Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κυκλοφορει ιωση?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

η μικρή σήμερα έκανε ξαφνικά 39,5 πυρετό, χωρίς άλλα συμπτώματα. Κυκλοφορεί καμιά ίωση τέτοιο στυλ;

Την είχα διακοπες στη γιαγια της και την πήρα σήμερα άρον-άρον! Αυριο πρωί πάμε στο γιατρό...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι δυστυχώς κυκλοφορεί. εμείς 3η μέρα σήμερα. Ξαφνικά έκανε πολύ υψηλό πυρετό χωρίς άλλο σύμπτωμα. Σήμερα είναι καλύτερα, δηλαδή το βράδυ δεν ψηνόταν συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, περαστικά σας και εσάς.

2 24ωρα είχει υψηλό πυρετό με αντιπυρετικά ανά 4 ώρες και έπφετε μέχρι 37,5 και ανέβαινε πάλι.

Σήμερα όμως είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κι εμένα ο μεσαίος μου από χθες είναι με πυρετό και πονόλαιμο.

Περαστικά σε όλα τα παιδάκια που ταλαιπωρούνται!!!!

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόνος, βήχας, πυρετός; Θαυμάσια

Ο ψηλός πυρετός είναι καλή ένδειξη.

Γνώμη μου είναι ότι 2-3 μέρες μπορούμε να περιμένουμε αν δεν έχουμε άλλα ανησυχητικά συμπτώματα. Φυσικά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον γιατρό του παιδιού.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς κυκλοφορεί. εμείς 3η μέρα σήμερα. Ξαφνικά έκανε πολύ υψηλό πυρετό χωρίς άλλο σύμπτωμα. Σήμερα είναι καλύτερα, δηλαδή το βράδυ δεν ψηνόταν συνέχεια

θα σου ελεγα να μην επαναπαυεσαι. ο δικος μου εκανε 2 μερες πυρετο ως 38,7 χωρις κανενα συπτωμα, εμεινε δυο μερες απυρετος κ τ βραδυ της 2ης μερας στον υπνο του τρομερο βηχα.την 5η μερα ξεκινησαμε αντιβιωση. την εχει παρει 3 μερες κ βηχει πραγματικα πολυ ασχημα μενει ο καημενουλης στην κυριολεξια:shock: η μανα μου που τον ακουσε τρομαξε κ μου ειπε οτι τετοιον βηχα καναμε μικρ οταν κολλαγαμε κοκκιτη:confused: περαστικα στα βλασταρια μας!

Α! κ ολα αυτα τα επαθε αφου ξεκινησε για 3 μερες μονο βρεφικο:rolleyes:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς η κουκλίτσα μας μόλις πέρασε μι 3ημερη ιωσούλα. Μέχρι 38.6 φτάσαμε αλλα είχε καλή διάθεση γενικά. όπως είναι φυσικό δεν κοιμόταν καλά. τώρα που πέρασε έβγαλε αιφνίδιο εξάνθημα και με τις οδηγίες της παιδιάτρου(υγρή πούδρα συχνά) ήδη είναι καλύτερα το κουκλάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

paradedic και η δικιά μου σήμερα που έπεσε ο πυρετός έχει βγάλει κοκκινίλες σε όλο τον κορμό και στο πρόσωπο. Δεν φαίνεται να έχει φαγουρα. Μόνο υγρό τάλκ σας είπε ο γιατρός; Πόσες μέρες κρατάει το εξάνθημα;

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα και τα δύο πυρετός και μια δυο φορές βήχας που έγινε πιο συχνός με τις μέρες αλλά είναι φυσιιολογικό όπως είπε ο γιατρός αφού έτσι είναι αυτη η ίωση ,αντιπυρετικό και σιρόπι για τον βήχα και όλα καλά.Ο πυρετός κράτησε 4μέρες.Πέραστηκά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα είμαι καινούργιος εδώ και πανικοβλητος, οπότε συγχωρέστε με.

Ο γιος μου είναι 4.5 ετών και γενικά μέχρι σήμερα χωρίς πολλές αρώστιες και σπανιότερα ψηλό πυρετό.

 

Περίπου δύο βδομαδες πριν είχε πολύ επιμενον βήχα που δεν υποχωρούσε χωρις αλλες ενδείξεις και το αναπνευστικό του το βρήκε η παιδίατρος εντάξει αλλά καλά κακού τουδωσε αντιβίωση ceclore, prospan για το βήχα, κορτιζονη για τρεις μέρες και singulair για δύο βράδια αλλά το δεύτερο του παρουσίασε πόνο στο αυτί και το κόψαμε.

 

Μετά από δύο μέρες ηταν μια χαρά για καμιά βδομάδα βέβαια συνεχίσαμε την αντιβίωση κανονικά.

 

Την περασμένη Τρίτη τον έστειλα σχολείο και το ίδιο βράδυ ανεβάζει πυρετό άνω του 39.+ οπότε τον αρχίζω αντυπηρετικα depon ponstan ανα τρεις ώρες αλλά ο πυρετός να μην πέφτει, πάντα σε συνεννόηση με την παιδίατρο. Το βράδυ της Τετάρτης τον πάμε νοσοκομείο τον κοιτάνε και μας λένε ότι είναι αμυγδαλητιδα και μας δίνουν claripen.

 

Την ξεκινάμε το ίδιο βράδυ, το βράδυ ξανακάνει πυρετό αλλά όχι πάνω από 39 του δινουμε αντιπυρετικο αυτή τη φορά algofren με postan στην αρχή και με depon στην συνέχεια αλλά μόνο εαν ανεβάζει πυρετό πάνω από 38 το οποίο είναι στην αρχή 3ις φορές την ημερα.

 

Την αντιβίωση την συνεχίζουμε κανονικά και την Παρασκευή παμε στην παιδίατρο. Τον βλέπει και το αναπνευστικό του δεν είναι πολύ χάλια λίγο συνάχι μόνο και αμυγδαλες του επησις έχουν υποχωρήσει τελείως. Μας καθυσηχαζει λοιπόν και μας διώχνει.

 

Στις επόμενες μέρες μέχρι το Σάββατο του πέφτει ο πυρετός τελείος οπότε καθόλου αντυπηρετικα, του άρχιζει όμως γερός βηχας με συνάχι. Το επόμενο βράδυ (Κυριακή) πλέον δεν μπορεί να κοιμηθεί γιατί τον πονάει το αυτι, να σημειωθεί ότι τα προηγούμενα βραδια παρα τον πυρετό κοιμόταν μια χαρά.

 

Πυρετό δεν έχει πανω από 37.7 οπότε καθόλου αντυπηρετικα μονο κάποιες διαροιες από την αντιβίωση, μιλάμε ξανά με την γιατρό και προτείνει να αλλάξουμε αντιβίωση σε ceclore 375 3.5ml ανα 8 ώρες το οποίο και κάνουμε καθώς και του δινουμε και μια φορά μονο ponstan για τον πονο το πρωί.

 

Ο πόνος και το συνάχι υποχωρεί αλλά το μεσημέρι μετά από μονο δύο ώρες ύπνου ξυπνάει κλαίγοντας χωρίς καν να μου λέει τι τον πονάει και αρνητε πεισματικά να ξανακοιμηθει.

 

Και τώρα ξαφνικά τον πονάει το πόδι του και κουτσαίνει.

 

Τι γίνεται βρε παιδιά που έχω μπλέξει λίγη βοήθεια.

 

Να προσθέσω ότι με μια μέρα διαφορά με έπιασε και μενα αντίστοιχα με 38+ πυρετό και με κράτησε μέχρι χθες αν και εχω ακομα τρελή ζαλάδα και αδυναμία.

 

Η γυναίκα μου επησις από χθες παρουσίασε έντονο βηχα και πυρετό.

Link to comment
Share on other sites

καμια φορα μετα απο ιωση τα παιδακια παθαινουν υμενιτιδα στο ποδι, το ειχε παθει και ο μικρος μου. Σε ποιο σημειο ποναει? αν ειναι στο γοφο, τοτε ειναι αυτο. περαστικα

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

στην καμαρα της πατουσας δεν νομιζω να ειναι κατι, τι να πω, δεν ξερω και ολας.η υμενιτιδα ηθελε ξεκουραση...και αντε να βαζεις σε υποχρεωτικη ξεκουραση ενα τριχρονο. Ευτυχως δεν εχει ξαναπαθει.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαινεσαι.Ιωση εινα που την περνανε ολοι αυτη την εποχη!!Η δικη μου με πονους στη μεση και στα ποδια και πυρετο επισης...Οι πονοι ειναι και απο τον πυρετο και την εξαντληση.Επισης μπορει να ειναι κραμπες .Οι κραμπεςειναι σημεδι αφυδατωσης.Απο τον πυρετο παλι.Οπως και να σει περναει.Περαστικα σε ολους σας και κουραγιο

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα είναι ιωση με υψηλο πυρετο που κραταει περιπου 4 ημερες,αυτα τα φαρμακα που σου εδωσε είναι αυτα που δίνουν όλοι,εμενα μου είχε δωσει και εισπνοες aerolin και flixotide και μου εδωσε σκονη σε καψουλα για τις δοιάριες.Εγω απλα ίσως να το πήγαινα το παιδι στο παιδων πεντελης ωστε να παρω μία δευτερη γνωμη,εγω εκει δεν είδα ουρες,δεν γίνεται αυτο το χαος που γίνεται στα αλλα παιδων,και εχουν δει τοσα περιστατικα που ξερουν τι τους γίνεται.Εφημερευει καθε μερα 8:30-2 αν θυμαμαι καλα και 24ωρο δευτερα και Πέμπτη. Καλη αναρρωση!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πέρασαν αυτές τις μέρες παρόμοια ίωση. Με ξεγέλασε γιατί ο πυρετός έπεσε τη δεύτερη μέρα και μετά από μία μέρα απύρετοι ξανανέβασαν περισσότερο. Είχαν και πόνο στο λαιμό και πόνο στα πόδια και ψηλό πυρετό για 3-4 μέρες και όλος ο κύκλος κράτησε πολλές μέρες, περίπου εφτά.

Άμα το παιδί παραπονιέται και ξυπνάει κοιτάξτε με το γιατρό μήπως είναι καμία ωτίτιδα μετά το συνάχι. Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου περασε το ιδιο. Ο παιδιατρος μας εκανε τεστ γριπης που ηταν θετικο ( εμεις ειχαμε γριπη Β) και μας ειπε πως τα παιδια κανουν συνολο μια εβδομαδα πυρετο με μια δυο μερες στο μεσοδιαστημα που δεν κανουν . Μας ειπε ακομη πως μπορει να σου αφησει ενα εντονο βηχα , και πως φετος το εμβολιο της γριπης δεν το επιασε πολυ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...