Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δαχτυλο και πιπιλα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως πιστεύω ότι ισχύει και το γεγονός ότι όσο προσπαθούμε να πείσουμε το παιδί να μην βάζει την πιπίλα τόσο αυτό τη θέλει.

Εμένα η δικιά μου από 5 μηνών, εκεί που δεν την ήθελε με τίποτα, ξαφνικά χωρίς πιπίλα δεν καθόταν ήσυχη ούτε δευτερόλεπτο. Εγώ προσπαθούσα να βρω ΄τρόπους να μην την συνηθίσει αλλά ο άντρας μου που δεν ηθελε να την ακούει να γκρινιάζει της την έδινε συνέχεια. Τώρα βλέπω, εδώ και 1,5 μήνα περ., τις περισσότερες ώρες της ημέρας, που είναι απασχολημένη με παιχνίδια δεν την θέλει, την πετάει από μόνη της. Ακόμα κι όταν είμαστε σε άλλο σπιτι και προσπαθώ να της βάζω την πιπίλα για να μη βάλει στο στόμα κάτι που δεν κάνει, αυτή την πετάει.

Ζητάει την πιπίλα της μόνο όταν βαριέται και δεν έχει αντικείμενο να την απασχολεί. Άρα, σκέφτομαι, ίσως αν αργότερα, δεν την έχει κόψει από μόνη της, ένας καλός τρόπος θα ήταν να της βρώ διάφορα παιχνίδια που να την ενδιαφέρουν και να μην έχει ανάγκη την πιπίλα. Λέω τώρα εγώ.... δεν ξέρω.... τι θα καταφέρω.

Συνήθως αυτή με καταφέρνει και κάνει αυτά που θέλει..... η άτιμη.!! :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα διάβασα. Θα προσπαθήσω να βάλω κι εγώ από την πλευρά μου ένα λιθαράκι στην κουβέντα σας και, μακάρι, να διαλευκάνω κάποιες απορίες...

 

Τα βρέφη, όταν γεννιούνται είναι εξοπλισμένα με κάποια αντανακλαστικά, δηλαδή αυτόματες αντιδράσεις σε κάποιο συγκεκριμένο ερέθισμα. Ενα από αυτά τα αντανακλαστικά είναι και το πιπίλισμα, πολύ βασικό για την επιβίωση του μωρού, καθώς σχετίζεται με την τροφή. Το πιπίλισμα, στην πορεία συντονίζεται με την κατάποση (επίσης αντανακλαστικό) και έτσι καταφέρνουν να θηλάσουν. Το πιπίλισμα όμως, ως αντανακλαστικό, εξακολουθεί να υπάρχει, μέχρι τους πρώτους 2 μήνες περίπου και από εκεί που αρχικά ήταν μια ακούσια συμπεριφορά, το βρέφος αρχίζει να παίρνει ικανοποίηση από αυτό. Μέχρι και 4 μηνών τουλάχιστον, τα μωρά αντλούν ικανοποίηση κι ευχαρίστηση από ο,τιδήποτε σχετίζεται με το στόμα τους, οπότε μπορεί να αρχίσουν να «διευρύνουν» το πιπίλισμα και στο δάχτυλό τους! Η «εξερεύνηση» της περιοχής του στόματος με τα δάχτυλα είναι απόλυτα φυσιολογική καθώς με τα χεράκια, αρχίζει να εξερευνά τον κόσμο και το στόμα είναι η κύρια περιοχή ευχαρίστησης..2 σε 1 δηλαδή και εξερεύνηση και ευχαρίστηση! Τι καλύτερο!

 

Τα βρέφη μπορει να πιπιλίζουν το δάχτυλό τους από την πρώτη μέρα της ζωής τους, (ακόμη και μέσα στην κοιλιά της μητέρας τους!) Αυτό τα καθησυχάζει και τα κάνει να νιώθουν ασφάλεια. Κάποια παιδιά βρίσκουν άλλους τρόπους να ηρεμούν, τρίβουν τη μύτη τους στο σεντόνι, κρατούν κάποιο ύφασμα ή πιπιλούν την πιπίλα τους (που τους την έχει δώσει η μητέρα τους!) Τόσο η πιπίλα όσο και το δάχτυλο βοηθούν το μωρό να ηρεμήσει και να νιώσει ασφάλεια, απλά την πιπίλα την έχει δώσει ο γονιός, ενώ το δάχτυλο το βρίσκει μόνο του το παιδί. Είναι όμως απόλυτα φυσιολογικές συμπεριφορές και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν παθολογικό πρόβλημα.

 

Όσον αφορά τα ορθοδοντικά προβλήματα, οι συνέπειες αρχίζουν να φαίνονται γύρω στα 6-7 χρόνια, οπότε είναι ανώφελο να απασχολούν τους γονείς από τόσο νωρίς. Οι ψυχολογικές συνέπειες όμως ενός βίαιου κόψιμου της πιπίλας, ή ενός βίαιου αποθηλασμού είναι απρόβλεπτες, έστω κι αν δεν φαίνονται από την αρχή.

 

Βέβαια, μετά από κάποια ηλικία, συνήθως γύρω στα 3-4 έτη, πιπίλες και δάχτυλα αποτελούν εμπόδια στην αυτονομία του παιδιού και στην κοινωνική και συναισθηματική του ανάπτυξη. Το να πιπιλάει ή να γλείφει ή γενικά, να χρειάζεται διαρκώς κάτι στο στόμα μπορεί να καθυστερήσει την εκμάθηση του λόγου και προβλήματα άρθρωσης ή κατάποσης. Επίσης, μπορεί να αντιμετωπίσει πειράγματα από άλλα παιδιά, που θα το κάνουν να νιώσει άβολα.

 

Πάντως και μέχρι την ηλικία των 5-6 ετών πολλά παιδιά εξακολουθούν να βάζουν το δάχτυλο στο στόμα όταν είναι αναστατωμένα ή το βράδυ για να κοιμηθούν, χωρίς αυτο να αποτελεί απαραίτητα ένδειξη ανησυχίας.

Καλό όμως είναι, σταδιακά, για να μην εγκλωβίσετε το παιδί των 3-4 ετών σε μια εικόνα μωρού που έχει ανάγκη να πιπιλίζει για να ηρεμεί, να το βοηθήσετε να αποχωριστεί την πιπίλα ή το δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η μικρή μου χθες και σήμερα ήταν λίγο ανήσυχη.έκλαιγε αλλά καταλάβαινα ότι κάτι την ψιλοενοχλούσε,ήθελε να κάνει κακά της μάλλον.δεν σταματούσε λοιπόν το κλάμα και επειδή δεν ήξερα αν πεινάει την έβαζα στο στήθος μου αλλά πιπίλιζε και δεν έτρωγε.επειδή φοβήθηκα να μην μάθει το στήθος για πιπίλα δοκίμασα να της βάλω πιπίλα.ε,λοιπόν σας πληροφορώ ότι την πήρε κανονικά.από τη μια είναι καλό που δεν θα μάθει το στήθος για πιπίλα,από την άλλη δεν ξέρω αν είναι και το καλύτερο να πιπιλάει.φαίνεται όμως να ανακουφίζεται πραγματικά! κάνω κάτι κακό;

Link to comment
Share on other sites

η μικρή μου χθες και σήμερα ήταν λίγο ανήσυχη.έκλαιγε αλλά καταλάβαινα ότι κάτι την ψιλοενοχλούσε,ήθελε να κάνει κακά της μάλλον.δεν σταματούσε λοιπόν το κλάμα και επειδή δεν ήξερα αν πεινάει την έβαζα στο στήθος μου αλλά πιπίλιζε και δεν έτρωγε.επειδή φοβήθηκα να μην μάθει το στήθος για πιπίλα δοκίμασα να της βάλω πιπίλα.ε,λοιπόν σας πληροφορώ ότι την πήρε κανονικά.από τη μια είναι καλό που δεν θα μάθει το στήθος για πιπίλα,από την άλλη δεν ξέρω αν είναι και το καλύτερο να πιπιλάει.φαίνεται όμως να ανακουφίζεται πραγματικά! κάνω κάτι κακό;

 

 

Ειναι οτι πιο φυσιολογικο το μωρο σου να πιπιλαει,ειτε πιπιλα ειτε δαχτυλο.Απ την κοιλια το κανουν με το δαχτυλο τους.Αμα διαβασεις και ποιο πανω ειναι ενα τροπος ηρεμιας για το μωρακι σου, και του θυμιζει το διαστημα που ηταν μεσα στη κοιλια σου.Στο στηθος ειναι λαθος να το βαζεις να πιπιλαει γιατι αμα μαθει θα εισαι ολη την ωρα με το στηθος εξω.Μια χαρα αφου πηρε την πιπιλα μην ανυσηχεις καθολου.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Νάσια μου δεν αποχωρίζεται ούτε στιγμη τη πιπίλα της.Όταν παίζουμε προσπαθώ να την κάνω να ξεχαστεί και τουλάχιστον έστω και εκείνη την ώρα να μην την βάζει στο στόμα.Αλλά αμέσως μόλις τελειώσει το παιχνίδι την ζητάει πάλι. :?

Από τον τέταρτο μήνα έβαζε βέβαια τα χεράκια της στο στόμα,αλλά δεν τα πιπιλούσε,απλά την ενοχλούσαν τα ούλα της που ήταν πρησμένα.Τα τρία δοντάκια βγήκαν πριν 1 μήνα και τώρα που βγάζουμε το τέταρτο δεν πολυβάζει τα χεράκια στο στόμα της.Πολύ σπάνια! :D

Link to comment
Share on other sites

η μικρή μου χθες και σήμερα ήταν λίγο ανήσυχη.έκλαιγε αλλά καταλάβαινα ότι κάτι την ψιλοενοχλούσε,ήθελε να κάνει κακά της μάλλον.δεν σταματούσε λοιπόν το κλάμα και επειδή δεν ήξερα αν πεινάει την έβαζα στο στήθος μου αλλά πιπίλιζε και δεν έτρωγε.επειδή φοβήθηκα να μην μάθει το στήθος για πιπίλα δοκίμασα να της βάλω πιπίλα.ε,λοιπόν σας πληροφορώ ότι την πήρε κανονικά.από τη μια είναι καλό που δεν θα μάθει το στήθος για πιπίλα,από την άλλη δεν ξέρω αν είναι και το καλύτερο να πιπιλάει.φαίνεται όμως να ανακουφίζεται πραγματικά! κάνω κάτι κακό;

 

Το φυσιολογικό για το μωρό είναι να πιπιλάει το στήθος είτε για να φάει, είτε για να ανακουφιστεί. Την πιπίλα τη δίνει η μητέρα όχι γιατί αυτό είναι καλύτερο για το παιδί...

 

 

Δεν θέλω να πω ότι η πιπίλα είναι κακή, απλά υπάρχει ένας φόβος για να μη γίνει το στήθος πιπίλα ενώ δεν υπάρχει κανένας λόγος για τέτοιο φόβο. Το μωρό δεν χρειάζεται το στήθος μόνο για να φάει, το χρειάζεται και για ανακουφιστεί, να παρηγορηθεί, να επικοινωνήσει...

 

 

Ο υποβιβαμός του θηλασμού στην υλική του διάσταση έχει γίνει συστηματικά εδώ και χρόνια από τις εταιρείες με τα γάλατα που προσπαθούν να πείσουν τις μητέρες ότι ο θηλασμός πρέπει να διαρκεί λίγο, πρέπει να γίνεται λίγες φορές, δεν επιτρέπεται να γίνεται μπροστά το μεγαλύτερο παιδί γιατί ζηλεύει (τάδε έφη έλληνας ιατρός σε βιβλίο που μοίραζε δωρεάν η Νεστλέ....), δεν επιτρέπεται να γίνεται πέρα από τα γεύματα....

 

Ο μη θρεπτικός θηλασμός είναι για το παιδί το ίδιο σημαντικός όσο και ο θηλασμός στη διάρκεια των γευμάτων!

:?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μέρες, η μπέμπα μου πιπιλάει το δάχτυλο της. Παρατήρησα οτι το κάνει, οταν θέλει να θηλάσει ή να πιπιλίσει λιγο για να κοιμηθεί και κυρίως οταν εγω δεν είμαι αμεσα διαθέσιμη εκεινη την ώρα.

 

Δηλαδή, τα πρωινά, ενω ετοιμάζω την μεγάλη για τον παιδικό, η μπέμπα, βάζει το δάχτυλο στο στόμα και κλεινει τα ματάκια της. Ξέρω οτι περιμένει υπομονετικά, να την βάλω στο στήθος να φαει οσο θελει κ να κοιμηθεί.

Την αφήνω γιατί την ηρεμεί, εως οτου τελειώσω με την μεγάλη και να ασχοληθώ ολοκληρωτικά με την μπέμπα.

Μολις κατσει στο στήθος μου, τρωει και στηνσ υνέχεια κοιμάται, χωρίς το δάχτυλο στο στόμα, αφου η αρχική της επιθυμία έχει ικανοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η δικιά μου μπεμπούλα που είναι τώρα 3.5 μηνών έχει μάθει την πιπίλα παρόλο που ήθελα απ' την αρχή να μάθει να πιπιλάει το δάχτυλό της. Ξέρω είμαι ανάποδη αλλά επειδή έχω προσωπική εμπειρία ξέρω ότι είναι μεγάλη απόλαυση, παρόλο που έκανα κι εγώ 9 χρόνια να το κόψω :?

Τα δόντια μου είχαν γίνει σαν του μπαγκς μπάνυ αλλά σε 2 χρόνια έστρωσαν από μόνα τους χωρίς σιδεράκια. Βέβαια δεν το πιπίλαγα δημοσίως, μόνο το βράδυ για να κοιμηθώ.

Το δάχτυλο είναι κάτι που το έχεις όλη την ώρα μαζί σου, δεν φοβάσαι μην πέσει και λερωθεί ή το χάσεις ή ακόμα πέσει την ώρα που κοιμάται, όπως η πιπίλα που πρέπει να πας να την ξαναβάλεις γιατί ακόμα το μωράκι δεν έχει τον πλήρη έλεγχο των χεριών του για να την πιάσει μόνο του.

Πιστεύω ότι όπως για την πιπίλα έτσι και για το δάχτυλο υπάρχουν τρόποι να το κόψεις. Απλά όταν φτάσει το παιδάκι σε ώριμη ηλικία του εξηγούμε με όμορφο και ήρεμο τρόπο γιατί δεν πρέπει να το συνεχίσει...... και ελπίζουμε να πιάσει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

βασικά όταν μεγαλώνει ένα παιδί και έχει βρεί τρόπους για να χαλαρώνει και να ηρεμεί τον εαυτό του, νοητικούς, ή έκφρασης, δεν έχει πιά ανάγκη το δάχτυλο.

οπότε εκεί αργότερα δεν χρειάζεται και κάποια προσπάθεια, παρα μόνο το να του μάθεις αυτό.

μουσική, παραμύθια, ήρεμη ενασχόληση τέτοιες ρουτίνες πριν τον ύπνο, αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας, δείχνουν σε ένα παιδί πως να κάνει μια μετάβαση σε πιο ήρεμες στιγμές μαθαίνοντας του αυτή την διαδικασία...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε παιδιά άρχισε περίπου 2 μηνών να βάζει το δάχτυλο και να κοιμάται μόνος του. Δηλαδή όταν νύσταζε και κλαψούριζε τον έβαζα στην κούνια, πιπίλαγε για κανένα δίλεπτο το δαχτυλάκι του, τον έπαιρνε ο ύπνος και το έβγαζε. Τώρα την έκοψε αυτή τη συνήθεια. Βάζει το δάχτυλο όταν νυστάζει ή όταν πεινάει ή το βράδυ αν τον ενοχλήσει κάτι και ξυπνήσει αλλά δεν κοιμάται με τίποτα μόνος, θέλει αγκαλίτσα. Βέβαια κοιμάται σχετικά γρήγορα αλλά φανταστείτε ότι αυτό συμβαίνει πολλές φορές τη μέρα γιατί μία θα πεινάσει, μία θα τον πονέσει η κοιλίτσα του (κατάλοιπα κολικών) οπότε είναι λίγο κουραστικό. Κανένα σχόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε παιδιά άρχισε περίπου 2 μηνών να βάζει το δάχτυλο και να κοιμάται μόνος του. Δηλαδή όταν νύσταζε και κλαψούριζε τον έβαζα στην κούνια, πιπίλαγε για κανένα δίλεπτο το δαχτυλάκι του, τον έπαιρνε ο ύπνος και το έβγαζε. Τώρα την έκοψε αυτή τη συνήθεια. Βάζει το δάχτυλο όταν νυστάζει ή όταν πεινάει ή το βράδυ αν τον ενοχλήσει κάτι και ξυπνήσει αλλά δεν κοιμάται με τίποτα μόνος, θέλει αγκαλίτσα. Βέβαια κοιμάται σχετικά γρήγορα αλλά φανταστείτε ότι αυτό συμβαίνει πολλές φορές τη μέρα γιατί μία θα πεινάσει, μία θα τον πονέσει η κοιλίτσα του (κατάλοιπα κολικών) οπότε είναι λίγο κουραστικό. Κανένα σχόλιο;

 

 

Εμενα evita ξεκινησε να το βαζει μονο για να κοιμηθει ,τωρα το βαζει οταν βαριεται οταν πειναει οταν νυσταζει.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε παιδιά άρχισε περίπου 2 μηνών να βάζει το δάχτυλο και να κοιμάται μόνος του. Δηλαδή όταν νύσταζε και κλαψούριζε τον έβαζα στην κούνια, πιπίλαγε για κανένα δίλεπτο το δαχτυλάκι του, τον έπαιρνε ο ύπνος και το έβγαζε. Τώρα την έκοψε αυτή τη συνήθεια. Βάζει το δάχτυλο όταν νυστάζει ή όταν πεινάει ή το βράδυ αν τον ενοχλήσει κάτι και ξυπνήσει αλλά δεν κοιμάται με τίποτα μόνος, θέλει αγκαλίτσα. Βέβαια κοιμάται σχετικά γρήγορα αλλά φανταστείτε ότι αυτό συμβαίνει πολλές φορές τη μέρα γιατί μία θα πεινάσει, μία θα τον πονέσει η κοιλίτσα του (κατάλοιπα κολικών) οπότε είναι λίγο κουραστικό. Κανένα σχόλιο;

 

 

Συμφωνω οτι ειναι κουρατσικη η αγκαλιτσα για τον υπνο.Κι εμενα ετσι κοιμαται (πιπιλα και αγκαλιτσα βασικα) ,αν και κοιμαται γρηγορα οπως λες κι εσυ,παρολα αυτα ειναι κουρατσικο.... :?:?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, Βούλα μου μου θύμησες την Μάρθα μου!!! Βέβαια η Μάρθα όπως θα παρατήρησες βάζει ακόμα το δάχτυλο στο στόμα όταν βαριέται, νυστάζει, χαλαρώνει.... Για να δούμε πότε θα το κόψει.... Έχουμε αρχίσει να κάνουμε προσπάθειες να της το κόψουμε. Έχουμε καταφέρει να μην το βάζει όλη την ημέρα αλλά μόνο όταν θέλει να κοιμηθεί το μεσημέρι και το βράδυ.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια από τα ίδια είναι και η δικιά μας η περίπτωση!!

Είναι 3 μηνών η μπουμπούκα μας και μέχρι πριν 2 εβδομάδες έβαζε το χέρι στο στόμα για να μας δείξει οτι πεινάει. Εδώ και 2 εβδομάδες όμως το βάζει συνέχεια. Πήραμε πιπίλες αλλά ένω κάποιες φορές τη μέρα τη δέχετε ευχάριστα , τις υπόλοιπες ή τη φτύνει ή έχει βρει τρόπο να έχει την πιπίλα στην μια άκρη και το χέρι της στην άλλα άκρη από το στόμα !! Πιπιλάει με τόσο δύναμη το χέρι της που την ακούω από το άλλο δωμάτιο και μέσα σε μια βδομάδα έσκασε το δερματάκι της!! Αφήστε που έχει μπερδευτεί στον τρόπο που κοιμάται: την παίρνει ο υπνος αγκαλιά μου θηλάζοντας, της βάζω την πιπίλα και την πιπιλάει, αλλά μολις ακουμπήσει στο κρεββατακι θέλει το δαχτυλό της !

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η δικιά μου είναι 8 μηνών. Μόλις ξεκίνησε το μπιμπερό έμαθε αμέσως και την πιπίλα.

Μόλις κοιμηθεί τη φτύνει.

Αυτό που της αρέσει πολύ είναι να μασουλάει το σκληρό μέρος της πιπίλας για να ανακουφίσει τον πόνο από τα δόντια (έχουμε τα δύο κάτω και όλα τα γύρω και πάνω πρησμένα).

Βέβαια προτιμώ την πιπίλα από το δάκτυλο γιατί η ανιψιά μου (5ετών) τρώει 20 ώρες το 24ωρο το δάκτυλό της που έχει κάνει κάλο.

Φυσικά, ξέρω πολλά παιδιά από το φιλικό περιβάλλον που σταμάτησαν το δάκτυλο σχεδόν μαζί με την πάνα (2,5-3).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμενα η μπεμπα μου ειναι 3 μηνων και η παιδιατρος μου ειπε απο την αρχη να της δινω πιπιλα, προκειμενου να μην μαθει να βαζει το χερι στο στομα. Την πηρε πολυ ευκολα γιατι στην αρχη της εδινα το γαλα μου με μπιμπερο (γεννηθηκε 2250 στην 35η εβδομαδα) και ετσι ειχε συνηθισει τις "τεχνιτες θηλες". Μαλιστα παρολο που ειχα ακουσει διαφορα οτι τα παιδια που παιρνουν σιλικονενιες πιπιλες δεν μπορουν τις πιπιλες απο καουτσουκ κλπ η δικια μου δεν εχει προτιμηση. Δεχεται εξισου καλα και τις 2. Το χερι της στο στομα αρχισε να το βαζει πολυ εδω και 4 μερες που εχουμε μπει στην περιοδο της οδοντροφυιας. Η πιπιλα δεν της αρκει και την φτυνει συνεχεια για να βαλει τη γροθια της στο στομα... Ελπιζω η παιδιατρος να μου δωσει καμια εναλλακτικη γιατι ειμαι σε επιφυλακη συνεχεια και της βαζω την πιπιλα... :roll::?

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

mkatsanevaki αυτό με το χέρι είναι αναπόφευκτο κακό. Δεν σημαίνει ότι θα μείνει κουσούρι. Οταν βγάζουν δοντάκια ολα τα παιδάκια βάζουν την γροθιά στο στόμα. θυμαμαι τον εαυτό μου να της βάζω λεμόνι στο χέρι ή τα της δένω τα χέρια με πετσέτες (στο καθε χέρι μια πετσέτα ως βραχιολι ώστε να μην φτάνουν τα χέρια στο στόμα) και ο γιατρός μου έλεγε να μην το κάνω. Το πρόβλημα είναι όταν βυζαίνουν το δάχτυλο. Η δική ακόμα και τώρα που βγάζει τα τελευταία πίσω χώνει τα δάχτυλα της κατα περιόδους. Οπως και κατα περιόδους δεν αποχωρίζεται λεπτό την πιπίλα της.

.png
Link to comment
Share on other sites

zaira μου, προσπαθω να μην υπερβαλλω αλλα απο την αλλη αμα την αφησω προχωραει περα απο τη γροθια και τρωει και το μανικι της ή ανασηκωνει τη σαλιαρα της με το χερι και τρωει τη σαλιαρα. :? Ελπιζω να υπαρχει κατι που να μπορω να της δινω να μασουλαει για να ανακουφιζεται γιατι εμεις ειμαστε ακομη με την αποστειρωση και δεν μπορουμε να μασουλησουμε οτιδηποτε. Σκεφτομαι δηλαδη αν ξεκινησαμε ετσι, οσο θα περανει ο καιρος που θα σκανε τα δοντακια τι θα κανουμε? :?:

Αν εβλεπες πως αρπαζει τη μυτη του μπαμπα της οταν της φερνει για πλακα κοντα στο στομα της.. ασε !! επιθεση αρπακτικου :lol::lol:

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

mkatsanevaki,

η κορούλα μου μόλις έβγαλε δόντια σταμάτησε να βάζει το χέρι στο στόμα γιατί το δάγκωνε και πονούσε. Για να δαγκώσει κάτι τραβούσε το δικό μου χέρι.

Όσον αφορά την αποστείρωση και αν μπορείς να της δίνεις κάτι να μασουλάει, η παιδίατρος μας είχε πει να πλένουμε με dettol αυτά τα πλαστικά για τα δόντια, όπως έπλενα και τα χέρια μου για να της βάλω μια κρεμούλα που τη μούδιαζε λίγο. Ήταν 2,5 μηνών και το έκανα αυτό. Και ήμουν πολύ προσεκτική με την αποστείρωση. Μια χαρά είναι η μικρή, δεν έπαθε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

mkatsanevaki

μπορείς να πάρεις από αυτα τα παιχνιδάκια οδοντοφυιας. Αλλα να διαλέξεις μικρούλικα και ελαφρια για να μπορεί να τα κρατάει στο χέρι. Εγω αυτα τα σαπούνιζα μια φορά την ημέρα ή όταν έπεφταν στο πάτωμα. Οχι υπερβολή. ΕΠίσης μου είχε δώσει ενα τζελ gengigel και της έκανα αραιά και που μασαζάκι στα ούλα. Μην αγχώνεσαι όλα αυτα είναι στο πρόγραμμα και θα τελειώσουν τόσο γρήγορα που δεν θα το καταλάβεις!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eμείς δώσαμε πιπίλα στον μπέμπη μόλις βγαίναμε από το μαιευτήριο. Τη χρησιμοποιούμε όταν κλαίει ή όταν θέλει να κοιμηθεί. Τώρα έμαθε να τη βγάζει από το στοματάκι του, από μόνος του και προσπαθεί να τη ξαναβάλει άλλες φορές με επιτυχία και άλλες όχι.... (Είμαι τόσο περήφανη γι' αυτά που κάνει λες και είναι ερευνητής στη nasa :lol: )

H παιδίατρος μας είχε πει όταν είμασταν στο τέλος του 2ου μήνα ότι θα αρχίσει να βάζει τα χεράκια στο στόμα, πολλές φορές θα βάζει όλη την γροθιά στο στόμα σε σημείο που θα του προκαλεί εμετό. Μας τόνισε ότι δεν πρέπει να τον αποθαρρύνουμε όταν το κάνει , να μην του βγάζουμε τα χέρια και ποτέ να μην χρησιμοποιούμε διάφορες μεθόδους για να βγάζει τα χεράκια από το στόμα. Σύμφωνα με τη γιατρό μας αυτό είναι ένα στάδιο της αναπτυξής του παιδιού.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η δική μου μπέμπα προσπαθούσε ναβάλει το χέρι της στο στόμα σχεδόν απο την ημέρα που γεννήθηκε αλλά δεν τα κατάφερνε και εκνευριζόταν.Για αυτό τον λόγο λοιπόν την έβαζα στο στήθος να πιπιλίζει αλλά πολλές φορές έκανε εμμετό ετσι δοκίμασα την πιπίλα τη οποία την δέχτηκε αμέσως.Αυτή την στιγμή έχει καταφέρει να βάζει και το χέρι στο στόμα ,ορισμένες φορές και τον αντίχειρα,και την αφήνω να πιπιλίζει οτι θέλει κάθε φόρα.Το στήθος είναι αυτό που την ανακουφίζει πάντα αλλά αν είναι χορτάτη κάνει εμμετό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...