Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες έχουν βιώσει μια παλίνδρομη κύηση;


Recommended Posts

Θα τα καταφέρετε!!! Υπομονή.....και το λεω εγώ που αυτες τις μέρες περνάω το ίδιο και ετσι πείθω και τον εαυτό μου να μην ανησυχεί πολύ...

Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν τέλεια, αλλα δυστυχώς σε αυτή εχω πρόβλημα και αύριο θα τελειώσουν όλα.

Υπομονή λοιπόν και θα μας έρθει ένα ακόμα μωράκι όταν θα είναι έτοιμο:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν και είμαι μέλος του forum εδώ και λίγο καιρό είναι η πρώτη φορά που γράφω - κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου.

Έχω βιώσει 2 παλίνδρομες κυήσεις, απλώς το καλό στη δική μου περίπτωση είναι ότι τις είχα μετά από την απόκτηση της κορούλας μου. Στην πρώτη περίπτωση είχαμε ακούσει καρδιακό παλμό αλλά γενικώς η ανάπτυξη του εμβρύου ήταν 2 εβδομάδες πίσω. Στην 12η εβδομάδα δεν υπήρχε πλέον καρδιακός παλμός κι έτσι έκανα απόξεση. Αυτή η πρώτη φορά δεν με πείραξε ιδιαίτερα γιατί όπως είπα είχα ήδη την κορούλα μου και γενικώς έμενα πάρα πολύ εύκολα έγκυος, οπότε πίστευα ότι ήταν τυχαίο γεγονός και ότι η δεύτερη εγκυμοσύνη ήταν θέμα χρόνου. Δυστυχώς δεν ήταν έτσι. Μετά από 8 μήνες, ξαναμένω έγκυος. Πάω στην πρώτη επίσκεψη και αντί να επιβεβαιωθεί η εγκυμοσύνη, βλέπουμε έναν άδειο σάκο...και ξανά απόξεση. Κάνουμε εξετάσεις, οι οποίες δεν δείχνουν κάποια ανωμαλία.

Από τότε (εδώ και 2 χρόνια) είμαστε στην προσπάθεια...ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσουμε να χαρίσουμε ένα αδελφάκι στην κουκλίτσα μας, η οποία είναι πλέον 5 ετών.

ΜΑΡΑΚΙ υπομονη ολα θα ερθουν η φυση ξερει απο μονη της τη πρεπει να κανει και να σκεφτεσε οτι εχεις ενα γερο παιδακι να μην αγχωνεσε αλλες δεν εχουν κανενα και εαν ειναι να ρθει θα ρθει...

Link to comment
Share on other sites

εμεις τα εχουμε πει κατ' ιδίαν.

Εγω 3 παλινδρομες και τωρα 3 παιδια. Δεν το βαζουμε κατω κοριτσια αν εχετε ηδη συλλαβει εχετε λυσει το μισο προβλημα και ας κατεληξε σε παλινδρομη.

Μανουλες θα γινεται σιγουρα και ισως και δευτερη και τριτη και τεταρτη φορα μανουλα πολλες απο εσας.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όσο σκέφτομαι βρε κορίτσια πόσο πρόσεχα πριν, που δεν ήθελα παιδί γιατί ήμουν μικρή ή γιατί δεν είχα τακτοποιηθεί στη δουλειά, μου έρχεται τρέλα!!!!!!!!!

Νόμιζα ότι το να μείνεις έγκυος ήταν τόσο απλό και τόσο εύκολο και μετά στην εγκυμοσύνη θα είσαι μες στην τρελή χαρά και θα κάνεις όλο ψώνια και γκρινιούλες..........

Πού να ήξερα τί με περίμενε!!!! Όταν κάνεις σχέδια , λένε, ο Θεός γελάει. Καλά μαζί μου πρέπει να γέλασε πολύ!!!!!!!

Σήμερα άρχισα να ψάχνομαι γιατί μου βρήκαν υψηλά αιμοπετάλια. Ο αιματολόγος μου λεει ότι ίσως είναι ιδιοπαθής θρομβοκυττάρωση κάτι με την πήξη του αίματος. Τί είναι αυτό τώρα;

Άρχισε νέος γολγοθάς!!!!!!!

Έχει πλάκα τώρα που με ψάχνουν τόσο πολύ να μου βρουν και τίποτε άλλο και να μην ξέρω από πού μου ήρθε!!!!!

Τί τραβάμε κι εμείς οι γυναίκες;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άρχισα να ψάχνομαι γιατί μου βρήκαν υψηλά αιμοπετάλια. Ο αιματολόγος μου λεει ότι ίσως είναι ιδιοπαθής θρομβοκυττάρωση κάτι με την πήξη του αίματος. Τί είναι αυτό τώρα;

Άρχισε νέος γολγοθάς!!!!!!!

Έχει πλάκα τώρα που με ψάχνουν τόσο πολύ να μου βρουν και τίποτε άλλο και να μην ξέρω από πού μου ήρθε!!!!!

 

Εσυ και αλλες 5.000.000 γυναικες στην Ελλαδα( θρομβοκυτταρωση). Σιγουρα το παιδι δεν ερχεται οποτε το θελουμε αλλα απο την αλλη μερια πρεπει να ωριμασουν οι συνθηκες για να ερθει.

Αυτο που σου συνεβηκε τωρα μπορουσε να εχει συμβει και στα 20 και στα 21.

Θυμησου οτι εδω θα γραφεις την γεννηση του μωρου σου σε μερικους μηνες .

Και αυτο στο λεω εγω που οταν μου το ελεγαν γελουσα γιατι ποτε δεν πιστεψα οτι θα τα καταφερω. Θα τα καταφερεις Ελισσαβετ και θα γινεις και δευτερη φορα μανουλα κι δεν στα λεω για να σου δωσω κουραγιο αλλα γιατι το πιστευω.

Σχεδον ο μισος γυναικειος πλυθησμος εχει πλεον στο ενεργητικο του μια παλινδρομη.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ Μαρίλια είσαι μια γλύκα!!! Ξέρεις να δίνεις κουράγιο στον άλλον χωρίς όμως να το μιζεριάζεις το θέμα. Είναι πολύ τυχερά τα παιδάκια σου που σε έχουν μανούλα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!δεν εχω βιωσει ποτε κατι τετοιο.ειχα προβλημα και γω με την αναπτυξη του μωρου.ηταν 2 εβδομαδες πισω αλλε εβαλα 90 ενεσεις πανω στην κοιλια και το αντιμετωπισαμε ευτυχως.μετα επαθα αποκκοληση στον 8ο αλλα τελος καλο!γραφω εδω απλως σαν συμπαρασταση!ΣΩΤΗΡΙΑ λυπαμαι!ΚΟΥΡΑΓΙΟ σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας! μολις σημερα μπηκα στο θεμα αυτο και πρεπει να πω πως αυτα που διαβασα μου θυμησαν και το δικο μου γολγοθα!!εγω δυστυχως δεν μπορεσα ποτε να μεινω εγκυος φυσιολογικα και σημερα εχω τον αντρακο μου που ειναι 2,5 χρονων με εξωσωματικη! περσι το μαιο εκανα εμβρυομεταφορα και εμεινα εγκυος ομως 2μερες μετα ειδα αιμα και ειχα φοβερους πονους στην κοιλια!τελικα ο γιατρος μου ειπε οτι πηγαινα για αποβολη,εκοψα λοιπον τα φαρμακα για να το αποβαλει ο οργανισμος μου αλλα τιποτα! ετσι δεν γλιτωσα την αποξεση! ηταν πολυ τραυματικη εμπειρια και δεν το εχω ξεχασει ακομα.Βλεπετε δεν ειναι ευκολο θεμα για μενα να μεινω εγκυος και οσο σκεφτομαι οτι το εχασα ετσι,τοσο γρηγορα τρελλαινομαι!! ειμαι σιγουρη οτι ολες σας θα αποκτησετε παιδακι ο θεος βοηθαει ολον τον κοσμο!!! μην στενοχωριεστε γιατι ειναι δυσκολοτερο να το ξεπερασεις οταν σου τυχαινει με τοσο κοπο οπως ετυχε σε μενα!!! να στε ολες καλα και περιμενω ευχαριστα νεα!!!! φιλακια πολλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όσο σκέφτομαι βρε κορίτσια πόσο πρόσεχα πριν, που δεν ήθελα παιδί γιατί ήμουν μικρή ή γιατί δεν είχα τακτοποιηθεί στη δουλειά, μου έρχεται τρέλα!!!!!!!!!

Νόμιζα ότι το να μείνεις έγκυος ήταν τόσο απλό και τόσο εύκολο και μετά στην εγκυμοσύνη θα είσαι μες στην τρελή χαρά και θα κάνεις όλο ψώνια και γκρινιούλες..........

Πού να ήξερα τί με περίμενε!!!! Όταν κάνεις σχέδια , λένε, ο Θεός γελάει. Καλά μαζί μου πρέπει να γέλασε πολύ!!!!!!!

Σήμερα άρχισα να ψάχνομαι γιατί μου βρήκαν υψηλά αιμοπετάλια. Ο αιματολόγος μου λεει ότι ίσως είναι ιδιοπαθής θρομβοκυττάρωση κάτι με την πήξη του αίματος. Τί είναι αυτό τώρα;

Άρχισε νέος γολγοθάς!!!!!!!

Έχει πλάκα τώρα που με ψάχνουν τόσο πολύ να μου βρουν και τίποτε άλλο και να μην ξέρω από πού μου ήρθε!!!!!

Τί τραβάμε κι εμείς οι γυναίκες;;;;;;;;

 

Μην ανησυχείς.Αν έχεις πρόβλημα στην πήξη του αίματος είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.Να χαίρεσαι που βρήκες την αιτία, γιατί έτσι την επόμενη φορά θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως δημιουργείται θρόμβος στο σημείο που τρέφεται το έμβρυο με αποτέλεσμα να μην αναπτύσσεται σωστά και έτσι ο οργανισμός το αποβάλει.Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και τη δεύτερη φορά που έμεινα έγκυος όλα πήγαν καλά.Στην αρχή είχα πανικοβληθεί, όμως στο ιατρείο του αιματολόγου συνάντησα πολλές κοπέλες με το ίδιο πρόβλημα.Στο ξαναλέω,αν είναι κάτι τέτοιο λύνεται με ειδική αντιπηκτική αγωγή, χωρίς καμία παρενέργεια ούτε για σένα,ούτε για το έμβρυο.Θα δεις που τώτα όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ! ΕΓΩ ΒΙΩΣΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΕΡΙΣΥ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ. ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΜΕΛΙΤΟΣ. ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΕΡΗΧΟ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ... ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ... ΚΑΙ... ΤΖΙΦΟΣ. ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΠΟΤΕ! ΙΣΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΚΙΟΛΑΣ. ΕΚΑΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΑΛΛΑ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ. ΝΑΙ ΕΚΛΑΨΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ. ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ Η ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! ΔΟΞΑ ΤΟΩ ΘΕΟ ΤΩΡΑ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΣΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ... ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ, ΔΥΝΑΜΗ, ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ :)

yZX6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς.Αν έχεις πρόβλημα στην πήξη του αίματος είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.Να χαίρεσαι που βρήκες την αιτία, γιατί έτσι την επόμενη φορά θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως δημιουργείται θρόμβος στο σημείο που τρέφεται το έμβρυο με αποτέλεσμα να μην αναπτύσσεται σωστά και έτσι ο οργανισμός το αποβάλει.Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και τη δεύτερη φορά που έμεινα έγκυος όλα πήγαν καλά.Στην αρχή είχα πανικοβληθεί, όμως στο ιατρείο του αιματολόγου συνάντησα πολλές κοπέλες με το ίδιο πρόβλημα.Στο ξαναλέω,αν είναι κάτι τέτοιο λύνεται με ειδική αντιπηκτική αγωγή, χωρίς καμία παρενέργεια ούτε για σένα,ούτε για το έμβρυο.Θα δεις που τώτα όλα θα πάνε καλά!!!

 

Ξέρεις τί με φόβισε περισσότερο; Μου είπε ότι θα τα ψάξει όλα, θα μου κάνει και εξέταση για λύκο. Μα είναι δυνατόν να έχω λύκο;;;;

Σε βάζουν σε ένα τρυπάκι και αρχίζουν να σε ξεψαχνίζουν. Ε δε μπορεί όλο και κάτι θα σου βρουν!

Μακάρι τουλάχιστον να πάρω μια ξεκάθαρη απάντηση γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα με μπερδέψουν χειρότερα. Ξέρεις μου το είπε και ο αιματολόγος ότι οι εξετάσεις για θρομβοφιλία είναι διαγνωστικές κατά 50%,που σημαίνει ότι μπορεί να την έχεις και να μην το δείξει. Γι' αυτό και οι περισσότεροι λένε να ψάχνεσαι μετά την 3η αποβολή. Το ερμηνεύουν συνδυαστικά με αυτό το γεγονός.

Εμένα τώρα με ψάχνουν γιατί αφενός μεν είχα υψηλά αιμοπετάλια και αφετέρου δε γιατί ο άντρας μου είναι γιατρός και θέλουν να με περιποιηθούν υποτίθεται...

Βρήκαμε παπά να θάψουμε πεντε έξι δηλαδή.....

Link to comment
Share on other sites

ELISAVET μου, έτσι είναι.Όταν μπαίνεις σ΄αυτό το τρυπάκι κάνεις ένα πακέτο εξετάσεων, που οι περισσότερες σε τρομάζουν!Όμως τίποτα δε θα έχεις, μην ανησυχείς!Αν όντως έχεις αυτό το πρόβλημα στο αίμα, αντιμετωπίζεται ευκολότατα.Ούτε βέβαια θα έχεις πρόβλημα να συλλάβεις.Θα ακούς τις συμβουλές του αιματολόγου σου και όλα θα πάνε καλά.Είδες πόσες κοπέλες έχουμε το ίδιο;Δεν είσαι η μόνη.Απλά όταν ακούς κάτι που ούτε μπορούσες να φανταστείς ότι υπάρχει πανικοβαλέσαι!Καλά κάνεις και τα ψάχνεις.Την επόμενη φορά, όλα θα πάνε καλά!Είμαστε μαζί σου και σε ότι χρειαστείς, θα σου λέμε τις δικές μας εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

ας μπω λοιπον κι εγω στο κλαμπ!!!

22/10/2006 εκανα την αποξεση γιατι την προηγουμενη δεν ακουγαμε καρδουλα στη 12η εβδομαδα..τραυματικη εμπειρια..τα λογια ειναι περιττα!!

 

κανω εξετασεις,βρισκω κι εγω κληρονομικη θρομβοφιλια,του παραγοντα leiden,σε 5 μηνες μενω εγκυος,και με ενεσεις ηπαρινης και ασπιρινη γεννησα το γιοκα μου στις 24/12/2007!!!

 

αισιως τωρα ειμαι παλι εγκυος-σε διδυμα αυτη τη φορα!!!-ακολουθωντας την ιδια θεραπεια κι ευχομαι ολα να εχουν αισιο τελος και να κρατησω στην αγκαλια μου αυτα τα αναπαντεχα διδυμακια!!!

 

κοριτσια οπως προειπαν πολλες κοπελες που περασαν πολυ ζορικες καταστασεις,μην απογοητευεστε..το ξερω ειναι δυσκολο,αλλα οχι ακατορθωτο!!

 

θελει υπομονη,επιμονη,ελπιδα και πιστη..

 

ευχομαι σε ολες να γινετε συντομα μανουλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύη μπράβο σου.Έτσι και εγώ γέννησα το γιόκα μου 3/7/2007.Αχ, τι ωραία να είσαι πάλι έγκυος και μάλιστα δίδυμα!Πότε γεννάς με το καλό;

Να σε ρωτήσω κάτι.Τις κάνεις μόνη σου τις ενέσεις;Εγώ τις έκανα μόνη μου και μελανιάζανε τα χέρια μου, η κοιλιά μου, τα μπράτσα μου ... όλα τα σημεία που τις έκανα.Τις έκανα όσο πιο αργά μπορούσα, άλλα και πάλι τα ίδια.Μήπως έχεις εσύ καμιά άλλη τεχνική;

Link to comment
Share on other sites

Εύη μπράβο σου.Έτσι και εγώ γέννησα το γιόκα μου 3/7/2007.Αχ, τι ωραία να είσαι πάλι έγκυος και μάλιστα δίδυμα!Πότε γεννάς με το καλό;

Να σε ρωτήσω κάτι.Τις κάνεις μόνη σου τις ενέσεις;Εγώ τις έκανα μόνη μου και μελανιάζανε τα χέρια μου, η κοιλιά μου, τα μπράτσα μου ... όλα τα σημεία που τις έκανα.Τις έκανα όσο πιο αργά μπορούσα, άλλα και πάλι τα ίδια.Μήπως έχεις εσύ καμιά άλλη τεχνική;

 

αν ολα πανε καλα γενναμε αρχες νοεμβριου!!τις κανω μονη μου,μονο στην κοιλια,μονο μετα τη γεννα τις εκανα κι αλλου..φυσικα και μελανιαζω!!!!αλλες παλι φορες δεν αφηνω καθολου σημαδι!!σηκωνω λιγο το δερμα,σα να τσιμπαω χοντρο κομματι κι εκει τρυπαω!!πρεπει να παιζει ρολο το καθε δερμα και το αν βρισκουμε αγγειακι τη φορα..δεν πειραζει ομως..αυτα εχει η θρομβοφιλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια τί με βρήκε!!!! Μου είπαν ότι όταν τελειώσουμε τις εξετάσεις κι αν δε βγάλουμε αποτέλεσμα θα πρέπει να κάνω ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ!!!!!!

 

Αυτοί προσπαθούν να εξηγήσουν τις τιμές των αιμοπεταλίων, οι οποίες δείχνουν μια ήπια φλεγμονή στον οργανισμό. Επειδή λοιπόν πριν από κάποιο καιρό με ταλαιπωρούσαν κάποιες διάρροιες (μετά συγχωρήσεως) και αυτό είναι το μόνο σύμπτωμα φλεγμονής που είχα, λένε ότι ίσως είναι μια φλεγμονή του εντέρου.

 

Παναγία μου πώς θα την κάνω αυτήν την εξέταση; Και μόνο που το σκέφτομαι μου έρχεται τρέλα!!!!!!!!!!!!

Τί θα κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από΄μένα!Βλέπω είμαστε πολλες στο κλαμπ...

Εγώ έμεινα πρώτη φορά έγκυος τον Δεκέμβριο του 2007 με τον πρώτο μήνα προσπαθειών. Μόλις είχαμε μετακομίσει στο δικό μας σπίτι και με μία δύο επαφές έμεινα έγκυος. Πέταγα από την χαρά μου..Ημέρα Χριστουγέννων, στην ονομαστική μου εορτή, πόναγα φοβερά ώσπου στις 6 -7 το απόγευμα απέβαλα με φοβερούς πόνους, ήμουν στην 5η εβδομάδα. Το τραγικό ήταν ότι μετά από 2 ώρες ήρθε ο κόσμος να μας ευχηθεί για την γιορτή μου και το καινούριο σπίτι. Έπρεπε να παίξουμε θέατρο γιατί δεν ήξερε κανείς τίποτα (μόνο οι γονείς μας).Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν τυχαίο γεγονός..

Τον μάρτιο του 2008 ξαναμένω έγκυος πάλι πολύ εύκολα , συγκρατημένη χαρά αυτή τη φορά λόγω μιας μικρής αιμορραγίας. Περνω χάπια, προσέχω και όλα πήγαιναν μια χαρά. Ως την 9η εβδομάδα που πήγαμε για υπέρηχο και η καρδούλα είχε σταματήσει. Ακολούθησε απόξεση και ψυχολογία αστα να πανε...

Εκ τότε εκανα εξετάσεις, θεραπείες και από τον Μάρτιο προσπαθώ να μείνω εγκυος..Άγχος για το αν μπορώ να ξαναμείνω, άγχος για το αν θα καταφέρω να γεννήσω, στεναχώρια γαιτί ο περίγυρος λέει ότι πιο πικρόχολο εχετε φανταστεί και εγώ να πρέπει να κάνω μόνο ΥΠΟΜΟΝΗ

Ελπίζω σύντομα όλες μας να γράφουμε σε καινούριο τόπικ με θέμα "επιτυχημένη εγκυμοσύνη μετά απο παλίνδρομες..."

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια τί με βρήκε!!!! Μου είπαν ότι όταν τελειώσουμε τις εξετάσεις κι αν δε βγάλουμε αποτέλεσμα θα πρέπει να κάνω ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ!!!!!!

 

Αυτοί προσπαθούν να εξηγήσουν τις τιμές των αιμοπεταλίων, οι οποίες δείχνουν μια ήπια φλεγμονή στον οργανισμό. Επειδή λοιπόν πριν από κάποιο καιρό με ταλαιπωρούσαν κάποιες διάρροιες (μετά συγχωρήσεως) και αυτό είναι το μόνο σύμπτωμα φλεγμονής που είχα, λένε ότι ίσως είναι μια φλεγμονή του εντέρου.

 

Παναγία μου πώς θα την κάνω αυτήν την εξέταση; Και μόνο που το σκέφτομαι μου έρχεται τρέλα!!!!!!!!!!!!

Τί θα κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

εάν επιλεξεις καλο γιατρό που θα "κοιμήσει" καλά χωρίς τσιγγουνιές στο φάρμακο δεν θα καταλάβεις τίποτα...

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εύη μπράβο σου.Έτσι και εγώ γέννησα το γιόκα μου 3/7/2007.Αχ, τι ωραία να είσαι πάλι έγκυος και μάλιστα δίδυμα!Πότε γεννάς με το καλό;

Να σε ρωτήσω κάτι.Τις κάνεις μόνη σου τις ενέσεις;Εγώ τις έκανα μόνη μου και μελανιάζανε τα χέρια μου, η κοιλιά μου, τα μπράτσα μου ... όλα τα σημεία που τις έκανα.Τις έκανα όσο πιο αργά μπορούσα, άλλα και πάλι τα ίδια.Μήπως έχεις εσύ καμιά άλλη τεχνική;

 

Πρέπει να τσιμπάς το δέρμα με το ένα χέρι και να κάνεις την ένεση με το άλλο με την βελόνα κάθετα. όταν την κάνεις σωστά και το φάρμακο πηγαίνει στον υποδόριο ιστό συνήθως δεν αφήνει σημάδι. Καλό είναι να γίνεται στην κοιλιά που συνήθως έχουμε περισσότερο λίπος και εχουμε περισσοτερες πιθανότητες να πετυχουμε υποδοριο ιστο, στην κοιλιά πονάει λιγότερο και συνήθως δεν αφήνει σημάδι.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

εάν επιλεξεις καλο γιατρό που θα "κοιμήσει" καλά χωρίς τσιγγουνιές στο φάρμακο δεν θα καταλάβεις τίποτα...

 

Εγώ μου φαίνεται θα λιποθυμήσω πριν την κάνω. Κάτι άκουσα ότι αυτό που πονάει είναι ο αέρας που σου βάζουν . Όταν λέμε πονάει τί εννοούμε; Δηλαδή πονάαααεεεεειιι;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μου φαίνεται θα λιποθυμήσω πριν την κάνω. Κάτι άκουσα ότι αυτό που πονάει είναι ο αέρας που σου βάζουν . Όταν λέμε πονάει τί εννοούμε; Δηλαδή πονάαααεεεεειιι;;;;;;;

Αν την κάνεις ξύπνια θα πονάς. Εάν πας σε καλό κέντρο που θα σε κοιμήσουν δεν θα καταλάβεις τίποτα απλά μετά θα εχεις αερια :P. Μπορούν να σε κοιμήσουν/χαλαρώσουν και να μην καταλάβεις τίποτα. προτιμησε καποιο μεγαλο νοσοκομειο/ ιδιωτική κλινική απο το να την κανεις σε ιδιωτικό ιατρείο. θεωρώ ότι η σαλπιγγογραφια πονάει περισσότερο(γνώμη μου βέβαια).

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια τί με βρήκε!!!! Μου είπαν ότι όταν τελειώσουμε τις εξετάσεις κι αν δε βγάλουμε αποτέλεσμα θα πρέπει να κάνω ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ!!!!!!

 

Αυτοί προσπαθούν να εξηγήσουν τις τιμές των αιμοπεταλίων, οι οποίες δείχνουν μια ήπια φλεγμονή στον οργανισμό. Επειδή λοιπόν πριν από κάποιο καιρό με ταλαιπωρούσαν κάποιες διάρροιες (μετά συγχωρήσεως) και αυτό είναι το μόνο σύμπτωμα φλεγμονής που είχα, λένε ότι ίσως είναι μια φλεγμονή του εντέρου.

 

Παναγία μου πώς θα την κάνω αυτήν την εξέταση; Και μόνο που το σκέφτομαι μου έρχεται τρέλα!!!!!!!!!!!!

Τί θα κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Μην το σκέφτεσαι καθόλου!!!Δε θα καταλάβεις ΤΙΠΟΤΑ!!!Φτάνει να πας (όπως σου είπαν και τα κορίτσια) σε ένα καλό ιδιωτικό κέντρο.Καλά είναι να κάνεις εισαγωγή από το προηγούμενο βράδυ, γιατί το πιο δύσκολο απ΄όλα είναι τα καθαρκτικά που πρέπει να πάρεις και όχι η εξέταση.Όταν τελειώσει δε θα έχεις πονέσει καθόλου, δε θα θυμάσαι τίποτα και εύχομαι μέσα απ΄την καρδιά μου να είναι όλα καλά.Περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από΄μένα!Βλέπω είμαστε πολλες στο κλαμπ...

Εγώ έμεινα πρώτη φορά έγκυος τον Δεκέμβριο του 2007 με τον πρώτο μήνα προσπαθειών. Μόλις είχαμε μετακομίσει στο δικό μας σπίτι και με μία δύο επαφές έμεινα έγκυος. Πέταγα από την χαρά μου..Ημέρα Χριστουγέννων, στην ονομαστική μου εορτή, πόναγα φοβερά ώσπου στις 6 -7 το απόγευμα απέβαλα με φοβερούς πόνους, ήμουν στην 5η εβδομάδα. Το τραγικό ήταν ότι μετά από 2 ώρες ήρθε ο κόσμος να μας ευχηθεί για την γιορτή μου και το καινούριο σπίτι. Έπρεπε να παίξουμε θέατρο γιατί δεν ήξερε κανείς τίποτα (μόνο οι γονείς μας).Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν τυχαίο γεγονός..

Τον μάρτιο του 2008 ξαναμένω έγκυος πάλι πολύ εύκολα , συγκρατημένη χαρά αυτή τη φορά λόγω μιας μικρής αιμορραγίας. Περνω χάπια, προσέχω και όλα πήγαιναν μια χαρά. Ως την 9η εβδομάδα που πήγαμε για υπέρηχο και η καρδούλα είχε σταματήσει. Ακολούθησε απόξεση και ψυχολογία αστα να πανε...

Εκ τότε εκανα εξετάσεις, θεραπείες και από τον Μάρτιο προσπαθώ να μείνω εγκυος..Άγχος για το αν μπορώ να ξαναμείνω, άγχος για το αν θα καταφέρω να γεννήσω, στεναχώρια γαιτί ο περίγυρος λέει ότι πιο πικρόχολο εχετε φανταστεί και εγώ να πρέπει να κάνω μόνο ΥΠΟΜΟΝΗ

Ελπίζω σύντομα όλες μας να γράφουμε σε καινούριο τόπικ με θέμα "επιτυχημένη εγκυμοσύνη μετά απο παλίνδρομες..."

 

Να τους γράψεις όλους!!!Αυτοί που κάνουν πικρόχολα σχόλια δεν υπάρχει λόγος να είναι κοντά σου.Ηρέμησε!!!

Και βέβαια θα ξαναμείνεις έγκυος και όλα θα πάνε καλά, φτάνει εσύ να ηρεμήσεις.Να δεις πόσο εύκολα θα γίνει, όταν δεν το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου (και στο λέω γιατί τα πέρασα και ευτυχώς τα ξεπέρασα-να μη σου πω όμως ψέματα, μου πήρε αρκετό χρόνο).Σε σένα εύχομαι να χαρείς το καινούριο σου σπίτι με τον αντρούλη σου, να είστε καλά και θα δεις ότι σύντομα θα το γεμίσετε με πολλές παιδικές φωνούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...