Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δαχτυλο και πιπιλα


Recommended Posts

Απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε η κορη μου της εδωσα κατευθειαν πιπιλα αλλα αυτη δεν εδειχνε να της αρεσει,προτιμουσε το δαχτυλακι της.

Εκανα πολλες προσπαθιες να παρει πιπιλα ωρες την κρατουσα με το χερι, μολις το αφηνα την εφτυνε.Ρωτησα και την παιδιατρο τι να κανω και μου ειπε αστη να βαζει το δαχτυλο,και η πιπιλα και το δαχτυλο εξαρτηση ειναι.Το ξερο της ειπα αλλα την πιπιλα μπορεις να την πεταξεις,ενω το δαχτυλο τι θα το κανεις θα το κοψεις??Μου ειπε οτι το το δαχτυλο τα περισσοτερα παιδια το κοβουν συνηθως στο πρωτο ετος της ζωης τους.Της ξαδερφης μου ο γιος που ειναι 5 χρονων και δεν το εχει κοψει ακομα.

Τελικα τα παρατησα τωρα ειναι 6.5 μηνων ειναι αργα για πιπιλα και νωρις να κοψει την συνηθεια του δαχτυλου.

Εσεις εχεται αναλογες περιπτωσεις?

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zebelia, καλημέρα,

εμένα ο γιός μου είναι σχεδόν τεσσάρων, θα τα κλείσει τέλος Μάρτη και ακόμη για να κοιμηθεί το μεσημέρι και το βράδυ ζητάει πιπίλα αλλιώς δεν κοιμάτε , βέβαια μόλις κοιμηθεί την φτύνει!, αλλά δεν ήθελα να σου πώ για τον γιό μου αλλά για τον ... άντρα μου που μέχρι 8 ετών έβαζε το δάκτυλο στο στόμα (ίσως και παραπάνω αφού ήταν πάντα εύκαιρο!), ποτέ δεν χρησιμοποίησε την πιπίλα, και μέχρι σήμερα το δάκτυλό του φαίνεται παραμορφωμένο!!! Γιαυτό πρόσεξέ το στο παιδί σου και κοίτα να το κόψετε νωρίς !!!

 

Δες και αυτό το άρθρο για τις πιπίλες και το δάκτυλο και... κουράγιο!

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=368

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και την παιδιατρο τι να κανω και μου ειπε αστη να βαζει το δαχτυλο,και η πιπιλα και το δαχτυλο εξαρτηση ειναι.Το ξερο της ειπα αλλα την πιπιλα μπορεις να την πεταξεις,ενω το δαχτυλο τι θα το κανεις θα το κοψεις??Μου ειπε οτι το το δαχτυλο τα περισσοτερα παιδια το κοβουν συνηθως στο πρωτο ετος της ζωης τους.Της ξαδερφης μου ο γιος που ειναι 5 χρονων και δεν το εχει κοψει ακομα.

Τελικα τα παρατησα τωρα ειναι 6.5 μηνων ειναι αργα για πιπιλα και νωρις να κοψει την συνηθεια του δαχτυλου.

Εσεις εχεται αναλογες περιπτωσεις?

 

Εντύπωση μου κάνει ΖEMPELIA η απάντηση της παιδιάτρου σου. Χωρίς να είμαι ειδική αλλά απο εμπειρία, και αυτά που έχω διαβάσει και με συμβούλευε η παιδίατρος η χρήση της πιπίλας πρέπει να αποφεύγεται τον 1ο ένα ενάμιση μήνα γιατί μπερδεύει το μωρό και δυσκολεύει - αποτρέπει το θηλασμό. Μετά όμως μεταξύ πιπίλας και δακτύλου προτιμότερη είναι η πιπίλα.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει ΖEMPELIA η απάντηση της παιδιάτρου σου. Χωρίς να είμαι ειδική αλλά απο εμπειρία, και αυτά που έχω διαβάσει και με συμβούλευε η παιδίατρος η χρήση της πιπίλας πρέπει να αποφεύγεται τον 1ο ένα ενάμιση μήνα γιατί μπερδεύει το μωρό και δυσκολεύει - αποτρέπει το θηλασμό. Μετά όμως μεταξύ πιπίλας και δακτύλου προτιμότερη είναι η πιπίλα.

 

Την παιδιατρο την ρωτησα οταν το παιδι ηταν κοντα 3 μηνων.Την πιπιλα της την εδωσα απο την κλινικη επειδη ολοι μου λεγαν να του δωσεις πιπιλα απο την πρωτη στιγμη για να την μαθει.Που να ξερω και εγω νεα μαμα εκανα οτι μου ειπαν. :cry: Ειχα μια ελπιδα οτι οταν θα σταματησω το θηλασμο θα την παρει αλλα τιποτα..

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά όμως μεταξύ πιπίλας και δακτύλου προτιμότερη είναι η πιπίλα
ναι,... είναι αποδεδειγμένο!

 

πάντως πάνω απο όλα, μήν τρελλαίνεσαι, σιγά σιγά αυτό θα το αλλάξετε.Όσο αγχώνεσαι τόσο το νιώθει. ..

 

και εγώ έβαζα το δάχτυλο στο στόμα μέχρι 6 ετών νομίζω - και δεν βγήκα ..."λαγουδακι" με τα δοντακια προς τα έξω. Σίγουρα όμως είχα μεγάλες πιθανότητες :D .

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα πήρε πιπίλα πολύ εύκολα, ίσως γιατί έδινα και συμπλήρωμα μαζί με το θηλασμό και είχε επαφή με θηλή fake. Πάντως και εγώ σαν την Μαρία δάχτυλο στο στόμα είχα μέχρι τα 2...ούτε εγώ έγινα rabbit!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα πήρε πιπίλα πολύ εύκολα, ίσως γιατί έδινα και συμπλήρωμα μαζί με το θηλασμό και είχε επαφή με θηλή fake

 

Και εγω της εδινα συμπληρωμα,δεν ειχα κανενα προβλημα με τη θηλη,αλλα την πιπιλα δεν την ηθελε καθολου.

Δεν βγαζει γαλα αυτη θα σκευτοταν γιατι να ρουφαω τσαμπα! :lol:

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα πήρε πιπίλα πολύ εύκολα, ίσως γιατί έδινα και συμπλήρωμα μαζί με το θηλασμό και είχε επαφή με θηλή fake

 

Και εγω της εδινα συμπληρωμα,δεν ειχα κανενα προβλημα με τη θηλη,αλλα την πιπιλα δεν την ηθελε καθολου.

Δεν βγαζει γαλα αυτη θα σκευτοταν γιατι να ρουφαω τσαμπα! :lol:

 

Καλά το σκέφτηκε!!!! :lol::lol::lol:

έξυπνο κορίτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο μου παιδία τα έδωσα πιπίλα με το που βγήκαμε από την κλινική. Κανένα δεν έπαθε ούτε σύγχιση θηλών ούτε μπερδεύτηκε. Απλά η πιπίλα βοηθάει να ηρεμήσει το παιδί και το ανακουφίζει στα πρώτα του δοντάκια. Το δάχτυλο είναι πιο δύσκολο στο να κοπεί. Εγώ έχω ξαδέρφη που είναι 30 χρονών και επειδή πιπίλιζε το δάχτυλό της μεχρι 6-7 χρονών τώρα όταν αγχώνεται ή στεναχωριέται πιπιλίζει πάλι το δάχτυλο! Απιστευτό ε?

 

Η κόρη μου είχε 6 πιπίλες το βράδυ και συνεχώς τις είχε στο στόμα της εναλλαξ. Προβληματιζόμουν έντονα γιατί όταν γεννήθηκε ο μικρός η κόρη μου έγινε ακόμη περισσότερο φανατική της πιπίλα. Ξεκίνησα και εγώ να τις χάνω ώσπου μείναμε με μία και σαρακοφαγωμένη, ωσπου μια μέρα την έβαλε στο στόμα της άπλυτη και είχε χνουδάκια από την κούβέρτα, με αποτέλεσμα να αναγουλιάσει. Τότε της είπα ότι το έπαθε από την πιπίλα και να πάει να την πετάξει ΜΟΝΗ ΤΗΣ. Το έκανε. Δεν της την ξανάδωσα. Την ζήτησε 3-4 μέρες αλλά της έλεγα ότι είναι στα σκουπίδια. Λίγο αργότερα ήρθε και ο Αί Βασίλης με πολλά δώρα που της είπε ότι της τα έφερε γιατί τα ελαφάκια του βρήκαν την πιπίλα της και την έδωσαν σε αλλα παιδάκια και αυτά τα παιδάκια της στέλνουν δώρα !

Ε με αυτα τα τεχνάσματα ξεμπλέξαμε με την μικρή και την πιπίλα!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω ξαδέρφη που είναι 30 χρονών και επειδή πιπίλιζε το δάχτυλό της μεχρι 6-7 χρονών τώρα όταν αγχώνεται ή στεναχωριέται πιπιλίζει πάλι το δάχτυλο! Απιστευτό ε?

 

υπάρχει και φόρουμ κάπου στο ίντερνετ, στα αγγλικά όπου είναι για ενήλικες που πιπιλίζουν το δάχτυλό τους για χαλάρωση!!! ναι υπάρχει και αυτό !! :):D

το βρήκα -

http://www.thumbsuckingadults.com/

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η κορη μου, παρολο που δεν θηλασε ουτε μια ωρα και αρα ηταν εξαρχης εξοικειωμενη με τη θηλη του μπιμπερο, δεν πιανει πιπιλα ουτε γι' αστειο. Μολις δει οτι δεν "βγαζει γαλα" την φτυνει. Τωρα τελευταια πιπιλα με μανια τον αντιχειρα, οταν νυσταξει. Λες και την υπνωτιζει αντιδρα. Καμια φορα την ακουω και το βραδυ να πιπιλαει τον αντιχειρα. Κι εγω που το ειπα στην παιδιατρο μου ειπε: Αστην! Αφου δεν πιανει πιπιλα, κατι πρεπει να πιασει... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προαπάθησα πολύ να πάρει το μωρό πιπίλα, γιατί έχω πικρή πείρα με τη μεγάλη που πιπιλίζει το δάκτυλο ολοένα και περισσότερο, αλλά δεν τη θέλει με τίποτα και το βλέπω που όταν πεινάει βάζει τη γροθιά του στο στόμα. Δε νομίζω ότι θα το αποφύγουμε το δάχτυλο κα με το μωρό. Τι να κάνω; αν του βάλω γαντάκια θα κλαίει και θα είνια ανήσυχο. Ενώ με το δάχτυλο ηρεμεί και κοιμάται.... (έτσι την πάτησα και με τη μεγάλη που ήταν δύσκολη στον ύπνο) :(

Link to comment
Share on other sites

με τον Ιωακείμ ακολουθήσαμε μικτό σύστημα, κατάλοιπο απο το νοσοκομείο που νοσηλεύτηκε. Εκεί ως γνωστόν δίνουν τα πάντα- μπιμπερό και πιπίλα. Στο σπίτι θήλαζε κι ολας, οπότε είμασταν κομπλέ! Την πιπίλα του την έδινα κυρίως στον ύπνο ή στην πολύ γκρίνια. Του την έκοψα 18 μηνών γιατί ειχε αρχίσει να την αναζητά όλο και περισσότερο. Απο τότε ούτε καν έχει ξαναπιπιλήσει κάτι (περιστασιακά μπορεί να γλύψει για λίγο το δάκτυλό του).

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

όταν πεινάει βάζει τη γροθιά του στο στόμα.

 

Ακριβως αυτο εχει αρζισει και κανει κι εμενα :cry: Προς το παρον τον προλαβαινω γιατι δεν το κανει συχνα αλλα φοβαμαι οτι θα χειροτερεψει...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν η μεγάλη μου κόρη πιπιλίζει το δάκτυλό της ακόμα και δεν την βλέπω πρόθημη να το κόψει. Η μικρούλα δεν το έχει πιπιλήσει ποτέ αλλάούτε και την πιπίλα της θέλει. Βέβαια θηλάζει και με αυτό τον τρόπο ηρεμεί. Τι να πω δεν ξέρω.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ δε ξερω με προβληματιζει πολυ το θεμα.Ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι καλο να μαθε το δαχτυλο αλλα απο την αλλα το στομα πρπει να εξερευνησει τα παντα οποτε ξεκιναει με τα χερια και πρεπει να τον αφηνω να το κανει!Ολο και περισσοτερο τα βαζει στο στομα και αλλες φορες ειναι σα να εχασε κατι εκει μεσα και το ψαχνει :lol::lol: ,αλλες βαζει τη γροθια του,αλλες προσπαθει και τα δυο του χερια μαζι!!!Δε ξερω τι κανει!!Και τον εχω πιασει να προσπαθει να πιπιλισει κι ολας που και που!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η μεγάλη μου κόρη πιπιλίζει το δάκτυλό της ακόμα και δεν την βλέπω πρόθημη να το κόψει. Η μικρούλα δεν το έχει πιπιλήσει ποτέ αλλάούτε και την πιπίλα της θέλει. Βέβαια θηλάζει και με αυτό τον τρόπο ηρεμεί. Τι να πω δεν ξέρω.

 

Κι εμενα επειδη θηλαζει πιο πολυ απο ολα προτιμαει να πιπιλαει το στηθος!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω σκευτει κατι για το δαχτυλο αλλα ακομα ειναι μικρη περιμενω να μεγαλωσει λιγο.Υπαρχουν κατι μανο στα φαρμακεια που βαφεις τα νυχια σου για να μη τα τρως.Αυτα ειναι πικρα και ετσι κοβεις την κακια συνηθεια.Αμα της βαψω το νυχι μπορει να την πικριζει και να μην το βαζει στο στομα.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

όχι :) .... δεν θα έλεγα ότι είναι καλό.... .... . . . . . θα καταλάβει ότι εσύ το βάζεις, θα καταλάβει ότι εσύ θέλεις να την εμποδίσεις απο κάτι που θέλει πολύ....

σύν το ότι θα τρώει τα χημικά...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

χμ.. θα της το βαλω στον υπνο να μην με δει.Οσο για τα χημικα για αυτο περιμενω να μεγαλωσει λιγο.εε..δεν θα της βαλω και ολο το μπουκαλι αμα την πικριζει δεν θα το βαζει στο στομα.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ... ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ... ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΗΝ ΔΕΧΘΗΚΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ.

.... ΤΩΡΑ ΣΤΑ 2 ΕΤΗ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ... ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ..ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΥΛΑΣΤΟ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΗΣ .. ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ... ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΧΑΝΕΙ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ...ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΠΙΠΙΛΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΜΕΝΗ ΑΠΑΝΩ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ....

ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΘΥΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΙΠΙΛΑ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΛΩ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.... ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ... ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ,ΠΟΥ ΠΙΠΙΛΙΖΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΚΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ, ΙΣΩΣ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ, ΑΣ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Τ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΕΠΙΛΕΞΕΙ...ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΥΣΤΕΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ... ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ... ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑΥΤΟ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμένα ο μικρός μου χρησιμοποίησε πιπίλα μόνο τους 4 πρώτους μήνες μετά δεν την ήθελε

προτιμούσε το δακτυλάκι του και μάλιστα ένα όχι και τόσο συνηθισμένο ούτε με συνηθισμένο τρόπο....

χρησιμοποιεί τον παράμεσο (νομίζω ότι έτσι λέγεται, δίπλα στο μεσαίο αλλά όχι ο δείκτης, το άλλο), και το βάζει αναστρέφοντας τη παλάμη του

το πρόβλημά μου δεν είναι η προτίμησή του αλλά το γεγονός ότι ήδη έχει κάνει ένα είδους κάλου στο δακτυλάκι του και φυσικά φοβάμαι για παραμόρφωση

εν το μεταξύ όσο του λες μη ή πας να του τραβήξεις το χεράκι από το στόμα τόσο με περισσότερο ζήλο πιπιλάει

.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν εκείνη την ώρα του δώσεις κάποιο παιγνίδι ή κάποιο μπισκότο χωρίς να του αναφέρεις τίποτα για το δαχτυλάκι θα ξεχαστεί και θα ασχοληθεί με αυτά.

 

Έχουμε και ένα πείσμα να μας βρίσκεται. Μην το ξεχνάμε.... :)

 

Ο Σταύρος ούτε που ασχολήθηκε με την πιπίλα.

 

Ο Μάριος από τις αρχές τη βολέυτηκε και βολέυτηκα και εγώ που ηρεμούσε το παιδάκι μου( :!: ).

 

Τώρα τη θέλουμε στον ύπνο αλλά επειδή ότι βλέπει το μάτι μας πρέπει να μπεί στο στόμα μας όταν θέλω να τον "ασφαλίσω" για λίγο του δίνω την πιπίλα...

Την άλλη φορά βγήκαν με τον πατέρα του να μαζέψουν τα ρούχα από το μπαλκόνι και γυρίσανε με μια χούφτα χώμα στο στόμα....... :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...