Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 16 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ.ΘΑ ΤΑ ΓΙΟΡΤΑΣΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΔΕ ΤΑ ΓΙΟΡΤΑΣΑΜΕ(ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ)ΘΕΛΩ ΣΤΑ ΦΕΤΙΝΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΛΑ.ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΤΕΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΙΔΕΕΣ.Β Ο Η Θ Ε Ι Α !!!!!ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΘΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό να γιορτάσετε τα γεννέθλια της μικρής σας και να την χαίρεστε!

Τα γεννέθλια είναι πολύ ωραία στο σπίτι και το παιδάκι σου θα περάσει υπέροχα, αλλά θα σου έλεγα να καλούσες κανα 2 παιδάκια κρίμα είναι παιδικό πάρτυ χωρίς παιδάκια δεν υπάρχει κάποιο παιδάκι στην γειτονιά ή στο φιλικό σας περιβάλλον να καλέσεις;

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι δεν εχετε ουτε ενα παιδακι να καλεσετε??

Τοτε απλα στολισε το σπιτι με μπαλονια κ οτι αλλο νομιζεις οτι θα της αρεσει κ θα την εντυπωσιασει, διαλεξε καλη μουσικουλα να χορεψετε (η δικια μου ξετρελαινεται..), φταιξε φαγητα που της αρεσουν κ καλεστε ανθρωπους που χαιρεται να τους βλεπει..

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι δεν εχετε ουτε ενα παιδακι να καλεσετε??

Τοτε απλα στολισε το σπιτι με μπαλονια κ οτι αλλο νομιζεις οτι θα της αρεσει κ θα την εντυπωσιασει, διαλεξε καλη μουσικουλα να χορεψετε (η δικια μου ξετρελαινεται..), φταιξε φαγητα που της αρεσουν κ καλεστε ανθρωπους που χαιρεται να τους βλεπει..

ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΟΙ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΞΑΝΘΗ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΓΝΩΣΤΩΝ.ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΚΛΟΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΠΕΡΝΟΥΝ.ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζετε να καλέσεις κλόουν μόνο για ένα παιδάκι, άλλωστε σε αυτήν την ηλικία πολλά παιδάκια φοβούνται τους κλόουν......λοιπόν θα στολίσεις το σπίτι με μπαλόνια, θα παραγγείλεις μία τουρτίτσα με το αγαπημένο της θέμα, θα της πάρετε ένα όμορφο δώρο, θα φτιάξεις και κάτι νόστιμο να φάτε, πολύ μουσική και χόρο και θα περάσετε φίνα!

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χρειάζετε να καλέσεις κλόουν μόνο για ένα παιδάκι, άλλωστε σε αυτήν την ηλικία πολλά παιδάκια φοβούνται τους κλόουν......λοιπόν θα στολίσεις το σπίτι με μπαλόνια, θα παραγγείλεις μία τουρτίτσα με το αγαπημένο της θέμα, θα της πάρετε ένα όμορφο δώρο, θα φτιάξεις και κάτι νόστιμο να φάτε, πολύ μουσική και χόρο και θα περάσετε φίνα!

λιανα η αποψη σου με βρισκει απολυτως συμφωνη.μετα μπορεις να την βγαλεις σε καμια παιδικη χαρα να παιξει.ετσι θα τησ μεινει σαν καποια ιδιαιτερη μερα με πολλες δραστηριοτητες!:-D

Link to comment
Share on other sites

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 16 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ.ΘΑ ΤΑ ΓΙΟΡΤΑΣΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΔΕ ΤΑ ΓΙΟΡΤΑΣΑΜΕ(ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ)ΘΕΛΩ ΣΤΑ ΦΕΤΙΝΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΛΑ.ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΤΕΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΙΔΕΕΣ.Β Ο Η Θ Ε Ι Α !!!!!ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΘΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ.

 

Τι εννοεις οτι τα πεθερικα σου απαγορευσαν να γιορτασεις τα ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ?????:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως πως οι παλιοτερες γενιες ειχαν καποιες προκαταλυψεις για καποια θεματα αλλα τα πεθερικα μου πιστευω πως τους ξεπερνανε ολους.εκτος του οτι ειναι συντηρητικοι και παλαιων αρχων περα του οτι θελουν να εχουν αποψη για ολους και για ολα ειναι και παλιοημερολογητες.μου κατεστρεψαν το γαμο(τετοιο κλαμα δεν εχω ριξει στη ζωη μου)ηθελαν να αναμειχθουν και στη βαφτιση και επειδη δε συμφωνησα ο πεθερος μου δεν εμφανιστηκε καν και ειναι και το πρωτο του εγγονι και οσο για τα γεννεθλια απλα εδινα εξετασεις εκεινη τη περιοδο και ετσι δεν επεμενα θηλαζα κιολας και δεν ηθελα να χαλαστω.κατι αστειο για 3 μηνες αφοτου ειχε γεννηθει η μικρη επιτρεποταν να εχουμε απλωμενα ρουχα εως τη δυση του ηλιου και φανταστειτε τωρα να ερχονται τα πεθερικα για επισκεψη απροειδοποιητα και εγω με τη μανα μου να τρεχουμε να μαζευουμε τα ρουχα.τωρα γελαω τοτε...λιγο ελειψε και θα με ειχατε ακουστα απ τις ειδησεις,νυφη σκοτωσε τα πεθερικα της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναποφασιστη με το καλο τα γενεθλια της κορης σου.να τα εκατοστησει.αυτο που λες για τα πεθερικα σε καταλαβαινω μιας κ προερχομαι απο παλαιοημερολογιτικο σοι!

η μητερα μου βαθια θρησκευομενη κ φανατικη παλαιοημερολογιτισα θυμαμαι που μας νηστευε επι 40μερες κ σιγουρα 2-3 μερες στο τελος χωρις λαδι!ηταν πολυ αυστηρη κ καθε κυριακη εκκλησια φυσικα.κατυχητικο σιγουρα κ χριστουγεννα -ανασταση καθομασταν μεχρι το τελος της λειτουργιας!οταν αρχισαμε μια μια απο τις αδερφες μου να παντρευομαστε με το νεο κοντεψε να παθει.τωρα πια το συνηθισε κ την πηρε χαμπαρι!δεν εχω προβλημα με τα ημερολογια απλα πιστευω οτι ειναι μεγαλη αμαρτια να μαλωνουμε γι αυτα!ο θεος ειναι ενας κ εμεις τον χωριζουμε!

η διαφορα ειναι στις 13 μερες αλλα κ στα μυαλα τους!

 

επισης η μητερα μου ποτε δεν μας λεει χρονια πολλα στις γιορτες μας παρα μονο οταν ειναι η γιορτη με το παλαιο ημερολογιο.ο πατερας μου ακολουθει το νεο κ ο τσακωμοι τους πολλοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να γιορταζονται αλλα 13 μερες μετα που θα ειναι η κανονικη τους ημερομηνια.

πχ αν το παιδακι γεννηθηκε στις 7/5 τα γενεθλια του με το παλιο ημερολογιο θαπρεπει να γινουν στις 20/5 που θα ειναι 7/5 στο παλιο.καταλαβες?δηλ 13 μερες μετα την κανονικη ημερομηνια.

Link to comment
Share on other sites

αναποφασιστη με το καλο τα γενεθλια της κορης σου.να τα εκατοστησει.αυτο που λες για τα πεθερικα σε καταλαβαινω μιας κ προερχομαι απο παλαιοημερολογιτικο σοι!

η μητερα μου βαθια θρησκευομενη κ φανατικη παλαιοημερολογιτισα θυμαμαι που μας νηστευε επι 40μερες κ σιγουρα 2-3 μερες στο τελος χωρις λαδι!ηταν πολυ αυστηρη κ καθε κυριακη εκκλησια φυσικα.κατυχητικο σιγουρα κ χριστουγεννα -ανασταση καθομασταν μεχρι το τελος της λειτουργιας!οταν αρχισαμε μια μια απο τις αδερφες μου να παντρευομαστε με το νεο κοντεψε να παθει.τωρα πια το συνηθισε κ την πηρε χαμπαρι!δεν εχω προβλημα με τα ημερολογια απλα πιστευω οτι ειναι μεγαλη αμαρτια να μαλωνουμε γι αυτα!ο θεος ειναι ενας κ εμεις τον χωριζουμε!

η διαφορα ειναι στις 13 μερες αλλα κ στα μυαλα τους!

 

επισης η μητερα μου ποτε δεν μας λεει χρονια πολλα στις γιορτες μας παρα μονο οταν ειναι η γιορτη με το παλαιο ημερολογιο.ο πατερας μου ακολουθει το νεο κ ο τσακωμοι τους πολλοι.

 

χαχαχ σορυ που γελαω χριστινακι εισαι και συνονοματη αλλα φανταζομαι τους γονεις σου...ο ενας παλαιοημερολογιτης και ο αλλος με το νεο!απιστευτο πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που ο αντρας μου δεν ειναι σαν και αυτους απλα πολλες φορες δε λεει τιποτα για να μην τους στεναχωρισει.σωστο απ τη μια αλλα αδικο για μενα απ την αλλη γιατι για το γαμο μου ειχα περασει τα πανδυνα...

Link to comment
Share on other sites

χριστινα μη ζητας συγνωμη.πραγματικα για γελια ειναι

χριστουγεννα δεν καναμε κ τρωγαμε νηστισημα ενω ο πατερας μου να θελει να γιορτασει!ασε δεν μπορεις να φανταστεις!

αναποφασιστη δυσκολη η περιπτωση σου.κ απορω πως δεχτηκανε νυφη με το νεο.

με το νεο παντρευτηκατε?

Link to comment
Share on other sites

χριστινα μη ζητας συγνωμη.πραγματικα για γελια ειναι

χριστουγεννα δεν καναμε κ τρωγαμε νηστισημα ενω ο πατερας μου να θελει να γιορτασει!ασε δεν μπορεις να φανταστεις!

αναποφασιστη δυσκολη η περιπτωση σου.κ απορω πως δεχτηκανε νυφη με το νεο.

με το νεο παντρευτηκατε?

ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΗΜΕΡΟΛΟΓΙΤΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΕΒΑΛΑΝ ΑΥΤΟΙ(ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΝΟΝΑΣ ΤΟΥ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ)

Link to comment
Share on other sites

Αναποφασιστη και Χριστινα και εμενα η μαμα μου ειναι βαθια θρησκευομενο ατομο και ο παππους μου ηταν παπας ( πεθανε πολλα χρονια πριν) αλλα με το νεο.

Γαλουχηθηκαμε με εκκλησια τις Κυριακες, κατηχητικο νηστεια αλλα οχι 40 ημερες και ηταν διαλλακτικη η μαμα μου και ηπιων τονων ανθρωπος.

Παντως εχω ενα θεμα με το παλαιο γιατι αν τολμησει καποιος να παει στην εκκλησια τους και ειναι με το νεο τον αντιμετωπιζουν σαν ξενο σωμα.

Παρεβρεθηκα σε μια βαφτιση πριν καιρο και ενιωσα λιγο ασχημα γιατι οι γονεις που εκαναν την βαφτιση μας προετοιμαζαν να φοραμε μαντηλα η φορεμα αντι παντελονιου κ.λ.π.

Πηγα με τα ρουχα που θα επελεγα να παω σε οποιαδηποτε εκκλησια αλλωστε ποτε δεν μου αρεσαν οι ακροτητες .

Η εκκλησια ειναι εκκλησια παντου ειτε με το νεο ειτε με το παλαιο. Οι 13 ημερες διαφορα δεν κανουν καποιον αιρετικο.

Ειναι κριμα να διωχνουν τους ανθρωπους απο την εκκλησια.

Πολυ σωστα κανετε που επιλεγετε τωρα για την οικογενεια σας αλλωστε το θρησκευτικο συναισθημα δεν επιβαλλεται απο κανεναν αλλα πηγαζει απο μεσα μας.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ .ΔΕ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΥΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝΟΥΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας.

Επαναφέρω ένα παλαιότερο θέμα.

Σε 1 μήνα έχει τα 2α της γενέθλια η κόρη μου και θέλουμε φυσικά να τα γιορτάσουμε!

Μόλις μετακομίσαμε σε καινούριο σπίτι και, καλώς ή κακώς, φοβόμαστε ότι με 7-10 παιδάκια όλο και κάποια ζημιά θα γίνει, κάποιο παιχνίδι θα χτυπήσει στους φρεσκοβαμμένους τοίχους ή στο παρκέ. Βλακεία μας που σκεφτόμαστε έτσι, αλλά έχουμε 4 μέρες στο νέο σπίτι και είμαστε λίγο υπερβολικοί.

Έχετε καμιά εναλλακτική ιδέα; Είναι μικρή για παιδότοπο, δεν θα παίξει και δεν θα το ευχαριστηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Επαναφέρω ένα παλαιότερο θέμα.

Σε 1 μήνα έχει τα 2α της γενέθλια η κόρη μου και θέλουμε φυσικά να τα γιορτάσουμε!

Μόλις μετακομίσαμε σε καινούριο σπίτι και, καλώς ή κακώς, φοβόμαστε ότι με 7-10 παιδάκια όλο και κάποια ζημιά θα γίνει, κάποιο παιχνίδι θα χτυπήσει στους φρεσκοβαμμένους τοίχους ή στο παρκέ. Βλακεία μας που σκεφτόμαστε έτσι, αλλά έχουμε 4 μέρες στο νέο σπίτι και είμαστε λίγο υπερβολικοί.

Έχετε καμιά εναλλακτική ιδέα; Είναι μικρή για παιδότοπο, δεν θα παίξει και δεν θα το ευχαριστηθεί.

 

Σε κάποιο κοντινό πάρκο ή παιδική χαρά; Εχω δει πάρτυ σε τέτοιους χώρους αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο κοντινό πάρκο ή παιδική χαρά; Εχω δει πάρτυ σε τέτοιους χώρους αρκετές φορές.

 

Το σκέφτηκα γιατί έχουμε και ένα ωραίο πάρκο πολύ κοντά μας. Όμως, πέρα απ'το ότι ρώτησα στο δήμο και είπαν ότι εκείνοι δεν το επιτρέπουν αλλά ας κάνουμε ότι θέλουμε με δική μας ευθύνη, σκέφτομαι ότι μαζεύει τόσο κόσμο, τόσα πολλά παιδάκια, που τα δικά μας 7-10 παιδάκια θα χαθούν εκεί μέσα. Θα είναι σαν να πήγαμε απλά στις κούνιες μόνοι μας. Δεν είναι ηλικία που θα ξέρει να παίξει με τους δικούς της "φίλους". Συν ότι θα έχω και τους γονείς των παιδιών, γιαγιάδες, παππούδες, που τί θα κάνουν στο πάρκο;

 

Κάτι που σκέφτηκα σαν επιλογή, είναι να μαζευτούμε στο σπίτι αλλά να έχω μια κοπέλα να τους κάνει δραστηριότητες, μήπως έτσι παραμείνουν απασχολημένα και υπό έλεγχο. Πώς σας ακούγεται; Ενδιαφέρονται παιδάκια από 18 μηνών ως 4 ετών για κάτι τέτοιο; ή θα τη γράψουν την κοπέλα και θα κάνουν τα δικά τους;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...