Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για μπουφέ!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεί να μείνει αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι μεγάλη η ποσότητα. Δλδ έχεις 12 άτομα? Υπολόγισε πιάτα το κάθε ένα για 14 άτομα, θέλω να σου πω μην φτιάξεις 20 κομμάτια, φτιάξε 2-3 κομμάτια παραπάνω. Στα τυροπιτοειδή , για 12 άτομα μπορείς να βάζεις 15-18 κομμάτια απο κάθε είδος. Γιατί ο άλλος μπορεί να τσιμπήσει και 2-3 τυροπιτάκια ή πιτσάκια παραπάνω αλλά στα άλλα πιάτα τύπου κρεατικά ή πουλερικά συνήθως βάζουμε στο πιάτο μας ένα κομμάτι βία δύο.

 

 

και αν καλέσεις τύπους σαν εμένα υπολόγισε περισσότερα τυροπιτάκια!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μείνει αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι μεγάλη η ποσότητα. Δλδ έχεις 12 άτομα? Υπολόγισε πιάτα το κάθε ένα για 14 άτομα, θέλω να σου πω μην φτιάξεις 20 κομμάτια, φτιάξε 2-3 κομμάτια παραπάνω. Στα τυροπιτοειδή , για 12 άτομα μπορείς να βάζεις 15-18 κομμάτια απο κάθε είδος. Γιατί ο άλλος μπορεί να τσιμπήσει και 2-3 τυροπιτάκια ή πιτσάκια παραπάνω αλλά στα άλλα πιάτα τύπου κρεατικά ή πουλερικά συνήθως βάζουμε στο πιάτο μας ένα κομμάτι βία δύο.

 

Σωστά :D πως φαίνεται ότι το έχετε ξανακάνει!! Περυσι επειδή ήμουν έγκυος δεν έκανα τίποτα μόνο ένα τζηζ κεικ και ποτά φέτος όμως δεν μπορώ να την σκαπουλάρω έτσι :roll::roll:

 

Link to comment
Share on other sites

και αν καλέσεις τύπους σαν εμένα υπολόγισε περισσότερα τυροπιτάκια!!!!!!!!

 

αχ συντροφισσα και εσύ ε? Και εγώ έχω μεγάλο κόλλημα με τα πιτοειδή και με τα κρεμοτυροειδή!! Μην δω κάτι με μπεσαμέλ και τυριά .... εκεί κολλάω!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άσχετο, αλλά αναρωτιέμαι γιατί να κόλλησε η ζυγαριά:confused::confused:

_______________________________________________________________

edit:

και μία συμβουλή επειδή είμαστε και "λίγο" πότες

Να συνοδεύσεις με τσίπουρο ή αν βγάλεις κρασιά βγάλε μερικά καλά στην αρχή και μετά μπορείς να πάρεις τα βαρελάκια που είναι οικονομικά και δεν είναι και ξυδιάς!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων kalamaraki όση ποσότητα και να κάνεις το σίγουρο είναι ότι θα σου μείνουν κάποια στο τέλος. Απλά φρόντισε να καλύψεις τους καλεσμένους σου. Τα πιάτα που ανέφερες παραπάνω είναι μια χαρά, βάλε και κανέναν κιοφτέ (τα κεφτεδάκια κάνουν μπούγιο και τρώγονται σε μπουφέδες), να έχεις διάφορα τυροπιτοειδή (τυροπιτάκια, λουκανικοπιτάκια, πεινιρλάκια, πιτσάκια), κρεατικό οπωσδήποτε (ωραίο είναι και το γεμιστό κοτόπουλο στο διχτάκι που πουλάνε τα σούπερμαρκετ έτοιμα), τυριά διάφορες ποικιλίες, σαλάτες δύο οπωσδήποτε μη σου πω και παραπάνω, ριζότο, ζυμαρικό (τα τορτελίνια είναι ωραία και ευπαρουσίαστα, κάντα με κρέμα γάλακτος, είναι καταπληκτικά), κρέπες είναι μια καλή λύση, τί άλλο? Τα 2 γλυκά για το τέλος είναι πολύ καλή λύση , έχουν τη δυνατότητα επιλογής γλυκού.

Link to comment
Share on other sites

Ελα, πλάκα σου κάνω, μια χαρά θα τα φτιάξεις, μην ανησυχείς. Αντε με το καλό, να χαίρεσαι τον άντρα σου και το παιδάκι σου! Φάτε τίποτα και για μένα, εγώ θέλω γλυκό στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Ο μπουφές είναι πολύ καλή λύση και θα τους ικανοποιήσει όλους πιστεύω.

Να σου πω τι θα έφτιαχνα εγώ?

-μοσχαράκι κοκκινιστό με συνοδεία ρύζι basmati

-μπουτάκια κοτόπουλου ψητά με σως μουστάρδας + πατάτες φούρνου

-κανελλόνια

-σαλάτα του σεφ

-πατατοσαλάτα ή μακαρονοσαλάτα

-τυρόπιτα

 

Απο γλυκά....ανάλογα τι ξέρεις να φτιάχνεις καλύτερα!!!

το cheesecake απ'οτι είδα το κατέχεις!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ο μπουφές είναι πολύ καλή λύση και θα τους ικανοποιήσει όλους πιστεύω.

Να σου πω τι θα έφτιαχνα εγώ?

-μοσχαράκι κοκκινιστό με συνοδεία ρύζι basmati

-μπουτάκια κοτόπουλου ψητά με σως μουστάρδας + πατάτες φούρνου

-κανελλόνια

-σαλάτα του σεφ

-πατατοσαλάτα ή μακαρονοσαλάτα

-τυρόπιτα

 

Απο γλυκά....ανάλογα τι ξέρεις να φτιάχνεις καλύτερα!!!

το cheesecake απ'οτι είδα το κατέχεις!!! ;)

 

FAIRYTALE να έρθω να φάω?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρε ένα κομμάτι μπούτι χοιρινό με την πέτσα και ψήστο στο φούρνο σε πολύ σιγανή φωτιά.Αλάτι, πιπέρι και χυμό ενός πορτοκαλιού απο την αρχή.Λίγο πριν ψηθεί άλειψε απο πάνω 1 κουταλιά μέλι, γίνεται παιδιά....όνειρο!!!!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στις 21 Μαιου έχει ο μικρός την γιορτή του και μιας και είναι η πρώτη χρονιά θα ήθελα να βγάλω κάτι για φαγητό κάτι όμως γρήγορο και να μην απαιτεί πολλές διαδικασίες μιας και είμαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη και δουλεύω κιόλας.Έλεγα για κρύες πιατέλες αλλά εκτός από πίτσες,λουκανικοπιτάκια,τυροπιτάκια τί άλλο να βγάλω.Η γκαντεμιά είναι ότι αλλάξανε τις βάρδιες του άνδρα μου και ενώ είχαμε κανονίσει να είναι free από βάρδιες για να με βοηθήσει τελικά δεν θα μπορεί και τα περισσότερα θα πρέπει να τα κάνω μόνη μου.

Βοηθήστε με τις γνώσεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

- "Μπόμπες" σαντουιτσάκια είναι μία ιδέα. Μπορείς να τα φτιάξεις από βραδύς.

- "Καναπεδάκια" με βούτυρο και σολωμό ή μπρικ ή χαβιάρι ή κάτι παρόμοιο.

- Κεφτεδάκια - αρέσουν σε όλους και υπάρχουν και έτοιμα για να τα τηγανήσεις απλά.

- Αλμυρό κέικ. Υπάρχουν συνταγές στο humgry for hungry και στο sintagespareas

- Μάφινς - αν ψάξεις υπάρχουν πολλές συνταγές στα ίδια σάιτ.

- Πιατέλες με διάφορα τυριά και διάφορα αλλαντικά

- Ντιπ εύκολα (πάλι στο ίντερνετ υπάρχουν συνταγές) που θα τα συνοδεύσεις είτε με λαχανικά ψιλοκομμένα (αγγούρι, καρότο κλπ) ή/και με κριτσίνια.

 

Επίσης, αν θες να έχεις και μαχαιροπήρουνα και όχι μόνο φαγητό "με το χέρι" μπορείς να παραγγείλεις κοτόπουλα σε μικρά τεμάχια με πατάτες για να αποφύγεις τον κόπο του μαγειρέματος.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θέλω βοήθεια,σε λίγες μέρες θα κάνουμε πάρτυ στο σπίτι και θα έχουμε περίπου 30 άτομα,ίσως και παραπάνω,δεν θέλω να κάνω τραπέζι,περισσότερο ποτά και κάποια συνοδευτικά,σκέφτομαι να κάνω μπόμπες,κεφτεδάκια,σφολιατα στριφτή με ζαμπον και τυρί και μια με φετα,ελιες,ντομάτα και πιπεριές,λουκανοπιτάκια,πιτσάκια,σπιτικά χάμπουργκερ,απο γλυκά θα πάρω τούρτα και θα φτιάξω κ ενα τιραμισού,επίσης θα κάνω φρουτοσαλάτα με φρέσκα φρούτα.Τι άλλο που τρώγεται εύκολα να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σε λιγες μερες εχει τα πρωτα του γενεθλια ο γιος μου και θα κανουμε μια γιορτη που θα μαζευτουν γυρω στα 10-15 ατομα ετσι λοιπον θα ηθελα την βοηθεια σας επειδη τοσα ατομα δεν μπορω να τα καθησω σε τραπεζαρια θα κανω μπουφε.τι φαγητα να κανω ωστε να μην χρειαζετε να καθησουν σε τραπεζι για να φανε?και να μην λερωθουν ?περιμενω τις ιδεες σας !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ τον χαιρεσαι!!!!!

Οποσδηποτε σε εναν μπουφε πρεπει να υπαρχει κρεας...οπότε ενα ρολο ψημενο θα σε καλυψει,κοτοπουλο ή χοιρινο....ή και τα δυο...τα ψηνεις απο την προηγούμενη και το σερβιρεις κρυο.....μια ή δυο σαλατες για να συνοδευσεις το κρεας και μετα απο και και περα τα κλασικα τυροπιτακια,πιτσα,κεκακια....και οτι αλλο εσύ θελεις.....για ολα τα γουστα και για μικρους και για μεγαλούς.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάθε χρόνο κάνω δύο πάρτυ, ένα για την κάθε μία από τις μικρές μου, για 40 - 50 άτομα περίπου και πάντα μπουφέ - εννοείται! Κρέας δεν κάνω (σαν φαγητό εννοώ) αλλά μόνο κεφτεδάκια, που τα περνάω εναλλάξ με ντοματούλες σε μικρά καλαμάκια και τα τρυπάω σε πορτοκάλι για ντεκόρ. Γύρω από το πορτοκάλι βάζω διάφορα αλλαντικά. Τα κλασικά λουκανοπιτάκια, τυροπιτάκια, πεινερλί, άρπαστα γίνονται τα κρουασάν με μαγιονέζα, ζαμπόν (ή γαλοπούλα), κασέρι, ντομάτα, σαντουιτσάκια κομένα με σχέδια κουπ πατ ζωάκια, αστεράκια, καρδούλες κλπ (έχει η βέφα εύκολες συνταγές αλλά αν θέλεις σου λέω αναλυτικά), τρουφάκια με σοκολάτα αλλά και με χρωματιστή τρούφα (πανεύκολα), κλαμπ σάντουιτς αλλά με ψωμί brioche (ό,τι φτιάχνω με αυτό το ψωμί γίνεται τέλειο) κι άλλα τέτοια που κάποιος τρώει με το χέρι στο όρθιο χωρίς να λερώνεται. Επίσης και λουκάνικα μπορείς να βράσεις και να περάσεις σε καλαμάκια σουβλάκι εναλλάξ με κομμάτια τετράγωνα κασέρι ή με ντοματούλες κλπ. Τώρα αν θέλεις κανονικά φαγητά, μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν είναι το στοιχείο μου !

Link to comment
Share on other sites

Θέλεςι κρύα ή μπορείς να ετοιμάσεις και ζεστα? Εκτος από όσα αναφέρθηκαν μπορείς να ετοιμάσεις:

πίτσα - ζεστή ή κρύα

κρουασανάκια γεμισμενα με κοτοσαλάτα - κρύα

μανιτάρια γεμιστα με τύρί φιλαδέλφεια - ζεστά

μπακέτα γεμιστή με ότι επιθυμείς (όπως τονοσαλάτα ή κατίκι και κάπαρρη) και κομμένη φετούλες - κρυα

κριτσίνια χωρίς σουσάμι τυλιγμένα με προσουτο

πιατέλα αλλαντικών και τυριών

χαμπουγκερ με σπιτικό μπιφτεκι και διαφορα ντιπ για να το φτιάξει ο καθένας όπως επιθυμεί

διάφορες πίτες όπως τυρόπιτα, κοτόπιτα

Αν θυμιθώ κάιτ άλλο θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...