Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

Χωρίς άδεια πολεοδομίας

Φωτοβολταϊκά στις στέγες των σπιτιών χωρίς γραφειοκρατεία υπόσχεται το ΥΠΑΝ

 

Κίνητρα για εγκατάσταση φωτοβολταϊκών στις στέγες των σπιτιών, με απλές διαδικασίες και αυξημένη τιμή πώλησης προς τη ΔΕΗ ανακοίνωσε ο υπουργός Ανάπτυξης, Κωστής Χατζηδάκης.

 

 

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί με κοινή υπουργική απόφαση των υπουργών Οικονομίας, ΠΕΧΩΔΕ και Ανάπτυξης, η οποία θα υπογραφεί το επόμενο δεκαπενθήμερο.

 

Όπως υπογράμμισε ο υπουργός, η εγκατάσταση των φωτοβολταϊκών θα γίνεται χωρίς γραφειοκρατικές διαδικασίες στις πολεοδομίες, χωρίς υποχρέωση ανοίγματος βιβλίων στην Εφορία, χωρίς φορολόγηση ή αδειοδότηση από τη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας και το υπουργείο Ανάπτυξης.

 

Στις πολυκατοικίες η εγκατάσταση θα γίνεται με απόφαση της γενικής συνέλευσης των συνιδιοκτητών και με την πλειοψηφία που προβλέπει ο κανονισμός.

 

Η ΔΕΗ θα αγοράζει την ενέργεια, που θα παράγουν τα φωτοβολταϊκά, προς 55 λεπτά την κιλοβατώρα, τιμή που ισχύει για όσες συμβάσεις υπογραφούν το 2009, 2010 και 2011 και θα είναι εγγυημένη για 25 χρόνια με τιμαριθμική αναπροσαρμογή.

 

Με τα δεδομένα αυτά η απόσβεση της επένδυσης θα γίνεται σε διάστημα περίπου πέντε ετών.

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία, που έδωσε ο γενικός γραμματέας του υπουργείου, Κ. Μουσουρούλης:

 

* Ένα μέσο νοικοκυριό καταναλώνει 5.000 - 7.000 κιλοβατώρες το χρόνο.

 

* Ένας φωτοβολταϊκός σταθμός ισχύος 1 κιλοβάτ παράγει κατά μέσο όρο 1300 κιλοβατώρες το χρόνο.

 

* Συνεπώς, οι ανάγκες του νοικοκυριού καλύπτονται με φωτοβολταϊκό ισχύος 5 κιλοβάτ, που κοστίζει περί τις 25.000 ευρώ και για την εγκατάστασή του απαιτείται επιφάνεια 80 τ.μ.

 

Η ΔΕΗ θα συμψηφίζει το λογαριασμό με την αξία του ρεύματος, που θα αγοράζει από το νοικοκυριό. Αν η αξία της παραγωγής είναι μεγαλύτερη από τις χρεώσεις της ΔΕΗ, ο λογαριασμός θα είναι πιστωτικός.

 

Εκτός από τους ιδιώτες, δυνατότητα εγκατάστασης φωτοβολταϊκών, με τις συγκεκριμένες προϋποθέσεις και κίνητρα, θα έχουν και μικρές ή πολύ μικρές επιχειρήσεις, που απασχολούν έως δέκα εργαζόμενους και κάνουν τζίρο μέχρι 2 εκατ. ευρώ.

 

Η διαδικασία για την εγκατάσταση και λειτουργία του φωτοβολταϊκού, θα κοστίζει 300 - 500 ευρώ, θα ολοκληρώνεται το πολύ σε 70 ημέρες και θα περιλαμβάνει πέντε βήματα: κατάθεση αίτησης για προσφορά σύνδεσης στη ΔΕΗ, έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από την Πολεοδομία, υπογραφή συμβάσεων σύνδεσης και πώλησης της ενέργειας με τη ΔΕΗ και ενεργοποίηση της σύνδεσης.

 

Όλες οι λεπτομέρειες της διαδικασίας θα καθοριστούν με την υπουργική απόφαση, ενώ θα υπάρξει και εγκύκλιος από το ΥΠΕΧΩΔΕ για τεχνικές - αισθητικές παραμέτρους.

 

Ο κ. Χατζηδάκης και ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Γ.Μπούγας, ανακοίνωσαν, επίσης, μέτρα για διευκόλυνση της εγκατάστασης φωτοβολταϊκών στο έδαφος, σύμφωνα με τα οποία, τα πάνελ θα μπορούν να εγκαθίστανται και σε μη άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα, ενώ καταργείται η υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής άδειας.

 

Επιπλέον, απλοποιείται η διαδικασία για την αξιοποίηση γεωθερμικών πεδίων.

 

* Σε δήλωσή του εκ μέρους της «Δράσης» ο Στέφανος Μάνος αναφέρει μεταξύ άλλων ότι «επιτέλους κατάφερε η κυβέρνηση να καταλάβει ότι, αντί να εμποδίζει, οφείλει να διευκολύνει την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών στις στέγες των σπιτιών. Αισθάνομαι ικανοποίηση για το γεγονός ότι μετά από δύο χρόνια πιεστικών προσπαθειών μου, ο σημερινός Υπουργός Ανάπτυξης κ. Χατζηδάκης ανακοινώνει ό,τι επιτάσσει η κοινή λογική: διευκολύνει την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών στην ηλιόλουστη χώρα μας. Μόνος λόγος ανησυχίας είναι ότι ο υπουργός εξαγγέλλει πρόθεση και όχι συγκεκριμένες κοινές υπουργικές αποφάσεις».

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1015683&lngDtrID=252

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα θυμήθηκαν ότι η χώρα μας έχει ήλιο 10 μήνες το χρόνο. Στο ολυμπιακό χωριό δεν έβαλαν ηλιακούς θερμοσίφωνες. Μάλλον δεν είχε μίζα...

 

Τέλος πάντων, πάλι καλά να λέμε. Θα γλυτώσουμε γραφειοκρατία και λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εχει κανεις τοποθετησει φωτοβολταικο στο σπιτι του?

Θελω να γνωριζω καποιον που εχει τοποθετησει ηδη ωστε να γνωριζω την ακριβη απόδοση του

 

 

 

Αντιγραφω τα θετικά απο αλλο forum τα παρακατω

 

Ρίξτε μια ματιά εδώ (Το κείμενο είναι στα Ελληνικά)

http://www.greenpeace.org/raw/conten...olar-roofs.pdf

είναι από την greenpeace και γράφει αρκετά.

 

Λάβετε υπ΄όψιν σας και αστάθμητους παράγοντες πχ. χαλάζι ή κάτι άλλο που μπορει να σπάσει τους συλλέκτες.

Στα χωράφια παίζει ή περίπτωση κάποιος κάποιο ωραίο βράδι να μην αφήσει τίποτα όρθιο κλπ.

 

Ολα τα παρακάτω είναι από το pdf.

 

* Όλη η παραγόµενη από το φωτοβολταϊκό ηλεκτρική ενέργεια διοχετεύεται στο δίκτυο της

∆ΕΗ και πληρώνεστε γι’ αυτή µε 55 λεπτά την κιλοβατώρα (0,55 €/kWh), τιµή που είναι

εγγυηµένη για 25 χρόνια.

 

* Ο οικιακός µικροπαραγωγός ηλιακού ηλεκτρισµού δεν θεωρείται πια

επιτηδευµατίας. Με άλλα λόγια, τα όποια έσοδα έχετε από την πώληση της ενέργειας δεν

φορολογούνται. Με βάση τον ισχύοντα φορολογικό νόµο, δικαιούστε επιπλέον και έκπτωση

δαπανών από το εισόδηµα (εκπίπτει 20% της δαπάνης για εγκατάσταση φωτοβολταϊκού και

µέχρι 700 € ανά σύστηµα).

 

* Η µόνη άδεια που χρειάζεται είναι η έγκριση εκτέλεσης εργασιών µικρής κλίµακας που

την παίρνετε από την Πολεοδοµία.

 

* Σε ένα δώµα, για παράδειγµα, θα χρειαστείτε χοντρικά περί τα 12-15 τετραγωνικά µέτρα για κάθε

κιλοβάτ, ενώ σε µια κεραµοσκεπή 7-10 τ.µ.

 

* Ένα φωτοβολταϊκό σύστηµα αποτελείται από τα φωτοβολταϊκά πλαίσια (φωτοβολταϊκή

γεννήτρια που ακουµπά σε κάποια µεταλλική βάση στήριξης), και τον αντιστροφέα (inverter)

που µετατρέπει το συνεχές ρεύµα που παράγουν τα φωτοβολταϊκά σε εναλλασσόµενο

 

* ένα φωτοβολταϊκό σύστηµα στην Ελλάδα παράγει κατά µέσο όρο ετησίως περί τις

1.150-1.450 κιλοβατώρες ανά εγκατεστηµένο κιλοβάτ (KWh/KWp ανά έτος).

 

* Ενδεικτικό παράδειγµα για οικιακό τοµέα

Έστω ότι εγκαθιστάτε ένα φωτοβολταϊκό σύστηµα 2 κιλοβάτ (KWp). Το σύστηµα αυτό

κοστίζει περίπου 10.000 € (περιλαµβάνεται ΦΠΑ και έξοδα σύνδεσης ενώ έχετε και µία

φοροελάφρυνση έως 700 € ανάλογα µε το εισόδηµά σας).

 

Ισχύς φωτοβολταϊκού συστήµατος 2 KWp

Κόστος επένδυσης 10.000 €

Ίδια κεφάλαια 2.500 €

Μακροπρόθεσµο δάνειο (10ετές) 7.500 €

Ετήσια παραγωγή ενέργειας (πρώτο έτος) 2.600 kWh

Έσοδα στην 25ετία 36.735 €

Τόκοι δανείων 3.090 €

Καθαρά έσοδα στην 25ετία 26.145 €

Απλή περίοδος αποπληρωµής 6,6 έτη

Εσωτερικός βαθµός απόδοσης επένδυσης (IRR) 21,2%

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα και το παρακατω και εχω τις εξης αποριες

1) (αν και δεν είναι 100% σίγουρο) ότι τα φωτοβολταϊκά δεν παθαίνουν βλάβες. Το μόνο λέει που θέλουν είναι πλύσιμο άμα πιάσουν σκόνη. Βέβαια τα ίδια μου είχαν πει και πριν 10 χρόνια όταν έβαλα έναν ηλιακό, ο οποίος τρύπησε 2 χρόνια μετά, και δεν μπορώ να βρώ κάποιον ούτε να τον πετάξει από την ταράτσα στον δρόμο. Εξυπακούεται ότι δεν έβγαλε ποτέ τα λεφτά του.

2)Τα φωτοβολταϊκά όπως μου είπαν επίσης, χάνουν (αλλά αργά) την απόδοσή τους, η οποία πέφτει περίπου στο 80% μετά από μερικά χρόνια. Αν αποδίδουν έστω και 80% μετά από 10 χρόνια, καλά είναι, αλλά να είναι έτσι, ή μας λένε την ευχάριστη εκδοχή;

3) Η τιμη που παιρνει η δεη το ρευμα απο εμας ειναι σταθερη 55 λεπτά την κιλοβατώρα (0,55 ?/kWh), στα 25 χρονια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λόγω προσφατης ενασχολησης με τα φωτοβολταικα λογω δουλειας, θα προσπαθησω να σας διαφωτισω σε οτι γνωριζω.

1)τα φωτοβολταικα κανονικα δεν παθαινουν τιποτα, ουτε απο χαλαζι, ουτε στα χωραφια. στην Ξανθη υπαρχει εταιρεια που νοικιαζει χωραφια για το στησιμο φωτοβολταικων μοναδων

2)οσον αφορα τη σκονη που συγκεντρωνεται και ισως επιφερει μειωση της παραγωγης, οι παραγοντες ειναι πολύ. Καλως εχοντων στη χωρα μας βρεχει τουλαχιστον μια φορα το μηνα, που σημαινει οτι δεν χρειαζεται να κανουμε κατι εμεις. μονο σε περιπτωσεις που η βροχη μας εγκαταλειψη για πανω απο 6-7 μηνες

3) οσον αφορα την τιμη πωλησης ρευματος στη δεη οπως και τα δανεια που επισυναπτονται με τους πιστωτικους οργανισμους για την τοποθετηση φωτοβολταικων, εχουν διαρκεια 25 ετων και εγγυηση οτι η τιμη της kw αν μη τι αλλο δεν θα πεσει.

4)οσον αφορα την μειωση αποδοσης των φωτοβολταικων αυτο οντως μπορει να γινει σε μικρο ποσοστο και με την παροδο αρκετων χρονων. εξαρταται απο την ποιοτητα του φωτοβολταικου που πιστοποιειται οχι μονο απο την ευρωπαικη ενωση αλλα και απο το εκαστοτε εργοστασιο παραγωγης, εχει σημανση δηλ. Α/Β/Γ και ειναι απολυτα συνηφασμενο με το οικονομικο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις σκεφτομαστε να βαλουμε

το σπιτι εχει νοτιοανατολικο προσανατολισμο με μεγαλυτερο μερος στην ανατολη ετσι οπως ειναι η στεγη

τηλεφωνικα μου ειπαν οτι συμφερει μονο σε νοτιο προσανατολισμο και θα ρθουν οι ιδιοι να μας πουν αν μας συμφερει η οχι

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχετε υπόψη σας ότι δεν καθαρίζετε με την τοποθέτηση ενός μόνο φωτοβολταικού...Για να μπορέσει να κάλύψει τις ανάγκες σας, πρέπει να βάλετε πολλά φωτοβολταικά γύρω γύρω...Είναι πάρα πολλά τα έξοδα αλλά κάποια στιγμή μέσα στα επόμενα χρόνια θα έχετε απόσβεση χρημάτων και επιστροφή χρημάτων απο την ΔΕΗ....

 

Το είχα σκεφτεί και μείς αλλά πραγματικά δεν το έχουμε κάνει ακόμα λόγω κόστους!!!

Link to comment
Share on other sites

irini μιας και γνωριζεις το θεμα μπορεις να μας πεις

1) αν μετα απο χρονια αποφασισουμε να χτισουμε νεο οροφο μπορουμε να μεταφερουμε τα πανελ στον επομενο όροφο?

2) η αποδοση ειναι αυτη που ανεφερα? γιατι αλλου ειδα υψηλοτατες αποδοσεις οικονομικές

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι γίνεται εάν το διαμέρισμα είναι σε πολυκατοικία και στην ταράτσα φτάνει μόνο μέσω φωταγωγού ? μπορεί να μπει φωτοβολταικό σε αυτή την περίπτωση?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εγώ κατάλαβα ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Υπάρχει ένα θέμα με το αν είσαι αυτοπαραγωγός ή ανεξάρτητος παραγωγός. Ο ανεξάρτητος παραγωγός είναι ένας επιχειρηματίας που έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος, κόβει τιμολόγια, πληρώνει ΦΠΑ , κτλ, και όσο ρεύμα παράγει το πουλά στη ΔΕΗ σε μία συμφωνημένη τιμή για 25 χρόνια. Ο αυτοπαραγωγός είναι επιχειρηματίας ή ιδιώτης που πουλά στη ΔΕΗ μόνο όσο ρεύμα του περισσεύει από την κατανάλωσή του και πάλι μόνο σε ποσοστό 20% της συνολικής του παραγωγής.

 

Όπως καταλαβαίνω όταν παράγεις ρεύμα στο σπίτι σου μπορείς να είσαι μόνο αυτοπαραγωγός και δεδομένου ότι η οικιακή κιλοβατώρα είναι 7 λεπτά μάλλον δεν αποσβένεις ποτέ το σύστημα. Κάποιοι επιχειρηματίες προτιμούσαν να είναι αυτοπαραγωγοί γιατί αρχικά επιδοτούνταν για τα συστήματα παραγωγής ρεύματος από ανανεώσιμες και εκείνη την περίοδο αγόραζαν το ρεύμα από τη ΔΕΗ για την επιχείρησή τους πιο ακριβά από ότι πουλούσαν το δικό τους (δε μιλάω για φωτοβολταϊκά). Τώρα που η πολιτική της ΔΕΗ άλλαξε και οι τιμές πώλησης ρεύματος από ΑΠΕ είναι μεγαλύτερες από την τιμή αγοράς το σκάνδαλο είναι ότι προσπαθούν όλοι να γίνουν ανεξάρτητοι παραγωγοί ενώ έχουν πάρει επιδοτήσεις.

 

Όσοι ενδιαφέρεστε για φωτοβολταϊκά στο σπίτι σας ρωτήστε στη ΔΕΗ αν θα αγοράζει όλο το ρεύμα σας στα 55 λεπτά την κιλοβατώρα ή μόνο ότι περισσεύει από την κατανάλωσή σας. Σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει η Αντωνια, ένα φωτοβολταϊκό 10.000 ευρώ παράγει 2.600 κιλοβατώρες ετησίως. Για να καλύψετε τις ανάγκες του σπιτιού σας (ανοίξτε ένα λογαριασμό της ΔΕΗ) θέλετε π.χ. ετησίως 5.200 κιλοβατώρες άρα η επένδυση πάει στις 20.000 ευρώ. Στη ΔΕΗ μπορείτε να πουλάτε μόνο το 20% της παραγωγής σας, δηλ. αν παράγετε 6.500 κιλοβατώρες (επένδυση 25.000 ευρώ), θα πουλάτε στη ΔΕΗ 1.300 κιλοβατώρες μάξιμουμ ετησίως προς 0,55 ευρώ την κιλοβατώρα και οι υπόλοιπες 5.200 κιλοβατώρες θα καλύπτουν την κατανάλωση του σπιτιού σας. Δεν νομίζω ότι με 1.300χ0,55= 715 ευρώ το χρόνο θα αποσβέσετε την επένδυση πριν την 50ετία. Αν έχετε χωράφι αλλάζει το πράγμα αλλά θα γίνεται επιτηδευματίας παραγωγός.

Link to comment
Share on other sites

μα τι λες τωρα.....

αν αυτο ειναι αληθεια τοτε μας εξαπατουν....

Εχεις διαβασει το συμβολαιο που συναπτεις με τη ΔΕΗ?

Το εχει μηπως κανενας ευκαιρο?

 

Αυτά περί του τρόπου χαρακτηρισμού των παραγωγών τα διάβασα στο ΔΕΣΜΗΕ και τα διασταύρωσα και με άλλες ιστοσελίδες. Δυστυχώς δεν προωθούν την οικιακή παραγωγή στην πράξη, μόνο στα λόγια.

 

Συμβόλαιο δεν έχω διαβάσει γιατί δεν ξέρω κανέναν που να έβαλε στη στέγη του.

 

Ψηφίστηκε βέβαια ο τελευταίος νόμος αλλά δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι για την οικιακή παραγωγή. Αμφιβάλλω πολύ, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τη ΔΕΗ ή τη ΡΑΕ ή το ΔΕΣΜΗΕ. Καλύτερα μην ρωτήσεις προμηθευτές φωτοβολταϊκών.

 

Και μην σας μπερδεύουν με τα φωτοβολταϊκά στα χωράφια. Άλλο πράγμα. Αυτοί είναι ανεξάρτητοι παραγωγοί, κάνουν έναρξη επαγγέλματος, φορολογούνται, κλπ. Αν και όπως πάει το κράτος θα μπορέσει να τηρήσει το συμβόλαιο αγοράς και να πληρώσει αυτή την τιμή; Καλύτερα βάλε έναν καλύτερο ηλιακό θερμοσίφωνα. Εμείς βάλαμε της γνωστής εταιρίας και 13 χρόνια δεν έπαθε τίποτα. Της μαμάς μου τρύπησε μετά από 25 χρόνια. Έχω και πλυντήριο παροχής ζεστού-κρύου οπότε στα 8 χρόνια τον αποσβέσαμε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καποια συγκεκριμένη απάντηση να σας δώσω αυτή τη στιγμή γιατί όπως προείπα τωρα αρχισα να ασχολουμαι και εγώ από την αντίπερα οχθη βεβαια, των εταιρειων παροχής φωτοβολταικων. Επιφυλασσομαι ομως εντος της ημέρας, να καλύψω ολες τις απορίες σας.

Και για να σας προλάβω, επειδή σκοπός μου δεν ειναι να βγάλω πελάτες, να ξέρετε οτι αυτά που θα πω είναι αυτα που θα συμβαίνουν.

Επανέρχομαι....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληρφοριες.

εχω να σε ρωτησω κατι αλλο.

ειπες κατι για πλυντηριο ζεστου κρυου.

εχεις συνδεσει το πλυντηριο με τον ηλιακο?ειναι ειδικο πλυντηριο αυτο?εμεις το εχουμε συνδεσει στην παροχη νερου οπως και των πιατων και ζεσταινει μονο του το νερο.

δεν χρησιμοποιει αυτο του ηλιακου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι με 1.300χ0,55= 715 ευρώ το χρόνο θα αποσβέσετε την επένδυση πριν την 50ετία. Αν έχετε χωράφι αλλάζει το πράγμα αλλά θα γίνεται επιτηδευματίας παραγωγός.

 

Δεν ειναι ετσι ακριβως ενα οικιακο φωτοβολταικο συστημα σου κανει απόσβεση απο 5-7 αναλογα δηλαδη τα τετραγωνικα και φυσικα την κατανάλωση .

 

Επειδη ο πάτερας μου εργαζεται στην ΔεΗ και το ψαξαμε συμφερει πάρα πολύ .

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληρφοριες.

εχω να σε ρωτησω κατι αλλο.

ειπες κατι για πλυντηριο ζεστου κρυου.

εχεις συνδεσει το πλυντηριο με τον ηλιακο?ειναι ειδικο πλυντηριο αυτο?εμεις το εχουμε συνδεσει στην παροχη νερου οπως και των πιατων και ζεσταινει μονο του το νερο.

δεν χρησιμοποιει αυτο του ηλιακου....

 

 

 

όλα τα πλυντηρια μπορουν να συνδεθουν με τον ηλιακο απλα τραβαει παροχη ο υδραυλικος

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Στο πλυντήριό μας δεν έχει υποδοχή για ζεστό νερό αν και έχουμε παροχή ζεστού νερού. Μπορεί να γίνει επέμβαση και στο πλυντήριο; Έχει κάνει κάποια κοπέλα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ευχαριστω για τις πληρφοριες.

εχω να σε ρωτησω κατι αλλο.

ειπες κατι για πλυντηριο ζεστου κρυου.

εχεις συνδεσει το πλυντηριο με τον ηλιακο?ειναι ειδικο πλυντηριο αυτο?εμεις το εχουμε συνδεσει στην παροχη νερου οπως και των πιατων και ζεσταινει μονο του το νερο.

δεν χρησιμοποιει αυτο του ηλιακου....

 

Λόγω διακοπών άργησα λίγο. Λοιπόν τα πλυντήρια που παίρνουν ζεστό νερό είναι διπλής παροχής δηλ. από πίσω έχουν δύο υποδοχές για νερό κρύο και ζεστό. Αν συνδέσεις απλό πλυντήριο στο ζεστό νερό θα ξεπλένει με ζεστό και στους 40 θα παίρνει πολύ ζεστό νερό. Τα διπλής παροχής

για πλύσιμο στους 60,90 παίρνουν μόνο ζεστό και στους 40 παίρνουν και ζεστό και κρύο. Φυσικά ξεπλένουν μόνο με κρύο. Αν είναι κοντά σε βρύση το πλυντήριο κάνετε μία σύνδεση στο σωλήνα του ζεστού και με ένα σωλήνα φέρνετε την παροχή στο πλυντήριο. Τώρα όμως που μετακόμισα και το πλυντήριό μου δεν είναι κοντά σε βρύση για να βγάλω σύνδεση ζεστού νερού απλά το προσθέτω με ένα κουβαδάκι από τη θήκη του απορρυπαντικού και τελειώνει πιο γρήγορα η πλύση μου. Στην Ελλάδα υπήρχε πρόβλημα με επιλογή σε πλυντήρια διπλής παροχής ενώ στο εξωτερικό όλα σχεδόν στείναι έτσι. Επίσης καμιά φορά τα διπλής παροχής στην Ελλάδα παίρνουν στους 60, 90 και ζεστό και κρύο και στους 40 μόνο κρύο πράγμα που μειώνει το όφελος.

 

Φιλίτσα για τα φωτοβολταίκά θα ρωτήσω ειδικό και θα επιστρέψω με νεότερα αν και χλωμό το βλέπω αλλιώς θα έιχαν μεγαλύτερη εξάπλωση σε στέγες ενώ σε χωράφια βλέπεις μερικά.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι γίνεται εάν το διαμέρισμα είναι σε πολυκατοικία και στην ταράτσα φτάνει μόνο μέσω φωταγωγού ? μπορεί να μπει φωτοβολταικό σε αυτή την περίπτωση?

 

Στις πολυκατοικίες υπάρχει και άλλο θέμα. Συνήθως οι ταράτσες είναι κοινόχρηστοι χώροι και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει. Αν θες να είσαι καλυμένη πρέπει να καλέσεις γενική συνέλευση και να έχεις παμψηφία (και όχι πλειοψηφία) σε ορισμένα θέματα.

Να γραφτεί στα πρακτικά να υπογράψουν όλοι και να έχεις αντίγραφο πριν προχωρήσεις.

 

Επίσης η τοποθέτηση φωτοβολταΪκών σε στέγες σπιτιών θέλει άδεια από πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Η σχετική σελίδα του ΥΠΕΚΑ για το πρόγραμμα Φ/Β στα κτίρια μέχρι 10 KW είναι αυτή http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=541 και ο σχετικός νόμος είναι το πρώτο λινκ. Όπως το διάβασα κατάλαβα για εκκαθάριση της παραγόμενης και καταναλισκόμενης ενέργειας και όχι των αντίστοιχων χρηματικών ποσών. Η άποψή μου ενισχύθηκε από το άρθρο 6 που μιλάει για τη φορολόγηση "H μικρή ισχύς των φωτοβολταϊκών συστημάτων εξασφαλίζει ότι η παραγόμενη ενέργεια αντιστοιχεί σε αυτήν που απαιτείται για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών του κυρίου του φωτοβολταϊκού συστήματος. Με την έγχυση της παραγόμενης ενέργειας στο Δίκτυο επιτυγχάνεται η καταγραφή της στο πλαίσιο επίτευξης των στόχων διείσδυσης των ανανεωσίμων πηγών ενέργειας που τίθενται από την Οδηγία 2001/77/ΕΚ, αλλά και από την υπό δημοσίευση νέα Οδηγία. Κατά συνέπεια δεν υφίστανται, για τον κύριο του φωτοβολταϊκού συστήματος, φορολογικές υποχρεώσεις για τη διάθεση της ενέργειας αυτής στο Δίκτυο."

 

Επίσης στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ έχει μία εγκύκλιο φορολογικών θεμάτων όπου ξανατονίζει ότι η παραγόμενη ενέργεια δεν αποτελεί φορολογητέο προϊόν αλλά εγχέεται στο δίκτυο για λόγους καταγραφής και αύξησης του ποσοστού του ρεύματος από ανανεώσιμες της χώρας. Ενώ αν το ίδιο Φ/Β εγκατασταθεί σε οικόπεδο/αγροτεμάχιο όπου δεν καταναλώνεται ενέργεια γίνεστε επιτηδευματίας και φορολογείστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

το κοστος για μια ραρατσα 80 τμ ειναι 13000 με αποδωση καθαρη 48000 στο τελος της 25ετιας.περιπου 2200 τον χρονο καθαρα.

ομως

τα επιτοκια των τραπεζων ειναι στο 8% χωρις προσημειωση

επιπλεον δεν εχεις δικαιωμα να χρησιμοποιησεις την ταρατσα για τα επομενα 25 χρονια π.χ. να χτισεις αλλον οροφο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδιά έχει φαγωθεί ο σύζηγος να κάνει σε ένα οικόπεδο που έχουμε στο Ν.Θεσ/νίκης.

Το έχει ψάξει, το θετικό είναι ότι ο πεθερός μου είναι συνταξιούχος εργοδηγός ΔΕΗ και το βλέπει λίγο και από μέσα τα πράγματα.

Τελοσπάντων εγώ είμαι αντίθετη διότι ναι μεν αλλά η επένδυση είναι τεράστια.

Ήθελε λοιπόν να μάθω αν κάποιος από εδώ μέσα έχει ήδη, να μοιραστεί μαζί μου είτε δημόσια είτε με pm την εμπειρία του από κάτι τέτοιο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χθες διαβασα οτι η ΔΕΗ θα σταματησει για λιγο καιρο τα φωτοβολταικα σε εκτασεις διοτι εχει πνιγει στις αιτησεις,κ θα δινει μονο για στεγες,το εγραφε η χθεσινη Ναυτεμπορικη.Εαν θελετε οντως να ασχοληθειται παρε τηλ στην Πειραιως δινει καλα πακετα εαν οχι τα καλυτερα,να ερθει καποιος να δει κ να σας κανει μια πληρη ενημερωση(ολες οι τραπεζες επιδοτουν απλα θεωρω οτι μεχρι λιγο καιρο η Πειραιως ηταν η καλυτερη)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...