Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

αυτή τη στιγμή ειλικρινά νιώθω πολύ μπερδεμένη, περιμένω το επόμενο ραντεβού για να συζητήσω πιο αναλυτικά το θέμα με το γιατρό μου και να δούμε τι θα κάνουμε.Στην αρχή ήμουν προσανατολισμένη στο να ξεκινήσω φυσιολογικά και μετά βλέπουμε αλλά τώρα ...

ευτυχώς έχω αρκετές μέρες ακόμα να το σκεφτώ.

 

νομίζω ότι ο γιατρός σου δεν πρόκειται να είναι ειλικρινής μαζί σου από δω και πέρα μια και δεν ήταν ειλικρινής μέχρι τώρα... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επειδή τον θεωρώ κορυφαίο γιατρό (όχι μόνο εγώ βέβαια ) θέλω να πιστεύω ότι απλά τον πέτυχα σε πολύ άσχημη μέρα και για αυτό μου μίλησε έτσι. Η μαία που θα έχω είναι μια πάρα πολύ καλή και ευγενική κοπέλα κάτι που θεωρώ πως θα με βοήθησει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

δε κατάλαβα καλά τη χρήση τησ ωκυτοκίνης ή οξυτοκίνης στον τοκετό, αν μπορέσεις να μας την εξηγήσεις λίγο aglaia θα μου ήταν πάρα πολύ χρήσιμο για ναξέρω πωσ θα το θέσω και στο γιατρό μου.

 

η ωκυτοκίνη είναι ορμόνη που εκκρίνεται από το σώμα και προκαλεί τις συσπάσεις κατά τον τοκετό, εκκρίνεται σε πολύ μεγάλη ποσότητα μετά τον τοκετό για να συσπασθεί η μήτρα και να σταματήσει η αιμοραγία. Επίσης προκαλεί στη σύσπαση στα γαλακτοκύτταρα για να κατέβει το γάλα (αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος).

 

Πέρα από τον τοκετό και τη γαλουχία είναι η ορμόνη που προκαλεί συσπάσεις κατά τον οργασμό.

 

Γενικά θεωρείται η ορμόνη της ευτυχίας...

 

 

Η συνθετική ωκυτοκίνη χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις που οι συσπάσεις δεν είναι αρκετές για να εξελιχθεί φυσιολογικά ο τοκετός. Η διαφορά είναι τεράστια, η ποσότητα της συνθετικής ορμόνης δεν μπορεί να ελεγχθεί με ακρίβεια, επίσης είναι αναγκαστικά συνεχής (ενώ η φυσική εκκρίνεται περιοδικά) προκαλεί ακανόνιστες και έντονες συσπάσεις...

 

Οι περισσότεροι γιατροί στην Ελλάδα τη χρησιμοποιούν σε όλους τους τοκετούς ακόμη και αν αυτοί εξελίσσονται μια χαρά, δηλαδή δεν τη χρησιμοποιουν επιλεκτικά εκεί που πραγματικά είναι αναγκαία.... :?

 

Νομίζω ότι ο γιατρός σου είναι ένας από αυτούς και δε νομίζω ότι έχει νόημα να συζητήσεις μαζί σου την ιατρική πρακτική που ακολουθεί. Αυτήν έχει υιοθετήσει, αυτή ακολουθεί, δεν υπάρχει περίπτωση να την αλλάξει για σένα.... Έτσι κι αλλιώς όλη του η φιλοσοφία βασίζεται στο "εγώ ο γιατρός παρεμβαίνω κι ελέγχω εσένα και τον τοκετό σου" Δεν υπάρχει περίτπωση να του αλλάξεις την φιλοσοφία. Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι άλλη φιλοσοφία, απλά ψάχνεις το γιατρό που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

επειδή τον θεωρώ κορυφαίο γιατρό (όχι μόνο εγώ βέβαια ) θέλω να πιστεύω ότι απλά τον πέτυχα σε πολύ άσχημη μέρα και για αυτό μου μίλησε έτσι.

 

οι κορυφαίοι μευτήρες

α)ξέρουν ότι το σώμα μας είναι ικανό να γεννήσεις με τις ελάχιστες παρεμβάσεις στο 80% των περιπτώσεων

β)ξέρουν να σέβονται τον τοκετό και την επίτοκο (άρα δεν επεμβαίνουν εκεί που δεν χρειάζεται....)

γ)δεν προετοιμάζουν την έγκυο για έναν άσχημο τοκετό

δ)αν η έγκυος ζητήσει οποιαδήποτε παρέμβαση, τότε ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να την ενημερώσει για όλες τις πιθανές παρενέργειες, ακόμη και τις πιο σπάνιες, ώστε η έγκυος να πάρει την απόφασή της μετά από σωστή και πλήρη ενημέρωση.

 

οι γιατροί που προετοιμάζουν την έγκυο για άσχημο τοκετό είναι αυτοί που ξέρουν να κάνουν μόνο άσχημους τοκετούς...

οι γιατροί που δεν αναφέρονται στις πιθανές παρενέργειες των παρεμβάσεων είναι το λιγότερο ανέντιμοι

 

Ο γιατρός μου με ρώτησε αν θα κάνω επισκληρίδιο με εντελώς ουδέτερο ύφος. Όταν του απάντησα "όχι, δε νομίζω". Απλά χαμογέλασε συγκαταβατικά και είπε "πολύ ωραία!, αν πάντως νιώσεις ότι σου χρειάζεται θα μπορέσεις να την κάνεις, το πιθανότερο είναι να μη σου χρειαστεί"

 

Είμαι σίγουρη ότι ο λόγος που το είπε είναι για να μη νιώσω δεσμευμένη από την κουβέντα μου...

 

Η μαία που θα έχω είναι μια πάρα πολύ καλή και ευγενική κοπέλα κάτι που θεωρώ πως θα με βοήθησει αρκετα.

 

Αυτή ίσως είναι η μόνο σωτηρία σου, αρκεί να μπορέσει να κάνει αυτά που θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εκανα επισκληριδιο και θηλασα οποτε αυτο μη σε απασχολει angela kgr.Παντως η διαδικασια του να σου βαλουν την επισκληριδιο διαρκει κανενα 5λεπτο δεκαλεπτο και θεωρω οτι την ωρα των εξωθησεων πχ δεν μπορει να μπει.Εγω εκει ηταν που πονουσα πολυ και τους ελγα να μου βαλουν κι αλλο φαρμακο αλλα εκεινη την ωρα δεν ειχαμε καιρο για τετοια :wink: .Θα πρεπι δηλαδη να εχεις αποφασισει πριν ερθει εκεινη η στιγμη αν θα βαλεις ή οχι

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μη σπέρνουμε τον πανικό άδικα,πιστεύω πως η καθεμία αντιλαμβάνεται τους πόνους της γέννας διαφορετικά.

Εγώ γέννησα μετά απο δώδεκα ώρες με σπασμένα νερά και συσπάσεις ανα 3-4 λεπτά για 10 ώρες.Όλες αυτές τις ώρες είμουν ξαπλωμένη και συνδεδεμένη με καρδιοτοκογράφο.Δεν έκανα επισκληρίδιο έκανα τις αναπνοές που είχα μάθει και με βοήθησαν πολύ.

Λίγο πριν γεννήσω γεννούσε μια κοπέλα σε διπλανό θάλαμο και άκουγα οτι ούρλιαζε και έλεγα "τι με περιμένει?"ομως ούτε στιγμή δε μου ήρθε να φωνάξω ,ήθελα να συνεργαστώ με το σώμα μου και να βοηθήσω το μωρό μου να βγει!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Ελεν.. Η μαμα φιλης μου η οποία μαλιστα γεννησε τα παιδια της με τη βοηθεια της πεθερας της που ηταν μαμη (υπηρχαν και τοτε μαιευτηρια) εχει να λεει οτι κατα τη διαρκεια της περιοδου της πονουσε περισσοτερο απ΄οταν γεννησε.. Το ιδιο λεει και η μαμα μου..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και η μαμα μου ετσι μου χει πει κι αυτή μονο με αναπνοές γέννησε.Πιστευω ειναι και αναλογα στον ανθρωπο ποσο αντέχει τον πονο.Παντως οι δικοι μου πονοι περιοδου ηταν ενα δραμα καθε μηνα με πηγαιναν στο Μητερα για ενεση λιποθυμουσα απο τον πονο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ηρεμήστε.... Την πρώτη μου κόρη την γέννησα τελείως φυσιολογικά. Χωρίς ωκυτοκίνη και χωρίς επισκληρίδειο. Η όλη διαδικασία διάρκεσε 22 ώρες!!! Οι πόνοι ήταν υποφερτοί. Μέχρι διαστολή 8 ήμουν όρθια και περπατούσα στους διαδρόμους. Με βοήθησαν πολύ οι αναπνοές. Να είναι κάλα η μαία μου! Αν συγκεντρωθείς στις αναπνοές και συνεργαστείς με το σώμα σου όλα πάνε καλά. Δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό να φωνάξω....

Την δεύτερη κόρη μου την γέννησα με πρόκληση. Μου έβαλαν ορό μέχρι τη στιγμή που μου έσπασαν τα νερά, μετά ήρθαν οι δικοί μου πόνοι και μου έβγαλαν τον ορό. Οι πόνοι ήταν το ίδιο υποφερτοί, άντε ένα τσακ πιο έντονοι. Η μαία πάλι ήταν δίπλα μου και με βοήθησε πολύ με τις αναπνοές. Εννοείτε ότι δεν έκανα επισκληρίδιο ούτε στη δεύτερη.

Έχει δίκιο η Αγλαία για το γιατρό. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο να μην σε αγχώσει. Και εμένα με είχε ρωτήσει αν θέλω επισκληρίδιο και του απάντησα ξεκινάμε χωρίς και βλέπουμε. Μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι να μην την χρειαστώ. Είχα πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου και στη μαία μου και η ψυχολογία μου ήταν πολύ καλή. Νομίζω παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα με την elen και με τις περισσότερες κοπέλες ,

απλά τώρα είναι λίγο δύσκολη για μένα η κατασταση γιατί ούτε γιατρό μπορώ να αλλάξω αλλά ούτε και να αφήσω τον εαυτό μου να πάει στο τοκέτο σε καθεστώς πανικού και αβεββαιότητας για τη στάση που θα κρατήσει ο γιατρός μου. ελπίζω η επόμενη κουβέντα μου μαζί του να είναι πιο ήρεμη και επικοδομητική και να φανεί πιο συνεργάσιμος.

aglaia ευχαριστώ πάρα πολύ για τη πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ κορίτσια γέννησα φυσιολογικά και έκανα επισκληρίδιο! Ενώ έλεγα οτι δεν θα κάνω τελικά πόναγα αρκετα οπότε είπα στον γιατρό να μου κάνει. Έτσι απόλαυσα τη γέννα χωρίς πόνο. Τη ζουζού τη θηλάζω αποκλειστικά και δεν νομίζω οτι η επισκληρίδιος έχει καμία σχέση!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! να σας ρωτήσω κάτι για την επισκληρίδειο; εγώ γέννησα με πρόκληση γιατί το παιδί έκανε αλλοίωση παλμών.ξεκίνησα με δικούς μου πόνους και μετά τους ενισχύσαμε.επειδή ο αναισθησιολόγος με είδε άνετη νομίζω πως δεν μου έβαλε καλή δόση αναισθησίας.στους πόνους ένιωθα λίγα πράγματα αλλά στις εξωθήσεις μπορώ να πω ότι πόνεσα!ίσως γιατί περίμενα ότι δεν θα νιωθω απολύτως τίποτα!βέβαια από τη μια καλύτερα για τον οργανισμό μου και τη μικρή απλά είχα την εντύπωση πως είσαι σαν παράλυτη από τη μέση και κάτω.όσες κάνατε επισκληρίδειο πόσα πράγματα νιώθατε;

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκια μου το οτι ενοιωθες πονο ισως εχει να κανει με την δοση του αναισθητικου φαρμακου που σου εβαλε με την επισκληριδειο.Εγω γεννησα με καισσσαρικη και επισκληριδειο και δεν ενοιωσα ποσο ουτε για μια στιγμη εκτος απο τα λεπτα που μου εκανε τις ενεσεις στην σπονδυλικη στηλη για να περασει το σωλινακι της επισκληριδειου!

Οσο για το αλλο που λες οτι ενοιωθες παραλυτη απο την μεση και κατω σε μενα δεν ισχυσε...αφου να φανταστει οτι για να περασω απο το φορειο στο χειρουργικο κρεββατι και τουμπαλιν χρησιμοποιησα τα ποδια μου για να στηριχτω!!Μηπως δεν σου εκαναν επισκληριδειο αλλα ραχιαια αναισθησια?Ειχες σωληνακι? :)

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ένιωθα παράλυτη,έτσι μου είπαν.κι εγώ ένιωθα τα πόδια μου κανονικά.το σωληνάκι που λες το είχα.anyway, αν δεν πονέσεις και λίγο...παιδί φέρνεις στον κόσμο :wink: ,εύκολο είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν δεν πονέσεις και λίγο...παιδί φέρνεις στον κόσμο :wink: ,εύκολο είναι;

Σωστα βρε παιδι μου!!Ετσι ειναι...μην τα θελουμε και ολα δικα μας!!!

Παντως μια φιλη μου που γεννησε φυσιολογικα πριν ενα χρονο με επισκληριδειο μου ελεγε οτι το φαρμακο την επιασε μονο απο την αριστερη πλευρα.Απο την δεξια τα ενοιωθε ολα και μεχρι να την πιασει η επομενη δοση που της εκαναν ειχε ηδη γεννησει!!!!Τι να πω ειναι και θεμα οργανισμου μαλλον!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευδοκία και εγώ που γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο δεν κατάλαβα τίποτα, όσο για τα πόδια σε μένα ήταν παράλυτα, τα έβλεπα αλλά δεν μπορούσα να τα κουνήσω, για να πάω από ο φορίο στο κρεββάτι τα ένιωθα σαν να ήταν από "πλαστελίνη" είχα πεθάνει στα γέλια....

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου εμπειρία από τη γέννα δεν είναι κι η πιο θετική...Ξεκίνησα να έχω πόνους ανά ενάμιση λεπτό με διαστολή 0! Βέβαια δεν το ήξερα ότι δεν έχω καθόλου διαστολή και νόμιζα ότι θα γεννήσω στο αμάξι. Η απογοήτευσή μου όταν μου είπε η μαία ότι δεν έχω καθόλου διαστολή ήταν μεγάλη. Πήρε 10 ώρες να φτάσω σε διαστολή 8-9. Δεν άντεχα να πονώ συνεχώς για 10 ώρες χωρίς αποτέλεσμα...Μου πρότεινε επισκληρίδιο και το δέχτηκα. Το λάθος μου ήταν ότι μου ξανακάνανε όταν ήταν να αρχίσω να σπρώχνω και μάλλον μου κάνανε μπόλικη γιατί δεν ένιωθα τίποτα απολύτως, δεν ένιωθα καν πως να σπρώξω...2 ώρες το παλέυαμε και μετά με πήγαν μέσα για καισαρική. Εκλαιγα και τους παρακαλούσα να με βοηθήσουνε περισσότερο, να αλλάξω στάση, κάτι...αλλά ο γιατρός είπε ότι έχει ευθύνη μεγάλη κι ότι αν προσπαθήσουμε κι άλλο θα βλάψουμε το έμβρυο. Μου την κάνανε και μετά επί 2 μέρες τσίριζα μέσα μου και χτυπούσα το κεφάλι μου από τους πόνους, να μην πιάνουν τα παυσίπονα, τίποτα, να μη μπορώ ούτε το παιδί να σηκώσω. ΠΑΝΤΩΣ δεν ισχύει ότι καθυστερεί το γάλα να έρθει με καισαρική. Είχα κανονικά γάλα και μες στους πόνους της καισαρικής είχα και τους πόνους στη θηλή γιατί η μπέμπα μου έκοψε στην κυριολεξία ένα κομμάτι από τη θηλή μου..Αφήστε τα...Εγώ θα πάω για φυσιολογική γέννα και με ελάχιστη δόση επισκληριδίου για το επόμενο...

 

MVn3.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Τη ζουζού τη θηλάζω αποκλειστικά και δεν νομίζω οτι η επισκληρίδιος έχει καμία σχέση!

 

Συγχαρητήρια!

 

Πολλά μωράκια δεν εχουν πρόβλημα με την επισκληρίδιο αλλά υπάρχει ένα σημαντικό ποσοστό που έχει.

 

Δεν βγάζουμε συμπέρασμα από ένα μωρό για όλα. Οι μελέτες γίνονται ως εξής, παίρνουμε 100 μαμάδες που γέννησαν φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και 100 που γέννησαν φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Στο δείγμα μέσα δεν βάζουμε μαμάδες που είχαν επιπλοκές. Αν διαπιστώσουμε ότι 80 μαμάδες θηλάζουν στις 20 μέρες χωρίς προβλήματα από την κατηγορία χωρίς επισκληρίδιο και 40 μαμάδες θηλάζουν χωρίς προβλήματα από την κατηγορία με επισκληρίδιο, τότε καταλαβαίνουμε ότι τα μισά μωρά τα επηρεάζει η επισκληρίδιος. Το ότι έχουν τα μισά μωρά πρόβλημα είναι γεγονός, αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχουν όλα πρόβλημα, απλά σημαίνει ότι τα μωρά αυτά έχουν 50% πιθανότητα να αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Δεν ξέρουμε ποια μωρά θα είναι αυτά, δεν κάνουμε πρόβλεψη για ένα μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, ο γιατρός είναι το βασικότερο κομμάτι για την καλή μας ψυχολογία και την σωστή έκβαση του τοκετού, ίσως πιο σημαντικός απ'τη μαία. Ο δικός μου 1ος τοκετός διήρκησε 14h, όπου τις πρώτες ώρες τις πέρασα στο σπίτι. Αυτό που θέλω να πω είναι να μας εμπνέει εμπιστοσύνη ο γιατρός. Ο δικός μου ήταν διαρκώς δίπλα μου, με ένα μισάωρο διάλειμμα-πήγε να φάει ο άνθρωπος-και αν ήταν άλλος ξέρω ότι θα είχα γεννήσει με καισσαρική. Τον παρακάλαγα να μου κάνει καισσαρική και μου έλεγε άσχετα, για να ...ξεχνιέμαι. Όταν πια γέννησα και η μαία μου έφερε το μωρό πάνω μου, εγώ μόνο που δεν το πέταξα κάτω από το σοκ?? Εκείνη επέμεινε και δέχτηκα να μου την βάλει τελικα πάνω μου και μετά στο στήθος.

Αντίθετα, ο 2ος τοκετός ήταν πολύ γρήγορος και ενώ πιο επώδυνος (4700 kg.) η κυρία, μου φάνηκαν όλα όμορφα και οικεία. Μόνη μου την έβαλα στο στήθος κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την επισκληρίδο και το φυσιολογικό τοκετό,υπάρχει κάποια κοπέλα με σχέτική εμπειρία? την προηγούμενη εβδομάδα που επισκέφτηκα τον γιατρό μου με ρώτησε αν θα κάνω επισκληριδίο και του απάντησα πωσ εφόσον πάμε για φυσιολογικό θα ήθελα να δοκιμάσω χωρις την επισκληρίδιο αλλά τον είδα πολύ αρνητικό σε αυτό. μάλιστα μου είπε όταν θα του τη ζητάω στο τέλος θα μου λεεί όχι για να με παιδεψει.

επίσης διάβασα ότι η επισκληρίδιος καθυστερεί το θηλασμό και δε μπορείς να θηλασεις το μωράκι σου από την αρχή(σκόπευω να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό...)

τι να κάνω...... :?:?

αγαπητη αγγελικη

 

ο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητό μέλος Μαία,

 

θα ήθελα να σε παρακαλέσω να χρησιμοποιείς πιο ήπια γλώσσα, καθώς ένας εριστικός τρόπος έκφρασης πιθανώς σε εκφράζει αλλά δεν βοηθάει ούτε πείθει περισσότερο τις μητέρες που πρόκειται να γεννήσουν.

 

σκοπός του φόρουμ είναι η καλύτερη ενημέρωση και όχι η πόλωση των γονέων - αυτό δεν μας οδηγάει πουθενά.

 

θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, με συγκεκριμένες παρατηρήσεις και καταγραφές, να μας διηγηθείς,

σε ποιες περιπτώσεις, σε τι ποσοστό, έχεις παρατηρήσει ποιά συμπεριφορά, των υπευθύνων, όσο όμως μπορείς πιο συγκεκριμένα -

και έτσι να μας μεταδώσεις την εμπειρία σου.

 

Σίγουρα δεν μπορεί ούτε είναι σωστό, να βάλουμε όλους τους γιατρούς στο ίδιο καζάνι, και ούτε να πούμε ότι ο γιατρός δεν χρειάζεται, απο τη στιγμή που υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που έχουν σωθεί τα μωράκια λόγω της έγκαιρης και σωστής παρέμβασης του γιατρού. Κάτι τέτοιο θα ήταν παραπληροφόρηση.

 

 

Είναι βέβαια αρκετά πιθανό να έχεις βρεθεί παρούσα σε πολλές καταστάσεις όπου η παρέμβαση του γιατρού δεν ήταν σωστή.

μπορείς να αναφερθείς σε συγκεκριμένα πρόσωπα (χωρίς όνομα) λέγοντας αν ήταν σε ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο.

 

ένα μεγάλο πρόβλημα στην παραπληροφόρηση των λεχώνων, έγκειται και στο ότι γιατροί και μαίες δεν φαίνεται να συνεργάζονται καλά ή να έχουν έστω κοινούς παράμετρους. Ίσως εκεί υπάρχουν πολύ διαφορετικά κίνητρα?......

 

θα έιναι ενδιαφέρον να ακούσουμε για την σταδιοδρομία σου, ποια είναι τα εμπόδια που συναντούν οι μαίες, αλλά και τι τις βοηθάει.

 

πάντα, προσπαθώντας όσο γίνεται να μην κάνεις χαρακτηρισμούς ή γενικεύσεις :) έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό, τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μαία χαίρομαι που βρήκα άλλη μια συνάδελφο σε φόρουμ (γράφω και σε άλλα και μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει άλλη. Θα ήθελα να πω και γω τις απόψεις μου για τα θέματα που θίγονται, αν μου επιτρέπεις.

 

αγαπητη αγγελικη

ο γιατρος σιγουρα κοιταει τι τον συμφερει αυτον.

πρωτον.αν κανεις επισκληριδιο σε ενα συγκεκριμενο σταδιο του τοκετου τοτε επιταχυνεται και γεννας γρηγορα.αν ομως το κανεις απο την αρχη τον καθυστερεις.

Πολύ σωστά, συνήθως έτσι γίνεται γιατί αδρανεί η μήτρα και μειώνονται οι συσπάσεις άρα έχουμε καθυστέρηση του τοκετού.

 

αυτο που δεν θα σου ειπε ο γιατρος ειναι οτι η επισκληριδιο δεν βοηθαει το εμβρυο
. Αυτό μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί , από όσο γνωρίζω, αυτό γίνεται σε κάποιον βαθμό αλλά σε μεγάλες και παρατεταμένες δόσεις επισκληριδίου.

 

και επισης αφου δεν θα καταλαβαινεις τον πονο δεν θα μπορεις να σπρωξεις και τοτε θα σπρωχνουν αλλοι για σενα(οτι χειροτερο για την μητρα).

 

Αυτό πάλι πως το συμπέρανες??? Οι περισσοτερες γυναίκες στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας γεννάνε με επισκληρίδιο και μια χαρά νιώθουν το μπούκωμα και την πίεση που ασκεί το έμβρυο στο 2ο στάδιο του τοκετού - το νιώθουν τόσο πολύ μάλιστα που φωνάζουν και ας έχουν επισκληρίδιο ενώ άλλες γεννάνε χωρίς επισκληρίδιο και δεν ακούς "κιχ". Αυτό που αναφέρεις μου θυμίζει λίγο νοοτροπία δημόσιου μαιευτηρίου που παραμυθιάζουν τις γυναίκες ότι δεν θα μπορούν να σπρώξουν γιατι δεν έχουν αναισθησιολόγο να τις βοηθήσει ή γιατί δεν έχουν εμπειρία από ΦΤ με επισκληρίδιο :shock::shock::shock:

 

 

να κανεις επισκληριδιο αν δεν αντεχεις τους πονους.η σε περιπτωσεις που το κεφαλι ειναι σε αντιστροφη μερια(κατι μαιευτικα) και χτυπαει το νευρο περισσοτερο με αποτελεσμα η γυναικα να ποναει περισσοτερο.
Εννοείς οπίσθια θέση που τις πονάει τρελλά η μέση?

 

για την περινεοτομη σε ρωτησε?που τις πετσοκοβουν ολες για να βγαλουν το μωρο γρηγορα να μην περιμενουν και μετα τις ραβουν σαν λουκανικα? εχεις δικαιωμα ν αρνηθεις την περινεοτομη εκτος και αν υπαρχει σοβαρος λογος στον τοκετο για να γινει.

 

Καλοοοοο! Δίκιο έχεις ότι δεν πρέπει να γίνεται χωρίς λόγο η περινεοτομή και ότι καλό θα ήταν να έχει συζητηθεί το θέμα με την γυναίκα αλλά θα διαφωνήσω στον λόγο για τον οποίο την κάνουν τελικά: δεν είναι θέμα χρόνου αφού την στιγμή που την κάνουν είναι την στιγμή που βγαίνει το κεφάλι αρα γιατί να κάνουν πιο γρήγορα, τι να κερδίσουν, λίγα δευτερόλεπτα? (να μου πεις για την βεντούζα, είναι θέμα υπομονής και χρόνου για πολλούς γυναικολόγους).

 

Στην περινεοτομή φοβούνται την ρήξη 3ου βαθμού (εντέρου) και όχι άδικα με την έννοια ότι σπάνια θα γίνει αλλά αν γίνει.....λυπάμαι την γυναικούλα που θα το πάθει.... Εδώ βέβαια μπαίνει ένα δίλλημα: αφού το ποσοστό είναι μικρό, τελικά μήπως δεν πρέπει να κάνουν περινεοτομή???

 

 

μην ειστε χαζες.εσεις γεννατε οχι ο γιατρος.οτι δεν σας αρεσει δεν το κανετε.ειναι απλο.

 

Κάτσε Μαία γιατί έχεις πάρει φόρα….. καλά τα λες θεωρητικά αλλά στην πράξη είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα... είναι όλα απλά όταν είναι όλα καλά.

 

Αλλά μην περάσουμε και την νοοτροπία ότι η επίτοκος αποφασίζει για όλα και αν τελικά γίνει κάτι στραβό η γυναίκα να επιμένει για άλλα γιατί θα πιστεύει ότι ο γιατρός την κοροϊδεύει (μην το κάνουμε σαν μια πελάτισσα μου που έκανε σοβαρότατη αλλοίωση παλμών και μπαίναμε ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ για καισαρική και στα λίγα λεπτά που μεσολάβησαν μέχρι να έρθει ο νοσοκόμος να την πάει χειρουργείο ο σύζυγος της λέει "εσύ τι λες αγάπη μου, θέλεις να κάνουμε καισαρική?". Τελικά το παιδί είχε κοντή ομφαλίδα και αληθή κόμπο – για φαντάσου να ακούγαμε την άποψη τους και να χάναμε το παιδί στην εξώθηση!!!

 

Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου (αν εννοούσες αυτό) είναι ότι η σημερινή γυναίκα οφείλει να είναι ενημερωμένη και να έχει απαιτήσεις και από τον γιατρό της και από της μαία της (τόσα λεφτά δίνει) και να συζητήσει μαζί τους θέματα που την απασχολούν για να δει και εκείνη τι νοοτροπία έχουν οι άνθρωποι που θα της ξεγεννήσουν το μωρό.

Αν δεν της κάνουν ας αλλάξει γιατρό και μαία, αλλά την ώρα του τοκετού δεν μπορεί να γνωρίζει αν ο λόγος που της λέει ο γιατρός πχ. ότι θα κάνει καισαρική είναι αληθινός για να επιμείνει για το αντίθετο.

 

Θέλει λίγο προσοχή το θέμα, ναι μεν δεν πρέπει να κάνουνε κάτι που τις μειώνει (πχ υποκλισμός) ή το θεωρούν περιττό και να τα συζητήσουν αυτά τα θέματα, αλλά μην νομίζουν ότι αυτό ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις...

 

 

οσο για τον θηλασμο.και ΒΕΒΑΙΑ μπορεις να θηλασεις μετα απο επισκληριδιο!!μην τρελαθουμε κιολας.
Ετσι μπράβο!!! :cool::cool::cool:

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...