Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΑΕΔ


stathis

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ

1)ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

2)ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

3)ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

4)ΕΝΣΥΜΑ 2008(ΤΟΥ 2009 Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΝΝΑΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΑΠ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ)

5)ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ

6)ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ

 

 

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ???ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??????????

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!1Σ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον για το βοηθημα μητροτητας:

-Εξουσιοδοτηση (αν πας εσυ)

-Ταυτοτητα και των δυο (αν πας εσυ)

-Βεβαιωση εργοδοτη

-Αιτηση

-Ενσημα πριν την κυοφορια

-Βιβλιαριο υγειας

-Χαρτι ΙΚΑ για το ποσο που ελαβε

 

 

Για το εξαμηνο:

-Εξουσιοδοτηση (αν πας εσυ)

-Ταυτοτητα και των δυο (αν πας εσυ)

-Βεβαιωση εργοδοτη

-Αιτηση

-Υπευθυνη δηλωση

-Αριθμο λογαρισμου ΕΤΕ

-Αποφαση επιδοματος κυοφοριας-λοχειας απο το ΙΚΑ

-Εκκαθαριστικο 2008

-Ενσημα πριν την κυοφορια

 

Νομιζω οτι δεν ξεχασα κατι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι? Από τον ΟΑΕΔ αναφέρεται ότι θέλουν φωτοτυπία του βιβλιαρίου τραπέζης όπου αναγράφεται το IBAN. Εγώ έχω λογαριασμό στην Εθνική, αλλά δεν έχω βιβλιάριο. Τι κάνω?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην Εθνικη και ζητα να σου δωσουν ενα βιβλιαριο του λογαριασμου σου ή καποιο χαρτι με το ονομα σου που να αναφερεται ο αριθμος λογαριασμου και το ΙΒΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:εγω δεν εχω τα απαιτουμενα ενσημα (εχω λιγοτερα απο 200 τα τελευταια δυο χρονια) για να μου δωσουν επιδομα λοχειας-κυοφοριας,μονο του τοκετου απο το ικα....δεν θα παρω απο τον οεαδ το εξαμηνο?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ Κ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΕΝΑ 4 ΕΤΩΝ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ 10 ΜΗΝΩΝ.ΕΚΑΝΑ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ Κ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΩ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΩ 12 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝΩ ΕΓΩ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΩ. Κ.Τ.Λ.Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ Ή ΑΣΦΑΛΙΖΕΣΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ Ή ΦΕΥΓΕΙΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑ.ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΑΝ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 2 ΦΟΡA.ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 125 ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 14ΜΗΝΕΣ.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΚΑΘΗΣΑΜΕ 10 ΜΗΝΕΣ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ METΡΑΝΕ ΩΣ ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΟΑΕΔ.ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν γινεται να με απολυσουν ακομη.ΣΕ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΚΛΕΙΝΩ 12 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ.ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΚΕΙ.ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ FORUM POY Η ΚΟΠΕΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΧΩΡΙΣ ΤΑΜΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

4)ΕΝΣΥΜΑ 2008(ΤΟΥ 2009 Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΝΝΑΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΑΠ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ)

5)ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ

 

 

συγνώμη βρε παιδια ...καταλαβα καλα????

με ενα χρονο ενσημα (100) και τον επομενο μηδενικο λογο αναρρωτικης

και ο σταθης πηρε τα επιδόματα και το 6μηνο??

 

οταν πηγα στο ικα να ρωτησω το ιδιο πραγμα μου ειπαν οτι αν παρεις αναρρωτικές δεν παίρνεις κανένα επίδομα αφου δεν εχει ένσημα τον 1 χρονο!!

τι απ τα τα 2 υσχηει??

ξέρει κανεις να μου πει???

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση.... η βεβαίωση του εργοδότη και για τις 2 περιπτώσεις τι αναφέρει???

Η υπεύθυνη δήλωση και η αίτηση τι ακριβώς λένε.

Ετοιμάζομαι να πάω κι εγώ οαεδ οπότε ας τα έχω μαζέψει όλα.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ Κ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΕΝΑ 4 ΕΤΩΝ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ 10 ΜΗΝΩΝ.ΕΚΑΝΑ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ Κ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΩ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΩ 12 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝΩ ΕΓΩ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΩ. Κ.Τ.Λ.Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ Ή ΑΣΦΑΛΙΖΕΣΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ Ή ΦΕΥΓΕΙΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑ.ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΑΝ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 2 ΦΟΡA.ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 125 ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 14ΜΗΝΕΣ.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΚΑΘΗΣΑΜΕ 10 ΜΗΝΕΣ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ METΡΑΝΕ ΩΣ ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΟΑΕΔ.ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ:

 

Ξέρεις τι τους χρειάζεται ε? Να ξαναμείνεις έγκυος πριν περάσουν οι υπόλοιποι μήνες, και να παρεις και αναρρωτική για όλη την εγκυμοσύνη, να σε ξαναδούν αφού γεννήσεις και να σε πληρώνουν και όλο αυτό το διάστημα. Να σου πω εγώ μετά...:mad:

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 8 months later...

Νομιζω αναφερεις τα καθαρα .ρωτα τον λογιστη σου.

 

Κοριτσια εγω στην αιτηση για το 6μηνο να συμπληρωσω 3,5 μηνες αφου δεν το πηρα τωρα το μειωμενο αλλα θα το παρω μετα .Δεν ξερω τι να γραψω πανω

Μωρο μου ηρθες για να μου αλλαξεις την ζωη.Σ αγαπω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα... Είμαι και γω μια νέα μητερα (ακόμα στην άδεια λοχείας μου). Υπάρχει το εξής θέμα: Εχω ρητή εντολή από τον εργοδότη μου να μην πάρω το εξάμηνο όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και μάλλον θα χρειαστεί να το πάρω που σημαίνει ότι αντιμετωπίζω ενδεχόμενη απόλυση. Απο ότι είδα παραπάνω, μετά το πέρας του εξαμήνου με απολύσει (μόλις τελιώσει το 12μηνο προστασίας μητέρας) δεν θα δικαιούμαι επίδομα ανεργίας; Σημειώνω εδώ ότι δούλεψα κανονικά το 2010 μέχρι και τον δεκαπενταύγουστο και αν πάρω το εξάμηνο είναι να επιστρέψω στην δουλειά αρχές Ιουνίου. Ξέρει κάποια μανούλα να μου πει;

 

Αν είναι έτσι μήπως αν πάρω μικρότερο χρονικό διάστημα μπορέσω και εξασφαλίσω το επίδομα ανεργίας; Ξέρετε να μου πείτε ποιό είναι το διάστημα που μπορώ να πάρω από το εξάμηνο ώστε και αν απολύθώ να δικαιούμαι επίδομα ανεργίας;

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα κοριτσια!

λοιπον πηγα σημερα στον οαεδ για να καταθεσω τα χαρτια για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας! ολα καλα μεχρι εδω και με τα χαρτια και με ολα! οταν ομως την ρωτησα την υπαλληλο για το τι χαρτια χρειαζοντε για το 6μηνο μου ειπε οτι το 6μηνο μπορουμε να το παρουμε αλλα απο δω και περα δεν θα πληρωνουν και οτι ειναι επισιμη αποφαση:shock:!

εχει ακουσει καμια κοπελα κατι; και οχι τιποτα αλλο αλλα το χρειαζομαι οπωσδηποτε το 6μηνο για το μωρο! τι να πω; αμα κοψουνε και αυτο οι αλητες...:twisted:

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω 01/08/11 επρεπε να ειχα παρει την 1η δοση, δεν εχω παρει τιποτα κ χθες που πηγα στον οαεδ μου ειπαν οτι αλλαζουν τις κρατησεις κ δεν εχει σταλει ακομα η εγκυκλειος. Μου ειπαν να τους παρω τηλ τελος νοεμβριου να μου πουν, ομως εγω πιστευω οτι πανε να το κοψουν οι αθλιοι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω 01/08/11 επρεπε να ειχα παρει την 1η δοση, δεν εχω παρει τιποτα κ χθες που πηγα στον οαεδ μου ειπαν οτι αλλαζουν τις κρατησεις κ δεν εχει σταλει ακομα η εγκυκλειος. Μου ειπαν να τους παρω τηλ τελος νοεμβριου να μου πουν, ομως εγω πιστευω οτι πανε να το κοψουν οι αθλιοι!

 

και εγω κατι τετοιο υποψιαζομαι!!

σημερα πηρα τηλεφωνα στα κεντρικα του οαεδ και μου ειπαν οτι το 6μηνο δεν το κοβουν ουτε τα χρηματα αλλα δεν ξερουν ποτε θα τα βαζουν και αν θα τα βαζουν στην ωρα τους!! οτι θελει λεει ο καθενας...σε 4 διαφορετικους οαεδ εχω ρωτησει και οι 4 μου ειπαν αλλα πραγματα!!

μου την δινει γιατι αν ειναι να κανουνε κατι δεν το λενε τουλαχιστον επισημα να ξερουμε και εμεις να κανονισουμε τις υποχρεωσεις μας!:twisted:

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Είμαι και γω μια νέα μητερα (ακόμα στην άδεια λοχείας μου). Υπάρχει το εξής θέμα: Εχω ρητή εντολή από τον εργοδότη μου να μην πάρω το εξάμηνο όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και μάλλον θα χρειαστεί να το πάρω που σημαίνει ότι αντιμετωπίζω ενδεχόμενη απόλυση. Απο ότι είδα παραπάνω, μετά το πέρας του εξαμήνου με απολύσει (μόλις τελιώσει το 12μηνο προστασίας μητέρας) δεν θα δικαιούμαι επίδομα ανεργίας; Σημειώνω εδώ ότι δούλεψα κανονικά το 2010 μέχρι και τον δεκαπενταύγουστο και αν πάρω το εξάμηνο είναι να επιστρέψω στην δουλειά αρχές Ιουνίου. Ξέρει κάποια μανούλα να μου πει;

 

Αν είναι έτσι μήπως αν πάρω μικρότερο χρονικό διάστημα μπορέσω και εξασφαλίσω το επίδομα ανεργίας; Ξέρετε να μου πείτε ποιό είναι το διάστημα που μπορώ να πάρω από το εξάμηνο ώστε και αν απολύθώ να δικαιούμαι επίδομα ανεργίας;

Δεσποινα εμενα απο οαεδ Ηρακλειου Κρητης μου ειπαν οτι μεχρι το παιδι να παει 15 μηνων -οχι 12- δεν κανουν δεκτη απολυση λογω της προστασιας...

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...