, εγώ έχω πρόβλημα με το φαγητό και με τις δύο. Ενώ ξεκινήσαμε κανονικά και όπως μας είχε πεί ο παιδίατρος από 2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο/ψάρι/μοσχάρι με λαχανικά και φρουτόκρεμες,τραχανά,γιαουρτάκι σιγά σιγά αρχίσαμε να κόβουμε τα περισσότερα πρίν χρονίσουν.

 

Η μεγάλη είχε πολύ πόνο με τα δόντια μέχρι να βγούν και όσο περνούσε ο καιρός της κοβόταν η όρεξη και μέχρι και τώρα που είναι 3,5 χρονών δυσκολεύομαι να την πείσω να φάει :(

Αλλάζουν βέβαια τα γούστα τους κατά καιρούς, για παράδειγμα κάποια εποχή έτρωγε πολύ φακές, τυρί φέτα και ψωμί και τώρα δεν τα θέλει. Έτρωγε επίσης πολύ ρύζι και τώρα τις αρέσουν μόνο τα μακαρόνια αλλα σκέτα πάντα μην δέι το παραμικρό επάνω! Η αλήθεια είναι ότι στεναχωριέμαι πολύ που δέν τρώει ψάρι (μωρό ήταν η αγαπημένη της η ψαρόσουπα) και δεν τρώει και καθόλου κρέας, μία ίνα να βρεί φωνάζει. Επίσης τρώει αυγό,γιαούρτι αντβάνς ή δικό μου με κουάκερ, δημητριακά ολικής και μέλι (το αγαπημένο της), σπιτική σπανακόπιτα, μπανάνα (όχι πάντα) και γάλα πρωί/βράδυ.

 

Η μικρή που είναι τώρα 13 μηνών μου φαίνεται βαριέται εύκολα και δέν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο να δοκιμάσω να της δώσω πιά. Το βλέπω και όταν παίζει ότι βαριέται εύκολα και από το ένα παιχνίδι πάει στο άλλο και σε λίγο τα παρατάει όλα, χάνει το ενδιαφέρον της σχεδόν αμέσως σε αντίθεση με την μεγάλη. Ενθουσιάζεται τις πρώτες φορές με κάποιο φαγητό και σκοτώνεται να το φάει και χαίρομαι γιατί σκέφτομαι οτί βρήκα επιτέλους κάτι να προσθέσω στο μενού και μετά δέν θέλει ούτε μπουκιά, σφραγίζει το στόμα και δέν το ξανατρώει :(

Τώρα έχει 4 δοντάκια και περιμένουμε να βγούν και άλλα 4. Έχω παρατηρήσει πάντως ότι όταν δέν πονάνε τα δοντάκια της ζητάει φαγητό και τρώει πολύ, το κακό είναι ότι πονάνε σχεδόν συνέχεια.

 

Να πώ επίσης ότι με την μικρή ειδικά επειδή είχαμε ιστορίες με το γάλα και πνιγόταν πολλές φορές ώσπου ευτυχώς βρήκα ένα φανταστικό μπιμπερό από τα mothercare της Αγγλίας (εδώ δυστυχώς δέν το έχουν) και σωθήκαμε! Αλλά μου έμεινε ο φόβος ότι θα πνιγεί και δέν ξέρω τί τροφές ακριβώς να δίνω και μέχρι πότε να τα λιώνω; Το κρέας και το ψάρι πώς το δίνετε σε αυτή την ηλικία; Έχω στερέψει από ιδέες και πραγματικά αγχώνομαι πάρα πολύ κάθε μέρα γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς να της φτιάχνω.

 

Τρώει (αυτόν τον καιρό): Γάλα, αυγό, φρουτόκρεμα (λίγες φορές), μπανάνα, γιαούρτι, κριθαράκι με μοσχάρι (με τον ζωμό μόνο), λαχανικά όπως μπρόκολο και καρότο με κοτόπουλο ή ψάρι με ρύζι ή πατάτα (επίσης λίγες φορές) και τραχανά πολύ σπάνια. Κάποιες φορές μπισκοτόκρεμα ή φαρίν λακτέ. Τι άλλο μπορεί να φάει;

 

Δημητριακά ποιά παίρνετε; Μπορώ να της δοκιμάσω με μέλι και κουάκερ;

 

Ξέρετε πού μπορώ να βρώ συνταγές για φαγητά για αυτήν την ηλικία;

 

Ευχαριστώ!

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα, ο δικός μου είνια 13 μηνών και τρώει τα περισσότερα φαγητά που του έχω δώσει, δεν έχω γενικά τέτοιο πρόβλημα. Aπλώς θα ήθελα να σου δώσω μερικές ιδέες, αν δεν τα έχεις δοκιμάσει ήδη:

γιουβαρλάκια με πατάτα-καρότο-σέλινο, κεφτεδάκια με ντομάτα και ζυμαρικά, φακές με πατάτα και καρότο, φασόλια, σπανακόρυζο με καρότο, κρεμυδάκι και ντομάτα. Τώρα θέλω να του δώσω να δοκιμάσει και ρεβύθια.

Κουάκερ του δίνω καμιά φορά για απογευματινό με μικρά κοματάκια μπανάνας. μέλι μου είπε η γιατρός να μην του δώσω ακόμη. Δημητριακά τρώει από τα δικά μας, όταν μας βλέπει το πρωί του δίνουμε 2-3 στο χέρι. Δεν έχω σκεφτεί να του πάρω δικά του, θα προτιμούσα σίγουρα κάτι χωρίς πολλή ζάχαρη, πχ τα απλά σκέτα corn flakes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες

Η κορούλα μου είναι ενός έτους και η παιδίατρος μου είπε :τέλος πλέον τα αλεσμένα φαγητά και θα τρώει ότι τρώμε και εμείς με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια

Σήμερα φάγαμε κοτόσουπα και της έβαλα και μία πατατούλα με ένα καρότο.Το κοτόπουλο το ψιλόκοψα πρώτα.

Μου έφαγε όμως λίγες κουταλιές , όχι ότι δεν της άρεσε αλλά μάλλον πως βαρέθηκε ή κουράστηκε γιατί δεν τάιζα με την ίδια ταχύτητα όπως τότε με τα αλεσμένα!!!

Στην αρχή τρώνε τόσο λίγο μέχρι να μάθουν??

Για απογευματινό τι προτείνετε εκτός από γιαουρτάκι ή κρεμούλα???

Sz7Yp2.png?kZqYZiO9

 

y9Xap2.png?XCcMjjbM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες

Η κορούλα μου είναι ενός έτους και η παιδίατρος μου είπε :τέλος πλέον τα αλεσμένα φαγητά και θα τρώει ότι τρώμε και εμείς με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια

Σήμερα φάγαμε κοτόσουπα και της έβαλα και μία πατατούλα με ένα καρότο.Το κοτόπουλο το ψιλόκοψα πρώτα.

Μου έφαγε όμως λίγες κουταλιές , όχι ότι δεν της άρεσε αλλά μάλλον πως βαρέθηκε ή κουράστηκε γιατί δεν τάιζα με την ίδια ταχύτητα όπως τότε με τα αλεσμένα!!!

Στην αρχή τρώνε τόσο λίγο μέχρι να μάθουν??

Για απογευματινό τι προτείνετε εκτός από γιαουρτάκι ή κρεμούλα???

 

Καταρχάς χρόνια πολλά σας! Αυτό που σας είπε η παιδίατρος, εγώ έχω αρχίσει και το εφαρμόζω εδώ και περίπου 3 εβδομάδες, γιατί κάποια στιγμή έδειξε ετοιμότητα και δεν ήθελε τα αλεσμένα. Όντως τρώει λιγότερο έτσι, μάλλον γιατί κουράζεται κάποια στιγμή, ή και χορταίνει πιο γρήγορα. Φαντάζομαι όμως, πως αυτό σιγά σιγά ξεπερνιέται. Εμάς, ακόμα ο θηλασμός αποτελεί κύρια πηγή τροφής της, και προσθέτω σιγά σιγά νέα πράγματα. Π.χ της έδωσα πρόβειο τυράκι στο χεράκι και τρελλαίνεται (για απογευματινό) και μετά φετούλες μαλακό αχλάδι, μπανάνα, ή λαχανικά βρασμένα... Γενικώς, θεωρώ πως αυτά που αποκομίζουν από το να τρώνε μόνα τους, είναι πολλά. Αν ψάξεις, θα δεις ότι υπάρχουν και μελέτες γύρω από α υτό. Καλά γεύματα μας εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χρόνια πολλά σας! Αυτό που σας είπε η παιδίατρος, εγώ έχω αρχίσει και το εφαρμόζω εδώ και περίπου 3 εβδομάδες, γιατί κάποια στιγμή έδειξε ετοιμότητα και δεν ήθελε τα αλεσμένα. Όντως τρώει λιγότερο έτσι, μάλλον γιατί κουράζεται κάποια στιγμή, ή και χορταίνει πιο γρήγορα. Φαντάζομαι όμως, πως αυτό σιγά σιγά ξεπερνιέται. Εμάς, ακόμα ο θηλασμός αποτελεί κύρια πηγή τροφής της, και προσθέτω σιγά σιγά νέα πράγματα. Π.χ της έδωσα πρόβειο τυράκι στο χεράκι και τρελλαίνεται (για απογευματινό) και μετά φετούλες μαλακό αχλάδι, μπανάνα, ή λαχανικά βρασμένα... Γενικώς, θεωρώ πως αυτά που αποκομίζουν από το να τρώνε μόνα τους, είναι πολλά. Αν ψάξεις, θα δεις ότι υπάρχουν και μελέτες γύρω από α υτό. Καλά γεύματα μας εύχομαι!

 

Ευχαριστούμε πολύ, α σαι καλά!!!!

Εμένα η παιδίατρος μου είπε να κόψω το θηλασμό και να ξεκινήσουμε ξένο γάλα , noulac ή βιολογικό. Λέω να την ξεκινήσω αλά θα συνεχίσω και το θηλασμό γιατί της αρέσει πολύ!!!!

Sz7Yp2.png?kZqYZiO9

 

y9Xap2.png?XCcMjjbM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρη μου ειναι σχεδόν 12 μηνων και για απογευμα τρώει συνηθως γιαουρτάκι (πρόβειο) ή αυγό, ή κανα φρουτάκι στο χέρι. Επίσης μπορεί να φάει λίγο άγλυκο κέικ που της φτιάχνω κάποιες φορές. Απο φαγητά δεν αλέθω τίποτα πάντως. Ολα τα τρώει κομματάκια. Επίσης προσπαθώ να της δείνω όσα περισσότερα φαγητά τρώμε. Βεβαια, τις καθημερινές τρώει στο σχολείο, οπότε κατα βάση το ΣΚ γίνονται οι δοκιμές. Από ποσότητες πάντως είμαστε πίσω. Τρωει λίγο συνηθως. Δεν αγχώνομαι όμως. Ας φάει όσο θέλει. Σχετικά με το γάλα, ειμαστε σε φάση αποθηλασμού. Ειμαστε στα 3 γεύματα τη μέρα και 1 ή 2 τη νύχτα. Σιγα σιγα προσπαθώ να την εκπαιδευσω να πίνει απο ποτηράκι φρέσκο γάλα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή δυστυχώς έκοψε και άλλα όπως το αυγό, την φρουτόκρεμα, φαρίν λακτέ, κριθαράκι... :(

Δέν έχει σχεδόν καθόλου όρεξη ούτε και για γάλα πολλές φορές. Τρώει κέικ, την γέμιση της σπανακόπιτας (σπιτική της πεθεράς) και πατάτες. Κάθε μέρα ότι φαγητό και να φτιάξω το πετάω, έψαξα να βρώ συνταγές δοκίμασα διάφορα... τίποτα. Και γιουβαρλάκια έφτιαξα, και φακές αλλά καμία από τις δύο δέν έφαγε. Θα ήθελα τόσο πολύ να τρώνε κάποια έστω λαχανικά και λίγο κρέας, ψάρι... δέν ξέρω τι άλλο να κάνω, έχω απελπιστεί! Η μικρή βέβαια βγάζει δόντι τώρα και αυτές τις μέρες έχει πολύ ανησυχία, ελπίζω όταν βγεί να φάει κάτι.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου ειναι σχεδόν 12 μηνων και για απογευμα τρώει συνηθως γιαουρτάκι (πρόβειο) ή αυγό, ή κανα φρουτάκι στο χέρι. Επίσης μπορεί να φάει λίγο άγλυκο κέικ που της φτιάχνω κάποιες φορές. Απο φαγητά δεν αλέθω τίποτα πάντως. Ολα τα τρώει κομματάκια. Επίσης προσπαθώ να της δείνω όσα περισσότερα φαγητά τρώμε. Βεβαια, τις καθημερινές τρώει στο σχολείο, οπότε κατα βάση το ΣΚ γίνονται οι δοκιμές. Από ποσότητες πάντως είμαστε πίσω. Τρωει λίγο συνηθως. Δεν αγχώνομαι όμως. Ας φάει όσο θέλει. Σχετικά με το γάλα, ειμαστε σε φάση αποθηλασμού. Ειμαστε στα 3 γεύματα τη μέρα και 1 ή 2 τη νύχτα. Σιγα σιγα προσπαθώ να την εκπαιδευσω να πίνει απο ποτηράκι φρέσκο γάλα.

 

Tο αυγό εμείς το τρώμε λίγο πριν τη φρουτόκρεμα.Πόσο τακτικά της δίνεις αυγό???Εγώ μέρα παρά μέρα

Η ποσότητα πάντως που τρώει τώρα δεν είναι ίδια με αυτή που έτρωγε με το αλεσμένο

Κι εγώ τα ίδια γεύματα της δίνω σε γάλα αλλά θέλω και να της δίνω και λίγο ξένο με το ποτηράκι της για να μη δυσκολευτούμε αργότερα.Εσύ τι γάλα σκέφτεσαι να της δώσεις??

Sz7Yp2.png?kZqYZiO9

 

y9Xap2.png?XCcMjjbM

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή δυστυχώς έκοψε και άλλα όπως το αυγό, την φρουτόκρεμα, φαρίν λακτέ, κριθαράκι... :(

Δέν έχει σχεδόν καθόλου όρεξη ούτε και για γάλα πολλές φορές. Τρώει κέικ, την γέμιση της σπανακόπιτας (σπιτική της πεθεράς) και πατάτες. Κάθε μέρα ότι φαγητό και να φτιάξω το πετάω, έψαξα να βρώ συνταγές δοκίμασα διάφορα... τίποτα. Και γιουβαρλάκια έφτιαξα, και φακές αλλά καμία από τις δύο δέν έφαγε. Θα ήθελα τόσο πολύ να τρώνε κάποια έστω λαχανικά και λίγο κρέας, ψάρι... δέν ξέρω τι άλλο να κάνω, έχω απελπιστεί! Η μικρή βέβαια βγάζει δόντι τώρα και αυτές τις μέρες έχει πολύ ανησυχία, ελπίζω όταν βγεί να φάει κάτι.

 

Κι εμένα εδώ και 3-4 μέρες δεν έτρωγε τίποτα απολύτως! Μόνο γάλα και γιαούρτι. Είναι έτσι κι αλλιώς λιγόφαγη. Νόμιζα κι εγώ ότι ήταν δόντι! Έκανε και 38 πυρετό. Την πήγα στον παιδίατρο και τελικά έχει πύον στις αμυγδαλές! Βεβαιώσου ότι είναι απολύτως καλά το παιδί γιατί δυστυχώς μερικά πράγματα δε φαίνονται.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Την πήγα στον παιδίατρο για την καθιερωμένη εξέταση και εμβόλιο και είναι καλά. Με τρόμαξε δύο μέρες γιατί από τα πολλά σάλια πνηγόταν στον ύπνο της αλλά ευτυχώς της πέρασε και αυτό και βγήκαν τελικά και τα δοντάκια. Τώρα τρώει πάλι αυτά τα λίγα και συγκεκριμένα φαγητά και εξακολουθεί να μην θέλει να βλέπει το αυγό ούτε ζωγραφιστό! Όμως έχεις δίκιο, πρέπει να ρωτάμε πάντα τον γιατρό για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, σε περίπτωση που φταίει κάτι άλλο και νομίζουμε ότι είναι τα δοντάκια.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Tο αυγό εμείς το τρώμε λίγο πριν τη φρουτόκρεμα.Πόσο τακτικά της δίνεις αυγό???Εγώ μέρα παρά μέρα

Η ποσότητα πάντως που τρώει τώρα δεν είναι ίδια με αυτή που έτρωγε με το αλεσμένο

Κι εγώ τα ίδια γεύματα της δίνω σε γάλα αλλά θέλω και να της δίνω και λίγο ξένο με το ποτηράκι της για να μη δυσκολευτούμε αργότερα.Εσύ τι γάλα σκέφτεσαι να της δώσεις??

 

Απαντω με καθηστεριση ενος μήνα. Ξαφνικά η μικρή μου αποφάσισε να φάει! Μιλάμε είναι απίστευτο! Εκει που απλά δοκίμαζε τα φαγητά, τώρα τρώει κανονικές ποσότητες. Επίσης μασουλάει όλη μέρα!

Αυγό λοιπόν της δίνω 2-3 φορές την εβδομάδα. Της αρέσει μια χαρα βραστό. Οσο για το γάλα, έχω δοκιμάσει ένα σορό γάλατα, αλλά δε λέει να πιει κανένα. Τωρα θηλάζει πρωί- βράδυ και 1-2 φορές μέσα στη νυχτα. Απο φρέσκα γάλατα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα αγελαδινά, Δυστυχως δεν εχω βρει ακόμα κατσικισιο. Εχθες είπα να δοκιμάσω και το advance παρ ότι πραγματικά δεν θα θελα να το πίνει. Θα δοκιμάσουμε σημερα και βλέπουμε.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Απαντω με καθηστεριση ενος μήνα. Ξαφνικά η μικρή μου αποφάσισε να φάει! Μιλάμε είναι απίστευτο! Εκει που απλά δοκίμαζε τα φαγητά, τώρα τρώει κανονικές ποσότητες. Επίσης μασουλάει όλη μέρα!

Αυγό λοιπόν της δίνω 2-3 φορές την εβδομάδα. Της αρέσει μια χαρα βραστό. Οσο για το γάλα, έχω δοκιμάσει ένα σορό γάλατα, αλλά δε λέει να πιει κανένα. Τωρα θηλάζει πρωί- βράδυ και 1-2 φορές μέσα στη νυχτα. Απο φρέσκα γάλατα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα αγελαδινά, Δυστυχως δεν εχω βρει ακόμα κατσικισιο. Εχθες είπα να δοκιμάσω και το advance παρ ότι πραγματικά δεν θα θελα να το πίνει. Θα δοκιμάσουμε σημερα και βλέπουμε.

 

εμέις τρώμε σχεδόν καθε μέρα αυγό - κατοπιν οδηγιών της παιδιάτρου, στην αρχή μόνο τον κρόκο τώρα ολόκληρο.... γάλα μόνο θηλάζει αλλά σκεφτομαι να της δώσω φρεσκο βιολογικό αγελάδας το κατσικίσιο έχει εντονη μυρωδια και αν δεν σου πίνει το αγελαδινό δυσκολα θα πιει το κατσικίσιο νομίζω κάπου διαβασα εδώ στο φόρουμ για βουβαλινό οτι είναι πολύ θερεπτικό και συνισταται σε όσους έχουν δυσανεξία στην λακτόζη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

η μικρούλα μου έγινε κιόλας 1 έτους και θέλω να σας παραθέσω το πρόγραμμα φαγητού της εβδομάδας της για να μου πείτε τι άλλο να προσθέσω. Εννοείται πως τα τρώμε όλα αλεσμένα

 

2 φορές/ εβδομάδα ψάρι: συνήθως μπακαλιαράκι βρασμένο με κολοκυθάκι, πατατούλα, καροτο.

 

2 φορές/εβδομάδα μοσχάρι: με μανεστράκι ή τραχανά, ντομάτα, καρότο.

 

2 φορές/εβδομαδα κοτόπουλο: με χυλοπίτες ή πατάτα, ντομάτα ή/και καρότο

 

1 φορά/εβδομάδα: λαχανικά βρασμένα ή φασολάκια κοκκινιστά, φακές.

 

πρωί/βράδυ γάλα

 

απογευματινό: το βιολογικό αγελαδινό γιαούρτι Όλυμπος.

 

Είναι φαγανό παιδάκι, δεν έχω πρόβλημα. αναρωτιέμαι τι άλλο μπορώ να της δίνω?

Link to comment
Share on other sites

και για να συμπληρώσω το προηγούμενο ποστ μου, εσείς τι άλλα λαχανικά άζετε στο κλασσικό αλεσμένο μοσχαράκι ή κοτόπουλο. γιατί φοβάμαι ότι το παιδάκι μου πρέπει να έχει σιχαθεί όλο κολοκυθάκι, καροτάκι, ντομάτα.

Link to comment
Share on other sites

Στα λαχανικά έχουμε ανελλιπώς απο 6 μηνών ένα κρεμμυδάκι (του στιφάδου). Επίσης πλεόν προσθέτω και αρακά και φασολάκια κατεψυγμένα αν δεν έχω φρέσκα.

 

Για απογευματινό μέρα παρά μέρα αυγό στο αντικολλητικό τηγάνι με λίγο τυράκι-το τρώει με ψωμάκι. Επίσης, αντί για γιαούρτι (που δεν τον ενθουσιάζει) γάλα με κουάκερ ή με weetabix - η γιατρός το είχε προτείνει και ξετρελλαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

και για να συμπληρώσω το προηγούμενο ποστ μου, εσείς τι άλλα λαχανικά άζετε στο κλασσικό αλεσμένο μοσχαράκι ή κοτόπουλο. γιατί φοβάμαι ότι το παιδάκι μου πρέπει να έχει σιχαθεί όλο κολοκυθάκι, καροτάκι, ντομάτα.

 

Μπορείς να προσθέσεις αρακά, φασολάκια, σπανάκι, σέλινο, κρεμύδι και άλλα.

Επίσης για απόγευμα μπορείς να δίνεις τραχανά ή χυλοπίτες εναλλακτικά του γιαουρτιού.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βδομάδα μπακαλιαράκι βραστό με λαχανικά (καρότο-κρεμμύδι-πατάτα), αλεσμένο. Στις διακοπές είχε στο ξενοδοχείο λαυράκι ψητό και το τσάκιζε, σε κομματάκια το έδινα.. μετά που πήγα να του δώσω και στο σπίτι μπακαλιάρο ψητό δεν τον ήθελε, μάλλον το λαυράκι του άρεσε γιατί είχε και αλάτι, τι να πω..

Πάντως η παιδίατρος έχει πει να δίνουμε ό,τι ψάρι θέλουμε, αλλά όποτε πάω σε ψαρά και λέω 'για μωρό' μου λένε πάντα για μπακαλιάρο :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγω της δινω σολωμο με πατατες στο φουρνο και τρελαινεται.Το προτειμω γιατι δεν εχει πολλα αγκαθια,το μπακαλιαρο το δοκιμασαμε μια φορα αλλα δεν μας αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...