Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που θα θέλατε να μεγαλώσουν τα παιδάκια σας;


Που θα θέλατε να μεγαλώσουν τα παιδάκια σας;  

1.142

  1. 1. Που θα θέλατε να μεγαλώσουν τα παιδάκια σας;

    • Στην επαρχία,αν και έχει λιγότερες δυνατότητες το κλίμα είναι πιο καθαρό.
      240
    • Στην πρωτεύουσα, οτι και να χρειαστώ το έχω ένα βήμα από την πόρτα μου.
      39
    • Κάπου ενδιάμεσα,ένα προάστιο θα ήταν καλή λύση αφού θα συνδύαζε το καθαρό κλίμα και τις ανέσεις .
      413


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν ζουσα σε αλλη χωρα της ΕΕ, θα ελεγα επαρχιακη πολη. Τα εχουν ολα. Εδω ομως, λειπουν τοσα πολλα σημαντικα πραγματα οποτε με τιποτα (για τη δικη μου περιπτωση). Ιδιως το θεμα των γιατρων και των νοσοκομειων, ειναι δραμα! 21ος αιωνας και τους μεταφερουν με αεροπλανα σε μεγαλυτερες πολεις για απλες επεμβασεις. Επισης δεν υπαρχουν δουλειες...

Απο την αλλη, ειμαι Αθηναια σχεδον ολη τη ζωη μου, ομως πιστευω οτι το κεντρο της Αθηνας ειναι απανθρωπο για τα μικρα παιδια. Σαν παιδι στερηθηκα πολλα πραγματα, επωφεληθηκα ομως απο εφηβεια και μετα παρα πολυ. Σιγουρα ειχα πολλες περισσοτερες ευκαιριες απο ο,τι εφηβοι σε επαρχια, και για φροντιστηρια, και για χομπυ, για εξοδους, ταξιδια, φιλους. Ομως τα μικρα παιδια στην Αθηνα ζουν σε ενα ασχημο πραγματικα περιβαλλον και σιγουρα ανθυγιεινο, θελω τα παιδια μου να παιξουν και να αθληθουν.

Επελεξα εδω και 3 χρονια να μετακομισω σε προαστιο μακρια απο το κεντρο, στη φυση αλλα πολυ πολυ κοντα σε μετρο και προαστιακο. Ειναι σουπερ! Δεν το αλλαζω με τιποτα. Εχουμε τον καθαρο αερα και κυριως την ησυχια (ααααχ!...) της επαρχιας, χωρο να παιζουν τα παιδια αλλα ταυτοχρονα τα ωφελη της πρωτευσουσας (γιατροι, θεατρα, οι δουλειες μας) ειναι διπλα μας. Δεν θεωρω οτι με το να πηγαιναμε ομως σε μια περιοχη χωρις συγκοινωνια προς Αθηνα, θα ηταν καλο.... Η μονη "θυσια" ειναι οτι αυξηθηκε ο χρονος προς και απο την εργασια μου, αλλα αξιζει τον κοπο, πραγματικα. Τελικα ο ανθρωπος δενεται με το μερος που ζει, αλλα αν τολμησεις να αλλαξεις σκηνικο, συμφωνα με τις αναγκες σου, τελικα μπορει να σου βγει και σε καλο. Αυτο ευχομαι σε ολους...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ ως Κερκυραία, θα συμφωνήσω με την Irida. Επαρχία από επαρχία εχει διαφορά. Δεν είναι το ίδιο να μένεις στους Λειψούς και το ίδιο στην Κέρκυρα. Αθήνα δεν θα ήθελα με τίποτα γιατί οι κίνδυνοι είναι μεγάλοι. Και αυτό με τη διασκέδαση μύθος είναι τελικά, γιατί οι άνθρωποι είναι τόσο κουρασμένοι, οι αποστάσεις τόσο μεγάλες που σπάνια βγαίνουν. Στην Κέρκυρα τα παιδιά και δυνατότητε να μορφωθούν έχουν, και να διασκεδάσουν και να ζήσουν παιδική ηλικία. Επίσης με χαρά θα πήγαινα, Γιάννενα, Πάτρα, Χανιά, Ναύπλιο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΡΧΙΑ ΜΕ ΧΙΛΙΑ

βεβαια δεν θα ηθελα απομονομενη σε κανενα βουνο.αλλα εμεις που εχουμε τη δυνατοτητα να ζησουμε σε νησι αλλα ο αντρας μου δεν θελει.ανασφαλεια για δουλεια κατι που θεωρω απολυτα φυσιολογικο.ισως στα γεραματα μας.....εκτος και αν βρουμε δουλεια.τα παιδια μεγαλωνουν χωρις κυριως φοβο...τον οποιο αναγκαστικα εμεις που ζουμε στις μεγαλουπολεις τους τον μεταφερουμε και δικαιος....οσο για τα υπολοιπα υγεια παιδεια ολα υπαρχουν πια και με πολυ καλητερες συνθηκες αποτι στην Αθηνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ψηφισα επαρχια,

εχοντας στο μυαλο μου τα Χανια(απο οπου καταγομαστε κι εχουμε σπιτι)

 

αλλα με τιποτα δεν θα ελεγα τα Χανια επαρχια σε οποιαδηποτε αλλη συζητηση..

 

Υψηλη ποιοτητα ζωης ειναι το θεμα, οχι μονο το κλιμα, ειναι η γενικοτερη ηρεμια, ο περισσοτερος χρονος κτλ, κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ διάλεξα το τρίτο. Καλή η επαρχία δεν λέω αλλα όταν έχεις την δουλειά σου το σπίτι σου δεν παίρνεις ευκολα την απόφαση να αλλαξεις τόπο διαμονής. Η ζωή είναι πολύ δύσκολή για αλλαγές.Και οι δουλειές!!!!! αστα βράστα!!!!!!. Και εκτός των άλλων δεν μπορώ να φύγω μακρια απο την οικογενεια μου, τους φίλους μου, θα μεγαλώσει ο μικρούλης μου όπως μεγαλώσαμε και εμείς, τι να κάνουμε. Μακάρι να έιχαμε την οικονομική άνεση και να μπορούσαμε να έχουμε και στην επαρχία σπίτι και να πηγαίνουμε όσο πιο συχνά μπορουσαμε. Τελος πάντων υγεία να έχουμε και όλα καλά.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Kαι γω ψηφίζω επαρχία ασυζητητί! Το ιδανικό για μένα θα ήταν μια επαρχιακή πόλη ή κωμόπολη, όχι όμως χωριό, βλέπω πώς περνάει ο κόσμος στο Κιάτο π.χ που έχεις τα πάντα από θέμα επιλογών ή στο Ναύπλιο! Τυχερές εσείς οι Ναυπλιώτισες του foroum! H Aθήνα τελικά για τους περισσότερους όσο πάει και γίνεται πιο αφόρητη. Επειδή είμαι από Καλαμάτα θα ήθελα να μπορούσαμε να μετακομίζαμε εκεί μόνιμα αλλά προς το παρόν αυτό είναι πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι βολεψάκιας!!Κάπου ενδιάμεσα ετσι ωστε αν συμβεί κάτι να πάμε κατευθείαν στην πόλη κάτι σαν την Πεντέλη ένα πράγμα...Σαν την Ανοιξη...Τον Διόνυσο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ψήφισα καραμπινάτα επαρχία αν και μένω Αθήνα.

Δεν έχω πια καμιά αμφιβολία....

Γιαυτό και σιγά σιγά μαζεύουμε τα μπογαλάκια μας και φεύγουμε...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επαρχια και παλι επαρχια...

Τομ εχουμε σκεφτει χιλιες φορες με τον αντρα μου και ελπιζω καποια στιγμη να τα καταφερουμε..

θελω το παιδι μου να μεγαλωσει καπου με αυλη, με λουλουδια να παιζει χωρις ΜΗ.

Συμφωνω με την valiagz..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εμείς γι αυτό τον λόγο μετακομίσαμε αγρίνιο από Αθήνα (καταγωγή Αγρίνιο) αλλά το έχω ψιλομετανοιώσει α)δεν βρίσκω δουλειά β) λιγότερες ευκαιρίες για τα παιδιά από άποψης εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψήφισα επαρχία. Βλέπεις είμαι ακόμα ρομαντική , δεν θα ήθελα με τίποτα τα παιδιά μου να μεγαλώσουν στο κλεινον αστυ, είμαι παραδοσιακή , θα ήθελα να έμενα σε χωριουδάκι με καθαρότατο κλίμα , με τα ζωντανά μου για υγιεινή διατροφή , με τους γειτόνους να βρισκόμαστε κάθε μέρα και γενικά να γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας και τα παιδιά μου να μη χρειάζεται να τα πάω σε παιδότοπο να χοροπηδάνε στα φουσκωτά για να διασκεδάσουν αλλά να παίζουν κυνηγητό και κρυφτό στη γειτονιά και να μη φοβάμαι για τίποτα , να έχουν -έχω άγνοια κινδύνου και γενικά ότι δεν μπορώ να έχω ονειρεύομαι πως θα ήταν το ιδανικότερο αν το είχα.

ουφ , αυτά και πολλά άλλα που μπορώ να γράφω για μια ολόκληρη μέρα πως θα ήταν το καλύτερο για μένα να ζούσα στην επαρχία αλλά δυστυχώς κανένας δικός μου από την πλευρά μου ή του συζύγου δεν είναι απο επαρχία και έτσι πρέπει να προσαρμόσω τη ζωή μου με τα δεδομένα της πόλης.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμεις μετακομισαμε Αθηνα απο επαρχεια λογω της δουλειας του αντρα μου και καποιων λογων που αφορουσαν την υγεια της μικρης μου.. Ενω μενουμε Αγιο Δημητριο που θεωρειται ησυχη περιοχη, μου λειπει τρελλα η ηρεμια που ειχα στην επαρχεια! Καλη η Αθηνα, αλλα εχει τρελλους ρυθμους..

Τωρα θα προσπαθησω να φυγουμε παλι, εστω καπου αλλου αν οχι στο ιδιο μερος απο οπου φυγαμε.. Δεν την αντεχω καθολου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλα τα κοριτσάκια, εγώ ψήφισα προαστιο γιατί φοβάμαι να φύγω τελείως από την αθήνα αλλά πιο πολύ θέλω να υπάρχει επιλογή στο θέμα δουλειάς.

φυσικά επειδή σκεφτομαι όμως ότι το παιδί που θέλω να κάνω δεν θέλω να μεγαλώσει στο διαμέρισμα πήρα την απόφαση να φύγω λίγο μακριά έτσι αρχίσαμε την διαδικασία "φυγής". το επόμενο σεπτέβριο πιστεύω θα είμαστε εκτός. (τη μία μ'αρέσει που το λέω αλλά την άλλη με τρομάζει η αλλαγή αυτή)

Link to comment
Share on other sites

επαρχια ....δαγκωτο!!!!κλεινω φετος δεκα χρονια στην Αθηνα,ακομη προσπαθω να προσαρμοστω...το ονειρο μας με τον καλο μου ειναι να παμε στο νησι μου,στην Κερκυρα...ελπιζω οχι με το πι!!!ειδαλλως σιγουρα προαστιο, μακρινο για να το αντεχει η τσεπη μας και να μη θυμιζει μικρη Αθηνα!

Link to comment
Share on other sites

Επαρχία σίγουρα.Με τον άντρα μου ψαχνώμαστε για να φύγουμε από την Αθήνα.Δεν την αντέχω άλλο.Με πνίγει.Μπορεί στην επαρχία να μην υπάρχουν υποδομές ή επιλογές αλλά νομίζω ότι τα παιδιά μας θα μεγαλώσουν πιο υγιεί και ευτυχισμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σε ενα σπιτακι με μεγαλη αυλη διπλα στη θαλλασα σε καποιο νησι που να τα συνδιαζει ολα οσα χρειαζομαστε,δουλεια ,σχολεια αλλα και πολυ ηρεμια.η αρχικη μας επιλογη ηταν Κερκυρα μεχρι πριν απο 3 χρονια οπου ενα ασχημο συμβαν μασ εκανε να αλλαξουμε γνωμη.τωρα προς το παρων ειμαι ενα ονειρο που δε ξερουμε ποτε θα μπορεσει να υλοποιηθει.!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μεγαλωνουν ιδανικα! ειμαστε σε μια μεγαλη πολη,νησι και μενουμε μερικα χιλιομετρα μακρια απο το κεντρο της πολης.αν επρεπε λοιπον να διαλεξω παλι το ιδιο θα διαλεγα......ειμαστε τυχεροι και εμεις και τα ζουζουνια μας.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

 

Εχω μεγαλώσει σε νησί (λόγω δουλειάς του μπαμπά μου)θα ήθελα λοιπόν κάποια στιγμή να φύγουμε πάλι για νησί για να μπορέσει η μικρή μου να γευτεί την θάλασσα απο το Μαίο μέχρι και τον Οκτώβριο και την ανεμελία του κρυφτού στα σοκάκια.:roll:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εγω τα παιδικα μου χρονια τα περασα στη νικαια,ακομα διατηρει λιγο την εικονα γειτονιας.το σημειο που μενω ειναι καλο.δεν ξεχνω ομως ποτε τις ξενοιαστες διακοπες μου στην Κρητη.το χωριο της γιαγιας και του παππου μου μου χαρισε ανεμελα παιδικα καλοκαιρια,χριστουγεννα,πασχα τριημερα ολα τελεια.ζηλευω τους ανθρωπους που μενουν εκτος Αθηνας.αλλη ποιοτητα ζωης,αλλα μυαλα,αλλοι οριζοντες,με αλλες εικονες γεμιζουν τα ματια τους και η ψυχη τους.μακαρι να σταθω τυχερη να προσφερω στο παιδι μου το κατι διαφορετικο.την επαρχια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...